Douaniers beticht van corruptie Dekker wil afgestudeerden uit kamers VINTERSPORT Leidsch Dagblad IETS rE verl kopc m? 'Betrokkenheid bij drugsinvoer' Schoonmaakbeurt Kerstbijlage met bezinning en anekdotes Limburg en Amsterdam gewelddadig Buitrug in mootjes Peter R. de Vries begint politieke partij Leidsch Dagblad ate. anse jackpot lei gt voor ware ;™pre gen de ig i. irit mag duurder kabinet djepik rond rassade in istan piilUWIHIII tmmm 1 Ise Eritrese e t teling tussen en schip ie rgewicht er probleem VMBG bn Vestdijk prijf zo snel, omdat •nieuwd ben naar floop Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43420 LOS dinsdag 23 DECEMBER 2O03 SPRINTERS S i si NR. 43420 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Coen Polack schiphol - Diverse ambtenaren van de douane en de marechaus see op Schiphol zijn betrokken bij de invoer van drugs in Neder land. Dat heeft een van groot schalige drugshandel verdachte Antilliaan gezegd tegen justitie in Haarlem. Zijn advocaat, Rob Meerman van Plasman Advoca ten in Amsterdam, bevestigt zijn verklaring. Volgens de drugshandelaar hel pen douaniers en marechaus sees tegen betaling drugskoe riers met de invoer van verdo vende middelen. Dit is volgens de Antilliaan in sommige geval len al enkele jaren aan de gang. De man is in mei door de recht bank in Haarlem tot negen maanden cel veroordeeld. Het openbaar ministerie (OM) vindt dat te weinig en is in hoger be roep gegaan. Persofficier Bernardine Mac- Lean van justitie in Haarlem wil niet bevestigen dat er een on derzoek naar de ambtenaren loopt. „Maar in het algemeen nemen we ieder signaal dat duidt op betrokkenheid van ambtenaren bij drugshandel heel serieus. Van wie die signa len ook komen." De drugshandelaar beweert dat justitie hem strafvermindering heeft beloofd in ruil voor de in formatie over corruptie. Vol gens Mac-Lean is er geen spra ke geweest van zo'n deal. „De verdachte heeft uit vrije wil de ze verklaringen gegeven", aldus de persofficier. Woordvoerder Frederique Her mie van de Koninklijke Mare chaussee neemt de beweringen van de drugshandelaar voorals nog met een korreltje zout. „We hebben groot vertrouwen in de integriteit van onze mensen. We werken op een internatio nale luchthaven waar verleidin gen van deze aard altijd op de loer liggen. Maar we besteden veel tijd en energie om onze medewerkers deze verleidingen te leren weerstaan. De beschul digingen worden nu geuit door één persoon, die zelf van han del verdacht is. Als zijn advo caat deze aantijgingen naar buiten brengt, is voor mij het plaatje voorlopig duidelijk." Een woordvoerder van de douane uitte zich vanochtend desgevraagd in soortgelijke be woordingen. bethlehem - Een monnik veegt aan de vooravond van Kerstmis de stenen vloer tussen de marmeren pilaren van de Geboortekerk in Bethlehem. De laatste voorbereidingen zijn in gang voor de festiviteiten en de processie op kerstavond. De Geboortekerk is de traditionele geboorteplek van Jezus Christus. Foto: EPA/Jim Hollander MENTAAR OENE HART koesteren het In ons dichthe id heeft de open ruimte de grote steden in de ld bijna een heilige bete- )e fictie wil dat het Groe- I één groot gebied is met natuurwaarden. De rea- dat het gebied uiteenvalt Ischappelijk fraaie veen- ibieden, rommelige zo- !t gemengde functies en iesland'. lerlandse overheid heeft eeslachtige houding te- r het Groene Hart. Onder ste kabinet-Kok trok het l miljard gulden extra uit 6 aanleg van een tunnel hogesnelheidslijn onder ene Hart ten oosten van Deze aanpak werd des- Iroemd als het gelijktijdig jren van infrastructuur sparen van natuur. In laag noemde Kok dat )p z'n best'. het tweede kabinet-Bal- e zet het Rijk het mes in lene Hart. Minister Dek- i VROM werkt aan plan- or grootschalige bebou- hetzelfde open gebied, luster is in enge zin conse- Iwant zij volgt de afspra- |l het regeerakkoord dat iten een grotere vrijheid om te bouwen. De mi- 8 in ruimere zin niet con- t, want zij neemt afstand inspanningen van een voorgangers om zeer om te gaan met de ite in de Randstad. Jt westelijke deel van de ad - de driehoek Leiden, jeijen Gouda - lijkt het bou- ligngs de Oude Rijn en de j^stige Rijn Gouwe Lijn zegjsche aanpak. Hiervoor in de regio ook een Iraagvlak. Bebouwing van •nes hoeft geen aantas- het Groene Hart te be- Ook dit jaar besteedt deze krant extra aandacht aan de kerstda gen in de vorm van een speciale bijlage. In de kerstbijlage, die morgen (24 december) in deze krant