Ziekenhuizen vol kinderen met RS-virus BINNENLAND 1 De sportschool als grote-mensen-speeltuin Dubbel genieten Brand in cacaofabriek Wormer onder controle ilf jaar cel cafémoord f Diamanten bij het oud papier Heijmans ontkent lobby voor schikking fraudezaak af en tbs misbruik islang voor d bejaarde Moeder en dochter zijn de weg kwijt wacht stuit kilo coke k t maakt |s nóg lichter Cadeautip 'Aanrijtijd ambulances moet korter' Oorzaak epidemie onduidelijk GALLGALL Terpstra: Onbetaalbare sport is m'n grootste angst )AM - Het gerechtshof erdam heeft gisteren arige man uit Hoorn eeld tot twaalf jaar ge- sstraf, wegens het lieten van de Amster- rE. Dahhouch. De op- straf is twee jaar hoger nan eerder van de ik in Alkmaar kreeg. De ïoot op de avond van inedag 2002 in het e café De Volendam- loorn Dahhouch van te afstand door het Iionder aanwijsbare re us het hof gisteren. lie ig< P aaju if rijgt zaal -5r en Terlouw - De Tweede Kamer n ^en die vernoemd zijn Dales (PvdA) en Jan (D66). Dat heeft het 'an de Kamer besloten, komen in het nieuwe de Kamer, aan het a )en Haag. Dales was retaris sociale zaken, Ivoor de PvdA, en mi- akf i binnenlandse zaken. n lied in 1994. Terlouw ittfvan de grote namen vrijdag 19 december 2003 g - De rechtbank in ig heeft gisteren een 50- an uit Leidschendam eeld tot vier jaar gevan- if en tbs met dwangver- omdat hij zijn drie tie- ters jarenlang op gru- njze seksueel heeft ct. Het openbaar minis- e twee weken geleden ngenisstraf van vijf jaar et dwangverpleging te- ïan. De rechtbank leg its lagere straf op, om- et bewezen achtte dat chte zijn kinderen ook iruikt toen ze jonger ïar waren. g - De rechtbank in ig heeft gisteren een 31- igenaar tot levenslang ield, onder meer omdat -jarige man op koel- wijze heeft doodge- De veroordeelde was loment van dé moord, ïuari, voortvluchtig: hij g moeten zijn in de ik waar hij proefverlof jgen. De rechtbank enslang op, omdat de ;ens haar ook nog ie- iders heeft geprobeerd apeldoorn/gpd - Tweehonderd diamanten met een waarde van honderd euro per stuk ver stuurde eigenaar De Boer van juwelierszaak Gold Silver De sign naar zijn klanten. Een klei ne 180 daarvan zijn waarschijn lijk bij het oud papier beland. De Boer stuurde op 4 december 4000 vaste klanten een mailing met de tekst 'Bent u de gelukki ge?' In 95 procent van de mai lings stopte hij een 'zirconia', een namaakdiamant van zo'n zeven euro. In de andere zat een echte diamant met een waarde van honderd euro. De Boer nodigde zijn klanten uit de diamant in zijn zaak te laten controleren op echtheid. De juwelier heeft nog maar 22 prijswinnaars in zijn winkel ge had. „Waarschijnlijk geloven veel mensen niet dat er een echte diamant in de kaart kan zitten en gooien ze hem ge woon bij het oud papier. 'Je gaat toch geen diamant op de post doen', zeggen ze. Mensen vertrouwen niks meer." den haag/gpd - Een pr-bureau heeft na mens bouwbedrijf Heijmans geprobeerd via Kamerleden te schikken in de bouw fraudezaak. Pr-bureau Dröge en Van Drimmelen belde deze week zelfs oud voorzitter Vos van de parlementaire en quêtecommissie bouwfraude op. Bouwbedrijf Heijmans in Rosmalen ont kent de aantijgingen. Het bedrijf heeft Kamerleden niet benaderd om over de rechtszaak te onderhandelen. „We wil den met parlementariërs van gedachten wisselen over het afsluiten van het verle den", zegt woordvoerder Van Lith. „Po litici zeggen steeds dat bouwbedrijven niets hebben geleerd van de bouwen- quête. Wij wilden duidelijk maken dat dat bij ons wel het geval was. Het ging ons niet om de rechtszaak." PvdA-Kamerlid Depla kreeg net als Vos (Groenlinks) toch een ander gevoel bij de telefoontjes. Volgens Depla dacht Heijmans bij het openbaar ministerie een schikking voor elkaar te krijgen als de Tweede Kamer daarachter zou staan. „Heijmans zou openbaar boete doen en een bedrag in een geldpot stoppen, waarmee de kous af zou moeten zijn. Met dat soort ideeën wil ik korte metten maken", verklaart Depla. Vos zegt 'verbijsterd' te zijn geweest toen haar medewerkster woensdag meldde dat zij was gebeld door het pr- bureau. Zelf heeft het Groenlinks-Ka merlid met niemand gesproken. „We dachten eerst aan een grap. Maar het bleek