Overheid goed voor rijk en arm Leidsch Dagblad Leiden brengt eindelijk eerbetoon aan zangeres met Mary Beystraat Jeroen uit Alphen haalt als eerste nieuwe Rijopleiding In Stappen NS kopen te trage nieuwe treinen Leidsch D blad Vanavond een lekkere, voordelige maaltijd? Pak een schaar en kijk verderop in deze krant. Koopavond gemeden uit angst voor hangjongeren Middeninkomens slechtste af Bomaanslag in Bagdad eist tien levens Alphenaar al snel verdachte Ozon-moord ke van laat haar ikaan gaan h geval van «besmetting iwan »eg gaat in open voor lange trucks éven eert huis in. of niet? terbeeck schilderde 341 daarvan i er 2094 in de »de Staten Mistige start Veel kandidaten kiezen voor nieuwe cursus door Ruud Sep leiden/alphen aan den rijn - De nieuwe Rijopleiding In Stap pen (RIS) mag dan van het be gin af aan omstreden zijn, in de praktijk is de opleiding een suc ces. Instructeurs die de oplei ding verzorgen zijn enthousiast, en hoewel de RIS-opleiding niet verplicht is, kiezen veel kandi daten ervoor. Het CBR is pas in september begonnen met de bijscholing van de instructeurs, maar gisteren mocht de eerste kandidaat al examen doen. In Leiden reed Alphenaar Jeroen Bakker als eerste reguliere RIS- kandidaat in Nederland af. Rijschoolhouders hebben zich lang verzet tegen de nieuwe op leiding, die in hun ogen fors duurder zou worden dan de klassieke rijopleiding. De ver enigde rijschoolhouders span den dit voorjaar zelfs een kort geding aan tegen het CBR in een poging het monopolie van het exameninstituut op de dure bijscholingscursus te doorbre ken. Die poging mislukte overi gens. De 18-jarige Alphenaar Jeroen Bakker volgde zijn rijopleiding bij instructeur Marijke van Dam, die tevens eigenaar is van de Alphense rijschool Rijnland. Hij heeft een strak georgani seerde rijopleiding achter de kiezen waarbij hij na iedere les huiswerk mee kreeg. Ruim 35 lessen en drie tussentijdse toet sen - waarvan twee bij het CBR - waren er nodig om zo ver te komen. „Hij heeft tijdens zijn opleiding in een parkeergarage gereden en hij heeft op een cir cuit geoefend op rijden onder moeilijke omstandigheden", vertelt Van Dam. Verschillende instructeurs van de Alphense rijschool hebben zo snel mogelijk de cursus voor de Rijopleiding In Stappen ge volgd. En de nieuwe opleiding blijkt in de smaak te vallen.De meeste nieuwe leerlingen van Van Dam kiezen nu al voor de nieuwe opleiding. Pagina R4: Afrijden nieuwe stijl voor het oog van de camera Huwelijk neef en nicht mag den haag - Minister Hooger- vorst (volksgezondheid) vindt het buiten proporties om neven en nichten te verbieden om met elkaar te trouwen. Dat heeft de minister in antwoord op Kamervragen laten weten. Bij een huwelijk tussen neef en nicht is de kans op een kind met een handicap anderhalf keer zo groot als bij ouders die niet aan elkaar verwant zijn. Maar er zijn ook niet-verwante paren die een verhoogd risico lopen. Voor hen zou dan ook een verbod moeten gelden. Oostenrijk: witte kerst wenen - Vakantiegangers in Oostenrijk hebben grote kans op een witte kerst. Meteorolo gen verwachten dat op 24 de cember het hele land met een sneeuwlaag is bedekt. den haag/gpd - De treinen die de Nederlandse Spoor wegen speciaal voor de ho gesnelheidslijn van Amster dam naar Brussel hebben gekocht, blijken te traag. Door de te lage maximum snelheid komen ze één tot twee minuten later in Brus sel aan dan met de overheid is afgesproken. Dat stelt het ministerie van verkeer en waterstaat. Vanaf april 2007 gaan de NS met de snelle verbinding tussen Ne derland en België van start. Het ministerie en de NS heb ben contractueel vastgelegd dat de treinen naar Brussel de afstand binnen een be paalde tijd moeten afleggen. Voor het