Verwoestende beving in Iran<,rondlcggerVeronita Oliebol van Van Maanen duikelt uit top Leidsch Dagblad Rob Out (64) overleden Zeker 15.000 dodelijke slachtoffers en meer dan 30.000 gewonden Immentaar Rouvoet: Brieven aan God niet weggooien O tj intratuin Zondag a.s. geopend van 10.00-17.00 uur Leidsch Dagblad Bijna zoo doden P gasexplosie INTERNET: WWW.LEIDSCHDACBLAD.nl i midden China Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 43422 LOS NR. 43422 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 ank benzine i Z004 twee uro duurder opman AH ijkt terug op en roerig jaar erbijstering over luizen voor oord-Hollanders leiderdorpers 1 de knel door ertraging bouw ereikbaarheid Waard moet teren' [driaan Roland Holst i gaf mij schouders 1 ze op te halen Regenachtig 'had. teheran/anp-afp-dpa-rtr - Een verwoestende aardbeving in het zuidoosten van Iran heeft gister ochtend aan vele duizenden mensen het leven gekost. Ano nieme regeringsfunctionarissen in de hoofdstad Teheran spraken gisteravond tegen buitenlandse persbureaus van zeker 15.000 slachtoffers. De autoriteiten in de betrokken provincie Kerman repten al van meer dan 20.000 doden. Het hardst getroffen is de histo rische stad Bam, die volgens het Iraanse persbureau IRNA nagenoeg met de grond is ge lijkgemaakt. Tal van landen en organisaties zijn Iran te hulp geschoten. Ook Nederland heeft hulp aangeboden. Reddingswerkers in Bam maak ten melding van straten vol do de lichamen. Het aantal slacht offers zal naar verwachting nog oplopen. Het aantal gewonden beliep gisteravond meer dan 30.000, die in Bam en omgeving maar mondjesmaat medische hulp kunnen krijgen. De twee ziekenhuizen in de stad zijn in gestort. In andere, kleinere kli nieken is geen plek meer. Er is een schreeuwend gebrek aan medisch materieel, zwaar materieel voor bergingswerk zaamheden, reddingshonden en opvangplaatsen voor de tienduizenden getroffen men sen in het rampgebied. Onge veer 2000 lichamen waren gis teren al ter aarde besteld. Talrij ke inwoners van Bam zochten in de avonduren nog naar ver miste familieleden of vrienden. Een deel van de slachtoffers viel als gevolg van twee krachtige naschokken, die beschadigde panden alsnog deden instorten. Europese landen, zoals Duits land, België, Italië en Grieken land, hebben onmiddellijk hulp toegezegd. Rusland stuurde gis termiddag een eerste zending met hulpgoederen. Ook gaan reddingsspecialisten naar Iran. Griekenland zal reddingsteams sturen en doneert 25.000 euro. België heeft bij de Iraanse rege ring geïnformeerd waaraan be hoefte is, aldus minister Michel van buitenlandse zaken. Het Iraanse volk kan ook op Spanje rekenen, zei premier Aznar. Nederland heeft aangeboden mensen te laten deelnemen in een VN-team dat onderzoekt hoe de slachtoffers van de aard beving in Iran het best kunnen worden geholpen. Dat heeft een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren gezegd. De regering zal verzoeken om hulp overwegen. De historische stad Bam, circa duizend kilometer ten zuidoos ten van de hoofdstad Teheran, gold als een van de parels van 's lands cultureel erfgoed. De tweeduizend jaar oude citadel was een van de grootste gebou wencomplexen opgetrokken uit modder en stenen ter wereld. De oude stad, ook grotendeels met lemen panden, en de cita del zijn verwoest door het na tuurgeweld. Bam staat op de Unesco-lijst van werelderfgoe deren. Nu telt de stad circa 120.000 inwoners. De aardbeving trof de toeristen stad en omgeving in de nachte lijke uren. Volgens Iraanse me dia lag het epicentrum vlak bij de stad. Het islamitische land kent vrijwel dagelijks bevingen, maar meestal zijn die niet zo zwaar. De zwaarste tot dusver werd in 1990 gevoeld. Toen vie len er zeker 35.000 doden. President Khatami richtte giste ren een crisiscentrum in. De Iraanse strijdkrachten zijn mas saal naar het rampgebied gedi rigeerd, meldde IRNA. In Tehe ran en in andere steden meld den zich massaal bloeddonoren aan. In het land is een drie daagse periode van nationale rouw afgekondigd. Pagina Buitenland: Meer over de aardbeving in Iran Een Iraanse vrouw buigt zich over het zielloze lichaam van een familielid. Foto: AP laren/anp - 'Mister Veronica' Rob Out is