Elmex in bezit van Colgate ECONOMIE Transavia vliegt meer vanaf Rotterdam Appartementen veel te duur Anti-reclames neppen de consument te vaak Topdrukte fruitveiling 'Internet goedkoper en beter, helpdesk matig' Bierstunts bij supers onder vuur van STAP jS5 Recordaantal faillissementen in 2003 Nyfer gestopt: 25 banen weg Consumentenorganisaties overhoop met T-Mobile Even'tanken in Bagdad infraudeur Tijgelaten - Justitie in Brussel iteravond de 54-jarige idse EU-ambtenaar, spil zou zijn van fraude ropese graansubsidies, [ten. Hij blijft wel ver- de zaak, maar volgens lis zijn aanhouding niet noodzakelijk. De Neder- ambtenaar van het de- Vent van Landbouw van ipese Commissie wordt vjL erdacht gevoelige infor- graanprijzen en sub- /eaus kort voor de offici al endmaking aan Franse 98|7(sfirma's te hebben door- ti.% Het staat nog niet vast 78 5!r hijvoor de rechter 16^ omen. $j iwe CAO bij ^^verzekeraars ruim 12.000 werkne- in zorgverzekeraars heb- 79I51 nieuwe CAO. Deze zo- 38,6|pen de onderhandelin- J'o ;t op een verhoging van 77',4 iioenpremie. Werkne- emen voortaan eenderde pensioenpremie voor 34^5 cening. Voorheen betaal- 5 procent van ïwaiie en de werkgevers de nieuwe CAO gaat in per 35^003 en kent een looptijd 28|7(i jaar. Verder is afge- 52 '4p dat de werknemers jgj ugwerkende kracht op 1 37!ö salarisverhoging krijgen 5 procent en een een- uitkering van 0,25 pro- 5.4 n het jaarsalaris. iet wordt inaar TZH - De landelijke beheer- het hoogspanningsnet is gisteren voor 249 mil- eigenaar geworden id-Hollandse collega mnet beschouwt de '^p als een eerste stap op 93|6ar een landelijk trans- Er zijn nog vijf andere ierders actief, eigendom ïawgiebedrijven. Het 'drijf Tennet heeft met secerning van TZH nu 40 9.5 van het landelijke gg-Jrtnet in handen. De 0 medewerkers van in over naar Tennet. ar groeit het aantal per- eden van laatsgenoen- vrijdag 19 december 2003 mim 400. krijgt gelijk nummers amsterdam/anp - Nederland sluit het jaar 2003 af met een recordaantal faillissementen. Met nog een klein aantal werkdagen te gaan, komt on derzoeksbureau Graydon aan het eind van dit jaar uit bij on geveer 8870 keer dat een bankroet is uitgesproken. Dat heeft Graydon vandaag laten weten. Het oude record stamt uit 1983 en was 7810. Vergeleken met vorig jaar is het aantal faillissementen met 30 pro cent gestegen. Ook het aantal schuldsaneringen steeg ten opzichte van 2002 en wel met ruim 10 procent. Afgelopen jaar maakten ruim 11.035 par ticulieren en ondernemers ge bruik van een schuldregeling. De oorzaak van de aanzienlij ke stijging in het aantal faillis sementen ligt volgens Gray don in ondeskundig onderne merschap. Het is ook een di rect gevolg van het grote aan tal starters dat zich tussen 2000 en 2002 op de markt be- gaf. Vooral kleinere en jongere be drijven gingen over de kop. Onderzoeker Blom verwacht voor komend jaar geen verbe tering. roiterdam/anp - De luchtvaartmaatschap pij Transavia gaat meer vanaf het vliegveld Rotterdam vliegen. Zij breidt daar komende zomer uit met negen (dagelijkse) bestem mingen, waaronder Berlijn, Oslo en Dub lin. Verder hevelt Transavia de vluchten op Londen Stansted over van Schiphol naar Rotterdam Airport. Ook het aantal charter vluchten zal toenemen, van elf naar zestien per week. Transavia vliegt volgend jaar bo vendien vanaf Schiphol naar de nieuwe be stemmingen Tenerife en Gran Canaria. De maatschappij kan groeien op Rotter dam Airport omdat de gemeenteraad eind vorige maand zijn fiat heeft gegeven voor verruiming