ARRESTATIE SADDAM 'Irak kan nog afglijden naar mislukt land' Een dictator ontmoet zelden een rechter Saddam blijkt toch gewoon een lafaard Bush: Goddank, die zijn we kwijt Marsen, hotdogs en vuil ondergoed in schuilplaats Talloze aanklachten tegen Saddam mogelijk dinsdag l6 december 2003 ippenaas. Foto: Reuter spierde pop schoppenaas - De voormalige presi- Saddam Hussein moet vennen aan het idee dat Amerikaanse handen is [en, maar de commercie al garen bij zijn arrestatie. H;| schappen van Amerikaan- in~ nkels staat inmiddels de Gevangen Saddam'. Voor 3 3 reen 25 euro kan de «gevoelige Amerikaan eer gespierde en bebaarde 3 vfem kopen, compleet met waarop de schoppenaas tenhSchoppenaas was Sad- s positie in het kaartspel de [gezochte personen e Kruis: dam bezoeken - Het Internationale Ro- is heeft gisteren de hoop iroken dat de Ameri- autoriteiten zijn mede- irs toestaan Saddam Hus- [e bezoeken om te contro- I in wat voor omstandighe- ij wordt vastgehouden. lode Kruis, dat als hoeder e Conventie van Genève ihandeling van krijgsge- inen in de gaten houdt, is :n datum overeengeko- met het Amerikaanse leger een bezoek van zijn mede- irs aan Saddam Hussein. iël had Saddam ia vermoord mem - De Israëlische lachten wilden in 1992 im Hussein vermoorden, idoeling was dat comman- II Irak zouden landen en seen begrafenis raketten m zouden afvuren, meid- Israëlische krant Maariv :n. Het plan werd echter lazen nadat vijf soldaten een trainingsongeluk om ren kwamen. Het Israëli- eger wilde met de aanslag nemen vanwege de 39 raketten die Irak tijdens Ifoorlog in 1991 op Israël ie. te Irakezen idgeschoten iah - Amerikaanse militai- ebben gisteravond twee zen doodgeschoten in de •allujah, een bolwerk van angers van de gearresteer- ddam Hussein. De slacht- zaten toen ze werden ge in een auto. Het incident irde nadat Saddam-aan- ers het kantoor van het re- al bestuur bestormden en ilitie die het pand bewaak- de vlucht joegen. dam verdrijft us van Time roRK - Saddam Hussein op het allerlaatste mo- Jezus Christus verdreven e voorpagina van het rikaanse weekblad Time. zondag het nieuws van de tatie bekend werd, besloot dactie de voorpagina als- veranderen. Op dat mo- draaiden de drukpersen aalf uur en was circa 30 nt van de vier miljoen mers gedrukt. >h senior citeert zoon ington - Op zondagmor- oen hij diverse wereldlei- elefonisch inlichtte over estatie van Saddam Hus- ieeg de Amerikaanse pre- George Bush een tele- jevan die andere aartsvij- an de Iraakse ex-dictator: ader. „Gefeliciteerd. Het is rote dag voor het land", id-president George Bush "zijn zoon. estijn wil ere naam hah - Een 27-jarige inwo- an de stad Ramallah op de olijke Jordaanoever, Sad- lussein, hoopt dat met de atie van zijn naamgenoot keen einde komt aan de tiet wantrouwen en de ■deringen waaraan hij zijn naam blootgesteld is «t. Hij werd bij het begin e oorlog in Irak op de 'ders genomen door Pa len die uiting wilden ge- •an hun steun voor Irak, hij kreeg na de val van ad van diezelfde Palestij- e horen dat zijn naam on- bracht. Berechting van tiran Saddam unieke gebeurtenis in de geschiedenis door iean-Louis Michels Apeldoorn - Een toekomstige berechting van Saddam Hoes sein is uniek. De geschiedenis leert namelijk dat dictators zich zelden voor een rechtbank moe ten verantwoorden. De meesten ontspringen de dans of sterven een heldendood. De Russische partijleider Jozef Stalin en zijn Chinese evenknie Mao Ze Dong waren op hun moment van overlijden nog de onbetwiste leider van hun land. En de Duitse kanselier Adolf Hitler (1889-1945) maakte vlak voor het einde van de Tweede Wereldoorlog zelf een einde aan zijn leven. Zijn handlangers moesten zich voor hun daden in Nümberg verantwoorden voor het eerste internationale tribunaal in de wereldgeschie