RTV LEIDE Onrust bij Nationaal Herbarium OCCASIONS uit uu regio? Teletekst PAG. öDE 'Als je verkering wilt moetje naar de Kerst-In' Nieuwe getuigen moeten duidelijkheid brengen in verkrachtingszaak iurvrouw dode man verwijt politie nalatigheid Leiden werkt niet mee aan uitzetting illegalen ESZSïESEBIl ALLICHT, LIEFTINK RAMEN Loempiaverkoper laat zich wegkopen uit Hoogstraat fngopname teekpartij ion De Vink Uitgekeken gj op uw collega's? www.autoheemskerk.com De dertigste Kerst-In van het Bonavetura College. „Het is leuk om voor deze mensen op te treden. Je merkt aan hun zingen en klappen dat ze het waarderen."Foto: Mark Lamers Bonaventuracollege viert voor dertigste keer kerst met ouderen door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Terwijl de dienbladen met glaas jes advocaat voorbijkomen, dansen op het podium tien brugklassers met kerstmut sen, witte baarden, rode truien, dikke bui ken, zwarte riemen en witte handschoe nen de kerstmannendans. De leerlingen van het Bonaventuracollege hielden gis teren voor de dertigste keer in het ge bouw aan de Leidse Mariënpoelstraat de Kerst-In, met het schoolkoor, tapdansjes, jongleeracts en muziekuitvoeringen. Op drie sleeën staan grote ingepakte ca deaus. Aan lange gedekte tafels met kaarsen en kerstbrood zitten bejaarden. Een mooi versierde kerstboom reikt tot het plafond. Het ritme van Jingle Bells gaat sneller en sneller en wordt versterkt door een stevige beat. De benen van de kerstmannen op het podium gaan de lucht in. De gasten beginnen te klappen en de zaal barst in lachen uit als de witte broek van een van de kerstmannen af zakt, zonder dat hij het zelf in de gaten heeft. Na de dans pakken de kerstman nen de cadeaus uit en delen kaarsen uit aan de tachtig bejaarden. Wim Mulder (78) is voor de tweede keer te gast in de aula van het Bona. „Vorig jaar heeft een bekende me meegelokt en toen ben ik Corry tegen gekomen. We zijn diep in gesprek geraakt en gaan nu alweer een jaar met elkaar." Aan de an dere kant van de tafel roept een bekende lachend:Als je verkering wilt, moet je naar de Kerst-In komen." Corry Janson (84) komt al zeker voor de tiende keer naar de kerstviering. „Ik vind het geweldig dat de jongeren dit voor ons organiseren. Het is soms wel een beetje aan de moderne kant met die harde muziek, maar er is ook voldoende tijd om gezellig met elkaar te praten." De ouderen vinden het leuk om te zien waar de jeugd zich mee bezighoudt. Als er een streetdanceact wordt opgevoerd, zegt Mulder: „We nemen de kinderen zoals ze zijn, het is hun leven. Daar ge nieten we juist van." De complimenten voor de leerlingen zijn niet van de lucht. „Wat verwennen jullie ons. Ik hoef van avond niet warm meer te eten." Yol van Breukelen, docente Frans, is voor de vijfentwintigste keer betrokken bij de Kerst-In.Alle leerlingen werken vrijwillig mee in de bediening en bij de opvoering van de acts", vertelt zij. „We proberen een band te leggen tussen jong en oud. Zo leren de scholieren hun han den uit de mouwen te steken zonder dat ze ervoor worden betaald. Eline Bakker zit in de tweede klas van het vwo. „Ik vind het leuk om in het kerstkoor te zingen. Ik had graag ook so lo gezongen, maar helaas kreeg ik keel ontsteking vorige week. Het is leuk om voor de oude mensen op te treden. Je merkt aan hun zingen en klappen dat ze het leuk vinden. Als je daar zelf voor hebt gezorgd, geeft dat je een blij ge voel." (advertentie) leiden - De gemeente Leiden weigert mee te werken aan het actief uitzetten van uitgeproce deerde asielzoekers. Dat zegt Wim de Boer, die de komende tijd Mohammed Rabbae als verantwoordelijk wethouder vervangt. ,Als minister Ver- donck het uitzettingsbeleid wil aanscherpen is het haar verant woordelijkheid om een juiste volgorde te hanteren." Volgens De Boer zal de minister de uitzetting op rijksniveau moeten realiseren. „Of, als dat niet kan, op z'n minst een be hoorlijke noodopvang regelen voor de mensen die op straat komen te staan." Zonder die randvoorwaarden