Andalusië Cruise control voor 'duttende' rijders Amster Q3.iXca Natuurbeschermers dwarsbomen jongensdroom Klaas Zwart Tweede vestiging Lotus in Hella-lampen nu ook voor de fiets Amsterdam - Naast dure auto's en sportieve rallywagens kun nen deze winter ook fietsen worden voorzien van lampen van Hella. Het ontwerp van de fietslampen van het Duitse concern doet denken aan auto verlichting. Drie modellen ko men op de markt, die net als bij autolampen breed of gebun deld de straat kunnen verlich ten. Prijs vanaf 5,95 euro. teren, geen criminelen of lui r op een bedenkelijke manier f hun geld zijn gekomen." Voir gens Zwart is er al belangstel'1 ling. Zo worden Mick Jagger,0' prins Johan Friso en verschi' lende oliesjeiks genoemd. ,,J] han Friso heeft hier wel een weekend gereden, dat klopt./ totaal hebben zich nu zeven acht mensen aangemeld." De negatieve publiciteit dool de acties van de ecologisten schadelijk, geeft Zwart toe. van de tegenstanders is Ju; Terroba, politieagent uit Roi Zijn acties hebben hem al ei degradatie opgeleverd nadat burgemeester hem een paar keer had gewaarschuwd. „T< ga ik door met op te komen voor de belangen van de na tuur. We hebben er geen be zwaar tegen als er een resort komt, maar men moet zich aan de normen houden. Wa; om een racecircuit in één val de mooiste streken van And; sië dat bovendien door de Unesco is aangewezen als b< schermd natuurgebied? Er z n' hier genoeg lelijke plaatsen g waar je een racebaan kunt ai r leggen." De Ecologistas en Acción hé ben inmiddels een proces aa gespannen om de bouw van het hotel tegen te houden. H hele project zou in strijd zijn jf| met het bestemmingsplan vr het gebied. De autoriteiten z den zich bovendien schuldij hebben gemaakt aan ambts misbruik. Terroba: „De ge meente heeft zich om de tui laten leiden door de mooie praatjes". Het project voorl reid door een Nederlandse een Spaanse projectonl laar. Die hebben het allem; veel mooier voorgesteld dan] het in werkelijkheid is. Tem heeft het vermoeden dat Z\ zelf ook verkeerd is voorgelij De twee hebben hem wijsgi maakt dat het allemaal zo g< piept was en dat iedereen hu^ met open armen zou ontvanf gen. Klaas Zwart geeft toe dat hij zich op de zaak heeft verkei „Als ik alles van tevoren ha< weten was ik er niet aan be] nen." Of de 40 miljoen een te investering zijn geweest, »j-, hij nu nog niet zeggen. Zel"^ wel dat het project aanziei kleiner moet worden. Er zou|»| den 140 mensen werk vindef ll Dat aantal is teruggebracht 60. Als de plannen helemaal niet door kunnen gaan, krijgt de gemeente Ronda een pro] aan de broek, belooft ZwartL „Dan kunnen ze rekenen op een enorme schadeclaim." L I ITO Weg Wiel Subaru wil veel meer verkopen aalsmeer - Subaru heeft intus sen 30 dealers in Nederland, maar wil naar een totaal van 50. Die gaan Zes Sterren Dealers heten, analoog aan het merklo- go van Subaru. Een groot aantal voormalige dealers van het 4wd-merk heeft zich afgeschei den onder de naam Cosis, Co- operatie Specialisten in Subaru. Volgens Subaru Benelux moe ten de verkoopaantallen van het merk flink omhoog. Overheid kiest voor Mitsubishi hoofddorp - Mitsubishi heeft een aantal Pajero's 4x4 geleverd aan de politie, die de auto's gaat inzetten bij filebestrijding. De auto's worden gebruikt om in de Randstad, Brabant en Limburg obstakels en gestrande auto's op de vluchtstrook of bij ongevallen weg te slepen. Op het landelijk onderwijscentrum van de politie zijn Mitsubishi's Spacestar in gebruik genomen als politie-lesauto. KALENDER