REGIO 'Overgewicht vaker probleem in vmb 3De omstandigheden moeten derland voor alle schaatsers gelijk zijn verhaat- Handige sites Alleen negatieve aspecten belicht in stuk over project in Slaaghwijk Kerst NAVRAAG Het NK schaatsen is afgelopen weekeinde gereden op de baan van Eindhoven. Er hing wel een dak overheen, maar de wind had vrij spel en windstoten kostten diverse schaatsers seconden per rondje. De top in Ne- sers kon den zich plaatsen voor het Europees kampioenschap in Heerenveen in januari. Is het dan wel eerlijk dat de wind zo'n grote rol speelt? Na vraag bij WIM DEN ELSEN, schaatscoach bij het Gewest Zuid-Holland en coach van onder meer stayer Bob de Jong. Schaatsen op een buitenbaanis dat nog wel van deze tijd? „Daarover verschillen de meningen. Er zijn mensen die vinden dat schaatsen buiten hoort, die het prachtig vinden om iemand tegen de elementen te zien bikkelen. Maar aan de andere kant zijn er ook die zeggen dat het oneerlijk is. De schaatsers kunpen niet on der dezelfde omstandigheden elkaar bekampen. Van welke stroming ben jij? „Het NK gold ook als selectie wedstrijd voor het EK en ik vind dat dan de omstandighe den gelijk moeten zijn. Dus dan kan het niet op een buiten baan. Kijk, als je je voorbereidt op een EK op een buitenbaan dan kun je wel buiten schaat sen. Uiteindelijk gaat het er toch om wie het beste met de wisselende omstandigheden om kan gaan. Maar al die jongens hebben er het hele jaar keihard voor gewerkt en de verschillen zijn zo klein, dat het niet eerlijk is als zoiets door een toevallige wind vlaag wordt beslist Selectiewedstrijden horen binnen." Dus de mooie plaatjes van Kees Verkerk die zich door een sneeuwstorm naar de finish ploegt komen wat jou betreft nooit meer terug? „Laat nostalgie nou maar iets van het verleden zijn. Het kan een of twee plaatsen schelen, maar dat kan iemands seizoen overhoop gooien. Je zag het aan Bob de Jong. Die maakte een kansje om vierde te worden en naar het EK te kunnen. Die hing op een gege ven moment als een zeil in de wind, hij kon gewoon de bocht niet goed indraaien. Misschien had hij het anders ook niet gered, maar op een binnenbaan zou het in elk geval eerlijker zijn geweest. De organisatie heeft er alles aan gedaan om de omstandigheden voor iedereen gelijk te houden, maar aan de wind kon zij niks verande ren." tekst: Anton Diedrich foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 23 December WARMOND - Bij het Warmonderhek vond hedenochtend een histori sche bijeenkomst plaats. Vertegenwoordigers van alle bij de onderhan delingen over de tolopheffing betrokken belangen-groepen kwamen bij de tol bijeen om definitief vast te stellen, wat de verkoop van de tol omvatten moet. Besloten werd het tolhek, brug, tolhuisje en een klein strookje grond (nodig voor verbreding van de brug) benevens uiteraard het recht tot tolheffing te verkopen aan de Provincie. De koopsom be draagt als bekend 275.000.-, vermeerderd met 20.000,- in ver band met verschillende belastingskwesties. Hoewel de tol dus bij de jaarwisseling in handen van de Provincie overgaat zijn nog niet alle tol- perikelen van de baan. Toen indertijd zo goed als zeker was, dat de Provincie op korte termijn eigenaresse zou worden, werd van verschil lende zijden gewezen op de onmogelijkheid, de tol op te heffen voor dat de brug voor de tol aanzienlijk verbreed was. De tol trad als het wa re als verkeersregelaar op, en verkeerstechnisch is het niet verant woord in de huidige situatie een dergelijke verkeersregelaar op te hef fen. ANNO 1978, zaterdag 23 december OEGSTGEEST - Samen met de andere leden, die de werkzaamheden aan het nieuwe overdekte zwembad Poelmeer in Oegstgeest hebben begeleid, deed wethouder Thorn (tweede van links) gistermorgen de eerste sprong in het nog ternauwernood volgelopen bad. