KUNST CULTUUR van Venetië loopt gevaar De vrouwen van Ronnie Tober Amsterdamse Stadsschouwbui ontdoet zich van stoffig imago Weer verfilming boek Maarten 't Ha] Zoran Andelic exposeert in Leidse Galerie Segment I. r r amsterdam/anp - Producent Rob Houwer werkt aan een verfilming van het boek 'Het woeden der gehele wereld' van Maarten 't Hart. Dat heeft zijn woordvoerder gisteren be kendgemaakt. De opnames moeten binnen een paar maanden beginnen. Beoogd regisseur is Rudolf van den Berg, die eerder de verfil ming deed van 'De avonden' van Gerard Reve en 'Zoeken naar Eileen W.' van Leon de Winter. 'Het woeden der gehe le wereld' is het derde boek van 't Hart dat naar het witte doek wordt overgezet. Regis seur Ate de Jong verfilmde 'Een vlucht regenwulpen' (1981), de Zweed Jon Lind- ström maakte in 1989 een be werking van 'De kroongetui ge'. In de psychologische thriller 'Het woeden der gehele we reld' staan de bewogen jeugd jaren van ene Alexander Goud- veyl centraal. Alexanders jeugd in de jaren vijftig en zestig wordt gedomineerd door een nooit opgeloste moordzaak. De moord gaat terug op iets wat echt is gebeurd: in decem ber 1956 werd in Maassluis tij dens een groots opgezette evangelisatiecampagne op klaarlichte dag een politie agent doodgeschoten. Het boek werd in 1994 bekroond met een Gouden Strc prijs voor de beste misd man van dat jaar. Eerder maakte prof Houwer al succesvolle |j| mingen van 'Turks Frui Wolkers, 1973), 'Soldaai •Oranje' (Erik Hazelhoffja zema, 1977), 'De vierdet (Gerard Reve, 1983), 'Brie de liefde' (Jan Wolkers, ge 'Het bittere kruid' (Margir co, 1985) en 'De kleine b< dood' (Boudewijn Büch.n De producent raamt de k. van de verfilming var woeden der gehele wer^. meer dan drie miljoen' Hoofdrolspelers wil de voerder nog niet noemei li =fi Verbouwing klaar Nieuwbouw begint september 20Cb Amsterdam - Er zijn nieuwe stoelen, meer beenruimte, een betere luchtverversing, geres taureerd schilder- en stucwerk en het toneel heeft een compu tergestuurde trekkenwand. Voor 28 december moet alles klaar zijn in de Stadsschouw burg van Amsterdam. Dan staat Braambos, een voorstelling van Het Toneel Speelt, geprogram meerd. Daarom wordt er langer doorgewerkt in avonduren en weekeind. De Stadsschouwburg werd in 1967 voor het laatst onder han den genomen. Aanleiding voor de nieuwe grote opknapbeurt was, net als in Carré, de eis van de arbeidsinspectie dat vanaf 1 januari de oude met de hand bediende trekkenwand moest zijn vervangen door een geau tomatiseerde. Daamen: „Tot nu toe werden decorstukken met touwen en contragewichten met de hand opgehesen", legt Melle Daa men, directeur van de Stads schouwburg, uit. „Een deugde lijk systeem dat honderd jaar goed heeft gewerkt. Er waren alleen twee nadelen. De contra gewichten moet je telkens met de hand opleggen, want ze ver schillen bij elk decor en de mensen die de decors ophesen of lieten zakken moesten altijd achteruit kijken bij het trek ken." Zichtbaarder en vooral voel- f baarder zijn de nieuwe en deels opgeknapte stoelen in de zaal. Ze waren dertig jaar oud en er moeten, leert een kleine bere kening, zeker 3750.000 bezoe kers in hebben gezeten. „Het fluweel en de vulling van de zit tingen waren echt op", zegt Daamen. „Bovendien was het stoelenplan gebaseerd op de maten van mensen uit 1894, terwijl we een stuk langer zijn geworden. We hebben dus een nieuw stoelenplan met ruimere stoelen gemaakt." In verband met de akoestiek bleef het uiterlijk met de gebo gen houten achterkant ook bij de nieuwe stoelen gehand haafd. Bij de balkons en in de zaal is een rij verdwenen waar door de bezoekers iets verder uit elkaar zitten en je gemakke lijker tussen de hoofden door kimt kijken. Op de zijbalkons