'College in Engels wordt een drama' 'Ik blijf knokken voor mijn toekomst' REGIO achten van iak opgepakt Kleinkinderen Kallenberg treden in voetsporen opa Kerstman gestolen Leegloop dreigt voor De Waard Eens per maand fietsenkijkdag op politiebureau Kerst 2003 en Nieuwjaar 2004 Wijziging ophaaldagen bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je mms'jes) LEIDEN De politie heeft gister- lrie Leidenaars van 18, u lar opgepakt op verden- inbraak bij een bedrijf Haagse Schouwweg. kregen kort voor negen i melding dat er een et een zak met daarin nputer en een laptop n auto liep. Toen de po- veerde, ging de 18-jari- er vandoor, maar hij irt daarna in de buurt ouden. Zijn twee maten »n eveneens maar wer- gepakt. Bij de 18-jarige kte werd een palmtop en i's aangetroffen. Tij- vlucht gooide hij ook idapparaat weg. De tam zijn auto in beslag. oegstgeest - Het snerpen van het scheids- rechtersfluitje, het ritmische gedreun van basketballen en het piepen van sportschoe nen op een houten vloer - deze geluiden klinken drie generaties van de familie Kal lenberg als muziek in de oren. Gisteren was Kallenberg senior (74) er getuige van hoe zijn kleinkinderen Koen en Matthijs in de Oegst- geestse Apollohal de finale wonnen van het schoolbasketbaltoemooi voor brugklassers van de schoolsportcommissie Leiden. Kallen berg is de grondlegger van basketbal in Lei den. Hij introduceerde het spel in zijn lessen als docent lichamelijke opvoeding op het Bo- naventura College aan de Mariënpoelstraat. „Ik had geen baskets en zette daarom kor ven tegen de muur. In 1956 liet ik baskets bouwen voor mijn gymzaal." De Leidenaar startte een klassencompetitie en een Leidse scholencompetitie toen de sport aan popula riteit won. In 1958 richtte hij basketbalver eniging Bona Stars op, het huidige BS Leiden. Zonen René, Ton jr., Hans en Fred leerden het spel van hun vader tijdens de gymles en op de vereniging. Het enthousiasme hebben ze van senior overgenomen en weer overge bracht op hun kinderen. Er basketballen zes van de acht kleinkinderen van Kallenberg. „Als ik mijn kleinkinderen zie spelen, dan zou ik in hun schoenen willen staan. In mijn jeugd bestond de sport niet. Ik heb nooit wedstrijden gespeeld, maar ben altijd trainer geweest." Foto: Henk Bouwman J De klimmende kerstman I Kerstmis al jarenlang de 1 het drijvend café De 1 aan het Kort Rapen- ]rde, is gestolen. Onverla- en de klauterende wel- Vermoedelijk in de nacht van vorige week donderdag op vrijdag gestolen. Ze zijn met een bootje gekomen, haalden de kerstman van de glazen gevel en verdwenen in hetzelfde bootje. Eigenaar Sjaak Veringa van De Waterlijn denkt aan een studen tengrap. Veringa is boos en teleurgesteld over het verdwijnen van zijn tij delijke boegbeeld. „Ik denk dat studenten het hebben gedaan, want ik vind wel vaker iets wat ik kwijt ben terug in een studen tenhuis." Voorlopig zit de onder nemer echter met de handen in het haar. De klimmende kerst man met de zak cadeautjes op zijn rug is en blijft weg. Voor de gever van de gouden tip heeft Veringa een romantisch kerstdi ner voor twee personen in het vooruitzicht gesteld. „En de da der wacht een alternatieve straf. Wat voor straf dat precies is, daar moet ik nog eens goed over nadenken." Archieffoto: Hielco Kuipers leiden - Het bedrijf Bartholl- /Holland Boor/Bubbledeck overweegt om uit Leiden te ver trekken. De regelgeving op in dustrie- en bedrijventerrein De Waard, waar het succesvolle bouwbedrijf is gevestigd, is te streng. Ook loopt er al tijden een onderzoek naar de toe komst van De Waard, wat voor grote onzekerheid onder onder nemers zorgt. De CDA-fractie heeft het college van B en W om opheldering gevraagd. Het CDA maakt zich al