f Zidane voor derde keer de beste He,lkVoszI,lieverthulsopde SPORT Bij DSB en sprinter Jan Bos loopt het nog niet op rolletjes Blaise N'Kufo: een sluimerende vulkaan bank dan op de bank bij NAC Speler Real Madrid gekozen tot voetballer van het jaar Van Raaij denkt belangrijke spelers te kunnen behouden Stapje terug jiben weg bij gnse Boys en aan den rijn-Peter vertrekt aan het einde seizoen bij Alphense ubben is dan drie jaar reweest van het eerste n de tweedeklasser, or was hij vier jaar trai- het hoogste jeugdteam Iphenaren. esse Genoa Witschge Ipam - Richard Witschge I indelt met Genoa over rgang naar de Italiaanse club uit de serie B. De ivelder voert nog deze in vervolggesprek met liging die zich onlangs ilman Oscar Moens ver- Witschge vertrok aan I le van het vorige sei- i Ajax. Trainer Ronald izag geen toekomst ior de middenvelder. ;e houdt op dit moment üitie op peil bij de ama- ADO 20, de club waar Rob trainer is. wil Davids vinterstop Internazionale heeft e in Edgar Davids. De In willen de middenvel- fuventus al in de win- jvememen. Beide par- Jbben elkaar al gespro- tweede ontmoeting [avids is bezig met zijn jzoen bij de kampioen Juventus heeft al la- 'In dat het de komende hopende verbintenis piddenvelder niet wil Davids is sindsdien ier van een basisplaats. ieding NEC Tininho - NEC heeft RBC'er een aanbieding ge- Braziliaanse midden in ook bijtekenen in aal. Hij beslist deze ar vanaf komend sei- toekomst ligt. Moge- took de Poolse inter- Andrzej Niedzielan art voor NEC. De spits :öntract voor 2,5 jaar e eindigt Is vierde Het Nederlands voet- sluit het jaar af op de aats van de FIFA-we- ijst. Oranje steeg de af- inaand, dankzij de 6-0 ling op Schotland in de voor het EK 2004, twee en passeerde Argenti- exico in de rangschik- tsland, tegenstander irland in de groeps- len van het EK in Por- derde uit de top tien: n naar twaalf. De top- zilië 848 punten, 2. Frank- Spanje 798, 4. Nederland Vgentinië 744, 6. Tsjechië Mexico 740 (5), 8. Enge- je 738, 10. Italië 734(11). i FC Utrecht foute wissel EKNVB heeft FC een boete van 2000 eu- egd wegens het opstel en voetballer die niet echtigd was. Leendert hsel viel op 30 novem- 88ste minuut in bij egen Roda JC, terwijl van Jong Utrecht op lent nog geschorst was. psel zat een schorsing tan rode kaart, die hij pgen in een wedstrijd iweede elftal. De schor- Ik ook te gelden voor Jen van de hoofd tempelen van de wed- Dd de KNVB niet nodig, ftond, toen er werd ge bet 3-1 voor. hkov wil aan ig bij Barca U - Hristo Stoichkov J voetballen en wil Bar- flpen. Als het aan de fee Europees voetballer Sar ligt, gaat hij bij zijn Jtballiefde als üainer of aan de slag. Voorzitter jan Barcelona onder- dit moment de moge- I op een terugkeer van plonië nog steeds ra- [ulaire Bulgaar, die in liverse meningsver- bet trainer Louis van Jarcelona vertrok. De ten speelde hij in de dinsdag l6. deg6mber-"20©3-< ino bekent lik doping Tony Cascarino kreeg van Olympique Mar- Imatig injecties met ende vloeistof toege- voormalig Ierse voet- tional beweert dat ;enoten ook werden rd. Cascarino onthult I umn in de Times dat cties ongeveer een ien wedstrijd kreeg d. „De arts vertelde er meer kracht van f lus Cascarino. door Peter van der Hulst salt lake city - DSB kent een moeiza me start van het schaatsseizoen. Jeni- ta Huizebosch-Smit