'Asielzoeker moet terugkeer regelen' BINNENLAND Kamerlid eist onderzoek naar paardenverkrachter rdachte fatale ekpartij vast paarden ld door brand en vervolg ^.guête fraude a° ir hongert kens dood Jaar voor Ifbele moord imenië wil n'tker berechten derzoek Putten dood spoor P: pil mag verkrachting klijn «r artsen Peijs heeft Kamer weinig te bieden Verdonk ontkent dwarsliggen ambassades Kerst in 't Loo 3'Kerstmarkt zonder glühwein geen kerstmarkt Zorgen over veiligheid van station Den Haag CS Studenten geen nachtbrakers 150.000 Euro en Mercedes voor moorden Drogisten boos op Hoogervorst Advocaten twisten over motief voor moord Maja 'Groot geheim' of overleden zusje Patiënt met angststoornis wordt sneller doorverwezen Dakloos zingen op de Zeedijk ieijerland - De verdachte een dodelijke steekpartij in avendeel heeft zich gister- lag bij de politie in Oud- rland gemeld. De 21-jarige uit Rotterdam zou in de it van vrijdag op zaterdag Gravendeel een 28-jarige hebben doodgestoken ■r een café. iidrecht - Een grote brand n schuur in Barendrecht in de afgelopen nacht het ver gekost aan vijf paarden, n fuur brak uit omstreeks iuur. De loods is in de men opgegaan. Over de aak kon de brandweer van- end nog niets zeggen. ^|haag - De Nederlandse idingingsautoriteit (NMa) een nader onderzoek naar s-lokaties doen. Dit heeft ster Brinkhorst van econo- he zaken aan de Tweede er meegedeeld. De Kamer inde nasleep van de parle- er taire enquête naar bouw- |e op nader onderzoek edrongen, omdat sprake frijn van prijsopdrijving in ote nieuwbouwwijken. De heeft daar in vooronder en geen aanwijzingen voor nden, aldus de minister, ter it - Een varkensboer uit aa lijk Noord-Brabant heeft iar' schuldig gemaakt aan ern- dierenmishandeling. De a nene Inspectiedienst (AID) Pe' ide varkensschuur onge- er dertig kadavers en 37 ver- loosde varkens aan. De 1 1 n kregen geen voer en de- eni ich te goed aan de kada- soortgenoten. Tegen a j rdachte is proces-verbaal "re naakt. In januari kreeg hij leen bekeuring. - Voor het wurgen van Üjf ïjarige buurvrouw en 1 jarig dochtertje is een r ige man uit Klundert door 'ee :htbank in Breda tot 18 fel veroordeeld. De man en seksuele relatie hebben Imet de prostituee uit Li- itt. Het motief voor de den is niet duidelijk ge- 6h tijdens het onderzoek. ndaal - Roemenië heeft erland gevraagd vrachtwa- lauffeur Rendert de Poel Pr lit Veenendaal uit te leve- - )e Poel werd begin deze ld aangehouden aan de tussen Duitsland en Zwit- ;ri ld en zit nu in de gevange- Schaffhausen. Volgens de aenen moet de Nederlan- jog een gevangenisstraf f^jtten voor het veroorzaken en verkeersongeluk in de iibiu op 16 december Poel zegt niets te we- an een veroordeling. worn - De man die half inber enige tijd vast zat mogelijke betrokkenheid et doodrijden van een 13- leisje uit Putten wordt Janger als verdachte be- uwd. Uit onderzoek is ge- m dat sporen op zijn voer- qniet van het slachtoffer Jat heeft de politie gister- d laten weten. Daarmee zit nderzoek vast. Het meisje opl4 november dood etroffen in Putten. Ze bleek aangereden. evoetsluis - De moming- pil is niet in alle gevallen evoor de SGP. Een slacht- van verkrachting mag hem uiken, zei SGP-voorman B. Ier Vlies gisteren op een "komst met scholieren in ivoetsluis. Hij wijkt daar af van het partijprogram- an de SGP, waarin staat iet menselijk leven vanaf inceptie geëerbiedigd en lermd' moet worden. fHT - Artsen, apothekers en ialisten hebben sinds giste- £n kliklijn, waar ze klach- wijt kunnen over de far- lutische industrie. Aanlei- voor het initiatief van het irlands instituut voor ver dord medicijngebruik is apport, waaruit bleek dat 'geheten artsenbezoekers risen onvolledig of onjuist meren. den haac/anp - Minister Peijs (verkeer en water staat) is amper bereid concessies te doen aan de Tweede Kamer over investeringen