Mannetjesputters vertrouwen op hun Chinooks Kerstboom en roggebrood uit Holland EXTRA Altijd dreigt gevaar op lege woestijnbasis Westerse troepen slepen hun vaderland mee naar de woestijn van Irak HDC277 dinsdag 23 december 20( ■OTAAL: ca. ensterkteNederlanders AL QADISIYAH kr Rumaytfiah JtoAl Warka Shatram zones in Irak: M Bathah Luchtmachtdetachement met Chinook-helikopters ALMUTHANNA O VS Noord VS Centraal Polen Groot-Brittannië De Chinooks zijn de levenslijn van de Nederlanders in de woestijn. Foto: GPD/Piet Roorda door Martijn Delaere luchtmachtbasis tallil - Nederlandse commando's ver schuilen zich in de Iraakse woestijn en mariniers pa trouilleren in de dorpjes. Maar hoe komen ze daar en hoe komen ze er weg als ze in de problemen komen of als er gewonden vallen? Dan bellen ze de Chinook transporthe likopters van de luchtmacht op de basis Tallil. Helikop ters als redders, maar ook als mogelijke doelwitten van terreuraanvallen. „Dat zal met de vangst van Saddam niet i, 2, 3 veranderen", zegt kolonel Theo ten Haaf, op bezoek bij zijn mensen in Irak. Het is aardedonker. In de verte zien we de fakkels van de olievelden bij Basra. Piloot Arend Uren zet de lan ding in. Alle verlichting op en in het KDC10 vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht floept uit. Hij duwt de luchtreus zo snel mogelijk naar de landingsbaan. Ter roristen mogen geen kans krijgen ons met een schou derraket neer te halen. De zeventig commando's aan boord van het vliegtuig leggen stilletjes hun boekjes 'Arabisch voor beginners' weg. Razendsnel landt de het toestel op het zwarte vliegveld én taxiet naar de ontvangsthal van Basra In ternational Airport (het KDC10 tanker- en transport vliegtuig van de luchtmacht is een omgebouwd DC-10 passagiersvliegtuig). De commando's gaan op zoek naar hun plunjebalen en halen de munitie tevoor schijn. De camouflagepakken hebben ze al aan. Hun geheime missies in Irak kunnen beginnen. De commandokleerkast staat er twee dagen later wat verloren bij. Over een tijdje is hij de heerser van de woestijn, maar nu loopt hij nog aan het handje van ka pitein Marco, de baas van de helikoptermissies, over het beton van de Nederlandse helikopterbasis in Irak. Er valt nog van alles te leren over de grote CH-47D Chinook transporthelikopters. De luchtmacht heeft er dertien en vier staan nu op Tallil Air Base in Irak. Ze worden gebruikt voor het vervoer van troepen en materieel en vliegen gewonden naar ziekenhuizen. Zo werd een Italiaanse soldaat die zwaargewond raakte bij de aanslag in het naburige Nasiriyah vorige maand in een Nederlandse Chinook met medische specialisten naar hartje Bagdad gevlogen voor een spoedoperatie. „Als je geen adrenaline boven Bagdad voelt, dan moet je maar eens op consult bij de doe", aldus de gezag voerder over die vlucht. De commando in camouflagepak loopt door het ope ratiecentrum, een omgebouwde bunker die Saddam Hussein ooit op deze basis had gezet om zijn vliegtui gen te beschermen tegen luchtaanvallen. Dat mocht niet baten, want zijn vliegtuigen werden tijdens de Golfoorlog van 1991 stuk voor stuk uit de bunkers ge knald. „Zie je dat gat?", vraagt detachementscomman dant luitenant-kolonel Wido Gerdsen, terwijl we de door de bunker lopen. Hij wijst omhoog. We zien door een groot gat de blauwe lucht. „Daar heeft een Ameri kaanse precisiebom zich door het gewapende beton geboord. Dat het Iraakse vliegtuig in de bunker is ver brand, kun je goed zien aan de geblakerde muren." Nu loopt er