ECONOMIE Snel besluit justitie over bouwfraude Financiële schandalen tasten imago Italië aan Spreken is zilver, zwijgen is letterlijk goud DHL stelt België voor dilemma s Dirk overweegt kassa voor deur concurrent Privatiseren kost geld ens naar furopa fsleven eert minder ert Heijn |t konijn it bij huis Vier bedrijven mogelijk vervolgd >pa en orderen 'open sky* Por una Cuba libre Mogelijk nieuw wapen in prijzenslag Kleine beleggers de dupe Het Duitse elektro- ■m Siemens gaat een zijn activiteiten op van softwareontwik- ilaatsen naar lagelo- i. In deze divisie wer- er de hele wereld on- 000 mensen. Het be- :ent dat Siemens on- uitwijkt naar Oost-Eu- pden die volgend jaar ^jn van de Europese biedt het bedrijf ge- gelijkheid om in ■j' ipa aan de weg te tim- ij emens boekte het af- '2 oekj aar een omzet ljard euro. Daarvan 16 liljard uit Oost-Euro- ïrslid Feldmayer zegt ns een deel van de moet verplaatsen l2An concurrenten dat i - Het Nederlandse 43 ren denkt in 2003 1 96 linder te investeren 12. In het voorjaar 15 ndememers 8 pro- si geld te gaan steken 33 drijven. Wel verwach- 62 dat de voorspelde da- 's )4 minder groot zal 381 het Centraal Bureau 51 atistiek (CBS) giste- jfers komen uit een 5 f onder Nederlandse 14De grote omslag voor ,2 ihtingen in 2003 gaat 15 iet bijgestelde ver- 21 voor 2004. Volgend bo het gezamenlijke be- 2918 procent minder in- 77 m te doen. In het 7 ekenden de entrepre- op een afname van i. i/anp - Het konijn dat 5; ij Albert Heijn-klanten a t op tafel staat, komt r uit China. De super- ,_en heeft besloten het ]5 endeels uit Frankrijk s |e te importeren. AH Wil '](;pet vlees volledig vers ;!c<n' moest de keten enke voor kerst alle konij- uit de schappen ha- lat het de houdbaar- ;|0i im niet kon garande- ,5t Irop was groot. AH had yoren konijnenvlees gehaald om het in ■i d via een speciaal pro- intdooien. Hoewel het \80 leden was ingevroren, |.sj et officieel vers ge- g! rorden. ',2' is dit jaar niet inge- geweest. „Kennelijk 'ij klanten het gevoel .oo 'gevroren niet vers de woordvoerder over destijds. Dat terwijl onijnenvlees alleen te- omdat een deel niet houdbaarheidsdatum 'peld had gekregen, was destijds verant- k voor de invoer. AH, 1 van Ahold, heeft in- 'en andere leverancier, tdvoerder wilde niet ie. zaterdag 13 december 2oo3 brussel/anp Koeriersbedrijf DHL wil de vestiging op de Brusselse luchthaven uitbrei den met circa duizend werkne mers. Voorwaarde is wel dat meer vliegtuigen 's nachts mo gen landen en stijgen. Het bedrijf plaatst daarmee de Belgische regering voor een di lemma. De regering probeert dezer dagen juist het lawaai van het nationale vliegveld te be teugelen. Het kabinet-Verhof- stadt wil echter ook meer ar beidsplaatsen en heeft als mot to 'werk, werk, werk'. Verkeersminister Anciaux keer de zich gisteren tegen de uit breiding, als dat een verdubbe ling van de nachtvluchten bete kent. DHL-directeur De Buck zei daarop desnoods uit te wij ken naar andere vliegvelden, zoals in het Duitse Leipzig. Een verhuizing van DHL naar een andere Belgische luchtha ven is ook een optie. Probleem is dat het bedrijf de harde eis stelt dat er twee banen zijn, apart voor starten en landen. Geen enkele van de regionale luchthavens voldoet aan die eis. Bovendien ontstaat meteen een strijd tussen Vlaanderen en Wallonië. Vlaanderen wil de Vlaamse werkgelegenheid be houden, terwijl de beste moge lijkheden de luchthavens van Wallonië zijn. Politiek gezien is Luik de beste keuze voor DHL, omdat dat vlak bij de taalgrens ligt, waar door Vlaamse arbeiders er toch aan de slag kunnen. Maar tech nisch is het militaire vliegveld bij Chievres, 50 kilometer ten zuidwesten van Brussel, logi scher. 