Verliefd op - en in - Oeganda? REGIO I 'Bij een studiekeuze moetje je niet laten leiden door geld' Het col- Sause Mangele NAVRAAG De Leidse universiteit wil het collegegeld van impopulaire maar maatschappelijk waardevolle studies verlagen om daarmee meer studen- legegeld van populaire studies waar de maatschappij niet echt op zit te wach ten, zou flink omhoog moeten. DOMINIQUE BONCAERTS (23) is voor zitter van de El Cid commissie, die volgend jaar de nieuwe studenten van de universiteit wegwijs moet maken in Leiden. Zij vindt de maat regel geen goed idee. „Ik zou aankomend studenten adviseren om zich bij de keuze van de studie niette laten leiden door geld." Wat studeert u zelf? „Ik doe biomedische wetenschappen. Volgens mij is dat een studie die nog wel wat promotie zou kunnen gebruiken. De life sciences worden door de universiteit als erg belangrijk gezien. Aan de ande re kant kende de studie biomedische wetenschappen in het verle den nog wel eens een numerius fixus. Maar dat kwam doordat veel studenten die zijn uitgeloot voor medicijnen de studie een jaartje gaan doen. De afgelopen jaren kon iedereen die zich aanmeldde overigens wel terecht." Wat vindt u van de voorgestelde maatregel? „Ik vind het heel moeilijk. Je maakt op deze manier een groot on derscheid tussen minder draagkrachtige studenten en studenten die van thuis geld mee krijgen. Ik denk dat de hoogte van het colle- gegeid bij minder draagkrachtige studenten wel een rol gaat spe len. Bij mensen die heel duidelijk voor een bepaalde studie kiezen misschien niet. Maar wel voor mensen die een meer negatieve keuze maken: die iets gaan studeren omdat ze allerlei andere stu dies niet zien zitten." Is er nu al niet sprake van een tweedeling tussen arme en rijke studenten? „Dat zou ik niet zo goed weten. Maar mogelijk dat studenten die minder geld hebben meer tijd kwijt zijn aan bijbaantjes en zich daardoor minder in het studentenleven vertonen. Dat zou ik me voor kunnen stellen." Zou u adviseren om bij de studiekeuze de prijs mee te laten spe len? „Nee. Ik zou aankomend studenten adviseren om zich bij de keuze van de studie niet te laten leiden door geld. Het belangrijkste is dat je gemotiveerd bent voor een studie. Als je de motivatie hebt, dan schop je het uiteindelijk verder." Hoe zou u dan meer studenten naar de exacte wetenschappen willen lokken? „Ik denk dat je het onderwijs in de exacte vakken op de middelba re school aantrekkelijker moet maken. Bijvoorbeeld door al op de middelbare school uitstapjes naar het bedrijfsleven te organiseren. Kijk, exacte vakken zijn natuurlijk al aantrekkelijk doordat het be drijfsleven zit te springen om afgestudeerden. Maar het perspectief datje met een exacte studie een goede baan krijgt, is blijkbaar niet genoeg." tekst: Ruud Sep UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold tot het automatisch afschrijven van het E-mail: directiehdcuz@hdc.nl abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) VERZENDING PER POST E-mail: redactie.ld@hdc.nl Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. HOOFDKANTOOR K K 6 Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 GEEN KRANT ONTVANGEN? Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Voor nabezorging: 071-5128 030 Redactie fax 071-5 356 415 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 an t ht A t Alle auteursrechten en databankrechten ten ADVERTENTIEVERKOOP aanzien van (de inhoud van) deze uitgave Advertenties m.b.t.: worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze Auto's: 072-6813661 rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV Onroerend goed: 023-5150 543 c.q. de betreffende auteur. Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 HDC Ult8ever,J Zuid BV'2003 Business to business: 072-519 6540 De publicatierechten van werken van Overige detailhandel: 071-5 356 300 beeldende kunstenaars aangesloten bij een Reclamebureaus kunnen contact opnemen CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting met: 075-6813636 Beeldrecht te Amstelveen. ABONNEESERVICE HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de 071-5128 030 verwerking van gegevens van abonnees van E-mail: abonneeservice@hdc.nl dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens ABONNEMENTEN worden gebruikt om gerichte informatie over Bij vooruitbetaling (acceptgiro) voordeelaanbiedingen te geven, towel door p/m €20,20 (alleen aut Ine) onszelf ais door derden. Heeft u hier bezwaar n/Vuu trA n/i nr. tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten p/kw €56,70 p/j €2,6,90 aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Abonnees die ons een machtiging verstrekken Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. VRIJDAG 19 DECEMBER 20 U weet waarschijnlijk wel wat een broodje aap is. Voor degenen die met de term niet bekend zijn: een broodje aap is een verhaal over iets ver schrikkelijks dat waar ge beurd zou kunnen zijn en dat in korte tijd in de hele stad of provincie de ronde doet en dat... niet waar is. Laatst werd Leiden opge schrikt door het gerucht dat een groep jongens in de Haarlemmerstraat en elders meisjes aanhiel den en bevalen om eni ge, nauwkeurig omschre ven seksuele handelin gen te verrichten. Als de meisjes weigerden kre gen ze een 'smiley', een inkeping met een mes in beide mondhoeken. Ver zonnen verhalen als dit doen al heel lang de ron de. Ook in het Leiden van eeuwen geleden. Als u langs het pand Breestraat 177 loopt, vlak bij de Steenschuur, dan ziet u daarvan het leven de bewijs. Kijk naar de gevel en ontdek de gevel steen met in het midden de afbeelding van een spin. En die spin is ver bonden met het volgen de broodje-aapverhaal. In het pand op nummer 177 was vroeger een apo theek gevestigd. De apo theker maakte zelf zijn eigen geneesmiddelen van kruiden die hij uit verre oorden liet overko men. Op een dag zat er tussen die kruiden een jonge reuzenspin die zich tussen de reten van de vloer van de zolder verborg. Er zijn drie vari anten van wat er zich daarna afspeelde. Ten eerste: de jonge spin groeide zo sterk dat hij niet meer tussen de bal ken uit kon. En toen op een dag de vloer ver nieuwd moest worden, werd een van de werklie den door de spin gebe ten. De arme man ver loor het leven. De tweede versie is nog iets onwaarschijnlijker. De stevig uit de kluiten gewassen reuzenspin viel door de vloer heen in een pot met pap die op de ta fel stond. Toen de bewo ners van het vertrek waarin de spin terecht was gekomen dat ont dekten, slaagden ze erin de spin te doden. Maar die had inmiddels al zijn gif in de pap achtergela ten. Gevolg: de hele fami lie werd vergiftigd door het eten van de pap. (Als of je nog eetlust hebt als je zo'n beest in je pap aantreft. Maar goed, het is maar een gerucht). De laatste versie: naast het pand nummer 177 stond een herberg. In de kamer die grensde aan de bovenkamer van de apotheek, de woonplaats van de spin dus, werden regelmatig gasten dood aangetroffen. Al het bloed was uit hun li chaam weggezogen en het lijk vertoonde een diepe wond. De herber gier kon de kamer niet meer verhuren, want ie dereen wist wat het ge volg zou kunnen zijn van een logeerpartij daar. Maar, op een zekere dag kwam er een gast die zei