iemand als Hugo rond. „Ik zorg voor het wel zijn van de mensen", zegt hij trots. Hij beheert de speelfilms, de telefoonkaarten, de Kanis en Gunnink koffie 'voor het leger gemaakt', én de post. „We heb ben twee internetstations, maar alles draait om de post." Even later worden twaalf blauwe zakken met post zijn container binnengesleept. Benieuwd naar al het moois van thuis, melden de jongens en meiden zich bij Hugo. Hij is vandaag hun held. t Overal op de vijfentwintig vierkante kilometer grote basis waar de Nederlanders hun tenten hebben opge slagen, staan vernielde bunkers. In de woestenij tussen de bunkers en tentenkampen liggen duizenden Iraakse mijnen en niet geëxplodeerde bommen en granaten uit de Golfoorlogen. Slechts een klein deel van Tallil Air Base is vrijgemaakt van explosieven. „Achter onze bunker vonden we een tijdje geleden nog een landmijn", zegt sergeant Gert gelaten. „Je speelt met je leven als je van de weg af gaat", voegt Gerdsen er onheilspellend aan toe. De mannen van de technische dienst peddelen op hun oer-Hollandse rijwielen vrolijk over de basis naar de bunker waar ze de door het woestijnzand geplaagde Landrovers onder handen nemen. Zoals overal ter we reld waar de luchtmacht neerdaalt, is informaliteit troef. Piet en Klaas, je en jij. Specialisten in hun eigen vak, of ze nu korporaal of kapitein zijn. Vlieger of tech neut. Detachementscommandant Gerdsen, zelf vlieger op een Apache-gevechtshelikopter, kan daar goed mee leven. „Als je wilt dat ik een order uitschrijf dat we ie dere ochtend appèl houden en om zes uur rond de ba sis gaan hollen, dan wil ik dat wel doen hoor. Ik denk alleen dat niemand zich er iets van aantrekt. Ik in ieder geval niet." Als we 's ochtends in onze veldtent wakker worden, klinkt de drill bij de buren. 'I love working for uncle Sam -1 love working for uncle Sam. Let's me know just who I am.' De Amerikanen zijn er weer vroeg bij. Nederlanders lopen op hun gemak naar de dou chetent, ontbijten bij de Yanken en gaan gewoon zon der poespas aan het werk. Straks mag de commando (kaalgeschoren, druipsnor en zwarte zonnebril op het voorhoofd, hij mag niets zeggen maar groet vriendelijk) ons escorteren naar Basra in het uiterste zuiden van Irak. Dat leert hij weer van de mariniers die dit soort werk in Irak al veel lan ger doen. Marinier korporaal Henk is gemaakt voor de ze missie. Wil je weten hoe het zit in Irak, dan vraag je het aan hem. Over de geboorteplaats van Abraham in Ur in het oude Mesopotamië, op een steenworp af stand van de basis Tallil, weet onze Spakenburger alles te vertellen. Genesis 11:26-31. Het Korps der Mariniers is zijn familie en hij beschermt ons met z'n leven als we de weg op gaan. Diemaco C7 geweer in de aanslag, kogelwerend vest aan, oorset op het hoofd, voortdu rend in contact met de Landrovers voor, naast en ach ter ons. Mannen met MAG-machinegeweren speuren de weg tussen Basra en Bagdad en de woestijn af. Nie mand mag ons passeren als zij dat niet willen. Dat gaat de commando leren. Henk heeft naast zijn mariniers opleiding ook een commando-opleiding achter de kie zen, en weet dus waarover hij praat als hij zegt: „De mariniersopleiding was niets vergeleken bij die voor de commando's. Je kunt zeggen dat de commando's de ogen en oren zijn en de mariniers de handen." Een of ficier in Irak zegt: „Tijdens de Koude Oorlog zaten zij ingegraven vóór de linies, en die taak is eigenlijk niet veranderd." Wij denken dat dit ook één de taken van de commando's wordt in