GESPREK VAN DE DAG 'Leider Bende van Nijvel is dood LEVEN 'King of Pop' kan 24 jaar cel krijge In krap vier uur langs 26 vliegvelden Hebzucht vrijdag 19 december 2 PA~r Komt goeo o.i VA/^AJT /K B&M Z-WAAn/^ER— MENSELIJK De BEER en de WOLF keren waarschijnlijk naar DRENTHE terug. De dieren zijn vanaf 2006 te zien in een nog te ontwikkelen wild- en vakantiepark van in eer ste instantie 150 hectare in de omgeving van Erica. Dat hebben initiatiefne mers Noorder Dierenpark en landontginningsmaatschappij Griendtsveen be kendgemaakt op het gemeentehuis in Emmen. De initiatiefnemers onderzoeken momenteel de haalbaarheid van een dergelijk plan. Ze verwachten dat jaarlijks 300.000 mensen in het ressort tussen de Europese wilde dieren gaan overnach ten. Naast wolf en beer zouden ook eland en wisent tot de vaste populatie kun nen gaan behoren. In het park wordt de natuur van pakweg duizend jaar geleden nagebootst. Met de plannen is een investering van tientallen miljoenen euro's gemoeid. Wildlife Resort is volgens de dierentuindirecteur uniek in Nederland. Over een half jaar worden de resultaten van het haalbaarheidsonderzoek gepre senteerd. Dan moet ook duidelijk worden hoe groot het park in zijn definitieve versie wordt. EXCUSES AANVAARD! Zo reageerde premier BALKENENDE op de ex cuusbrief van een Utrechtse jongen, die tijdens het maken van persfoto's twee vingers achter het hoofd van de premier had opgestoken. De foto met de 'ezelsoren' werd gemaakt tijdens een werkbezoek van Balkenende aan een Utrechtse basisschool Overvecht en afgedrukt in het Utrechts Nieuws blad. Klasgenoten van de jongen uit Groep 7/8 die met Balkenende op de foto stond besloten dat de schuldige een excuusbrief moest schrijven. De premier heeft de brief nog niet ont vangen, laat hij weten, maar er wel over in de krant gelezen. Via een woordvoerder zegt hij de excuses te aanvaarden omdat het een goed voorbeeld is hoe kinderen met elkaar omgaan, problemen weten te be spreken en oplossingen kunnen vin den. Balkenende heeft laten weten goede herinneringen te bewaren aan zijn bezoek aan de school. Hij is te vreden over de inspanningen daar om samen met de leerlingen te wer ken aan een veilige omgeving. De oorlogsfilm COLD MOUNTAIN is acht keer GENOMINEERD voor de belangrijke GOLDEN GLOBE Award. De film over de Amerikaanse burger oorlog maakt onder meer kans op de prijs voor beste film. De drie acteurs uit de film, Jude Law, Nicole Kid man (hier samen op de foto) en Renee Zellweger zijn genomineerd voor hun rollen in de film en Antho ny Minghella maakt kans om uit- groepen te worden tot beste regis seur. Clint Eastwoods thriller Mystic River en de comedy Lost in Transla tion zijn ieder vijf keer genomi neerd. In de categorie beste film zijn ook The Lord of the Rings: The Return of the King, Master and Commander: The Far Side of the World, Mystic River en Seabiscuit genomineerd. Het slot van de Lord of the Rings trilogie maakt in totaal kans in vier categorieën, waaronder die van beste regisseur (Peter Jack son). In de categorie beste musical of comedy strijden twee Britse films om de eer: Bend It Like Beckham en Love Actually. Ze gaan de strijd aan met Big Fish, Lost In Translation en Finding Nemo. Jude Law, Russell Crowe, Sean Penn, Tom Cruise en Ben Kingsley maken kans om uitge roepen te worden tot beste acteur. Bij de actrices gaat het tussen Nico le Kidman, Cate Blanchett, Uma Thurman, Charlize Theron, Evan Ra chel Wood en Scarlett Johansson. De Golden Globes worden op 25 ja nuari uitgereikt in Los Angeles. Om dat ze kort voor de Oscars worden toegekend, zijn ze een belangrijke graadmeter voor wie de belangrijk ste filmprijzen van het jaar in febru ari gaan krijgen. Tijdens de uitrei king van de Golden Globes worden ook televisieprogramma's onder scheiden. Foto: Reuters Een door ERNSTIGE ZIEKTEN geplaagd echtpaar in de Amerikaanse staat Ken tucky heeft bij de LOTTO de miljoenenjackpot GEWONNEN. Van de hoofdprijs van 11,4 miljoen dollar houden ze na aftrek van belasting 8 miljoen dollar (cir ca 6,5 miljoen euro) over. Dat heeft de lokale krant The Courier-Journal van Louisville gemeld. De vrouw is 47 en lijdt aan multiple sclerose. Haar 52-jarige man heeft een ernstige nierziekte, diabetes