in grote infra structurele werken. Zij ontried gisteren in het parlement de ene na de andere motie. Ook een breed gesteund voorstel voor een reser vering van 344 miljoen euro om de snelle aanleg van een spoortunnel in Delft mogelijk te maken, vond geen genade in de ogen van de minister. Als de Kamer dit goedkeurt, moet ik met het ka binet overleggen", stelde zij. Peijs toonde op nieuw weinig sympathie voor het project. D66'er Van der Ham verweet haar daarop 'macha-ge- drag'. CDA en WD, die vorige week nog aarzelingen hadden, zien geld voor 'Delft' nu wel zitten. Niet zozeer omdat vier sporen nodig zijn, maar voor een 'leefbaar' stadscentrum. Het geld zou pas na 2010 nodig zijn, maar door de reservering zou den andere financiers alvast bereid zijn de porte monnee te trekken. De bouw van de tunnel zou daardoor in 2007 kunnen beginnen. Peijs wil er op zijn vroegst bij de begroting 2005 over naden ken. De bewindsvrouw was ook niet in voor een door een Kamermeerderheid gesteunde motie voor een proef met een dubbeldekssnelweg, met twee extra stroken boven een bestaande weg in stede lijk gebied, als soelaas voor de files. De gevraagde 15 miljoen euro van het rijk is volgens Peijs bij lange na niet genoeg. De WD'er Hofstra wil de kosten met tolinkomsten bestrijden. Het is de bedoeling dat de moties donderdag in stemming komen. den haag/gpd - Uitgeprocedeer de asielzoekers zijn zelf verant woordelijk voor hun terugkeer. Als dat niet lukt, ligt dat niet aan de ambassades van de landen van herkomst, zegt minister Ver donk (vreemdelingenzaken). Verdonk ontkent de beschuldi ging van Vluchtelingenwerk, dat een negental ambassades de terugkeer van de asielzoe kers consequent verhindert. Volgens Vluchtelingenwerk kunnen zeker honderden, en wellicht duizenden asielzoekers niet terug, omdat hun ambas sades niet meewerken. Het zou gaan om de ambassades van Servië-Montenegro, China, Ethiopië, Soedan, Libanon, Mauretanië, Syrië, Burundi en Azerbeidzjan. In reactie zegt de minister, dat het de asielzoekers zijn die voor problemen zorgen. Zij baseert zich op informatie van de am bassades. Verdonk vindt het lo gisch dat een ambassade uit sluitend documenten verstrekt, als deze ervan overtuigd is dat de aanvrager echt uit dat land komt. „Als iemand echt terug wil en de waarheid vertelt, dan wordt er gewoon een laisser- passer afgegeven door de am bassade," aldus een woord voerder van de minister. De uitzetting en terugkeer wordt niet makkelijker gemaakt doordat vier van de vijf asiel zoekers zonder papieren naar Nederland komt, stelt de woordvoerder van de minister. Verdonk blijft erbij dat de afge wezen asielzoeker zelf verant woordelijk is voor terugkeer naar het thuisland en niet de Nederlandse overheid. „Hij of zij is hier gekomen, dat was zijn of haar verantwoordelijkheid. Als de aanvraag wordt afgewe zen, is het niet onze taak de aanvrager weer terug te bren gen." Namens Vluchtelingenwerk noemt B. van den Berg het 'on zin' dat de ambassades wel meewerken. Als voorbeeld geeft Van den Berg Servië-Mon- tenegro. „De ambassade van dat land stuurt een uitgeproce deerde asielzoeker een brief waarin staat dat hij met zijn asielaanvraag de belangen van zijn land schade heeft toege bracht. Hij krijgt geen pas poort." Een ander voorbeeld: Azerbei dzjan. Azeri's mogen wel terug, maar Azeri's van Armeense af komst of Azeri met een ge mengd huwelijk worden gewei gerd. „Als je dan weet dat er ongeveer 3500 asielzoekers uit Azerbeidzjan komen en 70 tot 80 procent Armeens of ge mengd is, dan kun je uitreke nen hoeveel mensen niet terug kunnen", aldus de woordvoer ster van Vluchtelingenwerk. „Natuurlijk gaat die ambassade niet tegen justitie hier zeggen dat ze discrimineren." Apeldoorn - Een medewerkster van paleis 't Loo in Apeldoorn legt de laatste hand aan de 'Koningin Victoria-kerstboom'. De boom staat naast een ge dekte tafel in de kamer die Koning Willem II en ko ningin Anna Paulowna gebruikten als eetkamer. De lopende tentoonstelling 'Aan tafel bij zeven ko ninginnen' wordt aangepast aan de kersttijd. