KUNST CULTUUR De eeuwige kwestie van schijn en werkelijkheid Ashton Brothers winnen Tobaccoprijs Wednesday Evening Singers: nog geen King's Singers Opus 2 zet Alphen op de muzikale kaarty Drie kibbelende zusters en een kist Procedure verfilmd irdagmatinees in gevarenzone Josée Ruiter met nieuwe solo 'Vrouwen van Tsjechov' in Leidse Schouwburg Laatste deel Lord of the Rings voor première al beste film p DAM/j I icedui i/anp - De roman ncedure' van Harry Mu- ordt verfilmd. Het wordt mstalige film, aldus Mu- litgeverij De Bezige Bij. eur schreef het boek in 'an hem werden eerder en 'De ontdekking hemel' met veel succes 'De aanslag' verwierf Oscar. f wee vrouwen' en 'Hoog- werden een film. De productiemaatschappij 'uest heeft de rechten pij'en voor de verfilming Procedure', de roman üddels in elf talen is ver- In ons land werd het !SV>ekroond met de Libris lurprijs. liming door Michel Spi- al zeker twee jaar gaan duren. Mulisch gaat zich niet met de verfilming bemoeien. Hij houdt zich niet eens bezig met de keuze van degene die het scenario gaat schrijven. „Ik wil er geen verantwoordelijk heid voor nemen. Ik heb die re gisseur ontmoet bij de Boe- kensalon in Parijs, een paar maanden geleden. Hij wilde het graag doen, hij is echt gemoti veerd. Leuk hoor, Frankrijk, en dan nog een regisseur die Spi noza heet ook." De schrijver wacht rustig af. „Het blijft natuurlijk een sprong in het duister. 'De pro cedure' is een boek met veel verschillende verhalen door el kaar, ik ben benieuwd hoe hij dat gaat doen. Ik zal vragen of hij me een kaartje stuurt voor de première." um/gpd - De toekomst Zaterdagmatinee in het damse Concertgebouw sle andere concertseries icht en andere steden het spel, nu staatsse- Van der Laan (cultuur) iziekcentrum van de (MCO) heeft gevraagd se bezuiniging door te De bezuiniging - ge wordt over bedragen de 5 en 7 miljoen euro - etwijfeld de opheffing n radio-orkest, mis- zelfs twee orkesten, tot gevolg hebben, aldus het MCO. Daardoor zal het onmogelijk zijn de muziekprogrammering in de huidige omvang op Radio 4 en in de concertzaal voort te zetten. Behalve de leiding van het MCO verzet ook Ad 's Gra- vesande, directeur van de AVRO, zich tegen de opgelegde bezuiniging. De AVRO is door zijn inbreng in de Zaterdagma tinee en de samenwerking met het Koninklijk Concertge bouworkest onder de omroe pen dé initiator als het om klassieke muziek gaat. door Max Smith leiden - Olga Knipper, steractrice en echtgenote van Tsjechov, ging menig keer vreemd met re gisseur Danchenko van het Mos- kou's Kunsttheater. Dit histori sche feit komt ter sprake in 'Vrouwen van Tsjechov', ge schreven en gespeeld door Josée Ruiter. Anders dan de titel doet vermoeden, is deze nieuwe solo productie niet doortrokken van erotiek. Met de persoon en de werken van de Russische schrij ver Anton Tsjechov (1860-1904) als uitgangspunt heeft het stuk een diepe, maar voor iedereen herkenbare gelaagdheid in bete kenissen. Allereerst is er de hedendaagse actrice Joshua Rinter. Ze heeft zich in een privé-kliniek laten opnemen, om na een geestelij ke inzinking weer tot zichzelf te komen. In een krantenartikel leest ze dat een onbekende vrouw een première van 'Oom Wanja' heeft verstoord. Ze was het niet eens met de interpreta tie van dit stuk van Tsjechov. Vervolgens speelde ze 'op on navolgbare wijze de scène waarin Astrow en Jelena voor het eerst voor hun gevoelens uitkomen'. De vrouw beweert Olga Knipper te zijn. In over spannen toestand wordt ze in dezelfde psychiatrische inrich ting opgenomen. Tussen Jos hua Rinter en haar groeit een vertrouwensrelatie. Zodanig dat de almaar zwijgende (pseudo?) Olga Knipper tegen haar weer tot spreken bereid is. Mede na dat Joshua Rinter haar een be tekenisvol fragment uit 'Drie Zusters' heeft voorgespeeld. Als derde dimensie ontvouwt zich een impressie van enkele beeldbepalende aspecten van de biografie van Tsjechov, in verhouding tot onder anderen zijn moeder, zus en Olga Knip per. Maar evengoed tot Joshua Rinter, die geen tijdgenoot van Tsjechov is, maar in de huidige tijd leeft. Joshua Rinter is deels de personificatie van Josée Rui ter. Alle twee hebben ze in de zelfde stukken van Tsjechov ge staan: in 'De Meeuw' en 'De Kersentuin'. Wie redelijk op de hoogte is van de levenswandel en de toneelcarrière van Josée Ruiter onderkent nog verschei dene andere overeenkomsten tussen haar en Joshua. 