armond begint nieuwe jaar goed REGIO Zelf helpen is directer Oegstgeestenaar jaar in cel voor drugssmokkel RB jauwelijks een wanklank in het dorp Burgemeester deelt 'dik compliment' uit 4eyhof krijgt :igen website Adembenemend sneeuwtapijt 'Vuurbaakplein altijd rustig' HDC973 vrijdag 2 JANUARI 20C>4 Handlanger ook gestraft den haag/oegstgeest - Een 47- jarige man uit Oegstgeest is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot twaalf maanden celstraf voor zijn kwalijke rol bij de export van 230 kilo hasj en 57 kilo henneptoppen naar En geland. Ook kreeg hij een voor waardelijke celstraf van zes maanden en 10.000 euro boete. De verdovende middelen zou den een straatwaarde van 450.000 euro vertegenwoordi gen. Een medeverdachte uit Purmerend (50) kreeg dezelfde celstraf plus een boete van 7.500 euro. De twee maakten deel uit van een grotere bende. De verdachte uit Purmerend bekende het overzeese trans port van de verdovende midde len voor zijn bazen te hebben geregeld. Hij kocht een dekla ding potplanten, en vroeg een nietsvermoedend transportbe drijf deze te verschepen naar Engeland. Het transport werd op 24 december 2002 onder schept. De rechercheurs zagen meteen dat ze met een vreemde lading te maken hadden, omdat de planten op elkaar gestapeld lagen, zodat de onderste door het gewicht van de bovenste planten zeker zouden bescha digen. Bij het doorzoeken van de vrachtwagen ontdekte de re cherche dan ook dat de planten op deze manier de verdovende middelen aan het zicht moes ten onttrekken. De Oegstgeestenaar, die in 1997 al eens door de Franse justitie was veroordeeld wegens zijn aandeel in een drugstransport, huurde de twee huizen waar de hennepplanten gekweekt wer den. Deze verdachte gaf toe dat hij per oogst een vergoeding van ruim 1.000 euro incasseer de. De Oegstgeestenaar ontken de echter ook maar iets met de drugstransporten naar Enge land te maken te hebben. Justitie was de groep crimine len al enige tijd op het spoor. Zij zouden zich in de eerste plaats op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan het ver bouwen en verhandelen van hasj. Maar ook zou deze bende in laboratoria xtc hebben gefa briceerd en verkocht. Van de bende, die volgens justitie uit zeventien personen bestaat, loopt nog een verdachte op vrije voeten. Elf verdachten zijn inmiddels veroordeeld en de vijf 'kopstukken' van de crimi nele organisatie moeten zich in maart voor de rechtbank ver antwoorden. Tegen de man uit Purmerend was drie jaar cel en een boete van 50.000 euro geëist tijdens de zitting van twee weken gele den. Tegen de Oegstgeestenaar was een celstraf van anderhalf jaar en een boete van 10.000 euro geëist. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? www.ri nlandkozijnen.nl TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RRJËF KOZIJNEN tor Eric de Jager iond - Er was veel om te snf de dagen voor oud en iw, maar het nieuwjaarsfeest de Gemeentehaven in War- >nd was een succes. De onge- sr 6oo feestvierders die gister- "it de tent bezochten, hielden ijjkejhaven en omgeving heel. supergeslaagde avond", organisator Armand Stel- J, die met name tevreden was ^ldjr de soepele opstelling van evn aantal buurtbewoners en optreden van de politie, ndag probeerden omwo nden het feest nog door de jhter te laten verbieden, om- 1 het te veel overlast zou ver- jzaken. politie had meer agenten a tijdens de voorgaande edi- op het feest afgestuurd, volgens Stelma had dat provocerende werking op de Warmondse jeugd. „Inte gendeel, er was goed contact tussen de agenten en de jonge ren. Complimenten voor de po litie." Even was er wat onrust onder de woonbootbewoners die het vreugdevuur dichter bij hun woningen zagen oplaaien dan in de vergunning stond, maar ook dat werd in der min ne geschikt. „Er vlogen wat vonken in de richting van het huis op de hoek, maar de be woners hadden alle begrip en beloofden later nog wat te ko men drinken in de tent", zo verklaart Stelma de enige wanklank. Jaarwisseling in veel gemeenten rustig Net als in Warmond verliep