plaatste zich voor de World Cups, maar werd ziek. Jan Bos presteert ronduit tele urstel lend. Zijn deelname aan de VIK sprint is allerminst zeker. Tom Prinsen vormt de enige uitzondering. Hij, de Russen Dmitry Lobkov en Dmitry Sjepel en de Amerikaan Kip Carpen ter, die met de ploeg meetraint, zor gen er voor dat de naam van DSB nog af toe in beeld komt. Jeroen Otter, samen met Kosta Polta- vets trainer bij DSB, draait er na de World Cup sprint van Salt Lake City niet omheen. „Aan de hand van de resultaten uit het verleden kijk je waar de rijders nu zouden moeten staan. Jan Bos zou beter moeten presteren, maar wij dienen als coa ches ervoor te zorgen dat hij dat ook kan." De zelfkritiek van Otter is niet onte recht. Bij het NK bleek dat het meren deel van de ploeg over onvoldoende uithoudingsvermogen beschikte. Ot ter vermoedt dat het een gevolg is van een mislukt experiment. „We zijn van 23 augustus tot 7 oktober in Salt Lake City geweest. Misschien duurde dat trainingskamp te lang." Na de Olympische Spelen van Salt Lake City koos DSB, dat zich aanvan kelijk met forse bedragen op de schaatsmarkt inkocht, voor een jonge ploeg met minimumcontracten. Bos en Carpenter verdienen boven mo daal. Met goede klasseringen kunnen de, rijders hun salaris middels pre mies opkrikken. De penningmeester van de ploeg kan dit jaar zijn hand re delijk op de knip houden. Jacques de Koning en Stefan Groothuis klopten vorig jaar op de deur, maar dit sei zoen is het rond de twee nog stil. Ot ter: „Dat is het moeilijke met junio ren in je ploeg. Hun prestaties zijn niet altijd even stabiel." Opmerkelijk is dat jongeling Helen van Goozen er wel in slaagde zich te plaatsen voor de wereldbekers. Zij keerde aan het einde van het vorig seizoen terug naar het gewest, omdat er bij DSB na het opheffen van de vrouwenploeg geen plek meer voor haar was. Dat DSB voor exposure voor een be langrijk deel afhankelijk is van bui tenlandse rijders, zegt Otter niet zo veel. ,,Alle schaatsers zijn even lang in beeld, maar ik ben geen marketing man. Ik kan wel zeggen dat onze prestaties achterblijven." En in dat geval wordt al snel gekeken naar boegbeeld Jan Bos. De 28-jarige Har derwijker onderscheidde zich vorig seizoen nog met wereldbekerzeges in Nagano en Harbin. In de nieuwe jaar gang kan Bos daar alleen nog maar van dromen. De wereldkampioen van 1998 haalde met een vijfde plaats op de 1000 meter van Salt Lake City zijn beste internationale seizoenspresta tie. Zijn zeventiende plaats op de tweede 500 meter gaf aan dat Bos nog een lange weg heeft te gaan. Otter twijfelt niet aan het herstel van zijn rijder. „Met zijn technische kwalitei ten staat hij op een goede dag weer op het podium." Bos voelt zich als uithangbord niet extra verantwoordelijk. „De jongens mogen wel heel jong zijn, maar dat zorgt bij mij niet voor meer druk. Ik rijd voor mezelf en niet voor de ploeg." De kritiek op zijn functione ren hangt hem danig de keel uit. „Ik baal van de mensen die denken dat het over is. Ik kan nog wel tien men sen opnoemen die slechter presteren dan ik" Bos denkt niet dat zijn te leurstellende resultaten het gevolg zijn van zijn zomerse uitstapjes naar het baanwielrennen. „Dat was een korte periode, die bovendien veel eerder in het seizoen lag dan vorig jaar. Toen zat ik helemaal stuk, nu niet. Het WK