van de openingstijden van het vliegveld. De luchthaven mag tot midder nacht openblijven. Staatssecretaris Schultz van Haegen (ver keer) kan echter nog roet in het eten gooi en. Zij moet namelijk nog akkoord gaan met de verruiming van de openingstijden. Transavia-topman Van den Brink verwacht echter geen problemen. De toestemming is volgens hem wel noodzakelijk, anders wor den bepaalde vluchten te duur. Volgens Van den Brink willen steeds meer zakenreizigers en toeristen via Rotterdam Airport vliegen. Vooral voor de korte vluch ten van een tot drie uur is het vliegveld een goede uitvalsbasis, stelt hij. „Bovendien heeft Rotterdam als stad veel te bieden." Van den Brink denkt dat Transavia binnen korte tijd winst zal maken op de nieuwe vluchten vanaf Rotterdam. 'Sam - De rechtbank in heeft het besluit ge- 2.-waarmee de Opta KPN '6 dwong mee te werken verzoek om nummer- g. Dat is het mee- van een mobiel tele- nmer naar een andere jg-p aanbieder. De toezicht- 37^7 vond dat KPN zich niet 71.'oepen op de contractu- ouding tussen het be de klant. De rechter was ere mening toegedaan, ibile had zich morrend !gd bij de opdracht om te, die kon oplopen tot euro, te ontlopen. iria verkoopt 6$k in China 13,4 - Bierbrouwerij Ba- j'g it bier verkopen in Chi- elijk al komend voor- 1 het bier en later ook ken gaan verschepen. -' Irijf heeft een tweejarige verworven om in heel de luxere supermark- i3!?|bier te kunnen afeetten. ^prige maand was een iï'6 e Chinezen op bezoek out, onder wie het an het Wine Monopoly 12I5 )at instituut geeft ver- om alcoholische dran- le markt te brengen. :3e order voor «Oers Groep 4'5 7> Snackproducent en s.^roothandel Van Oers |^aat voor British Airways 10I9 oen maaltijdpakketten ;3%id maken. Het contract i7|3 bten voor drie jaar. 16,0, order is een nieuw be- :|J;ericht: Delipack. Het 8$ het eerste jaar, zo ver span Oers, goed voor 3^1 miljoen euro omzet, 10 5$ van de gehele Van Oers neemt ook de g^altijdpakketten af van ik en vanaf april behoort de voortzetting tot de klanten. 8,2 «s nieuwe CAO eessector - De 16.000 werkne- ide vleessector krijgen (1 nieuwe CAO. De werk- lebben ingestemd met cipe-akkoord, dat lg al op tafel lag. De vak- dachten maandag al pwe CAO te hebben, n dag later sprak de t tegen. De CNV-bond öe woedend en dreigde les. De COV spande een kort geding aan. De ïobbels zijn gisteren jreggenomen. Het kort Is dan ook van tafel. new york/anp - Het Amerikaan se concern Colgate-Palmolive, bekend van zeep en tandpasta, neemt de Zwitserse fabrikant van mondverzorgingsproducten Gaba over. Daarmee krijgen de Amerikanen onder meer het tandpastamerk Elmex in handen. De overnameprijs ligt, afhanke lijk van de hoeveelheid aandelen die in bezit komt, tussen 630 en 830 miljoen dollar (510 a 670 miljoen euro). Colgate-Palmolive maakte de aankoop gisteren bekend. Gaba heeft naast Elmex ook merken als Aronal en Meridol. De pro ductlijn van het bedrijf omvat zaken als tandpasta, mondwa ters, flossdraad, gels, tanden stokers en tandenborstels. Ga ba verwacht dit jaar een omzet van ongeveer 355 miljoen Zwit serse frank (230 miljoen euro). Colgate is met een jaaromzet van 9,3 miljard dollar (7,5 mil jard euro) ruim dertig keer zo groot. Gaba is actief in vijftien Euro pese landen, met als belangrijk ste markten Zwitserland, Duits land, Oostenrijk en de Benelux. In Nederland heeft het bedrijf met tandpasta een marktaan deel van 11 procent. Ons land is traditioneel van groot belang voor Gaba. Er werken 160 van de 670 personeelsleden. De omzet van de Nederlandse ver kooporganisatie bestaat anders dan in andere landen voor slechts een klein deel uit eigen producten. 