BINNENLAND 2 Hoogervorst voorziet weer forse tegenvaller LPF-Kamerlid Varela: Ik ben geen jankerd Stuur uw Vakantie foto op Kamer: Boete voor kleine ergernis Balkenende de machtigste Distributeur mediwiet klaar voor export on ontruimd rege gaslek dstichting de kick' 'ers rijbewijs onorcodicil Jiikkingen |u op internet Rechter verbiedt het innen apothekersbonussen Rapper kan Weisglas niet verlokken urwerkcontrole aan ns levert 400 kilo op en win een digitale camera* Meer junks in greep van crack Kamer wil niet zuiniger zijn Hirsi Ali mag niet praten over ontwikkelingshulp itr ih; vrijdag 19 december 2003 - Het treinstation in is gisteravond ont- ranwege een defect aan ee, leiding. Ongeveer an- uur reden er geen trei- nbeih en naar Zutphen. Vol- fe»n woordvoerder van was een gasleiding voor totfarming van de wissels 'ro hoten. Medewerkers slo- ce loofdkraan af, waarna Re' en rond 19.30 uur weer gen - Zes mannen en die in Groningen en zeker 75 branden heb- jcht, deden dat volgens iMie voor de kick en voor it in de media. „Ze be- ;om inbraaksporen uit maar het ontaardde", litiechef Sitalsing. De >n de 15 en 26 jaar oud, bekend. De schade de miljoenen euro's, /an de grootste bran- een huis voor buiten- tudenten in de stad V"W, ontsnapten de be- op het nippertje. g - Als mensen willen organen na hun dood fgestaan, moet dit op ijs, paspoort of een intificatiebewijs wor- leld. Een meerderheid reede Kamer wil dat hier onderzoek naar regering moet begin 2004 melden of het /oerbaar is. De huidige ran registratie levert oblemen op. Het komt de organen van doden r transplantatie worden iden, terwijl dit wel de van de overledene. - De Tweede Kamer lente en provincie ver- gedoogbeschikkingen ieuzaken op internet te i66'er Van der Ham burgers recht hebben "ormatie, en kreeg gis- meerderheid van de :hter zich. Staatssecre- Geel was boos dat ook - «tiepartijen zich daar- lllnig aantrokken van het rkoord. Met het besluit agere overheden op me den haag/gpd - LPF-Kamerlid Varela is boos: de parlementaire pers koos hem tot slechtste politicus van 2003. In een brief aan de redacties vraagt Varela tekst en uitleg. „Die verkiezing is nergens op Joao Varela (29) is gekwetst. Dat hij is verkozen tot slechtste politicus van 2003 vindt hij onrechtvaardig. Hij stoort zich aan het beeld dat de media van hem hebben opgeroepen door de verkiezing, waarin ruim zeventig journalisten hun oordeel gaven. „Deze verkiezing is zo subjectief', zegt Varela. „Er worden al leen waarde-oordelen gegeven. Ik word liever afgerekend op resultaten." De LPF'er weet dat hij met zijn brief nog eens extra de aandacht richt op zijn uit verkiezing. Varela: „Je kunt het wel over laten waaien, maar ik vond dat actie no dig was. En dan heb ik het niet eens over mijzelf alleen. Neem bijvoorbeeld Balke nende, die tweede werd als slechtste po liticus. Die man is 26 uur per dag bezig met dit land! Dan verdien je het niet om zo neergezet te worden. Dat is hetzelfde als met Pim Fortuyn, die ook door de pers werd verketterd. De media hebben te veel vriendjes in de politiek, er zijn te veel circuits waar ik niet toe behoor." Varela heeft wel een idee waarom de keuze op hem is gevallen. „Bij de eerste verkiezingen voor de LPF stond ik als nummer twee op de lijst. Dan val je op. De verwachtingen waren misschien wel te hoog gespannen. De pers gaatje met een vergelijken met de andere nummers twee van de fracties, maar die hebben meer ervaring dan ik. Ik ben nog jong, heb een hoop te leren. Misschien was het beter geweest als ik wat meer in de luwte was begonnen." Klinkt daar gekrenkte trots? Nee hoor, bezweert hij. „Ik ben echt geen jankerd. Tegen zo'n verkiezing kan ik wel. Het gaat alleen om de manier waarop die wordt gehouden. Aan welke criteria moeten de politici voldoen? Ik heb ten minste mijn maidenspeech gehouden en moties ingediend. Dat kunnen lang niet alle Kamerleden zeggen. Maar ik word er uitgepikt!" Joao Varela. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/anp - Minister Hoo gervorst (volksgezondheid) ver wacht opnieuw een tegenvaller van enkele honderden miljoe nen. De rechter bepaalde giste ren namelijk dat hij moet stop pen met zijn beleid om apothe kers bij de inkoop van medicij nen hun bonussen af te nemen. Volgens Hoogervorst is de uit spraak 'vreselijk'. „Het kan ons honderden miljoenen kosten." Het ministerie onderzoekt de komende dagen wat de exacte gevolgen van de uitspraak zijn. Hoogervorst kampt niet voor de eerste keer met grote tegenval lers op zijn begroting. De apothekers krijgen de bo nussen van medicijnfabrikan ten. Volgens verzekeraars gaat het per jaar om 650 miljoen eu ro. Als de bonussen aan de zorgverzekeraars ten goede zouden komen, zou, volgens een onderzoek uit de zomer van 2003, elke Nederlander per jaar 30 euro minder aan ziekte kostenpremie hoeven betalen. Het ministerie van volksge zondheid besloot eerder dit jaar het bonussysteem aan te pak ken. Er werd een compensatie regeling ingesteld om te voor komen dat apothekers door de plotselinge daling van hun in komen in financiële problemen zouden komen. De apothekers organisatie KNMP was woe dend en stapte deze zomer naar het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB). Die stelde de overheid in het gelijk. De apothekers vroegen het CBB daarop de kwestie in een bo demprocedure uit te zoeken. De rechter van het college deed gisteren opnieuw uitspraak, en besliste dit keer dat de vangnet regeling voor gedupeerde apo thekers tegen de wet is. De minister moet nu terugval len op een oude regeling, waar bij de apothekers 6,8 procent van de inkoopprijs moeten te rugbetalen aan de zorgverzeke raars en daarmee aan de pa tiënt. Dit is veel minder dan het oorspronkelijke plan van het ministerie van volksgezond heid. Volgens het plan zou er dit jaar 115 miljoen euro wor den teruggevorderd op het bo nussysteem. In 2004 moest dat 432 miljoen euro zijn, oplopend naar 495 miljoen euro in 2005. Apothekersorganisatie KNMP is blij met de uitspraak. „Het is een belangrijke en principiële uitspraak voor ons. Het toont aan dat de constructie een gammel huis was." De KNMP is bereid snel met Hoogervorst naar een oplossing te zoeken. den haag - Rapper Ali B. probeert Kamer voorzitter Weisglas in zijn act te betrekken in de hal van de Tweede Kamer. Maar Weis glas laat zich niet verleiden om mee te dan sen. Zes Nederlandse popmuzikanten gaven gisteren, op de laatste vergaderdag van de Kamer voor het kerstreces, een lunchconcert om aandacht te vragen voor de positie van popmusici. Foto: ANP/Marcel Antonisse defJ Sof :r de pd - Bij de grootste anseic kcontrole ooit langs de ciscfle grens is gisteravond /derd kilo illegaal vuur- beslag genomen. Hon- 'g medewerkers van iarechaussee en doua- oswachters deden mee 'Mactie in Brabant, Zee- imburg. was speciaal gericht op itionele smokkel van uurwerk door Neder- larticulieren en zwart en vanuit België. Het >unt lag in het werkge- de politie Midden- en abant, waar onder rd gecontroleerd bij de rensovergangen Hazel ed Jaarle-Nassau, Nispen Ook op kleinere (bos) igs de Belgische grens :ontroleerd. oringsambtenaren trof- Uegale vuurwerk aan bij "finsen. De politie hoopt at van de actie een pre- ventieve werking uitgaat. De echte strijd tegen illegaal vuurwerk wordt in Midden- en West-Brabant al jaren gevoerd door een vuurwerkteam van de politie. De vijf rechercheurs van deze groep zijn vanaf begin no vember dag en nacht bezig met het opsporen van illegale op slagplaatsen en het onder scheppen van transporten. Daarbij werken de recher cheurs nauw samen met Belgi sche collega's en worden druk ke verkooppunten van vuur werk in België nauwlettend ge observeerd. Nederlanders die zwaar vuurwerk aanschaffen dat in Nederland illegaal is, kunnen daarna in eigen land simpel worden aangehouden. Ook maakt het team gebruik van tips die binnenkomen via de kliklijn Meld Misdaad Ano niem (0800-7000). Begin deze week was landelijk 92.000 kilo verboden knal- en'siervuurwerk in beslag genomen. amsterdam/anp - Premier Bal kenende is de machtigste per soon van Nederland, gevolgd door minister Zalm (financiën) en koningin Beatrix Dat blijkt uit een enquête onder topbe stuurders, topambtenaren en parlementariërs, waarvan de re sultaten gisteren zijn vrijgege ven. In de toptien staan verder pre sident van De Nederlandsche Bank Wellink (4), SER-voorzit ter Wijffels (5), VNO/NCW- voorzitter Schraven (6) en FNV- voorzitter