baan was begin augus tus. In die periode mis je wel een deel van de specifieke schaatstraining." Komepde zomer is dat niet anders. Bos wil samen met zijn broer Theo en een derde renner op het onderdeel teamsprint deelnemen aan de Olym pische Spelen van Athene. Bos wil zich voegen bij het schaarse rij tje sporters dat zowel op de Zomerspe len als de Winterspelen een medaille haalde. Bos: „Dat speelt op dit moment hele maal niet. De ben nu alleen maar met schaatsen bezig." basel/anp/sid - - De Framse voetballer Zinedine Zidane is voor de derde keer in zijn loop baan gekozen tot beste voetbal ler van de wereld. De middenvel der van Real Madrid viefi die eer ook ten deel in 1998 en 2000. Toen speelde hij voor JUventus uit Turijn. Manchester United-aanvaller Ruud van Nistelrooij eindigde als zesde in de verkiezing van de wereldvoetbalbond FIFA gis teren in Basel, waarbij de bondscoaches van de nationale voetbalteams de stemmen uit brengen. Totaal deden 142 bondscoaches aan de verkie zing mee. Zidane veroverde in 2003 met Real Madrid de Spaanse titel en loodste Frankrijk met speels ge mak door de kwalificaties voor het EK voetbal in 2004 in Portu gal. Hij kreeg 264 stemmen. Zijn landgenoot Thierry Henry (Arsenal) eindigde met 186 stemmen op de tweede plaats. Ronaldo, ploeggenoot van Zi dane bij Real Madrid en drie voudig wereldvoetballer van het jaar (1996, 1997 en 2002), be landde met 176 stemmen op de derde plaats. Bondscoach Dick Advocaat was een van de 35 bondscoaches die Zinedine Zidane noemden als beste voetballer van de we reld. Advocaat had de Frans man Thierry Henry op de twee de plaats en de Tsjech Pavel Nedved als nummer drie op zijn lijstje. Ruud van Nistelrooij werd vier keer als eerste genoemd; door de bondscoaches van Oosten rijk (Krankl), België (Anthuenis) Brazilië (Carlos Alberto Parrei- ra) en Mexico (La Volpe). Drie spelers hebben nu de prestigieuze titel van 's werelds beste voetballer drie keer achter hun naam gezet: Zidane, Ronal do en Marco van Basten. De Nederlandse aanvaller werd gekozen in 1988, 1989 en 1992. Van Basten speelde in die pe- Ronaldo (links) en Zidane, gisteren tijdens de prijsuitreiking in Basel. Zidane werd eerste, Ronaldo, zijn ploeggenoot bij Real Madrid, eindigde op de derde plaats. Foto: Reuters/Ruben Sprich riode voor AC Milan. De Duitse Birgit Prinz werd ge kozen tot beste vrouwelijke voetballer van de wereld. Zij won dit jaar met haar team de wereldbeker. Ranglijst 2003: 1. Zidane (Fra) 264 punten, 2. Henry (Fra) 186, 3. Ronaldo (Bra) 176, 4. Nedved (Tsj) 158, 5. Ro berto Carlos (Bra) 105, 6. Van Nistel rooij (Ned) 86, 7. Beckham (Eng) 74, 8. Raul (Spa) 39, 9. Maldini (Ita) 37, 10. 84. door Fardau Wagenaar Hengelo - Zijn blik imponeert. Zijn handgebaren zijn soms moedeloos, soms woedend. Buiten het veld sluimert de vul kaan. Dan spreekt FC Twente- spits Blaise N'Kufo (28), afgelo pen zaterdag goed voor twee doelpunten in de 4-2 winst op Feyenoord. Collins John zei het pas geleden nog: 'als N'Kufo voor je neus staat, word je bang. Die ogen van hem, pittig hoor.' De jonge spits bedoelde het positief, ten slotte staat hij naast de boom uit Zwitserland en niet er te genover. „Ik ben twee verschillende mensen, dat klopt." Blaise N'Kufo (spreek uit als: Blèse Koefo) grinnikt. De huurling van Hannover 96 heeft niet pre