langere tijd zorgen over het mogelijk verdwijnen van bedrijven van De Waard. Momenteel loopt er een onderzoek naar de toekom stige bestemming van het indu strieterrein: woningen, bedrij ven of een combinatie daarvan. Binnen enkele maanden wordt hierover een uitspraak van het gemeentebestuur verwacht. Deze onzekerheid over de toe komst leidt tot grote onrust on der de ondernemers, schrijft de CDA-fractie aan het college. Onder meer Bartholl/Holland Boor/Bubbledeck, dat in 2000 de Rijnland Innovatieprijs won, overweegt om te vertrekken van het terrein. Temeer omdat het groeiende bedrijf voortdurend met ruimtegebrek kampt. In 2001 werd een uitbreidingsplan afgewezen, omdat de gemeente vreesde voor bezwaarschriften van de bewoners. Door dit ruimtegebrek kan het bedrijf zich moeilijk aan de mi lieuregelgeving houden, schrijft het CDA. Daarom zou het colle ge in samenwerking met de Mi lieudienst West-Holland actief naar oplossingen moeten zoe ken. CDA-raadslid Linda Lie- verse: „Voor veel bedrijven zijn al die regeltjes niet meer op te brengen. Er moet daarom aan praktische oplossingen gedacht worden, zoals tijdelijke onthef fingen." De CDA-fractie dringt er bij het college op aan om alles op alles te zetten om het bedrijventer rein voor Leiden te behouden. „Om twee redenen", zegt Lie- verse. .Allereerst moet het 'echte werken' niet uit Leiden verdwijnen. Er gaat immers een voorbeeldfunctie van uit voor kansarme jongeren. Dan is er nog de historische component. Tot in de jaren zeventig van de twintigste eeuw was Leiden een echte industriestad. Daar moe ten we iets van vast houden." Mocht het onverhoopt niet mo gelijk zijn om industrieterrein De Waard te behouden, dan moet de gemeente er alles aan doen om de bedrijven in Leiden te herhuisvesten, vindt het CDA. Lieverse: „Je moet daar over in gesprek treden met die bedrijven en ze actief naar een andere locatie begeleiden. Bij voorbeeld naar de Oostvlietpol- der." Eritrese vluchteling tussen wal en schip (advertentie) en soms al tien jaar in nd, hebben hier een ït leven opgebouwd en k alle contacten met hun id verloren. Toch moet aantal asielzoekers ;ort verdwijnen uit het ze inmiddels als hun ichouwen. En als ze dat en: op straat zwerven, et gevolg van de veel be- ie pardonregeling van Verdonk van vreemde- iken. Ook in Leiden drei- zestig mensen uitgezet en. Deze vierdelige serie celen van hen voor. Deel in Hindi (28) uit Eritrea. ienden heeft hij van zien doordraaien. De nu pillen. Met de an- it niet meer goed geko- 'roeger dacht ik: dat zal gebeuren. Ik laat me maken. Tegenwoordig lat niet meer van mezelf ren", zegt Osman Hindi lederlands. Toch wil de ir absoluut niet zielig ge worden. „De ene dag is nd;|ijk makkelijker dan de Maar ik ben niet som- >lijf doorvechten. Ik t het op een dag in orde en jaar woont Hindi in- in Nederland. Maar :htverhaal begint al veel Feitelijk al op het mo lt zijn ouders in 1974 :(r)t oorlog tussen Eritrea en (s)i naar Soedan vluchten, imet een half miljoen rs belanden ze daar in :htelingenkamp, waar (1) 'ordt geboren en zijn ec(,ren doorbrengt. Wan- Bijna tien jaar woont Osman Hindi uit Eritrea inmiddels in Nederland. Maar zijn vluchtverhaal begint al veel eerder. Foto: Dick Hogewoning neer er een conflict tussen Soe dan en Eritrea ontstaat, komt Hindi door zijn betrokkenheid bij de 'verkeerde' politieke par tij in de problemen. Hij besluit te vluchten en belandt in Ne derland. Na vier jaar te hebben gewacht op de uitkomst van zijn proce dure krijgt hij in 1998 te horen dat hij moet vertrekken. „Dat was een enorme klap", zegt Hindi. „Ik heb toen een hele moeilijke tijd doorgemaakt." Maar de Eritreeër verzoent zich met zijn lot en besluit actief mee te werken aan