In Madrid kom je aan slapen niet toe TOERISME 'Succes is niet vanzelfsprekend' MIDDEN- 611 EN ZUID-ITALIE g- - {es Campings /an het Jaar eANWB heeft op de valreep ui 2003 en het nieuwe jaar zes jropese kampeerterreinen tgeroepen tot Camping van ev^t Jaar; één in Nederland (De eine Wolf in Stegeren) en vijf ~~1 andere Europese landen: de krche in Anduze (Frankrijk), japfény in Révfölüp (Honga- je), Conca d'Oro in Feriolo di aveno (Italië), Rosental Ro in ptschuchen (Oostenrijk) en larit Park in Tarragona lanje). Deze campings zijn 'erkoren door lezers van de r «inpeer- en Caravan Kampi- .ari- Ze hebben hun uitverkie- e ng aan goed gastheerschap, yfn prettige sfeer en goed on derhoud van de voorzieningen f danken. De ANWB verleent )k een Eurotopcampings 'ard 2004, waarbij een maxi- aan luxe en comfort telt. aar hier werd Camping igull in Salou (Spanje). i bezoeken i Nederland 'I Verenigde Staten openen Tjidelijk weer een eigen ver- %sbureau in ons land. De of- aële openingsplechtigheid jrdt op 15 januari door VS- '^jnbassadeur Sobel verricht, eer vier dagen later gaat het y Tireau - dat Visit USA SeeAme- Center heet - voor het pu- lék open. Het centrum is on- gebracht in de centrale hal Hogeschool InHolland in ;men Zuid, bij Amsterdam. nuit het verkeersbureau zal Jeraard Amerika gepromoot a$fden als toeristische bestem- ing voor de Nederlandse va- ehtieganger, er gaat concrete istische informatie over de Verstrekt worden en er zul- „ook reizen geboekt kunnen Hden. i va dijfijs mee - reis ministerie van Buitenland- Zaken brengt ook voor 2004 brochure Wijs op Reis, be- jèld om vakantieleed te voor- len, op de markt. Nieuw in brochure is de bijlage 'Mee reis' een handig, uitneem- boekje op creditcardfor- it met daarin alles wat je tderweg moet weten, èn imte om je belangrijkste per- inlijke gegevens te noteren, brochure richt zich speciaal jonge reizigers van 18 tot en !t 24 jaar en biedt informatie ;r onder meer reisverzekerin- i, geldzaken en gezond- idsrisico's. De brochure is (der meer gratis verkrijgbaar 'www.wijsopreis.nl, bij ID's en ANVR-reisorganisa- Vraag in je omgeving om dé stad van Spanje te noemen en het antwoord luidt steevast: Barcelo na. Hoofdstad Madrid staat al ja ren een beetje aan de zijlijn, al wint Real nog zo vaak van Barca. Terwijl Madrid bruist en vibreert tot je er bij neervalt, althans als je niet op tijd in je pyjama stapt. door Gerard Chel Altijd dat naar bed moeten. Dat je lichaam niet meer wil. Maar wat kost het een moeite ons weg te trekken uit de Chinitas. Uit Botin. Uit Populart. Niets in het aardse leven is heerlijker dan meegenomen te worden door melancholieke Spaanse temperamenten, door onbe kende Madrileense passies. De muzikanten in (eet) café de Chinitas spelen geen flamenco, ze zijn het. In een bijna niet te volgen ritmiek gooien ze hun meeslepende melodieën de zaal in. Zelfs als ze niet aan de beurt zijn, dragen hun handen het tempo, tikken hun zwartgelak te, hooggehakte schoenen het ritme. Op het kleine schemerige podi um klopt een nieuwe flamenco op de vloer. Rustig en aftastend eerst, opzwepend later en ein digend in een explosie van wil de gebaren, jankende stem men, vibrerende gitaren. Waar de erotiek vanaf spat. Dit heer lijke feest houdt nooit op. 