BUITENLAND 'New Deal' tussen EU en VS nodig Sharon heeft al jaren hetzelfde vredesplan Nederlandse truckers stranden in grensplaats La Jonquera te poging nazi's trailer klaagt iefstal hennep ymoord eintoiiet Iedereen in Israël weet wat 'eenzijdige stappen' en 'concessies' van premier zijn Wesley Clark wil herstel vertrouwen iverdacht 22 moorden pleger bekent tinoorden ntje op reis kilo's heroïne se activiste d in Amazone Cycloon bedreigt India President Italië weigert mediawet Berlusconi Verdachte 11-9 niet vrij Afghaanse vrouwen boeken eerste succes Turk kreeg opdracht Bin Laden Al-Fayed brengt zaak rond dood Lady Di weer voor de rechters Door Frans rijverbod wachten elk weekeinde 3000 vrachtwagens in Pyreneeëndorp dinsdag l6 DECEMBER 2003 Het parlement op Tai- eeft vandaag met een re- 1 ingestemd waarin China opgeroepen honderden fa gn te ontmantelen die op ld gericht staan. Dit zou noeten vrijmaken voor •7 ning. China beschouwt O sinds het einde van de oorlog in 1949 als een idige provincie. In dat isloegen de communis- IÉ nationalistische Kuo- 1 ang (KMT). De nationalis- chtten naar het eiland poring Het Simon Wiesenthal 10 is begonnen aan een poging Oostenrijkse oor- isdadigers voor de rechter igen. De campagne 'Ope- aatste Kans' begon giste ren advertentie in een J. ijke krant: Het centrum en beloning uit van euro voor informatie die jtde veroordeling van je SS-criminelen. Vol- fraim Zuroff, het hoofd :tWiesenthal Centrum in em, heeft Oostenrijk het ;1 bijgedragen aan de ver- ~i gen veroordeling van na- ogsmisdadigers. Hij "1 mdigde justitie eerder dit 12, n lijst met 47 namen van i's, volgens hem 'het top- 15 de ijsberg' BI' door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische kranten staan er al wekenlang vol van. Donderdag houdt premier Ariel Sharon een belangrijke toe spraak op een jaarlijks congres over vrede en veiligheid in de buurt van Tel Aviv. Om het pu bliek op te warmen hebben naaste medewerkers de speech aangekondigd als een belangrij ke beleidsverklaring, waarbij de premier vage aanwijzingen die hij recent heeft rondgestrooid in een duidelijk kader zal plaat sen. Na donderdag weten we dus wat Sharon bedoelde toen hij het had over "het nemen van eenzijdige stappen", "het ver kassen van nederzettingen" en "plaatsen waar we in de toe komst niet meer zullen zijn". Vorig jaar sprak Sharon op het zelfde congres. Hij stemde toen in met president Bush, die had opgeroepen tot een regeling van het Israëlisch-Palestijnse conflict in de vorm van twee staten. Hier en daar werd de Is raëlische premier om die reden omschreven als "de nieuwe Sharon", hoewel hij niet meer had gedaan dan oude wijn in nieuwe zakken gieten. Sharons denkbeelden over de toekomst van de Westelijke Jor- daanoever zijn gebaseerd op het kort na de oorlog van 1967 ontwikkelde "Allon-plan". Ge neraal Yigal Allon, in die tijd een van de leiders van de Arbei derspartij, meende dat Israël de dichtbevolkte centrale delen van de Westoever moest terug geven aan een "Jordaans-Pales- tijnse staat". In de rest van het gebied, met name in de Jord- aanvallei en op de heuvelrug in het westen, zou Israël nederzet tingen en militaire waarne mingsstations moeten bouwen. Allons visie werd gedeeld door andere vooraanstaande figuren in de Arbeiderspartij. Onder hen was Shimon Peres, die zich geestdriftig inzette voor de bouw van nederzettingen in de len van de Westoever die Israël zou moeten behouden. In 1977, toen de Likoed voor het eerst aan de regering kwam, werd Sharon minister en kwam hij met het 'Sharon-plan', dat in grote lijnen de voorstellen van Allon behelsde, maar dan met minder gebied voor de Palestij- nen en meer voor Israël. Onder Sharon bereikte de nederzettin- genbouw een nieuw hoogte punt. Dit soort eenzijdige stap pen moest de kans op de stich ting van een levensvatbare Pa lestijnse staat zo klein mogelijk maken. De in 1993 gesloten Oslo-over eenkomst bracht Palestijns zelf bestuur in de dichtbevolkte de len van de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook. „Zelf bestuur leidt onvermijdelijk tot een Palestijnse staat", conclu deerde