donderdag in het Leids Universitair Medisch Centrum aan een hartstilstand overleden. Out, die aan de wieg stond van radiopiraat Radio Ve ronica, is 64 jaar geworden. Hij was al enige tijd ziek. „Hij heeft Veronica aan de wal gebracht. Zonder hem was dat niet gebeurd", aldus collega- diskjockey Tineke de Nooy. „Hij heeft de zender aan wal gebracht en daarna groot ge maakt", zei Willem van Kooten, alias Joost den Draaier. Robert Simon Out begon in 1965 bij Veronica, dat toen al vijf jaar in de ether was en van af een schip in de Noordzee uit zond. „Hits a go go" heette zijn eerste programma. Hij groeide uit tot een van de populairste Oudejaarsbijlage Zijn de boeren de droge zo mer alweer te boven? Hoe is het leven van Martin Verkerk dit jaar veranderd? Was de vernieuwing van zwembad De Zijl wel een verbetering? En wat blijft er over van de Lissese 'Bolstreet'? Over deze en andere kwesties gaat het vandaag in de oude jaarsbijlage van het Leidsch Dagblad. Het thema van de bijlage is oud en nieuw. Zo vertelt de familie Verbeek over de problemen in hun vorige woning in Oegstgeest en over hoe gelukkig ze zijn in hun nieuwe huis in Leider dorp. Ook staan in de bijlage de be langrijkste en opmerkelijkste nieuwsfeiten van het jaar 2003 nog eens op een rijtje, van Mabelgate tot Poelgeest en van het burgemeestersre ferendum in Leiden tot de oorlog in Irak. Ten slotte ko zen de fotografen van het LD hun mooiste werk van het af gelopen jaar. HOOFDDOEK ngen de Marseillaise, Iden met de nationale tri maar scandeerden ook 'De doek, mijn keuze'. :rden Franse moslimvrou- irotesteerden de afgelopen tegen het wetsontwerp t dragen van hoofddoek- openbare scholen ver- Ook in Nederland woedt ijd om de hoofddoek, om- let kledingstuk voor veel symboliseert dat mos- luwen zo worden afge- id van de westerse cul- Dat is onzin, en een wette- bod zal de zaak van de in- ie geen goed doen. ijk heeft een andere, :re, traditie van scheiding ;erk en staat dan Neder- In ons polderland wordt vrijheid van onderwijs veel waarde toegekend, mogen zelf kleding- ~:en uitvaardigen, de daarentegen hoort zich te houden van acties die 51 aan de identiteit van een iL Keerzijde van die nood- ongen terughoudende rol •e overheid is dat ze met le nden staat wanneer religi- ari< BroePen zich in een eigen - of achter eigen gebruiken 1 afzonderen. zin symboliseren het ont- van moslimscholen en de ssie over het hoofddoekje w lerende integratie van groepen allochtonen in de rlandse samenleving. Wie iderwijzer of klasgenoot te en chador aankijkt, kan nders dan het gevoel krij- lat contact ongewenst is. eer dan ook nog de ge- ZOr< e postvat dat moslimvrou- "een veel minder geëmanci- bestaan leiden, krijgt de tegen de hoofddoek al snel vooruitstrevende, bevrij- e, bijklank. ter Donner waarschuwde Week tegen juist zo'n sche- che benadering. Het debat Ie integratie wordt van bei- natie uiten 'fundamentalistisch' rd, aldus de bewindsman Igd. De weerbarstige eco- sche, sociale en etnische emen worden veel te mak- teruggebracht tot enkel eligieuze tegenstelling. Het Bover een hoofddoekjes- i getuigt van zo'n onver- jkheid. Daar is niemand ediend. de Vries Prijswinnaar van de laatste jaren eindigt slechts als 26ste in AD-test katwijk - De oliebollen van de Kat- wijkse Meesterbakker Van Maanen zijn volgens de test die het Algemeen Dagblad vandaag publiceert, uit de Nederlandse top geduikeld. De bollen van Van Maanen, in de afgelopen drie jaar goed voor één eerste en twee der de plaatsen, zijn slechts als 26ste ge ëindigd. „Een fikse tegenvaller", zegt directeur Henk-Jan van Maanen. „Vre selijk voor onze bakkers, die er maan den aan hebben gewerkt. Een paar van die jongens hebben er slapeloze nach ten aan overgehouden." Van Maanen snapt niet waarom zijn topper een middenmoter is geworden. „Bij het testrapport van vorig jaar kre gen we te horen dat de bol een beetje flauw was. We hebben dus na veel tests iets aan de receptuur veranderd. We hebben met zijn allen ons stinken de best gedaan en we waren ervan overtuigd dat we van een goede bol een betere bol hadden gemaakt. Het mocht niet zo zijn. We weten op dit moment (woensdag) nog niet wat er precies in het juryrapport staat en wel