JANUARI 2004 3 Documentatiebeurs, Vught. www.automotiveliterature.nl 3-4 Keverwinterfestijn, Autotron Rosmalen. www.keverwinterfestijn.nl 4 Nieuwjaarsrace, Circuit Park Zandvoort. www.cpz.nl 9-11 InterClassics, Mecc, Maastricht 043-3838383 www.interclassicsmaastricht.nl 10-19 Detroit Motor Show, Detroit, Verenigde Staten 15-25 Salon van Brussel, Heizei Expo, Brussel, België. www.autosalon.be 16-18 World of Race Rally, Mecc, Maastricht. www.race-rally.net 25-26 Super Oldtimerfestival, Groenoordhallen, Leiden. www.superoldtimerfestival.com 31 Namac modelautobeurs, Euretco Expocentre, Houten. www.namac.nl www.euretcoexpocenter.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. door Henk van den Boom Bouwer van luxe raceauto's, For mule i-rijder en miljonair Klaas Zwart heeft de afgelopen twee jaar een fors deel van zijn miljoe nen geïnvesteerd in zijn jon gensdroom. In de Andalusische bergen heeft hij een racecircuit aangelegd waar snelheid en na tuurschoon met elkaar wedijve ren. Een vloek in de ogen van Spaanse natuurbeschermers. Het idee voor het Ascari Race Resort ontstond toen Klaas Zwart (52) vanuit Marbella op zijn motor een rit maakte door het achterland van de Costa del Sol. „Een geweldige ervaring. Hier ergens, besloot ik, wil ik mijn laatste rustplaats." Een vreemde interpretatie van 'rus- ten' als het gaat om een racecir cuit, vindt de bevolking van Ronda. Maar Zwart kan het al lemaal uitleggen. Zijn ogen, die de Ferrari volgen die door de bochten van zijn privé race baan raast, staan triest. „Ik ben al beschuldigd van corruptie. Ik heb ook al het advies gekregen om ze geld te geven, omkopen dus. Maar dat heb ik nog nooit gedaan en wil ik ook niet." De 'ze' zijn de Ecologistas en Ac ción, natuurbeschermers die zijn jongensdroom willen tor pederen. Aanvankelijk had de Nederlan der het gemeentebestuur van Ronda en de regering van An dalusië op zijn hand. Een verrij king van het toeristische aan bod, heette het. Een resort van 170 hectare in de natuur van de Sierra de las Nieves, op tien ki lometer afstand van Ronda, waar rijken in hun vakantie met autootjes kunnen spelen. De toestemming voor een 'landelij ke weg' op het resortterrein (zo als in de vergunningaanvraag stond) was geen probleem. Tot dat in het voorjaar Ronda en omgeving werden opgeschrikt door een ontzettende herrie. Het landelijke weggetje bleek te zijn uitgegroeid tot een racecir cuit volgens de normen van de Formule 1. „Dat lawaai maakte ik zelf', zegt Zwart aan de rand van zijn zwembad. „Met mijn eigen wa gen wilde ik uitproberen hoe het met het geluid zat." Niet zo goed dus, want van alle kanten regende het protesten. Een ver bouwereerde burgemeester Juan Benitez haastte zich om zijn onderdanen te verzekeren dat ook Zwart zich aan de ge luidsnormen moet houden. speciale editie heeft een 1.6 (46 pk) motor, bumpers, spiegels, strips en wieldoppen. Velgen in kleur als de carrosserie en banden hebben 'witte Verder behoren een vier geluidsboxen en een denplank tot de ting. Vermoedelijk had VW hier heel wat van kunnen pen, maar helaas was de Kever niet voor Europa Foto: Pon redactie: Peter Lodew I Snelle oldtimers op het racecircuit van Klaas Zwart bij Ronda. Een vloek in de ogen van de Spaanse natuurbeschermers. Foto: GPD/Henk van den Boom „Meneer Zwart mag alles op 'zijn weg' laten rijden wat ook op de gewone openbare weg is toegestaan", zegt de burgerva der in zijn majesteitelijke stad huis. Over die interpretatie is Zwart goed pissig. Hij vindt