werden de oude frames van de fauteuils gehandhaafd maar he lemaal opgeknapt. In de zaal zijn grotere stoelen gekomen waarbij de achterste zitplaatsen wat zijn verhoogd. Daardoor is het aantal verminderd van 969 naar 880 plaatsen. Waren de oude stoelen nauwelijks verwij derbaar, de nieuwe kunnen er zo uitgereden worden. Daar door kan de zaal in een korte tijd uitgeruimd worden voor feesten als het boekenbal. Omdat de Stadsschouwburg zowel gemeentelijk- als rijks monument is, werd defj< oude luister hersteld en| weinig mogelijk aan vei Alleen de achterwand. iets donkerder gemaakr* weinig mogelijk licht v» toneel terug te kaatsel oud verfwerk werd gereL bijgewerkt. Daamen: p tijd waren de twee engelei ven het lijsttoneel het W de Stadsschouwburg ojq er een dikke laag stof;0] Het was bijna symbolic het stoffige imago dat ebt schouwburg had. Nu af weer helemaal fris. |jr Het plafond straalt weip het in het oude blau)ei overgeschilderd en 4 enorme kristallen licfr zijn alle kralen afgq0 schoongemaakt en opnjjn regen. Alleen het bladjL de ornamenten moet rjt< den aangebracht. Dez werd de laatste hand- aan de installatie van de® lift voor de orkestbak, fa Al met al heeft de verf I 4,1 miljoen euro gekoffe dank aan de gemeentfei Daamen met enige nadfj] wanneer de bouw vaipe miljoen euro kostende! ti theaterzaal achter de)d schouwburg in septemfla start gaat blijft het thejdi speelbaar. En daar was|v; de grote renovatie vanjn om begonnen. üe Foto: Reuters Tentoonstelling nachtclubartiest sydney - Veel opvallende crea ties van de zogenoemde nacht clubartiest Lee Bowery zijn de zer dagen te zien in Sydney's Museum of Contemporary Art. Op de tentoonstelling worden ontwerpen getoond die eind ja ren tachtig alleen werden ge dragen tijdens uitvoeringen van deze artiest in Londense nacht clubs. De Broadway-musical 'Taboo!', met Boy George in de hoofdrol, is daarop gebaseerd. The Smiths in Las Vegas leiden - Las Vegas, Vrijplaats Koppenhinksteeg, staat zater dag een avond lang in het teken van The Smiths. De avond be gint om acht uur met een uur lang videoclips, waarna tot diep in de nacht muziek van deze band wordt gedraaid. The Smiths, met als frontman Mor- rissey, maakten tussen 1983 en 1987 furore met zeven lang speelplaten en twintig singles. De toegang is gratis. Zeg 'ns Aaa op herhaling Rijswijk/ANP - Het theaterstuk Zeg 'ns Aaa slaat zo aan, dat producent Ruud de Graaf Thea terproducties besloten heeft ook in het najaar van 2004 een serie voorstellingen op de plan ken te brengen. Volgens De Graaf hebben op dit moment meer dan 100.000 mensen het stuk gezien. Van september tot december 2004 is Zeg 'ns Aaa opnieuw in de theaters te zien. Carry Tefsen (Mien Dobbel steen), Hans Comelissen, Kiki Classen, Sjoukje Hooymaayer, Manfred de Graaf, Perry Dos- sett en Coby Timp tekenen op nieuw voor de hoofdrollen. dinsdag 23 DECEMBER Regering Berlusconi ontslaat directie venetië - Het voortbestaan van het Filmfestival van Venetië, het oudste ter wereld, is in gevaar gekomen als direct gevolg van het besluit van de Italiaanse mi nister van cultuur Giuliano Urba- ni om de gehele directie van de Biënnale te ontslaan. De minis teriële beslissing werd genomen pal voor president Franco Berna- bé van het overkoepelende Biën nale-bestuur op een voor giste ren uitgeschreven vergadering het mandaat wilde verlengen van filmfestival-directeur Moritz de Hadeln. Nadat eerder 'te links' geachte bestuurders van onder meer het staats-productiebedrijf In- stituto Luce, de filmstudio's Ci- necittè en de tv-organisatie RAI het veld moesten ruimen, wordt het ontslag van het Biën nale-bestuur gezien als een zo veelste poging van premier Ber lusconi om eigen aanhangers op culturele