LEIDE Lenferink prijst inzet van hulpverleners 'Gemeentefeest' lijdt onder geruchten JL Nieuwe abonnementen en duurder parkeren op Haagwegterrein Vier Leidenaars opgepakt voor poging tot doodslag REGIO R1 iuw lijdt oorschade ir vuurwerk 'Bij zoveel incidenten is het moeilijk om overal in te grijpen' Architect vindt neonletter een aanwinst voor de buurt Prijs voor kinderartsen Uitgekeken g op uw (B collega's vrijdag 2 JANUARI 2004 an dertig i het vak ripwijkse zet >jecten op in l-Amerika rval tijdens wisseling - In de Kneppelhout- verd tijdens de jaarwis- •ond middernacht een overvallen in haar wo- wee onbekende mannen jden de vrouw en door- n vervolgens haar huis. rij vertrokken waren, e vrouw een buurman schuwd, die de politie je. b Catslaan t' kerstboom - Een groep van twintig jn en twee volwassen h wilde op oudejaars- Üe grote, verlichte kerst- ineenemen, die door be- i van de Jacob Catslaan niddengedeelte van de tras neergezet. Nadat er ligende situatie ont- tverden de lampjes uit de jehaald, die vervolgens politie is weggesleept. I centrum ier kabel - In een gedeelte van de binnenstad was het op aarsdag door een kabel- niet mogelijk om televi- jjken of naar de radio te In. Het signaal viel 's uit en kon in de loop middag weer worden gen. De oorzaak van het !m is niet bekend; van- tl was niemand bij ka- rijf Casema bereikbaar n toelichting. ekuur over wisseling - Wie iets kwijt wil over wisseling, en over de gemeente genomen rgsmaatregelen, kan te- ij de PvdA, die maandag plekken een spreekuur iver dit onderwerp. Van it 19.45 uur zitten leden partij klaar in buurthuis ihof aan de Trix Ter- aat 4 en in buurthuis De t aan de Middelste- Ook andere problemen ien kunnen aan de orde - Ze schrok zich kapot, •jarige vrouw uit Leiden, e op oudejaarsmiddag kwart over drie en half i de hoek van de Kore- iat en de Kaardesteeg I parkeergarage boven de iet liep. Ja, ze zag onder rkapping bij de super- vel een groepje jongeren daar of een van de kna- die groep ook dat vuur- lar haar gooide, heeft ze tien. Wat ze wel weet is ;en enorme klap hoorde jrna last van haar oor aaide de vrouw haar au- ile garage. Ze bleef last ar oor houden en belde is die dokter is. Vervol- ng ze op advies van haar ar de huisarts, die haar 't LUMC stuurde. Daar zogeheten lawaaidip oor geconstateerd. Vol- eek hoort de vrouw in kenhuis of zij blijvende aan haar gehoor over- ij aangifte bij de politie verd haar verteld dat ze nimaal een signalement n of meerdere jongeren ebben. Zo'n beschrijving Ij echter niet, omdat het ïk van achteren naar verd gegooid. Vandaar Droep: wie heeft afgelo- Densdagmiddag iets ge- nd de Hoogvliet tussen Dver drie en half vier? Ble getuigen kunnen met de politie opne- door Robbert Minkhorst leiden - Parkeren op het Haag wegterrein in Leiden wordt prij ziger, maar een dagkaart blijft twee keer zo goedkoop als in de binnenstad: vijf in plaats van tién euro. Het nieuwe geautomatiseerde betaalsysteem leidt tot tariefs wijzigingen en andere abonne- (f \y >e menten. Directeur Chris Ver- plancke van de Stichting Stads- parkeerplan: „Voorheen had den we veel meer soorten strip penkaarten. Vanwege het nieu we systeem kan dat allemaal niet meer, technisch." Daardoor verdwijnt bijvoor beeld de tienrittenkaart van 25 euro. In plaats daarvan is er al leen nog een strippenkaart voor vijftien keer parkeren, en die is flink duurder: 48 euro. Het standaarddagtarief gaat van vier naar vijf euro. Verplancke vindt de duurdere strippen kaart