het Neder landse uitzettingsbeleid. Wan neer hij echter achter de vereis te documenten aangaat, begin nen de problemen. Bij welke ambassade moet hij aanklop pen als zoon van Eritrese ou ders, geboren in Soedan, in een tijd dat Eritrea nog deel uit maakte van Ethiopië? De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) - die vluchtëlingen assisteert bij de terugkeer naar hun vaderland - adviseert Hindi om bij Ethiopië aan te kloppen, omdat hij hier de meeste kans zou maken. Voor Hindi is het even slikken. „Ik ben geboren in de tijd dat Eritrea nog bij Ethiopië hoorde, maar ik heb dat land altijd als een bezetter gezien. Het is het zelfde als tegen Nederlanders die tussen '40 en '45 zijn gebo ren zeggen: jullie hebben nu de Duitse nationaliteiten en moe ten in Duitsland gaan wonen." Toch zet hij zich hier overheen en gaat bij de Ethiopische am bassade langs. Die geeft echter nul op rekest. Eritrea is nu on afhankelijk, dit land moeten maar voor zijn eigen vluchtelin gen zorgen, krijgt hij te horen. Maar ook bij het consulaat van Eritrea vindt hij geen gehoor. Dat land wil pas Europese vluchtelingen opnemen, wan neer de problemen zijn opge lost met de honderdduizenden vluchtelingen die in buurlan den wonen. Hindi besluit een tweede pro cedure voor een verblijfsstatus te beginnen. Vooral omdat hij zijn plekje in Nederland inmid dels aardig heeft gevonden. Op eigen kosten doet hij een oplei ding tot boekhouder. Daarnaast speelt hij in een theaterproduc tie voor vluchtelingen en jonge Nederlanders en heeft hij aller lei vrijwilligersbaantjes. Eerst met kinderen in het Opvang centrum (OC) Leiden, daarna begeleidt hij gehandicapten bij Club '58 en zet hij zich in voor Cultureel centrum de X. Zijn Nederlandse vriendenkring breidt zich langzaam maar ze ker uit Wanneer hij in 2002 - na twee jaar te hebben gewacht - op nieuw te horen krijgt dat hij geen verblijfsstatus krijgt, is de teleurstelling groot. Hindi is nu uitgeprocedeerd, hij verblijft il legaal in Nederland. Toch neemt geen enkele instantie contact met hem op. Pas in mei 2003 moet hij zich bij de Vreemdelingendienst melden voor een 'terugkeergesprek'. Voor die tijd gaat hij opnieuw bij de ambassades langs, maar krijgt hetzelfde verhaal te ho ren. Ook Soedan, waar hij ge boren is, weigert hem reisdocu menten te verstrekken. En zo woont Hindi nog steeds in Leiden, wachtend op een antwoord op de brieven aan Nawijn, de voormalige minister van vreemdelingenzaken, over zijn situatie. De toekomst ver liest hij ondertussen niet uit het oog. Op tafel ligt een lijst met telefoonnummers van mogelij ke trouwlocaties. In de zomer gaat hij trouwen met zijn Eritre se geliefde. „Net als iedereen wil ik een normaal leven. Wer ken, een gezin opbouwen. Daar blijf ik voor vechten." Rody van der Pols Studentenpartij BeP waarschuwt voor slechter onderwijs door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden is nog lang niet klaar voor onder wijs in het Engels. Docenten ken nen te weinig Engels om er vloeiend college in te kunnen geven. Studenten zijn onvol doende in staat om werkstukken en scripties in die taal te maken. Invoering van het Engels als 'werktaal' op de universiteit wordt daarom een drama, zegt fractievoorzitter R. van Laar van studentenpartij 'Bewust en Pro gressief. Het college van bestuur besloot al in 2002 om nieuwe regels te maken voor de voertaal waarin colleges worden gegeven. De reden hiervoor was de invoe ring van de nieuwe bachelors- mastersstudiestructuur, waar door Leiden meer studenten uit EU-landen kan verwachten. 