'World Idol feest der herkenning^ GESPREK VAN DE DAG 3Beeld scheppen op de radio is leuk Spaanse Vette' zorgt voor ware euroregen Jamai nu voor internationale jury Geurterreur DINSDAG 23 DECEMBER DAGELIJKS LEVEN /7 AA AA l< (JE- GE-£J\J ~2X>Y^i.GE.AJ |J< HE-AI GE\AJ6/4P Ite&srMir IS/ M's/ EÊAJTjE TE VIE^&AJ Alle deelnemers aan de wereldfinale van Idols. Van links naar rechts de idolen van België, Australië, Duitsland, Polen, Nederland (Jamai), Engeland, Amerika, Noorwe gen, Canada, de Arabische landen en Zuid-Afrika. Foto: AP K MENSELIJK Een vier meter lange ZOUTWATER KROKODIL heeft in het noorden van Australië een 22-jarige MAN GE DOOD. Twee vrienden van het slachtoffer konden vluchten voor het bloeddorstige dier. Ze bleven liefst 22 uur lang in een boom zitten, ter wijl het reptiel toekeek. Het tweetal kon uiteindelijk per helikopter wor den geredrDe krokodil sloeg toe toen de 22-jarige zijn mountainbike afspoelde in een rivier. De wegens.seksueel misbruik aange klaagde popster MICHAEL JACKSON heeft zijn kersttrip naar Groot-Brit- tannië uitgesteld. De 'King of Pop' zou zaterdag al vertrekken, maar vol gens een woordvoerder is de REIS tot na de kerst UITGESTELD. Jackson liet eerder weten in Groot-Brittannië contractuele verplichtingen te heb ben. Hij had van de openbaar aan klager toestemming gekregen voor de trip. Britse boulevardbladen en ook een parlementariër hadden zich daarover beklaagd. Ze vinden dat Jackson de VS in afwachting van zijn rechtszaak niet mag verlaten. De overleden Britse PRINSES DIANA kan NIET ZWANGER zijn ge weest, aldus haar toenmalige butler Paul Burrell gisteren in de Britse Daily Mirror. Burrell reageerde op de uitlatingen van een Franse recher cheur. Die zei dat prinses Diana zwanger was toen zij in augustus 1997 verongelukte. De Britse over heid begint 6 januari een gerechte lijk onderzoek naar de omstandighe den waaronder Diana en haar vriend Dodi al-Fayed omkwamen. OUDERE VROUWEN in de Zuid- Afrikaanse zwarte gemeenschappen zijn steeds vaker doelwit van aan vallen omdat ze HEKSEN zouden zijn. Onder slechte sociale omstan digheden nemen mensen het recht in eigen hand en doden of verjagen vrouwen die zij als heksen beschou wen. Roddel en jaloezie zouden vaak de oorzaak van dergelijke be schuldigingen zijn. De belagers van 'heksen' wijzen veelal uit onwe tendheid een zondebok aan voor de ziekten en rampen die de gemeen schap treffen. Heel wat Spanjaarden gingen uit hun dak, toen zij de uitslag van de grootste lo terij ter wereld vernamen. Foto: Reuters Heel Spanje was in de ban van de jaarlijkse kerstloterij 'Gordo' (de vet te). Het is de grootste loterij ter we reld met een prijzengeld van 1,8 mil jard euro. In een urenlange trekking met echte houten balletjes die uit grote manden rollen zingen school kinderen in uniform van het college San Ildefonso de winnende num mers. Miljoenen Spanjaarden zaten met hun lot in de hand voor de buis gekluisterd in de hoop dit keer tot de gelukkigen te horen. De trekking die drie uur duurde werd life uitgezon den. Ook dit keer behoorde het Pyre- neeëndorpje Sort, wat geluk bete kent, tot de grote prijswinnaars. Ver koopkantoor de 'Gouden Heks' kon 120 miljoen euro verdelen onder de mensen die daar hun lot hadden ge kocht. Al twee keer eerder viel de hoofdprijs in 'Geluk'. Eigenaar Xavier Gabriel kon zijn geluk niet op en maakte met een aantal winnaars voor zijn kantoor een vreugdedans. Door het steeds terugkerende geluk is de Gouden Heks uitgegroeid tot het grootste verkoopkantoor van Spanje. Tachtig procent van alle lo ten worden per internet verkocht aan klanten over de hele wereld. De Gordo had