sleutelposities te installeren. Moritz de Hadeln had eerder twintig jaar lang het Festival van Berlijn geleid toen hij in 2001 werd ontslagen van wege een te pro-Amerikaanse koers. Een jaar later, toen in Ve netië direteur Alberto Barbera werd ontslagen vanwege juist een te weinig populaire selec tie-politiek, werd De Hadeln gevraagd de leiding over het festival over te nemen. De Italiaanse filmwereld had fel geprotesteerd tegen de beoogde benoeming van de reactionaire cineast Zeffirelli (Tea With Mussolini) als festivaldirecteur. De benoeming van DeHadeln leek een redelijk compromis, maar de Zwitser kwam vrijwel onmiddellijk in de problemen toen tijdens zijn eerste festival de Gouden Leeuw werd gewon nen door The Magdalene Sis ters, een Ierse film die vanwege een veronderstelde anti-katho lieke strekking volgens conser vatieve leden in het Biënnale- presidium niet eens de compe titie had mogen halen. Omdat men het zich echter niet kon permitteren om binnen drie jaar tijd voor een derde keer naar een festivaldirecteur te moeten zoeken, werd De Ha deln voor één jaar in zijn func tie gehandhaafd. Tevoren had De Hadeln ge waarschuwd slechts een man daat voor minimaal drie jaar te zullen accepteren. Hoewel hij dat niet kreeg, is hij toch geble ven. Op het moment dat de Biënnale bereid bleek om de termijn voor de festivaldirec teur opnieuw te verlengen, is nu hele bestuur naar huis ge stuurd. De gang van zaken heeft enorme verontwaardiging veroorzaakt in de Italiaanse filmwereld. Vier voormalige Ve- netiaanse festivaldirecteuren (Lizzani, Pontevorvo, Laudadio en Barbera) hebben geëist dat Moritz de Hadeln alsnog een nieuwe benoeming krijgt óf zal worden opgevolgd door ie mand met minstens even veel ervaring en internationaal pres tige. Indien ook deze functie weer in handen wordt gegeven van een ongekwalificeerde Berlusconi- volgeling, dan zullen de vier voormalige directeuren in Ve netië een eigen festival organi seren dat de concurrentie aan gaat met de officiële 'Mostra d'Arte Cinematografica', die eind augustus 2004 de 61ste editie zou moeten beleven. De FIPRESCI, de internationale or ganisatie van filmcritici met af delingen in 62 landen, heeft de protesterende ex-directeuren haar steun toegezegd. door Ad van Kaam leiden - Zoran Andelic werkt voornamelijk met waterverf. Niet zozeer omdat het maken van aquarellen de roeping is van deze kunstenaar, maar omdat dat nu eenmaal het goedkoopste is. Trouwens, wat voor materiaal hij ook gebruikt, zijn schilderijen raakt hij aan de straatstenen toch niet kwijt. Niet omdat ze niet mooi of niet goed genoeg zijn, maar omdat in het door de oorlog verscheurde Joegoslavië de mensen wel iets anders aan hun hoofd hebben dan het ko pen van kunst. Brood op de plank is belangrijker dan een schilderij aan de muur. Goran Sarac vluchtte tien jaar geleden voor het oorlogsgeweld naar Nederland. Hij werkte hier voor de Bosnische ambassa deur in Den Haag, trouwde met een Kroatische, kreeg kinderen, is inmiddels de trotse bezitter van een Nederlands paspoort en spreekt vloeiend zijn nieuwe taal. Vanwege dat 'gemengde' huwelijk is een eventuele terug keer naar zijn voormalige va derland voorlopig uitgesloten. De rust mag dan zijn weerge keerd, het zal nog jaren duren eer gevoeligheden als deze tot het verleden behoren. Mis schien wel net zo lang als de wederopbouw van de volledig ontwrichte economie in beslag zal nemen. Net als Sarac komt Andelic uit het plaatsje Trebinje, op een steenworp afstand van Dubrov- nik. De twee kennen elkaar uit hun jeugd. Kunst was bij hen de verbindende schakel. En nu het hem in Holland voor de wind gaat, dacht Sarac met weemoed terug aan zijn oude vriend. Die in de bergen de mooiste