cies een idee hoe vurig zijn blik kan zijn. „Ik praat met mijn ogen, dat weet ik. Kijk ik agres sief? Nee toch? Ha ha. Ik com municeer er mee, net als met mijn handen. Ik ben nieuw en spreek geen Nederlands. Met je handen kun je veel duidelijk maken. Heel veel." N'Kufo die zijn armen spreidt, zijn hoofd iets schuin en een moedeloze blik omdat de bal niet voor zijn voeten rolt. Hij is nog maar kort bij FC Twente, maar dat beeld is al 'typisch N'Kufo' geworden. De lange spits, geboren in Kongo en op gegroeid in Zwitserland is er één van Twente geworden. Hij pakt zijn linkerhand vast, die gevangen zit in het gips. Drie weken geleden brak hij een botje in zijn hand tijdens een training. Hij werd geope reerd, maar speelt toch elke wedstrijd. De toeschouwer is het oneffenheidje in het beeld FC Twente-spif s Blaise N'Kufo: „Ook van Ajax hoeven we niet te verliezen. Daar ben ik van overtuigd." Foto: GPD/George Nusmeijer al bijna gewend, de speler zelf wordt er gek van. „Ik ben niet f:i.t, voel'me niet vrij. Ik moet steeds op die hand letten. Het is geen excuus, dat zou veel te makkelijk zijn. Lastig is het wel, ik speel veertig pro cent minde ir dan anders. Na de winterstop 'oen ik weer hon derd proce nt, daar kijk ik naar uit." Frans is zijn eerste taal, Duits spreekt hij bijna vloeiend en Engels kan hij beter dan de meeste Zvuitsers. Blaise N'Kufo voelt zich thuis in Zwitserland, het land waar zijn vader - ver pleger van beroep - hem en zijn zus mee naar toe nam. Blaise was zeven jaar, zijn zus twee jaar ouder. „In het begin heb ben we het zwaar gehad, we moesten de taal leren en ons aanpassen. Ik had niet veel contact met mijn vader, hij werkte keihard om zich te be wijzen. Zijn tweede vrouw Ca therine zorgde voor ons. Je kunt wel zeggen dat zij mijn tweede moeder is." Studeren en daarna pas plezier maken, dat was de opdracht van zijn vader. Het stille kind deed wat er van hem werd ge vraagd: hij leerde en leerde. Pas op zijn twaalfde kwam N'Kufo in aanraking met voetbal, via een vriendje. Hij maakte eerst het gymnasium af, daarna kon een nieuwe episode beginnen. De student werd profvoetballer. N'Kufo woont in een flatje in Gronau. Alleen, omdat zijn vrouw is achtergebleven in Hannover. De voetballer traint en speelt zijn wedstrijden en gaat dan terug naar de paar vierkante meter over de grens. Hij leest over filosofie en kijkt tv, maar verder... „Ja het is soms best een hard breda/gpd - Henk Vos wil weg bij NAC. De spits die dit seizoen overkwam van RBC heeft geen zin meer om op de bank te zit ten. „De kans is heel groot dat ik na de winterstop in een an der shirt speel." Vos (35) is het beu; hij heeft er genoeg van om vooral niet te spelen. „En ik heb niet het gevoel dat er hier, in de toekomst veel zal veranderen." Dus trekt hij zijn conclusie, zo vlak voor de winterstop, een paar dagen voor de wedstrijd tegen zijn oude club RBC. „Ik voel me nog te fit om op de bank te gaan zitten, want ik ben veel te gek van het spelletje." Als zich echter geen club voor hem meldt, dan levert Vos zijn eenjarige contract in. „Ja, dan stop ik ermee. Als ik nog een half jaar op de bank moet gaan zitten, zit ik liever thuis op de bank. Die zit honderd procent lekkerder. Na dit seizoen zie ik dan wel. Ik weet gewoon zeker dat ik voor veel clubs nog heel veel kan betekenen. Nu