'Fe- nomenal'. Schitterend. Het steegje Torija, waar de Chi nitas dertig jaar geleden bij droeg aan de wedergeboorte van de flamenco, is eigenlijk een trieste straat in een trooste loos wijkje. Hier, iets ten westen van het Plaza Santa Domingo, is niet zo veel te beleven. Leeg stand en verwaarlozing winnen het van charme en gezelligheid. Nee, voor deze ingrediënten moeten we in Madrid ergens anders zijn. Rond de Plaza Puerta de Moros Tegenwicht voor al die musea vinden we in het door brede boulevards omgeven park Retiro met de grote vijver waar, als het niet te koud is, verliefde stelletjes in huurbootjes roeien. Foto's: GPD bij voorbeeld, of Plaza del Angel en Huertas en zijn smalle zij straatjes. De buurt ook waar de meeste van de zeventien thea- lilieuvriendelijk art weg [de nieuwe KortWeg brochu- !004 van NS Travel worden ook Groene Trein-arrange- :nten gepresenteerd. De iene Trein is een eigen keur- ;rk van NS Travel voor een ie toeristische reizen op ba- van vervoer per trein, verblijf latuurvriendelijke hotels en een leenfiets. In elk geval is met aandacht voor het mi- in de breedste zin des lords. Verder biedt NS Travel kele Rubens-arrangementen i, die leiden naar Antwerpen, het komende jaar aan de- ieroemde schilder is gewijd. NS Travel KortWeg-reispro- ma voor de Benelux en (itsland is te krijgen bij AN- •reisbureaus. Meer informa- is te vinden op www.nstra- of te krijgen op tel. 2977 291. ters zitten. Madrid's voornaam ste uitgaanswijk, waar het on derscheid tussen dag en nacht al lang vervaagd is. In muziekcafé Populart aan de Huertas speelt zo'n lekker pre tentieloos groepje ongecompli ceerde blues. Bijna akoestisch, publiek bovenop de instrumen ten. De deur kan niet meer dicht, de toog lijkt onbereik baar. 'I don't know why my ba by left me'. Trieste woorden, die al lang hun ware betekenis hebben verloren. Spelen met die geit, jam er maar op los. Tot morgen. Tot overmorgen. Doe ons nog maar een biertje. En nog een. Schone kunsten Madrid, stad van schone kun sten. Met een trits musea waar je ogen van gaan tintelen. Dik in de twintig. Met handenvol wereldvermaarde collecties. De drie belangrijkste - Prado, Thys- sen-Bornemisza en Reina Sofia - liggen in eikaars nabijheid. Zelfs wanneer wij er in een kunstonvriendelijk tempo doorhéén jagen, zijn we nog bijna een dag onderweg. De kunstpodia doen aan kruis bestuiving. De in tijd oudste werken vind je in het Prado, Bornemisza is de brug naar meer moderne kunst die in Rei na Sofia als in een fuik bij el kaar komt. Wanneer je in deze volgorde de route langs de schilderijen volbrengt, loop je door de wereldgeschiedenis van de 12de tot de 20ste eeuw. In Prado is Francisco de Goya met ruim honderd schilderijen als vanzelfsprekend ruim verte genwoordigd. Maar ook Pieter Brueghel, Paul Rubens, Jeroen Bosch, een Rembrandt en Al- brecht Dürer. Zalen vol, vier verdiepingen hoog. Van onbe schrijfelijk mooi tot foeilelijk. De drukke verkeersader Paseo del Prado steken we over voor Thyssen-Bomemisza, waar werken vanaf de Middeleeuwen tot de 20ste eeuw zijn tentoon gesteld. Met Italiaanse primitie ven en vroege Nederlanders - een Vlaamse en Hollandse col lectie met De Hoogh, Dou, Steen, Hals, Flinck, Ruysdael, Van Ostade enzovoorts, die er niet om liegt. Van Gogh hangt er, Monet, Renoir, maar ook Willem de Kooning, Piet Mond riaan, Theo van Doesburg, Kandinsky. Vier verdiepingen om je vingers bij af te likken. Een kleine kilometer verderop, aan Santa Isabel, tenslotte ko men de moderne glazen bui- tenliften van Reina Sofia ons al van ver tegemoet. Hedendaagse kunst dus. Vele Picasso's, Dali's en Miró's. Daar ben je wel even zoet mee. Op de bovenverdie ping Pop Art en nieuwe kunst uitingen zoals de experimentele video's van Jeremy Blake. Fascinerende musea, waarvan we met een biertje, olijven en pinda's bij Zahara in Gran Via nog even nagenieten. Maar, zo concluderen we óók, we heb ben voorlopig genoeg schone kunsten opgesnoven. Botin Enig tegenwicht vinden we in het door brede boulevards om geven park Retiro met de grote vijver waar, als het niet te koud is, verliefde stelletjes in huur bootjes roeien. Met onder de bomen