Raad op de bres voor asielzoekers Rondje var Het Huis! REGIO Nieuwe Franse camping voor Steens O Oude palen in de vette Leiderdorpse klei Kaas zonder dierlijke ook geschikt voor moslims WD en Molkenboer ruziën verder over integriteit raadslid Nu 50% kortinc Kerstreis in Swetterhage Wachten op bushokje De Bijenkorf zet de toon. deBijenkorf KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP BIJENKORFNL OF BEL 0900-0919 (0,30 PER MINUUT) DE ACTIE IS GELDIG T/M WOENSDAG 24 DECEMBER. 'IN TOTAAL ONTVANGEN BIJCARD- HOUDERS 23,5% KORTING. extra korting* Leiderdorpse fracties noemen uitzetting onmenselijk leiderdorp - De gemeenteraad van Lei derdorp weigert mee te werken aan de uitzetting van veertien uitgeprocedeerde asielzoekers. Met uitzondëring van de WD steunde de gehele gemeenteraad gisteravond een motie van de collegepar tijen CDA, PvdA en GroenLinks. Vier ge zinnen die al zo lang in Leiderdorp zijn dat ze volgens de plaatselijke politici zo goed als volledig zijn ingeburgerd, mogen van de raad blijven. „Het gaat hier onder anderen om kinde ren die in Nederland zijn geboren en Leiderdorpse scholen bezoeken", schre ven MacDaniel (PvdA), Manshanden (GroenLinks) en Stevers (CDA) in de motie. „Uitzetting zal tot grote beroering leiden, en ondanks de uitgeputte juridi sche weg is het na zoveel jaren inhu maan om de vier gezinnen naar een on zekere toekomst te sturen in het land van herkomst." Alleen de WD steunde de motie niet. „Hoe schrijnend ook, we moeten kijken naar de achtergrond van de personen in kwestie", zei Kanters. „Landelijk zijn er zorgvuldige besluiten genomen, die hebben geleid tot uitzetting. Daaraan moeten we meewerken." Wethouder Molkenboer (PvdA) en burgemeester Zonnevylle staan wel achter de motie. „Het klopt niet dat de rijksoverheid ons opzadelt met dit probleem", zei Mol kenboer. „De rijksoverheid maakt haar werk niet af', zei Zonnevylle. In de motie worden andere gemeenten in de regio opgeroepen hetzelfde stand punt in te nemen. Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht kwamen al eerder tot zo'n besluit. Ook de drie noordelijke provincies weigeren asiel zoekers op straat te zetten. Andere ge meenten volgen dat voorbeeld. Het standpunt van de Leiderdorpse ge meenteraad vloeit voort uit de houding die de gemeente al geruime tijd aan nam. Uitgeprocedeerde asielzoekers krijgen in Leiderdorp onderdak en een uitkering. 'Klanten'-vakken bij bloemenkiosk wassenaar - Om de overlast voor omwonenden te vermin deren reserveert de gemeente Wassenaar twee parkeervakken voor klanten van de bloemen kiosk aan de Schouwweg. Die zijn na sluitingstijd beschikbaar voor omwonenden. Dat besloot het gemeentebestuur. Naar aanleiding van andere klachten wees het gemeentebestuur de eigenaar van de kiosk erop dat hij zijn uitstallingen en contai ners alleen op de door hem ge huurde ruimte mag plaatsen. Gedenkspeld voor Arie Roest leiderdorp - Arie Roest heeft gisteravond de gemeentelijke gedenkspeld van Leiderdorp gekregen. Burgemeester Zon nevylle speldde het geschenk op bij de wethouder, omdat hij deze maand 25 jaar in de poli tiek zit. In december 1978 werd Roest raadslid voor het CDA. Sinds 1998 is hij wethouder. De gemeentelijke gedenkspeld be staat sinds begin dit jaar en is twee keer uitgereikt. (advertentie) Wethouder uit Oegstgeest: welles, nietes, nu weer welles door Nancy Ubert oegstgeest - Welles, nietes, wel dus. Even leek het erop dat de Oegstgeestse wethouder Heieen Steens voor niets had aange kondigd dat zij eind dit jaar haar bestuursfunctie neerlegt. De verkoop van de Franse cam ping die zij en haar man van een ouder echtpaar wilden overnemen, ging ondanks een mondelinge toezegging plotse ling niet door. „Ik heb het daar toch zo moeilijk mee gehad." Nu is Steens weer blij. Donder dagavond aan het eind van de raadsvergadering, wordt haar opvolger Gé Eegdeman geïn stalleerd