BUITENLAND Sharon zet Palestijnen onder druk Arrestatie Osama lastiger dan die van Saddam WHO: Armsten worden nog zieker Hof VS: Detenties in Guantanamo onwettig Hussein bezat lijst met Iraakse spionnen r 1 Jury acht Lee Malvo schuldig aan moorden Iraakse krant toont Hussein in gevangenschap Wiljard voor uwe lidstaten l - De tien landen die id jaar lid worden van de ese Unie krijgen de ko- e drie jaar 22 miljard euro ilp uit Brussel. Meer dan ft gaat naar Polen. Andere i die veel geld krijgen zijn irije (3,1 miljard) enTsje- !,4 miljard). Het geld is nd voor de ontwikkeling htergebleven plattelands- t, het verbeteren van en spoorwegen en on- iar cel voor mandant iag - Het Joegoslaviëtri- 1 heeft de Bosnisch-Servi- impcommandant Dra- kolic tot een gevangenis- an 23 jaar veroordeeld. ;was de baas van het ge- ïenkamp Susica in Bos- het kamp werden tussen oktober 1992 zeker noslims gevangengezet, wie veel vrouwen en i. In het kamp zijn oor sdaden begaan, waaron- krachting, marteling en leuteren van gevange- tie (ijkt door en heen - De politie van Londen isteren haar nieuwste in de strijd tegen de td onthuld: een mobiele iscanner waarmee agen- ars door kleren heen n kijken. Het apparaat ngezet na schietpartijen itheken. Nu moeten alle zigen worden gefouil- traks hoeven ze alleen oor de scanner te gaan Mensen kunnen een eigeren. Dan worden ze leerd. nslang voor moordenaar - De Amerikaanse serie enaar Gary Ridgway, bij- ïd de 'Green River Killer' en door een rechter in tot levenslang veroor- oor de moord op 48 in. De doodstraf blijft ispaard, omdat Ridgway de heeft beloofd te hel- iken naar de lichamen vrouwen die hij heeft acht. nier gaat ion achterna rapids - In de Verenigde s de Amerikaanse ex- ir Toby Studabaker aan- ;d vanweg het feit dat hij nkele dagen spoorloos pa met een 12-jarig Brits dat hij via internet had it. De 32-jarige Studaba- dt aangeklaagd omdat 2-jarige Shevaun Pen- naar het buitenland >ben genomen om haar ksueel te misbruiken en hij van het internet ge- ou hebben gemaakt om d te verleiden tot straf- ksuele activiteiten. ornië officieel tanciële crisis iNCisco - Califomië ver- nds gisteren officieel in mciële crisis. Gouver- nold Schwarzenegger e crisis uitgeroepen om vrij te maken voor poli- randweer. Door het uit- van de financiële nood- ad kan Schwarzenegger Jjoen euro weghalen bij en uitkeringen. Califor- tht onder een begrotings- van 14 miljard euro. te na val {ara Falls u> - De Amerikaan die in jr een val van de Niagara- lallen overleefde, is door Inadese rechter veroor- tat een boete van 3000 De 41-jarige Kirk Jones is te man die zonder hulp- len een val van de we- roemde watervallen ifde. Over de boete hoeft fich geen zorgen te ma- )n spectaculaire actie le- jem een lucratief con- b als stuntman in het cir- fk Jones verdient daar- 0.000 dollar per jaar en wijl hij tot voor kort kees had. ter alleen dode vader - Een 2-jarig meisje de Amerikaanse stad x enkele dagen alleen izeten bij het lijk van der. De politie vond de irittney Morales nadat inn an de alarmlijn had omdat er water onder de ur naar buiten stroom- tney had de kraan open- d maar kreeg die niet cht. Ze had zich in leven en met boter, mayonai- het andere eetbare wat vinden. Haar 29-jarige verd dood aangetroffen itbank. vrijdag 19 december 2003 door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - De arrestatie van Saddam Hussein heeft de Ameri kanen verzekerd van een plezie rig jaareinde. Maar het zouden voor George Bush pas echt on vergetelijke feestdagen worden wanneer na Saddam ook Osama bin