muzikanten, tekenaars en straatacteurs, die andere Madrileense kunsten laten zien. Een geliefd oord voor zondagse familiewandelingen. Wat verder weg, verstopt in een oostelijk gelegen buitenwijk, ligt natuurpark Faunia. Hier ondergaan wij moeder natuur op zeer aanschouwelijke wijze. Bij voorbeeld in een donkere ondergrondse ruimte om het nachtleven van dieren als de lynx te kunnen observeren. Als de beesten tenminste mee wil len werken. Maar vandaag heb ben we even geen zin. Dat hebben de trotse konings pinguïns in de al op even bij zondere wijze nagebouwde zuidpool gelukkig wel. Druk be wegend boven en onder water, tussen de oren gevlogen door papegaaiduikers. We zijn met de metro even onderweg, maar het loont de moeite. En dan rond zeven uur 's avonds natuurlijk naar het brui sende centrum. Eerst nog een biertje, want vóór half tien ga je in Madrid niet aan tafel, in een van de studentenkroegen rond Plaza dos de Mayo. Waren wij studenten, dan zaten wij er vaak. Te vaak. Oudste Even kijken bij Botin in de Calle du Cuchilleros, dat gaarne pronkt met het predikaat 'oud ste restaurant ter wereld'. Dat moet kloppen want het staat in het 'Guinness book of records'. Vier eeuwen lang wordt daar onafgebroken gedronken, gege ten, pret gemaakt, geflirt. In heel het land geliefd om het ge braden vlees, naar Castilliaans recept eeuwenlang bereid in dezelfde eeuwenoude oven. Veel te vroeg, want nog geen acht uur, een beginnende rij. Voor de toerist zet Botin graag de deur eerder open. Luttele tellen later staan we binnen. Nee, niet gereserveerd. Drie honderd seconden ouder zitten we romantisch aan tafel. Op de menukaart een foto van 300 jaar geleden. Zo zag het er toen uit. Dit was een soort win keltje en dat moet de steenoven zijn. We kiezen voor het huis merk, de salade, het vlees, de wijn. Nee, geen toetje. Tegen tienen weer buiten. Even later zien we, geniepig glurend door het gordijntje, dat ons tafeltje alweer nieuwe bewonderaars heeft. Ze hebben nog tot mid dernacht. Dan klapt Botin de luiken dicht De deuren van vele, vele kroe gen elders staan nog urenlang open. Vamos de juerga!' De bloemetjes worden buiten ge zet. En weer is de Madrileense nacht te kort. F E IT E N C i J F E R S De Calle de Toledo, net achter het Plaza Mayor, met onder meer de kerk San Isidro. Madrid kan probleemloos in de wintermaanden worden bezocht, omdat veel bin nenskamers kan worden bewonderd. Het kan er koud zijn en grijs, maar niet zo guur als bij ons en met altijd nog zo'n honderd zonuren per maand meer. Drie luchtvaartbedrijven onderhouden dagelijks directe vluchten tussen Amsterdam en Madrid: Iberia (www.iberia.com); KLM (www.klm.com) en Transavia/Basiq Air (www.basiqair.nl). Diverse reisorganisaties bieden Madrid als stedenstrip aan. Info bij de reisbureaus. Blijf je een paar dagen en wil je vooral veel kunst zien, dan is de aanschaf van de Madridcard het overwegen waard. Is inclusief metro bus. Met veel 'gratis' toegang of forse reducties. Vanaf 28 euro p.p.p.d. (www.madridcard.com); Bij een korter verblijf is de tienrittenkaart voor metro bus voordeliger:€ 5,20. Door meerdere personen te gebruiken. De Spaanse hoofdstad heeft een uitstekend me tronet met een duidelijke bewegwijzering. Haal bij het loket het overzichtskaartje op borstzak-formaat (www.metromadrid.es). Zorg dat je in bezit komt van het infoblad 'Madrid what's on' bij hotels e.d. te ver krijgen. Biedt in telegramstijl de hoogtepunten en bijzonderheden. Uitgave van de VW Madrid, www.munimadrid.es/turismo en www.comadrid.es/turismo. Voor de drie belangrijkste musea: Prado (www.museoprado.es, dicht op maandag), Thys- sen-Bornemisza (www.museothyssen.org, dicht op maandag) en Reina Sofia (http://museoreinasofia.mcu.es/, dicht op dinsdag) kun je één entreekaartje kopen a 7,66 euro p.p. Een rit met een dubbeldekker van Madrid Vision als eerste verkenning. Met drie routes: historisch, monumentaal en modern. Vanaf 9,60 euro p.p. (www.madridvi- sion.es). 