Sport dreigt luxe te worden WINKELS OPEN! Treintaxi verdwijnt uit Leiden en Alphen WINKELHOF NMa legt bouwbedrijven forse boetes op Leidsch Dagblad :r~ JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 Contributie stijgt fors: tien procent volwassenen stopt Massale stranding zeesterren Jack de hond concurrent van het lieveheersbeestje Uitzichtloos ZONDAG 21 DECEMBER Zilverkleurige auto veiliger Nederlandse vissers minder hard getroffen J7Jeït$c/nieï TARTAN SHOP Kerst in Huis m Leidsch Dagblad MENTAAR Tcontributie schoonheid afweten, doet ributeur liwiet klaar ;e- r export 'en irdaantal e rijven In a„ 3 failliet dam bezat met nnen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.ni Dagblad NR. 43417 LOS vrijdag 19 DECEMBER 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 43417 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 ijmuiden/katwijk - Op het strand nabij Umuiden zijn giste ren duizenden zeesterren (Aste- ria Rubens) aangespoeld. De on gewervelde dieren, waarvan sommigen zo groot zijn als een forse mannenhand, leven nor maal op harde oppervlakken in zee zoals wrakken en pieren. Ze leven van mosselen. „Zeesterren spoelen alleen aan na een perio de van zware vorst of storm. Dan verliezen ze hun houvast", aldus Hans Witte van het Koninklijk Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) op Texel. Hij sluit overigens niet uit dat een kotter voor het binnenlopen van de haven een grote bij vangst zeesterren heeft geloosd. Katwijker Leen van Duijn van de EHBZ (Eerste Hulp bij Zeezoog dieren) rijdt bijna dagelijks over het strand. Hij heeft bij Katwijk nog geen zeesterren gezien, maar kijkt er niet vreemd van op als dat wel zou gebeuren. „Door de oostelijke wind komt er van alles naar boven, naar het strand. We zullen het in de ga ten houden." Foto: United Photos De Boer/ Milan de Bie den haag/gpd - Tien procent van de volwassen Nederlanders stopt met sporten in vereni gingsverband omdat het te duur is geworden. Bovendien haalt vijf procent van de ouders hun kinderen van de sportclub omdat ze de stijgende lasten niet langer kunnen betalen. De contributie van clubs is dit jaar met tien tot vijftien procent gestegen, blijkt uit een enquête van deze krant in samenwerking met RTL- Nieuws en het Nibud (Neder lands Instituut voor Budgetvoor lichting). Sportkoepel NOC*NSF heeft de stormbal gehesen. „Sport wordt steeds meer een luxe. Onze gro te angst is dat sport niet meer voor iedereen betaalbaar is", zegt Erica Terpstra, de kersver se voorzitter van de koepel en voormalig WD-Kamerlid. Bij het voetbal, volkssport num mer één, is de contributie ge middeld met veertien procent gestegen, zo blijkt uit de enquê te, gehouden onder lezers van 28 regionale kranten en de kij kers van RTL-nieuws. Ruud Bruijnis, directeur ama teurvoetbal bij de KNVB, erkent dat de sport duurder geworden is. Zijn organisatie brengt dit jaar een zeven procent hogere bondsheffing in rekening bij de leden. „Gemiddeld gaat van de contributie 14 euro naar de bond." Bruijnis weet pas ko mend voorjaar of de prijsstij ging de clubs leden heeft ge kost. Ook volwassenen keren de georganiseerde sport de rug toe. Ongeveer tien procent van de Nederlanders vindt de sport vereniging te duur worden, zo wijst het onderzoek uit. Dure sporten als fitness, aerobics en tennis lijken de zwaarste klap pen op te lopen. Tegelijkertijd zijn fitness en aerobics onge kend populair. De meest beoefende sport on der vrouwen is fitness (bijna dertig procent). Goede tweede is aerobics. Bij de mannen ligt ook fitness aan kop, meer dan een kwart. Op de tweede plaats komt voetbal (17 procent), ge volgd door tennis en hardlo pen/wandelen. Gemiddeld betalen de volwas sen sporters 22,90 euro per maand aan contributie. Fitness is het duurst: 33 euro per maand. Voor aerobics wordt 23 euro per maand betaald. Zwemmen kost 19 euro