'Internationalisering', het bin nenhalen van studenten uit het buitenland, is sinds kort een speerpunt van de universiteit. Samengevat komen die regels erop neer dat Engels (of een an dere taal) de voertaal kan zijn, als 'de herkomst van de studen ten daartoe noodzaakt'. Daar naast mogen opleidingen on derwijs in het Engels geven 'als dat functioneel is' of als een buitenlandse docent de lessen geeft. Wel besloot het college van bestuur dat de voertaal voor de bachelorsopleiding (de eerste drie jaar) Nederlands zou blijven. Het overgrote deel van die studenten heeft namelijk een Nederlandse herkomst. Invoering van het Engels als voertaal moet in 2005 voltooid zijn. De BeP vindt dat veel te snel, zegt Van Laar. „Dat moet pas gebeuren als studenten en docenten er klaar voor zijn." Dat is volgens hem nog niet het geval. Dat lijkt merkwaardig. Studenten leren toch in het voortgezet onderwijs al Engels en de meeste docenten en on derzoekers draaien allang volop leiden - De politie houdt voort aan nog maar één keer per maand een fietsenkijkdag. Tot nu toe kreeg het publiek iedere woensdagmiddag gelegenheid om te kijken of een verloren ge waande fiets gevonden was. Volgens de politie is er een af name in het aantal kijkers. Daarom wordt het aantal kijk dagen teruggebracht. Het pu bliek kan nu op iedere eerste woensdagmiddag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur op het bureau aan de Lange- gracht terecht. De eerstvolgen de kijkdag is op woensdag 7 ja nuari 2004. lavage bij ereniging nne d'Arc ;e khitterend n itpuntje uit inië mee in de internationale we tenschappelijke wereld? „Op conversatieniveau gaat het alle maal wel", zegt Van Laar. „Maar college geven in het En gels is echt iets anders. Studen ten klagen dat de kwaliteit van het onderwijs dan meteen sterk daalt." Ook studenten beheersen het Engels veel minder dan van hen verwacht mag worden, zegt Van Laar. „Werkstukken en papers in het Engels schrijven is ande re koek dan Engels spreken." Daar komt nog bij dat de BeP de beheersing van het Engels beschouwt als een oneigenlijke toelatingseis tot de masterfase van de studie. „Afgesproken is dat de universiteit geen extra eisen mag stellen aan studen ten die na hun bachelorsdiplo ma willen beginnen aan een mastersopleiding. Omdat de kwaliteit van het schriftelijke Engels meetelt bij de beoorde ling van de eindscriptie, vinden wij dat toch een verkapte extra eis." Docenten mogen de bijspijker- lessen Engels waarschijnlijk on der werktijd volgen. Studenten moeten volgens Van Laar 'dure cursussen' volgen die boven dien tot eind 2004 'allemaal vol' zitten. „De ambities van het college van bestuur gaan de mogelijkheden van studenten en personeel ver te boven", ver zucht de fractievoorzitter van de studentenpartij. Inzameling bij feestdagen Op feestdagen zamelt de Dienst Milieu en Beheer niet in. Hiervoor wordt een vervangende ophaaldag ingezet. Vaak is dat de eerstvolgende 'gewone' inzameldag. Hier volgt een overzicht. Kerst 2003 Feestdag: - Wijk E en F donderdag 25 december (restafval wijk E) donderdag 25 december (GFT wijk F) - Vuilniszakken donderdag 25 december vrijdag 26 december - Laadkisten donderdag 25 december vrijdag 26 december - Papier binnenstad donderdag 25 december vrijdag 26 december Vervangende inzameldag: maandag 29 december maandag 29 december maandag 29 december dinsdag 30 december woensdag 24 december zaterdag 27 december donderdag 8 januari vrijdag 2 januari Nieuwjaarsdag 2004 - Wijk Een F donderdag 1 januari (restafval wijk F) donderdag 1 januari (GFT wijk E) - Laadkisten donderdag 1 januari - Papier binnenstad donderdag 1 januari maandag 5 januari maandag 5 januari vrijdag 2 januari donderdag 8 januari Dienst Milieu en Beheer Leiden (advertentie) Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl I^HHI 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11