ernst", zegt ze. „Mijn medewerk ster werd gevraagd of ik met de nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur van Heijmans wilde praten, met de bedoe ling een schikking te krijgen. Het is te gek voor woorden dat een bedrijf denkt dat je dat zo even kunt regelen. Ik be grijp dit totaal niet." Frans van Drimmelen van pr-bureau Dröge en Van Drimmelen is ook pen ningmeester van D66. Die partij legde zich twee jaar geleden neer bij een schikking met bouwbedrijven die wer den verdacht van fraude bij de bouw van de Schipholtunnel. Maar toen op deze bedrijven daarna ook de verden king van fraude met de aanleg van een busbaan tussen Haarlem en Amster dam-Zuidoost kwam te rusten, pleitte D66 alsnog voor vervolgen. Rotterdam - Twee verdwaalde walvissen dreigden gisteren de scheep bij Rotter dam te ontregelen. Het gaat om een moeder van 18 meter en haar kind van 8 meter. Ze zwommen gisteren zo'n zes ki lometer uit de kust bij Scheveningen. De dieren probeerden tot drie keer toe het strand tussen 's Gravenzande en Monster te bereiken. Door de Nieuwe Waterweg te blokkeren konden reddingsboten voor komen dat de dieren de belangrijke wa terweg op zwommen. Foto: GPD ad - De kustwacht van landse Antillen en eft voor de kust van een drugsvangst ge- inaar schatting 150 ki- e. Dat heeft de woord- :-van de kustwacht giste- I - Corns Nederland lastechniek ontwik- rdoor het gewicht van ï-i^ilaag kan. Het staal- niumconcern is er als geslaagd met een laser n van aluminium te Scl'or auto's. Die kunnen tiit in de toekomst nóg se orden. Dit scheelt aan- j< 1 brandstofverbruik en irüvan kooldioxide, ph wormer/gpd - De brandweer heeft vanmorgen bij de cacao- brand in Wormer het sein 'brand meester' gegeven. De ongeveer 1200 mensen die wa ren geëvacueerd, mogen van daag weer naar huis. De brand begon gistermorgen in een opslagloods met cacao poeder. Door de sterke rook ontwikkeling waarbij schadelij ke gassen vrijkwamen, moesten 1200 mensen de nacht elders doorbrengen. Het verloop van de brand was volgens een woordvoerder van de brand weer moeilijk te voorspellen. „Dat is het probleem met een cacaobrand. Gisteren laaide het vuur opeens weer op." Een paar uur na het ontstaan van de brand, werden het ge meentehuis van Wormerland, een nabijgelegen basisschool en een aantal bedrijven ont ruimd. Gisteren ging men er nog vanuit dat de geëvacueerde bewoners pas na vier of vijf da gen terug zouden kunnen, me de omdat het blussen van de cacaobrand eerder dit jaar bij Furness Logistics in Zaandam vijf dagen in beslag nam. De brand ontstond even voor half zeven 's morgens na het omvallen van metershoge stel lingen met zakken cacaopoe der. Een medewerker raakte met zijn vorkheftruck bedolven. De brandweer bevrijdde hem. Sprinklers uit de loods hielden het vuur in de loods ruime tijd beperkt. Na het slopen van mu ren en het openknippen van de zijkant van de loods met behulp van een kraan sloeg de brand 's avonds naar buiten. Er ont stond een enorme vuurzee, die werd bestreden door ruim 200 brandweermensen. (advertentie) ANWB Autorouteboek Nederland 42 Bewegwijzerde toeristische autoroutes Losbladig systeem in handige ringband Veel tips zoais horeca, musea en bezienswaardigheden Slechts 14,95 exclusief voor ANWB-leden Goede reis den haag/gpd - De aanrijtijd van ambulances moet worden teruggebracht van een kwartier naar acht minuten. Ook moe ten patiënten naar het meest gespecialiseerde in plaats van het dichtstbijzijnde ziekenhuis worden vervoerd. Jaarlijks kun nen daardoor één- tot tweedui zend mensen worden gered. Dat staat in een advies dat de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) gisteren presen teerde. De Raad becijferde de aanloopkosten van de verkor ting van de aanrijtijd op 200 miljoen euro. Eenmaal inge voerd scheelt het jaarlijks ruim honderd miljoen. Volgens de RVZ moet de overheid hiervoor geld vrijmaken. In Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten geldt de achtmi- nuten-norm al. Uit Brits onder zoek bleek dat de verlaging van de aanrijtijd van een kwartier naar acht minuten, in driekwart van de gevallen de kans op overleven sterk deed toenemen. Bij een hartstilstand betekent ela de Jong Een - Nederland is mas- pe fitness. Jong en oud lts, stept en trekt zich Ie gewichten. En hoe pmgeving hoe beter. bderne loopbanden en let ingebouwd tv- trilplaten en andere jn staan in slagorde op- foor een doordeweek- id is het opvallend IpecialSports in Am- Yuppen en stellen op erken zich er met op- e muziek in het zweet. moeders, die hun bij de bijbehorende ebben achtergelaten, hard op weg volks- timer 1 te worden. Uit iderzoek van deze Nibud en RTL- lijkt dat een kwart van lende mannen de jol bezoekt. Bij de is dat een derde. Wan- aerobics wordt mee- is dat percentage nog totaal gaat het om 1,4 nensen. Dat is 21 pro- ir dan in 2001. Alleen in en toerfietsen wordt vaker beoefend. Teamsporten zijn beduidend minder populair. De trend laat zich makkelijk verklaren. Wer kende mensen hebben geen tijd om iedere week op hetzelfde tijdstip te komen voor een uur training. De moderne mens wil sporten waar, wanneer en hoe lang het hen uitkomt. „Ik kom hier langs vanuit mijn werk. Ik sport en ga weer weg", zegt Ka ren (27) die op de roeimachine zit bij fitnessketen Cannons in Rotterdam. Een ander pluspunt voor veel mensen is dat ze niet verplicht zijn om bardiensten te draaien of ander vrijwilligerswerk te doen. Dat kost veel te veel tijd. Bovendien vinden ze het ple zierig verschillende dingen te kunnen doen. „Ik noem de sportschool altijd een grote mensen-speeltuin", zegt fit- nessdeskundige Karl Noten, be kend van talloze boeken en het tv-programma Nederland in Beweging. „De ene keer heb je zin om met apparaten bezig te zijn, de andere keer pikje een groepsles mee." Luxe healthclubs schieten over al in Nederland als paddestoe len uit de grond. Bij de Vereni ging Exclusieve Sportcentra zijn er iitfniddels 75 aangesloten. Ze Ouderen-fitness bij sportcentrum Bodyline.Foto: GPD/Raphael Drent vormen nog maar een fractie van de 1600 sportscholen in Nederland. De verwachting van de experts is dat het aantal in de toekomst alleen maar toe neemt. Ook internationale ke tens als Fitness First en Can nons ruiken hun kansen op de Nederlandse markt. Een goede ontwikkeling volgens Ronald Wouters, directeur van bran cheorganisatie Fitlvak. „Ze re kenen hoge prijzen. Daardoor kan de lokale ondernemer ook zijn tarieven wat verhogen. Dat kan hij weer investeren in vei ligheid en deskundigheid." Speci^lSports in Amstelveen utrecht/gpd - Onder jonge kin deren heerst een epidemie van een virus dat luchtweginfecties veroorzaakt. De kinderafdelin gen van alle ziekenhuizen zijn zo vol, dat ziekenhuizen moeten leuren met patiëntjes voor wie ze zelf geen plaats meer hebben. De Inspectie van de Volksge zondheid bevestigt dat veel kin deren zijn getroffen door het zo geheten Respiratoir Syncytiaal- Het is nog niet duidelijk hoe veel kinderen zijn besmet met het RS-virus en wat de oorzaak is van de explosieve uitbraak. Kinderarts Wolfs van het Wil- helmina Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht: „Elk jaar rond deze tijd heerst het RS-vi ms. Maar nu is de uitbraak zo explosief, dat alle kinderafde lingen in ziekenhuizen overbe zet zijn." Het RS-virus lijkt op een ver koudheid en is verwant aan het griepvirus. Het treft vooral ba by's en jonge kinderen. RS ver oorzaakt een luchtweginfectie, waardoor kinderen het be nauwd krijgen. Soms hebben zij last van hevige hoestbuien en braken. Peuters en kleuters hebben vaak ook koorts. Gewoonlijk raken elk jaar in Nederland tussen de 1000 en 3500 kinderen met het RS-virus besmet. Dat gebeurt vooral door adem- en ander lichaams- contact. Per jaar sterven hoog uit twee kinderen aan compli caties. In de meeste gevallen gaat de ziekte vanzelf over. Soms worden neusdruppels of inhalatiemiddelen voorgeschre ven. Wolfs: „Bij ernstige benauwd heid moet het kind in een zie kenhuis worden opgenomen. Dan krijgt het extra zuurstof en, wanneer het niet goed eet of drinkt, ook een sonde. Na een kleine week kan het patiëntje dan meestal weer naar huis." Soms leidt het vims tot long ontsteking, aldus Wolfs. Die kinderen zijn vaak al kwetsbaar omdat ze te vroeg geboren zijn, een hartkwaal hebben of een andere chronische aandoening. Die patiënq'es belanden voor twee weken op de intensive ca re. Het