treinverkeer naar Parijs worden de snelle Tha- lys-treinen ingezet. Die leg gen de afstand met een maximumsnelheid van 300 kilometer per uur op tijd af. De NS hebben vorige maand voor de kortere route naar Brussel nieuwe treinen aan geschaft. Die kunnen echter niet sneller dan 220 kilome ter per uur en komen struc tureel twee minuten te laat in Brussel aan. De NS zijn momenteel in ge sprek met het ministerie. Een woordvoerder van V en W kon vanmorgen niet zeg gen welke sancties er op het niet nakomen van de afspra ken staan. Het ministerie heeft ook met België afspraken gemaakt over de reistijden. Aan Ne derlandse zijde bestaat de vrees dat ook België gemaak te afspraken niet kan nako men. Het land wil de maxi mumsnelheid op het spoor tussen Brussel en Antwerpen namelijk verlagen. V en W heeft om opheldering ge vraagd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Win straatm Postcode Plaats Telefoon Wij gaan zonjvukig om met persoonsgegevens. In het cololon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 automatische betating is mijn Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl JLT den haag/anp - De hogere inko mensgroepen profiteren het meest van allerlei voorzieningen van de overheid, niet alleen van de aftrek van hypotheekrente, maar ook van allerlei overheids uitgaven voor kinderopvang, on derwijs, cultuur en recreatie. Tot die conclusie komt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in het vandaag gepubliceerde rapport Profijt van de Overheid. De lagere inkomensgroepen doen hun voordeel met bijzon dere bijstand, kwijtschelding van lokale lasten en huursubsi die. De middeninkomens ko men er naar verhouding be kaaid vanaf. Zij ontvangen min der huursubsidie dan de lagere inkomens en tevens profiteren ze minder van de aftrek van de hypotheekrente dan de hoge inkomens. Het SCP heeft belastingen op de korrel genomen die samen vijftien procent van het be steedbaar inkomen omvatten: BTW, accijnzen, energie- en brandstofbelastingen, grond waterbelasting, overdrachtsbe lasting, onroerend-zaakbelas- ting, de belasting op personen auto's en motoren en de mo torrijtuigenbelasting. De twintig procent huishoudens met de laagste inkomens betalen uit eindelijk een kleine tien pro cent van deze belastingen en de twintig procent huishoudens met de hoogste inkomens 35 procent. Het SCP heeft ongeveer 32 mil jard euro aan allerlei heffingen en belastingen van de overheid onder de loep genomen en ge keken aan welke inkomens groepen die ten goede komen. Buiten beschouwing bleven de sociale zekerheid enerzijds en de sociale premies en de in komstenbelasting anderzijds. Het SCP ging ervan uit dat dit in het besteedbaar inkomen is verrekend. De cijfers hebben betrekking op het jaar 1999. Het SCP heeft het profijt van de overheid afgezet tegen de heffingen die per inko mensgroep moeten worden be taald. Per saldo hebben de hef fingen en de daarvoor bestem de uitgaven nauwelijks invloed op de ongelijkheid van de inko- (advertentie) Een beetje van jezelf, en een beetje van Maggi. doorn/anp - De koopavond op de donderdag- of vrijdagavond lijkt zijn beste tijd te hebben ge had. Hangjongeren verpesten de sfeer en vallen klanten lastig. Die gaan daarom niet meer op koopavond winkelen. Dat zegt Mitex, de branchever eniging voor de mode-, schoe nen- en sportwinkels. Voorzit ter Jan Meerman van Mitex zei gisteren dat de problemen zich vooral voordoen in de grote ste den, waar winkelstraten 's avonds een onveilige sfeer uit stralen. Als het donker is, komt het dreigend over, als hangjon geren het straatbeeld bepalen. „Consumenten vinden het niet meer gezellig", aldus Meerman. „Vooral mensen boven de der tig krijgen een onveilig gevoel. De winkels