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/anp - Een kerstmarkt zonder glühwein is geen kerst markt. Dat stelden de CDA'ers Eurlings en Buis in vragen aan minister Hoogervorst (volksge zondheid). De Kamerleden zoe ken een oplossing voor de Lim burgse gemeenten voor wie de tijdelijke horecavergunning van twaalf dagen te kort is voor de kerstmarkt. Het gedogen van glühwein en het in mergelgrotten gerijpte grottenbier is voor minister Hoogervorst 'geen optie', zo blijkt uit zijn antwoorden op de schriftelijke antwoorden. „Ik neem aan dat de Kamer prijs stelt op handhaving van de wet." Hij waarschuwt voor uit holling van het vergunningen stelsel. Aanleiding voor de vragen van de christen-democratische Ka merleden was een klacht van de burgemeesters van Valkenburg aan de Geul en Maastricht, waar de kerstmarkt langer dan twaalf dagen duurt. Hooger vorst is bereid de wet aan te passen, maar dat zal te laat zijn voor kerst 2003, schreef hij al eerder. De CDA-Kamerleden lieten het er niet bij zitten. Op de Hofvij ver bij de Tweede Kamer staat drie maanden lang een kunst ijsbaan waar ook glühwein wordt geschonken. Dat mag ook niet, schrijft Hoo gervorst nu. Tenzij de uitbater beschikt over een reguliere drank- en horecavergunning voor seizoensexploitatie, zoals ook strandtenthouders die krij gen. Hij adviseert de Limbur gers dat ook te doen voor hun glühweinschenkers. den haag/gpd - Het stadsbe stuur van Den Haag moet op heldering verschaffen over het ongeluk van afgelopen zaterdag waarbij een trein door een stootblok op het Centraal Sta tion reed. Het CDA maakt zich zorgen over de veiligheid. Leef baar Den Haag wil absolute ze kerheid dat geen sprake was groningen/anp - Studenten zijn helemaal geen nachtbra kers. Aankomende academici gaan gemiddeld net zo laat naar bed als hun leeftijdgeno ten. Dat blijkt uit een slaapen- quête die de afdeling biologie van de Rijksuniversiteit Gro ningen heeft gehouden.. Studenten noemden zichzelf in de enquête vaak wel een avondmens, terwijl dat in de praktijk meevalt. „Doorde weeks gaan studenten gemid deld om twaalf uur naar bed", zegt onderzoeker M. Gordijn. „Dit wijkt niet af van het tijd stip waarop niet-studerende leeftijdgenoten naar bed gaan. Het tijdstip waarop studenten van dag tot dag naar bed gaan is wel sterk variabel." De ge middelde slaapduur van de ruim 4000 geënquêteerden bedraagt acht uur. De enquête maakt deel uit van het project Braintime, dat de biologische klok van mensen onderzoekt. Vijf universiteiten in Nederland en Duitsland werken aan dat grootschalige onderzoek mee. van sabotage. Beide partijen hebben schriftelijk opheldering gevraagd. Bij het ongeval reed 's morgens de trein uit Zoetermeer door een stootblok. De sprinter kwam tot stilstand tegen een dragende muur van het boven- gelegen tramplatform. Winkels liepen grote schade op. Het CDA heeft Den Haag CS vergeleken met dat in Antwer pen en Gare du Nord in Parijs. Alle drie zijn 'kopstations'. Vol gens de partij zijn de stootblok- ken in de andere steden niet aan de rails bevestigd, maar apart gefundeerd. Het CDA wil nu weten of de stootblokken voldoende veiligheid bieden. den bosch/anp - De rechtbank in Den Bosch heeft 34-jarige man uit Oss gisteren veroor deeld tot acht jaar cel, omdat hij een huurmoordenaar op dracht gaf drie mensen uit de weg te ruimen. De man, die op dat moment zelf een celstraf van 3,5 jaar uit zat voor de handel in XTC stel de de 'hitman' 50.000 euro per moord in het vooruitzicht, en een Mercedes als de hele klus was geklaard. De zaak kwam aan het licht toen degene die was ingescha