Irak. Ingegraven voor de compounds van de mariniers in Zuid-Irak moeten ze aanslagen uit de woestijn zien te voorkomen. Een vierde Chinook transporthelikopter is door de vlie gers Gwen en Marcel net uit Nederland ingevlogen om er voor te zorgen dat de commando's in alle uithoeken van de woestijn kunnen worden gedropt en opg( roi Om zo snel mogelijk te kunnen reageren op calai le ten worden vanaf deze week zelfs tien command tien mariniers in zogenoemde Quick Reaction Ti bij de helikoptergroep gestationeerd. Is er wat aa ut< hand, dan kunnen de mannetjesputters onmiddi Ir in de Chinook stappen en op pad gaan. Het opei terrein wordt groter, maar dat maakt voor de hel niets uit. Gerdsen: „Het is het verschil tussen eei vliegen, of een uur en een kwartier." Werden de Chinooks over zee naar Koeweit gebracht, Gwen Marcel vlogen hun helikopter in vier dagen via II ih Griekenland, Cyprus, Israël en Jordanië naar IralIJtl de geheime H3 basis in het uiterste westen van I haalden ze precies op het afgesproken tijdstip aa y de Chinook van kapitein Marco en zijn bemanni its moesten voor hun vlucht over de woestijn van Ir mers wel worden voorzien van scherpe munitie 1 de machinegeweren en flares die vijandelijke ral misleiden. Die mochten ze niet meenemen naai s. maar hebben ze in dat land wel nodig. De Chino li's zijn essentieel voor het welslagen van de mis h6 van de mariniers en commando's en dus ook eei is buit om neer te halen. Een Amerikaanse Chinoo ah vorige maand met een schouderraket neergehaal 21 soldaten vonden de dood. „Het is hier niet zo gevaarlijk als in het noorden de Amerikanen opereren, maar ook hier worden bedreigd", zegt luitenant-kolonel Gerdsen in zijt De dag zit erop en hij heeft nog wat beraadslaag zijn baas kolonel Theo ten Haaf die naar Irak is men om te zien hoe de missie in Irak verloopt. Haaf en Gerdsen zijn opgelucht dat Saddam in noorden van Irak is opgepakt, maar ze verwach! dat daarmee het gevaar voor de vaderlandse mil en de helikopters is geweken. De kachel brandt tent. In de woestijn wordt het nu snel koud. „Wé heel goed wat er gebeurt. We weten dat we in d( worden gehouden en dat het vliegen met Chini Irak geen ongevaarlijk werk is. Het succes van 01 missies hangt af van wat het toestel zelf in huis qua zelfverdedigingsmiddelen en van de manier op we vliegen. We hebben goed bestudeerd hoi Amerikaanse Chinook is neergehaald en daar hi wij onze tactieken op aangepast. Dan moet je d< aan de vlieghoogtes en de manier van vliegen. beren zo onvoorspelbaar mogelijk te zijn. Wat zich niet realiseren is dat simpele wapens als g< voor ons het grootste gevaar zijn. We mogen nil rechtkomen in een hinderlaag van types die me AK-47 geweren in de lucht schieten. We moeten erg voorzichtig zijn in bewoonde gebieden waaile risten zich kunnen verschuilen. De woestijn is di minder gevaarlijk voor ons. Daar kom je nomadi ten tegen. De eentonigheid van de woestijn is ov gens wel weer een gevaar op zich. Eenmaal in de lucht met de Chinook van vlieger en zijn crew, begrijpen we wat overste Gerdsen I doelt. Zand, alleen maar zand, en af en toe nom en kamelen. De snelweg van Basra naar Bagdad zoveel mogelijk gemeden, want van de weg kom N( gevaar. Het toestel jaagt op vijftien meter hoogte ore de woestijn. Horen en zien vergaat je. Drie schu jjj)j steken hun machinegeweren uit de helikopter d es, weg is naar het rendez-vous point waar mariniei n commando's worden opgepikt. Als ze zijn inges! 