90 Procent komt van vertegenwoordigingen voor merken van bedrijven als John son Johnson, Hugo Boss en Procter Gamble. Voor Colgate moet Gaba in Eu ropa doen wat eerder overna mes in Azië en Latijns-Amerika deden, zo liet het concern we ten. Een woordvoerder van Ga ba zei dat zijn bedrijf via de or ganisatie van de Amerikanen kan uitbreiden naar Europese landen als Groot-Brittannië, Spanje, Portugal en Grieken land. De geschiedenis van Gaba gaat terug tot 1638. Toen werd de Goldene Apotheke Basel opge richt, waaraan het bedrijf zijn naam ontleent. Gaba was tien tallen jaren vooral bekend van de ruitvormige keelpastille Wy- bert. Die kwam in 1917 in pro ductie naar een recept van Dr. Emanuel Wybert. Gaba ver kocht de 'wybertjes' in 1999 aan de Nederlandse snoepfabrikant Van Melle. den haag/anp - Aanbieders le veren snel internet tegen voor delige prijzen. De helpdesks la ten echter wel te wensen over. Het duurt geregeld minimaal vijf minuten voordat iemand de telefoon opneemt en lang niet iedere medewerker is deskun dig. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd onderzoek van de Consumentenbond. De helpdesk van Chello en die van öme komen het slechtst uit de proef. Het meest deskundig waren de medewerkers van XS4A11, Cistron en HCCNet. Op vragen per e-mail reageert 80 procent van de providers bin nen twee dagen. Alleen Casema en Wanadoo werken niet met een helpdesk via e-mail. Over het algemeen genomen kwam internetaanbieder Demon als beste uit de test, zowel op ta- riefs- als snelheidsgebied. Breedbandinternet wordt steeds populairder. De bond meldt dat adsl- en kabelintemet het beginnen te winnen van in- belabonnementen via de regu liere telefoonlijn. De populari teit komt vooral door de breed- band-oorlog die in oktober van dit jaar is losgebarsten. De aam bieders van snel internet zijn in een felle concurrentiestrijd ge raakt, wat voor lagere prijzen heeft gezorgd. Ook is het voor mensen die per dag minimaal 40 minuten op internet zitten voordeliger om via adsl of de kabel te surfen dan via een inbelverbinding. De Consumentenbond noemt het een goede ontwikkeling dat nu bijna alle aanbieders een spam- filter hebben, die ongewenste en ongevraagde reclame tegen houdt. Sommige aanbieders, zoals Chello, filteren ook de uit gaande e-mail. breukelen/gpd - Er is definitief een eind gekomen aan econo misch onderzoeksinstituut Ny fer. Gisteren is besloten de stek ker eruit te trekken. Zo'n 25 mensen verliezen hun baan. De afgelopen anderhalf jaar kwa men er te weinig betaalde on derzoeksopdrachten binnen. Mede-oprichter en ex-directeur Bomhoff noemt het verdwijnen van zijn geesteskind 'jammer'. Nyfer is in 1995 opgericht als onafhankelijk economisch on derzoeksinstituut, zonder over heidssubsidie. De eerste jaren financierde Universiteit Nyen- rode mee. Nyfer moest dienen als tegenwicht voor het Cen traal Plan Bureau (CPB). Nyfer deed onderzoek op het gebied van financiële econo mie, sociale zekerheid en werk gelegenheid, gezondheidszorg en ruimtelijke ontwikkeling voor overheid en bedrijfsleven. Het uitblijven van opdrachten wijt de directie aan de econo mische depressie en aan de po litieke instabiliteit. Door de val van kabinet Balkenende-1 en de lange aanloop naar het vol gende kabinet, lagen overheids opdrachten stü. De klad kwam erin na het ver trek van Bomhoff, de dragende kracht. Hij werd in juli 