Laden zou worden gepakt. Maar in Pakistan, waar Bin Laden zich hoogstwaarschijnlijk be vindt, zijn de autoriteiten bang dat te veel Amerikaanse druk op de Pakistaanse president Musha- raff de ondergang kan worden van 's lands steun aan de oorlog tegen het terrorisme. „Het is een heel simpel reken sommetje", zegt Saifulla, een voormalig lid van de geheime dienst, terwijl hij met een pen een lege waterkniik tekent op een papiertje. Saifullah is trou wens niet zijn echte naam. „90 procent van de Pakistanen is anti-Amerikaans, maar Musha- raff werkt met de Amerikanen samen. Dat levert frustratie op." Op het papier vult Saifullah de kmik met nog meer water. „Dan zijn er FBI agenten in ons land actief, die de afgelopen weken twee van onze eigen nu cleaire wetenschappers hebben gearresteerd en verhoord." Op nieuw stijgt het watemiveau op Saifullah's tekeningetje. „Dan zitten er nog honderden Pakis tanen gevangen op Guantana- mo - velen waarschijnlijk on schuldig." Nu raakt het water de rand van de kruik. „Ik wil maar zeggen dat het water wel eens over de rand kan gaan stromen als de VS onze presi dent nog meer onder druk zet ten om de jacht op Osama te intensiveren. Dan is het niet Osama, maar Musharaff die van het toneel verdwijnt." Pakistans 150 miljoen moslims staan bekend als anti-Ameri- kaans. Grappend wordt op straat vaak gezegd dat Musha- raff de enige pro-Amerikaanse Pakistaan is. Bijna iedereen zegt Osama bin Laden een betere moslim te vinden dan de eigen president. Dit omdat, zo gaat het overigens nergens op ge stoelde gerucht, dat de ge trouwde Mushar aff 'het met veel vrouwen doet'. Osama is daarentegen de held die vanwe ge zijn religie al jarenldng in ho len en grotten verscholen zit. Iedere keer wanneer Musharaff maatregelen neemt die het moslimextremisme en de macht van de Taliban en al- Qaeda moeten inperken, levert dat een storm van protesten op. Zo liet een van de vijf provinci ale regeringen in het noorden land al weten dat zij zich niet zal houden aan een bevel van Musharaff om Taliban- en al- Qaeda-sympathisanten te ar resteren. „Wij zijn geen verra ders", zei een woordvoerder. Musharraf wel, zo wordt hij tenminste door grote delen van de bevolking gezien sinds hij met de Amerikanen samen werkt en - zoals veel Pakistanen vinden - hun land uitverkoopt aan het Westen. Zo heeft Pakistan al maanden lang 70.000 soldaten samenge trokken in het grensgebied met Afghanistan. Sinds de aansla gen van 11 september 2001 zijn al 148 politie- en militaire acties ondernomen tegen al-Qaeda, met de dood van tientallen ter roristen tot gevolg, terwijl bijna 500 vermoedelijke islamisten aan de VS zijn uitgeleverd. „Natuurlijk zien we Musharaffs probleem", beweert een Ameri kaanse diplomaat die sinds vier maanden in het land is. „Maar volgens ons heeft hij het be hoorlijk onder controle. Hij doet z'n best om Bin Laden te pakken. De vraag is alleen: hoe- velen doen er niet zo hun best." Het verschil met de jacht op Saddam is volgens de meeste analisten dat de Amerikanen in Irak massaal de jacht konden inzetten op de vroegere dicta tor. In Pakistan moet het alle maal voorzichtiger. Hier geen botte bijl. De Amerikanen kun nen er niet eens openlijk opere ren omdat de lokale bevolking anders in opstand komt. En ze ker in het grensgebied wonen zwaar bewapende stammen die zich nauw verbonden voelen met de Taliban. Musharaffs tactiek lijkt nu om verschillende stammen voor zich te winnen met financiële lokkertjes. Sommige dorpen krijgen extra geld of een asfalt weg als ze beloven mee te doen in