dat hij onbevreesd was en in die kamer wilde slapen. De man bleef wakker, ontdekte de spin, doodde hem en werd als een held beschouwd. Als eerbewijs werd een ge velsteen aangebracht met de afbeelding van die reuzenspin die zoveel ellende had veroorzaakt. Platte brug. A.C. Kuik woonde van 1922 tot 1947 in de Hansenstraat. Hij kan zich de platte brug, die van de Mare over de Maresingel naar de Haarlemmertrekvaart liep, nog goed herinne ren. De brug werd zo ge- noèmd omdat hij een stilly lager was dan de ho ge brug, die liep van de Maresingel naar de Rijns- burgersingel over de Haarlemmertrekvaart. Daar gebeurde in die ja ren ontstellend veel on gelukken met handwa gens en paarden die uit gleden over de natte, houten brug. Mangele. De ten onrech te niet meer gelezen ze- ventiende-eeuwse dich ter Bredero zegt over een vrouw die maar voortdu rend aan het kwebbelen is 'Heur mongt die gater aers noch aers, as 'en tel lenaar zijn aers gat'. Dat wil zeggen: Haar mond die gaat precies zo snel op en neer als de kont van een telganger een paard dat bij het hollen gelijktijdig zijn linker- daarna zijn rechterbenen verzet.) Wat opvalt is dat Bredero mongt spelt, niet mond of mont. Die nd is dus ng geworden. Dat is in grote delen van het lan beurd, ook in Lei Denk maar aan d uitspraak van hel ken)fonds, dat hi omgetoverd tot f Maar we kennen de mangele voor amandelen zoals sause mangele vc pinda's. En die st mangele is de vei f ring van Curasao amandelen. j Kan iemand mij uitleggen hoe ka eruitziet? En wat nen krremme en sÊ Met dank aan Ro mareé, Toos Kon |l burg en 'Leids Vo 1953 (met alle ge, over de reuzensp acties en tips: Lei lect, postbus 54, l Leiden, of: h.hees mans@12move.n nieuw e-mailadr Hans Heesterman Op het erf voor een lemen huis met golfplatendak pruttelt op open vuur de matooke. Een al ledaags beeld in Oeganda. De zurig smakende bananenpuree is het basisvoedsel voor vrijwel iedere Oegandees. Drie Neder landse meiden hebben het ge recht inmiddels leren eten. Nu wordt het tijd dat ze matooke ook zelf leren klaarmaken. Na talie Smeltink uit Sassenheim, Joan Spijker uit Bodegraven en Barbara Keislair uit Voorburg wonen tegenwoordig in Buien- ga, een plattelandsdorp op 20 kilometer afstand van hoofd stad Kampala. De dorpelingen begrijpen niet dat de drie mzungu's (blanken) zo ver knocht zijn geraakt aan de pri mitieve manier van leven. In het rijke verre Westen hebben ze het toch veel beter? Het is liefde, in meerdere vormen, die de jonge vrouwen naar Oegan da heeft getrokken. Een doordeweekse dag in Kampala. Barbara, Joan en Nathalie (alledrie begin twin tig) zijn naar de hoofdstad ge komen om te kijken of hun postbus bij het hoofdpostkan toor is gevuld met brieven en kaarten uit Nederland. Kun nen ze meteen de journalist uit Nederland oppikken. Op naar het busstation in het centrum van de stad. „We ne men de matatu naar Buien- ga", klinkt het. Het openbaar vervoer in Oeganda bestaat uit duizenden minibussen. De chauffeur van de matatu ver trekt pas wanneer zijn wagen goed gevuld is. „Voor kinde ren op schoot hoef je niet te betalen", vertelt Barbara. „Dus schrik niet als een vrouw straks haar kind bij je op schoot zet." Verkeerschaos. Kruidige geu ren. De manier waarop je ie mand de hand schudt (vergt enige oefening vanwege drie verschillende grijpgebaren). Afdingen als je iets wilt kopen. Scherp opletten dat je niet wordt beroofd. Het drietal is aan de onhollandse ervarin gen helemaal gewend. „Maar er zijn dingen waaraan we waarschijnlijk nooit kunnen wennen", zegt Joan Spijker. Bijvoorbeeld de straatkinde ren die bedelen om geld