per maand, tennis 15 euro. Hardlo pen is het goedkoopst: 8 euro per maand. Die contributie is maar een deel van het kostenplaatje. Voor sommige sporten moeten ba nen worden gehuurd, of lessen genomen. Zo betaalt de tennis ser per maand 18,90 euro aan bijkomende kosten, de hardlo per geeft maandelijks slechts 2,90 euro extra uit. Sportkleding, schoeisel en an dere attributen lopen ook fors in de papieren. Sport wordt ook duur gemaakt door de eenmali ge inschrijfkosten. Gemiddeld over alle sporten is dat bedrag 56,20 euro. Pagina Binnenland i: Terpstra: Onbetaalbare sport is m'n grootste angst De sportschool als grote-mensen-speeltuin Stichting tegen Zinloos Geweld boos lie belangrijkste bijzaak :staat. Miljoenen men- ren er dagelijks plezier neesten passief voor de genietend van een pot voetbal of een wie- Iijd. Veel minder men- ir nog altijd honderd- n, bedrijven actieve clubverband. Door de ngen van het kabinet n sportverenigingen inder subsidie en moe- ntributies omhoog met gen van dien. bezuinigingen dreigen eer sportclubs in een itse spiraal terecht te loordat de contributies oopt het ledental terug. lopen de sportvereni- ïkomsten mis, die al- ir nieuwe contributie- jen op peil kunnen ls dit nog lang zo door- dt sport slechts een be- Dor de elite. uiten van, vooral, kin- Iaan sportbeoefening ■ote risico's in. Sport is Playstation-tijdperk, ij leven, een zeer effec- en tegen overgewicht rt is ook een belangrijk m allochtone jongeren ntegreren. Sport is ver- ivoedkundige zin - le- ezen, samenwerken - irepr, zeker waar scholen inder aandacht geven lastiekles. 30 e terugloop van het Ie 11 van sportclubs niet :n financiële kwestie, kunnen - ondanks de ntributies - de toe- >2 an leden niet aan. Het teken des tijds. De in hering leidt ertoe dat enpe volwassenen steeds hun eentje gaan spor- its erklaart de populariteit lopen, aerobics en fit- ewel de rijksoverheid d moet steken in de *ve gezondsheidstaken verenigingen, zullen de er moeten inspelen op :n van de individuele )e zaak is er belangrijk Ineider noordwijk - De Stichting Te gen Zinloos Geweld is boos op de overheid. Tegen de zin van de in Noordwijk gevestigde or ganisatie gaven de ministers Remkes van binnenlandse za ken en Donner van justitie gis teren het startsein voor de lan delijke campagne 'Nederland veilig met Jack de hond'. Bart Wisbrun van de stichting vindt het 'best wel een beetje frustre rend' dat de overheid nu zelf met maatregelen komt om de veiligheid in de samenleving te vergroten. „Wij voeren al zes jaar actie tegen pesten, agressie en geweld. Meer dan 300.000 mensen dragen het lieveheers beestje als signaal. Worden wij nu zomaar opzij geschopt? Waarom investeert de overheid in een nieuw beeldmerk, een hondje, terwijl het lieveheers beestje bij alle Nederlanders bekend is als hét symbool tegen agressie en zinloos geweld?" Wisbrun is van mening dat de overheid het 'vele geld' voor de reclamecampagne beter had kunnen steken in zijn stichting en in andere organisaties die op dit gebied actief zijn. „Natuur lijk is het goed dat de proble matiek rond agressie en geweld zo breed onder de aandacht wordt gebracht. Maar waarom opnieuw het wiel uitvinden? Waarom niet samengewerkt?" Ook is hij het niet eens met de manier waarop de campagne wordt gevoerd. Eerst wordt in advertenties en in radio- en te levisiespotjes het hondje Jack geïntroduceerd en wordt uitge legd welke maatregelen de overheid neemt en al heeft ge nomen om de criminaliteit te rug te dringen. Tegelijk doet de overheid een beroep op de burger om zijn ei gen verantwoordelijkheid te ne men. „Ze luisteren niet naar de adviezen van organisaties, zoals wij, die al heel lang met deze problematiek bezig zijn. Ieder een adviseert burgers niet in te grijpen. Niet de held uit te han gen. Nu wordt gesuggereerd om dat wel te doen, waardoor mensen risico's lopen. Wij