keld om de moorden te plegen naar misdaadverslaggever Peter R. de Vries stapte. De 34-jarige Ossenaar wilde hem zijn eigen broer laten ombrengen en twee ex-criminelen, onder wie de voormalige rechterhand van drugshandelaar De Hakkelaar. Hij regelde dat vanuit de gevan genis. De rechtbank neemt het de ver dachte zeer kwalijk dat hij tot zijn daad kwam. „Hij had door dat hij vastzat lang de tijd om op zijn schreden terug te keren. Dat heeft hij niet gedaan." De liquidaties werden niet uit gevoerd, omdat de beoogde huurmoordenaar naar Peter R. de Vries stapte. Ook werkte hij mee aan een undercoveropera tie die leidde tot aanhouding van de man uit Oss. De Vries maakte een televisie-uitzending over de gebeurtenis. Volgens de raadsman van de Ossenaar, H. van Dijk, is de huurmoordenaar een 'evidente leugenaar'. Ook zou er zijn ge rommeld met het belangrijkste bewijs tegen zijn cliënt - door de 'huurmoordenaar' gemaakte geluidsopnamen. Volgens de rechtbank staat niet vast dat is gemanipuleerd met de geluids opnamen en is er daarom geen belemmering om de opnamen te gebruiken als bewijsmateri aal. maarssen/anp - De Koninklijke Nederlandse Drogisten Bond (KNDB) is boos op minister Hoogervorst van volksgezond heid. Die wil de diploma-eis voor de verkoop van para cetamol en bijvoorbeeld Norit laten vallen. Volgens de drogis ten is dat onverstandig. „Wat als een vrouw ongewenst zwanger wordt, terwijl ze trouw de pil slikt? Wij wijzen vrouwen erop, dat Norit de werking van de pil kan uitschakelen", zegt voorzitter J. Kelder van de KNDB. Het is volgens Kelder maar een van de 190.000 advie zen die drogisten in Nederland dagelijks verstrekken. Kelder is vooral boos, omdat Hoogervorsts voorganger Borst hetzelfde voorstel jaren geleden ook indiende bij de Tweede Ka mer. „Onderzoeken van de dro gisterijsector en gezond ver stand deden de Kamer indertijd besluiten het af te wijzen." Kel der snapt daarom niet dat Hoo gervorst het oude voorstel weer heeft afgestoft. utrecht/anp - Een op de vijf Nederlanders heeft wel eens een angststoornis gehad. Maar vaak lopen ze ermee door, om dat de psychische aandoening niet herkend wordt. Een nieu we richtlijn voor huisartsen, psychologen, maatschappelijk werkers, psychiaters en ver pleegkundigen moet daar ver andering in brengen. De nieu we richtlijn wordt deze week aangeboden aan het ministerie van volksgezondheid. Het is de bedoeling dat patiën ten door de richtlijn sneller worden doorverwezen naar de juiste behandelaar, aldus het Trimbos-instituut. Nu lopen ze vaak jaren door, wat kan leiden tot slecht functioneren op het werk en sociaal isolement. Aan de hand van informatie over de zeven belangrijkste angststoor nissen, van paniekaanval tot hypochondrie, kunnen hulp verleners de beste behandeling en medicatie vaststellen. Amsterdam - Zwervers en daklozen van de Zeedijk zongen gisteren hun kelen schor bij de opname van een CD. Het plaatje moet in kerstpakketten te recht komen. Maar het wordt ook, net als de dak lozenkrant, door daklozen zelf op straat aan de man gebracht. Van de opbrengst wordt een kerst feest voor daklozen bekostigd. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - De vijf verkrachte en verminkte paarden die de afgelopen maanden zijn aangetroffen, zijn volgens Tweede-Kamerlid Henk Jan Ormel mo gelijk terug te voeren op één sadistische serieverkrachter. Het CDA-kamerlid heeft een grootscheeps politieonderzoek geëist. Ormel: „Ik ben dierenarts en dus wel het een en ander gewend. Maar de foto's die ik zag van het verminkte paard in Til burg, het afgelopen weekend, waren zelfs mij te gortig. De geslachtsdelen van 4 het paard zijn er gewoon afgesneden." Het Kamerlid vermoedt dat er een serie verkrachter actief is. „Het is inmiddels het vijfde geval in enkele maanden tijd. Eerdere gevallen vonden plaats in Gro ningen