geen echte grote win naar, want de eerste prijs van 380 miljoen euro bestaat uit een serie van 1900 coupons die over heel Spanje zijn verkocht. Dit keer viel de winnende prijs op nummer 42473 en moest in zeven plaatsen van Spanje worden verdeeld. Meestal zijn het verenigingen, stamgasten van een bar of hele scholen die samen een serie van eenzelfde lotnummer ko pen. Zij delen dan de prijs. Een fami lie in Castellon won ruim een half miljoen op een nummer dat zij al zestig jaar lang elke keer kopen. Nu werd hun geduld voor het eerst be loond. De Spaanse kerstloterij be staat al 200 jaar en levert de schatkist jaarlijks rond een half miljard aan belastinggeld op. Henk van den Boom Onder het motto 'één wereld, één winnaar' is morgenavond te zien hoe Jamai de strijd aanbindt met Idols-winnaars uit de hele we reld. Over zijn kans om World Idol te worden, is geen zinnig woord te zeggen. „Is het een voordeel om de jongste te zijn, juist geen bril te dragen of een afro-kapsel te hebben? Bij Idols weetje het nooit." Hij heeft het ontzettend leuk gehad in Lon den, en is erg tevreden over zijn optreden. Verder moet ook Jamai maar zien of hij het nieuwe jaar ingaat als wereldidool. Mor genavond is in World Idol, waaraan win naars uit elf landen meedoen, te zien hoe de 17-jarige zanger het er op het Britse po dium van afbracht. Net als de rest werd hij daarna beoordeeld door een strenge jury. Maar ook deze keer geldt: de kijker beslist. Na de twee uur du rende show kan per sms worden gestemd. Om de puntentelling eerlijk te laten verlo pen, beloont ieder land zijn deelnemer al met het maximum van twaalf punten. De Amerikaanse Idol Kelly Clarkson en de Brit se kampioen Will Young gelden als favoriet, maar ook de Australische en .Noorse win naar hebben indruk gemaakt. Het brein achter Idols, Simon Fuller, verwacht dat miljoenen mensen hun stem zullen uit brengen. De uitslag wordt op Nieuwjaars dag tijdens de finale-show bekendgemaakt. Jamai wacht rustig af. - Hoe onverbiddelijk was deze jury? „De jury bestaat uit alle voorzitters van de deelnemende landen. Allemaal 'assholes' dus! Je wordt echt elf keer afgezeken. Henk- jan Smits, de Nederlandse voorzitter, is op recht. Maar sommige andere juryleden vin den het een sport om zo vals mogelijk te zijn. De voorzitter van de Amerikaanse jury zei dat er uit Nederland 'natuurlijk' geen goede zangers komen, maar dat hij zich wel kon voorstellen dat ik gewonnen had. Ik ben nog steeds aan het nadenken of dat nou een compliment was of niet. De Engel se voorzitter vond me wel helemaal te gek, en nodigde me gelijk uit voor zijn show. De anderen hielden zich op de vlakte. Iemand zei wel dat ik te jong ben om een World Idol te zijn." - Je leeftijd kan toch juist in je voordeel wer ken? „Het is zo moeilijk om je kansen in te schatten. Bij Idols weet je het gewoon echt nooit. Je kan er eindeloos over nadenken of het een voordeel is om de jongste te zijn, juist geen bril te dragen of een afro-kapsel te hebben, maar uiteindelijk is het niet te voorspellen. En het gaat mij echt niet om het winnen. Het is de pers en anderen die er een hele competitie van maken. Ik ben al trots dat ik mee mocht doen. Mijn eigen fa voriet is trouwens Guy Sebastian, de deel nemer uit Australië. Hij is uniek, bijzonder, en straalt op het podium. Als ik mijn geld op iemand moest inzetten, zou ik voor hem kiezen." - Voelde je je niet erg alleen bij World Idol? In Nederland had je met Jim en de anderen al wekenlang naar de finale toegeleefd? „Nee, het gekke was dat er direct een echt groepsgevoel was. Iedereen heeft hetzelfde meegemaakt, deelt dezelfde ervaringen. Het