Trend voor 2004: Hollands glorie REGIO Bokkezuur NAVRAAG Sinds i januari wordt de anticonceptiepil niet meer standaard door het ziekenfonds vergoed voor vrouwen vanaf 21 jaar. De maatregel is niet helemaal onomstreden, omdat de angst bestaat dat hierdoor het aantal abortussen 'Bewust omgaan met za' ««nemen, of dat jook gebeurt, moet in de anticonceptie IS Qoea komende maanden blij ken. BERT VAN HERK, algemeen directeur van de stichting Geboorteregeling West- en Zuid- Nederland (waar het Leidse Medisch Centrum voor Geboortere geling onder valt), verwacht in ieder geval geen schokkende effecten. Wat denkt u, neemt het aantal abortussen toe doordat de pil uit het ziekenfonds gaat? „Daar zijn wij ook erg benieuwd naar. Ik weet het niet. In Dene marken werd een aantal jaren geleden de pil uit het ziekenfonds gehaald en daar heeft dat niet geleid tot een toename van het aan tal abortussen. Maar het is altijd heel moeilijk om de situatie in verschillende landen te vergelijken. In Zweden wordt de pil al sinds jaar en dag gratis verstrekt, en ligt het abortuscijfer twee keer zo hoog als in Nederland." Maar ligt het niet voor de hand dat je meer ongewenste zwangerschap pen krijgt wanneer het pilgebruik afneemt? „Wij zien wel dat veel vrouwen die bij ons komen voor een abortus geen anticonceptie gebruiken. En het is inderdaad niet onaannemelijk dat het aantal vrouwen dat geen an ticonceptie gebruikt door deze maatregel zal toenemen. In die zin zou je een toename van het aantal abortussen kunnen verwach ten, en dan met name bij de mensen waarbij de kosten een grote rol spelen. Dus in de lagere inkomensklassen, waarin allochtonen sterk vertegenwoordigd zijn. Maar ik verwacht voorlopig geen gro te effecten." Wat denkt u dan dat er gaat gebeuren? „Ik verwacht dat mensen meer een afweging gaan maken in de keuze van het type anticonceptie. Dat mensen bewust gaan kijken: wat kost het, en wat levert het op? Dan kan het zijn dat bijvoor beeld het condoom een betere optie is, of het spiraaltje." Of sterilisatie van de man? „Zou heel goed kunnen. Dat past helemaal in het verhaal van meer bewust nadenken over de keuze van het type anticonceptie." Zou dat uiteindelijk een gunstig effect kunnen zijn? Pilgebruik is immers niet helemaal onschadelijk? „De pil heeft inderdaad schadelijke neveneffecten. Maar ik kan daar verder niet veel over zeggen. Ik ben geen arts. Maar bewust omgaan met anticonceptie is natuurlijk nooit slecht. Wij geven ook voorlichting over anticonceptie. En daarbij is het echt niet zo dat we automatisch de pil adviseren." tekst: Ruud Sep foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Zaterdag 2 Januari BINNENLAND - Een enorme slag heeft ons land en in het bijzonder het K.L.M.-bedrijf getroffen: in het Bronovoziekenhuiste Den Haag is op Oudejaarsavond in de leeftijd van 64 jaren overleden, dr Albert Plesman, president-directeur van de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij N.V. Met dr Albert Plesman is een groot Nederlander en een groot wereldburger heengegaan. Zijn gezag in de internationale wereld van de luchtvaart was aanzienlijk. Hij heeft gedurende meer dan 34 jaar van het begin af 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij geleid met een onverzettelijke energie, ongelooflijke werkkracht en een on verflauwd vertrouwen in de zaak van de burgerluchtvaart. Door het overlijden van Albert Piesman verliest de wereld en in het bijzonder Nederland, een van haar voornaamste luchtvaart-pioniers: de man, die tijdens zijn leven geschiedenis maakte, en die de legende van 'De Vlie gende Hollander' verwerkelijkte! ANNO 1979, dinsdag 2 