SERVICE Storingen naderen Cryptogram Hé verplegendeZin in een werkvakantie? 0 HDC160 VRIJDAG 19 DECEMBER 20 CD VAN DE DAG Genre: pop/klezmer drum bass Oi Va Voi Laughter Through Tears Oucaste/Pias 433.1029.020 Oi Va Voi is jiddisch èn slang; het wil zo veel zeggen als: Oh, mijn God! Onder die naam maakt een zeskoppig gezelschap uit Londen de laatste twee jaar furore. Hun muziek slaat een brug tussen ener zijds joodse en Oost-Europese genres als klezmer en gipsy en an derzijds danceritmes als garage en drum bass. De samenstelling van het sextet wijst richting traditie: Lemer Lovas (trompet, zang), Steve Levi (klarinetten, zang), Sophie Solomon (viool, accordeon), Nick Ammar (gitaar), Leo Bryant (bas) en Josh Breslaw (drums). In de studio krijgen de eigen composities echter een tik van deze tijd mee. Oi Va Voi swingt, legt melodielijnen over elkaar heen en raakt voortdurend een gevoelige snaar. In A Csitari HegeyekAlatt (Some where On The Mountain Side) en Ladino Song worden links gelegd met vrijwel vergeten hoofdstukken uit de joodse diaspora. Het re sultaat van die intense multiculturele mix boeit nog meer dan op het eerdere album Digital Folklore - juist omdat de muziek toe gankelijk blijft en aan een breed publiek appelleert. Wordt dé hit van Eurosonic. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: bijbel Jan Fokkelman en Wim Weren (red.) De Bijbel literair uitg. Meinema/Pelckmans Prijs: €65,00 De Bijbel behoort tot de grote monumenten van de wereldlitera tuur - die bewering wordt althans met regelmaat van stal gehaald. Maar waar blijkt dat eigenlijk uit? In de praktijk is de interpretatie van bijbelse geschriften toch vooral het domein van predikanten, theologen en kerkgangers, niet van literatuurliefhebbers. Hoogle raren Jan Fokkelman en Wim Weren willen daar met De Bijbel lite rair een eind aan maken. In samenwerking met veertig (bijbels ge tal) auteurs hebben zij een naslagwerk samengesteld dat inleidt in het literair lezen van bijbelse geschriften, en dat bedoeld is voor een breed publiek. Het is een pil geworden die nauwelijks dunner is dan de Bijbel zelf, en zeker niet goedkoper, maar waarvan de in houd er wezen mag. De auteurs zijn niet altijd overtuigd van de historische betrouwbaarheid van de Bijbel, maar weten wel aan te geven welke literaire trucs en kunststukjes er al ver voor onze jaar telling op papyrus werden gezet. Juist daarom is dit boek een aan beveling waard - niet alleen voor literatuurliefhebbers, maar ook voor die theologen, predikanten en kerkgangers. KOKKERELLEN Hollandse cassoulet Hoofdgerecht voor 2-3 personen In sommige regionale keukens van Frankrijk staat de cassoulet hoog aangeschreven. Liefheb bers zijn het niet met elkaar eens in welke regio de meest smakelijk cassoulet wordt samengesteld. De cassoulet zoals die in Carcassone wordt sa mengesteld scoort bij mij wel heel hoog. Het gerecht van vandaag is niet meer dan een een voudige variant op de cas soulet uit Carcassone. Ingrediënten Ca. 450 gram witte bo nen, uit pot of blik; 2 eetl. (zonnebloem) olie; 2 uien, grof gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 150 gram magere varkenslap, in blokjes gesneden; 1 theel. milde paprikapoeder (Rosen); 1 klein blikje tomatenpuree; 112 tablet voor kruiden bouillon; 100 gram ge kookte ham, dikke plak, in blokjes ge sneden; 5 eetl. droog kruim van wit- of volkorenbrood; 1/2 theel. gedroogde tijm, fijn gewreven; 112 theel. gedroogde rozemarijn, fijn ge wreven; 2 eetl. fijnge hakte (blad) peterselie; 2 eetl. fijngeraspte extra be legen of nog oudere Goudse kaas; ca. 2 keer 15 gram boter. Bereiding Laat de witte bonen in een ver giet uitlekken. Spoel ze daarna met koud water en laat ze op nieuw uitlekken. Verhit een braadpan en laat de olie er door walsen. Bak het vlees, onder voortdurend omscheppen, aan alle kanten lichtbruin. Voeg de uien toe en laat ze 3 minuten zachtjes meebakken. Schep daarna de knoflook er door en strooi er paprikapoeder over. Schep alles enkele malen om. Schenk er 3 de ciliter kokend water bij. Voeg het bouillontablet toe en roer de tomaten puree er door. Laat alles 15 minuten sudderen. Schep de witte bonen en de hamblokjes er door. Doe alles over in een reeds beboterde ovenvas te schaal. Schep in een kommetje broodkruim, tijm, rozemarijn, geraspte kaas en peterselie luchtig door elkaar. Strooi de helft ervan over het gerecht. Leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal op het rooster iets onder het midden in de 200 graden voorverwarmde oven. Laat in ca. 20 minu ten een mooi goudbruin korstje op het gerecht bakken. Neem de schaal even uit de oven en schep het gerecht met korst en al enkele malen om. Strooi de rest van het brood kruimmengsel er over en leg er hier een daar een flintertje boter op. Plaats de schaal op nieuw in de oven en laat er opnieuw in ca. 20 minuten een mooie (defi nitieve) korst op bakken. Presentatie Dien het gerecht in de oven schaal op. Geef er knapperig stokbrood bij. Een witlofsalade met appel sluit er goed bij aan. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Tevens zal extra worden gecontroleerd op de A27 ter hoogte van omgeving Meerkerk en op de A67 ter hoogte van Bladel. HET WEER door Jan Visser Het is de afgelopen dagen prachtig weer geweest in ons land. Voor de zoveelste keer dit jaar scheen de zon volop en in het zuidwesten stond na een gloed volle zonsondergang de planeet Venus te schitteren. Wel is het gisternacht flink afgekoeld. Op de vliegba sis Woensdrecht bedroeg de minimumtemperatuur tot 7 uur -3,7 graden, in onze streken kwam Soester- berg op -2,6 en Valkenburg op -2,0 graden uit. Steen- en steenkoud was het in de Noorse Finnmar- ken waar Karasjok -37,0 graden registreerde ofwel de laagste waarde van deze nog prille meteorologische winter in het noorden van Europa. Gistermiddag liep het kwik bij ons op tot 6-7 graden, in Limburg werd het 9 graden en vlak over de grens werden in de regio Aken maxima tot 10-11 graden gemeten. Daaruit bleek dat de koude luchtlaag maar heel dun was. Dankzij het zonnige weer van de laatste dagen is het aantal uren zon in De Bilt opgelopen tot circa 2010, Den Helder staat op circa 2180 uur. Het is daai de twaalfde zonnige maand van dit jaar! Omdat depressies het weerbeeld gaan bepalen doet de zon voorlopig geen goede zaken meer. Bovendien nemen de neerslagkansen toe en komen we begin volgende week in arctische luchtmassa's terecht. Een over de Kanaalregio naderende storing en een depressie tussen IJsland en Schotland met bestem ming Noordzee smelten dit weekeinde samen tot een sterk uitdiepend, sturend lagedrukgebied. Mor gen loopt dat proces uit op veel regen (met name la ter op de dag), zondag neemt de kans op buien met onweer, hagel en zware windstoten toe. De wind gaat uit richtingen tussen zuid en west waaien en neemt zondag aan zee toe tot stormachtig uit noor delijke richtingen. Er bestaat een kleine kans op storm. Maandag wordt het niet veel warmer dan 2-3 graden (zaterdagmiddag nog circa 8 graden) en er vallen winterse buien, dinsdag eveneens koud met lichte vorst en kans op wat sneeuw. Vanaf woensdag gaat de temperatuur weer stijgen. Bangkok Nairobi 23 Beijing 6 New Delhi 22 Buenos Aires 35 New York T Jakarta CSb 29 Santiago 31 Johannesburg 28 Sydney c3 23 Los Angeles 18 Tokio Miami 19 Toronto O ,4- Liss6 Sassenheim Z 3 Alphen a/d Rijn O Wassenaar IQ Den Haag Amers I Ifrprht STRIPS DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck peze VERKEERS- PREMPEW IS /MCpe M06EWK S5MAAKT pook PUKMAN AuTcSCHAPe pv "V* l/JLWÊLT W ftLT l jy^. - «001OU-AIOM SYKWCATt, 1HC JL WÉLT PAT JL PIA6N0SL TWUm- ALHTJö' 1$ ALS PL PCKTLfc 5U PL £LKSTL nWW JL VAN TL VCmi LAAT SLTALLR (advertentie) Horizontaal: 4. Dit vezelmateriaal zorgt voor vuiligheid in de ba|( 5. De kleding van een angsthaas (9); 8. Domme en standige vogel (3); 9. Hier staat dat moeder aan vrejij geld komt (4); 10. Mensen die het aankunnen (6). p; Verticaal: F 1. Donkere achtervolger (7); 2. Gereed om (uit) t (9); 3. Plaatje van een graaf (4); 6. Die begroting i slag voor de bank (6); 7. Ovale staat? (6). F uit) te il Dting isl Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap- ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je Jp 7^111 tlPhlOPITI® een weekje van je vrije tijd, maar vIC Z.UIIIICUIUCIII je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www zonnebloem nl Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Spinoza; 7. kilo; 8. fors; 10. opa; 12. wee; 13. intra; 16. Addi j, 18. Eton; 20. pvc; 21. slap; 23. echt; 26. balsa; 28. ora; 30. vga 32. Nice; 34. rial; 35. balzaal. Verticaal: 1. Sip; 2. plaid; 3. Io; 4. of; 5. zowat; 6. are; 7. kola; 9. sein; 11 14. nappa; 15. reces; 17. dol; 19. och; 21. Sion; 22. abaca; 24. <ig 25. taal; 27.11; 29. rib; 31. gal; 33. el; 34. ra.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12