Universiteit wil selectie 'aan poort' O 'Mijn gevoel voor Kerstmis is helemaal dood' Witte leerling raakt verder Angst voor ziekte sars achterop in taal en rekenen steekt opnieuw de kop op Leidsch Dagblad Leiden steunt plan staatssecretaris Regionale omroepen tot half februari in de lucht Opknapbeurt Catshuis klaar w <t. w Leidsch Dagblad en gezien in de Anthierens tussen neus en bedenkt, zit Bewolking MENTAAR pPARLEMENT Ige voorstellen komen uit het Europees Par telangrijke beslissingen ^der. Alleen om die re- Vlenen de 626 vertegen- rs van de Europese vol- i pluim voor het feit 25 jaar soebatten een |)ben gemaakt aan de Hgjiur die Brussel in zo'n Iglicht plaatste. Dat de Sumentariërs hun eigen 1100.000 euro per jaar Bstgesteld, blijft echter bon ruimbemeten krerk dat ze doen. |ng van europarlemen- i jarenlang een afge- de beloning die de ;enwoordigers in hun kregen. Op die ma fte men te voorkomen -flijk gewin een te be- overweging werd voor Scus om de trein naar pakken. Netto-resul- ^Jat Brussel grote inko- 'len kende: de Itali- €130.000 en de €31.000. Een riant iteem zorgde ervoor •parlementariërs niet uwhonger hoefden len: zonder bonnetjes ote onkostenvergoe- tgekeerd, voor autorei- blind €1,20 per km uit- leclaratiecultuur wordt tn perk gesteld. Voort ien vliegreizen en di to vergoed wanneer het f de restaurantnota erlegd. Dat is een be- van regebechte cor- 5 ijiaar nog geen beper- de uitbundige levens- frussel. alaris van €100.000 is irekend een compro- bedrag is vergelijkbaar Nederlands Kamer- Maar het verschil is Haagse parlementari- rder voor moeten wer- bot staan aan grotere f\ risico's. De europarle- #s werken in de anoni- hebben weinig in de tokkelen. Regeringslei- sters en de Commissie ,5 ks bestuur van Brussel dienst uit. Ander be- 'euws ^et europar- is gisteren de aanbeve- MUifandel in honden- en it te verbieden. Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag l8 DECEMBER 2003 DE ANDERE JUWEUER^ VM<prntïv^) y^elie rs Maarsmanslccg 11 (naast V D) Centrum Leiden Tel. 071 -5120778 NR. 43416 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden steunt plannen van staatssecre taris Nijs om het collegegeld voor impopulaire studies te ver lagen en studenten 'aan de poort' te selecteren. Dat zegt woordvoerder W. van Ameron- gen van het College van Bestuur naar aanleiding van een voorstel dat Nijs vanochtend in het kabi net besprak. Staatssecretaris Nijs wil van ta lent, motivatie en kennis vanaf volgend jaar de belangrijkste criteria maken voor toelating tot het hoger onderwijs. Om studies, waarvoor weinig inte resse bestaat bij studenten, aantrekkelijker te maken, mo gen de onderwijsinstellingen het collegegeld verlagen. Stu dies waaraan de maatschappij weinig behoefte heeft, worden duurder. De bewindsvrouw wil bovendien hoger collegegeld la ten heffen voor topstudies. Een Kamermeerderheid van CDA en PvdA is tegen de plannen. Nijs stoort zich al langer aan het huidige ideaal van gelijk heid in het onderwijs. „De ge lijkheidsdeken moet van het Nederlandse onderwijs worden afgetrokken", vindt ze. Eerder dit jaar zei ze in een interview met deze krant dat het rende ment van het hoger onderwijs onacceptabel laag is. Ze pleitte daarom voor een betere selectie aan de poort. „Maar dan wel op basis van capaciteit, niet op grond van geld. Sommige men sen zullen dat te gek voor woor den vinden, maar ik vind het te gek voor woorden dat we zo'n laag rendement accepteren", aldus Nijs. In de plannen die morgen door de ministerraad worden besproken is de moge lijkheid van toelatingsexamens opengelaten. Volgens Van Amerongen is de Universiteit Leiden al langer op zoek 'naar studenten die bij ons passen'. Voor sommige studies is daarom een toelatingsexa men een aantrekkelijk perspec tief, maar niet voor de bètavak ken. „Die studies trekken nu al zo weinig