mtm L Taxirit mag niet duurder van kabinet Reclamebureau uit Enschede tart kabinet h -iell BINNENLAND Anthony Godett in beroep tegen celstraf non-stop jouw kerstmuziek het ritme van je kerst De reissite van uw dagblad Is jt de kerststal van weder vJat vJilt opfleuren. Beeld Bartje duikt op in Friesland bij Van Til er Knaap: in Liberia andartsen ugklachten l kerstmarkt t e rechter ieel: minder 'oeven fige normen zwemwater' iboardhal weer open routes in open vantiMïïSlHIfi Sirenes maken te weinig herrie Ouderen in paniek door brief over prijsverhoging thuiszorg Haring nu eens niet met uitjes den/den haag - Alle es in de Waddenzee, de ie en Zuid-Hollandse blijven gehandhaafd, erstaat ziet af van het in 2004 veertig procent iarwegmarkeringen te ren. Dat plan riep veel omdat de veiligheid zou komen. Het be- (splan voorzag in het nemen van twee ivaartuigen en het bijna tweeduizend enschede/gpd - Een premier die in zijn hemd staat, een minister die als chirurg met de botte bijl hakt. Met deze opmerkelijke ad vertenties heeft zorgverzekeraar Azivo zich de woede van het ka binet op de hals gehaald. (advertentie) www.fueurop.nl >E FLEUROP BLOEM EN LIJN: 0900-1501 H5CT/M Wat weinigen weten is dat het Haagse vuurtje in Twente is aangestoken. Reclamebureau Artin uit Enschede is de beden ker van de veelbesproken cam pagne. „Azivo wilde een discussie over de onzalige ingrepen in de zorg uitlokken", zegt directeur Geert Druppers van Artin over de spraakmakende advertenties. Azivo is een zorgverzekeraar die al 111 jaar ijvert voor een rechtvaardige gezondheidszorg. Zij is het niet eens met maatre gelen als de beperkingen in tandheelkundige ingrepen, het schrappen van de anticoncep tiepil en het afschaffen van ver goedingen in de fysiotherapie. Da?£ wilden ze het kabinet op aanspreken." Druppers: „We hebben bewust gekozen voor een thema dat zou opvallen. Het moest niet al leen op de lachspieren werken, maar vooral een discussie over de kabinetsmaatregelen uitlok ken." Dat laatste is volgens Druppers gelukt. „Op allerlei websites grijpen mensen de campagne nu aan om te bena drukken dat de ingrepen in het ziekenfondspakket onzalig zijn." De campagne was overigens niet bedoeld als reactie op Bal- kenendes uitlatingen over sati re. Druppers: „Als het alleen om hém ging hadden we nog plageriger kunnen zijn. Bijvoor beeld door een wat minder ge spierd lichaam onder zijn hoofd te monteren. Nu heeft hij het lichaam van een atleet ge kregen en daar zou mevrouw Balkenende best blij mee zijn geweest, denken we." De premier was evenwel niet gecharmeerd van de foto. Enke le dagen na het verschijnen van de advertentie op 6 december liet de RVD weten dat er 'juridi sche stappen' werden overwo gen. Volgens een woordvoerster van Azivo is het daar nog niet van gekomen. Er is alleen cor respondentie tussen de advoca ten gaande. Minister Hoogervorst lijkt even min gelukkig met het hem op geplakte etiket van slager/chi- rurg^jüit de advertentie van af gelopen zaterdag. Ook deze be windsman overweegt juridische stappen, liet een woordvoerder tegenover de Haagsche Courant weten. Maar ook daar heeft Azi vo nog niets van gehoord. De overige kabinetsleden hoe ven de krant de komende we ken niet met trillende handen open te vouwen. Zij worden vanuit Enschede niet op de hak genomen. Druppers: „Balke nende en Hoogervorst zijn ver antwoordelijk voor dit beleid. In de derde advertentie in deze serie laten we zien wat de