de jaarwisseling in.de andere ge meenten in de Leidse regio over het algemeen rustig. In Voorschoten moesten de be woners van twee flatwoningen aan de Jan Evertsenlaan hun huis verlaten omdat op de be gane grond een garagebox in brand was gevlogen. Het inci dent deed zich om een uur of één 's nachts voor. De brand weer moest verder tot drie keer toe af op een illegaal vreugde vuur in het Aietta Jacobsplant- soen. Op de drie plekken waar vreugdevuren waren toege staan, waren geen problemen. Oegstgeest maakte een pro bleemloze oud en nieuw door. In Zoeterwoude brandde om streeks één uur in de nieuw jaarsnacht een loods aan de dr. Kortmannstraat volledig uit. De loods was in gebruik bij een aannemer die bezig is met de aanleg van een fietstunnel Verder waren er wat onschul dige brandjes, vreugdevuren op het Korte Kerkpad, de Niéuweweg en de Burmade- weg die voor de omgeving geen gevaar opleverden. Op het terrein vlakbij Utupia ging geheel volgens traditie een ou de caravan in vlammen op. Ook Leiderdorp kende - als vanouds - een rustige jaarwis seling. Er waren wat vreugde vuren op de openbare weg - onder andere de Simon Vin kenoogstraat en de Maurits- singel - maar die waren goed beheersbaar. Bij een flat aan de Bosdreef moest de brand weer tot twee keer toe ingrij pen vanwege een brand in een vuilcontainer. De rest van de avond ging de aandacht alleen uit naar feeste lijke zaken, zoals de 'Band over baby' en de bar. „We hadden alles wat eventueel met vuur werk kon worden opgeblazen, afgezet. En we hebben een paar verkeersborden weggehaald, omdat het daarmee vorig jaar misging. Dat heeft geholpen, want er is aan de haven hele maal niets kapot gegaan", zegt de organisator. Om vijf uur 's ochtends ging zoals afgespro ken de stekker eruit. Ook in de rest van het dorp bleef het rustig tijdens de nieuwjaarsnacht. Politie en brandweer moesten alleen op treden bij een paar kleine brandjes en één telefooncel deur overleefde de overgang naar het nieuwe jaar niet. Burgemeester Vosjan kijkt te vreden terug op de eerste nacht van 2004: „Het is perfect verlo pen - nadat het op 29 decern- iderdorp - De bewonersver- iiging Leyhof en de eigen isite hebben een haat-liefd- irhouding waar maar geen id aan lijkt te komen. Op dit ioment verkeert de relatie op jn hoogtepunt. Nadat de be- lersvereniging een jaar gele met veel bombarie had ver- idigd dat de website op irt ging, is een vier man ster commissie bezig met het op- ten van een nieuwe home- je voor de jongste nieuw- rwwijk van Leiderdorp, oude website was te com- x en ging ten onder bij ge le aan enthousiaste wijkbe- rers die er tijd in wilden ste- Het bijhouden van de site een tijdrovende bezigheid dat er niet alleen eigen in- natie op stond, maar ook al- links naar sites die inte- iant zouden kunnen zijn ir de wijkbewoners. Het af- open jaar werd de webpagi- aan zijn lot overgelaten. kan anders, vinden vier kbewoners. Zij zijn daarom ig om op www.leyhof.nl een bsite te bouwen die interes- it is voor alle bewoners maar ook gemakkelijk bij te hou- is. Op dit moment vindt de fer er voornamelijk foto's de wijk. Binnen een maand iet dat anders zijn. De we- lacteuren zijn van plan om formatie op te zetten die aanvulling vormt op wijk- De Leydraet. Wat ze min is zo belangrijk vinden, is de website een plek wordt buurtbewoners met elkaar 'discussie gaan over onder- len die hen bezighouden, de vraag of de hoogspan- ïgskabels gevaarlijke straling ren of de komst van een lepomp naar de wijk. voorschoten - Bomen en struiken beladen met een een- net: sneeuwtapijt dat de wereld wit kleurde was gisteren genoeg liggen voor een mooi winters plaatje. timeters dik pak sneeuw zijn zo adembenemend datje zo jjk dat er genoeg was om de hele dag sneeuwpoppen zou wensen dat de zon even een paar dagen wegblijft. maken en elkaar lekker in te peperen. En er bleef nog Foto: Mark Lamers Zelfs wat strubbelingen met het vreugdevuur konden de feestvreugde niet bederven tijdens het 'super- geslaagde' nieuwjaarsfeest in Warmond. Foto: Dick Hogewoning. ber