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/ln-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OVER GEWICHT Steeds meer Neder landers zijn te dik. Zo'n veertig procent van de volwassenen weegt te veel. Tien procent lijdt aan ern stig overgewicht. Van de kinderen is veertien procent te dik. In een korte serie gaat een aantal des kundigen in op de oorzaken en gevol gen van 'vetzucht'. Vandaag aflevering 3: de jeugdarts. door Erna Straatsma Yrma Atema is arts jeugdgezond heidszorg. Ze is in dienst van de GGD Zuid-Holland Noord en zit in het 'adolescententeam'. Haar werk be staat voor een groot deel uit het af leggen van schoolbezoeken. Alle tweedeklassers onderwerpt ze aan een kritische blik. Vooral hun lengte en gewicht worden in ogenschouw genomen. Groeispurt „Het is duidelijk merkbaar dat kin deren steeds dikker worden. Of ze zitten net op de grens van wat nog gezond is." „Je ziet verschil tussen de leerrich- tingen. Bij het vmbo is overgewicht vaker het probleem. Bij havo en vwo zie je eerder het tegenovergestelde: daar is ondergewicht vaker een pro bleem. Extreem overgewicht, dan bedoel ik tien tot twintig kilo te veel, komt ook voor onder pubers. Deze jongeren zitten in een groeispurt, dus je hoopt dat 't uiteindelijk in de hoogte gaat en niet in de breedte blijft zitten." „Ondergewicht wordt minder snel als een probleem ervaren. Veel volle melk drinken, zeg ik dan. Overge wicht komt vaker voor dan onderge wicht." „De economische status van de ou ders maakt ook wel verschil. Mensen die veel verdienen eten vaker verse groente dan mensen met een laag inkomen. Patat en gebakken aardap pelen staan daar vaker op het menu dan gekookte aardappelen." Computer „Heel veel jongeren ontbijten niet en bewegen weinig. Ontbijten is be- Wie meer wil weten over gezonde voeding en (over) gewicht kan te recht op een reeks van Neder landse internetsites. Hieronder een paar van de belangrijkste in formatiebronnen. Het Voedingscentrum in Den Haag geeft uitgebreide informatie over gezonde voeding. Voedings wijzers en tabellen met aanbevo len hoeveelheden per product groep zijn te downloaden op ww- w. voedingscentrum.nl. De Nederlandse Obesitas Vereni ging zet zich in voor de belangen van alle dikke mensen in Neder land. Het gaat daarbij niet alleen om het afvallen, maar ook om de acceptatie van overgewicht. De vereniging is via internet bereik baar op www.dikke-mensen.nl. Snel en eenvoudig berekenen of je te zwaar bent kan op www.overgewicht.nl. Voer lengte, buikomtrek, gewicht en geslacht in en je body mass index ver schijnt in beeld. Met tips en eet- adviezen voor mensen met over gewicht. langrijk, want daar zet je de 'oven' mee aan. Vaak snappen mensen niet dat niet ontbijten slecht is voor de lijn. Maar begin je later met eten, dan begint de verbranding ook later. Graanproducten zijn een goede start van de dag: ze verbranden langzaam en dat zorgt ervoor dat je niet snel een hongergevoel krijgt en een snack SCHRIJVENDE LEZERS In het Leidsch Dagblad van 12 december stond naar aanlei ding van een vergadering van onze wijkgroep, een artikel over het project hondenpoep in de Slaaghwijk. Wij als werk groep hondenpoep zijn het niet eens met de conclusie dat het project is mislukt. De