het oneerlijk dat de burgemeester nu ineens zwicht voor de druk van de ecologisten. „Ik moet toekijken hoe iemand op mijn eigen terrein wordt gepakt als hij boven de 65 decibel komt terwijl iedere Spanjaard op de openbare weg net zoveel herrie mag maken als hij wil." Zwart zegt dat hij dit stuk grond expres heeft gekocht omdat het aan de ene kant grenst aan de drukke verkeersweg en aan de andere kant aan een militair oe fenterrein waar ze met bom men gooien. „Niemand hoeft bang te zijn dat ik er een zootje van maak. Mijn eigen bezoe kers willen net zo min in de herrie zitten als de mensen hier. Maar zo nu en dan wil ik wel dat mijn gasten even een paar rondjes kunnen rijden." Zwart wil met technische aan- passingen („dat kan door bij voorbeeld de uitlaat naar bene den te richten en geluidswallen aan te leggen") dat zijn race baan kan functioneren voor al lerlei auto-evenementen. Als we met hem praten heeft de Tour de Espana er zijn tenten opgeslagen: 150 klassieke race auto's houden wedstrijdjes op de 5,4 kilometer lange baan. Maar het lawaai is er niet min der om. „Ik vind dit zelf ook veel te hard", zegt de autobou wer braaf. Zwart, die in Monaco woont, verdiende zijn geld in de Schot se olie-industrie. „Ik zou daar ook best oud willen worden, maar het weer is er lang zo mooi niet. Als ik hier 's avonds de zon onder zie gaan weet ik dat dit de mooiste plek van de wereld is." Veertig miljoen heeft de miljonair uitgetrokken voor het Ascari Race Resort. As cari is de naam van de peper dure snelle sportauto's die Zwart voor liefhebbers in een fabriek in het Engelse Banbury samenstelt uit onderdelen van verschillende merken. Wie zo'n bolide koopt mag gratis twintig dagen op het circuit bij Ronda zijn aanwinst uitproberen. De Ascari's halen 330 kilometer per uur. Bij het circuit komt een luxe hotel dat uit losse appartemen ten bestaat. De opzet van het geheel is te vergelijken met een golfresort, alleen gaat het hier om de autosport, aldus Zwart. „Het is voor het eerst dat iets dergelijks wordt gebouwd." De Nederlander zegt dat de vrou wen van de coureurs natuurlijk ook van harte welkom zijn. „We brengen ze per helikopter naar Marbella waar ze kunnen win kelen. Of ze gaan naar het strand of de manege. Er is hier van alles." De prijs voor al dat moois is 7500 euro per dag. Het kloppend hart van het pro ject wordt de Ascariclub. Voor net geen miljoen euro word je je leven lang lid. Het moet een van de meest exclusieve clubs ter wereld worden, heeft de miljonair bedacht. „We gaan eerst tot vijftig leden. De miljo nairsclub moet zich zelf selec door Ron Buitenhuis Lotus-importeur Van der Kooi uit Lochem heeft een tweede vestiging in gebruikgenomen. Dit tweede officiële Lotus dea- lerbedrijf is gevestigd aan de Amsteldijk in Amsterdam. Vanuit het hoofdbedrijf in Lo chem bestrijkt Van der Kooij geheel Nederland, met zelfs een speciale haal- en brengservice. Maar een groot deel van de cli entèle is woonachtig in het westen van Nederland, en daar om is de Lotus-importeur ge ruime tijd geleden al begonnen met het zoeken naar een goede BLIK locatie voor een tweede vesti ging, met Amsterdam als grote voorkeur. In de Amsterdamse showroom staat een twaalftal nieuwe en gebruikte Lotus- en Caterham- modellen. Vanaf begin januari zal ook de werkplaats operatio neel zijn. De officiële opening vindt begin 2004 plaats. Ook bij de Amsterdamse Lotus vestiging zijn fabrieksgetrainde monteurs in dienst en staat de serviceverlening op hetzelfde hoge niveau. Daarom