Sharon. Het was een slotsom die velen in de Likoed hem kwalijk namen, ook al wis ten ze dat hij doelde op een staat met beperkte soevereini teit. Onder partijleden leefde nog sterk de opvatting dat de Palestijnen hun onafhankelijk heid maar moesten realiseren in Jordanië. Benjamin Netanya hu maakte propaganda voor die visie in zijn verkiezingscampag ne van 1996. Als minister van infrastructuur in Netanyahu's regering nam Sharon de buitenlandse pers mee in een gepantserde bus naar de westefijek Jordaanoever en hgaf uitleg over zijn 'rode lij nen': de uiterste grenzen die Is raël zich bij een vredesregeling met de Palestijnen kan veroor loven. En van die lijnen is hij nooit afgeweken. Het omstre den trace van de veiligheidsbar- riere die Israël nu bouwt op de Westelijke Jordaanoever is het duidelijkste bewijs van zijn vasthoudendheid. Israël zal ruwweg de helft van de Westoever moeten behou den, zegt Sharon. Niet omdat het imperialistische neigingen heeft, maar uit veiligheidsover wegingen. De 'pijnlijke conces sies' die hij in iedere toespraak te berde brengt, hebben betrek king op het opgeven van delen Een Australiër die de belde toen vier mannen inbraken, is zelf in de geslagen. De inbrekers uit op de hennepplanten man. De politie reageer- lop het alarmtelefoontje steerde de boeven, ie rekenden ze ook de 23- lewoner, die de illegale van zestien hennepplan- laste is gelegd. «ver - Een vermeende oordenaar in Vancouver gklaagd wegens 22 B|mi. Volgens de Canadese had de 54-jarige Robert 'Tin het gemunt op prositu- K drugsverslaafden. Met ««lachten blijven tiental- ïaorden in de regio nog ilost. Tussen 1978 en ild ;rdwenen meer dan zes- «wen uit de rosse buurt b ncouver. Op het land van ensboer zijn de stoffelij- ;n aangetroffen van een vrouwen. kille - De politie in de m aanse staat New Jersey en voormalige verpleger akt die zegt sinds 1987 lot veertig patiënten te i/j vermoord met een :sis medicijnen. De 43-ja- an is gearresteerd op ver- igvan twee moorden, hij er spontaan nog en- ntallen opbiechtte. Hij a einde hebben willen aan het lijden van em- ke patiënten. L- Een Colombiaan heeft leerd zijn 14-jarige zoon een vliegtuig naar de Ver- Staten te zetten met in ffer 7,6 kilo heroïne. Dat le Colombiaanse politie n bekendgemaakt. De 'gearresteerd, de jongen ;en aan de kinderbe- ulo - In de delta van de ine bij de Braziliaanse tad Belem is gisteren het n gevonden van de Britse teace-activiste Emily ock. Dat heeft Green- Jekendgemaakt. Crad- 'erd voor het laatst ge nt na middernacht vrij liet dek van de MV Arc- irise, een schip van leace dat sinds oktober oert tegen illegale hout- milieuorganisatie stuit 'tegenstand van de akkers en wordt veelvul- Ireigd. den haag/anp - De Verenigde Staten en de Europese Unie moeten op politiek en militair terrein veel nauwer gaan samen werken. Met gelegenheidscoali ties van landen zijn de gevaren van de 21e eeuw niet goed aan te pakken. Amerikanen en Euro peanen moeten werken aan her stel van het onderling vertrou wen en een nieuw Atlantisch handvest sluiten. Dat zei de Amerikaanse demo cratische presidentskandidaat en ex-generaal Wesley Clark gisteren tijdens een lezing voor de internationale denktank het Clingendael Instituut in Den Haag. Clark zei ervan overtuigd te zijn dat zaken als internatio nale criminaliteit, terreur en de dreiging van massavernieti gingswapens in verkeerde han den, alleen goed bestreden kunnen worden als de VS en Europa de handen ineen slaan. De NAVO moet meer worden dan een militaire organisatie. Het bondgenootschap moet een platform worden voor co ördinatie en politiek en militair overleg over de veiligheidssitu atie in de wereld, aldus Clark. Volgens de democraat moeten de VS de eerste stap zetten. De Amerikanen moeten laten zien dat het hun ernst is de Europe se Unie als een „permanente vriend" te zien. Zo zou Was hington de EU halverwege tege moet kunnen komen met zaken als bindende afspraken voor de vermindering van de uitstoot van broeikasgassen en een er kenning onder voorwaarden van het internationaal strafhof in Den Haag. Clark gelooft dat de veiligheid van de bevolking