journalist heeft de zaak zeer eenzijdig belicht en de posi tieve berichten vanuit de ver gadering niet opgenomen in zijn stuk. Wij hebben nooit de illusie gehad dat alle genomen maatregelen even effectief zouden zijn. Volgens ons is het doel van een 'pilot-pro- ject' juist om dingen uit te proberen en er zo achter te komen wat werkt en wat niet. De insinuatie dat er helemaal niets goed is aan het project, gaat ons veel te ver. Er is tijdens de vergadering ook tegen de journalist ge zegd dat de sutiatie nu 'merk baar beter' is dan voorheen. Dit is hij helaas vergeten op te schrijven. Ook is gezegd dat er inderdaad meer toezicht en handhaving nodig is, maar daarbij werd toegevoegd dat we daar nu niet voldoende geld voor hebben. Tevens stond er gewoon foute informatie in het stuk. De handhaving, die er wel is ge weest tot oktober, was niet in totaal twintig uur, maar twin tig uur per week (twee opspo ringsambtenaren van elk tien uur), wat toch weer een heel ander beeld geeft. Ook klopt het niet dat veel depodogs zijn vernield. Alle depodogs die zijn geplaatst zijn nog heel. Natuurlijk is alles te vernielen en op te blazen. Zo maakt ie mand in de wijk er een sport van bij de Slaaghsloot de gele bordjes te slopen. Vervelend, maar wel handig om te weten dat die dingen kapot kunnen voordat de hele stad er vol mee staat. Verder nog de uitspraak van de nieuwe projectleider dat 'het onderhoud op z'n gat ligt' herkennen wij niet. Hij vertel de dat er enige achterstand is opgelopen in het onderhoud door ziekte van de vaste pro jectleider maar dat hij er hard aan werkt om dat recht te zet ten. Wij vinden het juist posi tief dat de gemeente nu ie mand extra op dit project heeft gezet. Kort samengevat vinden wij dat uw stukje teveel de na druk legt op de dingen die niet goed zijn gegaan en te weinig (of helemaal niet) op de successen. Wij hopen dat u in het vervolg ook oog heeft voor positieve berichten uit onze wijk. Jonjo Caous, Loes Robbers, Leiden. LEIDEN, 18.00 UUR Twee kerstbomen, in plaats van een. Een grote aan de straatkant, een kleine aan de tuinkant. Rode ballen aan de takken. Veel slingers ook. En tientallen lichtjes. Miniatuurhuizen op de vensterbank. Lamp jes erin, flinke plukken schuimsneeuw er omheen. Dik aangeklede poppenmensen in de straten. Een winterdorp waar Maduro- dam jaloers op kan zijn. Een rode ladder op een goudkleurige bijzet tafeltje. Santa Claus wiebelend op de bo venste sport, topzwaar van de cadeaus. Ru- dolf het rendier op ooghoogte, tussen spe ciale feestgordijnen van rood crêpepapier. Achter hem een arrenslee, boven hem twee sterren. Een felverlicht sprookje, gemaakt van tuinslang. Knipperlichtjes rondom de deur, in ver schillende kleuren. Zowel binnen als bui ten. Niet van dat benauwde, maar lekker veel. Een levensecht gewei naast het huis nummerbord: wie langsloopt krijgt een kerstgroet Een verzameling groene takken boven de brievenbus, versierd met linten. Een grote beer, onderuitgezakt op de bank voor het huis. Een beetje koud missel maar hij is aangekleed. Een kerstmut.de zijn hoofd, een rood pak om zijn moll1 lijf. En een goedgevulde vuurkorf voo^e[ noodgevallen naast hem. in Santa Claus, die aan de dakgoot weer pol duikt. Bungelend in de wind, aan een' wit touw. Worstelend om beneden te Py men. L Een kinderslee naast de voordeur, mdle: poppen erop. Ook gehuld in roodwit Pn' tenue. Een derde kerstman, op het dalXe Licht en luchtig, met de onvermijdelijLn renslee in zijn kielzog. ag Een imposant kerststuk met kaarsen, tafel. Bovenop