werkt de ge meente sowieso niet mee aan uitzettingen. „Leiden zal zich blijven inzet ten voor de opvang van asiel zoekers en huisvesting blijven bieden aan statushouders", zegt De Boer. „Daarnaast blijft de gemeente de niet status houders die al op 1 juli 1998 zelfstandig in Leiden woonden ondersteunen met een uitke ring en huisvesting. Wij zullen dus ook niet meewerken aan uitzetting van deze groep. Maar ook de uitgeprocedeer- den die na die tijd in de stad zijn komen wonen, kunnen re kenen op steun van de gemeen te. „Zolang de minister haar za ken niet goed heeft geregeld, zal de gemeente Leiden niet meewerken aan het op straat zetten van asielzoekers", aldus wethouder De Boer. RADIO+TV (advertentie) Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Showroom: Produklieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9 30 tot 16.30 ui zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur (advertentie) vrijdag ig december 2003 Voortplanting le ingen blijft idselachtig den haag/leiden Nieuwe getuigen moeten een beter licht werpen op de strafzaak tegen een 36-jarige Leide- naar, die wordt verdacht van ver krachting en handel in drugs. De rechtbank besloot de de zaak gisteren voor nader onderzoek terug te sturen naar de rechter-commissaris. De verdaging geschiedde tegen de wens van de verdachte en de officier van justitie in. Zij pleitten vóór een snelle behandeling, ook al gaf de offi cier van justitie toe dat de nieuwe ge tuigen wellicht meer helderheid over de aard en omvang van de strafbare feiten kunnen verschaffen. Door het nieuwe onderzoek komt de strafzaak over uiterlijk drie maanden voor de rechtbank. De Leidenaar zit vast sinds 8 septem ber. Hij wordt onder meer verdacht van verkrachting van een onder in vloed van drugs en alcohol verkeren de vrouw. Hij zou zijn slachtoffer op 15 augustus de partydrug GHB (gam ma hydroxy butyraat) hebben toege diend. Toen ze buiten kennis was zou hij haar hebben misbruikt. De man wordt verder verdacht van het dealen in GHB. Verschillende getuigen hebbben de afgelopen maanden tegenover de po litie beweerd dat de vrouw niet het enige slachtoffer van de Leidenaar is. De komende maanden hoopt justitie hierover meer duidelijkheid te krij gen. De partydrug GHB staat bekend als gevaarlijk genotsmiddel, omdat het in combinatie met alcohol dodelijk kan zijn. In een kleine dosis geeft het middel een euforische stemming, in een iets grotere dosis veroorzaakt het een comateuze slaap. GHB zou regel matig worden gebruikt als verdo vingsmiddel bij verkrachtingen. Het middel is in vloeibare vorm makkelijk stiekem aan een drankje toe te voe gen. De verdachte verklaarde gisteren dat hij qua drugs 'fout' is geweest, maar ontkende de verkrachting. De seksue le handelingen zouden met volledige instemming van de vrouw zijn ge pleegd. In het huis van de Leidenaar zijn volgens justitie 'grote hoeveelhe den drugs' aangetroffen. De rechtbank verwierp zijn verzoek tot opheffing, dan wel tijdelijke schorsing, van de voorlopige hechte nis. Het gevaar voor herhaling zou daarvoor te groot zijn. Daarnaast kan tijdelijke vrijlating ongunstig uitpak ken voor het nadere onderzoek; de verdachte zou de getuigen kunnen beïnvloeden. Bezuinigingen bedreigen Leidse vestiging door Wilfred Simons leiden - Het in Leiden gevestig de Nationaal Herbarium Neder land dreigt in grote financiële problemen te komen als één van de partners, de Universiteit Utrecht, haar subsidie terug trekt. De universiteit zegt daar toe mogelijk gedwongen te zijn omdat zij minimaal 25 miljoen euro moet bezuinigen op onder zoek. Herbarium-directeur P. Baas waarschuwt voor 'desa streuze effecten', ook in Leiden, waar 71 mensen werken. Het Nationaal Herbarium Ne derland (NHN), dat op het Bio Science Park is gevestigd, ont stond in 1999 uit de universi taire herbaria van Leiden, Utrecht en Wageningen. Ge drieën beheren zij 5,5 miljoen gedroogde planten en daarmee is het NHN één van de grootste herbaria ter wereld. De hoofd reden van de