staat de klant bijvoorbeeld in de zomer IN HET VERLE vervangend vervoer ter be- u 11 schikking in de vorm van ee or motorboot, waarmee de Lotre' eigenaar gedurende de ondtf 1 houdsbeurt de Amsterdams#1 grachten kan verkennen. Lolre Amsterdam beschikt niet all over de nieuwste modellen, r1 maar heeft tevens een fiks ailts tal gebruikte wagens in voor ;re raad. Voor het komende jaaiK staan diverse productvemie wingen en -wijzigingen op programma, waarvan de eei al snel na de jaarwisseling zi opwachting zal maken. vrijdag 2 januari 2004 Bij TNO in Helmond worden sen soren getest die er voor zorgen dat auto's bij een noodsituatie binnen eentiende seconde in de remmen gaan. Verder in ontwik keling: een cruise control die zelfstandig file rijdt en intelli gente systemen die u veilig door steden loodsen. Een kijkje in de keuken van een uniek test-labo ratorium. U rijdt met honderd kilometer per uur over de snelweg en op eens valt van de vrachtauto die voor u rijdt een boomstam. Als automobilist hebt u minimaal één seconde nodig om de ernst van de situatie in uw hersens te verwerken. Pas na die ene se conde trapt u op de rem. Maar dan bent u met honderd kilo meter per uur wel al bijna der tig meter verder. Bij TNO in Helmond worden sinds kort laser- en radarge- stuurde sensoren getest, die al na ééntiende seconde de rem men van de auto activeren. Dat scheelt een reactieafstand van zo'n 27 meter. Dat kan net het verschil zijn tussen wél of geen botsing. De sensoren werken niet alleen in noodsituaties, maar ook in het normale verkeer. Zodra er iets in het 'blikveld' komt (zo'n 100 tot 130 meter voor de auto), zorgt de apparatuur er zelfstan dig voor dat de auto geleidelijk gas terugneemt. Afhankelijk van de afstand en de snelheid waarmee het obstakel de sen sorauto nadert, zal ook de rem- druk oplopen. „De auto-industrie wil uiter aard sensoren ontwikkelen die onder alle omstandigheden feilloos werken", zegt ir. Leo Kusters, afdelingshoofd van het nieuwe, tien miljoen euro kos tende TNO-lab in Helmond. „Je kunt sensoren testen door mid del van computersimulaties of Wetenschappers zoeken naar een combinatie van menselijk en elektronisch handelen. De elektronica bewaakt, maar de bestuurder moet zelf ingrijpen, want hij wil altijd controle houden over de situatie. Foto: BMW door testauto's de (openbare) weg op te sturen. De eerste me thode is niet toereikend, de tweede is kostbaar, gevaarlijk voor de testrijders en willekeu rig, want je kunt op een buiten baan nooit tien keer exact de zelfde situatie testen en me ten." Daarom heeft TNO in Helmond een zeer vernuftige proefopstelling bedacht. Een testauto met een sensor aan de voorzijde wordt op een rollen- bank geplaatst, die in de vloer is verzonken. Dus de testauto staat stil, maar de wielen draai en. Op deze wijze kan de auto een gesimuleerde snelheid van maximaal 250 km/uur halen. Vóór de testauto in de twee honderd meter lange hal wor den zogenaamde robotauto- tjes geplaatst. Dit zijn kleine, wendbare voertuigen, die in 2,1 seconden van nul op vijftig km/uur zitten. Dat is sneller dan de snelste Porsche. De uitgangspositie is dat de sensorauto bijvoorbeeld hon derd kilometer per uur op de rollenbank rijdt en dat de nr botauto er 75 meter voor staat. Zolang de robotauto stilstaat zal de sensor 'denken' dat de robotauto ook honderd kilome ter per uur rijdt, want de af stand verandert niet. Zodra de robotauto achteruit rijdt, dus naar de testauto toe, zal de sen sor merken dat de afstand