Dodental kan stijgen tot 30.000 verkoop| vuurwerk IETS Een gratis routekaartje voor de Leidse parkeerhel mM #- 4- y? M Leidsch Dagblad 'Dorpen Iran volledig verwoest' Jongeren vol zeer goede voornemens LAATSTE LVHH 41 #- #- PROFITEER TIJDENS DE WJjlJ Nederlander gewond bij zeilongeluk PRIJZEN SHOW NOG VAN DE PRIJZEN VAN 2003! rMEUKENH CONCURRENT c# Waterprins kan zijn borst natmaken in Wassenaar Keukenmaxx sluit het jaar bijzonder af Keukenmaxx tj intratuin IxGRATIS ra Leidsch Dagblad drie nuten skipret Dolomieten nsen ergeren i groen en geel 11 vluchtverbod richter van malat blijkt lichter' iw plan oude MC-terrein ziet eerder dunne rlingen' ren lopers uit emade in :ke marathon Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43423 LOS maandag 29 DECEMBER 2003 SPRINTERS 072-5196868 NR. 43423 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 door Wilfred Simons leiden - Spinnijdig is ze, en geërgerd, dat staat op haar gezicht te lezen. Een blonde dame rijdt met haar donkerblauwe Volkswagen Golf het parkeerterrein aan de Leidse Garenmarkt af in de richting van de Raamsteeg. Een par keerplaats zat er op deze zaterdagmiddag voor haar niet in. Nu gaat ze dwalen door de stad, kondigt ze klagerig aan. „Als het zo druk is, herinner ik me opeens weer waarom ik lie ver niet met de auto naar de binnenstad ga. Het is hier een hel." De boze reactie van de dame staat in schril contrast tot de vrolijke boodschap die de Sec tor Stadstoezicht van de gemeente Leiden op koopzaterdag wil overbrengen. Er zijn name lijk wel degelijk genoeg parkeerplaatsen in Leiden! Twee vrolijke jongens met rode hesjes delen op de Garenmarkt folders en ijskrab- bers uit aan de dagjesmensen die geld in de parkeerautomaat komen gooien. Ze waren zaterdag ook te vinden op de parkeerterrei nen Molen de Valk, Kaasmarkt, Morspoort en Morssingel. Ze geven ook tips, zoals aan een jong stel in een groene KIA Pride. „Het staat hier vol", zegt de man, terwijl hij zijn raampje open draait. „In de Hoogvlietgarage is wel plaats", antwoordt Roderick Eyckenschild, die is inge huurd om de folders uit te delen. Hij wijst naar de overkant. „Mag ik u deze folder en een ijskrabber aanbieden?" Verbaasd neemt de autobestuurder de presentjes in ontvangst, zijn vriendin glimlacht vriendelijk. Weg zijn ze. Eyckenschild en zijn collega Bram Geluk leggen uit hoe het zit. „Er is onderzoek ge daan waaruit blijkt dat er altijd genoeg par keerplaatsen zijn. Alleen, de mensen weten ze niet te vinden. Ze gaan altijd naar een vast plekje en als het daar vol staat, roepen ze dat je in Leiden niet kunt parkeren. Dan komen ze een volgende keer niet meer naar Leiden. Het parkeren heeft een slecht imago, vandaar dit kaartje." Geluk toont een glanzend folder tje van de binnenstad, met daarin een rode route die langs alle parkeerplaatsen en -gara ges voert.Als ze die route volgen, komen ze altijd ergens terecht." De blonde mevrouw met de Golf kent het kaartje ook. .Altijd genoeg parkeerplaatsen in Leiden?", roept ze boos uit, gevolgd door een krachtterm. „Dat ik ze niet kan vinden, is ze ker mijn schuld! Dit is echt het toppunt." Nee, kwade reacties hebben Eyckenschild en Geluk nog niet gehad. „We delen ijskrabbers uit, dat scheelt", zegt Geluk glimlachend. Een vriendelijk echtpaar uit de Merenwijk neemt de krabber graag in ontvangst. Het paar heeft geen moeite gehad met het vinden van een parkeerplaats.Als je maar een beetje geduld hebt." De twee gaan vaak op de fiets naar de stad, maar vandaag moesten ze 'iets groots' kopen en zijn daarom met de auto gekomen. Ze maken zich over parkeren niet druk. Meer moeite hebben zij met de methode om het geld in de automaat te gooien. „Er zijn zoveel sleuven om geld in te gooien, daar moet je echt op studeren en de gebruiksaanwijzing helpt ook niet erg." IRAN derde keer in drie de- is de Islamitische Repu- an opgeschrikt door een ring waarbij tienduizen den te betreuren zijn. In offen stad Bam lijkt geen leer op de ander te staan. I materiële schade nim- "p weegt tegen het onbe- llijke verlies aan mense en, is met de verwoesting 9 ruim 2000 jaar oude cita- avervangbaar historisch I voor de gehele mens- rloren gegaan, zwelt dan ook de kritiek regering - lees geestelijk- lan. Gewone Iraniërs vra- th vertwijfeld af hoe het |k is dat de twee zieken- in de op een aardbreuk rde stad Bam zo gemak- 4[>nden instorten. Waar- ulpverlening zo traag op Dmt en waarom de hulp- zo knullig gemanaged