oortplanting van palingen blijft raadselachtig LEIDEN REGIO 'Leidse lantaarns verblinden voorbijgangers' Het is uit met de pret voor de ambtenaren R3 Provincie en raad akkoord met bouwplan Warmond vrijdag 19 DECEMBER 2003 van der Pols )e Leidse lantaarns geven een veel it, waardoor ze voorbijgangers ver- Schaduwen van auto's veranderen arte poelen en objecten op straat ^welijks zichtbaar. Er is echter een j oplossing: plaats een stuk matglas spiegeltje in de lantaarn, waardoor ^icht geeft zonder te verblinden. DOgde Marius Püttmann gister- ijdens de commissievergadering en Groen, waar het beleidsplan e Verlichting op de agenda stond, de Leidenaar heeft de gemeente verkeerde type lantaarnpaal geko- ogenaamde 'kegelarmatuur'. „De- trmatuur is ontworpen voor par- Hillebrand bestrijdt dat gemeente heeft ingekocht bij 'Gamma van verlichtingsland' keerplaatsen. De lamp zit lager dan de kap, waardoor het licht evenveel naar alle kan ten schijnt. Dit is precies wat je wilt in grote open ruimtes, zoals parkeerplaatsen, maar niet in woonwijken." Volgens Pütmann zorgt dit type lamp dan ook veel 'lichthinder', wat de gemeente in de toekomst in de problemen kan brengen. „De wetgevende trend gaat naar lichtarma- turen met een hoge TI waarde, wat wil zeg gen: weinig verblinding voor het oog. Voor Leiden zou dat betekenen dat de kegel armatuur, waarvan er nu meer dan 10.000 in Leiden staan, moeten worden aangepast of vervangen. Dit brengt zeer hoge kosten met zich mee." De Leidenaar had echter een eenvoudige oplossing in petto: plaats rondom de lamp een stuk matglas en bovenin een spiegeltje. „Door het glas heb je geen last meer van de felle lamp. Bovendien wordt het licht over een groter oppervlak verspreid, wat de lichtsterkte ten goede komt. En door het spiegeltje gaat er geen licht aan de boven kant verloren." Wethouder Ron Hillebrand zei dat het plaatsen van matglas wel was overwogen, maar bewust niet gedaan. Dit zou de lan taarn te veel doen afwijken van het 'klassie ke model', waarmee de binnenstad vol staat. „En dat is erg geliefd is, getuige de in spraakreacties waarin juist om dit type lamp wordt gevraagd", aldus Hillebrand. WD-raadslid Fredenk Zevenbergen onder schreef dit. „De mensen langs de singels zijn juist dol op deze dingen." Ook bestreed de wethouder nadrukkelijk dat er een verkeerd type armatuur was ge kozen. Pütmann zei de indruk te hebben dat de gemeente even naar de 'Gamma van verlichtingsland' was gegaan, om daar een paar goedkope lantaarns op de kop te tik ken. Waarop Hillebrand reageerde: „Dit is een wel degelijk een goed, gangbaar armatuur. Niet voor niets wordt het zoveel gebruikt." Wel deed hij de toezegging zich nog eens te buigen over de 'verblindingsproblematiek'. „Als u een armatuur in dezelfde prijsklasse kent die minder verblindt, dan houd ik me van harte aanbevolen." In januari komt de nota Openbare Verlich ting nogmaals aan de orde in de commis- gen waarschuwen: commerciële kweek is nog ver weg red Simons Is het licht aan gaat, lingwijfjes nieuwsgie- ip uit de pvc-buis waar in. Bioloog Arjan Pal- lie zijn dagen door- leen geïmproviseerd la- naast de fietsenstal- :t Gorlaeus Laboriato- le Wassenaarseweg, hij ze in het bruisen- r ziet liggen. „Colle- lijken ze met ratten. Ze in goeie naam, maar mg observeert, zijn ze mzinnigheid van de spreekwoordelijk. Het e vis die zich klaarblij- 1 kan voortplanten bij lielan geslachtsorganen, na^udheid vroegen