de strijd tegen al-Qaeda. Dit zal er, zo hopen de autoriteiten, hopelijk toe leiden dat iemand in het grensgebied Bin Laden zal verraden. Of en wanneer dit resultaat op levert weet niemand. Een teken aan de wand is wel dat bijna precies op het moment dat in Bagdad de arrestatie van Sad dam Hussein werd bekendge maakt, een bom onder een brug ontplofte, zeven seconden nadat Musharaff er over was gereden. En zoiets baart ex-ge- heime-dienstmedewerker Sai fullah zorgen. „Ik durf geen weddenschap aan te gaan over de vraag wie over een jaar hier aan de macht is: Musharaff of Osama." bagdad - Een Iraakse krant heeft gisteren een nieuwe foto van Saddam Hussein in ge vangenschap gepubliceerd. Het dagblad vindt gretig aftrek bij de inwoners van de Iraakse hoofdstad Bagdad. De foto toont een zittende ex-dictator met een geschoren gezicht. De verdreven en zaterdag opgepakte ex-president draagt traditionele Arabi sche kleren. Op de foto is hij afgebeeld met een lid van de Iraakse regeringsraad, Ah mad Chalabi. Die bracht eerder deze week een bezoek aan de gevangen Hussein. Hij is de eigenaar van de krant die de foto afdrukte. Foto: AP san francisco - De Verenigde Staten hebben niet de autoriteit om van terrorisme verdachte buitenlandse 'vijandelijke strij ders' voor onbepaalde tijd vast te houden in de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay. Dat heeft een Amerikaans hof van beroep gisteren bepaald. Het hof oordeelde dat het niet strookt met de Amerikaanse idealen en de Amerikaanse Hof eist vrijlating van'terrorist' Een gerechtshof in New York heeft de vrijlating ge last van de vermeende ter rorist José Padilla, die er van werd verdacht een aanslag te hebben willen plegen met een 'vuile bom'. Een jury bepaalde dat de president niet het recht heeft een Ameri kaanse burger die in de VS is opgepakt als 'vijandelij ke strijder' vast te houden. De uitspraak betekent een tegenslag voor het antiter- reurbeleid van Bush. grondwet om zogenoemde 'vij andelijke strijders' voor onbe paalde tijd vast te houden en ze geen toegang tot advocaten te geven. Het hof kwam tot een uitspraak naar aanleiding van een Libiër die zich tot het hof van beroep had gewend om zijn detentie in Guantanamo Bay aan te vech ten. In de gevangenis op Cuba zitten 660 verdachten van de oorlog tegen het internationale terrorisme en in Afghanistan vast. Geen van de gedetineer den is aangeklaagd. De VS be schouwen hen als 'illegale strij ders' waardoor zij niet onder het oorlogsrecht vallen. Een ander federaal hof van be roep oordeelde dat de gevange nen in de Amerikaanse enclave op Cuba recht hebben op juri dische bijstand. Ze moeten toe gang krijgen tot advocaten en Amerikaanse rechtbanken. Het hof uitte zich zeer kritisch over de gevangenschap zonder aanklacht en zonder dat de ge detineerden zijn aangemerkt als krijgsgevangenen, waardoor ze zouden worden beschermd door de Conventies van Genè- ve. Lee Boyd Malvo. Foto: AFP Chesapeake - Een Ameri kaanse jury heeft gisteren bepaald dat de 18-jarige Lee Boyd Malvo schuldig is aan een reeks sluipmoorden vo rig jaar in de staten Virginia en Maryland en de hoofd stad Washington DC. Hij kan nu de doodstraf krijgen, al was hij op het moment dat hij de moorden pleegde minderjarig. De jury oordeelde na de zes weken durende rechtszaak dat Malvo, een immigrant uit Jamaica, ook schuldig is aan terrorisme en illegaal wa penbezit. Volgens getuigen toonde Malvo tijdens de uit spraak van de jury geen emotie. Zijn advocaten had den gehoopt dat Malvo on toerekeningsvatbaar zou worden