en hoge bloeddruk. Hij zit in een rolstoel. Ze hebben gezegd een deel van hun prijs te doneren aan stichtingen die onderzoek doen naar hun ziekten. Verder zullen ze het geld onder meer ge bruiken voor het betalen van rekeningen, het aflossen van hun hypotheek en misschien een reisje naar Florida. Ze vertelden hun plannen aan de pers op het hoofdkantoor van de lotto, waar ze hun cheque in ontvangst namen. De leider van de Bende van Nijvel, beter bekend als de 'killer', is dood. Dat leidt de Belgische justitie, die een grootscheepse zoektocht heeft gelast naar zijn lijk, af uit nieuwe getuigenverklaringen. De Bende van Nijvel zaaide in de jaren tach tig dood en verderf in België. Bij vijftien gewelddadige aanslagen, onder meer op Delhaize-super- markten, werden 28 mensen koel bloedig vermoord. Minstens twin tig slachtoffers kwamen voor reke ning van de 'killer'. De nabestaanden van de slachtof fers zijn gisteren in Jumet op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen. Het onderzoek naar de Bende van Nijvel sleept zich al vele jaren voort. Zonder re sultaat. De daders en hun motie ven zijn tot op de dag van van daag onbekend. Een politieman beweert echter dat hij de leider van de gangster bende heeft neergeschoten tij dens de laatste grote overval van de Bende van Nijvel op de Delhai- ze-supermarkt in Aalst. Op 9 no vember 1985 werden daar acht mensen neergemaaid, onder wie twee kinderen van acht en veer tien jaar oud. De overvallers gin gen er vandoor met 737.000 frank, een schamele 20.000 euro. Volgens de politieman, die scherpschutter is, is de kogel de bendeleider wellicht fataal gewor den. Dat zou verklaren waarom de aanslagen plots ophielden. De Belgische minister van justitie, Laurette Onkelinx, bevestigde gis teren dat er nieuwe getuigen zijn opgedoken die verklaringen in die zin hebben afgelegd. De Bende van Nijvel zaaide in de jaren tachtig dood en verderf in België, onder meer bij Delhaize-supermarkten. Archieffoto: ANP De speurders die belast zijn met het onderzoek willen nu op ver schillende plaatsen in België op gravingen gaan doen, in de hoop het lichaam van de 'killer' te vin den. DNA-onderzoek -de politie beschikt over een stuk verband met bloed van een van de bende leden en enkele sigarettenpeu ken- zou definitief uitsluitsel moeten geven over de identiteit vafi het meest brutale lid van de Bende van Nijvel. Die bende zou bestaan hebben uit drie personen. Eén van hen was een oudere man, de chauf feur die de vluchtauto bestuurde. De ander was de leider: de killer. De derde is misschien wel de meest bekende: de reus, zo ge noemd vanwege zijn indrukwek kende postuur. Jarenlang onder zoek -zo werden enkele jaren ge leden nieuwe compositietekenin gen gemaakt van de mogelijke da ders- heeft tot nog toe helemaal niks opgeleverd. Theorieën waren er door de jaren genoeg. Zo werd geopperd dat de gangsters de directie van Delhaize wilden afpersen. Ook wasje van een ultra-rechtse samsg ring van rijkswachters die tg wilden destabiliseren, om fee delijkvia een staatsgreep aO- macht te grijpen. Bewijzen v een dergelijke couppoging} C nooit gevonden. Pascale Thewissen 'Jackson geen lid van zwarte moslimorganisatie Nation of Islam'. Foto: Reuters De openbaar aanklager in Santa Maria, Cali- fomië, heeft meer details bekendgemaakt na dat de Amerikaanse popzanger Michael Jack son gisteren formeel is aangeklaagd wegens kindermisbruik. Jackson is aangeklaagd voor het zeker zeven maal seksueel misbruiken van een jongen die jonger is dan veertien. De popster is ook aan geklaagd voor het toedienen van alcohol aan de jongen met het doel hem te misbruiken. Volgens de officiële documenten zou het sek sueel misbruik hebben plaatsgehad tussen 7 februari en 10 maart 2003. De naam van het slachtoffer is niet genoemd, maar naar verluidt gaat het om een 12-jarige jongen. Volgens Amerikaanse media kan de 45-jarige Jackson maximaal 24 jaar cel krijgen. De zan ger moet zich op 16 januari voor het eerst voor de rechtbank melden. Zijn advocaat liet eerder al weten dat Jackson volstrekt onschuldig is. Jackson gaf zichzelf eind november a« politie, nadat tégen de King of Pop eenl tiebevel was uitgevaardigd. Hij is vrijgej een borgtocht van 3 miljoen dollar (2,5 