alleen maar gewaarboird kan worden als de VS en Europa nauw samenwer ken. De Amerikaanse regering moet af van het imago van 'de bezetter' en het land dat altijd zijn wil probeert op te leggen. Clarks grote voorbeeld is de oorlog tegen Kosovo in 1999. Hij was opperbevelhebber over een coalitie van negentien lan den. Niet eenvoudig en tijdro vend, maar door die internatio nale samenwerking konden volgens Clark de etnische zui veringen worden gestopt en is de Balkan nu een stabiele regio. Clark is bereid tot preventieve actie tegen terroristische orga nisaties of schurkenstaten die (bijna) in staat zijn nucleaire wapens in te zetten. De VS moeten dat evenwel niet op ei gen houtje doen, maar in nauw overleg met hun bondgenoten. madras - Vissers in Madras, aan de kust van de Golf van Bengalen in India, maken zich op een zware cycloon. Die kostte gisteren en van daag al aan elf mensen het leven in de noordelijker gelegen deelstaat Andhra Pradesh. Bijna 20.000 dorpelingen zijn al geëvacueerd en vis sers is gevraagd aan land te blijven. In 1999 kostte een storm in het oostelijke kustgebied van India aan 10.000 mensen het leven. Foto: Reu ters kabul/ap - De loya jirga in Af ghanistan, de vergadering die een nieuwe grondwet moet op stellen, heeft een vrouwelijke vice-voorzitter gekregen. Vrou welijke afgevaardigden be klaagden zich er eerder over dat zij niet in de leiding van de vergadering waren vertegen woordigd. Na een heftige dis cussie besloot voorzitter Sibg- hatullah Mujadeddi daarop het aantal vice-voorzitters uit te breiden tot vier, van wie één een vrouw. Vrouwenrechten zijn een belangrijke kwestie op de loya jirga, die zondag begon en wordt gehouden in een gro te tent op het terrein van de universiteit van Kabul. Onge veer vijfhonderd afgevaardig den buigen zich de komende weken onder zware beveiliging over een ontwerp-grondwet. De vergadering vormt een be langrijke stap in het democrati seringsproces van Afghanistan. Als de loya jirga vasthoudt aan de ontwerp-grondwet, worden in juni 2004 voor het eerst sinds de val van de Taliban na tionale verkiezingen gehouden. rome/gpd - De Italiaanse presi dent Ciampi heeft gisteren pre mier Berlusconi flink gezichts verlies bezorgd. Ciampi weiger de een omstreden omroepwet te ondertekenen die begin deze maand door beide kamers van het parlement was goedge keurd. Ciampi raakt Berlusconi op een zeer zwakke plek. De voor naamste kritiek op de wet was dat Berlusconi's media-imperi um - en dan vooral de drie commerciële tv-zenders van Mediaset - door de nieuwe wet zwaar worden bevoordeeld ten opzichte van de publieke om roep en de kranten. Volgens Ciampi laat de wet ruimte voor 'dominante posi ties in het medialandschap' en is hij daarom bedreigend voor de pluriformiteit van de pers. De oppositie was dan ook in al le staten van euforie over de ac tie van de president. Voor de wetgeving zelf is die overigens van beperkte waarde. De beide parlementaire kamers moeten zich nu opnieuw over de wet buigen. Maar omdat de presi dent maar één keer onderteke ning kan weigeren, zal de wet uiteindelijk wel doorgevoerd worden. Berlusconi probeerde gisteren de schade te beperken met de opmerking dat sommige van Ciampi's correcties hout sneden. Ook probeerde hij de indruk te wekken dat zijn be trokkenheid bij de wetgeving nihil is. „Ik heb me er niet mee bemoeid, steeds afstand gehou den", zei hij. Een van de grote kritiekpunten op de wet is dat eigenaars van televisiestations in 2008 ook kranten mogen opkopen. In de huidige wetgeving was dat ver boden. Berlusconi had dat ver bod al omzeild door de krant II Giornale door zijn broer te la ten opkopen. hamburg/anp - De eerste man die is veroordeeld wegens be trokkenheid bij de aanslagen van 11 september 2001 in Ame rika komt niet vervroegd vrij. Een rechtbank in Hamburg, waar de Marokkaan Mounir el- Motassadeq terechtstond, ver wierp gisteren een verzoek om vrijlating. El-Motassadeq moet de uit komst van het hoger beroep te gen zijn veroordeling in de cel afwachten. Het hoogste ge rechtshof van de Bondsrepu bliek buigt zich eind januari over het beroep. El-Motassadeq