goed te verdedigen: „Nor maal zou iemand voor vijftien keer 75 euro betalen. Dat is dus een waanzinnige korting." Het parkeertarief voor een halve dag blijft trouwens gelijk: vier euro. Enkele vaste klanten hebben geklaagd over de nieuwe prij zen. Het Haagwegterrein zou zichzelf uit de markt prijzen, omdat parkeren in Leidschen- hage of in de Winkelhof in Lei derdorp nog altijd gratis is. Ver plancke bestrijdt dat. „Dat is appels met peren vergelijken", schrijft hij in zijn antwoord op een brief van een klant. „Parke ren is nooit een doel op zich, en al helemaal niet in een histori sche binnenstad." Mondeling voegt Verplancke toe: „Ik wens deze meneer veel plezier in Leidschenhage." Gemopper over een verhou dingsgewijs hoog uurtarief vindt de ondernemer onte recht. „Iemand die steeds maar een half uur of een uur par keert, adviseer ik om in de bin nenstad te gaan staan. Daar is het Haagwegterrein helemaal niet voor bedoeld. Wij mikken op de middellange- en de lang- parkeerder. Dankzij ons zijn die kortparkeerplaatsen in het cen trum juist weer vrij." Een maandabonnement kost veertig euro. Een jaarabonne ment kost 245 euro, en voor vijftig euro meer krijgt de abon nee een kastje in de auto dat de slagbomen automatisch opent. „Per dag is dat 80 cent of zo. Dat gaat natuurlijk nergens meer over. Ik denk er ook aan om het aantal te gaan begren zen. Straks hebben we alleen maar jaarabonnees. Ze komen we nooit aan ons geld." door Eric-Jan Berendsen leiden - Burgemeester Henri Lenferink is tevreden over de manier waarop politie, brand weer en medewerkers van Mi lieu en Beheer zijn opgetreden tijdens de jaarwisseling. „Er is met een geweldige inzet keihard gewerkt." Minder tevreden is hij over het grote aantal illegale vreugdevuren en vernielingen dat werd aangericht. „Door het grote aantal meldingen was het vooral kort na middernacht moeilijk om overal in te grijpen." Lenferink was tijdens de jaar wisseling paraat en volgde de ontwikkelingen in zijn stad op de voet. Vol lof is hij over de wijze waarop de mobiele teams, bestaande uit brand weer, politie en ambtenaren van Milieu en Beheer, hebben gewerkt. „Het was heel erg druk, er waren heel veel inci denten, maar er is snel op ge reageerd. De aanpak om met mobiele teams er bovenop te zitten en de problemen in de kiem te smoren, heeft gewerkt." Lenferink doelt daarbij op het plan van aanpak dat de ge meente en andere partijen voor de afgelopen jaarwisseling had den opgesteld. Door de inzet van mobiele teams moesten vooral beginnende brandjes snel worden gedoofd en de res ten van kerstbomen snel wor den verwijderd door Milieu en Beheer. Waar nodig zou dat op treden worden aangevuld door ingrijpen van kleine, flexibele politieteams. Volgens Lenferink waren die mobiele teams vaak sneller ter plaatse dan hijzelf „Snel blus sen, bomen weghalen en naar de volgende klus. Op nieuw jaarsochtend heb ik al koffie ge bracht bij medewerkers van Mi lieu en Beheer en daar werd mij verteld dat er aanmerkelijk minder vuil op straat lag dan de vorige jaarwisseling." Het tegenvallend aantal bezoe kers van het Dance Event in de Groenoordhallen ziet de burge meester niet als een probleem. Het feest was bedoeld om jon geren van de straat te houden om zo problemen te voorko men. De gemeente staat voor 20.000 euro garant als de orga nisatie niet uit de kosten komt. Lenferink kon gisteren nog niet aangeven of de gemeente ook daadwerkelijk moet bijspringen maar noemt het feest een scha- keltje