studenten dat wij ze niet moeten afschrikken met een extra selectie." Ook is de voorselectie van het vwo voor bètaonderwijs goed, vinden zo wel Van Amerongen als onder- wijsdirecteur J. Kijne van de Fa culteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen. Nijs wil het onder meer moge lijk maken dat de universiteiten lager collegegeld vragen voor studies als Duits, die nu lande lijk slechts twintig studenten tellen. Van Amerongen wil ech ter ook lagere collegegelden voor niet-westerse studies. „Nederland is een multicultu rele samenleving die gebaat is bij kennis van culturen van de landen van herkomst", zegt hij. „Dat is belangrijk voor een be tere integratie van nieuwko mers." RTV West en Rijnmond voorlopig gered den haag/anp - De Zuid-Hol- landse omroepen RTV West en RTV Rijnmond kunnen ten minste tot half februari blijven uitzenden. Provinciale Staten (PS) van Zuid-Holland stemden gisteren schoorvoetend in met het voorstel van Gedeputeerde Staten (GS) om een definitieve beslissing over het lot van de noodlijdende zenders uit te stellen. De provincie vangt de financiële problemen de ko mende twee maanden op. Op deze manier is tijd gewon nen voor nader onderzoek naar de toekomstperspectieven van West en Rijnmond. De omroe pen moeten voor eind januari een businessplan presenteren, met doorgerekende meerjaren begrotingen. Er wordt een toe zichthouder aangesteld en er moeten nieuwe besturen ko men. Verder gaat de provincie op zoek naar andere (over- heids)partijen die kunnen in vesteren in de bedrijven, omdat ze niet langer de enige geld schieter wil zijn. De regionale publieke omroe pen zijn door jaren van wanbe leid in grote financiële proble men gekomen. Een reddings operatie zou ongeveer 10 mil joen euro kosten, zo bleek uit het rapport-Welters waarin de omroepen zijn doorgelicht. De beschrijvingen van onder meer mismanagement en het ontbre ken van goede financiële admi nistratie schokten en onthuts ten de provinciebestuurders. Deze waren daarom bepaald niet gretig om weer belasting geld in de omroepen te steken. PS besloten gisteren toch een lening van 2,1 miljoen euro be schikbaar te stellen, zodat West en Rijnmond een sociaal plan voor de tientallen ontslagen werknemers kunnen bekosti gen. „We zien wel het belang in van het bestaan van regionale omroepen", zeiden diverse sta tenleden. Ook krijgen de bedrij ven tot half februari de regulie re subsidies, ter waarde van 2,6 miljoen euro, zodat ze hun werk kunnen doen. Als in fe bruari blijkt dat de zenders het vertrouwen niet hebben kun nen herwinnen, stopt de pro vincie alsnog de geldstroom. Uitgeprocedeerde Noordwijkse asielzoeker vreest voor uitzetting door Jan Preenen NooRDWiJK - Kerstmis was voor Azad Sarkisian naar de kerk gaan, zingen, eten, drinken, dansen, een kerststal, een kerstboom. Kortom, volop licht en vro lijkheid. Maar nu niet meer. De uitge procedeerde asielzoeker uit Noordwijk is uiterst somber. Bang, doodsbang, dat hij elk moment kan worden opgepakt en uitgezet. Ondanks de geruststellende woorden van onder andere Mily Lake- man, coördinator van Vluchtelingen- Werk Noordwijk, dat mensen uit Noord- Irak, waar hij vandaan komt, in elk geval tot 1 februari mogen blijven. „Ik zie het niet meer zitten. 1 Februari. En dan? Ik kan niet terug. Dan word ik weer gemarteld. Ik wil leven. Hier voel ik me thuis. Maar ik mag hier niet blijven. Daarom zegt Kerstmis me niets meer. Mijn gevoel voor feestdagen is helemaal dood. Bijna alle gezelligheid van vroeger heb ik vergeten. Bijna alles is koud. Ik vraag me wel eens af: wil ik nog wel ver der leven? Mily heeft me gevraagd om de kerstnacht met haar gezin door te brengen. Om me zo het kerstgevoel te geven. Maar ik wil hun plezier niet be derven. Ik weet daarom nog niet of ik naar haar toe ga. Ik waardeer het wel dat ze me heeft uitgenodigd." De 