toch wat spannend was ge weest. De politie heeft goed contact gehad met de buurtbe woners. De muziek was niet te hard, het vuur was prachtig en in het dorp is alles heel geble ven, op die ene telefooncel na. Een dik compliment aan alle Warmonders, jong en oud." vervolg van voorpagina katwijk - Juist in Katwijk is de afgelopen maanden uitgebreid onderzoek gedaan naar handel en opslag van illegaal vuurwerk. Half december leverde dat een vangst van bijna 600 kilo op in een schuur achter een woon huis en de drie verdachten die daar zijn opgepakt zitten nog vast. De Katwijkse politiechef J. van Duijvenbode vindt het daarom extra dramatisch dat juist in Katwijk een vuurwerk- dode is gevallen. De politie kijkt in het onder zoek dan ook zeker naar de her komst van het vuurwerk dat op oudejaarsnacht leidde tot de dood van de 39-jarige Katwijker en de zware verwonding van zijn 36-jarige zwager, ook uit Katwijk. „We zijn er natuurlijk in geïnteresseerd of deze twee zaken zijn te combineren." Of, als dat het geval is, de drie ver dachten verantwoordelijk kun nen worden gehouden voor het ongeluk op het Vuurbaakplein, is vervolgens een zaak voor het openbaar ministerie, zegt Van Duijvenbode. De Katwijkse politie wil zo snel mogelijk na afronding van het onderzoek een slachtoffer avond voor getuigen organise ren. Hij hoopt dat zich alsnog mensen melden die het onge luk hebben gezien, maar niet met de politie hebben gespro ken die nacht. Niet alleen om informatie voor het onderzoek te vergaren. „We proberen zo veel mogelijk nazorg te geven aan de betrokkenen", zegt Van Duijvenbode. Daarom was snel na het ongeluk slachtofferhulp aanwezig om aan de familie van de slachtoffers, getuigen en omstanders hulp te verlenen. Het Vuurbaakplein is met de jaarwisseling geen plek waar de Katwijkers zich verzamelen en massaal vuurwerk afsteken. „Het is hier altijd rustig", zegt een van de bewoners. Het on geval gebeurde even na twaal ven pal voor haar deur. Ze zag meteen dat het fout was, toen de twee mannen na een harde knal achterover sloegen en ble ven liggen. Hoewel er nog maar weinig mensen op straat waren, zette de politie het plein met linten af. „Dat was heel goed", meent burgemeester Wienen, die juist op het politiebureau was toen de melding van het ongeval binnenkwam. „Het is erg ge noeg dat zoiets gebeurt. Als hulpverleners dan aan het werk zijn moeten daar geen kinderen en andere mensen bovenop staan." Wienen zoujpa de jaar wisseling met de politiechef meerijden op surveillance door Katwijk, maar spoedde zich na het ongeval naar het Vuurbaak- plein. „Overigens zijn er verder weinig incidenten geweest. Ik denk niet dat het met elkaar te maken heeft, maar voor en na het ongeluk was het in Katwijk relatief rustig." Hoewel zich ook elders in Ne derland enkele ernstige onge lukken met vuurwerk voorde den, denkt Wienen dat de im pact in Katwijk groot zal zijn. „Daarom is het ook goed, hoe wel je in het belang van de fa milie zorgvuldigheid moet be trachten, dat mensen hierover worden geïnformeerd. Het is belangrijk dat men weet dat de waarschuwingen over vuurwerk niet voor niets zijn." Stompwijkse begint eigen stichting voor projecten in Zuid-Amerika tonfr Erlc de Ja8er ïfdePMPW,,K Steeds vaker be- Nederlanders hun eigen plaats van geld her(Fr te maken naar de gevestig- grote goede doelen. Dat is ht."fecter, persoonlijker en er is 6er zicht op het resultaat. De jjarige Linda de Jong, die drie !ken geleden de stichting aigos oprichtte voor hulp aan id-Amerika, weet er alles van. in een hecht dorp als Jmpwijk werkt die directe be ttering dubbel zo goed, ont- j z°kte zij tot haar verbazing, j')°ng verbleef het afgelopen J lIlr negen maanden in Bolivia Argentinië. Zij werkte er on- r meer als vrijwilliger in een oejpieshuis. Voor het vertrek zette e eiop haar verjaardag een potje er, waarin familie en vrien- nr yi geld konden stoppen voor 'ei 9 Uke dingen'. „Daarvan kon ik en ?j kinderen mee op stap ne- in, bijvoorbeeld. Maar dat H /^je stroomde al snel over. Op afscheidsreceptie bij mijn 1 aeJrk kreeg ik van collega's ook W0u envelop met inhoud voor weeskinderen. Terwijl ik ar maar vier maanden had oor werkt - via het uitzendbu- w lu." va"A sta ervan versteld hoe snel yisen te hulp schieten. Ze Iden het leuk dat het contact de mensen daar via mij di- ven eet«er }s Ik praat uit eigen erva- ei |g en ij, kgjj meteen laten zien t er met het geld is gebeurd. 