'Ha vallen ze in slaap. De avond is gevallen en ook d ten van de Chinook zijn uit. Niemand die ons zii Jac Marco ziet met zijn nachtvisiekijker alles in de v Dè tijn. We landen veilig op Tallil en de scherfwerei na vesten en camouflagehelmen kunnen af. „Een si p. bak is het toch hé?" glundert vlieger Marco veil Wat doe je als je maandenlang met zo'n tachtig mannen en vrouwen in de woestijn van Irak zit? Dan werkje hard en maak je het verblijf zo draaglijk mogelijk. „Want we zitten hier nog wel even, zelfs nu Saddam is gepakt", zegt de baas van het Nederlandse helikopterdeta chement. Hollanders in den vreemde worden Hollandser dan Hol lands. Maar ook de Amerikanen en Italianen slepen hun vaderland mee naar de woestijnbasis Tallil in het zuiden van Irak. door Martijn Delaere Dolgelukkig is helikopterpiloot Marco met het roggebrood en de kaas die zijn echtgenote uit Zuid-Holland naar het verre Irak heeft gestuurd. „Wat heerlijk na al die tijd bij de Amerikanen te hebben gegeten. Geen kwaad woord over de Amerikaanse keuken op de basis, maar na een tijdje verlang je naar echte Hollandse kost. Al tijd maar geklutste eieren, spek en pancakes met siroop als ontbijt gaat je de keel uithangen." Wat zou sergeant Gert uit Overijssel graag boerenkool met worst eten, zeker nu het wat draaglijker en 's avonds zelfs koud is gewor den in de woestijn. Zijn collega's roepen in koor dat ze snakken naar brood met hagelslag en genoeg hebben van de vette happen bij de Yanken. Een goede commandant heeft oog voor de behoef ten van zijn soldaten. Luitenant-kolonel Wido Gerdsen heeft Den Haag dan ook gevraagd om typisch Hollandse ontbijtgeneugten. „Ik dien mij te bekommeren om het welzijn van mijn mensen. Maar puur militair heb ik er ook belang bij. Je moet namelijk niet hebben dat de mensen niet gaan ontbijten omdat ze het vies vin den of omdat het te ver weg is. Dat kun je als het zo heet is, echt niet hebben. We moeten onze mineralenhuishouding op peil hou den. Bovendien snak ik ook naar pindakaas en hagelslag." De Amerikanen zwaaien de scepter over de immense basis Tallil in het zuiden van Irak waar de Nederlanders met vele andere natio naliteiten inwonen. Zevenduizend mensen in totaal. Zuid-Korea- nen, Italianen, Roemenen, Britten. Het ene land levert helikopters, het andere land wegenbouwers. En ieder volk neemt zo zijn aardig heden en eigenaardigheden mee uit het moederland. Opgesloten op een basis van vijfentwintig vierkante kilometer in het niets tus sen zand, kamelen, geiten en bedoeïenen koesteren de soldaten de nationale bijzonderheden. Als Iraakse guerrillastrijders je niet on der vuur nemen, zijn het wel de Amerikaanse wegversperringen die je buiten houden. „Je kunt hier geen kant op, en dus moet je alles zelf doen", aldus de goedlachse sergeant Gert. Tallil is eigenlijk een gevangenis - voor lichaam en geest. Met de ar restatie van Saddam Hussein in het noorden van Irak verandert dat niet zomaar. De meeste terreuraanslagen hebben zelfs niets te ma ken met Saddam, maar alles met het verzet tegen de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Irak. Buiten is de vijand, binnen is het veilig. Maar neem op de basis voor de zekerheid wel je scherfwe- rende vest en helm mee, want vijandelijke mortieren kunnen akeli ge dingen doen. „Als we krombaanvuur krijgen moetje meteen naar die wallen hollen", waarschuwt detachementscommandant Wido Gerdsen. André Hazes In de Hollandse Tent City, het tentenkamp waar de 84 Nederlandse militairen bivakkeren, kent gezelligheid geen