De Waal (7)- Justitie minister Donner staat achtste, vice-president Tjeenk Willink van de Raad van State negende en Shell-directeur Van der Veer tiende. De top-25 telt welgeteld één Ka merlid, CDA-fractievoorzitter Verhagen, op een twaalfde plek. Overigens vindt tweederde van de respondenten dat de Twee de Kamer in werkelijkheid min der macht heeft dan haar vol gens de wet wordt toegekend. Het Koninklijk Huis daarente gen heeft volgens een meerder heid (52 procent) meer macht dan haar toekomt. den haag/anp - Dat de be stuurlijke boete voor kleine er gernissen er moet komen, is wel duidelijk. De Tweede Ka mer verschilt alleen nog van mening over de vorm waarin ze de maatregel wil gieten, zo bleek gisteren tijdens een de bat. Justitieminister Donner wil spe ciaal daarvoor opgeleide amb tenaren de bevoegdheid geven om boetes uit te delen voor kleine ergernissen, zoals wild- plassen, vuilnis buiten zetten op de verkeerde dag en hon denpoep op de stoep. Hiermee hoopt hij politie en justitie werk uit handen te nemen. CDA, PvdA, WD, Groenlinks en ChristenUnie zijn het daar in beginsel mee eens. Minder duidelijkheid is er over de precieze invulling van de be stuurlijke boete voor kleine er gernissen. WD'er Luchtenveld wil de straf onder het bestuurs recht brengen en de beroeps mogelijkheden beperken. Hier mee wil hij voorkomen dat overtreders om elke kleine boe te tot aan de Raad van State kunnen procederen. Van Heemst (PvdA) en Vos (Groenlinks) willen voorkomen dat de bestuurlijke boete 'de melkkoe' van de gemeentekas wordt. Vos stelt daarom voor het geld dat een gemeente hier mee binnenhaalt, te besteden aan veiligheid. Luchtenveld vindt dat zijn collega's wat meer vertrouwen moeten heb ben in de gemeenten. Volgens Donner hoeft de Ka mer niet bang voor te zijn voor misbruik door gemeenten. De bestuurlijke boete is volgens hem geen 'pot vol goud'. De kosten zijn doorgaans hoger dan de opbrengsten. (advertentie) door Ferdi Schrooten nieuwerkerk a/d ijssel - Iedere maand verwerkt het bedrijf Fa- gron een pallet wiet tot honder den potjes medicinale cannabis. Dat kan een veelvoud worden als de export van Nederlandse me diwiet op gang komt. Met het 'politiek gevoelige' product mag niets mis gaan. „We worden in de pan gehakt als er ook maar iets niet klopt." Buiten verraadt niets dat het bakstenen pand op het saaie bedrijventerrein aan de rand van Nieuwerkerk aan den Ijssel 's lands enige legale cannabis - dealer herbergt. Sinds Fagron per 1 september van de over heid apothekers mag bevoorra den met medicinale cannabis, ligt binnen gemiddeld voor 40.000 euro aan softdrugs. „Het is maar een fractie van de 15.000 grondstoffen voor ge neesmiddelen die we leveren. Daar zit genoeg spul tussen dat buiten veel meer waard is", zegt directeur Hans Waals. De drugshandel van Fagron valt in het niet bij de partijen die mis dadigers rondsturen. Daar gaat het om tonnen. „Wij verwach ten dat binnenkort 10.000 pa tiënten medicinale cannabis gebruiken. Dat is 400 of 500 kilo per jaar." Dat kan veranderen als Fagron de mediwiet mag gaan exporte ren. Diverse landen hebben be langstelling voor de staatswiet, die onder streng toezicht wordt gekweekt op plantages in Veen- dam en het Westland. „Wij zou den het in ieder geval graag zien. Het is goed voor de omzet. Daar ben ik eerlijk in", zegt Waals. „Maar het is ook een prima geneesmiddel. Mensen nijmegen/gpd - Crackgebruik neemt een steeds grotere vlucht in Nederland. De hero- inespuit ruimt het veld. Dat valt af te leiden uit de nieuw ste cijfers van Ladis, het Lan delijke Alcohol en Drugs In formatiesysteem. Volgens gegevens die de drugsmonitor van de overheid vandaag bekend maakt, is sinds 1994 het aantal cocaïne- verslaafden verdrievoudigd. Het merendeel bestaat uit crackgebruikers. Crack wordt verkregen door cocaïne te ko ken. De groep vormde in 2002 eenderde van alle drugsklan ten. Inmiddels zijn er bijna 8000 crack- en cocaïnejunks in behandeling, tegen 16.000 heroïneverslaafden. Hulpverleners reageren uiterst bezorgd. Het roken van crack, ofwel basen, is sterk versla vend en heeft zeer nadelige ef fecten op het lichaam. Anders dan bij heroïne, waar je rustig van wordt, leidt het tot opge fokt en