9 np - Het moment 55 ids dichterbij dat de Unie en de VS hun verder openstellen lars luchtvaartmaat- delingen over een zo- ipen sky' tussen beide o3; ;n verlopen bijzonder meldde gisteren een rder van Europees 95; ris De Palacio. Na 2, derhandelingsronden onderhandelaars eind 10 een eerste ontwerp- 46 tafel leggen voor een 41 verdrag. 99 luchtvaartmaatschap- hun landingsrechten nankelijk van aparte ?2 tussen landen. De zouden in het 'open ag opgenomen kun- en. Een internationale s tussen KLM en Au to dan eenvoudiger en ndingsrechten te ver- rwacht een hoge EU- ir. ag moet ook bewerk- dat de tarieven voor ->|s en lading zo vrij mo- ',;e rden. Bovendien stre- .!o; naar luchtvaartbedrij- 4; rincipe niet meer te ,;5 en. .2 il vooral dat Europese ppijen meer binnen 1,6 gen vervoeren. De Eu- mogen nu namelijk tl in de VS, als Ameri- i!9ifcaatschappijen in de den haag/gpd - Het Openbaar Ministerie maakt volgende week bekend of het tot vervolging overgaat van bedrijven die ver dacht worden van bouwfraude. Momenteel worden de dossiers bekeken op hun strafrechtelijke aspecten. Het gaat om vier bouwbedrijven, betrokken bij acht grote projecten. Ook wor den twaalf ambtenaren verdacht van corruptie. De bouwfraudezaak leidde twee jaar geleden tot grote op schudding. Directe aanleiding was de schaduwboekhouding die bouwbedrijf Koop Tjuchem er op na hield en die door een rancuneuze ex-werknemer bij Justitie werd ingeleverd. Bedrij ven bleken onderling afspraken te maken tegen welke prijs ze projecten wilden uitvoeren. Ook werden rekeningen kunst matig opgevoerd. Ambtenaren kregen geld om niet dwars te liggen. De affaire kostte vorig jaar toenmalig minister Korthals (defensie) zijn baan. Korthals bleek eerder als minister van justitie wel op de hoogte te zijn gesteld van een schikking met frauderende bedrijven die de Schipholtunnel aanlegden, hoewel hij dat zelf in de Tweede Kamer had ontkend. De Kamer nam hem dat zeer kwalijk. Justitie heeft maar een deel van de schaduwboekhouding ge bruikt bij het onderzoek. Vol gens een woordvoerder was een selectie van de daarin vermelde zaken noodzakelijk. De boek houding bestond uit tiendui zenden pagina's. Justitie wil de namen van de betrokken bedrijven nog niet noemen, zolang niet vaststaat dat ze terecht moeten staan. Al gemeen wordt aangenomen dat het gaat om Koop Tjuchem, Heijmans, Volker Wessels en BAM. Ze worden verdacht van oplichting, valsheid in geschrif te, overtreding van de wet eco nomische mededinging, belas tingfraude en omkoping van ambtenaren. Onder de mensen die volgende week te horen krijgen of ze wor den vervolgd is ook Ad Bos, de ex-directeur van Koop Tjuchem die de kwestie aan het rollen bracht. Uit stukken waarover het vakblad Cobouw beschikt, zou blijken dat Bos zelf wordt beschuldigd van diefstal en af persing. Bos zou de schaduw boekhouding hebben meege nomen uit een woning en heb ben aangeboden af te zien van bekendmaking als hij drie mil joen gulden zou krijgen. den haag - 'Por una Cuba libre' is de titel van een van de nummers op de cd-single die minister Agnes van Ardenne (ontwikkelings samenwerking) gisteren kreeg uit handen van CNV-voorzitter Doekle Terpstra. De op brengst van de plaat gaat naar familieleden van Cubaanse vakbondsbestuurders die in de gevangenis zitten. Foto: WFA/Fotobureau Dijkstra hoofddorp/anp - De super marktketen Dirk van den Broek overweegt in de huidige prij zenslag een nieuw wapen in te zetten. De keten heeft het idee om bij concurrenten een mo biele kassa bij de uitgang te zet ten. Klanten kunnen dan direct laten berekenen of zij meer hebben betaald dan ze bij Dirk hadden gedaan. Of en wanneer Dirk het idee doorzet, is niet duidelijk. „Wij hebben zo'n plannetje bedacht, maar we hebben het in de koel kast gezet. Mijn broers en ik hebben er wat ruzie over gehad. Zij vinden het niet zo'n