ge volgen van dit kabinetsbeleid kunnen zijn: een meisje dat door het schrappen van de pil uit het ziekenfondspakket zwanger is geworden." FM 104.4 rü Ook overal op de kabel. Kijk voor meer info op rtlfm.nl kimswerd/gpd - Het uit Assen gestolen beeld van Bartje is opgedo ken in het Friese Kimswerd. Bij de Leeuwarder Courant is een foto bezorgd van het koperen beeldje, geplaatst voor de voeten van het beeld van de legendarische Friese strijder 'Grote Pier'. In een e- mail schrijven de ontvoerders: 'Na mijn bezoek aan Grutte Pier dacht ik: Ben ik soms te klein, om voor Drenthe een held te zijn?' (advertentie) dinsdag 23 december 2003 Minister Hoogervorst gezondheid, welzijn nag per 1 januari al de subsidies van 25 jeugdorganisaties. Zo iteren het oordeel van lirsrechter in Utrecht, organisaties zeggen hun voortbestaan tedreigd. - Staatssecretaris Van i (Defensie) brengt de bij de Nederlandse ssie in Liberia. De mi evinden zich aan Hr.Ms. Rotterdam, oor de kust ligt. Van is er op 24 en 25 de- foge militairen bezoe- ts de kerstdagen de die zijn uitgezonden en Bosnië. Een op de acht n heeft rugklachten, terie van sociale za- nu geld gegeven voor rpen van een nieuwe oei. Het is een van de en van het Rijk voor leidsomstandigheden. aok gewerkt aan een sche boekenkast voor 'kmedewerkers, licht- erpleister voor stuka- en schepje waarmee londeerpoeder kun- 'en zonder kappersec- e lopen. - De gebroeders |de kerstmarkt en de de Dam in Amster- foiteren, hebben het Centrum voor de idaagd. Dat stadsdeel [ebroeders bevolen de af te breken. Het za- eeg een vergunning :ember, maar zou nu :ember al ruimte moe- in voor een eindejaars- IDTV. Dan moeten zij ite al beginnen met efee\ Staatssecretaris Van lieu) vindt dat chemie- testresultaten die zijn Wi door dierproeven ei*r moeten uitwisselen. ^ïvefiet aantal dierproeven :ken. Van Geel wil dat Europees agent- ir de controle van toe- agentschap begint aar in Helsinki. Nederland vindt dat (ter in alle lidstaten van iese Unie moet vol- 1 de strenge normen fereldgezondheidsor- (WHO). De Europese Inisters bereikten giste- jussel echter geen over- ming over het verplich te WHO-norm dat rijf procent van alle In kans mag lopen op na een zwempartij, in de EU nog een oude 1976 van 12,5 procent. )e door de gemeente skateboardhal Pinna- lert gaat weer open. Ie sluiting in oktober zo'n honderd jonge- eel Nederland er elk een bezoek. Volgens skaters is de baan in mooiste van Neder- gemeente sloot de hal brandveiligheid niet was. De skaters be- iaarop een actie om d te behouden. (advertentie) Vloerlamp Naomi (ontwerp Yaacov Kaufman) van Lumina. Gepolijst met geborsteld aluminium, 3é0,- Nu 285,- Tafellamp Bauhaus (ontwerp W. Wagenfeld) vonaf 199,- Tafellamp Pipistrello (ontwerp Gae Aulenfi). Originele klassieker van Martinelli Luce. ,750,- Nu 550,- Zolang de voorraad strekt DESIGNCENTRUM den haag/anp - De sirenes die elke eerste maandag van de maand om twaalf uur 's mid dags te horen zijn, maken veel te weinig herrie. Ze moeten bij na twee keer zo luid gaan klin ken. Dit blijkt uit onderzoek door TNO, dat werd ingesteld nadat burgemeesters bij Bin nenlandse Zaken aan de bel hadden getrokken. Op momenten dat er echt iets loos was, kwamen klachten van burgers binnen die zeiden niets gehoord te hebben. Metingen van TNO wezen uit, dat de sire nes slechts 115 dB produceren, terwijl 120 dB vereist is. TNO heeft de suggestie gedaan de si rene niet alleen luider te