fusie was destijds dat Nederland een bijdrage wil leveren aan het onderzoek naar biodiversiteit ten bate van natuurbeheer en duurzaam ge bruik. Het NHN wordt gefinan cierd door de universiteiten van Leiden, Utrecht, Wagenin gen en door het ministerie van onderwijs. De fusie is een succes geble ken. Juist deze week maakte een internationale, onafhanke lijke visitatiecommissie een be oordelingsrapport over het na tionaal herbarium openbaar. Zowel de kwaliteit van het on derzoek, productiviteit en maatschappelijke relevantie van het onderzoek werd be oordeeld als 'zeer goed' tot 'ex cellent'. Wel is de commissie bezorgd over het 'kwetsbare fi nancieringssysteem'. „Vermin dering van de bijdrage van één van deze stakeholders kan gro te schade aanbrengen aan het hele instituut", schrijft de commissie in haar visitatierap port. De Leidse hoogleraar plant kunde en NHN-directeur Baas spreekt van de 'ironie van het lot' dat de waarschuwing van de commissie bewaarheid wordt nét op het moment dat het visitatierapport uitkomt Samen dekken de drie herbaria de plantenwereld van nage noeg de hele wereld. Als het Utrechtse herbarium sluit, ont staat er een gat in de collectie. „Utrecht is sterk in het Amazo newoud, de Guyana's en Suri name en in het Caribisch ge bied", zegt Baas. Wetenschap pelijke expertise gaat verloren en biologiestudenten kunnen zich niet meer specialiseren in die gebieden. Financieel zijn de gevolgen van een mogelijk Utrechts besluit volgens Baas 'niet te overzien'. „Het NHN berust op drie po ten en als er één wegvalt, zijn we heel kwetsbaar." Grote be dragen heeft het NHN de afge lopen jaren gestoken in de di gitalisering van de collectie en het beschikbaar maken van wetenschappelijke informatie via internet. Dat project kan dan niet meer doorgaan. De gevolgen voor de 71 Leidse personeelsleden lijken voorals nog beperkt, denkt Baas. „Lei den opereert relatief auto noom." De Universiteit Utrecht bezui nigt tot 2007 tien procent en heeft de faculteiten opdracht gegeven om te beslissen welk onderzoek moet verdwijnen. Decaan P. Weisbeek van de Fa culteit Biologie overweegt om de bijdrage aan het Nationaal Herbarium te staken omdat de Utrechtse hoogleraar en her bariumdirecteur P. Maas per 22 januari met emeritaat gaat. Gistermiddag kwamen verte genwoordigers van de drie her baria in Leiden bijeen voor cri sisberaad. Resultaten werden niet verwacht, maar volgens herbariumdirecteur Baas ging het om 'zware gesprekker! leiden - De loempiakar in de Hoogstraat in Leiden, pal te genover de Zeeman, gaat weg. Het gemeentebestuur heeft daartoe een financiële schik king getroffen met de eigenaar van de houten keet De kar moet verdwijnen omdat hij de doorstroming op de winkelrou te belemmert. Ook ontneemt hij passanten zicht op het wa ter. In de commissievergadering Ruimte en Groen werden gis teravond enkele vraagtekens geplaatst bij de hoogte van de financiële compensatie - die geheim is - die de eigenaar heeft gekregen. „Ik begrijp dat die kar moet verdwijnen, maar had het ook niet anders ge kund? Dit is toch wel een fors bedrag", aldus WD-raadslid Frederik Zevenbergen. Ook de SP plaatste vraagtekens bij de hoogte van het bedrag. CDA'er Jan-Jaap de Haan wilde met na me weten waarom de 'afkoop som' uit het potje voor het Aal marktplan moet worden be taald. Wethouder Ron Hillebrand gaf toe dat het een stevig bedrag was, maar zeker redelijk voor de plek die de eigenaar van de loempiakar had moeten opge geven. Bovendien, zo betoogde hij, is de kar de gemeente al ja ren een doom in het oog. Met het oog op de uitvoering van het Aalmarktplan is het nood zakelijk dat hij verdwijnt. „De Hoogstraat is een van de essen tiële loopstromen vallet Aal marktplan. Die moet echt vrij zijn van obstakels", aldus de wethouder, die dit ook als re den aanvoerde om de vergoe ding uit de financiële middelen voor het Aalmarktproject te be talen. CDA'er Jan-Jaap de Haan wilde met zijn fractie nogmaals over de kwestie overleggen. (advertentie) servator