denis. De verering van Stalin (1891-1953) en Mao (1893- 1976) duurde in hun eigen land nog jaren na hun dood voort. Wie van de drie het meeste bloed aan zijn handen heeft kleven, is discutabel. Maar in alle gevallen werden tientallen miljoenen mensen het slachtof fer van hun schrikbewinden. Als 'koelbloedigste' wordt Stalin aangemerkt: hij ruimde 20 mil joen politieke tegenstanders uit de weg. Hitier en Mao bleven steken op respectievelijk 15 en 10 miljoen. Maar als gekeken Wurdt naar het aantal doden Saddam Hussein. Foto: EPA dat viel als gevolg van het door deze dictators gevoerde beleid, is Mao met 40 miljoen doden 'de grootste', gevolgd door Hit- Ier (34 miljoen) en Stalin (20 miljoen). Saddam Hussein is de aanvoer der van een peloton 'mindere goden'. Op zijn conto kunnen zo'n twee miljoen mensenle vens worden geschreven. De helft van die doden viel tijdens de Iraaks-Iraanse oorlog in de jaren tachtig. Verder 'verdwe nen' zo'n 100.000 Koerden en zeker zo veel politieke tegen standers. Zelfs zijn eigen schoonzoons bleken niet veilig voor hem. Ook in de categorie 'mindere goden' kwamen de dictators van de afgelopen eeuw er over het algemeen genadig van af. Alleen de Servische nationalist Slobodan Milosovic belandde voor een rechter, van het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag. Hij wordt beschouwd als de aanstichter van de oorlogen die in de jaren negentig de desinte gratie van Joegoslavië inluid den. Die oorlogen eisten 230.000 mensenlevens en drie miljoen mensen werden van huis en haard verdreven. Het proces tegen hem begon vier jaar geleden. Hem worden misdaden tegen de menselijk heid ten laste gelegd. Naar Milosevic' handlanger Radovan Karadzic wordt sinds 1998 ge zocht. Deze Bosnisch-Servische leider, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van 200.000 mensen, heeft ondanks intensieve internationale zoek acties de gang naar de recht bank kunnen voorkomen. Wie de dans - deels - ook niet ontsprong, was de Cambod jaanse leider Pol Pot (1925). Ge durende zijn slechts drie jaar durende schrikbewind roeide hij tussen 1975 en 1978 drie miljoen mensen uit, een kwart van de bevolking. Terwijl een 'volkstribunaal' hem in 1998 aan het berechten is, overlijdt de verantwoordelijke voor de 'killing fields' aan een hartstil stand. De dit jaar overleden Oegande- se dictator Idi Amin ontkwam geheel aan de rechtsgang. Hij overleed in zijn luxe ballings oord in Saoedi-Arabië in een ziekenhuisbed. Tussen de coup die hem in 1971 aan de macht bracht en zijn verdrijving in Stalin. Foto: ANP 1979, wordt hij verantwoorde lijk geacht voor de dood van ze ker 300.000 mensen. Wie ook in ballingschap stierf, maar onder minder luxueuze omstandigheden en wél be recht, is de Jean-Bédel Bokassa, de man die zich na in 1965 de macht te hebben gegrepen in 1976 tot keizer van de Centraal Afrikaanse Republiek liet kro nen. Hij was berucht om zijn eigenzinnigheid en naar ver luidt liet hij vermoorde tegen standers als eten aan zijn gas ten opdienen. Na in 1979 te zijn verdreven keerde hij eind jaren tachtig te rug in zijn land, waar een recht bank hem de doodstraf opleg de. Nadat hij na enkele jaren gratie kreeg, week hij uit naar Frankrijk, waar hij in 1996 on der armoedige omstandighe den stierf. Maar de meeste dictators ster ven gewoon in hun eigen bed. Kim il Sung (1912-1994) greep in 1950 de macht. Na het einde van de Koreaanse oorlog hield hij het noorden van het land in een ijzeren greep. Volgens de Noord Koreaanse propaganda huilden de bergbe ken toen het nieuws over het heengaan van de Grote Leider bekend werd. Kim il Sung, die voor zijn dood de macht over droeg aan zijn zoon Kim Sung II, wordt verantwoordelijk ge houden voor de dood van 600.000 tot 1 miljoen van zijn landgenoten. Francisco Franco (1892-1975) werd eindeloos in leven gehou den omdat de medestanders van zijn Spaanse regime be vreesd waren voor de gevolgen van zijn overlijden. Zijn bijna 40-jarige bewind eisten het le ven van zeker 500.000 mensen, voornamelijk tijdens de door hem ontketende burgeroorlog tussen 1936 en 1939 waardoor de caudillo (leider) aan de macht kwam. Wie nog niet dood is, maar wel aan de rechtsgang ontkwam is de voormalige Chileense leider Augusto Pinochet. Deze in 1915 geboren generaal kwam door middel van een staatsgreep in 1973 aan de macht. Zijn bewind hield tot 1989 stand en kostte ruim 3000 poli tieke tegenstanders het leven. In eigen land kan hij niet ver volgd worden omdat hij als se nator actief blijft. Marteling: Saddams geheime politie en Baath-functiona- rissen pasten marteling systematisch toe op vooral ver meende politieke tegenstanders, deserteurs en familiele den van politiek actieve personen. De Revolutionaire Com mando Raad, waar Saddam voorzitter van was, vaardigde met regelmaat decreten uit waarin strafmaten zoals ampu taties en andere vormen van mutilatie werden vastgelegd. Executies: Vermeende tegenstanders-of familieleden van opposanten werden afgevoerd, doodgeschoten of ont hoofd. Standrechtelijke en wederrechtelijke executies wer den ook toegepast om gevangenissen 'op te schonen'. Zo werden in 1984 circa 4000 veelal politiek gevangenen in de Abu Ghraib gevangenis doodgeschoten. Koerden: In 1987 begon Saddam Hussein een campagne tegen de Koerdische bevolking in het noorden van Irak. Volgens mensenrechtengroeperingen zijn tussen 1987 en 1988 meer dan 100.000 Koerden gedood of verdwen^ Sjiieten: De sjiieten vormen ongeveer 60 procent van de bevolking van Irak en wonen voornamelijk in het zuiden. Vooraanstaande leiders werden gedood. Na de Golfoorlog in 1991 brak er in het zuiden van Irak een opstand uit, die hard werd neergeslagen. Tientallen geestelijken en honder den burgers werden gearresteerd en geëxecuteerd. Moerasarabieren: In de jaren negentig liet Saddam de moersassen in het zuiden van het land verdrogen en maak te daarmee vrijwel een einde aan de 5000 jaar oude cultuur van de zogenoemde Moeras Arabieren. Koeweit: Na de Iraakse inval in Koeweit in augustus 1990 was er sprake van georganiseerde plundering. Honderden Koeweiti's werden gearresteerd, gemarteld en verkracht. Volgens Koeweit is het lot van ongeveer zeshonderd ver miste personen, veelal krijgsgevangenen, onbekend. Iran: Tussen 1980 en 1988 waren Irak en Iran verwikkeld in een oorlog waarbij mogelijk een miljoen mensen om kwamen. Presidentskandidaat Clark niet gerust den haag/gpd - De arrestatie van Saddam Hoessein in irak is weliswaar goed nieuws maar het betekent niet dat de oorlog daar voorbij is. Sterker nog, de weerstand in het land is waar schijnlijk niet door Saddam ge leid. Irak kan nog altijd afglijden naar de status van „een mislukt land." Dat zei de Amerikaanse gene raal Wesley Clark, Democra tisch presidentskandidaat, gis teren in Den Haag. Clark is oud-opperbevelhebber van de Navo. Hij leidde de operaties tegen de Servische leider Milo sevic. Clark noemde het oppakken van Saddam goed nieuws voor iedereen in de wereld, niet al leen voor de Iraakse bevolking. Tegelijk waarschuwde hij voor te groot optimisme. Onduide lijk is hoeveel buitenlandse strijders er in Irak zijn en hoe veel nationalistische elementen er actief tegen de coalitie optre den. „Gaan ze zonder Saddam, nu harder vechten? Wij weten het niet", aldus Clark. Hij waarschuwde voor al-Qae- da dat kan proberen te profite ren van de situatie in Irak. „Die willen alleen onze vernietiging. Van Amerika en Europa", stelde de generaal. Juist daarom is het belangrijk dat het binnenlandse oproer in Irak wordt gecontro leerd, de Irakezen de kans krij gen