advi seren bijvoorbeeld om hard brand te roepen en hulp te zoe ken." Berlijn - Een blind jongetje, dat zich vastklemt voor een lange zit op het dak van een goederentrein in de hoop vanuit Honduras via andere Midden-Amerikaanse landen de VS te bereiken. Dit dramatische beeld is door Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, uitgeroepen tot foto van het jaar. De jaarlijkse uitverkiezing is gisteren in Ber lijn bekendgemaakt. Fotograaf Don Bertietti volgde drie maanden lang kansarme jon geren in Honduras, die wanhopig proberen te ontsnappen aan hun uitzichtloze be staan. Foto: EPA/Don Bertietti door Silvan Schoonhoven leiden/alphen - Naar alle waar schijnlijkheid valt op 1 april het doek voor de treintaxi in Leiden en Alphen aan den Rijn. Het is de exploitant, het Utrechtse be drijf Transvision, niet gelukt om geld los te krijgen van regionale openbaar vervoerinstellingen. Toch is er nog een kleine kans dat de treintaxi in de regio blijft bestaan. Transvision is nog over tien Nederlandse stations in onderhandeling. Of ook Leiden en Alphen bij de kanshebbers horen, wil de ex ploitant niet zeggen. De ge meente Leiden wil dat wél be vestigen. „We zijn in gesprek met de NS", zegt een woord voerster. „Inzet van de bespre kingen is de financiële bijdra ge." Als de gemeente met vol doende geld over de brug komt, kan de treintaxi voor de stad behouden blijven. Of dat lukt is evenwel de vraag. De gemeente moet al elf miljoen euro bezui nigen. De treintaxi blijft in elk geval nog vanaf 48 Nederlandse sta tions rijden. Voor 62 stations geldt - afgezien van de tien waarover nog onzekerheid be staat - dat reizigers vanaf 1 april op andere taxi's zijn aangewe zen. Ook in Woerden, Gouda en Hoofddorp valt het doek. In Hillegom en Haarlem blijven de taxi's wel rijden. De Nederlandse Spoorwegen hebben sinds 1992 ruim 70 mil joen euro in de treintaxi geïn vesteerd. Op dit moment be taalt de klant 3 euro 80 per rit. De NS dragen drie euro bij. Sinds het voorjaar van 2002 is Transvision op zoek naar me definanciers. Door 'een laatste inspanning vorige maand' is dat maar in 48 steden gelukt, zegt woordvoerder Judith Cos- ter van Transvision. „Alle mo gelijke financiers zijn onder zocht." Het gebruik van de treintaxi is (advertentie) Bob de Bouwer komt! Zingende kerstvrouwen EXTRA KOOPAVONDEN Maandag 22/12 Dinsdag 23/12 vi.winkelhoMeide^._ de afgelopen jaren geleidelijk aan ingezakt. In 1997 boekte Transvision nog 3,8 miljoen rit ten. Vorig jaar waren dat er nog maar 2,6 en dit jaar is het terug gezakt naar 2,2 miljoen taxirit ten. De treintaxi heeft veel te duchten gehad van concurren ten zoals Regiotaxi, die ook in Leiden en Alphen rijden. Maar Regiotaxi is geen alterna tief voor de treintaxi, zegt woordvoerder Rikus Spithorst van reizigersorganisatie Rover. „Bij dit soort alternatieve taxi systemen geldt dat je van tevo ren moet reserveren of dat je lid moet, dat schiet niet op. Het is afgelopen met eenvoudigweg het station uitstappen en je voor weinig geld laten vervoe ren naar je eindbestemming." Spithorst noemt het verdwijnen van de treintaxi een 'verdere uitholling van het openbaar vervoer'. „De treinreiziger wordt steeds verder aan zijn lot overgelaten. De NS zouden meer moeten bijdragen aan de kosten van de treintaxi. Ze plukken er ook de vruchten van. Als de treintaxi verdwijnt, zal dat zich tegen de NS keren." den hjlag/anp - De Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) heeft vandaag 22 bouwbedrijven boetes opgelegd voor over tredingen van het kartelverbod. De boetes variëren van enkele tonnen tot miljoenen. In totaal bedragen de boetes 100,7 miljoen euro. Onder de beboete bedrijven zijn BAM, Ballast Nedam en Heijmans. De bedrijven zijn beboet voor het maken van prijsafspraken, marktverdelingsafspra- ken en verboden aanbestedingsafspraken. De overtredingen hebben