en kan Steens in haar afscheidsrede vertellen dat ze echt een camping heeft. Domaine de 1' Armance hebben Steens en haar man het vakan tieparadijs in opbouw gedoopt. De camping die nu nog geen camping is, ligt in de Bourgog ne. In het dorpje La Chaussee dat onder de gemeente But- teaux valt. „Als je binnendoor rijdt maak je vanaf Oegstgeest naar onze nieuwe woonplaats nog geen 600 kilometers." Steens pakt de kaart erbij en wijst: „Daar ligt het. Dicht te gen de N77 aan, tussen Auxerre en Troyes. We waren daar in de zomervakantie al geweest, maar toen kwam die andere camping in beeld." Met hulp van een mapje foto's en de plattegrond van het 1,7 hectare tellende ter rein onthult Steens de plannen. „Geen verkiezingen van de sterkste man van de camping en geen karaoke-avonden. We willen een veilige, rustige sfeer creëren waarin ouderen en ge zinnen met jonge kinderen zich prettig voelen." Het wordt pionieren. Het echt paar waarvan Heieen en Peter Steens het huis, het koetshuis en het terrein hebben gekocht gebruikten de idyllisch ogende plek als privé-vakantieoord. „De burgemeester van But- teaux heeft ons met open ar men ontvangen. Op provinciaal niveau wordt flink ingezet op toerisme. De burgemeester heeft ons verzekerd dat hij ons alle medewerking geeft. Zodra we zijn verhuisd, neemt hij me mee op tour door het gebied. Dan stelt hij me voor aan plaat selijke ondernemers en boeren, zodat ik weet waar ik mijn spul len moet halen." Vanaf april, het eerste camping seizoen van de familie, zijn er zes plaatsen beschikbaar. „Ie dereen in Frankrijk mag op zijn grond zes kampeerplaatsen ver huren." Terwijl de ambtelijke molens draaien om het aantal plaatsen te kunnen uitbreiden, wordt het koetshuis verbouwd tot klein plattelandshotel met zes kamers. In 2005 wil Steens daar haar eerste gasten ontvan gen. „Ik ga zelf koken." Steens ziet het helemaal voor zich. Mensen die naar het zui den trekken kunnen een paar dagen in Domaine de 1' Arman ce kamperen om daarna ont spannen weer verder te reizen. Gasten die de wijnstreek willen bezoeken, Auxerre willen leren kennen of genieten van alles dat in de omgeving is te doen, blijven langer staan. En dan zijn er ook nog de culinaire reizen die ze wil organiseren. Of de va kanties die worden gekoppeld aan een pottenbak- of schilder cursus. „Het wordt spannend. We kunnen het helemaal op bouwen zoals we willen." zoeterwoude-dorp - Swetter hage heeft morgenmiddag en -avond een kerstreis in de aan bieding. Het is een wandeling langs het kerstverhaal op het terrein van de Zoeterwoudse instelling voor verstandelijk ge handicapten. Horen, zien, voe len en ruiken spelen daarbij een belangrijke rol. Op het terrein worden onder delen van het Kerstverhaal uit gebeeld. Zo is er de timmer manswerkplaats van Jozef en komen de reizigers langs een groep soldaten cüe een volkstel ling houden. De Kerstreis is voor iedereen toegankelijk. Belangstellenden kunnen zich aansluiten bij de groepen die onder begeleiding elk kwartier bij de Herbergh vertrekken. Dat gebeurt van 17.00 tot 22.00 uur. Swetterhage is te vinden aan de Blankaart- weg 2 in Zoeterwoude-Dorp. leiderdorp - Burgerbelangen Leiderdorp vindt het belachelijk dat de gemeente Leiderdorp er al bijna twee jaar over doet om een bushokje te verplaatsen. In februari 2002 verlegde bus maatschappij Connexxion lijn 15, die pendelt tussen Leider dorp en Leiden. Sindsdien rijdt de bus over de Zijldijk en niet meer door de Splinterlaan. Het oude bushokje staat echter nog steeds op de oude plek. BBL eiste gisteravond in de raads vergadering dat het bushokje langs de tochtige dijk nog dit jaar wordt neergezet. De lijn wordt veel gebruikt door oude ren. Volgens wethouder Mac- Gillavry duurt het zo lang om dat er onenigheid is onder be woners over de precieze plek van het bushokje. Ook de plek van een lantaarnpaal heeft tot onenigheid geleid, en