verhu ren? Nee, dat lijkt me niet. Dan zou NAC nog geld voor me vra gen ook. En wie betaalt er nou een huursom voor een speler van 35?" eindhoven/gpd - Voorzitter Harry van Raaij is ervan over tuigd dat PSV erin slaagt om dit seizoen nog de contracten te verlengen van belangrijke spe lers. Het gaat om spelers die PSV wil behouden, maar van wie de contracten op 1 juli 2005 aflopen. In 2005 lopen de contracten af van onder andere Mark van Bommel, Wilfred Bouma, Mate- ja Kezman, John de Jong, Den nis Rommedahl, Johann Vogel en Ronald Waterreus. Als PSV niets onderneemt mogen zij, als ze dat willen, gratis weg naar een andere club. PSV ontvangt dan geen transfersommen. Van Raaij zei verder dat een eventuele verkoop van Arjen Robben niet in de winterstop al aan de orde komt. Een van de grote clubs van Europa, naar verluidt Manchester United of Real Madrid, heeft PSV gepolst over een mogelijke overgang van de 19-jarige aanvaller. „Die club heeft gevraagd of ze even tueel op termijn Robben zou den kunnen overnemen. Verder is er nog niks aan de hand. Ze hebben alleen gevraagd of ze mogen komen praten." UITSLAGEN BASKETBAL Sjevtsjenko (Oek) 26, 30. onder ande ren Van der Vaart en Makaay 1 Vrouwen: 1. Prinz (Dui) 268 punten, 2. Hamm (VSt) 133, 3. Ljungberg (Zwe) New York. NBA. Indiana Pacers - Cleveland Cavaliers 95-85, Minnesota Timberwolvers - Boston Celtics 116-95, San Antonio Spurs - Memphis Grizz lies 78-67, Dallas Mavericks - Toronto Raptors 111-94, Los Angeles Clippers - New Orleans Hornets 109-80 PRIJSVRAGEN Lucky Day 3279. 4.5.6.7.10.13.22.28.35.38.40.42.50.52. 63.69.73.75.76.77. (Onder voorbehoud van typefouten). Madonna di Campiglio. WB ski, Slalom: 1 Kostelic (Kro) 1.33,26 (45,66/47,60), 2. Rocca (Ita) 1,33,57 (45,41/48,16), 3. Pranger (Oos) 1.33,68 (44,78/48,90), 4. Raich (Oos) 1.33,83 (45,37/48,46), 5. Mölgg (Ita) 1.34,10 (46,32/47,78), 6. Schönfelder (Oos) 1.34,11 (45,27/48,84) Stand WB slalom: 1. Rocca 130 punten, 2. Schönfelder, Pranger 120. Stand WB algemeen: 1. Maier (Oos) 405 pun- ten, 2. Knauss (Oos) 308, 3. Schifferer (Oos) 307. SOUASH Lahore. World Open mannen. Eerste ronde: Berden (Ned) - Heath (Sch) 17- 16 15-9 16-17 15-12, Ong Beng Hee (Mal/6) - Anjema (Ned) 15-7 15-9 15-4. VOETBAL Abu Dhabi. WK onder 20. Halve finales: Brazilië - Argentinië 1-0 (0-0) 65. Dudu 1-0. Spanje - Colombia 1-0 (0-0). 86. Iniesta 1-0 (strafschop). leven. Je gaat van de ene club naar de andere. Vriendschap pen opbouwen is moeilijk, want voor je het weet ben je weer weg. Als ik kan, ga ik naar mijn vrouw. Ik heb na dit sei zoen nog een tweejarig contract bij Hannover, daarom is ze daar gebleven. Als ik bij Twente kan blijven, komt ze zeker hier naar toe." „Bij Twente zou ik erg graag langer willen blijven, ik voel me goed. Het lijkt me prettig om een paar jaar met dezelfde jon gens te spelen en om samen hogerop te komen. Ik heb vaak 0111 prijzen gespeeld, met Lau- sannne voor de beker en met Mainz 05 voor promotie naar de Bundesliga. Met Twente zou ik ook graag ergens Om willen spelen, om Europees voetbal. Een vijfde of zesde plaats moet lukken." De eredivisie in Nederland? Tot voor dit seizoen boeide het hem niet. Hij heeft de naam van zijn voorganger Jan Venne- goor of Hesselink al van meel mensen gehoord, maar steeds weer als die naam valt, kijkt hij vragend. „Ik