Vogelwijk trekt rechtszaak Laan van Ouderzorg in REGIO Leiderdorp zoekt caféhouders voor meelfabriek Raad beslist in februari over miljoenentekort Poelgeest Steens neemt huilend afscheid van Oegstgeest itgeest adruk op itandigheid R5 Werkstraf voor bedreiging 'van de minst erge soort' Oegstgeest steunt geprocedeerde illegalen taties voor aris Westra de - Waarnemend bur- er Jan Westra van Rijn- i deze week 25 jaar bur- er. De nestor van de rda Geenjaar, stond ind even stil bij zijn ju- Ze prees hem om zijn chtig optreden. „U in opschieten, niet van Maar wat u belangrijk i nog wel eens ver met de standpunten aad." overhandigde boekenbon. Westra jn loopbaan 25 jaar ge- de gemeente Dussen. ie maanden zet hij een iter zijn burgemees- ïre. lie de Gunst nt het best de - Veronie de Gunst Jlichaëlschool in Ha- jde-Dorp is de winnaar leerlingenwedstrijd van Club in het kader van Poster Project Wet- De Best koos haar werk fend in het gemeente- pe 150 tekeningen die van vijf basisscholen (oude hebben inge- Net als vorig jaar wordt ende tekening aange- erkje bij het Oorlogs- fent in Hazerswoude- ii Overduin 1st - Hoe moet Oegst- jrh profileren als zelf- gemeente? De ge- ad wil zich over die blgende maand bera- t naar aanleiding van Iriftelijke reactie van ist op het herindeling- Sassenheim-Voor- nond van gedepu- pten. jorzitter Huizing van adt de brief van het negatief overkomen. I je bedenkt dat de sa ting met andere kleine jen in de omgeving ge- lerd moet worden. „De puden een andere in- jr aan de brief dan die lelden te geven." Hui- toorkomen dat een ne- houding ervoor zorgt ftgeest er op den duur Dor komt te staan en afstevent op een fusie Jen. Huizing: „Iemand lme: 'Oegstgeest wordt iwijk van Leiden'. Wat brief moeten we een ire grondhouding aan- i duidelijker aangeven allen, wat mij betreft huwelijksaanzoek aan maar ook met de «p dat we openstaan Oprekken met andere en." Huizing voegt er- dat de gemeente zich ndere kant kan afvra- i intensieve samenwer- andere kleine ge- j niet juist uit de weg om zo haar zelfstan- (tie te waarborgen, jkrijgt bijval van zijn jegdeman van Leefbaar jst: „We moeten kijken natie eruitziet als het 1 strakker wordt. Over tien jaar heb je aan en van Leiden twee nen, waarbij Oegst- bnige overblijft: de op- pr een fusie met Lei- leit voor een openbare 1 zodat we als raad tot ndpunt kunnen ko- pDA en Progressief denken dat het niet loopt. CDA-fractie- De Kok: „We zien Jien jaar wel hoe de Ippij in elkaar zit. Nu nedik kijken." vrijdag 19 december 2003 Rechter acht bewoners kansloos in juridische strijd met gemeente Leiderdorp door Janneke Dijke den haag/leiderdorp - De Contact groep Vogelwijk heeft gistermiddag in de Haagse rechtbank de rechtszaak en het bijbehorende bezwaar tegen de gemeente Leiderdorp ingetrokken. Na mens 122 huishoudens in de Vogelwijk had de contactgroep geprotesteerd te gen de aanleg van een tijdelijk par keerterrein bij de Merelstraat en een tijdelijke verbinding van de Laan van Ouderzorg met de Van Diepeningen- laan. De bestuursleden van de contact groep zagen in dat hun bezwaar geen kans maakte en volgden daarom het advies van rechter Dulek op. Zij raad de de bewoners dringend aan om de rechtszaak af te blazen. Ze legde de bewoners uit dat het anders zou uit lopen op een confrontatie met de ge meente, waardoor de twee partijen nog rechter tegenover elkaar komen te staan dan al het geval is. „Als u het intrekt, kan meneer Van de Loo tegen de wethouder zeggen: 'we zijn eruit gekomen, we gaan om de tafel zitten'. Dan is er samenwerking", aldus Du- lek. Gemeenteambtenaar Van de Loo probeerde de