verklaard, omdat hij door zijn 42-jarige metgezel John Muhammad zou zijn gehersenspoeld. Volgens de jury was Malvo echter een moedwillige moordenaar. Een jury oordeelde eind no vember dat oud-militair Muhammad de doodstraf moet krijgen, nadat hij aan tien moorden schuldig was bevonden. washington/ap - Een lijst met agenten die Saddam Hussein in lichtten over de Amerikaanse activiteiten in Irak, is gevonden tijdens de arrestatie van de ge vallen Iraakse president. Vol gens de Amerikaanse nieuws zender ABC zouden enkele agenten zijn doorgedrongen tot in het hart van de Amerikaanse strijdkrachten. De lijst is aangetroffen in het di plomatenkoffertje van Saddam toen hij zaterdagavond in Tikrit werd gearresteerd. Het zou „een ware goudmijn" zijn, citeerde ABC een hoge Amerikaanse ver antwoordelijke. De lijst bestaat uit namen van Iraki's die zijn geïnfiltreerd in de Amerikaanse strijdkrachten, de Iraakse veiligheidsdiensten en de Amerikaanse-Britse coalitie. „We zijn verdomd goed geïnfil treerd", reageerde een Ameri kaanse functionaris. Intussen gaan de aanslagen ge woon door. Bij een bomexplosie voor een kantoor van de belang rijkste sjiitische partij in Irak is vanmorgen een vrouw om het leven gekomen. Vijf mensen raakten gewond. Het is de twee de aanslag van deze week op de partij, de Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie. Eergisteren werd een vooraan staand lid van de partij voor zijn woning in Bagdad doodgescho ten. De partij schreef de moord op Muhannad al-Hakim toe aan aanhangers van Saddam Hus sein. Het slachtoffer was een neef van Abdel-Aziz al-Hakim, de huidige voorzitter van de voorlopige Iraakse bestuurs raad. Diens broer, ayatollah Mohammed Baqir al-Hakim, kwam in augustus met min stens 84 anderen om het leven bij een bomaanslag in de zuide lijke stad Najaf. Een aanslag op een tankauto van het Amerikaanse leger in de buurt van de Iraakse hoofdstad Bagdad heeft vanmorgen aan twee Amerikaanse soldaten het leven gekost. Eén soldaat raakte gewond. De tankauto explo deerde toen hij werd getroffen door een zelfgemaakte bom. De aanslag werd gepleegd op de weg tussen Bagdad en Fallujah. Amerikaanse militairen ver moeden dat het middenkader van het verdreven regime van Saddam Hussein een sleutelrol speelt in de reeks aanslagen in Irak. Het Amerikaanse leger heeft daarom de jacht op die vertrouwelingen van de gevan gengenomen dictator geïnten siveerd. De Verenigde Staten nemen honderden Iraakse weten schappers in dienst die hebben gewerkt aan massavernieti gingswapens voor het verdre ven regime. De Amerikaanse campagne moet de Iraki's ervan weerhouden hun diensten aan andere landen aan te bieden. 'We willen niet eeuwig op ze wachten' door onze correspondent Ad Bloemendaal herzliya - Als de Palestijnen niet 'binnen enkele maanden' een begin maken met het uitvoeren van de routekaart, het interna tionale vredesplan voor het Mid den-Oosten, zal Israël eenzijdig nieuwe veiligheidslijnen trekken. Doel hiervan is 'de terreur te ver minderen en de veiligheid van de burgers te beschermen'. Mili taire terugtrekking uit delen van de bezette gebieden en een ver plaatsing van nederzettingen maakt daar onderdeel van uit, zei de Israëlische premier Ariel Sharon gisteravond. Zijn toespraak, die met enige spanning tegemoet was gezien, wordt in Israël beschouwd als een belangrijke beleidsverkla ring. „We stellen belang in het voeren van directe onderhan delingen, maar we zijn niet van plan de Israëlische samenleving te laten gijzelen door de Pales tijnen", zei Sharon. „We zullen niet