Klanten bellen minder naar Nuon 'Een op zes kroppen sla giftig' Werkloosheid 57,5-plussers stijgt zorgwekkend Kwart eeuw 'builderen' Proces KLM en Schiphol tegen Staat In grote steden veel vaker bijstand r vrijspraak ECONOMIE ontcijferaar dinsdag 23 december 2003 ogingen van Holly- istudio's om een """"fkraker van dvd's achter s te krijgen, zijn op- JBnislukt. Een rechtbank ^verwierp gisteren in ho- ;»ep de beschuldigingen Hn Lech Johansen. Hij Hzijn computerpro- ^DeCSS hebben aange- et illegaal kopiëren van rechter oordeelde Jat de dvd-codes te een- jte kraken waren. Johan- daarom niet verant- ijk worden gehouden wereldwijde kopieer- 20-jarige was in janua- vrijgesproken. De aan- He namens Motion Pic- ociation of America op- 190 dagen cel geëist. jntracten van pay bij bank Interpay, het geza- bedrijf van de Neder- lanken voor de afhan- an elektronische beta- jaat zijn contracten met :rs overdragen aan ban- nog maakt Interpay eeks afspraken met ers over de afhandeling en chipkniptransac- overdracht vindt plaats lart 2004. Na de over- noet de winkelier zijn oen met de bank. Inter- thet elektronische ;eer wel afhandelen. De iht hangt samen met üngen van De Neder- 6 Bank. Door over- rijgen winkeliers een Dgelijkheid. oop Hanno iCT rond am - Het Rotterdamse ^overslagbedrijf ECT oncurrent Hanno over. ft directeur Vervat van jistermiddag aan zijn el bekend gemaakt. Bij [otterdam, gevestigd in laven, blijft de werkge ld van de 150 werkne- komende tien tot vijftig irandeerd. Voor de an- ierdelen van zijn con- liport en Matrans, heeft nsactie geen gevolgen, >ivat. ibile komt ers tegemoet - T-Mobile is klagen- nees tegemoetgekomen de voorgenomen wijzi- an zijn contractvoor- ivoor bestaande abon- etrokken. De aanbieder liele telefonie heeft het jenomen na vragen van en consumentenorga- De klachten gingen ver de wijziging van de imijn in de nieuwe iden. Die zou van twee t maanden gaan. Be- abonnees krijgen daar nee te maken. Nieuwe wel r koopt nedicijn - Pfizer, de grootste liddelenfabrikant ter neemt het kleine maar ivende biotechnologie- isperion Therapeutics ir ruim 1 miljard euro. oop moet Pfizer een ositie geven bij het ont- ivan nieuwe medicij- n hart- en vaatziekten, ontwikkelt middelen itige effecten van hdl, de cholesterol', benut- kan de toestand van enten verbeteren. Het anse concern betaalt per aandeel, 54 pro- er dan de slotkoers van n New York. neemt Duits ledrijf over iiiN - Postconcem TPG Duitsland de resteren- elen van Jepsen overge- Het concern had al een 'an 51 procent in de on- ng, die ongeadresseer- Jezorgt. De overname Ie aspiraties van TPG in id een grotere dekking n van het netwerk voor esseerde post. Jepsen dt per jaar 956 miljoen n bladen. TPG heeft nu öng van circa 16,5 mil- shoudens in Duitsland. boekt extra 20 miljoen - De Koninklij- Groep treft dit kwartaal svoor 820 miljoen dol- 'oorzieningen. Dat he mt bovenop de 200 mil iar die het concern al in ier opzij legde voor de van zijn raffinaderij Ba- lin Califomië. Daarmee t totaalbedrag aan lingen voor het vierde luit op ruim 1 miljard let bedrag was nog ho- •komen als Shell geen gen had verkocht. Die sten bedragen 4 mil- ar, verwacht Shell. rome-milaan/anp - De Italiaan se justitie is gisteren begonnen met de ontrafeling van het fi nanciële schandaal bij voedings middelenconcern Parmalat. Twee voormalige financieel di recteuren moesten zich voor on dervraging bij de politie melden. Ook oprichter Calisto Tanzi, die vorige week opstapte, en enkele anderen worden aan een onder zoek onderworpen. De omvang van de boekhoud fraude is nog ongewis. Italiaan se media maken melding van een bedrag van 10 miljard euro. Zeker is dat Bank of America een verklaring die de aanwezig heid van 3,95 miljard euro zou aantonen, vals heeft genoemd. Daarbij gaat het om geld van een schimmige dochteronder neming op de Kaaiman-eilan den. De Milanese aanklager Angelo Curto liet doorschemeren er ze ker van te zijn