Eurodisney in zwaar weer GESPREK VAN DE DAG OT EN Griepje bleek vogelpest VOGEL TOT Elizabeth treurt om dood koninklijke corgi Toekomst van pretpark staat ter discussie Verslaving ZATERDAG 2~] DECEMBER 20^ DAGELIJKS LEVEN *pi&. FA/v\tL»£- VAN JC>O ER- U aeEJM uR.uppci_ OrcAMl-^ /V\£ER. 'AJ NU IS EAV CïtEN &TEAJ VOclR- VH/VA VONP. MENSELIJK Ter gelegenheid van de geboorte van PRINSES AMALIA zijn op de site www.ko- ninklijkhuis.nl meer dan 35.000 FELICITATIES van over de hele wereld bin nengekomen. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Het register is inmiddels gesloten. De website is sinds de geboorte van Amalia op zondag 7 de cember ruim 700.000 keer bezocht. Het in de jaren tachtig zeer popu laire Britse popduo TEARS FOR FEARS heeft een jarenlange ruzie over onder meer astrologie bijge legd en gaat volgend jaar opnieuw OP TOURNEE. De twee muzikan ten werken tevens aan een nieuw album. Roland Orzabal en Curth Smith scoorden in de jaren tachtig onder de naam Tears for Fears een reeks hits met nummers als Shout, Everybody wants to rule the world en Sowing the seeds of love. Tears for Fears heeft vijftien miljoen pla ten verkocht. Dertien jaar geleden viel het duo uit elkaar. Volgens Or zabal had Smith de passie voor het maken van muziek verloren. Op zijn beurt verweet Smith zijn muzi kale partner dat hij door astrologie was geobsedeerd. Smith en Orza bal spraken tien jaar lang niet met elkaar. Twee jaar geleden legden ze hun ruzie bij en kwamen ze bij een voor een eenmalig optreden. De hernieuwde samenwerking be viel zo goed dat Orzabal en Smith hebben besloten weer samen te gaan werken. Het bekendste ten niskoppel van de we reld heeft zich VERLOOFD. De Austra liër LLEYTON HEWITT verraste zijn vriendin KIM CLUSTERS (foto) door haar tijdens een romantisch etentje op een boot een ring om haar vinger te schuiven. De Bel gische was volko men verrast en in de zevende he mel. „Concrete plannen zijn er nog niet, dat zien we allemaal nog wel. Maar ik ben al ontzettend blij met mijn ver vroegd kerstge schenk", aldus Clijsters. Het stel ontmoette elkaar in 2000 op de Au stralische Open, nadat Kims zus Elke haar had gevraagd om een handtekening van Hewitt. De Belgische nummer twee van het WTA-circuit heeft samen met de Australiër een huis in Adelaide. Zij rus ten daar momenteel uit in de aanloop naar het nieuwe tennisseizoen. Foto: AP Hond prinses Anne weer in de fout Eén van de Corgi-hondjes van de Britse koningin is doodgebeten door de bull-terriër van prinses Anne. Het noodlottige voorval gebeurde maan dag toen de koninklijke familie zich op Sandringham in Norfolk verza melde voor de kerstviering. Van de koningin wordt gezegd dat ze erg overstuur is; de Corgi's betekenen al les voor haar. Het hondengevecht gebeurde kort nadat prinses Anne arriveerde met haar honden Dottie en Eglantyne. Toen de butler de deur opende, ren den de Corgi's naar buiten om de dochter van de koningin en haar die ren te begroeten. Dottie haalde on verwacht fel uit, met als gevolg dat de poot van het hondje Pharos op drie plaatsen brak. Na een nacht bij de dierenarts is besloten Pharos te laten inslapen. De koningin, zelf nog herstellende van een knieoperatie, moest die fatale beslissing nemen. Een hofbediende heeft de Britse kranten laten weten dat de vorstin op dit moment ontroostbaar is. „Ie dereen weet wat de Corgi's voor haar betekenen. Ze zijn loyaal, betrouw baar en geliefd." Hare Majesteit had voor Pharos, net als voor al haar an dere Corgi's, een speciale kerstsok gevuld met allerlei lekkernijen als hondendonuts en -chocolaatjes. Het huisdier zal op Sandringham worden begraven, geheel volgens koninklijk gebruik, dat voorschrijft dat een huisdier de laatste rustplaats krijgt op het landgoed waar het sterft. Da der Dottie zal waarschijnlijk moeten worden afgemaakt, omdat het niet de eerste keer is dat ze oncontroleer bare agressie vertoont. Vorig jaar no vember moest prinses Anne al eens voor de rechtbank verschijnen, na dat de hond haar in moeilijkheden had gebracht. De 4-jarige bull-terriër had in Windsor Great Park twee kin deren van 7 en 12 jaar