was echt een feest der herkenning. We hebben ontzettend veel lol gehad, met li mousines door de stad gereden en hi veel van Londen gezien." - Stond er nu een heel andere Jamai <j podium dan in het voorjaar tijdens a derlandse finale? L „Ik heb natuurlijk wel heel veel geleeL afgelopen jaar. Maar op het momenL de tune van Idols hoort, het decor wj jj ziet, de presentator het woord neemL mand begint af te tellen 'five, four, tl^ ...lights!' dan ben je weer net zo kwetj als in het begin. Het blijft toch Idols,L weet dat je straks na het zingen weeiF maal tot de grond kan worden afgenL - Nog bijzondere plannen rond defea§ g""' L „Op kerstavond ga ik met mijn famik 1 ker op de bank naar World Idol kijkeL gen het einde van het jaar vertrekkeiu naar Londen voor de finale, en blijveL daar om nieuwjaar te vieren. Verder |r] mijn goede voornemens: veel geluk, L zondheid en liefde. Vooral voor de li^, wil ik meer tijd vrijmaken. Ik wil nietje alleenzijn!" ja Bernice Breure World Idol, Kerstavond, woensdag 2$ cember, RTL4, 21.30 uur en 1 januari nale, RTL 4, 20.30 uur. Radio 538 doet weekeindje Londen met prijswinnaars Zou er een schriller contrast be staan? Een groep feestende en uit gelaten Nederlanders in Londen geconfronteerd met scherpe veilig heidsnormen in verband met ge ruchten over dreigende aanslagen. Radio 538 nam, net als verleden jaar, een groep van 66 prijswin naars en winnaressen mee op sleeptouw naar de Britse hoofd stad. Niet voor een strak cultureel programma, want daar doe je ze vermoedelijk geen genoegen mee. Nee, de winnaars (plus één intro ducé) van Big Ben Christmas Shoppen-actie (luisteraars die in de week van 15 tot 19 december meteen na het horen van het be roemde klokkenspel het station belden, maakten kans op de twee daagse Londen-vliegreis) kregen 100 pond zakgeld mee en mochten zichzelf vermaken. Met kerstspul len aanschaffen dus. Of ze konden deelgenoot worden van een van de uitzendingen van dj Barry Paf,1 die op verschillende tijdstippen van de dag per mobiele telefoon zijn mondelinge bijdrage leverde van uit Londen. Acht keer heeft de 24-jarige Paf 'in gebroken' in programma's van zijn 538-collega's. Samen met enkele prijswinnaars. Bijvoorbeeld vanaf zo ongeveer de duurste winkel van de wereld, Harrods, Picadilly Cir cus, Oxford Street, Kensington Street, vanaf het vliegveld en vanaf het hotel waar de groep logeerde. „Verschrikkelijk leuk om live'vanaf locatie uit te zenden. Vooral als er bijvoorbeeld net een bus voorbij komt of je hoort een ander onver wacht geluid, dat maakt het live effect alleen maar beter. Ik zou dat best meer willen doen. Je moet voor de radio een bepaald beeld scheppen, dat is interessant om te ervaren. En dat is heel ander werk dan wat je in de studio in Hilver sum doet. Beetje reporter spelen. Sfeer overbrengen aan je luiste raars ook. Wat is er leuker voor een dj om te doen?" Ook de confrontatie met de luiste raars -mensen die je onder 'nor male' omstandigheden natuurlijk nooit ziet- heeft Barry Paf deugd gedaan. „Gezellig om je luisteraars eens zelf te spreken. Dan kom je erachter dat een station als Radio 538 voor hen 'a way of living' is. Die kennen elke dj, kennen de achtergronden van ons station, weten alles van elke dj en luisteren alleen maar naar Radio 538. Met dit soort luisteraars door een on bekende stad lopen, is een hele bijzondere ervaring." Gisteren aan het eind van de ochtend is de complete groep op Schiphol ge land. Veilig. Dankzij ook de talloze zéér oplettende veiligheidsbeamb ten in de Britse hoofdstad, die als havikken élles nauwgezet in de ga ten hielden. Jan van Stipriaan Luïscius Enkele van de 