tijd. Een dorp en een camping tegelijk, maar dan wel in een oorlogsgebied. En dat alles Tafelvoetbalcompetitie. Foto: GPD/Piet Roorda compleet drooggelegd, nou ja, in het alcoholvrije bier zit wel wat alcohol. „Maar daar moeten de mannen honderden flesjes van drinken om dronken te worden", lacht de Gelderse Gerdsen. De baas is erg in zijn sas met de André Hazes-avond die op stapel staat. Of het darttoernooi. Of de tafelvoetbalwedstrijden. „Er is een dreiging, en daar kun je goed mee omgaan door iedere dag scherp te blijven en door op gezette tijden de spanning er af te halen. Doe je dat niet, dan knapt de boog. Dat kun je doen door ze dingen te laten organiseren die zij leuk vinden. Zo wilden ze' een darttoer nooi organiseren dat op oudejaarsavond z'n finale beleeft. Dat wordt gewoon effe lachen. Prima. Hetzelfde geldt voor een tafel - voetbaltoemooi. Even de zinnen verzetten. Verder moeten zaken zijn geregeld die niet iedereen even belangrijk vindt. In mijn dag rapporten aan Den Haag over wat er gebeurt en wat ik belangrijk vind, noem ik ook altijd de douches en wc-cabines. Die zijn zo be langrijk. Dat je in deze woestijn onder de douche kunt en op een pot kunt zitten. Zo ziet ook niet iedereen het belang van Sinter klaas. Wij kregen het sinterklaaspak drie dagen te laat binnen. Nu kunnen we er om lachen, en we hebben het probleem natuurlijk provisorisch opgelost, maar zo'n avond met z'n gedichten en sur prises is voor mijn detachement wél belangrijk. Ik heb daarom ook gevraagd de verzending van de kerstbomen uit Nederland met wat voorrang te behandelen, en dat heeft gewerkt. Vandaag kwamen de drie bomen binnen." De mannen hebben zelfs de oud-Hollandse flitskast langs één van de hobbelwegen op de basis gezet. In den vreemde gaan ze lief hebben wat ze thuis haten. „We hadden laatst iemand op bezoek, die zich echt afvroeg of de snelheid daar gemeten werd", schatert Gerdsen.. De Hollandse gezelligheid vindt z'n dagelijkse hoogtepunt in het clubhuis, de 'Zandloper'. De 'Zandloper' is de bezienswaardigheid op Tallil - de tent van Ali Baba wordt-ie ook wel genoemd. De Italianen die naast de Nederlanders bivakkeren buurten er graag. Een leuk uitje ook voor de Amerikanen die er een rit over hobbelige wegen en door immense gaten voor over hebben om zich te kunnen vergapen aan de draperieën, kitschschilderijen en lampjes die het Nederlandse clubhuis tot een bedoeïentent van al lure hebben gemaakt. Daar wordt naar Kopspijkers gekeken, daar p snack line of in de Mother's cooking line. De meesten doenl eerste. Wel buiten je handen wassen, want voor je het weet is hele kamp aan de diarree. ri Armani ongeschoren J Nee, dan de Italiaanse buren van onze jongens. Zij hebben tt den van Saddams granaten en oude bunkers het uitbundige f* uit de grond gestampt. Italiaanse soldaten doen alles in stijl, h mag op Tallil na de ergste regenbuien in honderd jaar op soc E plekken tot je enkels in de modder staan, de Italiaanse solda, komt niet met smerige woestijnschoenen de kantine binnen eigen kantine. Hij is misschien ongeschoren, maar dan wel g schoren ongeschoren. Armani ongeschoren. „Ze zullen altijd doen om sexy te blijven", weet luchtmachtpsychologe Maria „De ogen draaien in je richting als je bij de Italianen gaat ete; doet dat regelmatig. Het haar glimt en de Gucci-uniformem als gegoten. Het witte sjaaltje koket rond de hals en de zwarti nebril boven het voorhoofd. De bril is er niet tegen de zon, n als een onmisbaar mode-accessoire. In de