was in februari tot vijftien jaar cel veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij de voorbereiding van de aansla gen. Volgens de raadslieden van de veroordeelde wist hun cliënt, net als een vorige week vrijgelaten landgenoot, niets van de plannen om in de Ver enigde Staten aanslagen uit te voeren. istanbul/anp-afp - Osama bin Laden heeft persoonlijk de op drachten gegeven voor de bom aanslagen in Istanbul op 15 en 20 november. Dat heeft een van de verdachten van de aansla gen, Feyzi Yigit, gezegd tegen de rechter. Bij aanslagen op joodse en Britse doelen in Is tanbul vielen 62 doden. Yigit zei dat hij in 1994 enkele maanden in een kamp van al- Qaeda in Afghanistan had geze ten, waar met explosieven leer de te werken. Yitiz zou hebben gezegd dat hij in de zomer van 2002 in Afghanistan Osama bin Laden heeft ontmoet. Hij be kende explosieven te hebben ingeladen in de vier vrachtwa gens die voor de aanslagen zijn gebruikt. van 'het Land Israël'. Maar hij voegt er steevast aan toe dat die concessies nooit ten koste mo gen gaan van de veiligheid van de Israëlische burgers. Het smalle, kwetsbare Israël moet 'strategische diepte' krij gen door twee veiligheidszones op de Westelijke Jordaanoever: de westelijke heuvelrug en de Jordaanvallei in het oosten. Van Tel Aviv via de nederzetting Ariel moet een met nederzettin gen bezaaide west-oost as naar de vallei lopen en zuidelijk daarvan een tweede van Jeruza lem via Ma'aleh Adumim. De Palestijnen kunnen die assen snijden via tunnels of viaduc ten, zodat er bijna geen militai re controleposten meer nodig zijn. Sharon acht het de enige aan vaardbare regeling. Het probleem is alleen dat er aan Palestijnse kant geen aftie- londen/gpd - Mohamed Al Fay ed vindt dat na ruim zes jaar de waarheid over de dood van zijn zoon Dodi en prinses Diana bo ven tafel moet komen en dien de gisteren een verzoek in bij de Schotse rechtbank voor een openbare hoorzitting naar het ongeluk. De steenrijke Al Fayed houdt sinds de fatale botsing in 1997 vol dat er sprake was van een complot of van een dek mantel, omdat de Britse veilig heidsdienst er mogelijk bij be trokken was. Diana (36) en Do di (42) kwamen met chauffeur Henri Paul om het leven toen hun Mercedes in Parijs tegen een muur knalde. Er volgde een besloten onderzoek door een Franse rechter. De bevinding zijn nooit bekend gemaakt, be halve dat de schuld bij de chauffeur werd gelegd. Die zou hebben gedronken. Deze week zullen voor het eerst, tijdens een openbare zit ting, details rond de dood van prinses Diana te horen zijn in een Britse rechtbank. Chester Stem, woordvoerder van Al Fayed: „Het Franse onderzoek was geheim, de pers kreeg geen toegang en het publiek heeft dus nooit kunnen horen of le zen wat er is gebeurd. We we ten niet eens welke bewijzen de rechter indertijd kreeg op basis waarvan hij zijn eindoordeel velde. Daarom wil Al Fayed een openbaar onderzoek naar de doodsoorzaak." Dat een Schotse rechter nu wil luisteren is een geweldige stap vooruit voor de vader van Diana's toenmalige minnaar- .Mohamed is eigenaar van het Landgoed Balnagown in Easter Ross. Omdat zijn hoofdresiden tie in Schotland staat, mag hij aanspraak maken op het Schot se rechtssysteem. De rechtbank in Edinburgh luistert deze hele week naar de motieven van de miljonair voor het starten van een openbare hoorzitting. Pas volgende maand beslist de rechter of zo'n onderzoek ge grond is. In april werd een eer der verzoek afgewezen, omdat de locatie van Diana en Dodi's ongeluk buiten Schotse juris dictie valt. Mohamed Al Fayed vocht die beslissing aan, omdat hij als naaste familielid recht heeft op openbaarheid van in formatie omtrent de dood van zijn kind. Al-Fayed houdt vol dat het moord met voorbe dachte rade was, omdat de lief desrelatie met Diana werd afge keurd. door onze correspondent Henk van den Boom la jonquera - De Spaanse grensovergang La Jonquera dreigt in de weekenden geblokkeerd te worden door de meer dan 3000 vrachtwagens die het Pyreneeëndorp ge bruiken als rustplaats. De voorzieningen voor de truckers schieten als paddestoelen uit de grond, maar ook de