hun eigen land op te bou wen zonder grote buitenlandse troepenmacht en dat er een de mocratische regering komt die model kan staan voor het hele Midden Oosten. Clark noemde het oppakken van Saddam slechts een eerste stap in een ontwikkeling die nog jaren gaat duren. Over de berechting van Saddam zei de generaal dat dat zal moeten ge beuren door een gerechtshof dat aan de hoogste normen en eisen voldoet. Over de rechts gang zullen alle betrokken par tijen (de VS, Europa, Arabische landen en de Irakezen zelf) het eens moeten zijn. Als straf moet ook de doodstraf mogelijk zijn. door Erik van Schaik utrecht - Saddam Hoessein heeft zich als een bang konijn in zijn holletje laten vangen. De gevreesde Iraakse leider bleek niet in staat het pistool te han teren dat volgens de Amerika nen op zijn lichaam werd ge vonden. Laat staan de twee ka- lasjnikovs die ze bij hem in zijn 'eenmansgat' vonden. Het heeft Irak-kenner Robert Soeterik enorm verbaasd. „Dat is de vraag die mij ook bezig houdt; waarom heeft hij zich niet verzet of zich een kogel door het hoofd gejaagd? Hij had zichzelf met één schot een hoop ellende kunnen bespa ren." Soeterik is te rade gegaan bij zijn Koerdische vrienden. „Die zijn niet verbaasd; zij wisten al langer dat 'ie een grote lafaard is'. Het is iemand die in zijn toespraken riep dat geen enkele Irakees het 'martelaarschap' mocht ontlopen en die met een vingerknip mensen liet execu teren. Maar zelf was hij te laf om er een eind aan te maken of ten minste nog enige tegen stand te bieden." Dat Saddam Hoessein in zijn slaap is overrompeld, zoals Amerikaanse woordvoerders suggereren, kan Soeterik niet geloven. „Hij moet in dat hol gekropen zijn toen de Amerika nen hun massale zoekactie met zeshonderd militairen begon nen. Bij al dat rumoer is hij vast niet in slaap gevallen. Boven dien moesten de soldaten ste nen en rommel opzij schuiven om bij de toegang van die put te komen. Dat hoor je echt wel." Saddams gedweeë overgave doet denken aan de ontvoering van de Koerdische guerrillalei der Abdullah Öcalan door Turkse commando's in Kenia in 1999. Vanuit de Griekse ambas sade in Nairobi zou de PKK-lei- der per vliegtuig naar Neder land gaan om asiel aan te vra gen. öcalan rook onraad, maar ging toch mee met Keniaanse veiligheidsagenten. Eenmaal buiten de ambassade werd hij overgeleverd aan Turkse com mando's. Ook öcalan werd op vernederende wijze getoond, geboeid en geblinddoekt in het vliegtuig naar Turkije. Hij leek te berusten in zijn lot en toonde zich eerder bang dan uitda gend. Het beeld dat Saddams zoons Uday en Qusay zich wél dood vochten, en dat het eervoller was geweest voor de vader hun voorbeeld te volgen, behoeft enige nuancering. Volgens Soe terik werden de beide broers min of meer overvallen. washington/gpd - De Amerikaanse president Bush zei het niet, maar ieder een die hem hoorde wist wat hij dacht. Wat Bush betreft krijgt Saddam Hussein de doodstraf. „Zoals ik zei, ik heb mijn eigen persoonlijke visie", reageerde hij gisteren tijdens een persconferentie op de vraag of executie een gepaste straf was voor de ex-heerser van Irak. „En dit is een wrede dictator. Hij is een per soon die een hoop mensen heeft ver moord." Bush voegde er aan toe zijn persoonlijke ideeën er niet toe doen in deze zaak. De Irakezen moeten over het lot van Saddam Hussein beslissen, meent hij. Maar iedereen weet dat Bush niet alleen een voorstander is van de doodstraf, maar er ook nogal happig op is. Tijdens zijn gouverneurschap van Texas werd daar een recordaantal ver oordeelden geëxecuteerd, en zijn mi nister van justitie John Ashcroft zet offi cieren van justitie in de VS aan om waar mogelijk de doodstraf eisen. Opnieuw leek het er gisteren op dat de jacht van Bush op Saddam Hussein enigszins het karakter