naar «rsiteit China Conservator Cees van jerg van het Nationaal historisch Museum Na- wordt gasthoogleraar Zhejiang Universiteit ingzhou in China. De sluipwespdeskundige n deze universiteit, die 000 studenten de op één itste van het land is, pro- di begeleiden die zich )uden met toegepaste ilogie, insectkunde. Na leeft een onderzoeks- nma dat gericht is op de telling van de fauna in ost Azië. Over de dier- rondom Hangzhou is bekend en Van Achter- l'jrwacht ontdekkingen te doen. en bonnen bij iolcontrole ft Op diverse plaatsen in |en Voorschoten heeft de isteren alcoholcontro- mden. Negen automo- I kregen een proces ver- Tgens rijden onder in- ;r werden 280 voertui- lontroleerd. ting heeft "IkvoI medicijn Het Leidse biotechbe- irming verwacht ko- lar winst te gaan maken N^roductie van een me- gen erfelijke angio-oe- en ziekte waarbij zwel- ntstaan die dodelijk lij in de halsstreek ont- Fl Ünische testen met het ■a 1 'Cl-inhibitor' zijn zo verlopen, dat Pharming >p van volgend jaar ver- -^jen contract met een int te kunnen sluiten. :nde boekjaar sluit het edrijf af met tien mil- 0, maar het bedrijf q ntacten met privé-in- lers die tussen de vijf en ers oen euro in Pharming eken. Ag/leiden - De Haagse nk heeft een 31jarige lar gisteren veroordeeld jaar dwangopname in jychiatrisch ziekenhuis, chotische man stak op ïmber een 50-jarige Lei- tieer in het tunneltje bij ^■JeVink. ^mr handelde uit angst voorbijganger, die beg 'wat er aan de hand 31-jarige man raakte en stak drie keer op Het slachtoffer raak- id aan buik, borst en vordering van 3.000 smartengeld is door tank toegewezen, rhiatrisch onderzoek de dader 'volledig on- ngsvatbaar' is. Dan rechtbank geen straf Dwangopname be- tot de mogelijkheden, jaar kan de rechter de 1 eventueel verlengen, jarige Leidenaar heeft kei ziektebesef. Hij wei- orgeschreven medicij- en psychoses te slikken 'elke hulp af. ,Als men- dat ik gek ben, wil met ze praten." De veroordeeld we- mishandeling. Toen tok 'uit zelfverdedi- De politie is volgens een be- van de Gerrit Kasteinstraat gebreke gebleven toen zij een tijd niets van haar buur- hebben vernomen. De man jlangere tijd dood op bed te fig ureren is hij begraven. lureau aan de Vijf Meilaan kreeg b het rekest, toen ze begin deze (erontrust vertelde dat ze al twee n; lip niets had vernomen van de 24. (jigenchauffeur. Zijn brievenbus Vervol en op de ramen van zijn huis verschenen grote vliegen. De vrouw wilde dat de politie een kijkje ging ne men, maar de dienstdoende agenten na men haar volstrekt niet serieus. „De po litie zag er het nut niet van in. Het was inbreuk op de privacy, huisvredebreuk en meer van dat soort verhalen. Ik moest maar naar de woningbouwver eniging." Die behandelde de klacht op een heel andere manier. „Er werd met aandacht naar me geluisterd. Binnen twee uur was alles achter de rug. De buurman bleek inderdaad al lange tijd dood op bed te liggen. Ook de nazorg was uitste kend. Ik maakte me zorgen over besmet tingsgevaar en ongedierte maar de wo ningbouwvereniging liet keurig weten dat de woning helemaal was ontsmet." De buurvrouw spreekt van 'grote nala tigheid'. „Ze zeggen altijd dat buren niet alert zijn op dit soort zaken. Nou zijn we alert, en dan doen ze er vervolgens niets mee." Een woordvoerder van de politie laat weten dat dit soort signalen in de regel 'serieus en actief worden behan deld. „Normaal gesproken gaan we met een langs de woning. Agenten gaan kij ken en slaan desnoods een ruitje in. Hoe de klacht van deze mevrouw is behan deld, valt niet meer na te gaan." Volgens de politie is in de Gerrit Kas teinstraat al snel na de lijkschouwing vast komen te staan dat de vrachtwa genchauffeur een natuurlijke dood is ge storven. Het lichaam was in verregaande staat van ontbinding. Hoe lang de man precies op bed heeft gelegen, is niet be kend. tZ 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden Roelotarendsveen L. (071) 531 08 11 R. (071) 331 28 66

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13