euro). Zijn woordvoerder Stuart Backerman liL ten dat Jackson binnenkort naar Groot' nië reist. Hij wil zich daar voorafgaand |(i proces door vrienden en familie moed fa inspreken. Backerman ontkent een ben k het tabloid New York Post dat Jackson lU worden van de zwarte moslimorganisatie tion of Islam. De Nation of Islam van kant Louis Farrakhan staat bekend omf joodse en anti-homoseksuele uitsprake sons broer Jermaine bekeerde zich in lj de islam. De zender Fox News berichttf Jackson niet langer naar zijn managers! maar in paniek contact zocht met de organisatie, anp-rtr-afp-dpa Exact zes uur nadat piloot Frank Versteegh met zijn stuntvliegtuig Xtra300 van het Gelderse vliegveld Teuge was vertrokken, kon hij om 16.35 uur op datzelfde Teuge de champagne ontkurken. Versteegh was erin geslaagd om in één dag 26 vliegvelden en vliegveldjes in Nederland aan te doen. Een afstand van precies duizend kilometer, een totale vliegtijd van 3 uur en 45 minuten en dat alles met slechts 173 liter 'peut'. Een niet eerder vertoonde recordpo ging die hem een vermelding in het Guinness Book of Records moet opleveren. 'Absolute top', noemt hij het hectische, maar ge slaagde 'rondje Nederland' dat hij deze week maakte ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de gemotoriseerde luchtvaart. 'Op elk vliegveld was wel iets georga niseerd om mijn komst luister bij te zetten. Iedereen heeft geweldig meegewerkt,' aldus de man die tot de top-5 van aerobatic-vliegers in de wereld behoort. De in Oosterbeek wonende Ver steegh, die eigenlijk dansleraar is en een eigen dansschool in Arn hem heeft, voerde zijn bijzondere vlucht met zijn toestel Sky Dancer uit precies honderd jaar nadat de Amerikaan Orville Wright er als eerste in slaagde om met een ge motoriseerd toestel van de grond los te komen. Die vlucht, op 17 december 1903, begon om exact 10.35 uur Nederlandse tijd. Pre cies op dat tijdstip vertrok Ver steegh woensdag van Teuge. Zijn terugkomst aldaar was 's middags om 16.35 uur. In het plaatsje Kitty Hawk, waar de gebroeders Wright destijds hun eerste luchtspronge- tje van twaalf seconden maakten, was het op dat moment 10.35 uur. Gespannen, maar vol goede moed vertrok de 59-jarige 'stuntvlieger' van zijn thuisbasis om de vlucht van Orville en Wilbur Wright te herdenken. Hij vloog eerst rich ting vliegveld Twenthe om daarna te landen op alle Nederlandse luchthavens die door de gemoto riseerde luchtvaart mogen wor den gebruikt. Zelfs het zweefvlieg- centrum Teriet werd niet overge slagen. Dat vliegveld was overi gens pas op het allerlaatste mo ment in het vliegplan opgenomen toen duidelijk werd dat de tijd hem dat toeliet. De moeilijkheid in de recordpo ging zat hem volgens Versteegh in de concentratie die nodig is om 26 keer een landing en start uit te voeren op verschillende vliegvel den. „Ook al weten ze dat ik eraan kom, je moet toch heel goed op letten." De logistiek die schuil gaat achter de ingewikkelde ope ratie heeft hem ook heel wat hoofdbrekens gekpst. „Om tijdig en voor het donker op Teuge te rug te zijn, moet dat landen en stijgen overal snel gaan. Ik heb de Piloot Frank Versteegh vlak voor zijn recordpoging. Foto: ANP afgelopen weken met zo'n dui zend mensen zitten bellen om dat strakke schema in elkaar te zetten. Je hebt een stapel formulieren no dig om op elke vliegveld de juiste stempel te halen." Die stempels in het logboek wer den gezet door havenmeesters, burgemeesters van de betrokken gemeenten en door directeuren van luchthavens. Bij wijze van 'tussendoortje' heeft Vestf n nog geprobeerd om op Sc 'c de snelste 'turn around tii ii de geschiedenis neer te ze „Dat betekent dat je in re( 11 moet landen en weer verürai Ik weet nog niet of Schiph eer toekomt. Er zijn meer vens die claimen dat het b gebeurd." gpd In een vlaag van jaloezie, krijg ik de indruk dat er een nieuw hebbedingetje op de markt is, waar ik geen weet van heb. Een apparaatje dat officieel 'hebbes-dingetje' wordt genoemd en dat om de pols gedragen automa tisch de omgeving scant op potentiële partners. Dat alarmeert wanneer er een passend profieltje passeert. Het moet haast wel, want om mij heen groeit met op vallende snelheid een stellen-stelsel. Steeds vaker ben ik degene die voor een