0.1.v. een VW-gids kunnen diverse wandelingen gemaakt worden, onder meer de 'Habsburgerstocht', voor 3,10 p.p. Circa 2 uur. Aanmelden/start bij het VW-kantoor op Plaza Mayor. Met kinderen: de Zoo en attractiepark Parque de Atracciones in Casa de Campo (www.parquedeatracciones.es en www.zoomadrid.com) en helemaal in het oosten nabij de A-3, natuur/themapark Faunia (www.faunia.es). Winkelen/uitgaan: omgeving Puerta del Sol, Calle Mayor, Plaza de San Miguel, Plaza de las Cortes, Gran Via, Rastro, Plaza Puerta de Moros, Plaza del Angel, Huertas, Ser rano. Prijsniveau: vergelijkbaar met ons land, eten&drinken goedkoper. Algemene informatie: Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, tel. 070 3465 900, e-mail infolahaya@tourspain.es, website spaansver- keersbureau.nl. REISBOEKEN&MAGAZINES •rer het zuiden en midden van Jlië verschijnt niet zoveel. ner heeft daarom in de Jminicus-reeks Thea Heres Jrcheologe en reisleidster') taaagd een gids over deze re ft samen te stellen, p regio die verrassende ge nen heeft, zo laat Heres ons Jen, want de regio kent een Jgekende variëteit aan na- rschoon, cultuurgoederen, [theologische en historische fatsen, zandstranden en ftieve mogelijkheden. De léur heeft gelijk wanneer ze 'oorbeeld schrijft dat ieder- [ïRome kent, maar slechts inigen de regio Latium waar- ide hoofdstad ligt. Zo wandelt wldoor de zeven gewesten met uiteraard extra aandacht voor interessante bezienswaardighe den als Pompeii en Herculane- um. Napels wordt apart belicht. Midden- en Zuid-ltalië, uitgave van Gottmer, 279 blz., 19.95 euro, ISBN 90- 257-3578-9 Uitgeverij Lannoo - onder meer bekend van de Trotter - brengt al geruime tijd reisgidsen op de markt in de reeks 'dicht-bij- huis'. Nadere toelichting over bodig. Vorig jaar werd daar weer een aantal nieuwe uitga ven aan toegevoegd. Voor de wandelaar verschenen Wande len langs de Ardense rivieren en Wandelen met kinderen in Vlaanderen. In het eerste gidsje, van de hand van Julien van Re- moortere, worden dertig zoge noemde lusvormige wandelin gen beschreven, dat wil zeggen dat begin- en eindpunt hetzelf de zijn. De routes zijn 6 tot 16 km lang en gaan uiteraard langs riviertjes, door dalen en over heuvelen. Enig bescheiden klim- en daalwerk staat dan ook op het programma.De routes staan keurig beschreven, kaart jes incluis. Wil je door Vlaanderen op sjouw met kinderen dan biedt Lannoo keuze uit twintig rond wandelingen in/bij onder meer de Panne, Beauvoorde, Knokke, Brugge en Gent. Uitvoerig toe gelicht, met fraaie kleurenkaart - jes, leeftijdscategorieën, vraag stukjes, puzzels en leerzame toelichtingen vind je met dit gidsje wel de weg. In de serie ook twee nieuwe boekjes voor de fietser. In Fiets- gids Oost-Vlaanderen zijn 25 fietsroutes geselecteerd die de pedalerende reiziger naar plaat sen als Doel, Haasdonk, Bossuit en Munte voert. Netjes be schreven en toegelicht. Wil je wat langer op de fiets dan is daar Fietsvakanties dicht bij huis waarin zeventien meer daagse fietstochten in Neder land, België, Frankrijk, Enge land en Duitsland worden ge duid. In ons land bijvoorbeeld een rondje Waddenzee, in Bel gië de Maasvallei, in Engeland onder meer van Oxford naar Londen, Frankrijk is vertegen woordigd met onder meer de Champagnestreek en Duits land met het Neckartal en het Holsteinische Wald.De routes zijn in etappes verdeeld en ui teraard wordt behalve logies- mogelijkheden ook andere toe ristische informatie