kies plan", zei mede-eigenaar D. van den Broek. Volgens het plan zit een kassa medewerkster van Dirk in 'een pausmobielachtige opstelling' voor de deur van een concur rent. Van den Broek is niet bang dat zoiets verkeerd uitpakt. Veel parkeerplaatsen bij een super markt zijn niet van de vestiging maar van de gemeente. De supermarkten zijn nu bijna twee maanden in een hevige prijzenslag verwikkeld. In na volging van Albert Heijn heb ben veel ketens hun artikelen goedkoper gemaakt. Dirk van den Broek is een zogeheten dis counter (prijsvechter). Het fa miliebedrijf bezit ook onder meer de formules Bas van der Heijden en Digros. ECONOMIEWiJZER President Cesare Ceronzi van Capitalia kwam eind vorige week nega tief toen justitie hem van fraude beschuldigde. Foto:EPA door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Even 500 miljoen euro wegzetten op belastingparadijs Kaaimaneilanden. De financië le top van de Italiaanse zuivel- gigant Parmalat zag er wel brood in. Het pakte anders uit. Veel kleine beleggers die in schreven op de obligatielening die Parmalat het halve miljard opleverde moeten vrezen dat ze hun geld kwijt zijn. Het drama Parmalat is binnen korte tijd het tweede schandaal dat de Italiaanse financiële we reld in alle staten van opwin ding brengt. Vorig jaar ging het mis met een obligatielening van een andere voedselreus, Cirio. Dat kon een obligatielening van 1,2 miljard euro niet terugbeta len. Enkele tienduizenden klei ne beleggers konden hun 'rots vaste' waardepapieren als wc- papier gebruiken. Een opvallende gelijkenis: zo wel Parmalat als Cirio zat als sponsor tot over zijn oren in het zwaar boven z'n financiële stand levende Italiaanse top voetbal. Parmalat is eigenaar van Serie A club Parma, Cirio was dat van Lazio Roma. Een andere overeenkomst: bij beide drama's is het bankconcern Ca pitalia betrokken - en daarmee ABN Amro dat met 9 procent de grootste aandeelhouder in Capitalia is. Capitalia kwam eind vorige week zeer negatief in het nieuws toen justitie er een inval deed en president Cesare Ge- ronzi van fraude beschuldigde. Volgens de lezing van het Ro meinse parket werden vrolijk obligaties Cirio uitgegeven op de particuliere markt in de we tenschap dat die nooit zouden kunnen worden uitbetaald. Ca pitalia ontkent onrechtmatig te hebben gehandeld. Maar de verdenking dat de bank de schuld van de voedselreus op die manier 'inde' is levensgroot aanwezig. Het Cirio-schandaal, dat de schatrijke Lazio-president Cra- gnotti zijn voetbalspeeltje kost te en de Lazio-spelers hun gi gantische salarissen, kreeg een olievlekwerking. Ook andere banken kregen justitieel be zoek, waaronder Banca Anton- veneta, waarin ABN Amro een 12 procentsbelang heeft. Net als Capitalia doet ook Antonveneto in voetbalzaken, onder meer met een miljoenenlening aan AS Roma. Het is nog te vroeg om te voor spellen waar deze onzalige mix van bank- en voetbalbelangen op gaat uitdraaien. Cirio, een begrip in Italië, lijkt te worden opgesplitst, zodat verkoop van onderdelen tot sanering van de schuldenlast kan leiden. Het grote mysterie bij Parmalat is waarom het goeddraaiende concern de schuldenlast tot 6 miljard liet oplopen terwijl het over eenzelfde bedrag aan li quide middelen zegt te beschik ken. Dat laatste wordt nu in twijfel getrokken: de aandelen van het bedrijf hebben inmid dels van kredietbeoordelaar Standard Poor de status van junk bond gekregen. Dat bete kent dat investeringen in Par malat als zeer risicovol moeten worden beschouwd en bank kredieten voor het bedrijf zo goed als onbetaalbaar worden. De pers constateerde deze week dat de financiële schandalen een aantasting betekenen voor het toch al kwetsbare Italiaanse imago in het buitenland. Dat hebben tienduizenden kleine beleggers