laten klinken, maar ook de 'beltoon' te veranderen, omdat een an der deuntje het aantal toehoor ders zou kunnen vergroten. groningen/anp - Het ministe rie van volksgezondheid zaait paniek onder cliënten van de thuiszorg. Een brief over een forse verhoging van de eigen bijdrage is onduidelijk, zodat veel bejaarden in paniek de thuiszorg opzeggen. Dat stelt voorzitter Van den Berg van Thuiszorg Groningen. Van den Berg heeft de afgelo pen dagen honderden telefoon tjes gehad van verontruste be jaarden. Groningen, zegt de voorzitter, is niet de enige pro vincie waar de ouderen in pa niek raken van de brief van het ministerie. „De boodschap is niet duidelijk: er worden ter men als 'verzamelinkomen' ge bruikt die veel bejaarden abso luut niet begrijpen, er staan in gewikkelde rekensommen in en er wordt met hoge bedragen gestrooid, waar ze alleen maar bang van worden", zegt Van den Berg. „Veel bejaarden zeggen in pa niek direct de thuiszorg op, ter wijl ze geen duidelijke reden kunnen noemen behalve dat die brief hen verontrust", aldus Van den Berg. „Deze brief moet je uren bestuderen voordat je begrijpt wat er wordt gezegd. De eigen bijdrage van zelfstan dig wonende gebruikers van thuiszorg gaat omhoog van acht naar zestien euro per maand." Ook de timing van de brief noemt Van den Berg slecht. „De periode voor kerst zitten veel ouderen toch al niet lekker in hun vel." 'Ze hebben me pas als ze me doodschieten' wijl als gevolg van de liberalise ring lagere prijzen waren voor speld. Momenteel geldt een maximaal starttarief van 5,12 euro en een kilometerprijs van 1,94 euro. Komend voorjaar neemt Peijs een besluit over de invoering van een vakbekwaamheideis voor taxichauffeurs. Sinds de introductie van marktwerking in de taxibranche, blijkt de be oogde kwaliteit van het taxiver voer achter te blijven bij de ver wachting. Als een chauffeur voldoet aan de gestelde vakbekwaamheid- eis, krijgt de klant een betere service, is de gedachte van de minister. De chauffeur voldoet aan de eis als hij slaagt voor het verplichte examen, waarbij on der meer klantgerichtheid en rijvaardigheid (inclusief stra- tenkennis) van belang zijn. willemstad/gpd - Anthony Go dett, de broer van de Antilliaan se premier Mima Godett en lei der van de grootste politieke partij Frente Obrero (FOL), is wegens omkoping en valsheid in geschrifte veroordeeld tot twaalf maanden cel. Hij gaat in hoger beroep. „Niemand krijgt Godett klein. Alleen als ze me doodschieten, zoals ze dat bij Pim Fortuyn hebben gedaan." Een uur te laat en gekleed in een oranje poloshirt van zijn partij verscheen Godett met ze ventien andere verdachten voor de rechter om de uitspraak te horen in de grootste fraudezaak ooit op de Nederlandse Antil len. In plaats van de geëiste twee jaar cel, krijgt Godett van rechter Willem Foppen een jaar, waarvan een kwart voor waardelijk. „Het worden er steeds minder", reageert Go dett laconiek. „Eerst was het twee jaar, nu negen maanden en straks blijft er niets meer over. Natuurlijk ga ik in hoger beroep, want ik heb niets ge daan. Godett houdt niemand voor de gek." Rechter Foppen had geen goed woord over voor de politicus. „Het zijn keiharde feiten die de basis vormen van zijn veroor deling. Godett heeft zich bij herhaling ontvankelijk betoond voor omkoping en dat maakt hem corrupt. Godett heeft met zijn corruptie de idealen van zijn partij verloochend. Hij heeft gestolen van het volk en met name dat deel