in de hele aanpak van de jaarwisseling. „Het hoofdaccent lag op repressie en meer men sen paraat. En als zo'n feest dan ook nog iets bijdraagt aan een rustiger jaarwisseling is dat mooi meegenomen." Staren naar de vlammen van het illegale vreugdevuur in het Aletta Jacobsplantsoen in de Stevenshof. Foto: Hielco Kuipers leiden - De politie heeft vier Leidenaars van 20, 22, 23 en 41 jaar aangehouden op verden king van poging tot doodslag op een 25-jarige plaatsgenoot. Dat heeft het openbaar minis terie oudejaarsdag bekendge maakt. Het slachtoffer werd in de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 december in een wo ning in De Kooi langdurig door de vier verdachten geslagen en geschopt. Vervolgens werd bij het slacht offer een gasslang in de mond geduwd waarna de gaskraan werd opengedraaid. Het slacht offer liep over zijn hele lichaam verwondingen op. Een me ningsverschil over geld zou de aanleiding zijn voor de poging tot doodslag. Kort na de geweldpleging hield de politie al drie verdachten aan. De jongste verdachte werd op zondag 28 december opge pakt. Hij en de 22-jarige verdachte worden tevens verdacht van het mishandelen van een 20-jarige man uit Leiden op zondag avond 21 december. De ver dachten mishandelden het slachtoffer nadat die een fami lielid dat door hen werd be dreigd te hulp was gekomen. De vier mannen zijn inmiddels voorgeleid aan de rechter-com- missaris die hen in bewaring heeft gesteld. Tegenvallend aantal bezoekers op nieuwjaarsparty door Silvan Schoonhoven Het is het nét niet, vinden Sjoerd Schouten en Pascal Boers als ze op hun nieuwjaars party om zich heen kijken. De sfeer in de Groenoordhallen is prima, maar 'de zaal is te groot voor de mensen', constateren de twee organisatoren. Niet de gedroomde achtduizend, maar minder dan drieduizend kwa men opdagen voor het dans feest Welcome 2004. Bedoeling was dat het feest relschoppen- de jongeren tijdens de jaarwis seling van de straat zou hou den. „Er zijn geruchten door Leiden gegaan, die ons hebben tegen gewerkt", moet Sjoerd vaststel len. „Het verhaal ging dat er geen alcohol zou worden ge schonken. En dat het een ge meentefeest was. Bovendien worden de Groenoordhallen nog steeds als een veehal ge zien." „Het is jammer voor Leiden", vindt Pascal. „Ik had gehoopt dat er wel wat meer enthousias me zou zijn. Te weinig publici teit? Kan niet. We hebben 45.000 flyers uitgedeeld." De DJ's José, Don Diablo en G- Spott doen hun werk onder het geweld van de lichtkanonnen en laserinstallaties. De schaarse feestgangers bewegen zich tus sen de twee afzonderlijke dans zalen, scherp in het oog gehou den door een klein leger aan beveiligingsmannen met oor tjes. Even later wordt een feest ganger door de politie geboeid afgevoerd. De organisatoren hebben duidelijk rekening ge houden met het soort publiek dat vorig jaar de Stevenshof op stelten zette. „Niet nodig", zegt Manon Hof- stra (25), een van de be zoeksters. Ze denkt niet dat het de potentiële relschoppers zijn De dansvloer is matig gevuld, maar de sfeer is goed. Foto: Hielco Kuipers die op het feest afkomen. Feest of geen feest - relletjes in De Kooi zullen er toch wel blijven op oudejaarsnacht, denkt ze. Ondanks de onderbezette dansvloer vermaakt ze zich best.Ach, je hebt zo meer ruimte om te dansen. Ik heb nog al mijn vrienden gebeld om dit feest te promoten. Sommi gen reageerden met 'Oh ja joh? Is er daar een feest dan?' De or ganisatie had veel meer affiches op moeten hangen, zelf