filoso- Aristoteles en Plinius hejioe palingen konden D&ristoteles moest con- re v'dat ze uit de modder ;ldi gekropen' en Plinius onktelde dat palingen i pi tegen rotsen afwre- blat daaruit nieuwe pa- 3aibeiden. eei77 vond de Italiaanse ;te£arlo Mondini de mi- onirouwelijke geslachts- usvan een paling en een gaiter werd het eerste min ontdekt. Ook bleek ertjnegentiende eeuw dat kis, die elk voorjaar tus- drij en juni voor de Euro- te ken verschijnen, feite- naapalingen zijn. zeiersiteit Leiden doet n d7 onderzoek naar pa- esènuit de wetenschap naliet goed gaat met de vron jaar op jaar verschij- linder glasaaltjes voor lese en Noord-Ameri- taaiisten. In het project l snjroberen Leidse biolo- an.ki met collega's uit on- dri Denemarken, Frank- renïongarije de oorzaak •vedfhame te achterhalen rdoi mogelijk, een halt eipen. Oeiemeen lijkt het er op jedsen, moeilijk afbreek - deltoffen als pcb's en lig ping de oorzaak zijn. krij aaq >iif Bioloog Arjan Palstra bij een wijfjespaling uit zijn proefopstelling in het Gorlaeus Lab. „Ze hebben geen goede naam, maar als je ze lang observeert, zijn ze intrigerend." Foto: Hielco Kuipers Toch staat veel nog niet vast. Zelfs het vermoeden dat de pa lingen paaien in de Sargassozee is nooit bewezen. Wel heeft Vincent van Ginneken na uitge breide zwemproeven in het Gorlaeus vastgesteld dat de die ren de 6000 kilometer lange reis in 140 dagen kunnen afleggen op de energie van vijf bruine boterhammen met pindakaas. De uithoudingsproeven van de Leidse biologen gaan nog door, maar inmiddels zijn Arjan Pal stra en zijn begeleider Guido van den Thillart ook begonnen met voortplantingsonderzoek. Op het moment dat palingen naar zee terugkeren, worden ze 'schier'. Hun ogen worden gro ter, ze ontwikkelen zilverkleuri ge flanken en buiken en hun maagdarmkanaal verdwijnt. De dieren zijn daarmee in feite ge doemd te sterven en dat maakt voortplanting des te meer noodzaak. In proefopstellingen in Gorlaeus en Van der Klaauw Laboratoria spuit Palstra de schiere dieren wekelijks in met hormonale extracten waardoor zij seksueel rijpen. Palstra slaagde er onlangs in om palingembryo's te kweken. Dat veroorzaakte een storm loop van de media, waarover de bioloog toch wat verbaasd was. In Japan lukt het al dertig jaar om larven van de Japanse pa ling te kweken en Palstra heeft het Japanse kweekprotocol ge volgd. Het probleem is echter dat de methode inefficiënt is. Maar enkele palingwijfjes per honderd dieren leveren be- vruchtbare eitjes op. Sommige dieren rijpen bovendien snel af, andere traag. „Voor commerci ële productie is de methode nog ongeschikt", zegt Palstra. Eén van Palstra's resultaten is dat hij het Japanse kweekproto col per individueel dier zo kan wijzigen dat de bevruchtings kansen aanzienlijk groter wor den. Dat ziet hij als een eerste stap naar commerciële kweek. Of, zoals hij zegt: „De kans is klein, maar de hoop is groot." In de natuur investeert een pa ling weinig in eicellen. Elke cel krijgt een bolletje eiwit en een bolletje vet mee. Na zestig uur al komt het eitje uit en is het ei wit opgebruikt. Het vet gebrui ken de kleine palinglarven waarschijnlijk om actief op zoek te gaan naar voedsel. He laas bevat het vet vaak hoge concentraties giftig pcb, dat dus van de ene op de andere gene ratie palingen wordt doorgege ven. Het is dus misschien wel zo verstandig dat er een eind is gekomen aan de oude Leidse traditie om tijdens Leidens ont zet niet alleen