lopen hierdoor een forse omzetschade op." Sinds twee jaar is de populari teit van de koopavond fors te rugslopen. De omzet van de gemiddelde winkel die is aan gesloten bij Mitex, daalde vol gens Meerman in die periode structureel met 20 tot 30 pro cent. „En dat komt niet door de economische omstandigheden, maar door de bedreigende sfeer op straat." Voor de detailhandel is dat een enorme aderlating. „Dat kost de totale detailhandel op jaar basis ongeveer 2 miljard euro en is dus slecht voor de econo mie." Meerman wil meer blauw op straat. „Dat zou helpen. Consu menten gaan zich dan weer vei liger voelen en vinden het dan niet erg, als er een groepje jon geren voorbij komt." Volgens de voorzitter is de relatie tussen winkeliers en justitie het laatste jaar iets minder slecht gewor den. „Sinds een jaar vinden we gehoor bij minister Donner van justitie. Hij luistert in elk geval naa%)nze problemen." door Rody van der Pols leiden - Er zijn heel wat jaren overheen ge gaan, maar eindelijk krijgt Leiden dan een Mary Beystraat. De straat komt te liggen in de nog te bouwen nieuwbouwwijk Vlietpoort. Met de vernoeming brengt Leiden een eerbe toon aan de in 1998 overleden Zangeres zon der Naam, bekend van klassiekers als 'Mexi co', 'Ach vaderlief, toe drink niet meer' en 'Mag ik van u een lift mijnheer'. Volgens Leiderdorper Jan Bey had zijn tante het eerbetoon bijzonder op prijs gesteld. „Ze ker in de laatste periode van haar leven. Toen haar man overleed, was ze erg eenzaam in Limburg. Toen heeft ze zelfs nog even over wogen om naar Leiden terug te keren. Het was natuurlijk toch een Leidse van geboorte." In eerste instantie kon er geen straat naar de Leidse zangeres worden vernoemd omdat de zangeres nog leefde. Alleen leden van de ko ninklijke familie maken in Leiden bij leven en welzijn kans op een straatnaam. Na het over lijden van Mary Bey in oktober 1998 liet de speciale gemeentelijke commissie voor straatnamen weten dat er voorlopig niet vol doende straten in Leiden zouden bijkomen om deze wens in te willigen. Wel bestaat er al jaren een Mary Ser- vaespleintje, tussen de Haarlemmerstraat, Caeciliastraat en het Stevenshof. Servaes was de achternaam van haar man. Deze naam is echter onofficieel, en wordt door de gemeen te dus niet erkend. Het naambordje is gesto len. Met de vernoeming heeft de commissie voor straatnamen een oude wens ingewilligd. In dezelfde wijk wordt nog een aantal andere bekende Leidenaars geëerd. De in 1991 over leden Leidse fotograaf Herman Kleibrink krijgt een eigen straat. Evenals de in 1997 overleden EUy Kerckhoffs, oud PvdA-raadslid en draagster van de erepenning van de ge meente Leiden. Zij stond aan de wieg van tal van organisaties voor jongeren en ouderen. Ook de straten van nieuwbouwwijk Room burg, die op dit moment uit de grond worden gestampt, hebben inmiddels namen. Zij wor den allemaal vernoemd naar Romeinse go den en historische figuren. Zo komt er een Ju lius Ceasarlaan, een Venusstraat en een Nep- tunuskade. Ook de Minervalaan zit eraan te komen. „Dit bordje zal extra goed vastge schroefd worden", liet wethouder R. Hille- brand weten, om acties van studenten van vereniging Minerva te ontmoedigen. Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 43415 LOS woensdag 17 DECEMBER 2003 NR. 43415 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 MENTAAR GER WERKEN itv-dagen, een langere verhoging van de gerechtigde leeftijd. Remkes, als baas van itenaren de grootste ïr, wil dat werknemers an presteren voor het- on. Volgens Remkes is g om de kwakkelende e er weer bovenop te ielaas husselt de minis- poging een eenvoudig gen de recessie te ont- verschillende ingredi- or elkaar. ledrijven zich momen- ii loonsverhogingen permitteren, wordt kend. Met de te hoge en prijst de internatio- riënteerde Nederlandse e zich uit de markt liging kan worden be- r langer te werken voor geld. Dat is elementai- imische logica. Het ef- k ook worden bereikt ra ddel van bevriezing van f ssen. In het najaarsak- bben vakbonden, werk- in kabinet in principe variant gekozen, tie van de vele atv-da- gepaste werkweken en lensionering is een an- idrijven klagen terecht wirwar aan regelingen een starre bedrijfsvoe- belangenbehartiger van Iden- en kleinbedrijf derland wil niet voor mes zetten in de vele n regels uit de tijd van junctuur. Daar hoort eve ontslagrecht bij, en dat het tot de uitzonde- ehoort wanneer iemand iste doorwerkt jgevers moeten dat soort en echter binnen de ei- erneming of in de CAO- n met de bonden rege- ktijden zijn maatwerk, ijk van de bedrijfstak, leid kan z'n steentje bij door de bedrijven niet ens nieuwe regels op te Dat leidt allemaal tot beier economie, 'ers, overheid en bon iten zich eens achter de ibben waarom ze de ja- welvaartsgroei niet heb- ut om dat doel te berei- nmerk van de huidige ^is immers niet dat be- ■P as tig personeel kunnen maar juist dat er veel »g banen zijn om het e aantal mensen dat op «dt gezet op te vangen. Vries bagdad - Een Amerikaanse militair loopt bij de wrakstukken van een tankwagen waarmee vanochtend een bomaanslag is gepleegd op een druk kruispunt in Bagdad. Hierbij kwamen volgens het Iraakse ministerie van binnenlandse zaken tien personen om het leven. Er waren tientallen gewonden. De explosie van de tankwagen vól explo sieven veroorzaakte een vuurbal, die een volle minibus en enkele auto's met inzitten den volledig verwoestte. De hoofdcommissaris van de politie van Bagdad sprak van een terroristische daad, omdat er geen militair doel in de buurt was. De aanslag dempt de optimistische verwachting dat door de arrestatie van de verdreven Iraakse presi dent Hussein het aantal aanslagen door het Iraakse verzet zou afnemen. Foto: AFP door Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - De hoofd- verdachte van de moord op de Leidse zakenman Jan van der Krieke, riep op de dag van de moord zelf de verdachtmakin gen over zich af. De 39-jarige man uit Alphen aan den Rijn ging op 10 mei rond het mid daguur naar het politiebureau in Leiden en diende daar een aanklacht in tegen een onbe kende die hem eerder die och tend bij wasserij Ozon aan de Zaalbergweg op industrieter rein Roomburg zou hebben be dreigd en afgeperst voor 50.000 euro. De politie wist toen nog niet dat Van der Krieke, de voormalige eigenaar van Ozon, diezelfde ochtend tussen half zeven en zeven uur in de was serij was vermoord. Toen de zoon van het slachtof fer zondag 11 mei zijn vader als vermist opgaf, werd er meteen met argusogen naar de Alphe naar gekeken. Al bij het indie nen van de aanklacht had de man de argwaan van de politie gewekt, met zijn vage verhaal dat aan alle kanten rammelde. De officier van justitie zei giste ren tijdens de rechtszitting dat de aanklacht slechts was be doeld om de aandacht van de politie af te leiden van wat er echt was gebeurd in de wasse rij. De man werd direct opnieuw gehoord toen het ontzielde li chaam van Van der Krieke op 15 mei in Den Haag werd ge vonden. Gisteren werd tegen de Alphenaar twintig jaar cel geëist op verdenking van het uitlok king en het medeplegen van de moord op Van der Krieke. Te gen een 31-jarige Bulgaar die hem daarbij zou hebben gehol pen werd negentien jaar cel ge- eist. De Alphenaar had de was serij overgenomen van de Leid se zakenman, die nog als advi seur bij Ozon betrokken bleef. Pagina Ri: 'Ik had helemaal geen belang bij cH. Jood van Jan'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1