sprinters SERVICE Filosoof met bruine bonen Winters begin Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 VRIJDAG 2 JANUARI 2OO4 CD VAN DE DAG HET WEER Genre: wereldmuziek- /maqam Munir Bashir Mesopotamia (2cd) Le Chant Du Monde/distr Harmonia Mundi 5741255.56 Grote delen van Irak liggen in puin, maar onder de oppervlakte van het voortdurende geweld wordt er gewerkt aan het herstel van de eeuwenoude muziekcultuur. Centraal bij de restauratie staan leven en werk van Munir Bashir (1930-1997), een virtuoos op de Arabische ud (=luit) en een in Boedapest afgestudeerde musico loog. Enerzijds sloeg hij door zijn improvisatierijke concerten een brug met het Westen, anderzijds sloeg hij alle pogingen tot verwe king van Arabische muziek krachtig af. Bashir voelde zich een on begrepen profeet in eigen land. Of zijn Arab Academy of Music in Bagdad de moeilijke jaren van Saddam Hussein's Baath-regiem heeft overleefd is niet bekend, maar Bashir fabelachtige, solistische geweld heeft dat wel. Met gemak speelt hij met de Iraakse ma- qams, families van muzikale vormen die een wereld op zich vor men net als raga's. Het pure ud-spel met zijn vele glissandi en ver buigingen werkt als een collectie mantra's in de beleving van schoonheid. Een erfenis waarop Irak en de wereld kunnen bou wen. BOEK VAN DE DAG Genre: spelletjes Daniel King Spelletjes Van schaken tot poker Uitg. Gottmer Prijs: 15,75 Rond de kachel zitten is er niet meer bij, maar donker zijn de da gen in dit jaargetijde nog wel. En wat is er dan heerlijker dan die tetterende tv uit te zetten, een kopje warme chocolademelk te cre- eren en met zijn allen te beginnen aan een spelletje. Juist: spelletje. Gewoon voor de fun en een beetje om te winnen. Er zijn er zoveel dat je heel vaak kunt variëren. En voor wie is uitgekeken op het 526-ste potje Mens-erger-je-niet is er dan altijd nog het nieuwe boek van spelgoeroe David King. Hij onderscheidde zich een paar jaar geleden al met een boek over schaken voor (jonge) beginners, waarmee hij de Zilveren Griffel won, ditmaal brengt uitgeverij Gottmer zijn spelletjesboek op de markt. In een notendop geeft King hierin een handzame inleiding in een aantal bord- en kaart spellen. Het boekje is mooi geïllustreerd en nodigt onmiddellijk uit tot een duik ip de spelletjeskast. Laat rollen die stenen en vallen die kaarten. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 4 personen De filosoof is in de keuken van ons land niet meer en ook niet minder dan een jachtschotel zonder appelen. Wanneer je het vlees uit de jachtschotel weg neemt en vervangt door bruine bonen dan krijg je een nogal machtig vegetarisch winterge- recht. En wanneer je de appelen, die voor een jachtschotel ken merkend zijn, vervangt door bleekselderij dan maak je er iets bijzonders van. Ingrediënten 1 grote pot of blik ge kookte bruine bonen, uitlekgewicht ca. 450 gram; 250 gram uien, in smalle ringen ge sneden; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 4 bleeksel- derijstengels, in kleine blokjes (ca. 1/2 cm) gesne den; ca. 60 gram boter; 1 kg gekook te aardappelen (af kokers); 3 kleine laurierblaadjes; 3 kruidnagels; 2.5 dl groentebouillon, eventueel van tablel 4 eetl. droog kruim van wit- of bruinbrood. Bereiding Laat de bruine bonen in een vergiet uitlekken. Spoel er daar na een royale hoeveelheid koud water over. Laat de bonen daar na opnieuw uitlekken en ook zoveel mogelijk opdrogen. Ver hit een (braad) pan en laat 40 gram boter smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trek ken. Schep de uien door de he te boter. Temper de warmte bron en laat de uien zolang zachtjes fruiten tot ze wat kleur beginnen te krijgen. Schep knoflook en bleekselderij er door en voeg na 1 minuut de bruine bonen toe. Schep alles enkele malen om. Snijd de gekookte aardappelen in niet al te dunne plakjes (ca. 4/5 millimeter). Schep l/3e deel van het bruine bonen mengsel in een reeds beboterde ovenvaste schaal. Leg èr een laurierblaadje waarin een kruidnagel is gestoken op. Dek alles af met een laag in plakjes gesneden aardappelen. Neem er ongeveer eenderde deel van de