heb ik ook maar toevallig, via-via ge hoord dat er iets was in de Groenoordhallen. Ernest (16), gehuld in witte par tyoutfit en voorzien van twee blonde meisjes aan zijn zijde, was er vorig jaar bij op het Alexandrine Tinneplein. Opge blazen bushokjes, vreugdevu ren, ingegooide ruiten - grinni kend wil hij wel toegeven dat hij er alles van weet. „Ik kreeg zelf ook bijna nog een plank te gen mijn kop van een gast uit Voorschoten. Het was lachen, toen. Maar koud. En dit jaar is het zo koud dat ik liever hier binnen zit. Mijn vrienden niet, trouwens. Morgen hoor ik wel of zij op straat uiteindelijk meer lol gehad hebben dan ik hier binnen." door Eric-Jan Berendsen leiden - Architect Fons Verheij- en begrijpt niets van de com motie die is ontstaan rond de blauw verlichte A op het dak van het pand van het Rijnlands Architectuur Platform (RAP) op de hoek van de Nieuwstraat en Hartesteeg. Volgens de ge meente is de A er illegaal neer gezet en moet deze dus worden weggehaald. De wijkvereniging vindt de neonletter ook maar niks en noemt hem ontsierend voor de buurt. „Onbegrijpe lijk", vindt Verheijen. „Het is juist een verrijking voor de om geving en dus ook voor Lei den." De letter staat er een week of vijf, tot groot plezier van Ver heijen, die voorzitter is van het RAP. „Er stond een prachtige foto van de letter en het pand in het Leidsch Dagblad. Kijk eens niet naar die letter maar naar de ramen daaronder, zou ik te gen de wijkvereniging willen zeggen. Als je dat nou eens ver gelijkt met een jaar geleden. Toen was het een troep en een dood stuk van de straat. Nu het is opgeknapt heeft het elan en is het des stads." Volgens Verheijen heeft het RAP, dat sinds juni dit jaar in de voormalige Blonk-garage is ge vestigd, de buurt juist opge haald. „We maken deel uit van een cultuurstrip. De Burcht, de bibliotheek, de boekenmarkt op leiden - Co-assistenten oorde len het meest positief over de kinderartsen in het Diacones- senhuis. Die kregen daarom eerder deze maand een wissel- beker van de Leidse Co-assis- tenten-Raad van het LUMC. De co-assistenten beoordelen tij dens hun stages alle specialis ten met wie zij samenwerken in ziekenhuizen in Den Haag, Gouda, Delft, Leiden en Leider dorp. De sfeer op de kinderaf deling van het Leidse zieken huis is heel goed, de artsen staan volgens de co-assistenten open voor alle vragen. De prijs werd voor de dertiende keer uitgereikt. zaterdag. En nu zijn wij daar bijgekomen en is die cultuurs trip verlengd. Dat komt de kwa liteit van de stad ten goede." Daarnaast heeft Verheijen wei nig begrip voor het standpunt van de wijkvereniging.Als je in de stad woont, tóes je ervoor om in een levendige omgeving te wonen. Je kiest ook voor cul tuur. Het pand en de letter zor gen voor uitstraling en leven digheid. Als je dat niet hebt, is er niets aan in de stad." Tot slot heeft het pand nog een, onbedoelde, andere functie, volgens Verheijen. „Er komen hier veel toeristen binnen die om informatie vragen. Mensen die op de Burcht zijn geweest of in de Hooglandse Kerk en an dere dingen willen zien. Dat is toch mooi. Daarom steekt het mij als ik van bewoners hoor dat zij het feit dat de letter van het dak moet, zien als een suc cesje. Niks succesje, denk ik dan. Het is een verlies, een ver lies voor de Nieuwstraat maar ook voor Leiden." (advertenties) Morgen vindt u de baan die bijpast in IDE STELLING Geen massale woningbouw in het Groene Hart. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13