oneven aan tal zorgt. Ik zoek nog steeds op eigen kracht, maar blijkbaar met een ver keerd geprogrammeerd hart dat begint te bonken zo dra er een foute man onverschillig tegen mijn aura leunt. Het vervelende van foute mannen is dat ze in beginsel goed te werk gaan. Precies zoals ik zou willen, maar dat betekent dat zodra een man zich gedraagt naar mijn wensen, ik hem dus bij voorbaat niet moet vertrouwen, hetgeen haaks staat op het feit dat de ide ale partner voldoet aan je wensen. Bovendien lijkt dat te suggereren dat een goede man per definitie alleen in de vorm van een besluiteloze klungel met verkeerde manieren en opmerkingen kan worden ontmaskerd. Een zorgwekkende constatering met een moedeloos liefdesperspectief. Een avondje oriënterend stappen met een vriendin moet uitkomst bieden. Met alle zintuigporiën wagen wijd open, proberen we te kijken en te keuren met an dere ogen. Alert op goedbedoelde foute opmerkingen en kritisch voor slechte goedgevoeltjes in aantrekkelij ke verpakking. Twee uur later zijn we niet verder dan een extra scheut drank met knipoog van de 'foute' bar man en een heel scala aan genante openingszinnen als: 'Mijn vriend zegt dat ik je niet lastig mag vallen, maar wat vind jij?' en Wanneer kom je bij me eten?' of ons gesprek binnenvallen met 'Heb je het naar je zin?' (Tot voor deze zin wel...) Natuurlijk zeg je dan ja, als een iets gladdere jakker je vervolgens met een amuse rende grijns een drankje aanbiedt. Na het incasseren van zoveel stupide opmerkingen is iedere slok verdo vende alcohol welkom. De avond verliep niet naar wens, maar was nog altijd beter dan het dineetje met een tafel vol stellen, die het ontbreken van een weder helft mijnerzijds tot kerngesprek van de avond verhie ven. Misschien wil ik wel helemaal geen relatie, maar stomweg de bevestiging dat ik ertoe i?i staat ben. Een geruststelling, desgewenst. Niet veel later duikt een schim op uit het verleden. Eentje die toen niet door mocht naar de volgende ron de, omdat mijn hang naar drama en spektakel geen voedingsbodem vond in zijn rustige, terughoudende en overivogen aard. Desalniettemin liet zijn mysterieuze en stille water een diepe indruk bij mij achter. Na het teleurstellende verloop van kijken en bekeken worden op de veemarkt, ben ik helemaal in voor een videootje, een avondje zonder kansberekening. Degelijk als goed zittend HEMA-ondergoed hangen we naast elkaar op de bank. Toch blijkt in ieder geval zijn hand naarmate de film vordert, minder terughoudend dan ik mij her inner. Dit is fijn, denk ik en heb daarmee te vroeg ge juicht, want tijdens de aftiteling zapt hij naar een her haling van Studio Sport. Is het kijken van Studio Sport in mijn bijzijn een teken van onverschilligheid en des interesse of is het de mannelijke variant van zelfbe scherming en ontnuchtering? Handelen zij op het mo ment, daar waar vrouwen achterafin hun dagboek schrijven: 'Het gaat verrassend goed tussen ons, dus het zal binnenkort wel mis gaan. Wedden dat hij niet meer belt...Waarmee ze voorbereidingen treffen om hem drie pagina's later alsnog tot egoïstische ontzielde en foute klootzak uit te roepen, terwijl de man onder zijn mannen uitroept: 'Drie keer Studio Sport ge mist en dan beweert ze nog dat ik geen aandacht a heb en me niet aan wil passen...' En hoe fout is een man die zegt dat hij een klootzak is? Maakt het bewustzijn hem alleen inaar erger, of is het zelfkennis die hem siert? Naast mij zit geen foute man, hoogstens i een beetje onpeilbaar. In gedachten verzonken wrijf ik overz'n rug en kijk over z'n schouder naar de sportieve hoogtepunten waarmee ons avondje een romantisch dieptepunt scoort, maar dat maakt me eigenlijk niet uit. Hem verbaast het wel. Vraagt zich verwonderd af waarom ik dit niet erg vind. Misschien omdat ik mij eitidelijk m kan ontspannen in dit vrijblijvend aan geboden stukje sleur. Ik heradem en er vaar even de zachte rustgevende kant van j het niet-hoeven. Het niet mooier ma ken, het simpele feit van samenzijn. En 1 op het moment dat ik besef dat dat is wat het is, draait hij zich om. 'Hebbes'. En helemaal zonder dingetje vinden we elkaar... Reageren? reactles_op_column@hotmail.com lei orr

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2