agressief gedrag. den haag/anp - De Tweede Ka mer heeft gisteren een bezuini ging verworpen van enkele mil joenen euro's, die minister Remkes (binnenlandse zaken) haar wilde opleggen. Een ruime Kamermeerderheid stemde voor een wijzigingsvoorstel dat het Kamerpresidium onder lei ding van voorzitter Weisglas had ingediend. Remkes wilde dat de Kamer ruim 1,5 miljoen euro zou bezuinigen op haar budget voor dit jaar. Het presidium, waarin alle frac ties zijn vertegenwoordigd, wei gerde dat geld op tafel te leggen uit principiële overwegingen. De Kamer moet immers de re gering controleren en niet an dersom. „De gecontroleerde kan de controleur geen beper kingen opleggen", betoogde Weisglas. Volgens Remkes was het door hem gevraagde bedrag alleszins redelijk. De Kamer zou door de bezuiniging ook niet in proble men komen, omdat ze waar schijnlijk dit jaar geld over houdt op haar begroting, aldus de minister. Hij was zonodig zelfs bereid bij te springen via zijn eigen begroting. Weisglas, bijgevallen door de meeste fractiewoordvoerders, hield echter voet bij stuk. Hij stelde dat de Kamer haar uitga ven moet betalen uit haar eigen begroting en dat ze niet afhan kelijk moet zijn van de minister van binnenlandse zaken. Een medewerker van Fargon weegt de potjes af met vijf gram mediwiet. Foto: GPD/Roland de Bruin met kanker en MS hebben er baat bij als pijnstiller en spier verslapper en ze hoeven nu niet meer naar de coffeeshop." De deur naar het magazijn gaat open. Meteen bij de ingang ligt de 'opiatenkluis' vol verdoven de middelen die onder de opiumwet vallen. In het kleine kamertje staan potjes met be dwelmende middelen. Morfine en andere drugs, genoeg om een volgepakt voetbalstadion high te krijgen. In de rekken liggen tientallen dozen, elk met honderd gelige potjes. Ze bevatten steeds vijf gram wiet, in twee variaties: de wat lichtere 'SIMM 18' uit het Westland en de zwaardere 'Be- drocan' van de Veendamse staatskweker. Fagron levert ook de 'hulpstukken' voor gebruik van de wiet. De 'Amazing Smo ke Bubble' is amper in trek. Maar de Vapir handpijp doet het goed. De maandelijkse oogst van de kwekers komt binnen in alumi niumfolie zakken van een kwart kilo. De zakken, stuk voor stuk geseald en gemerkt, gaan naar een ruimte die veel weg heeft van een laboratorium in een ruimteschip. Personeel en be zoekers mogen alleen naar bin nen met een wit haarnetje op, blauwe hoesjes rond de schoe nen en een doorzichtig plastic jasje aan. In het geconditioneerde hok worden de zakken wiet ver werkt tot vijf-gramsporties. Er hangt een droge lucht. Twaalf keer per uur wordt de lucht ge heel ververst. Medewerkers dra gen operatiekleding, latex handschoenen en mondkapjes. Dat is heel wat anders dan bij de wiet uit de coffeeshop, die best kan zijn verwerkt door ie mand die zijn handen niet heeft gewassen. „Wij controleren ook op ziektekiemen, zoals de e-coli bacterie", vertelt Wim Scholten, hoofd van het Bureau Medici nale Cannabis van het ministe rie van volksgezondheid. „We hebben nog nooit wat gevon den." den haag/gpd - Ayaan Hirsi Ali mag niet langer namens de WD-fractie het woord voeren over ontwikkelingssamenwer king. Vanaf januari neemt haar fractiegenoot Zsolt Szabo het over. Hirsi Ali voerde sinds het vertrek van Erica Terpstra het woord over ontwikkelingshulp. In de Tweede Kamer en binnen de WD-fractie was kritiek op de wijze waarop Hirsi Ali deze week optrad bij het debat over de begroting van ontwikke lingssamenwerking. Dat het Ka merlid haar portefeuille moet inleveren vanwege de manier waarop zij CDA-minister Van Ardenne bekritiseerde, ontkent de WD. „Met het vertrek van Terpstra maken we een nieuwe verdeling en nu is besloten dat Szabo ontwikkelingssamenwer king gaat doen", aldus fractie secretaris Rijpstra. Voor Hirsi Ali kwam het besluit niet als een verrassing. „Dat was al eerder besloten. Ik was derde woordvoerder (na Szabo, red.), maar ik kreeg voor Erica weg ging te horen dat ik de be groting moest doen. Bij ons is het zo dat de tweede woord voerder doorschuift naar de eerste plaats", zei ze gisteren. „Bovendien: ik heb al de porte feuille integratie en daar heb ik mijn handen vol aan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5