een roodgouden feest! *ei Waxinelampjes, verspreid door de ka/ y Glitterslingers langs de keukendeur, tlaj Blauwe spotjes, gericht op het winterp Oplichtende spikkels in de miniatuurl boom: rood, groen en paars. De bewoners van de Zeeheldenbuurt |- wat kerst is. br tui Erna Straatsma DINSDAG 23 DECEMBER 2003 Veel jongeren eten niet gezond. Rechts: arts Yrma Atema: „Als ik aan een jongere de vraag stel: wat is gezond, dan komen groente en fruit wel als antwoord naar boven, maar hoeveel ze moeten eten, we ten ze weer niet." Foto's: Jacques Zorgman en Hielco Kuipers wilt nemen." „Jongeren zitten veel achter de com puter, zo'n een tot twee uur per dag. Dan beweeg je dus alleen je vingers. Buiten school leiden leerlingen veel al een zittend bestaan. Dat is ook niet bevorderlijk voor een gezond li chaamsgewicht. Kennis „Als ik aan een jongere de vraag stel: wat is gezond, dan komen groente erf fruit wel als antwoord naar bo ven, maar hoeveel ze moeten eten, weten ze weer niet. Als je een paar keer per week groente en fruit eet zal het wel voldoende zijn, denken ze. Ontbijten zien ze ook niet als iets ge zonds. En voldoende drinken, daar komt ook haast geen jongere aan. Dat schiet er gewoon bij in, al zie je nu wel veel jongeren met flesjes wa ter rondlopen. Een puber heeft per dag anderhalve liter vocht nodig. De meeste jongeren komen nog niet aan een liter per dag. En dat kan ver velende klachten opleveren: hoofd pijn, buikpijn, concentratieverlies. Dat jongeren per dag vijf tot acht bo terhammen moeten eten is meestal ook niet bekend." „Vanuit de GGD geven we de scho len ook tips over welke producten goed zijn en welke slecht voor jonge ren. Dat ze beter geen automaten met chips en cola kunnen plaatsen. Maar goed, dat is voor scholen ook weer een bron van inkomsten, dus daar bereiken we niet zo veel mee." „We leveren ook stukken aan voor de schoolkrant, waarin we vertellen over gezonde voeding en een gezond eetpatroon." Motiveren „Het is heel wisselend wat leerlingen met onze adviezen doen. Als ze zelf samen met thuiszorg P Groot-Rijnland, een aantal ai) van het Rijnland Ziekenhuis F kele bewegingstherapeuten. 1 voor pubers met overgewicht heel veel geregeld. Je zou kuri denken aan een speciale cur^ voorbeeld in samenwerking i mand van een sportschool." „Bij het Da Vinei College helw dale sportklassen. Dan sportr zo'n zes uur per week. Daar H het idee dat het probleem vai gewicht minder speelt. Als je fe* sport, wordt je basisstofwissd ook beter: dan verbrand je ircu stand al meer calorieën dan ife die de hele dag zit." Pe ac ren ze om ook wat meer op de voeding en bewe ging van hun kind te letten. Als ze gemotiveerd zijn kan ik ze begelei den. Dan moeten ze vijf dagen een dagboek bijhouden en gaan we aan de hand daarvan in gesprek." „Tweedeklassers zijn nog wel erg jong, maar wij proberen de zaak vanuit het oogpunt van preventie te benaderen. Al zie je zelfs bij veer tienjarigen al aardig wat kinderen die er geen gezonde leefstijl op na houden." Werkgroep „We hebben een werkgroep opge richt om te kijken wat we de grote groep met overgwicht kunnen aan bieden. De GGD is daarmee bezig, met hun over gewicht zitten, dan zijn ze wel te motiveren tot ander eet gedrag. Bij an deren probeer je ze wat be wuster te ma ken van de si tuatie. Je kunt ze voorspie gelen wat hun toe komst is, wat voor gezond heidsrisico's ze lopen. En we sturen dan een brief naar de ouders, waarin we ook wat tips geven. We advise- -■i,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12