haring, maar ook grachtenpaling te eten. warmond - De doorgang van het veelbesproken nieuwbouwproject op de kop van de Dorpsstraat in Warmond is een flinke stap dichterbij gekomen. De ge meenteraad verleende gis teravond vrijstelling voor de twee betreffende bouwplan nen. Alleen de WD-fractie stemde tegen. Het provincie bestuur keurde de nieuw- bouwplannen voor de Dorpsstraat onlangs al goed. Op de kop van de Dorps straat moeten volgens de plannen van woningstich ting Warmunda twee nieuwe gebouwen verrijzen: Dek- kersgaard, met twaalf appar tementen, parkeergarage en commerciële ruimten, en Meerpunt, met achttien ap partementen, een parkeerga rage en een supermarkt. Veel inwoners bekritiseerden het plan, omdat het te massaal zou zijn en het aangezicht van de historische omgeving zou aantasten. Daarop wer den de plannen op enkele punten aangepast. Die nieu we plannen bleken in april goedkeuring te krijgen van een meerderheid in de ge meenteraad. Afgelopen zomer vroeg de gemeenteraad bij het provin ciebestuur dan ook een ver klaring van geen bezwaar aangevraagd. Gedeputeerde staten ontvingen vervolgens tegenstrijdige adviezen. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg keurde de plannen goed. Maar Bond Heem schut, een vereniging die zich inzet voor cultuurhisto rische monumenten, kraakte het plan af. Heemschut noemde de gebouwen Meer punt en Dekkersgaard 'een regelrechte aantasting van de zeer waardevolle cultuur historische identiteit van Warmond'. GS lieten de ge meente desondanks schrifte lijk weten in te stemmen met de plannen. Nu de raad vrijstelling heeft verleend, kan het Warmonds college de bouwvergunning eerste fase voor de bouw plannen verlenen. e b jMlei 't Groot Proffijt in Oegstgeest dicht a iever lui dan moe, eJereikbaar en voeren de niks uit. En als ze een dllen roken, staan ze dag buiten aan hun te trekken, in plaats ,j ter het bureau te zit- verdienen ze te veel, ze om in de vakantie- in op vrijdag zijn ze al weekeinde begon- De buitenwereld denkt niet bepaald positief over ambte naren. Nog een vooroordeel: ambtenaren worden aan het einde van het jaar uitgebreid gefêteerd. Vanaf eind novem ber of begin december komen de dames en heren om in de banketstaven, bonbons, dure flessen wijn, kerststollen en lekkere luchtjes. Kortom, dan stromen de sinterklaasca- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 deautjes en kerstpakketten van 'goede relaties' binnen die de gemeentewerkers kunnen opeten, opdrinken en gebrui ken tijdens hun kerstvakantie die meestal een week of drie duurt. In dat gangbare beeld van beeld van ambtenaren komt verandering, als het aan Claus Martinot ligt, de directeur van de Dienst Milieu en Beheer van de gemeente. Hij heeft in een brief aan externe relaties een aantal richtlijnen uitge vaardigd met betrekking tot het ontvangen van (relatie)ge- schenken voor 'zijn' mensen. Uit dat schrijven blijkt dat het uit is met de pret voor de overheidsdienaar. Martinot loopt alvast vooruit op hel 'gemeentebreed inte- griteitsbeleid' en heeft voor le veranciers van zijn eigen orga nisatie een gedragscode vast gesteld. „Omdat met name in de maand december vaak ge schenken aan ambtenaren worden gezonden, vind ik het van belang u te laten weten dat wij dit niet meer passend vinden in onze organisatie. Daarom hebben wij het vol gende afgesprokenzo schrijft hij aan zijn relaties: 1. De individuele medewerker mag geen geschenken meer aannemen; toch