heeft gekregen van een per soonlijke missie. En dan niet alleen om dat Hussein de man is die probeerde „mijn vader te vermoorden", zoals Bush eens heeft gezegd. Bush herhaalde gisteren omstandig al zijn redenen voor de inval in Irak: van de te verwachten doorbraak in het Midden Oosten tot de dreiging van Saddam's verboden wa pens voor de veiligheid van Amerika. Maar hij leek het ook te zien als zijn goddelijke plicht aan het volk van Irak, dat zo heeft geleden onder een tiran. „Ik geloof, en dat is mijn diepe geloof dat vrijheid de gift van God is aan elke persoon.De man die deze gift aan de mensen in Irak heeft onthouden, heeft nu gekregen wat hem toekwam." adwar/ap - Het erf is een smeerboel, de was is niet ge daan, de voorraadkamer is leeg en het enige kunstwerk aan de muur is een poster van de Ark van Noach. Saddams schuil plaats in een boerderij in het noorden van Irak lijkt meer op een vervallen kraakpand dan de luxe paleizen waarin hij jaren lang woonde. In de schuur boven het hol in de grond waar Sad dam zaterdag werd gevonden, is slechts plaats voor een enkele slaapkamer en een geïmprovi seerde keuken. Een toilet is er niet. Het dak is bedekt met takken en bladeren. De deur is van grijs geverfd staal en voorzien van een enkel hangslot. Binnen hangt vuil wasgoed, waaronder een grijze broek en een hand doek, aan een lijntje boven een bed waarop een gebloemde de ken ligt. De poster is op de muur geprikt boven een tweede bed, dat ongebruikt lijkt. In een doos op de vloer liggen een lan ge, zwarte Arabische mantel, twee witte T-shirts en twee wit te katoenen korte broeken. Te gen de muur staan zwarte mo cassins en een paar pantoffels met goudkleurige gespen. Op de vloer liggen oude boeken. Een kleine koelkast in de keu ken bevat een paar Bounty's, wat hotdogs en een blikje 7-up. Op een plank ligt een homp oud brood. Er is een pannetje met een restje rijst en er liggen vuile borden in een gootsteen tje. Op een plank boven de gaska chel liggen een stuk zeep, een blikje koffie, tandpasta, een spiegel en twee Marsen. Buiten de schuur is een geul in de grond gemaakt die kennelijk dienst doet als latrine. Het erf ligt vol vuilnis, plastic zakken, lege flessen, rottend fruit en een gebroken stoel. Toen de Amerikaanse militai ren de boerderij zaterdagavond binnendrongen, probeerden twee mannen te vluchten, die werden aangehouden. De mili tairen vonden in de schuur een witte doek waaronder de on dergrondse ruimte verborgen was waarin Saddam zich schuilhield. Onder het doek was een stuk schuimplastic ge plaatst waaruit twee draden staken, zodat het er uitzag als een stuk beton. De ondergrondse ruimte werd van zuurstof voorzien via een luchtpijp, uitkomend naast een dadelboom op het erf. Over de pijp hangen worstjes en vijgen te drogen, zodat hij aan het oog wordt onttrokken. Op het erf staan twee tenten, een kippenhok en een stal met een koe. De weg naar de boer derij, ongeveer 17 kilometer van Saddams thuisbasis Tikrit, wordt omzoomd door palmbo men, boomgaarden, sinaasap- Een soldaat van de 4e Infanterie Divisie bewaakt de kamer waar Saddam woonde alvorens hij zich in zijn ondergrondse hol verstopte nadat Amerikanse troepen huizen in de om geving van het boerderijtje hadden overvallen. Foto: AP A 'kist' full of dollars. Foto: AFP pelbomen en een veld met zon nebloemen. Twintig minuten nadat de elite troepen Saddam hadden ge vonden meldden zij dat „Doel wit nummer 1" was opgepakt, zei kolonel James Hickey, wiens 4de Infanteriedivisie bij de ope ratie betrokken was. Er werden ook twee automati sche geweren van het type AK- 47, documenten en 750.000 dollar in contanten aangetrof fen. Saddam had een geladen pistool bij zich, dat hij tiiet af vuurde.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5