daardoor tot vertraging. De wethouder garandeert niet dat het bushok je dit jaar wordt neergezet. Mohammed Ambari toont de halalkaas. Het Bodegraafse bedrijf Zijerveld en Veldhuyzen brengt we kaas, die ook voor moslims is toegestaan, op de markt. Foto: Henk Bouwman Bodegraafse onderneming brengt Halalkaas op de marl door Marieta Kroft bodegraven/regio - Voor de moslims is er sinds kort een kaas op de markt die ze volgens de richt lijnen van de Koran mogen eten: Halalkaas. De kaas, herkenbaar aan het opvallende etiket met de afbeelding van een moskee en een Halal-rijks- merk, is bedacht door de Bodegraafse groothan del Zijerveld en Veldhuyzen. Het Arabische woord Halal betekent letterlijk: 'toegestaan' of 'wettig'. Inmiddels heeft de groot handel er al zo'n duizend op de markt gebracht. En bij Zijerveld en Veldhuyzen regent het tele foontjes van detaillisten en particulieren die vra gen hoe ze aan de kaas kunnen komen. Wie zo'n vier kilo zware kaas wil kopen, moet naar de markt in Den Haag of Vlaardingen. Verder gaat de kaas naar een aantal horecagroothandels in Rotterdam, Amsterdam en Purmerend. Wanneer de Halalkaas in de Leidse regio is te verkrijgen, weet medewerker Mohammed Ambari van de Bodegraafse onderneming nog niet. ltAs soon as possible. We zijn druk bezig met het vermarkten van de-kaas.'" Ambari is met zijn collega Bernard Veldhuyzen de bedenker van de kaas. „Ik ben ook moslim", zegt Ambari. „De moslims staan de laatste tijd nogal in de picture. Een collega vroeg hoe het zit met die voedingsgewoonten van ons. Tof telde ik dat we geen producten van dieren eten, tenzij een koe of kalf ritueel is geslac kwam erop neer dat er geen toegestane voor ons te verkrijgen waren. We zijn verdt denken en kwamen op het idee om een l basis van plantaardige in plaats van c stremsels te maken." De kaas wordt sinds een maand gen zuivelfabriek in Rouveen, bij Staphorst,^ paratuur dje nodig is, is speciaal voor.ii lalkaas aangeschaft, want de kaas voor mag niet worden vermengd met gewone Toezichthouders van de Stichting Halal I en Voedsel zien tijdens het productieproa toe dat alles volgens de regels gebeurt. Zi en Veldhuyzen is het enige bedrijf in Nei dat vervolgens de kaas distribueert. Volgens Ambari is de Halalkaas in fei Goudse kaas. „Je proeft een klein verscht hij. „De kaas is iets romiger dan de gewo kaas. Het is een 50+ kaas. We hebben g voor een vettere kaas, omdat ik dat lekkei Een ander verschil met de gewone kaas is 80 cent per kilo duurder is. Ambari eet voortaan alleen maar Halalia at, bij gebrek aan een alternatief, altijd wel ne kaas hoor. Maar deze smaakt beter." Leiderdorpse wethouder weigert uitspraken terug te nemen De vette klei mag dan op een regenachtige dag vervelend zijn om in te graven, voor het behoud van bodemschatten zijn de omstandig heden juist ideaal. Foto: Mark Lamers vervolg van voorpagina leiderdorp - Het ziet er nogal troosteloos uit. Achterop de par keerplaats naast de Leiderdorpse tennishal ligt een berg grond met daarachter een kuil van zo'n anderhalve meter diep. De ha gelbui is net voorbij, nu miezert het. Op de bodem van de put lig gen plassen en een dikke brei van glibberige klei. „Er valt niet zo veel te zien", verklaart onder zoeksleider De Koning ten over vloede. Een afgebroken paal is de meest zichtbare trofee. „Kijk, daar. Vlak naast die pomp kun je een stukje zien.". Nog minder opvallend, maar zeker niet minder belangrijk, is de zijkant van de put. Daarop is te zien hoe de bodemlagen zich gedragen. Wat opvalt is een keurige glooiing in een donkere aardlaag. „Dat is de bodem van de watergang die hier heeft ge lopen. Aan de zijkanten vinden we de resten van de beschoei ing. Dit zit dus door het hele gebied. Het lijkt erop dat we zijn gestuit op haventjes in een zijarm van de Oude Rijn." De vette klei mag dan op een regenachtige dag vervelend zijn om in te