plaatsgevonden na de inwerkingtreding van de Wet econo mische mededinging in januari 1998. Met het opleggen van de boetes heeft de NMa een eerste serie onderzoeken in de bouwsector afgerond. De bedrijven kunnen tegen de boetes nog bezwaar aantekenen 1 bij de NMa en daarna nog in beroep gaan bij de rechter. De 100 miljoen is de hoogste boete die de NMa ooit aan een bedrijfstak heeft opgelegd. Eind vorig jaar gaf de kar telwaakhond de telecomsector een boete van 88 miljoen euro. De belbedrijven had den onderling afspraken gemaakt over de vergoedingen aan verkopers van mobiele telefoonabonnementen. De NMa legde de hoogste boete op aan bouwbedrijf BAM, dat 27,5 miljoen euro moet betalen. Volker Wessels kreeg via zijn dochter KWS de op een na hoogste boete: 19,11 miljoen euro. Bouwbedrijf Heijmans kreeg een boete van 14,8 miljoen euro en Ballast Nedam moet 14,7 miljoen betalen. De NMa heeft zich bij het onderzoek ge bruik gemaakt van de schaduwboekhou- V* dingvan het Groningse bouwbedrijf Koop Tjuchem, waarmee de hele bouwfraude-af faire in 2001 aan het rollen kwam. „Door de verboden afspraken is de concurrentie in de bouwsector ernstig gefrustreerd en zijn opdrachtgevers benadeeld", aldus de NMa. Eerder deze week maakte Justitie bekend dat vier bouwbedrijven (BAM, Heijmans, VolkerWessels en de Groningse Koop- groep) en twaalf van hun medewerkers in het najaar van 2004 terecht moeten staan voor de rechtbank in Rotterdam voor hun rol in de bouwfraude. Pagina Binnenland i: Heijmans ontkent lobby voor schikking bouwfraude londen/anp-dpa - Zilverkleuri ge auto's raken veel minder vaak betrokken bij ernstige on gelukken dan auto's met een andere kleur. Dat blijkt uit een onderzoek van Nieuw-Zeeland- se en Australische wetenschap pers. Bestuurders van zilverkleurige auto's bleken in vergelijking met die van bijvoorbeeld witte ongeveer 50 procent minder kans te hebben op zo'n onge^ val. Bruine auto's zijn het vaakst bij ernstige ongevallen betrokken, gevolgd door zwarte en groene. brussel/anp - De visserijsector in Nederland kan volgend jaar blijven rekenen op behoorlijke hoeveelheden te vangen tong en schol. Na marathonoverleg met zijn Europese collega's wist minister Veerman (visserij) van ochtend het quotum tong zelfs met 7 tot 8 procent te verhogen, in vergelijking met de vangst- hoeveelheid voor dit jaar. Het scholquotum daalt met 16 procent. Voor beide vissoorten had Europees visserijcommis saris Fischler oorspronkelijk een daling van 40 procent voor gesteld. Europese vissers mo gen in 2004 maximaal 27.000 ton kabeljauw vangen. Wegens de lage kabeljauwstand hadden biologen Fischler zelfs voorge steld om de kabeljauwvangst volgend jaar helemaal te verbie den. In Nederland leggen nog maar enkele schepen zich toe op de vangst van deze meest bedreigde vissoort. V (advertentie) HERENMODE Breestraat 152-154 Leiden Winkelhof 31 Leiderdorn BREESTRAAT 150 LEIDEN Hoge Raad laat KaZaA ongemoeid den haag - Internetgebruikers kunnen gratis illegaal gekopi eerde muziek en films blijven uitwisselen via het populaire softwareprogramma KaZaA. Dat is het gevolg van een uit spraak van de Hoge Raad. Die verwierp vanochtend het ver zoek van Buma/Stemra. Winterwensen voor 'kerststressers', een bijzondere ontmoeting met het- verleden in 'Een huis van toen' in Museum Van Loon, de stompkaars is terug van weggeweest en Helle- borussen en andere winterbloeier- sin de sneeuw. Een extra bijlage bij 'deze krant staat geheel in het teken van wonen in kerstsfeer. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamÜMQV Straatj Postcode Plaats Telefoon (i.v-m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvukjg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekenint 712141 400114 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mqn bank-gironummer v1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1