'Vrouwen van Tsjechov' is filo sofisch van aard. Het is niet louter opgebouwd uit een aan eenrijging van kenmerkende Josée Ruiter: „Wie is er gestoord? De mensen binnen of buiten een inrichting? Als je ziet wat er voor waanzinnige en catastrofale dingen gebeuren door toedoen van zogeheten geestelijk gezonde mensen, dan begin je toch ernstig te twijfelen." Foto: Marly Knoben anekdotes en waar gebeurde voorvallen ter portrettering van deze geniale schrijver. Tsjechov overleed bijna een eeuw gele den op 44-jarige leeftijd, maar zijn stukken worden nog altijd met grote regelmaat vertolkt. Intrigerende kwesties komen er in 'Vrouwen van Tsjechov' aan de orde. Zoals: wat is waarheid en wat is schijn? En: wanneer ben je jezelf en wanneer speel je een rol? In beide gevallen geldt dit zowel op het toneel als- in het leven van alledag. Josée Ruiter licht verder toe: „Op het toneel moet je waarachtig over komen, terwijl je niet jezelf kunt zijn, want je speelt immers ie mand anders. Maar het dage lijks leven is ook één groot the ater. Waar ligt dus de scheids lijn? En wie is er gestoord? De mensen binnen of buiten een inrichting? Als je ziet wat er voor waanzinnige en catastro fale dingen gebeuren in de we reld door toedoen van zogehe ten geestelijk gezonde mensen, dan begin je toch ernstig te twijfelen." Wat Josée Ruiter in Vrouwen van Tsjechov' aanroert, is voortgesproten uit een wissel werking tussen haar eigen erva ringen en inzichten, en de op vattingen van Tsjechov die on der meer uit zijn werken en uit gebreide briefwisseling met Ol ga Knipper zijn af te leiden. Zo als Josée Ruiter zich in werke lijkheid via een intensieve stu die heeft verdiept in Tsjechov, zo probeert de fictieve Joshua Rinter middels Olga Knipper aan de weet te komen wie ei genlijk Tsjechov is. Ook hier is het een spel van schijn en wer kelijkheid. Wat is bijvoorbeeld de waarheid omtrent de vrouw die zich voor Olga Knipper uit geeft? Is ze echt de wederhelft van Tsjechov? Of is ze een gees teszieke met waandenkbeel den? De werkelijke Olga Knip per is al jaren dood. Is ze soms een reïncarnatie van die eertijds vermaarde actrice, die groot is geworden met het uitbeelden van vrouwen in stukken van Tsjechov? Zowel Joshua Rinter als Josée Ruiter geloven in die mogelijkheid. Josée Ruiter: „Dat mythische gevoel van wedergeboorte heb ik zelf ondervonden op het mo ment dat mijn vader mij ver wekte. Het onverklaarbare be sef dat ik weer aan een nieuw leven moest beginnen, was niet bepaald een prettige ervaring. Ik ben ervan overtuigd dat ik dokter was in een van mijn vo rige levens. Ik ben actrice, maar psychiater heb ik in wezen al tijd willen worden. Dit verklaart misschien, waarom ik al schrij vend aan dit stuk die vrouwelij ke psychiater zo'n cruciale rol laat vervullen." 'Vrouwen van Tsjechov', mor genavond in de Leidse Schouwburg; 16 januari in het Parktheater, Alphen aan den Rijn. amsterdam/anp - De Ashton Brothers hebben gisteren de British American Tobaccoprijs, de voormalige Pall Mall Export prijs, 2003 gewonnen. Uit han den van juryvoorzitter Hans van Willigenburg ontving het kwartet in de Amsterdamse Kleine Komedie een geldbedrag van 7000 euro en een replica van een beeld van Yvonne Kracht. Voor de 25ste keer zou de Pali Mall Exportprijs worden uitge reikt aan een groot talent in de sector kleinkunst, maar de ta bakswet stak hier een stokje voor. Wegens de wettelijke be palingen is de prijs nu omge doopt tot de