2002 mi nister van volksgezondheid voor de LPF. Bomhoff: „Ik deed ook 80 procent van de acquisi tie, dat is lastig om over te ne men." Directeur Kross: „Neder land verliest een podium van onafhankelijk denken." bagdad - In de Iraakse hoofdstad Bagdad staan voor de benzinestations dezer dagen kilometers lange files. De bevoorrading verloopt zo slecht dat er lange rijen wachtenden ontstaan. Het ministerie van olie kondigde gisteren nieuwe beperkingen aan nadat vorige week al was uitgevaardigd dat er niet meer dan 50 liter mocht worden getankt. En dat terwijk Irak het land is dat de op een na groot ste oliereserves in zijn bodem heeft. Foto: AFP/Sabar Arar T-Mobile voert de nieuwe voor waarden 22 december in. Groot struikelblok daarin is dat de op zegtermijn van twee naar drie maanden gaat. Klanten die de gewijzigde voorwaarden nade lig vinden, kregen van het tele- combedrijf te horen dat zij hun contract niet per direct konden opzeggen. Het probleem is dat in de hui dige wetgeving niet expliciet vermeld staat dat het opzeggen 'per direct' kan. Dat maakt een gang naar de rechter nodig. SP- Kamerlid Gerkens heeft hier over vragen aan de minister van justitie gesteld. De consumen tenorganisaties krijgen veel klachten over telecombedrij: ven. T-Mobile is een van de koplopers. Dat lag volgens een woordvoerster van het telecom- bedrijf aan inmiddels verhol pen interne problemen. hilversum/anp - KRO's 'Ook Dat Nog', Stichting De Om budsman en de Consumenten bond zijn het oneens met T- Mobile over de manier waarop het telecombedrijf klanten con fronteert met zijn nieuwe alge mene voorwaarden. Zij vinden dat klanten hun contract on voorwaardelijk moeten kunnen opzeggen als nieuwe voorwaar den in hun nadeel uitvallen. T-Mobile weigert echter opzeg gingen per direct en vindt dat niet onrechtmatig. Een woord voerster zei gisteren dat het be drijf klagers aanbiedt door te gaan onder de oude algemene voorwaarden. De nieuwe zijn uitgebreid in de publiciteit ge weest, stelt T-Mobile. Die zijn marktconform en het bedrijf ziet daarom geen echte reden voor klanten hun abonnement op te zeggen. den haag/gpd - Projectontwikkelaars denken dat nieuwbouwappartementen veel te duur zijn ge worden. Ze zien 'op veel plekken in Nederland' een duidelijk te groot aanbod van dit type wonin gen. Dat blijkt uit het halfjaarlijkse overzicht, dat gisteren werd gepubliceerd door NVB Vereniging voor ontwikkelaars en bouwondernemers. Nieu we appartementen staan nu veruit het langst te koop: gemiddeld 170 dagen. De vereniging houdt er rekening mee dat 2004 een moeilijk jaar wordt voor de woningmarkt. De prijzen zullen dichtbij de nullijn blijven, 'met mogelijk ook kans op kleine prijsdalingen'. De prijzen komen onder druk te staan door vermin derde koopkracht. Mensen zijn meer kwijt aan premies voor pensioen en gezondheidszorg, waardoor de bereidheid om te investeren in een huis afneemt. De projectontwikkelaars zijn verder bang dat nieuwbouw zich uit de markt prijst. De stich- tingskosten van een nieuwe modale koopwoning zijn sinds 1997 gestegen met 114.000 euro tot on geveer 250.000 euro dit jaar. Daarvan is de post grondkosten goed voor ruim 30 procent. Ze pleiten ervoor dat lokale overheden veel min der belemmeringen opwerpen om nieuwbouw te realiseren. De vereniging acht het anders 'vol strekt ondenkbaar' dat tussen 2005 en 2010 jaar lijks 80.000 nieuwe woningen zullen worden ge bouwd. -i- -1- geldermalsen - Door de overname van de Citronas Groen heer< door Cathérine van der Linden den haag/gpd - Heel even durf de C1000 marktleider Albert Heijn te kakken te zetten. 