Wilhelmina Kinderzieken huis in Utrecht beschikt over twaalf intensive cares voor kin deren, maar die bleken onvol doende. Een aantal kinderen moest naar het AMC in Amster dam. Voor minder intensieve behan deling hebben het WKZ en de vijf algemene ziekenhuizen in de provincie Utrecht samen zo'n tweehonderd kinderbed den beschikbaar. Ook dat bleek niet genoeg. „We moeten zelfs kinderen naar Den Bosch stu ren", zegt kinderarts Rupert van het Utrechtse Mesos. In Meander Medisch Centrum in Amersfoort is de situatie nog gekker, zegt woordvoerder Hur- kens: „Iedereen is op zoek naar een bed. Zelfs een kind uit Gou da ligt hier. Maar dan moeten wij wel weer kinderen naar Apeldoorn sturen." (advertentie) iedere minuut vertraging een daling van de overlevingskans van 11 tot 26 procent. In verge lijking met de rest van Europa zijn in Nederland de overle vingskansen van mensen met een acute hartstilstand laag. Begin november luidden ver schillende ambulancediensten al de noodklok. Gemiddeld komt 8,4 procent van de ambu lances te laat, maar in sommige plattelandsstreken kwam afge lopen jaar meer van de helft van de ambulances te laat. Goedgevonden Disaronno Originale Cinsaut-Merlot Amaretto 2003 Wes Kaap Streek Zuid-Afrika 1 2'Fles 75c| i halve prl)S Genieten Gen/eten verdient het predikaat sport school eigenlijk nauwelijks meer. Lifestyle- of ontspan ningscentrum dekt de lading beter. De leden kunnen er ook terecht voor allerlei zaalsporten als volleybal en basketbal. Om daarna de sauna, een bubbel- of kruidenbad in te duiken of de masseur te bezoeken. Men kan het bezoek afsluiten met een salade of een ander hapje in het uiterst hippe grand café. Vanzelfsprekend hangt er een fors prijskaartje aan het lid maatschap van zo'n chique centrum. Bij SpecialSports ben je al snel 800 euro per jaar kwijt. Anderen rekenen dik honderd euro per kwartaal, met ook nog eens honderden euro's instap- geld. De mensen hebben het er graag voor over. Binnen ander halfjaar staat bij SpecialSports de ledenteller op vierduizend. Een dure sportschool betekent ook dat je minder last hebt van breedgeschouderde 'patsers' en 'beautypopjes'. Althans, dat vindt Karen uit Rotterdam. „Ik zat eerst op een andere sport school die half zo duur was. Maar ik ergerde me zo aan de kleine ruimte en de mensen, dat ik ben overgestapt. Ik sport tenslotte om van de stress af te komejj, niet om die te krijgen." den als gevolg van het rege ringsbeleid. „Dit is hartstikke stom. Zeker op het moment dat door Wilko Voordouw den haag - „Sport dreigt een elitaire aangelegenheid te wor den. Het is mijn grootste angst dat sport niet meer betaalbaar is voor iedereen." Erica Terp stra, de voorzitster van sport koepel NOC*NSF, heeft ge schokt gereageerd op het on derzoek van deze krant, waaruit blijkt dat vijf procent van de kinderen met sport stopt omdat het te duur is. „Het zijn de zwakste groepen in de samenleving die afhaken als de prijzen yoor het lidmaat schap de pan uitrijzen", zegt een boze Terpstra. Zij is sinds 18 november voorzitter van het NOC*NSF en verliet op 10 de cember de Tweede Kamer. Nu is ze fulltime belangenbeharti ger van de sport. Terpstra maakt zich grote zor gen over de almaar stijgende contributie. Dit jaar gingen de tarieven al fors omhoog, vol gend jaar dreigt dat volgens haar alleen maar erger te wor- we vaststellen dat kincterei steeds dikker worden, aat nu al zo'n 700.000 kinderen een be wegingsachterstand hebben en dat ook meer en meer volwas senen aan overgewicht lijden." Sport, en een verantwoorde sportbeoefening, zo betoogt de vroegere WD-politica, is een probaat middel tegen allerhan de lichamelijk ongemak. „De samenleving verdient geld aan sport. Zo'n 700 miljoen euro aan ziektekosten worden per jaar bespaard doordat mensen bewegen. En dat bedrag is nog inclusief de behandeling van de blessures die mensen oplopen. Sporters zijn nu eenmaal ge zonder", zegt ze. „Bezuinigen op sport, de sport duurder ma ken, is het paard achter de wa gen spannen." Terpstra ziet het als haar taak er bij de koepel voor te zorgen dat meer nadruk wordt gelegd op de breedte sport, sport voor iedereen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3