aangevallen, die daar beiden voor behandeld moesten worden in het ziekenhuis. Anne kreeg een boete van 700 euro opgelegd. Door rechter Penelope Hewitt werd ze indertijd gewaar schuwd dat een nieuwe aanval van Dottie kon betekenen dat de hond afgemaakt zou moeten worden. Esther Gotink ide toi n e Zo op het oog lijkt er niets aan de hand bij Eurodisney, zoals de ex ploitant van Disneyland Parijs zich is blijven noemen. Maar oom Da- gobert vertrouwt het niet. De fi nanciële expert van Duckstad ziet met zorg dat de Europese dochter van de Walt Disney Corporation (TWDC) in zwaar weer terecht is gekomen. Donald Duck en Mickey Mouse zijn vorig jaar niet in staat geble ken om voldoende bezoekers te trekken. Er gingen 12,4 miljoen bezoekers door de hekken, 700.000 minder dan het jaar daar voor. Het verlies nam met zeven tig procent toe en bereikte 56 mil joen euro. Als er niet snel iets ver andert gaat het pretpark moeite krijgen zijn rekeningen te betalen. Een woordvoerder van Euro disney laat weten dat het allemaal zo'n vaart niet loopt en verwijst naar een akkoord dat Eurodisney met de moedermaatschappij in Burbank (VS) heeft gesloten, waarbij de dochter tot maart 2004 tijd krijgt orde op zaken te stellen. De officiële visie van het bedrijf is dat het het afgelopen jaar op een aantal fronten flink heeft tegenge zeten. Economisch ging het in de hele wereld minder, het Europese toerisme in het algemeen liep te rug en bovendien werd Frankrijk in het voor Eurodisney zo belang rijke voorseizoen getroffen door stakingen. Veel zorgen lijkt men zich (nog) niet te maken. Het opmerkelijke evenwel is dat andere pretparken in Frankrijk veel minder last van die malaise hebben gehad. Is de Franse, de Britse, de Duitse en de Benelux-toerist soms uitgekeken op muis, eend en hond? „Het is kort dag voor Disney", vindt een ingewijde. „Het is de tweede keer in het nog korte be staan van Disneyland Parijs dat het bedrijf in de problemen is ge komen. Tien jaar geleden vond een financiële herschikking plaats waarbij de moedermaatschappij een minderheidsbelang (39 pro cent) kreeg in Disneyland Parijs en de Saudische miljardair prins Al-Walid-bin-Talal 17 procent van alle aandelen verwierf." Toen ging het vooral om de vraag hoe de royalty's van Micky, Donald, Plu to, Goofy en al die andere Duck- ■HHHMMii*' Im Donald Duck en Mickey Mouse zijn vorig jaar niet in staat gebleken om voldoende bezoekers naar het pretpark te t stad-helden verrekend moesten worden. Nu dient de fundamentele vraag zich aan of Disneyland nog toe komst heeft. De voorlichter van het pretpark is optimistisch. „On derzoek heeft uitgewezen dat er nog 112 miljoen Europeanen zijn die nog nooit in Disneyland zijn geweest. Daar gaan we ons de ko mende weken op richten met een heel indringende reclamecam pagne." Vooral de jonge gezinnen met kinderen en de jong-volwas senen c.q. oudere tieners hebben zijn belangstelling. Maar de cijfers van het afgelopen jaar wijzen uit dat het allemaal zo makkelijk niet is. Niet alleen is er flink meer verlies geleden; het aantal bezoekers is gekelderd on danks het feit dat er meer dan voorheen te bekijken en te bele ven was in Disneyland. Anderhalf jaar geleden werd in Marne-la- Vallée naast Magic Kingdom een tweede park geopend: de Walt Disney Studios, waarbij bezoekers een kijkje achter de schermen van de filmindustrie konden nemen. Niemand bij Disney die het vol mondig wil beamen, maar dat park is volgens veel bezoekers een flop. Er zijn veel minder attracties en je moet er evenveel (39 euro) voor betalen als voor het grote park, is de algemene klacht. De Disney-voorlichter: „Het is waar dat er in het moederpark 49 attracties zijn en in het Studio park 10. Maar de attracties in het eerste park duren gemiddeld 2,5 minuten en in het tweede park tussen de 20 en 25 minuten. Onze filosofie is altijd geweest dat een park de bezoekers de hele dag moet kunnen boeien. Dat heeft dus niets met het aantal attracties te maken." „Pretparken floreren zolang het economisch goed gaat", zegt een financieel analist. „Als er tegen wind is, zoekt de consument al ternatieven. Een weekje