dat er is gesjoe meld bij Parmalat. „De situatie is helder, de boekhoudkundige fraudegevallen zijn duidelijk", aldus Curto. Hij baseerde zich op een eerste bük in documen ten die dit weekeinde in beslag zijn genomen. Mogelijk moet Parmalat van daag al uitstel van betaling aan vragen om orde in de chaos te scheppen. Interim-topman En rico Bondi, die in Italië te boek staat als reorganisatie-expert, was nog druk in overleg met Ook actief in voetbal en autoracerij Parma-oprichter Calisto Tanzi de expansie kon vorig jaar 7,6 miljard euro worden omgezet in dertig landen met 36.000 werknemers. Parmalat is eige naar van AC Parma. Deze voetbalclub behaalde in enke le jaren een toppositie in de hoogste klasse en won een Europacup voor bekerwin naars en twee UEFA-cups. Parmalat kreeg eerder be kendheid in de autoracerij. Belangrijkste uithangbord was Niki Lauda, die contractueel verplicht is om zijn hele leven lang in de openbaarheid een petje van Parmalat te dragen. Nu wordt het Sauber-team ge- sponsored. Door vier grote overnames heeft het zich op gewerkt tot een van de be langrijkste zuivelleveranciers op de Amerikaanse markt. i iin 1961 in Parma een pasteuriseringsfabriek en zag een grote markt voor de drie hoekige kartonnen melkver- pakking van Tetra uit Zweden. Gesteriliseerde melk werd dankzij een nieuwe Zweedse vinding veel langer houdbaar. Zo kon Parmalat de be schermde markt en strenge regels voor verse melk handig omzeilen. Tot halverwege de jaren zeventig maakte de melkverkoop circa 80 procent van de omzet uit. Daarna wer den kazen, desserts, boter en bechamelsaus in commerciële jasjes gestoken, later volgden dieetmelk, vruchtensappen, groentesauzen, soepen, snacks, koekjes, tomatensau zen en mineraalwater. Door banken. Een eventueel faillissement heeft grote gevolgen voor de agrarische sector in Italië. Circa 5000 zuivelboeren zijn direct of indirect afhankelijk van melkle- veranties aan het concern. Be taling is sinds augustus achter wege gebleven. Volgens de boe- renvereniging Confagricoltura is Parmalat de boeren nog 120 miljoen euro schuldig. Mocht dit geld er niet komen, dreigen ook boeren over de kop te gaan. De 4000 Italiaanse werknemers van Parmalat hebben hun hoop vooral op de regering gevestigd. Premier Berlusconi heeft toege zegd een oplossing te zoeken om arbeidsplaatsen te redden. De Europese Commissie gaf echter wel aan dat eventuele staatssteun in overeenstem ming moet zijn met de Europe se regels. De Italiaanse EU- commissaris Monti (concurren tiebeleid) pleit voor een gede gen reddingsplan. Op de beurs in Italië konden beleggers gisteren weer niet in het aandeel Parmalat handelen. Sinds het schandaal eerder de ze maand steeds duidelijker vorm kreeg, is de koers inge stort tot 11 eurocent. Ook Italiaanse banken hebben last van de crisis omdat zij le ningen aan Parmalat hebben uitstaan. Zij zagen hun beurs waardes fors slinken. Capitalia, waarin ABN Amro een belang van 9 procent heeft, en Banca Intesa verloren het meest met dalingen van respec tievelijk 6 en 3,4 procent. Vol gens het Amerikaanse krediet- beoordelingsbureau Standard Poor's hoeven de betrokken banken niet te vrezen dat hun kredietwaardering wordt aan getast. utrecht/den haag/anp - Meer dan een op de zes kroppen sla uit de supermarkt bevat te veel gif. Dat hebben Stichting Na tuur en Milieu, consumenten vereniging Goede Waar Co en Milieudefensie gisteren gemeld. Volgens de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) is het cijfer overdreven. De dienst denkt dat een op de 25 kroppen sla meer gif bevat dan de wettelijke li miet aan restanten van bestrij dingsmiddelen. De twee milieuorganisaties en de consumentenvereniging on derzochten per grote super marktketen vijf kroppen sla. Ze troffen onder meer te veel res tanten van het bestrijdingsmid del oxydemeton-methyl aan. De giftige sla is afkomstig uit vier winkels van Dirk van den Broek en een winkel van Super de