i? Zijn er dan helemaal n geleerd uit het verle- ttigde president Khata- it te kunnen volstaan dooddoener van het jaar; Is nu eenmaal een land it heeft van rampen". De p waarheid is dat de gees- eid in Iran de hardnek- ip in het land is. De fu- kerk en staat verlamt al Ie islamitische revolutie 79 het in potentie welva- Bij rampen komt de de van de Iraanse geeste- 1 om een land te besturen pvallend aan het licht rkend voor de starre ig van het regime in Tehe- le weigering om specialis- sraëlische hulp te aan- it Zelfs 'de grote duivel' a mag mondjesmaat rleners en hulpgoederen e getroffen streek sturen, Ige vorm van joodse hulp de mullahs niets weten, kielzog van natuurram- ku ruien internationale samenwerking en het gedragen gevoel van ver- Iterend werken. Politieke - v. (sverschillen verdampen l het werkelijk ergens om ielaas gaat deze vlieger i als religieus géïnspireer- Itici het voor het zeggen aks;' (Oiryer JR teheran-bam/anp - In Iran be staat de vrees dat het aantal slachtoffers van de aardbeving van vrijdag kan oplopen tot 30.000. Volgens een functionaris van de getroffen provincie Ker- man zijn enkele afgelegen dor pen nog zwaarder beschadigd dan de historische stad Bam. Sommige plaatsen zouden voor 100 procent zijn verwoest. Ongeveer duizend mensen zijn dit weekeinde gered uit de puin hopen van Bam. Reddingswer kers leveren een wedloop met de tijd, omdat overlevingskan sen van de bedolven slachtoffers met de dag kleiner worden. On geveer 2000 mensen bezweken alsnog nadat ze uit ruïnes van gebouwen waren geborgen. Door de typische bouwwijze met lemen stenen zijn na instor tingen nauwelijks holle ruimtes ontstaan waarin ingeklemde personen kunnen overleven, constateren hulpverleners. Het kwik daalt 's nachts tot rond het vriespunt. Volgens de autoritei ten zijn inmiddels 15.000 slacht offers van de beving begraven. Iraanse hulpverleners en sinds zaterdag gearriveerde bergings specialisten uit het buitenland zoeken met speurhonden en speciale apparatuur naar over levenden. Volgens de Iraanse minister van binnenlandse za ken, Khanjani, worden de zoek acties pas gestaakt als de red dingsteams er zeker van zijn dat zij niemand meer levend zullen aantreffen. Onder de doden is een Ameri kaanse toerist. Zijn vrouw raak te gewond en is overgebracht naar een ziekenhuis in de hoofdstad Teheran. Naar schatting 30.000 personen liepen door de aardbeving ver wondingen op. De regio wordt nog steeds opgeschrikt door naschokken. De autoriteiten lieten ruim 11.000 mensen uit het rampgebied evacueren. In de streek arriveren steeds meer internationale hulpverle ners, onder wie ook Nederlan ders. Volgens het Iraanse pers bureau IRNA brachten tot zon dagavond 45 vliegtuigen red dingswerkers en goederen, waaronder dekens en generato ren, naar Kerm an. In de nacht van zaterdag op Een hand steekt uit het puin van een verwoest huis in Bam. Het dodental van de aardbeving kan oplopen tot 30.000. Foto: EPA zondag landde het eerste Ame rikaanse vliegtuig met hulp teams en spullen in de regio. In tegenstelling tot bij eerdere rampen, liet Iran zaterdag we ten buitenlandse hulp op prijs te stellen, Israël uitgezonderd. Ondertussen wordt de eerste kritiek op de coördinatie van de hulpverlening geuit. Betrokke nen klagen dat zij tevergeefs op eerste hulp wachten. Pagina Gesprek van de Dag: Met rugzak hondenvoer naar Iran Alleen filmaffiches hangen nog naarden/anp - Bijna 80 pro cent van de jeugd tussen 9 en 15 jaar wil het nieuwe jaar be ginnen met goede voornemens. Dat blijkt uit 1140 antwoorden die in de afgelopen week op de jongerenwebsite Kaboem.nl zijn verzameld. De meeste jongens en meisjes willen in 2004 verkering krijgen dan wel zoenen. Deze wens is volgens directeur Verdeuzel- donk van de website helemaal volgens verwachting. Opvallen der noemt hij het voornemen om komend jaar aardiger te zijn (38 procent), beter op school te presteren (37 procent), minder te snoepen en af te vallen (28 procent). Aardiger zijn is onder zowel jongens als meisjes een veelge noemd voornemen. Zoenen en verkering krijgen scoort vooral onder jongens. Beter presteren op school is het belangrijkste voornemen voor meisjes. Leven wordt in 2004 duurder den haag - De komst van het nieuwe jaar gaat gepaard met tal van prijs- en tariefsverhogin gen. Onder meer worden auto brandstof, NS-kaartjes en pak jes sigaretten duurder in 2004. Omdat de supermarkten hun prijzenslag zeker in het begin nog