eeuwig op hen blijven wachten." Afgelopen zomer zijn de Pales tijnen en Israël akkoord gegaan met de routekaart, een vredes plan van de Verenigde Staten, de Europese Unie, de Verenig de Naties en Rusland (het kwar tet). Geen van beide partijen is ooit met de uitvoering van het vredesplan begonnen. De Pales tijnen moeten in de eerste fase onder meer de gewapende mili ties ontmantelen: Israël moet de bouw in zijn nederzettingen be vriezen en tientallen kernen van nieuwe nederzettingen ontman telen. Sharon zei gisteravond dat Israël geen begin heeft kunnen maken met het uitvoeren van de route kaart, door de activiteiten van, 'Palestijnse terroristen, samen met Jasser Arafat'. Hij beloofde de Amerikaanse regering dat Is raël nu echt snel werk zal maken van het ontmantelen van de 'il legale buitenposten' en ook dat er geen nieuwe nederzettingen meer zullen worden gebouwd. De Amerikanen hebben de afge lopen weken harde kritiek gele verd op Israëls nalatigheid. De eerste reacties van Palestijn se kant op Sharons toespraak waren voorspelbaar negatief. Onderhandelaar Saib Erakat herinnerde eraan dat Israël zelf zijn verplichtingen volgens de Routebeschrijving niet nakomt en Aboe-Ala noemde de speech 'teleurstellend' omdat Sharon dreigt met eenzijdige stappen. Volgens de Palestijnse premier zal er 'sneller dan verwacht' vre de worden bereikt als Israël de moeite neemt te onderhande len. genève - Een in Nederland ge- boreti baby heeft een levensver wachting van zo'n 80 jaar, krijgt inentingen, goede voeding en redelijke scholing. Als een vrouw moeder wordt kan ze rekenen op goede kraamverzorging. Op oudere leeftijd is medische hulp beschikbaar en gemiddeld 400 euro per jaar of meer) aan me dicijnen voor chronische aan doeningen. Daarentegen heeft een meisje dat in Sierra Leone wordt gebo ren, een levensverwachting van 36 jaar. Zij krijgt meestal geen vaccinaties of redelijke voeding, haalt geen normaal lichaamsge wicht, wordt vermoedelijk in haar puberteit al zwanger en brengt gemiddeld zes kinderen ter wereld zonder, of met mini male kraamhulp. Als ze zelf het kraambed overleeft haalt één van haar zes kinderen de vijf jaar niet. En als ze ziek wordt is in Sierra Leone voor haar twee euro per jaar beschikbaar aan medicijnen. Dit soort schrijnende tegenstel lingen worden belicht in het jaarrapport van de WHO, de we reld gezondheidsorganisatie. De WHO constateert dat de 'volks- gezondheidskloof tussen de armste landen en de rest van de wereld in 2003 weer groter is ge worden, ondanks de voortuit gang van de medische weten schap. Weliswaar is de levens verwachting van de doorsnee wereldburger de laatste vijftig jaar gestegen van 46.5 jaar tot 65.2 jaar, maar de ®rmste lan den, vooral in Afrika, hebben hier niet van geprofiteerd. Ver betering van de volksgezond heid in ontwikkelingslanden blijft dus voor de WHO de aller hoogste prioriteit. Het is niet al leen een kwestie van geld, maar ook infrastructuur en een betere motivatie van de overheid in ar me landen zelf. Voorbeeld is de ravage die aids de laatste twintig jaar heeft aangericht. Fel rea geerde de WHO dit jaar ook te gen de 'onverantwoordelijke en onbegrijpelijke agitatie' van het Vaticaan tegen condoomge bruik. Verder blijft kindersterfte, vooral in de derde wereld, dra matisch hoog. Wereldwijd stier ven ruim tien miljoen peuters voor hun vijfde verjaardag aan infecties van de luchtwegen of longen, gevolgd door diarree, malaria en mazelen. Osama bin Laden. Foto: Reuters fll Mutornar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7