rechter uit te leggen dat er al veelvuldig overleg is geweest met de bewoners, en de bestuursle den van de contactgroep beaamden dat. „Wij hebben ontzettend goed contact met meneer Van de Loo. Het gaat om de wethouder", aldus voor zitter Lohmeijer. De rechter vond het daarom des te beter dat de contact groep de juridische strijd staakt en op de overlegtoer verdergaat. „Zo krijgt u een goede naam. U doet de wet houder nu een handreiking. Het is ook moeilijk voor die man. Die moet met zoveel belangen rekening hou den." De Contactgroep Vogelwijk voert al geruime tijd strijd met de gemeente, omdat de 122 leden het niet eens zijn met het centrumplan van de ge meente. Ze vinden de woontorens aan de Laan van Ouderzorg te hoog en zijn bang dat hun wijk overspoeld wordt door auto's van nieuwe bewo ners of van bezoekers aan het cen trum, dat straks een stuk dichter be bouwd is. De bewoners voelen zich niet begrepen door wethouder Mol- kenboer. Ze vinden dat hij niet naar ze luistert. Het bestuur greep de tijdelijke voor zieningen aan om opnieuw bezwaar te maken tegen het centrumplan. Volgens de Contactgroep Vogelwijk gebruikt de gemeente de verkeerde procedure uit de wet ruimtelijke or dening om het tijdelijke parkeerter rein en de weg aan te leggen. De ge meente kiest voor een korte procedu re, omdat de voorzieningen tijdelijk zijn. De bewoners stellen echter dat de weg in de toekomst op dezelfde plek komt te liggen en dat het par keerterrein ook later nog nodig is. Als we deze zaak winnen, dan luistert de gemeente misschien eindelijk naar ons, zo hoopten de bewoners. Maar over de gevolgen die het ontbreken van een verbindingsweg bij winkel centrum Santhorst zou hebben, had den ze niet nagedacht. De kans be staat dat het dan nog drukker wordt in de Vogelwijk. De rechter maakte gistermiddag, na dat ze zich uitgebreid had laten infor meren over het conflict, duidelijk dat zij de Leiderdorpers geen schijn van kans geeft om de rechtszaak te win nen. De Contactgroep Vogelwijk is niet-belanghebbend, omdat de leden de kruising van de Laan van Ouder zorg met de Van Diepeningenlaan vanuit hun huis niet kunnen zien. „Ik kan u drie maanden laten wachten op die uitspraak, maar dan hebt u nog meer ruzie. Is het niet beter om de zaak in te trekken?" Na een korte schorsing beantwoordde Lohmeijer die vraag met 'ja'. Meelfabriek Zijlstroom, gebouwd in 1916. Volgens de gemeente Leiderdorp de perfecte plek voor een horecagelegenheid. Foto: Hielco Kuipers 'Dit markante gebouw schreeuwt om een passende bestemming' door Janneke Dijke leiderdorp - De strijd om de Leiderdorpse Meelfabriek Zijl- stroom is geopend. Het fabriek je, dat voor het laatst is gebruikt door Schrama Diervoeders, wordt in de toekomst een hore cagelegenheid. De gemeente roept ondernemers op om hun creatieve plannen voor de fa briek in te dienen. Volgens de gemeente Leider dorp is het een hotspot, het ou de pandje aan de oever van de Zijl. Achter de fabriek, op de plek waar tot vorig jaar het asielzoekerscentrum stond, wordt de woonwijk Driegaten- brug gebouwd, waarin plek is voor villa's, rijtjeshuizen en ap partementen in de koop- en huursector en voor studenten. Leiderdorp promoot het pand als een plek waarin onderne mers hun 'horecadroom' kun nen laten uitkomen, 'op de grens van Leiderdorp met het Groene Hart'. „Dit markante gebouw staat op een perceel van ongeveer 2.500 vierkante meter en schreeuwt om een passende bestemming. Geef met uw hoogwaardige horeca gelegenheid dit gebied couleur locale!", schrijft de gemeente in advertenties en op de eigen website. Meelfabriek Zijlstroom verkeert