al ervaren. Die dach ten met obligaties in vertrouw de namen als Cirio en Parmalat een zekere investering te heb ben gedaan. Spreekwoorden zijn af en toe nog letter lijk waar ook. Zwijgen kan soms 'goud geld' opleveren. Het is onlangs twee Ne derlanders overkomen die zich met lucra tief resultaat in een strafproces beriepen op hun zwijgrecht. Zij stonden terecht voor het niet opgeven van spaartegoeden op een buitenlandse bankrekening. Het betrof een zaak in de zogenoemde KB-Lux-affaire. Die naam staat voor Kredit Bank Luxemburg. Van deze bank zijn in het jaar 2000 zo'n 10.000 reke ninggegevens in het bezit van de Neder landse fiscus gekomen. Veel van deze rekeninghouders zouden dit niet op hun belastingaangifte hebben vermeld. Volgens sommigen zijn de bankgege vens echter op dubieuze wijze veriare gen. Zij zouden namelijk zijn ontvreemd en vervolgens 'op een of andere manier' in handen van de Belgische fiscus be land. Die heeft ze daarna op grond van een EG-richtlijn de Nederlandse belas tingdienst toegespeeld. Volgens advocaat Bos nia van de verdachten hebben zijn cliënten hun 'vrijspraak' niet al leen aan hun zwijgen te danken. Zij werkten helemaal niet mee aan het onderzoek. Dat recht hebben verdach ten in een strafproces: 'niemand is gehouden aan zijn eigen veroor deling mee te werken'. Bosma meent uit op merkingen van de pre sident van de recht bank tijdens 'zijn' pro ces te kunnen opma ken dat het aangevoer de bewijs van het openbaar ministerie Hans niet deugde. De aan klacht stoelde alleen op de 'gestolen' administratie van de Luxemburgse bank. En ontvreemd of niet, het bewijs was volgens de advocaat inhoudelijk te mager. Het kopietje van de administratie rept namelijk van een EIGEN BEURS spaartegoed van 400.000 gulden op 31 januari 1994. In de aanklacht werd de ver dachten ten laste ge legd dat zij dit tegoed in 1996 en 1997 had den verzuimd in hun belastingaangifte op te geven. „Misschien had de fiscus de oudere aangiften inmiddels vernietigd", aldus mr. Bosma. „Ik weet an ders niet waarom ze zich beroepen op aan giften van veel later da tum." Veel van de zaak is te rug te voeren op het ncjers verschil in procesrecht tussen het fiscale en het strafrechtelijke do mein. Volgens onderzoeker mr. Diana van Hout van de Universiteit Utrecht is men verplicht wél mee te werken aan een onderzoek van de belastingdienst. „Ook bewijsmiddelen als bijvoorbeeld bankafschriften moet je afstaan. Als je dat niet doet, kan de fiscus toch een aanslag opleggen en zeggen: bewijs maar dat het niet terecht is. Dit heet de omgekeerde bewijslast." De aanklacht op grond van de KB Luxin- formatie is niet sterk. Dat meent ook fis caal-juriste Monique Ligtenberg, hoofd redacteur van het tijdschrift 'Fiscaal up to Date'. „Of je moet natuurlijk lekker willen slapen. Dan kun je je zwarte spaartegoed maar beter gewoon opge ven. Daar is ook veel voor te zeggen. Volgens Ligtenberg rammelt de KB Lux- zaak aan alle kanten en handelt de over heid niet zoals je van een behoorlijk handelende overheid mag verwachten. „Dat begint al met de herkomst van de informatie. Die is in 1995 al aan de Ne derlandse staat aangeboden. Waar schijnlijk vanwege de dubieuze her komst is men daar toen niet op in ge gaan. Men wist dat men het verwijt 'on rechtmatig verkregen bewijs' voor de voeten geworpen zou krijgen." Overigens gaat de belastingdienst in be roep in de 'zwijg'-zaak. Afgelopen week viel bij mij on gevraagd een tijdschrift in de bus dat ik nog niet eerder had gezien: 'Helemaal Thuis', de wintereditie van een glossy blad van energieleverancier Essent, 35 bladzijden vol met woon- ideeën, maaltijdrecepten, uit gaanstips, cadeausuggesties en topaanbiedingen (een theedoek voor slechts 6,95 euro!). Op pagina 3 van het blad richt