'Sorry Appie, wij waren de goedkoop ste, zijn de goedkoopste en blij ven de goedkoopste'. Vooral dat Appie viel verkeerd. Ook al heet de supermarkt zo in de volks mond, het concern dreigde toch met een rechtszaak. C1000 trok de reclame schielijk terug. Nee, dan de brillenoorlog. Daar zijn de strijdende opticiens voor de duvel niet bang. Het Duitse Fielmann kondigde doodgemoedereerd aan dat prijzen vergelijken niet meer nodig was. Fielmann claimde de voordeligste te zijn. Concur rent Specsavers sloeg terug met andere bevindingen. Ben je be lazerd?, kopte de tegenreclame. Uiteindelijk kregen beide be trokken bedrijven van de rech ter een draai om de oren. Reclames zijn tegenwoordig brutaler dan voorheen. Merknamen van de concurrent worden genadeloos gebruikt. Dat was lang verboden, totdat de Europese wetgever in okto ber 1997 de EU-lidstaten tot eensgezindheid maande. Ne derland heeft het wetboek vorig jaar aangepast. Bedrijven mo- EasyJet-redame met de 'KLM- zwaan'. gen sindsdien in het openbaar een lange neus naar elkaar ma ken, omdat dat - als het fair ge beurt - eerlijke consumentenin formatie zou opleveren. De klant kan dan beter kiezen, zo denkt de wetgever. Maar zover is het nog niet. Als het echt hard tegen hard gaat, rekken reclamemakers de gren zen van de jonge wet meteen maar op. Met het uitgangspunt dat wat mag en niet mag nog niet helder is. Gevolg is dat veel overzichten niet kloppen om dat er appels met peren worden vergeleken. Volgens het wetboek mag dat niet. Vergelijkende reclame mag niet misleidend zijn, noch tot verwarring leiden. Een pro duct of dienst mag dus niet mooier worden voorgespiegeld dan in werkelijkheid. Ook mo gen reclames niet onnodig klei nerend zijn, noch mogen ze de naam van de concurrent scha den. En alleen de relevante ver schillen van goederen en dien sten mogen worden vergeleken. Vooral in de prijsoorlogen in de winkelbranche (opticiens, su permarkten), in de luchtvaart (easyjet versus KLM) en in de telecom (KPN versus Tele2) heeft de rechter het drukker ge kregen. Klagers eisen rectifica ties en dwangsommen die ze bij de Reclame Code Commis sie niet kunnen afdwingen, om dat de inhoud van de code geen kracht van wet heeft. „Er wordt op dit moment veel geproce deerd omdat er veel vechtmark- ten zijn", zegt directeur Frans Blanchard van de Vereniging van Communicatie-adviesbu reaus (VEA). „Grote bedrijven verzetten zich het hardst tegen vergelijkende reclames, omdat ze door de nieuwkomers in de markt worden aangevallen." Albert Heijn dient maar weer als voorbeeld. Bijna alle super markten happen op dit mo ment graag naar de marktlei der. Zo betaalde Edah grif voor een dure tv-commercial om te melden dat een kar met bood schappen welgeteld 5 euro goedkoper was dan bij Albert Heijn. Dat vond Appie niet leuk. Van de rechter mag Edah de bijbehorende leus 'Waarom bij Albert Heijn te veel betalen' niet meer inzetten, en moet het ook duidelijker aangeven welke artikelen worden vergeleken. „Het is moeilijk om deugdelijke prijsvergelijkingen te maken", zegt Blanchard. „Zelfs de Con sumentenbond maakt geregeld fouten. Dat komt mede doordat veel bedrijven nagenoeg dezelf de diensten bieden, en zich al leen onderscheiden met hun voorwaarden." Kunnen reclamemakers, die be roepshalve uitstekend kunnen verleiden en manipuleren, de consument wel objectief infor meren? Advocaat T. Cohen Je- horam, expert in intellectueel eigendom bij