en Twente." De dader moet vol gens Ormel iets van paarden afweten. „Een paard in de wei komt niet zomaar naar je toe. Vervolgens moet het gedro geerd worden en om het dier zo te ver minken moet je ook weten wat je doet." De situatie is ernstig, vindt Ormel. „Je moet toch behoorlijk ziek zijn om zoiets te doen. Actie is dringend geboden, want de onrust onder paardenbezitters is groot. En een paard op stal houden is ook geen optie. Voor het dierenwelzijn is het belangrijk dat een paard regelmatig in de wei staat." De Dierenbescherming heeft inmiddels duizend euro uitgeloofd voor de tip die leidt tot de aanhouding van de dader van het voorval in Tilburg. Ormel wil dat justitie en politie zich intensief met de zaak gaan bemoeien. „Dit zijn geen los se incidenten meer. De ministers Rem- kes (politie) en Donner (justitie) moeten snel met maatregelen komen." Wim van Tuijl, de eigenaar van het doodgemartelde paard in Tilburg, gaat er vanuit dat zijn door minstens twee personen is benaderd, van wie er één het paard heeft gelokt met iets eetbaars, waarna een tweede het een harde slag boven de ogen kon geven. Van Tuijl denkt aan een 'groepje dat zondagmor gen vroeg terug kwam van het stappen'. De daders namen de oren van het dode paard mee. nijmegen/anp - De advocaten van de drie verdachten van de moord op de 16-jarige Nij meegse scholiere Maja Bradaric twisten over het motief voor de gruwelijke daad. De motieven lopen uiteen van wraak voor een overleden zusje in Bosnië, tot een geheim dat nooit be kend mag worden. Justitie houdt hét op 'een motief in de relatiesfeer'. Op de avond van 17 november werd Maja in een auto gewurgd door de 18-jarige Goran M. Dat gebeurde onder de ogen van een 16-jarige vriend en een 15- jarige vriendin. Daarna zijn de jongeren naar de uiterwaarden tussen Bemmel en Lent gere den, waar zij het dode meisje overgoten met benzine en in brand staken. Voor raadsman D. Moszkowicz van de 16-jarige medeverdachte is de zaak duidelijk. „Hoofdver dachte Goran M. heeft ver klaard dat hij wraak wilde ne men, omdat de ouders van Ma ja destijds in Bosnië een onge lukkige opmerking over de dood van zijn zusje maakten te gen zijn ouders. Goran, die wel vaker over het vermoorden van mensen sprak, maakte de plan nen, maar niemand nam hem serieus." Moszkowicz' cliënt wist volgens zijn advocaat van niets. „Hij zat verstijfd in de auto en was tot niets meer in staat toen het ge beurde. Twee psychiaters van de zogeheten vroeghulp heb ben hem onderzocht. Zij vin den die verklaring authentiek vanwege het Bosnische oor logsverleden van de jongen." Mr. P. Vestiens uit Doetinchem heeft een heel andere verklaring voor de handelwijze van zijn cliënt Goran M. „Hij heeft mij in vertrouwen over een motief verteld dat absoluut geheim moet blijven. Hij zwijgt daar ook tegen justitie over. Het is een bizarre, maar tegelijk de meest plausibele verklaring voor de gebeurtenissen", aldus Vestiens. „Ik probeer Goran er van te overtuigen dat hij het be ter wel kan vertellen. Als hij blijft zwijgen, wordt £jn verde diging een ondankbare taak." Moszkowicz noemt het verhaal van het geheime motief 'perti nent onjuist'. Zijn collega H. van der Linden, die de bestuur der van de auto verdedigt, valt Moszkowicz bij. „Volgens mij gaat het om een relatiepro bleem, maar verdere kwalifica ties vind ik uiterst gevaarlijk. En een ding is duidelijk: geen enkel motief rechtvaardigt zo'n bui tengewoon ernstig delict." De jongeren moeten op 23 de cember opnieuw voor de raad kamer van de rechtbank in Am- hem verschijnen. Die bepaalt of zij nog langer in gevangenhou ding blijven. Justitie is volgens een woordvoerster van plan voor die datum meer details over de zaak bekend te maken. Tot die tijd zwijgt justitie over elk aangedragen motief.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3