klei ner wordt en vervolgens zelf standig gas terugnemen en eventueel bijremmen. Nadert de robotauto de sensorauto héél snel, dan zal de laatste uit eindelijk een noodstop maken. Met deze methode kan in de TNO-hal ook een inhaalma noeuvre worden nagebootst. Als de sensorauto honderd ki lometer per uur op de rollen bank rijdt en de robotauto rijdt op een naastliggende rijbaan met vijftien kilometer per uur achteruit, dan denkt de sensor dat hij de robotauto met 115 km/uur inhaalt. De TNO-tech- nici simuleren in feite hoe de rest van de wereld beweegt ten opzichte van de 'rijdende' (maar stilstaande) testauto. Deze zelfstandig handelende radarsystemen worden als Ad vanced Cruise Controle (ACC) reeds ingebouwd in dure uit voeringen van DaimlerChrysler en BMW. Vraag blijft in hoever re automobilisten hun leven volledig in handen van een elektronisch apparaat durven te leggen. Leo Kusters: „De mens zal in noodsituaties (dreigende bot sing) altijd zelf willen reageren. Dat is een instinctieve reflex die niet uit te bannen is. Daarom zoeken we naar een combinatie van menselijk en elektronisch handelen. We werken aan een radarsensor die 'duttende' au tomobilisten die even niet alert zijn, vroegtijdig alarmeert. Bij voorbeeld via een geluidsignaal in het dashboard. Het systeem waarschuwt, maar de chauffeur zal zelf moeten remmen." Wel zal dit Pre Crash-systeem bij dreigende botsingen alvast de autogordels aanspannen, waardoor de inzittenden recht in hun stoel worden getrokken, want dat geeft in combinatie met airbags de beste kans op overleven. Kusters vermoedt dat het systeem binnen twee; jaar voor een paar honderd eu ro op de markt komt. De uitein delijk prijs zal afhangen van de afzet. Hoe meer Pre Crash-sys- temen, hoe lager de prijs, net als bij het huidge ABS-systeem. Het TNO-testlaboratorium in Helmond is vooralsnog het eni ge in de wereld dat aan deze systemen werkt. De weten schappers en techneuten wer ken er in opdracht van de grote autofabrikanten. In de nabije toekomst moeten auto's zich namelijk meer en meer als zelf denkende voertuigen voortbe wegen. Zo zijn er cruise contro le systemen in de maak die ook file kunnen rijden. Verder in de toekomst (na 2010) zijn er sys temen die ons door steden lei den en auto's automatisch in parkeren. In de afgelopen periode is het autobezit vertienvoudigd en in vijftien jaar tijd is het aantal fi les vervijfvoudigd. Met de hui dige verkeersmaatregelen kun nen de slachtoffercijfers niet verder worden teruggedrongen. „Voor een echte doorbraak zjjn nieuwe, intelligente autosyste men nodig." De goede oude Kever weer in productie, dat zouden veel men sen graag zien gebeuren. Maar feit is dat de bouw net definitief tot stilstand is gekomen. Het al lerlaatste exemplaar van het achterhaalde Duitse gezinswa gentje rolde in juli 2003 van de band in Mexico (foto). Na 66 jaar en ruim 22 miljoen geproduceer de exemplaren is het dan einde lijk gedaan met de Kever, die ooit ontwikkeld werd door de professor met de bekende naam: Ferdinand Porsche. Het was een echte 'volksauto': goedkoop, handig in gebruik en leuk om te zien. Ook technisch zat het wa gentje met achterin geplaatste luchtgekoelde motor goed in el kaar en het onderhoud was een voudig en voordelig. Het succes van de Kever was dan ook geen verrassing. Als afscheid heeft de Mexicaanse fabriek nog een lik kebaardende serie Kevers ge bouwd met als naam: Ultima Edición (laatste aflevering). Deze

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20