ke cijfers we krijgen, maar één ding is duidelijk: we staan slechts in de mid denmoot. Daar kun je niet omheen." Het tegenvallende resultaat zal geen al te grote invloed op de omzet hebben, verwacht Van Maanen. „Ik denk dat we dit jaar de bijzondere klandizie missen. Dat zijn de mensen die speci aal uit Limburg en Groningen naar Katwijk komen rijden. Voor de rest denk ik dat het wel mee zal vallen. On ze vaste klantengroep blijft komen. Dat hebben we de afgelopen weken wel gemerkt. De oliebollen worden erg goed verkocht." En, voegt hij toe, er zijn geen klachten tot dusver. „Mensen die nu twijfelen aan onze oliebollen mogen er gratis eentje proeven. Dan komen ze er van zelf achter dat we het nog steeds kun nen." Wat die klanten proeven, zijn de bol len met de receptuur van 2001, de oliebol waarmee Van Maanen 'goud' haalde. „Natuurlijk. Als je hoort krijgt dat je wat goed te maken hebt, grijp je terug naar het oude vertrouwde. Die oude receptuur koesteren we nu." dj's van het station en kwam la ter in de leiding van de organi satie. In de jaren zeventig leid de hij de strijd van de etherpi raat voor het voortbestaan, toen de Nederlandse regering de radiopiraten het zwijgen wil de opleggen. In 1973 werd de Veronica Omroep Organisatie opgericht waarmee de grond slag werd gelegd voor een legale omroep aan wal. Op 31 augus tus 1974 presenteerde Rob Out zelf tussen vijf en zes 's mid dags het laatste uur van de zee zender. Out was ook betrokken bij het op poten zetten van Sky Radio, Radio 538, TMF en RTL Nederland. Pagina Kunst Cultuur: Omroepbaas had zijn eigen regels Drie keer geen signaal Beagle londen - Ook na drie mislukte pogingen hadden Europese ruimtedeskundigen gisteren nog goede hoop contact te krij gen met de Mars-verkenner Beagle 2, die als alles goed is gegaan donderdag op Mars is geland. Nadat eerst de NASA- sonde Mars Odyssey en daarna de radiotelescoop van het Jod- rell Bank Observatorium in En geland er niet in geslaagd wa ren het signaal van de Beagle 2 op te vangen, was gisteravond opnieuw alle hoop gevestigd op de Mars Odyssey. Maar de Amerikaanse sonde wist de ver kenner niet te traceren. Pagina Buitenland Echtpaar dood bij ongeluk weert - Een 29-jarige man uit Weert die door een rood ver keerslicht reed, heeft donder dagavond in zijn woonplaats een echtpaar uit Nederweert doodgereden. Zijn auto raakte die van het echtpaar vol in de flank. De 81-jarige vrouw over leed ter plaatse, haar 80-jarige echtgenoot stierf gisteren in het ziekenhuis in Maastricht. Man vat vlam in sauna Dordrecht - Een 46-jarige man uit Dordrecht is woensdag zwaargewond geraakt tijdens een bezoek aan de sauna van een sportschool. Hij is met eer ste- en tweedegraads brand wonden naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie gooide de man eucalyptusolie op de hete kolen, waarna een steekvlam ontstond. WOON FACTORY OUTLET (advertenties) LOODS hilversum/anp - TPG POSt ZOU brieven die gericht zijn aan God, en waarvan de afzender niet te traceren is, niet langer moeten weggooien. Dat zei de fractieleider Rouvoet van de Christenunie op tweede kerst dag voor Radio 1. Rouvoet wil dat brieven aan God voortaan naar Jeruzalem worden gestuurd. Daar worden ze verzameld in een distributie centrum en stopt een rabbijn ze ongelezen in de klaagmuur, on geacht het geloof dat de afzen der aanhangt. Rouvoet vindt dat dit getuigt van meer respect dan weggooien. „Ik zou daar voor zijn. Het is het minste dat je kunt doen." 27 December grandioze OUDEJAARSMARKT Zondag 28 december <>Pen Ü.n 12.00-17 UW HET GROENE WARENHUIS Voorschoten, Leidseweg 518, tel. 071 5322203 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat PostcodePlaats Telefoon (Lvm controle natezorging) honderd ei (én keukens. duizend ci één Idcefn HOOFDDORP Kruisweg 655-657 (A4, Afslag Hoofddorp) Tel. 020-6538163 W) gaan zorgviicJg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement met persoonsgegevens- In hel cololon van de taanUreflu nadere rdonnaaeaé Bij machtiging tot automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 56,20 56,70 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau berk-grorvrimer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1