Tunesië is net zo duur als twee dagen Disneyland, wordt er dan al heel snel gezegd." De nieuwe Disney-directeur ^der dré Lacroix heeft inmiddels iiflldi grepen. Twee maanden na zijfsts komst bij Disney verordonnegeo de ex-topman van Pepsi en Bfn 1< ger King dat bezoekers voorta een passe-partout voor beide ken kunnen kopen! Daarvoor talen ze 49 euro. De maatrege versterkt de indruk dat het Sti park de eerstkomende tijd voi)eni een soort dependance zal zijr ier« het hoofdpark. Maar met een 'ijn tentieel van 112 miljoen Euro ndt 'first-timers' -mensen die nojfecl nooit in Disneyland zijn gewelkte; kun je je dat wel permitteren, al. net( Henk Glimmerveen |est pde [be; ire e Zoon overleden dierenarts neemt niemand iets kwalijk Jan Bosch uit Rosmalen was dierenarts, maar besteedde meer tijd op school dan in de stal. In Oss en Utrecht droeg hij met veel plezier zijn kennis over op studenten. Al leen bij noodgevallen werd hem nog ge vraagd bedrijven te bezoeken. In april dit jaar was er een noodgeval. De vogelpest sloeg hevig toe in Nederland en in Teeffe- len bij Oss was er een verdacht bedrijf. „Mijn vader testte er wat dieren", vertelt zoon Bart-Jan Bosch (30). „Toen we er naar vroegen, zei hij dat het heel verdrietig was. Hij was erg begaan met de mensen van het pluimveebedrijf. Bart-Jan woont in Utrecht, maar was die dagen vaak bij zijn ouders in Rosmalen. „Ik was met mijn vader de badkamer aan het slopen. Dat ging goed, mijn vader was be resterk. In mijn huis in Utrecht heeft hij ook elk vrij uurtje staan werken." Twee dagen na zijn bezoek aan de boerde rij in Teeffelen kwam Bosch ziek thuis van zijn werk. „We dachten, net als de huisarts, dat hij een griepje had", vertelt Bart-Jan Bosch. „Maar na een paar dagen kreeg mijn vader hevige koortspieken. Toen ik hem aan de lijn had, zei hij dat hij zich hondsberoerd voelde, dat hij nog nooit zo ziek geweest was. Dat was niets voor hem, hij was geen klager." Voor het eerst besprak Bart-Jan Bosch toen met zijn vader de mogelijkheid dat het vo gelpest was. „Hij wist dat het in Hong Kong ooit op een mens was overgeslagen. Tege lijkertijd sloot hij de mogelijkheid bijna uit omdat het een dierenziekte was." Om alle risico's uit te sluiten, nam de GGD bloed en speeksel af bij Bosch. Omdat de huisarts een longontsteking vermoedde, ging Bosch een week nadat hij ziek werd, naai- het ziekenhuis. „Daar is hij op zater dagmorgen zelf heen gereden, met mijn moeder naast hem." Jan Bosch werd on middellijk opgenomen in het ziekenhuis. Een dag later verslechterde zijn toestand zo erg dat hij naar de intensive care werd overgebracht. „Vanaf dat moment zijn we steeds bij hem gebleven", zegt Bart-Jan Bosch. Nog dezelfde dag besloten de artsen dat het beter was Jan Bosch in slaap te bren gen, om hem aan te laten sterken. „Hij vond dat zelf goed, hij was erg moe en wil de slapen." Toen Bosch ook aan de beademing te wei nig zuurstof opnam, werd hij met spoed overgebracht naar een ander ziekenhuis. Daar kreeg de familie van Bosch een 'slecht-nieuwsgesprek'. „We moesten reke ning houden met het ergste. Het zieken huis haalde alles uit de kast om mijn vader te helpen, maar ze wisten werkelijk niet wat hij had." Ook de uitslag van de GGD, die die avond bekend werd, bracht geen uit komst. „Mijn vader zou geen vogelpest hebben." Na drie 'stabiel slechte dagen' kreeg Jan Bosch op donderdagmorgen 17 april een enorme terugslag. „De arts zei dat er een onomkeerbare situatie was ontstaan en dat rekken niet goed was voor mijn vader, dat hij dan zou gaan lijden. We hebben de fa milie gewaarschuwd. Toen die gearriveerd was, is de zuurstofmachine op buitenlucht stand gezet", zegt Bart-Jan. „Na tien minu ten was mijn vader overleden. Dat was echt heel erg." De volgende dag werd aan de nabestaan den van Bosch gevraagd met spoed naar het ziekenhuis te komen. Daar werd verteld dat Jan Bosch toch was overleden aan vo gelpest. „Zijn longen zaten vol", zegt Bart- De vogelpest zorgde niet alleen voor slachtoffers onder de dieren. Foto: GPD/Jan Jan. „Hoe het kan dat ze dat gemist hebben bij het eerste onderzoek? Dat is misschien te lang blijven