1 it is denk ik ook de reden van -es.) het succes van kleine, persoon lijke projecten. Natuurlijk is het kleinschalig allemaal, maar ik denk dat veel kleine dingen ook een groot verschil kunnen ma ken. Bovendien werkt het direc te resultaat, hoe klein ook, mo tiverend voor de mensen die je wilt helpen. Ik heb ook vaak met de folders van de bekende grote hulporganisaties in mijn handen gezeten. Maar wat me dan tegenhield om geld over te maken, is dat je nooit precies weet waar het terechtkomt. Nu weet ik wat er met de hulp ge beurt, ik ken de mensen die het ontvangen en ik weet dat ze het nodig hebben." Linda de Jong werkte in het Bo liviaanse Sucre in een weeshuis en hielp bij een straatkinderen- project. Dat project, dat begon als een eenvoudige maaltijdver strekking in de open lucht, biedt inmiddels muzieklessen (er is al een cd gemaakt), huis werkbegeleiding, sociale hulp en slaapplekken. Oorspronke lijk had de Stompwijkse vijf maanden voor haar reis uitge trokken, maar uiteindelijk wer den dat er negen. „Ik ben ge gaan om vrijwilligerswerk te verrichten. Op die manier kun je iets betekenen voor de men sen en je ziet een land zoals je dat als toerist nooit zou doen. Het plan was om drie maanden in het weeshuis te werken en dan nog tweeënhalve maand te reizen. Maar na drie maanden kon ik 'mijn' kinderen niet meer verlaten. Dus heb ik mijn Stichtingsbestuurder Linda de Jong (rechts) te midden van de Boliviaanse weeskinderen: „Ik ken de men sen die mijn hulp ontvangen en ik weet dat ze die nodig hebben." Particuliere foto terugvlucht uitgesteld." Met een Argentijnse vrijwilliger uit het Boliviaanse weeshuis streek zij vervolgens neer in Po sadas, Argentinië. De Argentijn se zag dat haar helpende hand in eigen land inmiddels min stens zo hard nodig was als in Bolivia. „Kinderen sterven in het Noorden van de honger. Ik heb wat ik nog overhad van mijn 'verjaardagspotje' geïnves teerd in de bouw van een oven, waarin we elke dag brood bak ten voor de kinderen van de wijk. Het begon met een paar kinderen, maar op het laatst stonden er zestig te dringen. Ook hebben we oude naaima chines gekocht en opgeknapt, waarmee de vrouwen een ate lier zijn begonnen om oude kle ding op te knappen en school- uniformpjes te maken. Gelukkig draaide het vanaf de eerste dag goed, want het is toch ander mans geld dat ik ervoor heb uit gegeven. Zelf 'zomaar' iets be ginnen is toch anders dan het geld in een bestaand project stoppen." Maar als zo'n klein, persoonlijk project succes heeft, trekt dat sneller hulp van anderen aan, ontdekte De Jong. „Ter plaatse doneert iedereen die iets kan missen melk en meel. En in Stompwijk bleven de donaties ook maar binnenkomen: uit de kerk, van de Rabosponsorfiets- tocht. Dat is het leuke aan zo'n kleine gemeenschap, waar ie dereen weet wat je doet en ie dereen met je meeleeft." Eenmaal terug in Stompwijk kon De Jong haar projecten niet zomaar de rug toekeren. Omdat de dorpsbewoners haar moeder nog altijd vonden voor dona ties, besloot ze haar hulp 'offici eel' te maken. Sinds begin de cember is er daarom de stich ting Amigos, waarin moeder Lia en dochter Linda de Jong met drie medebestuursleden (Theo Duyvestijn, Ilonka Prins en Ly- dia Dij on) het geld van meele vende dorpsgenoten bundelen. „Mensen kunnen in Zuid-Ame- rika met weinig veel doen, maar om te beginnen moet er wel iets zijn. Ik probeer een steuntje in de rug te geven. Met hulp van alle meelevende Stompwijkers - daar ben ik ze dankbaar voor." De stichting Amigos is te be reiken via lindadejong@zon- net.nl of op bankrekening nummer 395902452.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15