32-jarige Sarkisian behoort tot de 28 uitgeprocedeerden in Noordwijk, van wie er waarschijnlijk maar 3 mogen blij ven. Hij is geboren in Zakho in het noor den van Irak. Daar behoorde hij tot de Armeense, christelijke minderheid. Als soldaat in het Irakese leger hielp hij met de bewaking van de militaire gebouwen. „Ik had geen andere keus. Zo bracht ik geld binnen voor mijn familie. Mijn va der is in 1983 gesneuveld in de oorlog tegen Iran. Van Saddam hadden we geen last, hoe blij ik nu ook ben dat hij is opgepakt. We hadden te maken met de Koerden, die wilden dat ik meedeed aan de opstand tegen Saddam. Zij vochten voor hun eigen nationaliteit, maar die had ik al: Irakees. Omdat ik weigerde, werd ik gemarteld." In 1991 vluchtte hij met zijn familie naar Syrië. Toen hij daar na vijf jaar werd ge dwongen om als spion te werken in Irak, ging hij er opnieuw vandoor. Ditmaal al leen. Met de hulp van een pastoor en een mensensmokkelaar kwam hij uitein delijk in Nederland terecht. In 1999 kreeg hij een verblijfsvergunning, maar die werd na twee jaar ingetrokken om dat de toestand in het noorden van Irak veilig werd geacht. „Ik ga nog liever dood dan terug. Begrijpt u nu waarom Kerstmis me niets meer zegt?" Pagina R5: Die onzekerheid is ook een vorm van marteling Alphen vindt snel interim-secretaris alphen aan den rijn - Alphen heeft een tijdelijke opvolger ge vonden voor de begin deze maand ontslagen gemeentese cretaris Marjo Adema. In janua ri begint Ig Caminada, de 58-ja- rige oud-gemeentesecretaris van Almere, als interim ge meentesecretaris. Caminada ging in september met de vut, nadat hij acht jaar lang de hoogste ambtenaar was ge weest in de polderstad. Hij is gekozen uit zes kandidaten. Adema werd begin deze maand door het college aan de kant ge schoven, volgens eigen zeggen omdat zij probeerde de door B en W gepredikte openheid in de praktijk te brengen. Groen nu officieel burgemeester noordwijk - Harry Groen blijft burgemeester van Noordwijk. Gisteren maakte minister Rem- kes van binnenlandse zaken be kend dat de benoeming van de 59-jarige Amsterdammer op 2 februari ingaat. Daarmee heeft Remkes de voordracht overge nomen van de gemeenteraad, die de WD'er op 25 november unaniem heeft voorgedragen. Groen is op 10 september al aan de slag gegaan als waarne mend burgemeester van Noordwijk. Hij is de opvolger van de naar Maarssen vertrok ken Hans van der Sluijs. Doden Nablus bij legerinvai Jeruzalem - Tijdens een inval van het Israëlische leger in de stad Nablus, op de Westelijke Jordaanoever, zijn afgelopen nacht vier Palestij nen gedood. Het treffen tussen de Israëli sche militairen en de Palestijn se schutters deed zich voor in het oude centrum van de stad. Een van de doden viel toen hij een bom probeerde te plaatsen vlak bij de plek waar zich troe pen bevonden. 'Nieuwe leiders al-Oaeda gepakt' Singapore - In Singpore zijn twee mensen gearresteerd die volgens de Singaporese autori teiten opgeleid werden tot toe komstige leiders van het terro ristennetwerk al-Qaeda. De twee 20-jarige Singaporezen zouden deel uit maken van 'al- Ghuraba', een in Pakistan ge vestigde cel van de Indonesi sche terroristische organisatie Jemaah Islamiya. den haag - Premier Balkenende heeft gisteren de gerenoveerde ambtswoning in gebruik genomen. De verbouwing van het Catshuis heeft anderhalf jaar geduurd en vijftien miljoen euro gekost. Volgens architect Menno Homan moest het nieuwe interieur vooral sprankelend, kleurig en ontspannen zijn. Pagina Binnenland 2: Nieuw Catshuis hedendaags deftig. Foto's: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Witte leerlin gen met een achterstand raken steeds verder achterop. Aan het einde van de basisschool lopen ze een jaar achter in taal en bij na vijf maanden in rekenen. Al lochtone leerlingen halen hun achterstand juist in. Dat stelt