Boer. Super de Boer maakt onderdeel uit van supermarktconcern Laurus. Ongeveer tweederde van de Super de Boer-winkels wordt uitgebaat door zelfstan dige ondernemers. Volgens een woordvoerder van Laurus is de giftige sla aangetroffen bij zo'n franchisewinkel. „Het betreft een supermarkt die zijn sla niet van Laurus betrekt maar van een andere distributeur. Dat juichen wij niet toe maar wij kunnen daar niets aan doen." Bij Dirk van den Broek was nie mand bereikbaar voor com mentaar. De VWA heeft de afgelopen twee jaar 150 monsters bij vei lingen en distributiecentra on derzocht. Bij zes monsters trof de inspectiedienst een over maat aan bestrijdingsmiddelen aan. Een woordvoerster noemt oxydemeton-methyl „kwalijk spul, laat daar geen twijfel over bestaan." De belangenbehartiger van de supermarkten, het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel, is gealarmeerd door het onder zoek van Stichting Natuur en Milieu, Goede Waar Co en Milieudefensie. „Wij hebben onze leden (de supermarkten) gevraagd om dit tot op de bo dem uit te zoeken." Volgens de woordvoerder vinden er bin nenkort gesprekken plaats tus sen supermarkten en hun toe leveranciers van sla. Volgens Stichting Natuur en Milieu, Goede Waar Co en Milieudefensie lopen vooral kinderen gevaar door het eten van giftige sla. Het risico loopt op door de consumptie van an dere producten waarop ook resten van bestrijdingsmidde len zitten. Opgeteld kan die kri tische grens dan worden over schreden, aldus Milieudefensie. De kinderen kunnen dan bij voorbeeld schade aan het ze nuwstelsel oplopen. Rotterdam - Wolkenkrabbers blijven een grote aantrekkingkracht uitoefenen op klimmers en af dalers. Zo vierde Jan van der Meulen gisteren zijn 25-jarig jubileum als 'buildering-expert' met een afdaling van het KPN-telecomgebouw in Rotter dam. Builderen is de verzamelnaam voor het be klimmen en 'abseilen' van hoge kantoorgebou wen. Foto: ANP/Govert Goebergh schiphol-amstelveen/anp - De KLM en luchthaven Schiphol gaan de Nederlandse Staat voor de rechter dagen. De twee on dernemingen doen dit uit ver zet tegen de onevenredige doorberekening van extra kos ten voor geluidsisolatie van wo ningen in de omgeving van de luchthaven. KLM en Schiphol protesteren zo tegen het plan van staatsse cretaris Schultz (verkeer) om via een wetswijziging de meer kosten voor isolatie bijna ge heel door te berekenen aan de luchtvaartsector. Schiphol-top- man Cerfontaine en KLM-be- stuurder Hartman noemen de ze plannen in een brief aan de staatsecretaris onbegrijpelijk en onacceptabel. Al maanden zeggen KLM en Schiphol vergeefs te hebben ge probeerd Schultz aan tafel te krijgen over de kwestie. Daar om ziet de luchtvaartsector 'zich genoodzaakt' voorberei dingen te treffen" voor een gang naar de rechter. Oorspronkelijk ging de regeling uit van 234 miljoen euro isola- tiekosten, maar naar verwach ting stijgen die tot 862 miljoen euro. Daarvan zou de lucht vaartsector ruim 771 miljoen euro voor zijn rekening moeten nemen. In een brief aan de kamercom missie voor verkeer stelden Schiphol en KLM fracties al op de hoogte van de extra kosten. Op basis van eigen onderzoek, uitgevoerd door het Amster damse advocatenkantoor Boot, zeggen ze bovendien dat er sprake is van prijsafspraken, waarvoor KLM en Schiphol weigeren op te draaien. Arcelor in China parijs/anp - Het Europese staalconcern Arcelor bouwt met het Japanse Nippon Steel en het Chinese Bao Steel een fabriek in Shanghai. Vanaf het tweede kwartaal van 2005 wordt er jaarlijks 1,7 miljoen ton platgewalst koolstofstaai geproduceerd voor de snel groeiende automobielindustrie in China. Het project vergt 645 miljoen euro aan investeringen. Arcelor krijgt een belang van 12 procent in de onderneming, Nippon Steel 38 procent en Bao Steel 50 procent. Arcelor is de grootste staalfabrikant ter we reld met een productie van 44 miljoen ton in 2002. Bij ruim 16 procent van de gecontroleerde kropsla in