voortzetten, kan dat nog enig soelaas bieden. Omdat ook de lonen worden bevroren, zal vrijwel iedereen moeten inleve ren. Het kabinet becijferde dat op één procent, maar in indivi duele gevallen kan dat flink ho ger uitvallen. Pagina Economie (advertenties) Al- (advertenties) T? Politie begint onderzoek naar toedracht Lém icc cADicc n'ninuuc/iD Rii H'Dlonnp ppn nln.nKip nriPP- les sables d'olonne/ap - Bij een zeilongeluk voor de Franse westkust is gisteren een Britse man om het leven gekomen en een Nederlander gewond ge raakt. Dat hebben de Franse maritieme autoriteiten be kendgemaakt. De zeilboot waar de Nederlan der en twee Britten op zaten sloeg tijdens zwaar weer om in de buurt van Les Sables d'Olonne, een plaatsje onge veer 300 kilometer ten noor den van Bordeaux. De Neder lander, een inwoner van Bus- sum, is alweer op de been in het ziekenhuis waar hij wordt verpleegd. De politie is een onderzoek ge start naar de toedracht van het ongeluk. De derde opvarende bleef ongedeerd. De drie man nen in de leeftijd van 17 tot 24 jaar moesten het omgeslagen zeiljacht naar het Caribische gebied varen voor een klant. Volgens reddingswerkers wa ren de weersomstandigheden ten tijde van het ongeluk zeer slecht en had de boot niet uit mogen varen. In de nacht van zaterdag op zondag werden voor de Franse kust windsnel heden tot 130 kilometer per uur gemeten. Omdat u op de centen bent... Alkmaar: Noorderslraat 3 Hoorn: De Factorij 22 (afslag Hoorn-Noord) Leiderdorp: Meubelplein 10 Ook gevestigd in Amstelveen. Arnhem. Baarle- Nassau, Barendrecht. Beuningen. Breda. Den Haag. Groningen. Kaatsheuvel. Numans- dorp, Roosendaal, Rotterdam. Son, Woerden en Zwolle. Nieuw in Roosendaal, binnenkort in Wateringen, www.keukenconcuttenl.nl Bewoners zuchten onder grondwaterstand GEDEKTE TAFEL t.w.v. €i.ioo,- CADEAU t/m zondag 4 januari krijgt u bij aankoop van uw nieuwe keuken een prachtig cadeau*: een Wedgwood servies, een Zwiesel glasservies,een WMF bestekcassette en een pannenset van het topmerk Fissier. •Vraag naar de voorwaarden in de showroom m ''L hinden) en één keukens, duizend en één Ideeén HOOFDDORP I Kruisweg 655-657 (Afslag Hoofddorp, A4) Tel. 020-6538163 wassenaar/gpd - Willem- Alexander kan tijdens de Co- meniuslezing die hij op 28 ja nuari in zijn woonplaats Wasse naar houdt, zijn borst natma ken. Het dorp telt niet alleen 26.000 verkeersdeskundigen, maar zo ongeveer iedereen heeft ook een mening over de grondwateroverlast. En dat is nou precies waar de Prins van Oranje het over wil hebben. Over de waterhuishouding in Wassenaar en die in Nederland. De jaarlijkse lezing is vernoemd naar de Moravische pedagoog lohan Amos Comenius, die in de zeventiende eeuw naar Ne derland kwam en bekendheid verwierf als een uitgesproken bestrijder van willekeur, voor oordelen en intolerantie. De keuze van Willem-Alexander is niet geheel toevallig, want de prins is sinds 1998 zelf intensief betrokken bij het brede werk veld van het waterbeheer. In binnen- en buitenland timmer de hij aan de weg in diverse functies. Zo was hij in maart 2000 voorzitter van het Tweede Wereld Water Forum. Nu be zoekt de prins als bescherm heer van de Global Water Part nership nog geregeld interna tionale waterconferenties. Wassenaar telt vooral 'erva ringsdeskundigen', onder wie president Nout Wellink van De Nederlandsche Bank, die regel matig op partijtjes vertelt hoe hij met emmertjes loopt te zeu len om zijn huis droog te hou den. Baronesse Margaret de Vos van Steenwijk, woordvoer ster van de Wassenaarse WD in 'natte kwesties', heeft zowel thuis als in haar raadswerk met waterproblemen te maken. Dat geldt ook voor het raadslid Cees Overdevest (CDA), die soms zelfs met een stok in sloten staat te porren om het peil te meten. Overal in Nederland sprak Wil lem-Alexander met zulke land genoten, maar ook met organi saties, instituten en bedrijven die zich bezighouden met wa terbeheer. Het hoofdthema was steeds: het behouden van een veilig en bewoonbaar land met voldoende zoet water van goe de kwaliteit. Vanaf 29 december HET GROENE WARENHUIS Voorschoten. Leidseweg 518. tel. 071 5322203 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Straat dM Postcode Plaats Telefoon ïeL W^ gaan zorgviAdg om meé persoonsgegevens. In hel cobton ven de taart treft u radae rtomwlB aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bg automatecfie betatng is rr^n O Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1