het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) in een rapport dat vandaag verscheen. Tussen 1994 en 2000 nam op de basisschool het verschil in toet- sprestaties tussen witte achter standsleerlingen en hun door snee klasgenoten met tien pro cent toe. Leerlingen die laagop geleide ouders hebben, gelden als achterstandsleerlingen, al of niet in combinatie met een niet-westerse komaf. Ook in het voortgezet onderwijs gaat het niet van een leien dak je. Het aantal witte achter standsleerlingen dat in de laag ste regionen van het beroeps onderwijs belandt nam tussen 1988 en 2000 sterk toe: van 4 naar 12 procent. Ook ging deze groep minder vaak naar havo of vwo. Het SCP doet geen harde uit spraken over de oorzaken om dat het daarvoor geen gegevens heeft. De opstellers van het rap port 'Autochtone achterstands leerlingen: een vergeten groep' vermoeden evenwel dat onder witte scholieren minder onbe nut talent is dan decennia gele den. Leerachterstanden zijn niet meer toe te schrijven aan een lage sociaal-economische afkomst, maar aan een lagere intelligentie. Witte kinderen die nu laagop geleide ouders hebben, krijgen thuis vaak minder steun bij het maken van huiswerk. Scholen met veel achterstands leerlingen krijgen extra geld van het Rijk. Maar scholen maken pas aanspraak op extra leer krachtten als ruim eenderde van de witte scholieren op ach terstand staat. Omdat deze leer lingen op veel verschillende scholen zitten, haalt maar veer tig procent van deze scholen deze drempel. Allochtone leer lingen zitten veel meer bij el kaar op school in de grote ste den. Daardoor heeft meer dan negentig procent van deze scholen extra steun om achter standen weg te werken. Om die reden onderschrijft het SCP een advies van de Onder wijsraad om drempels voor ex tra steun te schrappen en om etnische afkomst niet meer als criterium te gebruiken. taipei/ap - De angst voor SARS heeft weer de kop opgestoken, nu de ziekte bij een Taiwanese SARS-onderzoeker is vastge steld. Twee collega's van de Taiwanees die in de VS zijn moeten naar huis komen. De Taiwanese autoriteiten probe ren de passagiers te bereiken van het vliegtuig waarmee de onderzoeker op 10 december terugkeerde uit Singapore. Het is voor het eerst sinds juli dat zich in Taiwan een geval van SARS heeft voorgedaan. Toen ze het geval gisteren be kendmaakten zeiden de Taiwa nese autoriteiten nog te geloven dat er verder niemand is be smet, maar een dag later leken ze daar niet meer zo zeker van. Gebleken is, dat de onderzoe ker toen hij na zijn terugkeer uit Singapore koorts kreeg niet di- reet in quarantaine is gegaan, zoals aanvankelijk werd gezegd. Hij bezocht een dokterspraktijk bij hem in de buurt. De recep tioniste, de arts en vijf van hun familieleden zijn inmiddels in quarantaine geplaatst. Ook ne gentien passagiers van de vlucht waarmee de onderzoe ker terugkeerde uit Singapore zijn ai in quarantaine geplaatst. Naar drie Amerikanen, een Ja panner en een Singaporees die ook in het vliegtuig zaten wordt nog gezocht. Ook in Singapore zijn zeventig mensen in qua rantaine geplaatst. De twee collega's van de onder zoeker waren gelijk met hem in Singapore voor een congres en vertrokken na afloop daarvan naar de VS. Het ministerie van defensieheeft hen gelast terug te keren naar Taiwan. V Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM VV f) Straat Postcode Telefoon Wq gaan zotgviJdg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische befaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Plaats (Lvm controle nabezorjng) met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtormatte aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automaösche betatng s mj) Handtekening: 712141 400114' Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl _l

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1