Bert Blommendaal, de 'Direc teur Retail' bij Essent, een vriendelijk woord tot de klan tenkring. Zijn slotzin luidt: „Een winter- mix waarbij Essent zich Helemaal Thuis voelt." Dat is fijn om te weten. Bij gesloten zat een hele grote Essent Schaatskalen- der 2003-2004. Op de radio komt Essent in het reclame blok regelma tig langs met de boodschap dat het bedrijf de zorg voor 'uw hele ener giehuishouding' op zich kan nemen. Hoewel ik daar niet op let, geloof ik dat op de wed strijdtenues van FC Twente in de Holland Casino Eredivisie (tot voor kort de KPN Telecom- petitie) de trotse Essent-naam prijkt, inclusief modieus logo. Essent laat concurrent Nuon in de reclamewedstrijd om de grootste naambekendheid alle hoeken van het veld zien. Ver moedelijk denkt de Nuon-top dat het na het Vitesse-debacle verstandig is even 'low profile' te blijven. Een paar weken geleden heb ik op het winderige perron 1 la/b op Utrecht CS een kwartier een stilstaande goederentrein kun nen bewonderen van het type Betuwelijn - lang en naargees tig. Verderop in een nog net zichtbaar deel van de Utrechtse stadswoestijn waren de bran dende koplampen te zien van de trein naar Deventer/Ensche de. Uiteindelijk, na een half uur vertraging,- kwam ik in een compartiment met twee som bere NS-conducteurs terecht. Tot Amersfoort, waar ik vanwe ge de gemiste aansluiting 20 minuten heb mogen wachten op de trein naar Gronin gen/Leeuwarden, heb ik een onafgebroken klaagzang aange hoord over de teloorgang van het voormalige staatsbedrijf - onder het motto: de Britse spoorwegen achterna! De oude NS is opgesplitst in Arjen van Witteloostuijn hoogleraar Internationale Economie en Bedrijfskunde aan de Rijks Universiteit Groningen een paar nieuwe ondernemin gen die onder de druk van de aandeelhouder en de tucht van de markt worden omgetoverd tot geprivatiseerde boegbeel den van efficiëntie en kwaliteit: de één rijdt de treinen, een an der zorgt voor het onderhoud, een derde beheert het seinen- stelsel. allemaal hebben ze, zo stel ik mij voor, flitsende afde lingen Marketing Sales en In vestor Public Relations opge tuigd. In elk geval hebben alle voormalige NS-onderdelen on getwijfeld coördinatie-afdelin gen in het le ven geroepen om de onder linge afstem ming te opti maliseren. Wat dat be treft, zitten ze nog midden in een 'leer proces'. Essent en de NS zijn twee voorbeelden van hetzelfde fenomeen: privatiseren is niet gratis. En hier blijft het niet bij. In de energie sector worden de volgende stappen op weg naar het ideaal voorbereid: een geliberaliseerde markt met hopelijk veel private concurrenten. U kunt straks kiezen uit allerlei aanbieders van gas en elektriciteit, die scherp concurreren op prijs en kwaliteit - dat idee. Het concur - rentieproces wordt in de gaten gehouden door onafhankelijke toezichthouders, zoals Opta voor de telecom en DTe voor de energiesector. De toezichthou ders zijn op bijna permanente basis in gesprek met degflnst- gerichte marktpartijen over van alles en nog wat, van prijsni veaus en leveringsvoorwaarden tot investeringsplannen en kos- tentaxaties. Het gevolg is een intensief spel van onderhande len, waar veel tijd en energie in gaat zitten. De belangen van de toezicht houder en de marktpartijen lo pen immers allesbehalve paral lel. De aandeelhouder ziet graag hoge prijzen en zuinige investeringen, terwijl de toe zichthouder het tegendeel hoopt te bewerkstelligen. Om dat spel effectief te kunnen spe len. beschikken de marktpartij en over een omvangrijke staf die daarvoor zorg moeten dra gen. De uitkomst van het spel is niet altijd in het belang van de klanten. Toch is in politiek Brussel en politiek Den Haag de conclusie duidelijk: privatiseren moet!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9