januari LEIDEN - Niet alle kerstbomen vallen in handen van de politie. Her en der in de stad worden dan ook rond de jaarwisseling vuren ont stoken. Als het geen gevaar oplevert voor de omgeving warmt de politie de handen liever dan ze uit te steken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5*>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/ïn-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem HDC 970 i Trends voor 2004. Met de klok mee: Hollandse mode (legging), Hollandse muziek (Bauer), Hollandse films (Pietje Bell) Nu de multiculturele samenleving de finitief bij het oud vuil is gezet, wordt het tijd voor een terugkeer naar de Nederlandse roots. Hollandse een voud is dé trend voor 2004. Onder het motto 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg'. Lange leve Frans Bau er! Muziek Nederlandstalige meezingers maken hun rentree in de top veertig. Arties ten die zich specialiseren in 'herken bare teksten' gaan een gouden toe komst tegemoet. Denk aan Frans Bauer en Grad Damen. Volgend jaar staan ze waarschijnlijk als hoofdact op het programma van een groots Minerva-feest. Het Leidse levensliedtalent, Danny Vermeer, heeft volop plannen voor 2004. Om te beginnen komt over on geveer anderhalve maand zijn eerste single op de markt, 'Alles wat ik doe'. „En dan maar zien waar het schip strandt", zegt de 22-jarige glazen wasser. Hij heeft goede hoop dat hij zijn spons binnenkort kan opbergen. „Ik heb van meerdere mensen gehoord dat ik het als zanger ga redden als ik eenmaal eigen nummers heb." Hij noemt 'een Arie Passchier', winnaar van het Leidse Levenslied 2002. „Je weet wel, zanger van 'De Kleine Vo gel'." Na de single wil Vermeer meteen een album maken. ,',Ik denk niet dat ik net zo groot word als Frans Bauer, maar over een jaar of twee hoop ik toch wel mijn geld te verdienen met zingen." Met de optredens loopt het al uitstekend. „Deze week heb ik vijf optredens, dus het is aardig druk." Drie concerten voor verstandelijk gehandicapten in Nootdorp, een op treden op de Beestenmarkt en nog wat in Woerden. „Mijn broer is vroe ger ook zanger geweest, daar dank ik veel contacten aan. Hij was dat kind sterretje dat optrad in Ministars. Toen zat-ie in dat rooie karretje." Als Martin Hoogkamer jr. stond Danny"s broer met 'Mamma' van Heintje in de top veertig. „Nee, nu zingt hij niet meer. Hij heeft drie kinderen, joh." Als Danny doorbreekt is zijn rijzende ster te bewonderen op de nieuwe publieke omroep van Chiel Montag- ne. Het stralende middelpunt van 'Op losse groeven' wil per 1 maart een nieuwe omroep beginnen, die zich volledig toelegt op het Neder landse levenslied: de Montagne Om roep Nederland. Eten Exotische Mafjes hebben hun tijd gehad. 'Less is more' luidt het credo voor het 'nieuwe koken'. En daar sluit de Hollandse keuken naadloos op aan. Wie vergeten is hoe stamppotten, lammetjespap en hangop te berei den zijn, kan kiezen uit een reeks nieuwe kookboeken. Neem bijvoor beeld het 'Oranje Kookboek' van Mi chael van der Struis. De chef-kok van het Rotterdamse hotel New York laat hierin zijn licht schijnen over gerechten van 'pure Nederlandse makelij'. Anne Scheepmaker publi ceerde onlangs 'Stamppotten, de nieuwe keuken'. En Wim Mey schreef een werkje onder de titel 'Zuurkool! Ouderwetsch lekker'. De Spar stond de afgelopen maan den aan de rand van een faillisse ment, maar hoopt in 2004 glorieus terug te komen met 400 tot 500 nieu we winkels. De supermarkten moe ten komen in dorpen met 2.000 tot 4.000 inwoners. Een gat in de markt, denkt de Spar. 