ontvangen geschenken moeten op een centrale plaats worden ingele verd en worden verloot onder alle collega's. 2. Geschenken mogen niet op oegstgeest - Omdat de ge meente Oegstgeest 't Groot Proffijt - het multifunctionele centrum in Haaswijk - wil ver kopen, moeten de gebruikers het gebouw per 1 juli verlaten hebben. Wethouder Steens (Leefbaar Oegstgeest) heeft op haar laatste werkdag als be stuurder beloofd dat de ge meente zal 'meekijken en mee zoeken' naar een nieuw onder komen voor de clubs. In januari hebben de gebruikers daairiver een eerste gesprek met haar op volger Eegdeman. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Ambtenaren mogen niet meer onbeperkt kerstpakketten accepteren. Archieffoto: United Photos de Boer het huisadres worden aange boden. 3. Geschenken boven de 50 euro worden geretourneerd. Verder mogen ambtenaren niet deelnemen aan festivitei ten, evenementen, reizen, maaltijden en dergelijke op kosten van bedrijven, tenzij hiervoor expliciet toestem ming is gegeven door de di recteur. Fons Delemarre, woordvoer der van de gemeente laat we ten dat de brief expliciet is be doeld voor relaties van Milieu en Beheer en niet voor mede werkers van de organisatie. „Maar eigenlijk is er niets nieuws onder de zon, want voor ambtenaren gelden de zelfde regels. Die regels gelden ook voor bur gemeester, wet houders en de gemeentese cretaris. De cadeaus die zij ac cepteren, worden tijdens de eerste vergadering van vol gend jaar verloot." Eric-Jan Berendsen In Rijn en Vliet, het centrum voor ouderen aan de Aaltje Noorderwierlaan in Zuidwest, treedt zondag vanaf 14.45 uur Ensemble Vivente op. Deze kleine operettegroep brengt kerstliederen en een aantal operettemelodieën ten gehore. De toegang is 1,50 euro. Bij voetbalclub FC Boshuizen aan de Boshuizerkade in Leiden begint vanavond om 20.00 uur een kerstbingo. Sjaak en Nel de Heiden ver zorgen morgen weer line dance in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5 in Leiden. Aan vang 20.30 uur. Informatie 5221360. Morgen staat Las Vegas, Vrij plaats Koppenhinksteeg vanaf 19.00 uur in het teken van de Balkan. De film 'Gadjo dilo' wordt vertoond over een Frans man die langs de grenzen van Fort Europa op zoek gaat naar de rijke cultuur van de Roma. Verder komt er een optreden van het duo Slupp Swamy met een muzikale reis door zuidoost Europa. 'Komt laat het ieder horen' is het thema van het kinderkerst feest dat woensdag in de Re genboogkerk aan de Watermo len 1 in de Merenwijk in Leiden wordt gevierd. Kinderen zingen en spelen het bekende kerstver haal en aan het eind mogen alle kinderen meedoen. Voor de al lerkleinsten is er een cxkphe. In buurthuis De Pantrot aan de Middelstegracht 85 in Lei den is morgen om 20.00 uur de kerstbingo Binnendijks. Zondag kan er vanaf 13.30 uur geklaver jast worden en elke maandag is er vanaf 12.30 uur voor 0,50 eu rocent vrij klaverjassen. IVN Leiden verzorgt begin vol gend jaar een cursus natuur- en milieuvriendelijk tuinieren. De cursisten leren alles over bodemmonsters analyseren, ecologische principes en het dierenleven in de tuin. Cursus- data 5 en 19 februari en 4 en 18 maart. De cursus, die wordt ge geven in De Bloemhof in de Bloemerd in Leiderdorp, kost ongeveer 25 euro, afhankelijk van het aantal deelnemers. Voor 1 januari opgeven bij Ma rijke Schellekens, telefoon 5417310 of e-mail: mjschelle- kens@tiscali.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15