ken hem echt niet." Twente zag hij wel eens voorbij komen op Eurosport. „Ik hoorde dat er veel PSV'ers bij Twente zaten. Dat leek me een goed teken." De volgende tegenstanders zijn Ajax 2 (vandaag) en Ajax 1 (zon dag). „Daar weet ik weinig van. Ik heb Ajax weieens op tv ge zien. Ik ga me er niet in verdie pen, waarom zou ik? Ik speel gewoon en luister naar de trai ner. Nee, ik had geen idee wie die jongens in het veld bij Fey enoord zijn. Hoeft toch ook niet? Ook van Ajax hoeven we niet te verliezen. Daar ben ik van overtuigd." ACHTERLIJN Blij dat Ajax en PSV zijn uitge schakeld in de Champions League. Ik vind het helemaal niet erg dat alleen PSV 'in Eu ropa overwintert', en dan slechts in de Uefa-cup. En ik vind het zelfs niet jammer dat Feyenoord eruit ligt. Het kost de betaald-voetbalorganisaties miljoenen euro's omdat ze niet meer meedoen, maar dat kan me niet schelen. Op de dag van het duel Club Brugge-Ajax, een week gele den, mocht je met een Neder landse nummerplaat op je au to Brugge niet in. Da's toch raar? De zondag ervoor ging ik bij mijn ouders sinterklaasfondu en. Van Leiden moest ik naar Zeeland rijden. Dan kom je langs Den Haag en Rotterdam. Op de dag van Feyenoord - ADO Den Haag, om een uur of half twee 's m iddags. Overal politie, aangehouden auto's langs de weg, files, gekken met petjes op die in him zwarte Goljje links en rechts over de vluchtstrook scheuren en el kaar afsnijden. Gezellig op weg naar een voetbalwedstrijd. Het is natuurlijk mijn eigen schuld dat ik niet eerst even had gekeken welke duels er die dag gespeeld werden. Want daarmee moet je tegenwoordig rekening houden, ook als je niet van plan bent om naar een stadion te gaan. In wat voor wereld leven we? We leven in een wereld waar voetbal regeert. Waar miljoe nen euro's subsidie worden uitgekeerd aan noodlijdende voetbalclubs. Dat zijn bedrij ven, die een product verkopen dat mensen graag willen heb ben: voetbal. En toch kunnen ze hun eigen broek niet ophou den. Een vol stadion bij elke thuiswedstrijd is niet genoeg om winst te maken. Da's toch raar? Ik vind het niet erg dat het Ne derlandse voetbal een stapje terug moet doen. Van mij mo gen het ook twee of drie stapjes zijn. Terug naar de tijd dat een speler in de eredivisie een siga renzaak, sportivinkel of hove niersbedrijf runde naast zijn voetbalcarrière. Terug naar de tijd dat de ene man-met-hoed op de tribune aan de andere man-met-hoed vroeg: „Bent u ook voor Sparta? Nee? Nou, veel succes dan maar.Waar na zij elkaar vriendelijk de hand schudden. Laat bedrijven die zichzelf niet kunnen bedruipen maar fail lietgaan. Laat voetballers die in het buitenland meer kun nen verdienen dat vooral doen - ik gun het ze van harte - zo langde salarissen in Neder land maar op een normale manier tot stand kometu Tja, sorry, we kunnen nu eenmaal niet meer betalen want anders gaat ons bedrijf op de fles. Laat een gezonde vereniging weer een gezonde vereniging zijn. Laat de Nederlandse competi tie maar net iets beter zijn dan de Luxemburgse. Uitslagen van 7-3, dat zijn toch ook leu ke wedstrijden? Laat Quick Boys, FC Lisse, Rijnsburgse Boys en al die an dere amateurclubs maar mee spelen om het kampioenschap. Het echte. In een normale wereld, waarin voetbal gewoon weer een sport Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19