in slechte staat. De gemeente liet de gevel vorig jaar al eens stutten om instorting te voorko men. De balken waarop de vloeren steunen bleken aan de kant van de voorgevel te zijn aangetast door vocht, dat via de voegen naar binnen was gesij peld. Ook werden de slechte voegen gerepareerd. De werk zaamheden kostten toen 10.000 euro, maar daarmee was het gebouwtje niet gered. Een grondiger restauratie is nodig voordat het in gebruik wordt genomen door een café of res taurant. Hoewel Leiderdorp het in 1916 gebouwde pand 'mar kant' en 'monumentaal' noemt, is het geen monument. Geïnteresseerde ondernemers kunnen meer informatie opvra gen bij projectontwikkelaar Proper Stok. Tot 12 maart heb ben ze de tijd om hun onderne mingsplan in te dienen. Ge meente en projectontwikkelaar bepalen wat de beste inzendin gen zijn, en maken daaruit een keus. Aanvankelijk had de gemeente het plan om Zijlstroom toe te wijzen aan een ondernemer die den haag/zoeterwoude - Het draaide allemaal om een flink bedrag dat zijn vader en een oom jaren geleden hadden uit geleend aan een leverancier. Dat zou nooit zijn terugbetaald. Dat zat de 29-jarige Rotterdam mer die gisteren voor de recht bank moest verschijnen zo dwars dat hij op 22 september het heft in eigen hand nam. Met drie stevig gebouwde man nen ging hij verhaal halen op het kantoor van de zoon van de schuldenaar in Zoeterwoude- Rijndijk. Hun werkwijze typeer de de rechter als afpersing en zij veroordeelde de Rotterdam mer daarvoor tot een werkstraf van 120 uur. De drie 'kleerkasten' kwamen er met een voorwaardelijke cel straf van drie maanden af. „Het is voor het slachtoffer een be hoorlijk bedreigende situatie geweest", aldus de rechter, die minder hoge straffen uitdeelde dan de officier van justitie had geëist. Lagere straffen vond de rechter op zijn plaats omdat het ging om 'bedreiging van de minst erge soort': er waren geen wapens en geen lichame lijk geweld gebruikt. Ook hield ze rekening met het feit dat de Rotterdammer en zijn maten na hun arrestatie al zes dagen hadden vastgezeten. Over wat zich had afgespeeld op het Zoeterwoudse kantoor van de ondernemer, liepen de lezingen uiteen. Volgens de on dernemer had het viertal drei gende taal gebruikt. Er zou 'iets gebeuren', als hij niet snel 100.000 euro zou betalen. De ondernemer dacht dat zijn da gen geteld waren en maakte naar eigen zeggen 'uit wan hoop' een afspraak met zijn schuldeiser om de zaak verder te regelen. Ze zouden elkaar drie dagen later ontmoeten in een restaurant in Leiderdorp. Maar de ondernemer kwam niet opdagen. De door hem in geschakelde politie wel, en zo liepen de Rotterdammer en zijn a maten regelrecht in de armen 1 van een compleet arrestatie team. De verdachte en zijn vrienden hadden een ander verhaal. In het Zoeterwoudse kantoor zou den ze netjes zijn gebleven. Er was volgens hen slechts een 'stevig* zakelijk gesprek ge voerd. „Ik kwam voor een beta lingsregeling. Ik snapte ook wel dat hij dat geld niet op de plank had liggen. Al deed hij er twin tig jaar over; als er maar iets ge beurde", aldus de 29-jarige Rot terdammer, die in het dagelijks leven drie horeca-gelegenhe- den runt. Volgens hem was het zijn vader alsmaar niet gelukt om het geld terug te krijgen van zijn vroegere leverancier. „Uit onmacht heeft hij de kwestie toen maar laten rusten." Of hij bij een zakelijk geschil al tijd een stel stevige kerels mee nam, wilde de rechter van de Rotterdammer weten. „Nor maal ga ik met mijn vader en mijn accountant", antwoordde hij. Toen hij naar Zoeterwoude ging, maakte hij een uitzonde ring. De Rotterdammer kwalifi ceerde