ligt, wordt aandacht be steed aan onderwerpen die - di rect of indirect - met de sfeer van bezinning rond Kerstmis te ma ken hebben, zoals bijvoorbeeld het leven in een Kartuizerkloos ter en de onbevlekte ontvangenis van Maria. Verder is er uitge breid aandacht voor de kerstanekdotes van lezers. Uit het overweldigende aanbod van inzendingen is een selectie ge maakt. Uw in onze ogen aardig ste belevenissen staan afgedrukt op twee pagina's in de bijlage. Voor de wat rustige momenten tijdens de feestdagen is ervoor volwassenen een paginagrote kerstpuzzel en voor kinderen een kleurplaat en 'zoek-de -verschil- len'-puzzel. En er is nog veel meer. Stichting Leidse Studentenhuisvesting gaat niet werken met 'campuscontracten' door Wilfred Simons den haag/leiden - Minister Dekker van VROM wil verhuur ders de mogelijkheid geven om afgestudeerden uit hun kamer te zetten. Een wijziging van de huurwet, die per 1 januari 2005 doorgevoerd kan zijn, maakt in voering van 'campuscontrac ten' mogelijk. Studenten moe ten vanaf die datum een huur contract tekenen met de voor waarde dat zij na hun examen plaatsmaken voor een nieuwe student. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) is echter niet van plan om met dergelijke campuscontracten te gaan werken. De Delftse studentenhuisvester Duwo, die ook in de Leidse re gio semi-permanente studen tenhuizen gaat neerzetten, werkt in twee Delftse studen tenflats al met campuscontrac ten. Directeur Jan Benschop van Duwo heeft goede ervarin gen met het principe 'diploma binnen wegwezen'. „De men sen geven doorgaans gehoor aan hun uitzetting, al gaat het soms niet van harte." SLS-woordvoerster Margriet Henninger zegt niet met cam puscontracten te willen werken 'omdat er in de Leidse regio geen vervolghuisvesting is'. „De woningmarkt is verstopt, afge studeerden kunnen nergens heen." De SLS biedt eerstejaars sinds een jaar wel een 'drie in één-mogelijkheid', waarbij zij zich in één handeling kunnen inschrijven voor een studenten kamer en een sociale huurwo ning. Dit betekent dat ze naad loos kunnen doorstromen, maar van deze maatregel vallen pas over drie tot vier jaar effec ten te verwachten. Maar ook daama verwacht Henninger niet dat de SLS met campus contracten gaat werken. Ook de studentenvakbond LS- Vb verzet zich tegen campus contracten. Volgens voorzitter Merijn de Jong is het 'dringen op de startersmarkt'. „Terug naar pa en ma is geen optie", aldus De Jong. Ze vindt dat de overheid veel te lang draalt met nieuwe woningbouw. „Als er meer starterswoningen worden gebouwd, komt de doorstro ming van afgestudeerden van zelf op gang." Volgens Gijsbert Mul, werk zaam bij het Kenniscentrum Studentenhuisvesting, weten afgestudeerden 'juist goed hun weg op de woningmarkt te vin den'. Hij gelooft niet dat afge studeerden massaal dakloos worden. Het Kenniscentrum adviseerde minister Dekker de campuscontracten in te voeren om de woningnood onder stu denten aan te pakken. „Studen ten kunnen zich al vroeg in schrijven op de gewone huizen markt. Bovendien krijgen ze een half jaar respijt, voordat ze uit hun kamer moeten." rijswij k/anp - De provincie Limburg en de stad Amsterdam gaan dit jaar de boeken in als zeer gewelddadig. Tot half de cember telde Limburg 23 men sen die slachtoffer zijn gewor den van moord of doodslag. In Amsterdam zijn dat er voorlo pig 41. Utrecht valt met één do delijk geweldsmisdrijf positief uit de toon. Van de 23 dodelijke misdrijven in Limburg hadden er zeven tien plaats in Zuid-Limburg. Volgens de Limburgse politie is er sprake van een explosieve toename. In 2001 en 2002 vie len er nog zes dodelijke slacht offers door geweld. Volgens de politie gaat,het om incidenten, waarin geen duidelijke lijn valt te ontdekken. De motieven la gen in de relationele sfeer, gin gen om drugs of geld. Volgens de politie zijn de mees te moord- of doodslagzaken van dit jaar opgelost, maar de politie Limburg Zuid zegt meer agenten nodig te hebben om het vele werk aan te kunnen. Door het grote aantal moordza ken blijven relatief kleinere za ken, die toch maatschappelijke onrust kunnen veroorzaken, op de plank liggen. Geregeld moet de politie de hulp inroepen van korpsen uit Brabant. „De pro blematiek hier is te vergelijken met die in de Randstad, en toch hebben we hier minder agen ten", aldus een woordvoerder van de politie. Amsterdam telde 41 doden door moord of doodslag. Tien van hen werden geliquideerd. Vorig jaar werden in de hoofd stad 25 dodelijke