aardappelplakjes voor. Schep de helft van het resteren de bruine bonenmengsel er op en leg er opnieuw een lau rierblad met kruidnagel op. Dek alles weer af met een laag aardappelplakjes. Verdeel daarna de rest van het bonenmengsel er over en leg er het derde lau rierblad met een kruidna gel op. Schik de laatste aardappelplakjes er bo venop. Schenk de bouil lon er over en bestrooi het gerecht met het broodkruim. Leg er hier en daar een flintertje bo ter op. Plaats de schaal op het rooster iets onder het midden in de tot 220 o C. voorverwarmde oven. Schakel na 15 minuten de ovenwarmte terug tot 200 o C. Neem zodra er op het gerecht een mooi goud bruin korstje is verschenen de schaal uit de oven. Presentatie Dien het gerecht op in de oven schaal. Verdeel het gerecht aan tafel over de voorverwarmde borden. Geef er eventueel een salade van verschillende groene slasoorten bij en/of zet schaal tjes met zoetzure augurken en uitjes en eventueel piccalilly of grove (Zaanse) mosterd op ta fel. Hans Belterman door Jan Visser Het jaar 2004 is winters begonnen. Fronten van een over het oosten van Engeland uitzakkende depressie veroorzaakten gisteren geruime tijd sneeuw. Óver het algemeen was de sneeuw meest licht, in delen van onze regio sneeuwde het van tijd tot tijd tamelijk intensief. Vanuit Hoofddorp werd ruim 6 centimeter gerapporteerd. Op relatief warme straten bleef de sneeuw nauwelijks liggen. Morgen loopt de as van een hogedrukgebied (kern boven Polen) over van ons land. Om die reden waait het nauwelijks en er zijn perioden met zon. De tem peraturen zijn laag: zaterdagochtend kan het plaat selijk 6 graden vriezen (boven de sneeuw lager) in de middag wordt het circa -1 graad. In de nacht van za terdag op zondag wordt de vorst waarschijnlijk enigszins getemperd door een storing boven de Noordzee. Er kan dan opnieuw enige sneeuwvallen. Jaren met een gemiddelde temperatuur van 10 gra den zijn voor 1988 dun bezaaid. Vanaf 1901 tot en met 1987 slaagde De Bilt er slechts zes keer in om op tenminste 10 graden uit te komen: het warmste jaar was 1934 met gemiddeld 10,2. Het afgelopen jaar had in De Bilt een gemiddelde temperatuur van 10,3 graden en kwam daarmee niet eens meer in aan merking voor de top tien want vanaf 1988 zijn er al tien jaren geweest ie hoger scoorden. Zelfs al heb je een geweldige conduitestaat (2003 had de op één na warmste zomer) dan nog val je buiten de prijzen! Qua droogte viel het in 2003 uiteindelijk toch nog mee. Gemiddeld over het land is er circa 635 tegen normaal 797 mm gevallen. Met 907 mm werd in het Gelders Brummen de voor dat gebied vrijwel norma le jaarsom opgevangen. Droog was 2003 in De Bilt met slechts 613 mm (tiende plaats) en in de Kop van Noord-Holland registreerde zonstad Den Helder het droogste jaar sedert 1933. Toen viel daar 454, nu 509 mm. In onze regio kwam Hoofddorp op 721 mm uit. Neerslagkans Neerslag-mm SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Frankrijk r! Verwachting voor morgen DE RECHTER A dal A dal berg V berg v Alpe d'Huez 125 15 Val d'lsere 90 53 Chamrousse 0 0 Courchevel 0 0 Les Deux Alpes 150 5_ Méribel 105 20 Argentiere 0 0 Val Thorens 140 50 Chamonix 0 0 Superdevoluy 150 20 La Plagne 105 55 Praz sur Arly 0 0 Les Arcs 78 22 Champagny 105 55 MA Spanje Dl Italië WO D itsland DO Zwitserland VR Fra nkrijk ZA Oostenrijk STRIPS O Wassenaar O Den Haag door Mr Jesse van Muylwijck BC (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via Www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 4. Doorboren met naalden (7); 5. Alternatief van de dood (9); 8. Die vliegt ook terug (3); 9. Onnozele schilder (4); e 10. Vak voor juristen (6). Verticaal: 1. Serveren heeft invloed op de prijzen (7); 2. Snoevende petomaan (9); 3. Onderzoek de hoogte! (4); 6. Niet pret- '<f tig om naar boven te zitten (6); 7. Niet echt ronde vorm j- van een maat tot slot (6). \P Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Golfbad; 5. ophouden; 7. knap; 9. lama; 10. sambabal. Verticaal: 1. Poppen; 2. afloop; 3. wandelpad; 6. namaak; 8. aval.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10