de ondernemer en zijn familie als 'onbetrouwbare mensen' met 'een zweem van oplichting'. Zijn maten had hij meegenomen uit zelfbescher ming. „Ik ontvang liever geen klappen." De advocaten van de Rotter dammer en zijn vrienden vroe gen vrijspraak voor hun cliën ten. Volgens hen had het viertal niet meer gedaan dan 'rechtzet ten wat krom was'. Dat de on dernemer bang was geweest toen hij vier mannen over de vloer kreeg, zei een van de ad vocaten niets. „Als een slecht betalende huurder een brief van een deurwaarder krijgt, breekt hem ook het zweet uit." er een wijnproeverij wilde be ginnen. Naast het oude pand zou een nieuwe loods gebouwd worden, waarin mensen een wijnkelder konden huren. De raad kraakte het ontwerp van de wijnkelder, dat bijna alle raadsleden als een 'graftombe' betitelden. De gemeenteraad vond het bovendien niet cor rect dat andere ondernemers buitenspel werden gezet, en be sloot dat er een openbare aan besteding moest komen. De kans dat er een wijnproeverij langs de Zijl komt bestaat nog steeds, want de wijnhandelaar doet mee aan de aanbesteding. oegstgeest - Aangeslagen heeftwethouder Heieen Steens (Leefbaar Oegstgeest) gisaf- scheid genomenvan de ge meenteraad. Haar opvolger, Gé Eegdeman, legde vervolgens de eed cif. De lege plaats die hij als fractievoorzitter van de partij achterlaat is nu ingenomen door Niels van Weeren en de vrijgekomen plek in de fractie door Willem Otto Hazelhorst. Steens, die met haar echtge noot een nieuwe leven gaat be ginnen als eigenaar van een Franse camping, werd in 1994 lid van de raad. Zij was zes jaar wethouder. De raadsleden roemden haar om haar sociale vermogen en uitbundige lach. Steens kon haar tranen niet be dwingen. In haar afscheidsrede noemde ze het wethouder schap een 'prachtige baan', maar ze stelde dat deze ook zijn tol eiste. „Vanaf een bepaald moment werd meer energie ge vraagd dan opgewekt. Mijn dochters hebben me gemist, en ik hen ook." ieest - Oegstgeest cht uitgeprocedeerde iTTekers onderdak en 'g fteuning bieden. Buiende gisteravond in imakeenteraad een 'rid- 'fe' motie in om dat ülkaar te krijgen. De jidere fracties namen prstel unaniem aan. ir 11 j rijksoverheidsbeleid Iflyt dat uitgeprocedeer- g.^lzoekers worden uit- De landen van her- )|al verlenen de acht I geen toestemming ierugkeer, waardoor Tgstgeestse asielzoe- I geval van uitzetting jnders zou resten dan werven in de illegali- !e hulp van de ge- p is van kracht zo- f geen goede terug- keerregeling is getroffen. Fractievoorzitter De Kok van het CDA: „Het gaat om com pleet geïntegreerde gezinnen. Vanuit menselijk oogpunt hebben we niets tegen hun aanwezigheid. Ze zijn uitge procedeerd en wij vinden dat mensen wel eens uitgezet moeten worden. Maar niet op deze manier." Progressief Oegstgeest ziet het als 'een signaal dat er ruimhartiger mag worden omgesprongen met mensen die hier al zo lang wonen'. Opmerkelijk is het standpunt van WD. „Het pro bleem is dat we onze landelij ke afdeling tegen zulke hulp is en het naar de gemeenten doorschuift", aldus raadslid Van den Hoek. „Wij van WD Oegstgeest vinden het niet normaal om zomaar mensen op straat te zetten." L Tunnel is voor Oegstgeest nog steeds bezuinigingspost door Jeroen Overduin oegstgeest - De gemeente Oegstgeest brengt in februari de resultaten naar buiten van het onderzoek naar het miljoenen tekort van nieuwbouwwijk Poelgeest. Het tekort bedraagt bijna 20 miljoen euro, maar dat kan volgende maand weer an ders zijn. Er is een nieuwe grondexploita tie in de maak. Ondertussen worden beslissingen genomen om het begrotingstekort weg te werken. De spoorwegtunnel