'Zodra sprake is van schaalvergroting, ontstaat ruimte voor kleine winkels'. Goed nieuws voor Warmond en Valkenburg. Kleding Niet echt Hollands, maar wel een voudig - en bijzonder geliefd in Ne derland - is de legging. Het kleding stuk is bezig aan een ware come back. Droeg je deze maillot zonder voeten vroeger onder een lang T- shirt, nu moet-ie onder een minirok je. Vrouwen in Leiden hebben zo hun eigen draagwijze van de legging. Vroeger droegen ze 'm bij voorkeur boven plastic slippers dan wel witte klompen. De moderne versie is daar wellicht iets te. dun voor, maar wie weet. LEIDS DIALECT Bij Gejo Kousenhuis in de Leidse Haarlemmerstraat gaat de nieuwe beenmode in groten getale de toon bank over. „We hebben allerlei soor ten", zegt verkoopster Jolanda Wij- nands. Dikkere, dunnere en in diver se kleuren." Geheel nieuw is de net- legging. „Een zwarte legging met kleine gaatjes, tot aan de enkel." Verder zijn er leggings met een streepje aan de zijkant en leggings met andere motieven. De nieuwe beenmode blijkt in trek bij jong en oud. Wijnands: „Je kunt niet zeggen dat het een bepaald type vrouw is dat leggings draagt. Allerlei verschil lende types kopen leggings." Klompen zijn ook al een tijdje bezig aan een comeback. Films Dat de Nederlandse film niets voor stelt, is nauwelijks meer vol te hou den. Het ene na het andere Holland se drama is op het witte doek te be wonderen: 'Pietje Bell', 'Schippers van de Kameleon'. Voor 2004 staat een reeks verfilmde oudjes op de rol. We kunnen onder meer uitkijken naar 'Crusade in jeans' (naar 'Kruis tocht in spijkerbroek' van Thea Beekman) en een hernieuwde versie van 'Floris'. Een nieuw Hollands filmverhaal is 'In Oranje'. Thomas Acda en Wendy van Dijk spelen de hoofdrollen in dit voetbaldrama. 'In Oranje' verschijnt een maand voor dat het EK voetbal in Portugal be gint. Leidenaar Bob in 't Hout werkt a de filmscénario's van 'Camera Of' scura' (naar het boek van Nicola; Beets) en 'Bint' (van Kees Bordevf en was dit jaar verantwoordelijk j het scenario van *Kees de Jongeni Drie literaire oudjes, die een nieu kans krijgen op het witte doek. Camera Obscura wordt geprodu-'"' ceerd door Matthijs van HeijningL geregisseerd door Rudolf van de^ Berg en vermoedelijk opgenomei Haarlem. „Als je mij in m'n hart 1 wordt-ie opgenomen in Leiden",! zegt In 't Hout. Voor de verfilminL van 'Bint' heeft de Leidse scenarif schrijver contact opgenomen mé; het productiebedrijf van Theo vaJ Gogh. „Dat lijkt me wel een gescb te persoon voor mijn scenario." In 't Hout wil het in 1934 verschel verhaal over schooloproer een m ticultureel tintje geven. „Het sped zich af in een school in de Rotter] damse wijk Charlois. Schooldiree teur Bint stelt dat zijn school een| weldige Nederlandse school is. Kt niet aan mijn hoofd zeuren over hoofddoekjes en ramadan, zegt ij Uiteindelijk blijken de allochtone" ouders dat heel goed te vinden."! Een verklaring voor de herleefde pulariteit van oud-Hollands drai V heeft In 't Hout niet. „Misschien 'f het gewoon een kwestie van her#1 dekking. De Nederlandse cultuur i heeft veel goeds voortgebracht. "tei ïe Erna Straatsma rJ' flci ID kan een appel niet zo^ maar in verband breij met hooi. Tenzij hij ii^ het hooi een tijdje lagi^ te rijpen. Net als de r goudreinetten vroegeL zolder, gedurende SeL winter. Krom. Van iemand kromme benen zei ol zegt men in Leiden van nat hout gemaal Vraag: hoe spreekt u zijn Leids het woord uit? Als heuis met de (rj van het Franse telwoi uriOf als haas? Reacties en tips voor rubriek kunt u sturen.u naar de redactie van 4 krant, Postbus 54, 23tL AB Leiden, onder verfa ding van de rubrieks-L naam 'Leids dialect'. mailen naar de auteuL kan ook: h.heester- mans@12move.nl (L&, nieuw e-mailadres.) Als u in de Grote Van Dale kijkt, bij ape-, dan ziet u een halve pagina met samenstellingen. De meeste daarvan zijn heel doorzichtig, je weet on middellijk wat ze beteke nen: Een apenkooi is een kooi waarin de apen in een dierentuin onderdak vinden en een apenkop is de kop van en aap. Iets moeilijker wordt het al met en woord als apengatje. Je zou denken dat het het bekoorlijke achterwerkje van een jonge aap is, maar die betekenis geeft Van Dale niet. (Wat niet wil zeggen dat ze niet bestaat, na tuurlijk). Apengatje is vol gens dat woordenboek een dialectisch koos naampje voor een klein kind. Een het is ook de benaming voor en koek met een roze gesuikerde onderkant. Nog weer wat minder doorzichtig zijn woorden als apelazerus, dat we al leen kennen in de ver binding zich 't apelazerus schrikken, lachen, wer ken: 'heel hard schrikken, lachen, werken. Of in de verwensing krijg 't apela zerus: 'verrek, stik, val dood'. Onbegrijpelijk, zo'n woord. Want het is toch niet echt een ken merk van een aap om dronken te zijn en bo vendien hebben al die hierboven genoemde be tekenissen helemaal niks met dronkenschap te maken. Wonderbaarlijk is ook het woord apenzuur, dat net zo gebruikt kan wor den als apelazerus, bij voorbeeld in zich 't ape zuur werken voor 'heel hard werken'. Wat weten we in 's hemelsnaam van het zuur van een aap af? Ik heb het al vaker ge zegd: taal is niet logisch. Waarom zeggen we bij voorbeeld 'we gaan even tjes een terrasje pikken'? Je pikt helemaal niks. En het terras kan best heel groot zijn, terwijl we het toch een terrasje blijven noemen. En dat eventjes kan heel erg lang duren. Maar de taalgebruiker spelt met zijn taal. Hij voegt iemand venijnig toe dat hij het zuur kan krijgen, na een tijdje vindt hij dat niet krachtig genoeg meer en hij breidt het woord zuur uit tot apezuur. (Overigens, als iemand in de wereld mij kan uitleg gen waarom het apen kooi met een n is en ape zuur zonder n, dan mag hij onmiddellijk voorzit ter van de nieuwe spel lingscommissie worden. Want die komt er bin nenkort weer: onze spel ling rammelt aan alle kanten. Als extra hulp middel om zijn mede commissieleden te over tuigen krijgt hij boven dien mijn scheldwoor- denboek 'Luilebol'). In het Leidse dialect spreken we niet over apezuur maar over bok- kezuurr. Als een Leienaar zegt dat hij 't bokkezuurr van iets krijgt, dan bete kent dat dat hij er hart grondig de pest aan heeft. Boseieren. Wij aten vroe ger thuis als zeer eenvou dig toetje karnemelk waarin stukken oud wit tebrood werden gedaan. Daaroverheen ging stroop of suiker en wij noemden dat heel ge woon karnemelk met brokken. Hier in Leiden, en waarschijnlijk ook nog wel in de omstreken strooide men grutten in de kaarre en gaf men het de beeldende naam van zure bult. Nog beeldender is de be naming boseieren. Dat zij eieren waarvan men het sterkste vermoeden heeft dat de houdbaarheidsda tum reeds lang geleden was overschreden. Die eieren worden dus be schouwd als eieren van kippen die een vrije uit loop hebben. En die vlak bij een bos wonen. Zo nu en dan gebruiken ze het bos als uitloop, legden daar hun ei, keerden te rug en vergaten te ver melden aan de baas dat het ei daar lag. Die vond het pas na enige maan den, maar bracht het desondanks wel naar de markt. Een gezond wan trouwen van de koper was dringend gewenst. Er schijnt vroeger in Lei den een soort appel te koop geweest te zijn die de naam hooielaar droeg. Ik zou graag willen weten wat voor appel dat was en waarom hij hooielaar werd genoemd. Want ik en Hollandse kost.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14