van het volk, voor wiens belangen juist zijn partij wil opkomen." Over Godett's zwijgen zei de rechter: „Er zijn 19.462 mensen die Godett bij de verkiezingen hun vertrouwen hebben gege ven. Aan die kiezers kun je als politicus alleen voorbij gaan als je niets uit te leggen hebt, sim pelweg omdat je schuldig bent." Ook in de andere veroordelin- Godett. Foto: ANP/Prince Victor gen in de rechtszaak klonken harde woorden. Nelson Monte, de 'godfather' van FOL en hoofdverdachte in de fraude zaak, kreeg een gevangenisstraf van 3,5 jaar, omdat bij hem „corruptie verworden is tot een gebruikelijke way of doing busi ness." Rechter Foppen: „We moeten corruptie met kracht bestrijden. Het blijft stelen van het volk." Eldron 'Peppie' Sulvaran, advo caat van Godett en Monte, is niet te spreken over de uitspra ken van Foppen tijdens de zit ting. „Hij moet voorzichtig zijn met het aanhalen van politieke aspecten. Ik stel zo snel moge lijk appèl in voor al mijn cliën ten." Anthony Godett was van plan direct na de uitspraak met zijn vrouw en kind op het vliegtuig te stappen om kerst te vieren in New York, maar heeft dat uit stapje uitgesteld. „De uitspraak is een politiek vonnis. Er moet goed naar gekeken worden en ook naar het functioneren van het openbaar ministerie", bromde de veroordeelde voor dat hij naar zijn buiten op het eiland vertrok den haag/anp - Een taxirit mag per i januari niet duurder wor den. Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) heeft dat in een brief aan de branche geschreven. rotterdam/anp - In het Oceanium van Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam zwemt een school haringen. Deze ui terst gevoelige vissen komen in weinig aquaria in Europa voor. „ledereen weet hoe ze smaken, maar bijna nie mand heeft ze ooit levend gezien", zegt G. Visser van de dierentuin. Blijdorp heeft een school van 250 haringen gekregen van het Nordsee Museet in Hirtshals (Dene marken), die de vissen op een speciale manier heeft ge vangen. „Haringen zijn moeilijke dieren", aldus Visser. „De schubben en huid zijn zo gevoelig, dat ze bijna ai sterven als je ze aanraakt." Een vissenverzorger van Blij dorp haalde de vissen in Denemarken op en vervoerde ze in een grote kom, gevuld met stromend zeewater. De haringen zwemmen in hun aquarium in het Oceanium in een school eindeloos in de rondte. Ze komen alleen uit de school om forellenkorrels te eten en kiezen dan snel weer hun plekje in de veilige massa. Volgens marinebio- loog M. Laterveer wil Blijdorp met de nieuwe aanwinst laten zien dat er een hele wereld schuil gaat achter de malse haring die de consument met uitjes rauw naar binnen laat glijden. „Het is de meest voorkomende vis, en er zijn mooie dingen over ontdekt. Bijvoorbeeld dat hij op zicht jaagt, een zeer goed gehoor heeft en zelf ook geluid maakt." Foto: ANP/Robert Vos In 2004 gelden de tarieven die per 1 januari 2003 zijn vastge steld. Volgens de minister beta len klanten nu al relatief veel en zijn de tarieven de afgelopen ja ren sterker gestegen dan de kostprijs. Peijs wil meer helderheid over de tariefstructuur en wil laten bekijken hoe informatie over tarieven met een begrijpelijke en goed leesbare tariefkaart het beste kan worden vormgege ven. De minister wil de tarief kaart in de eerste helft van 2004 invoeren. De prijs van een taxirit is de af gelopen drie jaar met gemid deld 25 procent gestegen, ter-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3