graven, voor het be houd van bodemschatten zijn de omstandigheden juist ideaal. „Door de klei en de hoge grondwaterstand is al het hout perfect geconserveerd. Doordat er geen lucht bij kon komen, zijn de 1.200 jaar oude palen nog in goede staat." Dat er rond De Munnik waar devolle archeologische vond sten zijn gedaan, kwam niet on verwacht. Vijftig jaar geleden kwam bij een opgraving in het gebied al het één en ander naar boven. De opgravingen van dit moment - de archeologen blij ven tot en met vrijdag in Lei derdorp - hebben te maken met de bouwplannen van de gemeente. Wanneer er belang rijke vondsten in de grond zit ten, mag er niet worden ge bouwd voordat de hele bodem in kaart is gebracht. Volgens De Koning kan de op graving veel inzicht geven in de het leven in Nederland in de vroege Middeleeuwen. „Dat is een periode waarvan niet veel bekend is. Deze handelsplaats is een prachtig voorbeeld van de Frankische expansie in de achtste en negende eeuw. De Oude Rijn was in die tijd de grens tussen het Frankische rijk en de Friezen. De Frankische elite hield zich in die tijd graag op rond de Oude Rijn. Er zit een groter verhaal achter." De onderzoeksleider is ervan overtuigd dat de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek interesse zal hebben in de Leiderdorpse opgraving. „De gemeente kan hier niet omheen." binatie van Van de Vens des kundigheid als ontwikkelaar en betrokkenheid als raadslid niet zo'n gelukkige vind." Volgens Molkenboer had het gewraakte citaat betrekking op verschil lende uitspraken, die op een ongelukkige manier in de krant terecht zijn gekomen. Maar Langenberg wilde dat Molkenboer alle uitspraken in het citaat ondubbelzinnig zou terugnemen. Toen dat niet ge beurde, lieten de liberalen met een motie van afkeuring zien dat het de WD ernst was. Dit tot ergernis van onder anderen PvdA-raadslid MacDaniel. „Ik twijfel niet aan de integriteit van Van de Ven, en ook niet aan die van Molkenboer. Deze gang van zaken kent alleen maar verliezers. Vooral voor de reputatie van Van de Ven is dit niet goed. Het zou beter zijn als de VVD deze motie intrekt." De motie, waarin stond dat po litieke discussies er nooit toe mogen leiden dat de integriteit van een raadslid in twijfel wordt getrokken, en dat zoiets in het onderhavige geval wel was gebeurd, kreeg alleen steun van D66'er Van Gurp. door Jeroen Bordewijk leiderdorp - De laatste raadver gadering van het jaar heeft gis teravond geen einde gemaakt aan de ruzie tussen de Leider dorpse WD-fractie en PvdA- wethouder Molkenboer. Laatst genoemde heeft volgens de li beralen de integriteit van WD- 'er Van de Ven aangetast, door in de krant te veronderstellen dat Van de Ven, in het dagelijks leven vastgoedontwikkelaar, als duo-raadslid misbruik zou kun nen maken van de mogelijkheid om Leiderdorpse grondprijzen in te zien. Molkenboer deed zijn uitlatin gen begin deze maand na een commissievergadering over het nieuwe bedrijventerrein Vier- zicht, langs de verbrede A4. Van de Ven had in die vergadering kritiek op het risico dat Leider dorp volgens hem loopt, als dat terrein 45.000 in plaats van de oorspronkelijk geplande 25.000 vierkante meter vloeroppervlak krijgt. Volgens Van de Ven is dat financieel niet haalbaar. Op aandringen van WD- woordvoerder Langenberg, leg de Molkenboer uit dat hij Van de Ven niet verwijt onzorgvul dig met overheidsinformatie om te gaan. „Wel heb ik be doeld te zeggen dat ik de com- (advertentie) QJ lil! Het Rondje van Het Huis is dé gelegenheif uw collectie voordelig uit te breiden. Kom daarom nu naar Het Huis Opticiensi 50% korting op een unieke collectie merkmonturen die gezien mag wordei Tot ziens bij Het Huis Opticiens!. Het Huis Rinck LEIDEN - BREESTRAAT 121 - TEL. (071) 512 50 36 DIABETICI KUNNEN IN DEZE VESTIGING TERECHT VOOR SCREENING VAN HET NETVLIES

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16