watercolors maakt die nooit iemand ziet. Hoe kan je laten zien dat een land dat wor stelt met een imago als van een asgrauw kolenhok toch ook zijn lichtpuntjes heeft? Een van de werken van Zoran Andelic: „De man is net zo echt als de natuur waaraan hij zijn inspiratie ontleent." Foto: PR Dat probleem, plus een aantal voorbeelden van zijn werk, leg de Sarac op tafel bij zijn huidige baas. Die behalve een uitzend bureau in Leiden ook een gale rie bestiert en die met zijn schilderijen zelf inmiddels ook flink aan de weg timmert. Evert van Seggelen besloot na ampele overwegingen polshoogte te nemen in Bosnië. Flink onder de indruk keerde hij terug. Met onder zijn arm twintig werken die representatief zijn voor de kunstenaar Andelic. „De man is net zo echt als de natuur waaraan hij zijn inspira tie ontleent. Hij heeft kunstaca demie gedaan, maar je kunt aan alles merken dat elk refe rentiekader met bijvoorbeeld onze moderne opvattingen over kunst ontbreekt. Hij schildert realistisch en wat hij ziet. De bergen om hem heen, de beken die er door heen stromen, de bomen die waaien op de wind. Voor onze maatstaven mis schien niet spannend, maar het is kunstzinnig en volmaakt technisch gemaakt. Niemand koopt het, daar hebben ze toch geen geld voor. Hij leeft van de opbrengst van zijn landje, hij heeft een geit, een varken en een paar tóppen. Hij schildert daarnaast gewoon omdat hij moet schilderen." Het werk van Andelic is drie weken te zien in de galerie aan de Langegracht. De prijzen van de aquarellen liggen laag (rond de 100 euro), zeker als je kwali teit vergelijkt met wat er bij voorbeeld wordt gevraagd voor werk van hedendaagse Russi sche (landschaps) schilders. „Bewust", zegt Van Seggelen, „ik hoef er geen stuiver aan te verdienen. Van eventuele ver kopen gaat het geld direct naar hem. Kan hij voor de verande ring eens olieverf kopen. Of lin nen. Wat-ie wil." Goran Sarac is dubbel content. En hij helpt een vriend én hij denkt meteen zijn geboorteland op deze manier in een P ter daglicht te steller barst bij ons van het ta leen die verdomde oorli naweeën daarvan dat het tot ontplooiing realiseer me dat dit m druppel is op een g plaat. Maar in elk geval mand een kans om te lal wat hij kan. Het kan eel zijn." Expositie - Zoran i aquarellen en tekeningi 23 dec t/m 9 jan. Galei1* ment, Lammermarkt IVl den. Openingstijden mf 10-17 uur n Zanger/entertainer viert veertigjarig jubileum met galaconsert en theatertournee door Dick Laning Apeldoorn - Sandra (die van de rozen) en Marijke (uit Krabbedij- ke) zullen hem altijd blijven ach tervolgen. Toch is het een ande re vrouw die Ronnie Tobers hart heeft gestolen: koningin Beatrix. Een fraai portret van hare majes teit siert het programmablad van zijn galaconcert. Dat de jubilaris zelf staat afge beeld met witte vlinderdas is een kwestie van stijl. Het is ten slotte een heer die eind deze rpaand in Apeldoorn zijn veer tigjarig jubileum viert. „Ik hou van stijl", vertelt hij. „Ik zal al tijd optreden in een rokkos- tuum met lakschoenen. Als bij ons thuis een dame van tafel opstaat, sta ik ook op. En als ze terugkomt, sta ik weer. Zo ben ik opgevoed. Ik had ook best in de tijd van zeg maar Hercule Poirot willen leven." Geschilderde portretten van de koninklijke familie sieren de lounge van het hotel waar de zanger bij voorkeur gasten ont vangt. „Ik ben heel erg konink lijk gezind", zegt hij. „Toen mijn ouders emigreerden naar Amerika hadden zij een enorme bewondering voor Wilhelmina en voor Juliana. Daar werd thuis over verteld. Als toen een vriendje dat uit Engeland kwam van hun koningin vertelde, zei ik vol trots: 'We also have a queen". De monarchie hoort bij Nederland. Ik heb de RVD gevraagd of ik een foto van