geweldsmis drijven gepleegd. De teller heeft sinds 2000, toen 48 mensen omkwamen door een misdrijf, niet meer zo hoog gestaan. De eerste helft van het jaar was het gewelddadigst met 22 doden. De Utrechtse politie had een buitengewoon rustig jaar, met slechts één moord. Het betrof een jongetje van drie dat in april in een ziekenhuis over leed. Verdachten in deze zaak zijn zijn moeder en haar vriend. In 2002 vielen er zeven doden als gevolg van moord en dood- FloraHolland dit jaar zonder groei rijnsburg - Veiling FloraHol land sluit het jaar 2003 af zon der omzetgroei. De veiling ver wacht een uiteindelijk resultaat van 1,9 miljard euro, evenveel als vorig jaar. De winst over 2003 bedraagt 6 miljoen euro. De prijzen stagneerden ten op zichte van vorig jaar, terwijl de aanvoer licht afnam. Na een slecht begin van 2003 liet de veiling halverwege dit jaar we ten nog een omzetgroei van één procent te verwachten. Toestel easyJet tegen lichtmast schiphol - Een easyJet-vliegtuig met de bestemming Londen- Luton heeft gisteravond op Schiphol een lichtmast geramd. Dat gebeurde rond tien uur op weg naar de Polderbaan ter hoogte van het viaduct over de Hoofdvaart. Een vleugel raakte de mast. Vlucht EZY 2166 ver trok vanaf gate D14. Tijdens het taxiën gleed het toestel vermoe delijk weg. Er zijn geen gewon den gevallen. Na de botsing werden alle vluchten vanaf de Polderbaan gestaakt. Posters tegen Van der G. Rotterdam - In de binnenstad van Rotterdam hangen tiental len posters met daarop de beel tenis van Volkert van der G. en de tekst 'jachtseizoen geopend op 6 mei 2014'. Op zijn gezicht is een vizier van een geweer ge tekend. Een onbekende actie groep heeft de affiches opge hangen. Volkert van der G. komt naar verwachting op 6 mei 2014 vrij, als hij zijn straf heeft uitgezeten voor de moord op Pim Fortuyn. (advertentie) katwijk - De buitrug die zaterdag op het Katwijk- se strand aanspoelde, is gisteren ontleed op de plaatselijke gemeentewerf. Zes medewerkers van het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis waren een dag bezig om het acht ton wegende dier terug te brengen tot een skelet. Na dit bloede rige karwei worden de botten vandaag door de ge meente Katwijk naar het museum gebracht, waar de laatste vleesresten in warmwaterbakken moe ten losweken. Een tentoonstelling van het acht maanden oude mannetje zit er volgens conserva tor Smeenk niet in. Het skelet bevat te veel kraak been en is te zeer toegetakeld door de vissers, die het dier in hun netten aantroffen. Pagina R3: 'Ik ben al blij dat ie niet ontploft is'. Foto: Dick Hogewoning lüng langs de Rijn Gouwe 'pngt wel een serieus ge let zich mee. Met deze lannen dreigt het gebied Iden van de lijn Leiden - 1 te worden afgesneden rest van het Groene Hart. oetaring leert dat bestuur- nilfc verleiding om zo'n be- gebied te bebouwen nau- kunnen weerstaan. 241 in der Malen de bakens te verzetten bij poli tie en justitie." De Vries wil niet zeggen hóe het anders moet. Wel zegt hij indi caties te hebben dat een partij met hem als leidsman veel ze tels gaat halen bij de komende verkiezingen. „Ik ga niet voor twee zetels, maar voor zeggen schap. En ik sluit me niet aan bij een bestaande partij, want ik moet niets hebben van de hui dige manier van politiek bedrij- veqj" hilversum/gpd - Misdaadver slaggever Peter R. de Vries heeft serieuze plannen een politieke partij op te richten. Hij wil op die manier de veiligheid in Ne derland verbeteren. De Vries ziet zichzelf als de toekomstige minister van justitie. De Vries: „Ik heb nog niets be sloten. Het is een idee, dat wel steeds meer een vaste vorm aanneemt. Ik denk er de ko mende tijd verder over na." ZÏ0, partij, waarvan hij de naam wel weet, maar nog niet wil noemen, zal zich vooral richten op het veiliger maken van Ne derland. „Dat houdt het pu bliek het meeste bezig en daar heb ik verstand van. Ik zit 25 jaar in het vak (misdaadjourna list) en zie bij politie en justitie van alles misgaan. Ik zie ook dat de politiek er niets aan kan of wil doen. Dat komt door geldgebrek of door onwil, of doordat er allerlei compromis- seBiworden gesloten. Het is tijd m 1BI 0 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat Postcode Plaats Telefoon (i.vm controle nabezocging) ^e\ Wij gaan zorgvukjg om met persoonsgegevens. In het colofon van de Krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn bank-gronuTmer Handtekening Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1