pro blemen, zegt burgemeester Jordi Cabezas, die al dreigt met een vrachtwagenstop. Zaterdagavond negen uur. Een Poolse chauffeur stuurt op luidkeelse aanwijzigingen van twee twee collega's zijn combinatie achteruit tussen twee Spaanse opleggers. Aan beide kanten heeft hij geen handbreedte over. De Pool heeft geluk omdat zijn collega's een plaats hebben gere serveerd, maar de colonne die achter hem het enorme parkeerterrein van Sol Jonquera opdraait moet terug. Maar hoe? Het staat propvol en nog steeds komen de met kerstverlichting versierde trucks aanrollen. „We kunnen het onmogelijk meer aan", zegt de politieagent die wan hopig probeert de kolossen die zich op de rotonde heb ben vastgereden, weer aan het rijden te krijgen. Intussen parkeren een paar Spanjaarden hun opleggers met knip perende lichten op de vluchtstrook van de N-2, de door gaande route naar Perpignan. „Als we dat krijgen gaat het fout", roept de agent naar zijn collega, maar de twee heb ben de situatie al lang niet meer in de hand. Even later verdwijnt hun auto met blauw zwaailicht in de duisternis van het Spaanse achterland. De truckers moeten het zelf maar oplossen. De wekelijkse bedrijvigheid bij La Jonquera is het gevolg van het verbod voor vrachtwagens om van zaterdagavond tien tot zondagavond tien uur door Frankrijk te rijden. Veel chauffeurs maken van de nood een deugd door de 24 ■■Lhi Truckers blokkeren elk weekeinde de kleine grensplaats La Jonquera. Foto: GPD/Henk van den Boom uur te benutten voor de verplichte lange rustpauze. „Het is hier echt super", zegt trucker Comé Moerkens uit Sprundel.Als ik hier aankom ga ik me altijd lekker dou chen, ik doe de was en mijn boodschappen. Ik ben ook maar eens even naai' de kapper geweest. Voor negen euro. Bij mijn eigen kapper betaal ik negentien." De Brabander rijdt al ruim tien jaar op Spanje en Portugal. Soms is hij vijf weken achtereen van huis. „Als het even kan stop ik hier. Alles is goed verzorgd, je ontmoet er collega's, je kunt krijgen wat je onderweg nodig hebt en het is niet duur." Toen een paar jaar terug de binnengrenzen in Europa wegvielen gingen de 3000 inwoners van het grensplaatsje de straat op omdat ze bang waren brodeloos te worden wanneer het vrachtverkeer hun dorp links zou laten lig gen. Maar het liep allemaal anders. De grensovergang is inmiddels uitgegroeid tot de grootste rustplaats voor truc kers in Europa. Tientallen supermarkten, restaurants, benzinepompen en nachtclubs liggen schreeuwerig ver licht rondom een vijftal gigantische parkeerplaatsen. „Niemand is hier werkloos", zegt Ivan Casas, benzine pomphouder en bareigenaar. „We draaien 24 uur, alle da gen van het jaar." Casas bevestigt dat het economische succes een paar negatieve trekjes heeft, maar dat vindt hij normaal. Volgens hem was de vechtpartij een paar weken geleden, waarbij een Poolse chauffeur door een (»Uega werd dood geslagen, een incident. Zijn visie wor<# ge deeld door de politie en de burgemeester. Maar toch wil de eerste burger van La Jonquera niet ont kennen dat er spanningen ontstaan door de massaliteit. Niet alleen onder de truckers. Ongewenste bijverschijnse len als straatprostitutie en straatverkopers leiden soms tot vervelende incidenten. De burgemeester heeft politiever- sterking aangevraagd en een vrachtwagenstop aangekon digd. „Vol is vol. Wie te laat komt moet maar zien dat hij ver derop in Spanje of Frankrijk een rustplaats vindt." Sommige truckers hebben zelf die keuze al gemaakt, zoals Bert Turfboer uit Ruurlo die zijn splinternieuwe vracht wagen een paar kilometer verderop bij een benzinestation heeft staan. „Ik kwam om vier uur vanmiddag in Jonquera aan maar toen was alles al vol. Maar ik sta hier goed. Er is een restaurantje waar ik kan eten en me kan wassen." Vederop langs de N-2 probeert een sexclub wat bij te ver dienen door de parkeerplaats tegen betaling aan te bieden aan de truckers. „Een prima rustplaats", vindt een chauf feur uit Almeria. „Ik betaal weinig en het is bewaakt. Van de verdere diensten van de club maak ik natuurlijk geen gebruik."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7