De Brauw Blacks- tone Westbroek, heeft zijn be denkingen. Hij won vorige maand voor KPN de rechtszaak tegen Tele2. „Veel vergelijkingen kloppen niet. Specsavers bijvoorbeeld vergeleek zijn goedkope merk- loze glazen met duurdere merk- glazen van Pearle en Hans An ders. Tele2 liet de voordeelta rieven van KPN in zijn reclame weg. Dat gebeurt keer op keer. Marketeers in vluchtige consu mentenmarkten willen de klant een koopimpuls geven, al is het om eventjes marktaandeel te winnen." Maar er zijn volgens de advo caat ook ondernemingen die zich geen gesjoemel of blunder permitteren. „Sommige op drachtgevers en reclamebu reaus checken van tevoren of het kan wat ze in reclames wil len. De farmaceutische indu strie houdt zich bijvoorbeeld wel aan goede vergelijkingen, omdat zij zich moeten baseren op wetenschappelijk bewijs. Klanten kennen die materie. Gillette lost het op door zich niet expliciet tegen een concur rent af te zetten, maar door te stellen dat zijn scheermesjes de allerbeste zijn. Zij investeren veel geld in hun product en kunnen zich dus geen foute conclusies veroorloven. Als de verschillen tussen pro duct A en B niet deugdelijk worden voorgesteld, heeft het publiek niets aan vergelijkende reclame, beaamt Cohen Jeho- ram. Toch is hij niet bang voor Amerikaanse toestanden, waar concurrerende bedrijven op grove wijze de vloer met elkaar aanvegen. „Daar zeggen ze de afschuwelijkste dingen over el kaar. Dat zie ik in Europa niet gebeuren. De Europese wetge ver eist tenminste nog enige be schaafdheid." geldermalsen - Door de overname van de Citronas Groep heerst er op dit ogenblik topdrukte bij de fruitveiling Fruitsmasters in Gelder malsen mede door de komst van veel buitenlands fruit. De veiling heeft het grootste sorteer- en inpakstation van Nederland met een capaciteit van maximaal 45 miljoen kilo per jaar. De omzet stijgt door de overname naar 300 miljoen euro en het aantal werknemers groeit naar 375. Foto: ANP/Vidiphoto In vier weken 155 kortingacties den haag/anp - De Stichting Alcoholpreventie (STAP) maakt zich zorgen over het gestunt met bier in supermarkten. De prijzen liggen soms lager dan de inkoopprijs voor bier van de slijter. De inzet van alcohol als lokaas ondermijnt het over heidsbeleid om het alcoholge bruik te beperken. De STAP telde bij de tien groot ste supermarktketens in vier weken in totaal 155 kortingsac ties op alcoholhoudende drank. De gemiddelde prijskorting op bier is ruim een kwart. Als laag ste actieprijs zag de STAP 82 cent per liter. Omdat de kor tingsprijzen bijna altijd lager liggen dan de inkoopprijs van de zelfstandige slijter gaat het hierbij om prijsstunten. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel zegt dat er pas gesproken kan worden over stunten als de promotieprijs minder is dan de helft van de normale prijs. „Dat is hier niet het geval", aldus een woord voerster. „Er is een gedragscode en daar houden wij ons keurig aan. De STAP weet blijkbaar niet hoe de regels in elkaar zit ten." Uit het STAP-onderzoek blijkt •dat omgerekend naar een nor maal glas het goedkoopste pils je voor ongeveer 20 cent wordt aangeboden. Ondanks politieke afkeuring volharden de super markten in het lokken van Wan ten met een risicovolle, versla vende stof, vindt de STAP. De stichting heeft haar rapport op gestuurd aan minister Hooger- vorst (volksgezondheid). Op roepen om stunts met alcohol houdende dranken in te perken zijn volgens de STAP steeds ge negeerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9