538-luisteraars poseren voor de grote kerst boom op Trafalgar Square, het traditionele cadeautje van de gemeente Oslo. Foto: Jan van Stipriaan Luïscius Ik was op het Vroege Vogels Festival en bracht met een bord om mijn nek ('zaad is gratis') biodivers gedach- tengoed aan de man. Een mevrouw sprak mij aan. Of ik wist dat heel veel mensen enorm last hadden van sterke geuren? Ik bood direct mijn excuses aan voor eventueel te heftig riekende planten en bloemen in ons assortiment, maar het ging deze mevrouw om het pro bleem in het algemeen. Ah. Blijkbaar had zij een link gelegd tussen Ivo de Wijs, natuur en geurterreur en stopte ieder die zij zag een foldertje in handen, over het MCS-syndroom. Zo leer je elke dag wel iets nieuws. Ik deed mijn bord af en ging er eens voorzitten. Welnu. MCS staat voor Multiple Chemical Sensitivity, meervoudige chemische gevoeligheid dus. Het foldertje gaat over meer dan dat. In diverse bijzinnetjes valt te lezen dat de Moderne Tijd vol is van talloze gevaren, zoals bijvoorbeeld ook elektro-magnetische straling. Pikken ze toch nog even mee. Tevens, dat hoort bij be langenbehartiging, wordt flink geklaagd over dokto ren, werkgevers en regeringen die het probleem van de overgevoelige neus niet erkennen. Maar om MCS nu af te doen als een smoesje van beroepsneuroten die onge stoord een uitkering willen trekken, dat hoort u mij nu ook weer niet zeggen. Wel is het altijd verleidelijk om je psychische problemen een chemisch tintje te geven, zo dat het in ieder geval niet je eigen schuld is. Ook telt ons land duizenden lieden die hun door ande ren miskende talenten dan maarsteken in full-time slachtofferschap. Maar toch. Dat MCS, syndroom van superneuzen die lijden onder geurterreur: zou het? Ra ken werkelijk steeds meer mensen fysiek en psychisch ontregeld door schoonmaakmiddelen, zwembadwater en tabaksrook? Ik heb dat niet, maar overgevoelighe den heb ik zeker. Zo heb ik al mijn leven lang moeite metzg achtergrondmuziek. Voor mij wordt alle mu ziek, ongevraagd, op willekeurige momenten, opeens tot voorgrondmuziek. Afleidend, vermoeiend en irri tant. MCS-lijders hebben dat dus met geuren, met wel ke verschilt weer per persoon. Wel zit er systeem in. De een krijgt astma van shampoo, de ander diarree van dampen uit plastics. Behandelbaar is het niet, zo be grijp ik uit de folder. En aangezien ook parfums en uitlaatgassen tot de boosdoeners behoren, vraag ik me serieus af wat het nut van zo'n foldertje is. Er is na het lezen namelijk maar één conclusie mogelijk: het gaat om een probleem waar niets, maar dan ook helemaal niets aan te doen is. Ik dacht nog even aan een collec tieve terugkeer naar de oertijd, maar zelfs dat helpt niet: ook natuurlijke geuren blijken bepaalde men sen hoorndol te maken. Wel is het gelukkig zo dat in meer vooruitstrevende delen van de wereld geur-] vrije hotels en geurvrije ziekenhuizen verrijzen, in Canada is zelfs een geurvrije stad. Ja, dat stond er echt, in dat gele foldertje. Een geurvrije stad. In CanadaDat is een land dat bestaat, dat weet ik toevallig, maar wat in hemelsnaam moeten wij ons voorstellen bij een geurvrije stad? Rookvrij, dat zeker. Maar ook auto vrij? Glorix-vrij? Lavendel-vrij? Want, ik herhaal het nog maar eens, het zijn niet alleen verfver- dunners en ammoniak die de super- neuzen onderons tot waanzin drij ven. De alom toenemende neusneurose dan wel geurterreur ik oordeel niet) is on beheersbaar en kent duizenden oorzakep, waarvan vele nog onbekend. Dus wat nu? En waarom worden niet ook alle honden -duizend keer zo geurgevoelig- stapelgek?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2