gegeven. Kortom, handige gidsjes voor ontdekkingstochten- Wandelen met kinderen in Vlaanderen, 252 blz., 15,95 euro, ISBN 90-209-5043-6; Fietsgids Oost-Vlaanderen, 222 blz., 14,95 euro, ISBN 90-209-4671-4; Wande len langs Ardense rivieren, 154 blz., 12,95 euro, ISBN 90-209-4928-4 en Fietsva kanties dicht bij huis, 346 blz., 22,50 eu ro, ISBN 90-209-5095-9. VW: Maastricht moet zich bezinnen om marktpositie te waarborgen door Branko Eijssen „Cijfers? Poeh, dat is altijd lastig. Laat een ding duidelijk zijn", zegt Marcel Knols algemeen directeur van de VW, „de goede naam van Maastricht staat nog steeds als een huis. Maar het is wel hoog tijd voor bezinning. Maastricht moet waken voor arrogantie. Het is niet meer vanzelfsprekend dat die miljoenen toeristen jaarlijks naar Maastricht ko men. Daarom presenteerde de VW onlangs een strategisch plan, waarmee Maas tricht concurrerende steden moet voor blijven in de woekerende strijd om de toerist. „Er moet iets gebeuren. Maas tricht moet alle mogelijkheden die het als stad heeft, optimaal blijven benutten. Dat zijn we de laatste tijd een beetje uit het oog verloren, verblind door de eco nomische voorspoed. We moeten niet denken dat succes normaal is, anders gaat het vroeg of laat fout." Uitstraling De uitstraling van Maastricht staat bui ten elke discussie. Het aantal van vijftien miljoen bezoekers per jaar - dat is meestal het getal dat gemeente en VW in officiële stukken vermelden - neemt volgens de laatste prognoses alleen maar toe. Maastricht kruipt richting twintig miljoen. Vooral dankzij de komst van de Bijenkorf, het warenhuis dat volgens verwachting wekelijks 50.000 mensen aantrekt. Dat is op jaarbasis bijna drie miljoen extra bezoekers. Op Amsterdam na, waar elk jaar 25 mil joen toeristen naar toe gaan, is geen stad in Nederland zo populair als Maastricht. „Straks, als de nieuwe Entre Deux klaar is en Mosae Forum er staat heeft Maas tricht een nog mooiere binnenstad. Prachtig, maar we moeten nu niet gaan afwachten. De concurrentie zit ook niet stil." Knols noemt Tilburg als voorbeeld. „Zeg in Maastricht Tilburg en iedereen trekt een vies gezicht. Tilburg? Dat kan toch niets zijn, vergeleken met Maastricht? Maar daar gaat het economisch toch echt beter dan hier. Ze hebben het lef gehad om zich te profileren als moderne industriestad. Het klinkt misschien voor geen meter, maar Tilburg heeft daar het beleid en bijhorende promotiecampag ne op afgestemd. Ze hebben een duide lijke keuze gemaakt. En met heel veel succes." Om de sterke marktpositie van Maas tricht te waarborgen claimt de VW de functie van regisseur. „Een partij die ideeën en mensen samenbrengt, krach ten bundelt, informeert en inventari seert, overlegt en overtuigt, stuurt, eva lueert en bijstuurt", zo staat het om schreven in het marketingplan. Goede banen „Neem bijvoorbeeld de Heiligdoms vaart", vult Knols aan. „Wat willen we daar nog mee? Kunnen we daar activitei ten omheen plannen? Wil de organisatie dat? Welke arrangementen kunnen we bieden? Misschien zijn er restaurateurs die een speciaal Heiligdomsvaartmenu willen aanbieden. De VW wil dat in goe de banen gaan leiden. Op zo'n manier dat gasten in de toekomst terug willen komen naar Maastricht." „Tegelijkertijd moeten we zorgen dat de Maastrichtenaar zich kan blijven identi ficeren met zijn of haar stad. Dat is een moeilijke taak en het kan alleen lukken als alle partijen meehelpen." „Daarom klinkt ons waarschuwing schot, om iedereen daar van bewust te maken." Maastricht met zijn gezellige terrassen trekt jaarlijks miljoenen bezoekers, maar om die aantallen te blijven houden moet gewerkt worden, zo waarschuwt de VW. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21