rij voor het eten is het een gekwetter van de jewelste. D se kok prijst zijn waren aan. De kunstenaar van Tallil heeft vi vanavond rundvlees in champignonsaus gemaakt, gegrilde k penborst, voor de pastaliefhebbers cannelloni en fettuccini, in afgegaan door carpaccio. Crackers natuurlijk, gedroogde ton1 jes, in een hoekje olijfolie. Vakantie temidden van bunkers, b men en granaten in een van God verlaten woestijn. e Het grote feest speelt zich echter niet af in de kantinetenten, iz in de aanpalende bar. Alles en iedereen dromt samen en flan alsof het Siena is. Lekker een sigaretje roken na het eten en\ |n espresso. De ene na de andere soldaat met een getrimd ring! e je loopt binnen. Vincentini Luciano uit Viterbo in het uitersti 5' den van Umbrië komt voor de espresso. „Waarom hangen ji Nederlanders zo voor de televisie? Ook in Irak moet je van hi ven genieten. De Nederlandse soldaten zien er zo verveeld u 1 hebben vorige maand bij een aanslag in Nasiriyah hier vlakb «l gentien soldaten verloren, maar denk niet dat er een bedruk 5. stemming heerst. Natuurlijk waren we geschokt, maar het le g gaat wel gewoon door. Daar doe je niets aan. Maak er dan m n zoveel mogelijk van.8:' Vincentini heeft een serieuze vraag, een vraag die op zijn lipj brandt. Hij heeft gehoord dat Ruby, één van de vrouwelijke! landse Chinookvliegers met wie hij in Albanië heeft gevlogei c nenkort haar opwachting maakt in Tallil. Zi Of dat klopt?? Achternamen De achternamen van de militairen in deze artikelen zijn om vei ligheidsredenen niet vermeld. De koninklijke luchtmacht wil al leen de achternamen vande commandanten te velde melden. wordt rondgehangen, gedart, gekletst en getafelvoetbald. De sofa's en de wandkleden zijn allemaal langs de weg gekocht, een zeld zaamheid want de coalitielanden laten alles invliegen uit het moe derland of uit buurland Koeweit. Maar dan ook echt allés. Van wc- papier tot kerstbomen, en van DVD-spelers tot gezichtscrème. De lokale economie leeft niet op van het internationale dorp. Niet zo gek, want er is helemaal niets of iemand. Supermarkt De Amerikanen voeren met hun immense vrachtvliegtuigen iedere dag de meeste spullen binnen. Ze hebben op Tallil een grote su permarkt uit de grond gestampt die alles biedt wat thuis ook te ha len valt. De Amerikaanse soldaten zitten zeker een jaar op Tallil, in de zomer in de smoorhitte en dezer dagen tot de enkels in de modder na enorme plensbuien, en dan is het niet zo gek dat ze small town USA in de woestijn willen nabouwen. De nieuwste CD van Mariah Carey of je eigen zoutjes, net als thuis. Dezer dagen staan er prachtige nepkerstbomen met flikkerende rode en groene lampjes te koop en wenskaarten voor het nieuwe jaar. Met de boodschap dat de steun voor Operation Iraqi Freedom hartver warmend was. Vlaggen te kust en te keur. Het Pentagon houdt ook rekening met de inwendige mens, en dus zijn Pizza Hut en Burger King ingevlogen op deze basis aan de snelweg tussen Basra en Bagdad. Voor het ontbijt, de lunch en het avondeten kunnen de zevenduizend soldaten op Tallil ook naar de Amerikaanse 'vreet schuren'. De kantine van de Amerikaanse landmacht - om het wat huiselijk te houden omgedoopt tot deTallil Tavern - is veruit de grootste en ook de favoriet van het kamp. Je kunt aansluiten in de De 'Zandloper', ook wel De Tent van Ali Baba. Een bezienswaardig heid onder geallieerde troepen. Foto: GPD/Piet Roorda Nederlandse SFIR-troepen in Irak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8