de koningin mocht gebruiken. Er komen heel veel Amerikanen naar het concert, zo'n foto geeft het programmablad cachet." Ronnie Tober is 58 nu. Op 27 december is het precies veertig jaar geleden dat zijn carrière in Nederland begon met een op treden bij Willem (O.) Duys. In 'Voor de vuist weg' zong hij 'Up a lazy river'. Het bleek de op maat voor een lange carrière met veel platen, hits, eigen tv- shows en songfestivals. Het ga laconcert in schouwburg Or pheus blijkt nu zelfs de aanlei ding voor een theatertournee, terwijl Tober al jaren alleen nog zingt op besloten bijeenkom sten en personeelsavonden. „De laatste keer, dat was nog met Rita Corita, ik denk begin Ronnie Tober: „Ik heb altijd gezegd dat ik misschien niet de beste zanger ben, maar wel een verdomd goeie entertainer." Foto: GPD/Cees B ba ars jaren tachtig", zegt hij. „Een tweede jeugd, ja, da's mis schien wel een goeie. Al was een tournee niet de bedoeling. Toen we bezig waren met de voorbereidingen voor het gala concert kwam de vraag uit het land naar een tournee. Het is bedoeling dat we van septem ber volgend jaar tot april 2005 gaan toeren. In die maand word ik zestig." Al sinds hij zong op de Tilburg- se kermis, wordt Ronnie Tober ingedeeld in de categorie 'licht voetig Nederlandstalig amuse ment'. „Dat klopt wel", vindt hij. „Ik heb altijd gezegd dat ik misschien niet de beste zanger ben maar wel een verdomd goeie entertainer. Ik kan de mensen vermaken en vind daar m'n plezier in. Ik ben een sfeer maker en probeer altijd door te gaan tot een staande ovatie." Maar aan de koffietafel in zijn woonplaats Apeldoorn zit geen entertainer. „Mijn karakter is dieper dan de meeste mensen schrijven", zegt hij. „Al sta ik hier nu al veertig jaar op het podium, de meeste mensen kennen me niet. Ik hou van het leven maar ben ook vrij serieus, misschien zelfs wat zwaar op de hand. Ik doe ook veel voor stu denten en die blèren allemaal mee, maar mijn eigen publiek is ouder. Vaak denken ze dat ik al leen maar 'Rozen voor Sandra' zing. Voor mij is dat een uitda ging, ik wil ze dan een poepie laten ruiken. Als ik op het podi um sta ben ik niet de Ronnie Tober die Ronnie Tober eigen lijk is. Ik ben dan toch een an der persoon, brutaler. Maar ach, het is allemaal show, ik ben tenslotte artiest." Die échte Ronnie Tober is voor al een gevoelig man. Als hij ver telt van de keer dat hij op de crematie van een fan zong, veegt hij een traan uit zijn oog hoek. Hij zingt wekelijks voor gehandicapten. Belangeloos. Veel meer mensen moeten in contact komen met verstande lijk gehandicapten, vindt hij. Daarvoor is de Ronnie Tober Foundation opgericht. „Het lijkt soms alsof iedereen voor zichzelf leeft", merkt hij op. „Op een gegeven moment be dacht ik dat ik meer voor mijn medemens betekend wil heb ben dan het zingen van 'Rozen'. Ik moet zelf natuurlijk ook wat verdienen, maar een deel van de opbrengst van de tournee is voor de stichting. We hebben eerst een jaar gespaard, op 27 december wordt bekend ge maakt wat we met het eerste deel van het geld gaan doen." Elke dag nog krijgt hij een e- mail van zijn zus, eindigend met de opdracht: 'Keep the po sitive thoughts'. „Dat is het al lerbelangrijkste", vindt hij. „Ook al giet het buiten, ik sta elke dag op met de constatering 'het is een mooie dag van daag'." Een mooie dag zal 27 december zeker worden. Tober ontvangt dan 825 gasten en had moeiteloos twee avonden kun nen uitverkopen. Zeker zal hij daar zijn interpretatie van 'My way1 laten horen (met Carel Kraayenhof op bandoneon) en misschien ook wel 'Voor jou', een eerbetoon aan koningin Beatrix, dat hij opnam in ver band met het overlijden van prins Claus.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16