supermarkten werd de gifnorm overschreden. Foto: WFA/Wim van Vossen door Chris van Alem arnhem - Nuon staat niet be kend als het meest klantvriende lijke bedrijf van Nederland. Foute facturen veroorzaakten grote frustraties bij de klanten. Inmid dels heeft de energiereus Nuon orde op zaken gesteld en bellen de klanten minder dan in het re cente verleden. „Ik ben al een euro kwijt voor dat ik u spreek", moppert de klant uit Aalsmeer. „Zonder dat ik het wist blijk ik ineens klant te zijn van Eneco, terwijl ik he lemaal niet weg wil bij Nuon. Maar ondertussen stuurt Eneco wel allerlei aanmaningen." Björn Grob van het Customer Care Center van Nuon ziet in zijn scherm dat de klant inmid dels weer is overgeschreven naar Nuon en verzekert hem dat de kwestie binnen een week is opgelost. „Graag," zegt de klant, "want ik word er gallisch van." Het is een van de 220.000 tele foontjes die de vier klantencen tra van Nuon (Arnhem, Alphen aan den Rijn, Alkmaar en Leeu warden) maandelijks te verwer ken krijgen. Soms is er een piek, bijvoorbeeld als de overheid aankondigt dat de subsidie op groene stroom vermindert. Of wanneer door de hete zomer, zoals in augustus, de stroom- productie moet worden be perkt. Julio Römer, manager van het klantencentrum in Am- hem: „Dan willen mensen we ten of ze de volgende dag nog stroom krijgen." „Vorig jaar zaten we op 280.000 telefoontjes per maand. Dat is gedaald omdat de kwaliteit van onze dienstverlening is verbe terd," zegt Henk Dekker van Nuon. Er is een nieuw admini stratiesysteem, interne proce dures zijn aangescherpt en het besef dat de huishoudens juli 2004 vrij zijn in de keuze van hun energieleverancier, heeft Nuon wakker geschud. Nuon is een geheid onderwerp in de huiselijke kring als het om bereikbaarheid en klachtenaf handeling gaat. Toppunt was begin vorig jaar toen 27.000 klanten in Noord-Holland een verkeerde rekening kregen toe gestuurd. Dekker: „Toen had den we nog zeven verschillende administratie-systemen, nu nog maar één. En we hebben ge leerd dat we open en eerlijk moeten zijn naar de klant." Römer beaamt: „We waren veel te veel met interne zaken be zig." Dekker: „We doen aan mystery calling' om te kijken hoe de klant onze dienstverle ning beleeft. Zo testen we of de telefoon snel wordt opgenomen en of we de klant vriendelijk be handelen." Volgens Nuon weet 95 procent van de bellers het klantencentrum te bereiken; 65 procent wordt binnen twintig seconden beantwoord. Veel klanten hikken tegen de 10 cent per minuut aan, die ze moeten betalen. Dat, zegt Dekker, is de prijs van het grote aantal spooktelefoontjes naar het (gra tis) nummer van de spoedhulp van Nuon. Als bellen geld kost haken spookbellers af. Dekker: „We weten dat 10 cent per mi nuut voor de meeste klanten geen probleem is. Daarboven wel." De helft van de telefoontjes omvat vragen over de factuur, 20 procent over de hoogte van de nota, ongeveer eenzelfde percentage betreft klanten die een verhuizing doorgeven, 15 procent gaat over betalingen en 10 procent over de hoogte van het termijnbedrag. Een tot 3 procent zijn echte klachten. 80 procent van de klagers is tevre den over de afhandeling; maan delijks komen slechts enkele zaken bij de rechter of de ge schillencommissie nutsbedrij ven terecht. De meterstand is een 'hot is sue'. Veel bellers menen dat de meter meer aangeeft dan ze verbruikt hebben. „Soms ver geet men dat er een tropisch aquarium is aangeschaft of ziet men de oude vrieskist over het hoofd die energie slurpt. Als de klant erop staat dat wij de me ter controleren doen we dat op basis van gelijk. Klopt de meter, dan betaalt de klant een kleine 200 euro. Wil de klant externe controle door de KEMA, dan kost dat bijna 600 euro. In 95 procent van de gevallen komen we eruit," zegt Dekker. In een enkel geval, waarbij de meter een ouder echtpaar let terlijk slapeloze nachten be zorgde, is tot vervanging over gegaan. Dekker: „Ze vertrouw den de meter