tussen Poelgeest en de Leidse Merenwijk blijft de grootste po tentiële bezuinigingspost, goed voor een besparing van 2,6 mil joen euro. De gemeente moet nog steeds met Leiden uitvech ten of Oegstgeest onder eerdere toezeggingen over de aanleg van de tunnel kan uitkomen. Als Oegstgeest toch moet bou wen, wil het uit een project een nog onbekende besparing sle pen door de bouw aan de kant van Leiden te laten beginnen. Met huizenbouw wil de ge meente zo'n 1,2 miljoen euro verdienen. Daarvoor creëert Oegstgeest locaties aan de Aldo van Eycklaan in de Morsebel en aan de Paedtslaan Broucho- venlaan. Ook in de Morsebel, op de plek van het vroegere in formatiecentrum, komt een ap partementencomplex of een aantal vrijstaande woningen te staan. De gemeente wil onder zoeken of ook aan de Kennedy- laan bouwmogelijkheden zijn. Bezuinigingen die minder geld opleveren zijn: versobering van de aanplant en inrichting van de Veerpolder en de aanleg van één brug met twee rijbanen over de Holle Mare in plaats van twee bruggen. Met de laat ste maatregel bespaart de ge meente 310.000 euro. De verkoop van boerderij Zwet sloot moet een bedrag opbren gen dat kan oplopen tot een slordige anderhalf miljoen eu ro. De hoogte ervan hangt af van de eventuele vestiging van het Milieu Educatief Centrum in de boerderij, waar een initia tiefgroep nog onderzoek naar doet. Het plan om het landgoed Voor of achter de muziek? Voor 3 miljoen euro van het Poelgeesttekort zijn nog geen oplossingen bedacht. De raadsleden in Oegstgeest vra gen zich af hoe die miljoenen gedekt moeten worden. WD- fractievoorzitter Huizing stelt vast dat daarnaast een aantal maatregelen ook nog niet ze ker is: „Mijn gevoel zegt me dat er een gat is van ongeveer 6 miljoen. Hoe denkt de wet houder daaraan op korte ter mijn iets te doen?" Wethouder De Ruijter (CDA) wijst erop dat de raad allerlei bezuinigingsvoorstellen van het college heeft afgeschoten: „We hadden een grote hoe veelheid mogelijkheden en dat brokkelde alleen maar af." De wethouder vindt het zin voller om niet eerder dan vol gende maand over nieuwe op lossingen te praten, als de nieuwe begroting van de grondexploitatie van Poelgeest bekend is. Daarmee is de meerderheid van de raad het roerend eens. Het nu bereken de tekort van 19,5 miljoen euro kan immers hoger of lager uit pakken. Huizing plaatst een kanttekening: „Wij hebben de plicht om nu naar de toekomst te kijken en kimnen niet alvast rekening te houden met even tuele meevallers." Fractievoor zitter Klaver van Progressief Oegstgeest: „Huizing loopt voor de muziek uit. Laten we maatregelen nemen als we we ten waarover we praten." Hui zing: „Vorig jaar zei u dat ook en toen bleek het tekort van 12,5 miljoen op te lopen naar 19,5 miljoen, Loop ik voor de muziek uit of u erachteraan?" Oud-Poelgeest te verkopen is van de baan en de opbrengst van de verkoop van 't Groot Pr offijt (de gemeente tauidt de vraagprijs nog geheirrtpltomt in de reservepot en telt daarom niet mee. Raadslid Van der Post (Progres sief Oegstgeest) verwijt wethou der De Ruijter de trage voort gang van de besluitvorming rond de maatregelen: „Jammer dat we er als raad druk achter willen zetten en dan pas een maand later dan gepland er hierover kunnen praten." Van Weeren (Leefbaar Oegstgeest) uitte andermaal kritiek op de communicatie van de gemeen te: „Leefbaar Oegstgeest is te leurgesteld over de terugkoppe ling naar de burgers. We willen maximale openbaarheid. Nu doen we geen recht aan de in zet die de bevolking toonde om mee te denken over oplossin gen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17