British American Tobaccoprijs, maar voor de rest is er weinig veranderd. Van Wil ligenburg nam het publiek in de Kleine Komedie even mee terug naar 1978 toen de prijs voor het eerst werd uitgereikt aan Tetske van Ossewaarde. Na een korte terugblik was het tijd om de winnaar bekend te maken. De jury viel unaniem voor Pepijn Gunneweg, Pim Muda, Joost Spijkers en Friso van Vemde die samen de Ash ton Brothers vormen. „De jury zag het afgelopen jaar bij het opkomende theatertalent een duidelijke invloed van de stand- up comedy. Geheel tegen de stroom in en daarom uniek zijn de Ashton Brothers met hun programma 'Tragiek van de Onderman'", aldus de jury, be staande uit: Martine Bijl, Ron Peereboom Voller, Simone de Waard en Hans van Willigen- burg. Humor gecombineerd met W muziek recensie ?Jti' lidy van der Spek t Wednesday Evening Singers, rod n: 14/12, de Burcht, Leiden. hebbers van de zangkun st bijzonder van 'close cMny1 vormden zes ama- ;wü igers bijna tien jaar gele- 118 ia cappella groep onder im Wednesday Evening afgekort WES. Vandaar ïelige' motto van hun alb(ncert-2003 'We WES you 'Christmas'. Geïnspireerd door de King's Singers richten zij zich op een lange vocale muziekgeschiede nis, die ongeveer loopt van Thomas Tallis (1505-1585) tot John Tavener (1944), beiden Engelse componisten. WES splitst dan ook zijn programma in twee delen. Voor de pauze madrigalen, folksongs en Christmas-traditionals, na de pauze het zogenoemde 'lichtere werk'. Het lijkt erop dat het eerste ge deelte óf te veel inspanning vergt, óf niet echt hoort tot het lievelingsrepertoire öf, waar schijnlijk het dichtst bij de waarheid, boven WES' macht ligt. Want geïnspireerd door de King's Singers maakt nog geen King's Singers. Het is in eerste instantie dan ook een stel en thousiaste amateurs met een heleboel aanhang die de gezel lige warme tuinzaal van De Burcht promoveren tot een knusse 'schuifdeurensalon'. Zo wil het voor de pauze maar niet kleuren en klinken; onvaste stemmen die net niet zuiver in toneren, waarvan de ene stem veel grover door de bocht gaat dan de ander. Die eigenlijk pas echt zuiver en homogeen wor den als na een hoop té verdacht vage dissonanten de samen klank oplost tot een mooie har monie. Het schort ook nog wel eens aan ademtechniek, zoals in de solo gezongen coupletten van 'Oh my love is like a red, red rose', met die ene net te ho ge noot. In 'Shepherd's Song' zit pit, is gelardeerd met grap pig tikkende, ritmische kolder woordjes. Hier komen de stem men los. De uitsmijter voor de pauze is de laatste Carol 'Deck the hall'. De toon staat meteen in het eerste woord, de stem men schuren professioneel te gen elkaar aan, de pams en pa- lala's ploffen en klokken, gaan vocaal én fysiek op en neer, de schaterlach buldert authentiek. Dat maakt nieuwsgierig naar 'het lichtere werk' na de pauze. En inderdaad, verkleed van kleurloos wit in romantisch rood slaat de vonk in de pan. 'Chanson d'amour' zit vol voca le grappen, naast mooie, licht ironische close harmonie-lij nen. In 'Vluchten kan niet meer', onsterfelijk gemaakt door Frans Halsema en Jenny Arean, laat WES nog eens horen hoe ontroerend mooi dit in dringende gedicht is, in combi natie met de wondermooie toonzetting van Harry Bannink, hier gearrangeerd door een van de tenoren Jeroen Koning. Geen zin laat je koud. Ook WES raakt de juiste snaar, in prachti ge naar elkaar toegezongen klankkleuren en in een subliem uitgesproken tekst waar je geen woord van mist. Bepaald geen 'lichter werk' zoals WES dit pro gramma onderdeel noemt. Van de laatste vier kerstliedjes springt er één uit. 'The lamb' van John Tavener, een zogehe ten spiegelcompositie, waarin de stemmen (soms) eikaars spiegelbeeld vormen; als de een naar beneden loopt, wandelt de ander omhoog. WES zingt orga nisch en devoot, zonder enig effectbejag. Als huisconcert een sfeervolle avond met na de pauze sprankelende lichtpun tjes. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Het geheugen van water1 door De Toneelfabriek. Tekst Shelagh Stephenson. Vertaling:Regie: Piet Spee. Met Joost Burger, Tessel Jonquière, Elize van der Kraats, Germaine Kurstjens, Harm van Marwijk en Inez Starink. Gezien: 13/12, Theater De Ware Liefde. Nog te zien: 9,10 en 11 /1 Imperiumtheater, Leiden. „Als het aan jullie lag, zou moeder zich nog zelf moeten cremeren", zegt Theresa, die niet voor niks de naam kreeg van een onlangs zalig verklaar de weldoenster. Zij is het zor gende tiepje, en wrijft haar twee zussen dat graag in, kla gerig en verwijtend. Maar die zijn het gewend en laten haar lekker gaan. Ze hebben het bo vendien te druk met zichzelf. Mary is hersenspecialist en wil graag dat haar minnaar, de tv- dokter Mike, zijn zieke vrouw verlaat. Catherine heeft zich nooit helemaal ontworsteld aan de puberteit. Ze is te verze nuwd om een relatie te kunnen opbouwen. De zussen zijn bij elkaar om moeders begrafenis voor te be reiden. Uiteraard geeft dat veel stof tot herinnering, over hun geschiedenis en hun relatie. Het gekijf en gezeur is niet van de lucht, en ook moeder doet eraan mee, als geest; de zusters hebben het van geen vreemde. Mary is de enige die haar ziet en met haar kan praten. Voor moeder hebben de zussen maar weinig warme woorden, maar (geholpen door de joints van Catherine) landen ze on danks het gekibbel zowaar in een vrolijke zusterlijke kluwen op moeders bed. De twee mannen die er zijn, kunnen er alleen verbaasd naar kijken. 'Het geheugen van water' van Shelagh Stephenson stelt hoge eisen aan het neerzetten van drie complexe en wispelturige karakters. De zussen zijn be hoorlijk onaangename dames, waar je desondanks wat begrip en sympathie voor zou moeten kunnen opbrengen. Dat de ac teurs van De Toneelfabriek (ruim tien jaar geleden voort gekomen uit een theatercursuS bij de Droomfabriek) aan het stuk toe zijn en er twee uur een zaaltje mee kunnen boeien, geeft al aan dat ze wat in huis hebben. Aan de andere kant zie je dat ze over vier weken in het Microtheater meer uit het stuk kunnen halen. De spelers kennen hun noten, maar zou den daar soms betere muziek mee kunnen maken. Door meer te variëren bijvoorbeeld, zoals in hun spreektempo, dat gemiddeld omlaag mag. Ze kunnen ook beter nadenken wat de lading van hun tekst is en doen alsof ze die ter plekke bedenken. Theresa is prettig naturel, maar ook wat bleek en terughoudend. Als ze teveel drinkt, wordt haar tekst wel fel ler, maar dat hoor je nauwe lijks. Ook geen dubbele tong, trouwens. Mary heeft zich on dergedompeld in de weten schap, maar heeft als tiener een kind moeten afstaan en hunkert nu naar een relatie. Catherine is een zenuwlijder die stoer doet, maar ook moet uitbarsten in een monoloog vol pathetisch zelfmedelijden. En dan vinden de Britten het stuk ook nog een comedy. Maak daar maar eens chocola van. los angeles - Het gerenom meerde American Film Institute (AFI) heeft het laatste deel van de 'Lord of the Rings'-trilogie 'The Return of the King' al voor de première uitgeroepen tot een van de beste films uit 2003. Andere favorieten van dit jaar zijn 'The Human Stain' met Ni cole Kidman en Anthony Hopk ins, de animatiefilm 'Finding Nemo' en 'Master and Com mander' met Russell Crowe. AFI kiest jaarlijks zijn tien favo riete Amerikaanse films zonder een rangorde aan te brengen. Veel van de geselecteerde films zijn al getipt voor een Oscar. De Ashton Brothers tijdens hun voorstelling waarmee ze de British American Tobaccoprijs 2003 wonnen. Foto: ANP/Evert Elzinga acrobatiek, muziek en slapstick bracht de Ashton Brothers in 2000 bij elkaar. De vier leerden elkaar kennen op de Klein kunstacademie en maakten hun debuut tijdens het interna tionale theaterschoolfestival in 2000. Tijdens de Parade van 2001 stonden zij op het toneel met een halfuur durend pro gramma. De toneelbroeders namen de prijs in handen met de woor den: „Ladies