niet meer." Nuon stuurt de klanten volgend jaar een duidelijker rekening. De jaarafrekening bleek zo inge wikkeld dat er het afgelopen jaar wel twintig keer aan is ge sleuteld. Römer: „De rekening is de laat ste vijf jaar ook erg ingewikkeld geworden door de invoering van de reguliere energiebelas ting en het splitsen van de transport- en leveringskosten. Volgend jaar geven we op de eerste bladzijde een kosten- overzicht samen met simpele uitleg daarover." Dat moet er toe leiden dat het aantal telefoontjes vermindert. Römer: „Daar hebben we be lang bij. We hebben 2,8 miljoen klanten. Reken maar uit wat dat betekent als 3 procent begint te bellen." amsterdam/anp - De werkloosheid on der ouderen boven 57,5 jaar loopt vol gens het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) in een zorgwekkend tempo op. Het aantal werkloze werkzoekenden onder deze groep mensen, die vanaf 1 januari verplicht moeten solliciteren, is dit jaar met ruim een kwart toegeno men. Het voormalige Arbeidsbureau maakte gisteren bekend dat eind november 73.842 werkloze werkzoekenden van 57,5 jaar en ouder in de kaartenbakken stonden. Dat betekent een toename van 26 procent ten opzichte van januari. Het totale aantal werkzoekenden zonder baan steeg in de eerste elf maanden van dit jaar gemiddeld met 15,4 procent tot 664.400. Bovendien weten ouderen moeilijker werk te vinden, als ze eenmaal een uit kering hebben en staan ingeschreven bij het CWI. „Mogelijk weten deze mensen komend jaar wel iets sneller weer een baan te vinden, omdat ze dan actiever moeten zoeken", aldus een woordvoer ster. De organisatie wijst erop dat momenteel heel veel stampij wordt gemaakt over de groeiende werkloosheid onder jongeren, maai' dat ouderen net zo goed aandacht behoeven. Tot eind november steeg het aantal werkloze werkzoekenden jonger dan 23 jaar met 11,8 procent tot 56.000. Het CWI meldde dat inmiddels de helft van de werkloze werkzoekenden 40 jaar of ouder is. Eind november telde de organisatie 333.600 werkzoekenden zonder baan, ofwel 50,2 procent van het totaal. Tege lijkertijd wordt echter meer dan de helft van de vacatures die bij het Arbeidsbu reau binnenkomen, vervuld door men sen die jonger zijn dan 40 jaar. De vakcentrales FNV en CNV zien de vrees bewaarheid worden dat ouderen relatief zwaar door de opiopende werk loosheid worden getroffen. „Deze men sen worden door bedrijven nou eenmaal liever aan de kant gezet dan jongeren", zegt FNV-bestuurder sociale zekerheid Heerts. Hij noemt de sollicitatieplicht voor 57,5-plussers ook zinloos: „Je moet reëel zijn en niet mensen met de zweep benaderen, terwijl er op dit moment geen werk voor ze is." Met de toenemende vergrijzing wordt volgens CNV-voorzitter Terpstra wel veel geproken met werkgevers over het verhogen van de arbeidsparticipatie van ouderen. „Maar je kan blijkbaar praten over ouderenbeleid, in de praktijk vlie gen deze mensen er bij reorganisaties toch als eerste uit." voorburg/anp - In Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag ontvangen huishoudens twee keer zo vaak bijstand als in de rest van de Nederlandse gemeenten. Eind maart werden in totaal 325.000 bijstandsuitkeringen verstrekt. Hiervan gingen er 106.000 naar inwoners van de vier grote steden. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Rotterdam spant de kroon. Eind maart ontving een op de zes huishoudens in de havenstad bijstand, terwijl het gemiddelde per gemeente een op de 21 was. In Amster dam en Den Haag kreeg een op de 9 huishoudens bijstand en in Utrecht een op de 14. Vooral alleenstaanden en eenoudergezinnen zijn van de bij stand afhankelijk om in de kosten van hun levensonderhoud te voorzien. Onder alleenstaanden was het aandeel bijstands trekkers eind maart 11 procent en onder eenoudergezinnen bijna een kwart. Dit is veel hoger dan bijvoorbeeld bij paren, waarvan 1,5 procent in de bijstand zat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7