of iets te eten. Joan en Nathalie kunnen ze niet zonder droge ogen voorbijlopen. Ze gooien de kleine bedelaars altijd een paar shilling toe. Zeker 1,5 miljoen inwoners zijn besmet met het hiv-virus. Menig kind heeft zijn of haar ouders aan aids verloren. Weeskinderen die niet door familie of een organisatie worden opgevan gen, komen op straat terecht. „Je herkent ze zo", klinkt Jo an. „Hun kleding is anders vies en vaak heeft hun haar een rode gloed door het vita minetekort." Stage Het is niet de eerste keer dat de drie jonge vrouwen in 'de groene parel van Afrika' ver blijven. De vrouwen hebben een kleine twee jaar geleden, toen ze nog sociaal pedagogi sche hulpverlening studeer den, een half jaar stage gelo pen in Oeganda. Nathalie 'Er zijn dingen waaraan we waarschijnlijk nooit kunnen wennen' De dorpelingen begrijpen niet dat de drie mzungu's zo verknocht zijn geraakt aan de primitieve manier van leven in Bulenga. werkte in een instelling voor verstandelijk gehandicapten, Joan en Barbara in een jeugd gevangenis. Ook toen woon den ze in Bulenga. Verliefd Ondanks alle waarschuwin gen, vermanende vingers en bezorgde uitlatingen werden de vrouwen verliefd. Alledrie op een ras-Oegandees. Barba ra: „We waren bevriend ge raakt met een groep jongeren uit het dorp." De vriend schappen groeiden uit tot meer. Terug in Nederland kon Nathalie haar Joseph, Barbara haar Lawrence en Joan haar Richard niet vergeten. Nu wo nen de drie koppels samen in primitieve omstandigheden. Krotten kun je hun onderko mens niet noemen maar in Nederland zul je dergelijke ar moedige huisjes beslist ner gens vinden. Voor het toilet, een smerig gat in de grond, moeten ze hun onderkomens (waarin met moeite bankstel, kast en bed passen) uit. Een keuken? Nooit van gehoord, daar in Bulenga. Eigenlijk kamperen ze permanent. Liever hangen de drie het niet aan de grote klok dat ze de liefde in Oeganda hebben ge vonden. „Zoveel vooroorde len en onbegrip." Maar de jongens, die dankzij financiële steun vanuit Nederland een opleiding volgen, zijn al goed gekeurd door het thuisfront toen zij voor een paar weken (gesponsord door de dames zelf) naar Nederland kwamen. Nathalie: „Maar ook als we de jongens tijdens onze stage niet hadden ontmoet, waren we teruggegaan." Gevoel Op het groene Oeganda met zijn wegen van rode aarde kun je namelijk zwaar verliefd raken. Dat is het drietal over komen. Ondanks alle armoe de en ellende die je daar te genkomt heeft het land iets. „En dat is moeilijk uit te leg gen aan mensen die er nog nooit zijn geweest", vindt Barbara. „Oegandamoetje voelen." Dat ze niet als 'rijke' Wester lingen in een sjiek apparte mentengebouw verblijven, maar in een bouwval wonen, middenin de dorpssamenle ving, heeft voor- en nadelen. Feit is, zeggen Nathalie, Bar bara en Joan, dat ze niemand kunnen vertrouwen. Je wordt genept en bestolen waar je bij staat. Zeker nu het Kerstmis wordt, zijn ze extra op hun qui-vive. Uit het huis van Joan zijn onlangs nog alle schoe nen gestolen. „Het moeten bekenden zijn geweest. Dat maakt het extra wrang. Maar geef ze eens ongelijk. Ze heb ben niks en willen toch kerst cadeautjes uitdelen." Pluspunt is dat ze meer aan sluiting vinden bij het dage lijks leven in Bulenga en dat zij makkelijker hulp krijgen voor het kinderdagverblijf dat ze willen opzetten. Want naast genieten van hun vriendjes hopen de sociaal werkers ook een maatschap pelijke bijdrage te leveren. De afgelopen weken zijn ze „We nemen de matatu naar Bulenga." Vooraan Nathalie ia tink. Bij het raam zit Barbara Keislair met Joan Spijker naau druk bezig geweest om het