liggen of er zijn verkeerde monsters genomen." De nabestaanden van Bosch moesten acht dagen het antivirale middel Tamiflu slik ken. „Er ontstond in Nederland grote ver warring over wie het nog meer moest slik ken", zegt Bosch. „Tegen de ruimers werd gezegd dat wie minder dan twee uur in aanraking was met dieren, niet hoefde te slikken. Achteraf is niet duidelijk geworden waar die tijdslimiet vandaan is gekomen." Terwijl in Nederland een strijd ontstond tussen de verschillende bestrijdingsinstan- ties, werd in Rosmalen afscheid genomen van Jan Bosch. „Het was een prachtige be grafenis met veel mooie woorden", zegt Bart-Jan Bosch, die zijn vader enorm mist. „Hij had zoveel mooie dingen om voor te leven: een heel goed huwelijk met mijn moeder en een hele goede band met nije v mijn zus, die zwanger was. We zijn hee|t: x dankbaar dat onze vader nooit geweteü me heeft dat hij dood ging.|gb0 Met Bart-Jan en zijn familie gaat het inje p( dels 'op en neer'. „De ene dag gaat het[en t maar dan heb je het plotseling heel zwjoor; De zoon van de dierenarts doet zijn vel omdat hij het ziet als de laatste mogelijf== heid iets over zijn vader te vertellen. „W 1 de vogelpest bij terugblikken op 2003 i£()J nieuws. In 2004 is het boek echt dicht.' Verwijten maakt Bart-Jan Bosch achteiV|-» niemand. „Alles is uit de kast gehaald mijn vader te redden. Ik hoop alleen da politiek iets verandert aan de bureaucr in de bestrijding van virussen. Dat zou enige positieve aan het verhaal kunner zijn." Joris Roes ELDE Ge ren in zi Ik ben verslaafd aan Coca Cola. Ik zeg dat niet gezel lig weg. Zoals iemand zegt: ,,Ik ben verslaafd aan de boeken van Harry Potter of je kan mij dag en nacht wakker maken voor een fuga van Bach". Ik zeg het in de Jellinek-betekenis van het woord. Als ik voor ieder blikje dat ik gedronken heb een aandeeltje cola had gekocht, was de hele fabriek nu van mij geweest. Ik heb ooit de visite van een bevriend echtpaar in de steek gelaten omdat het spul niet meer in huis was en ik ergens in de buurt een automaat wist. Bij een an dere gelegenheid dineerde ik in het gezelschap van een zwik hotemetoten. Toen een dure wijn op tafel kwam verzocht ik om een flesje cola. De ober bracht het mij met de woorden: Hij is van een goed jaar meneer". Verslaafd dus. Een week geleden hoorde ik een vent in een café zeggen: „Uitstellen doe ik niet meer". Ik had me al voorgenomen om in 2004 de co la er aan te geven maar ik besloot ter plekke om te stoppen met onmiddellijke ingang. Heb ik zes dagen vol gehouden. Toen kwamen de fristies en bisties of hoe al die laffe yoghurtdrankjes heten mij de neus uit. Ik dronk tussendoor wel bier maar dat is me ver geleken bij de good old coke niet pittig genoeg. Dus nou zit ik weer met zo'n rood blikje in mijn handen. Andere verslaving: kaarten in het algemeen en bridgen in het bijzonder. Langgeleden, ik heb het misschien wel eens verteld, speelde ik in een musical vlakbij het Leidse Plein. Twintig minuten vóór de pauze was ik vrij en twaalf minuten na de pauze moest ik weer het toneel op. Dat betekende ongeveer vijftig minuten tijd om in het schaakcafé om de hoek van het theater te kaarten. En dat deed ik dan ook. Dan ben je behoorlijk verslaafd. Die verslaving heb ik gelukkig in de loop der jaren weten te overwinnen. Ook al omdat het nog een hele toer is om vier ge lijkwaardige spelers bij elkaar te brengen. Maar vo rig jaar ontdekte ik het bridge op internet, je logt in en de spelers worden dankzij het web keurig bij je thuis gebracht. Alsof ze in de woning van een alcoholist een slijterij installeren. Sindsdien zit ik zo'n drie uur per dag achter de computer te bridgen met allerlei mensen die het ook niet kunnen. Wordt thuis niet gewaardeerd, zeker niet rond de kerst. „Ik zie tegenwoordig alleen nog je kuif boven die laptop uit", zegt mijn vrouw. Treurig al lemaal. Ik heb eens zitten rekenen. Stel ik heb nog vijftien jaar te leven. Dan heb ik, als ik zo doorga, nog 16.425 uur bridge voor de boeg in het gezelschap van zo'n 12.000 blikjes rode rommel. Hoe diep kun je zinken

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2