and gentleman, We got him!" De British American Tobacco prijs werd eerder gewonnen door Marc-Marie Huijbregts, Thomas Acda, Trijntje Ooster huis en Stef Bos. lercury. oto: ANP |n vestigt erlands record 1 - De Britse rockband ;ft volgens muziekuit- [I in ons land een rkooprecord op het buitenlandse dvd's Van de muziek-dvd ive At Wembley Stadi- eenhalf jaar tijd ,000 stuks verkocht in id. „Nooit eerder wist inlandse act een derge- lopsucces te boeken in i) iid. Ook internationaal ui loopt Nederland voorop, in Engeland werden iets Ivd's van Queen ver- 'Queen Live At Wembley i! im' werd afgelopen zomer racht en toont de regi- van de laatste twee con- die Queen in 1986 in n gaf in het kader van lagicTour'. Gogh niet ir onderzocht dam - Het Van Gogh m in Amsterdam ziet nleiding voor een nieuw oek naar het schilderij loureurs'. De Franse vei- èster Eric Le Blay had onderzoek gevraagd, laatste twijfel' weg te rond het schilderij dat 83 door Van Gogh in e zou zijn geschilderd, lerzoeksteam van het gh Museum hield in t schilderij al eens tegen t Bij die gelegenheid jt niet als authentiek er- 4e Jeanne j] i overleden jarbara - De Ameri- 1 I actrice Jeanne Crain is i<> ;op 78-jarige leeftijd in lis in Santa Barbara in ni nië overleden. Crain d aan de gevolgen van (aanval. In 1950 werd oi oor een Oscar genomi- L® ils beste actrice voor e9 lin de film 'Pinky1, dar door Theo de With alphen aan den rijn - Het accordeonen- semble Alphen Opus 2 heeft gisteravond de cultuurprijs van de gemeente Alphen aan den Rijn gewonnen. Het gezelschap won ook de publieksprijs. De twaalf accordeo nisten en die ene slagwerker konden daar door met 2800 euro en de J.C. Bloempen- ning huiswaarts keren. „Alphen Opus 2 stijgt in de muziek boven zichzelf uit en zet Alphen aan den Rijn op de muzikale kaart van Nederland", zei jury voorzitter Leo Peys bij de bekendmaking van de prijswinnaar. Het ensemble is in 1995 opgericht en staat onder leiding van de uit Rusland afkomstige dirigent Serge Latychev. Opus 2 was in eerste instantie in het leven geroepen voor een eenmalig pro ject, maar bleek een blijvertje. De grote missie van het gezelschap is duidelijk ma ken dat de accordeon zoveel meer is dan dat volkse instrument uit de kroeg. Het be wijs werd gisteravond weer geleverd in het Parktheater waar een drietal intrigerende muziekstukken ten gehore werd gebracht. Het winnende ensemble is gewend op het podium te staan. Dat gaf Alphen Opus 2 een voorsprong op de twee andere genomi neerden: fotografe Iris Wassenburg en schrijverscollectief Taaismederij. Zij kwa men op het toneel van het Parktheater minder goed uit de verf. Wassenburg pre senteerde haar fotoreportage van het boe- renbuurtje Ridderbuurt aan de rand van Alphen. De Taaismederij is in de stad voor al bekend van de pakkende teksten die de afgelopen jaren in het stadshart opdoken. Het publiek gaf net als de jury de voorkeur aan Alphen Opus 2. Iris Wassenburg ein digde op de tweede plaats en de Taaisme derij kreeg de minste publieksstemmen. Voor Leo Peys reden om het ensemble met loftuitingen te overladen. „Het is artistiek en ambachtelijk. Er wordt met een speelse glimlach gemusiceerd. Voor amateurs is het een geweldige prestatie om zich zo pro fessioneel te presenteren." Aan de cultuurprijs, die elke twee jaar wordt uitgereikt, is een geldbedrag van 2500 euro verbonden. Verder krijgt de win naar een penning die vernoemd is naar de in Alphen geboren dichter J.C. Bloem. Aan de publieksprijs zit 300 euro vast, maar ook dit bedrag vloeit dus naar de kas van Al phen Opus 2. Het geld moet voor culturele doeleinden worden gebruikt. De vorige winnaar, muziekvereniging DSS uit Aarlan- derveen, heeft het prijzengeld gebruikt voor een compositie-opdracht. Wethouder Hub van Wersch reikt de Alphense cultuurprijs uit aan dirigent Serge Latychev van accordeo nensemble Alphen Opus 2. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17