kinderdagverblijf van de grond te krijgen. Eërst moes ten ze zoeken naar een goede locatie. Nathalie: „Dat was moeilijk. Hier neem je geen makelaar in de arm." Uitein delijk hebben ze een pand ge vonden in Busega, een dorpje dat vlakbij Bulenga ligt en grenst aan Nateete, een vrij grote stad. Voordat het drietal naar Oeganda vertrok, is geld ingezameld voor het kinder dagverblijf. Drieduizend euro startkapitaal staat op de bank. In Nederland een lachertje, in Oeganda redden ze hejic eerste tijd wel mee. D'^ hebben ze zelf iedere yc nuut gewerkt om geldg ren voor hun persoontoi blijf. Want missie en pi moeten gescheiden bikt „Het scheelt", legt Baijie uit, dat je hier voor eei7' per dag goed kunt eteiCa Nu een pand is gevondr de ambtelijke carrousya draaien. Ook in Oegarte; je officiële toestemmiij om een kinderdagverbn beginnen. Met hun kirê, centrum hoopt het drit e vrouwen tegemoet te ïei die willen werken maapi niet kunnen omdat zejei voor kleine kinderen d7 Zo leveren ze een besdar bijdragen aan de emaiie van de Oegandese vron j Ondanks alle armoede en ellende die je tegenkomt, heeft Oeganda 'iets'. „En dat is moeilijk uit te leggen aan mensen die er nog nooit zijn geweest", vindt Barbara Keislair. „Oeganda moetje voelen." Foto's: Nancy Ubert LEIDS DIALECT Te goedkoop „Dagverblijven bestaaiiï wel maar die zijn al sn»n duur", verklaart Joan. 11 derland hadden de dri l dacht dat de kinderende eurocent een hele we^fr vangen konden wordejn zijn de vriendinnen eipe gekomen dat geen Oe ei zijn kind voor dat bedse: komt brengen. „Ze de dat ze voor zo weinig nooit goed opvang kri aldus Nathalie. „Maai len wel goedkoop bliji dat juist de armere vr< kunnen gaan werken. Natalie Smeltink, Joai en Barbara Keislair bli een jaar in Oeganda, hun visum geldig. Ovf maanden moet hun k dagverblijf stevig staajle het kan worden overg er door de plaatselijke bi r king. Hoe het verder r 'fl met de 'andere liefde: weer terug naar Nede gaan? Ze willen er no{ over nadenken. Nancy Ubert ANNO 1978, dins dag 19 december LEIDEN - Het vrie zende weer heeft zijn positieve kan ten. De mist en de temperaturen zor gen op vele plaat sen voor sprookjes achtige beelden in de stad. Berijpte bo men en singels die met een dun laagje ijs waren bedekt, zoals hier de Zoeter- woudse singel. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ANNO 1953, Zaterdag 19 December SPORT - De 46-jarige Beb van Klaveren heeft een proef afgelegd voor officials van de Nederlandse Boksbond en doktoren. Na ongeveer 50 minuten harde training onderzocht dr J.F. Vaas Van Klaverens bloed druk en vergeleek die met die van andere boksers. Dr Vaas constateer de tot zijn onverholen be- en verwondering geen afwijkingen. Beb van Klaveren zal nu nog een neurologisch onderzoek moeten ondergaan. Hetgeen ook wel goed zal uitvallen en zal dan op 7 Januari a.s. in de Rivièra-Hal te Rotterdam een wedstrijd van acht ronden boksen tegen Pierluigi. Celestino Pierluigi is een Franse middengewicht met een behoorlijke staat van dienst, die tot de eerste categorie behoort. Hij was twee jaar toen Beb van Klaveren bij de Olympische Spelen van 1928 te Amster dam de gouden medaille verwierf bij de vedergewichten.... De terugkeer van een 46-jarige in de ring is voor zover wij weten, uniek in de geschiedenis van de noble art. Maar Van Klaveren, die zich in een wedstrijd tot het uiterste placht te geven en zich volkomen leeg bokste als het nodig was, is buiten de ring altijd erg zuinig v geweest op zijn li chaam. Hij rookt niet en hij gebruikt geen sterke drank.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14