Israël stopt liquidaties Palestijnen BUITENLAND EU-top begint in de biechtstoel Mbeki kiest de zijde van omstreden Mugabe Bizarre wending in zaak Arjan Erkel Alleen nog ingrijpen tegen 'tikkende bommen' Tribunaal: Milosevic mag geen campagne voeren Rijkswachters schuldig aan dood asielzoekster Rechter gelast 'oog om oog' ficieren weg seksschandaal ^na - De Albanese marine cjft twaalf officieren ontsla- i omdat zij hebben toegela- dat een ontvoerd meisje 16 twee maanden lang door trozen op hun basis seksueel :d misbruikt en uiteindelijk ■d verkocht aan pooiers in naburige Kosovo. Daar be- dde de VN-politie haar. immen ontploft Turkse steden 'J'Hnbul - In drie Turkse ste- zijn gisteren kleine bom- x1n ontploft. Niemand is ge- nd geraakt. In Izmir ontplof- en bom bij een politiebu- u. Diverse ruiten sneuvel- In Ankara en Istanbul ont- ften bommen bij een recht- ilc. Die richtten geen schade De verantwoordelijkheid is opgeëist. zaterdag 13 december 2003 Geïsoleerd Nederland wil hard onderhandelen over begrotingsregels brussel/gpd - De onderhande lingen over een Europese grondwet zijn gisteravond al kort na aanvang tot stilstand gekomen. De Italiaanse premier en huidig EU-voorzitter Berlus coni is begonnen aan 'de biechtstoelprocedure', een serie aparte gesprekken met diverse regeringsleiders, onder wie pre mier Balkenende. Ook minister Bot van Buitenlandse Zaken neemt aan de gesprekken deel. Volgens de woordvoerder van Balkenende voert Nederland „stevige onderhandelingen". De officiële besprekingen wor den vanmorgen hervat. Duide lijk is al wel dat Nederland vol strekt alleen staat in de onder: handelingen. Er is geen steun voor de Nederlandse eis dat er garanties moeten komen voor een betere bescherming van de euro, en de relatie met Duits land is verstoord. De Duitse mi nister van financiën, Eichel, vindt dat .„Nederland de sfeer vergiftigt" door vol te houden dat de EU-landen zich beter aan hun eigen afspraken moe ten houden. Duitsland en Frankrijk hebben gebroken met de strenge begrotingsregels die de euro beschermen. EU-voorzitter Berlusconi spe culeerde gisteravond al op een mogelijke mislukking van de top. „Het is beter om de onder handelingen begin volgend jaar voort te zetten dat nu een slechte grondwet te aanvaar den", zei hij. Ook andere regeringsleiders uitten zich in dergelijke be woordingen. In de marge van deze ruzie zijn wel belangrijke besluiten geno men. Over een gezamenlijke Europese defensie, onder de Navo-paraplu bijvoorbeeld. Verder wordt er 62 miljard euro geïnvesteerd in infrastructuur projecten. De Europese Unie neemt maximaal 20 procent van de kosten voor haar reke ning. De projecten moeten een impuls geven aan de Europese economie. Verder is afgesproken dat Roe menië en Bulgarije op 1 januari 2007 lid kunnen worden van de EU. Daarvoor moeten zij wel meer vaart zetten achter de ver eiste economische en politieke hervormingen. EU-kandidaat Turkije kreeg op nieuw geen concrete toezeggin gen, maar kreeg wel lof toege zwaaid voor de wetswijzigingen die het onlangs heeft doorge voerd. Premier Balkenende in een onderonsje met de Franse president Chirac r) en de Duitse bondskanselier Schroder. De premier verzekerde dat de sfeer tussen de kanselier en hemzelf helemaal niet vergiftigd was. Foto: ANP i Meiwes. Foto: AP m over iiitse kannibaal sel - Het verhaal over de itse kannibaal Armin Mei- wordt mogelijk verfilmd, iwes onderhandelt over de irechten. Meerdere belang eenden hebben aanbiedin- gedaan, meldde de advo- ■t van Meiwes gisteren. De 3jarige verdachte stelt dat zijn I chtoffer' zelf had gevraagd opgegeten te worden. De >er maakte video-opnames zijn daden. atertekort eigt in Afrika us abeba - In Afrika dreigt iomende jaren een groot te- aan water te ontstaan, irdoor de armoede en hon- op het continent zullen toe- nen. Dit hebben Afrikaanse listers gisteren verklaard na waterconferentie in Ethio- Op dit moment kunnen miljoen van de in totaal 700 joen Afrikanen geen schoon er bemachtigen. onument voor I irvolgde homo's lijn - Homoseksuelen die ir de nazi's zijn vervolgd gen in Duitsland een monu- it. Daar heeft de Bondsdag eren mee ingestemd. De itse regering trekt 500.000 uit voor het monument, moet verrijzen aan de zuid- d van de Tiergarten in Ber- niet ver van de plaats waar Holocaustmonument in lbouw is. tel aviv/gpd/anp/rtr - Israël is gestopt met het liquideren van Palestijnse kopstukken. Alleen 'tikkende bommen', dat wil zeg gen mensen die op weg zijn een aanslag uit te voeren, worden nog aangepakt. De Israëlische ambassadeur in Egypte, Eli Sha- ked, heeft dat op een persbijeen komst in Cairo laten weten. De laatste grootscheepse lucht machtoperatie tegen Palestijnse militieleiders dateert van 22 ok tober, toen gevechtshelikopters en F-16 straaljagers vijf doelen aanvielen in de Gazastrook. Daarbij kwamen tien Palestij nen om het leven onder wie vier militanten van de islamiti sche verzetsbeweging Harnas. Shaked zei niet waarom Israël zijn beleid heeft gewijzigd, maar waarschijnlijk heeft het te maken met een onofficieel be sluit van de Harnas de zelf moordaanslagen op Israëlische burgers te staken. Sinds 9 sep tember, toen bij twee aanslagen 15 mensen om het leven kwa men, heeft de organisatie geen terreuracties meer uitgevoerd. Israël schrijft dat toe aan de zijn ^arde optreden, niet alleen te- gen de commandanten maar ook tegen radicale politieke lei ders, na die negende septem ber. Overigens groide ook bij de Israëlische luchtmacht de weer zin tegen de aanslagen in Pales tijns gebied. De nieuwe Palestijnse premier, Achmed Qurei (Abu-Ala) heeft vorige week met Egyptische hulp vergeefs geprobeerd Ha rnas en andere radicale groepen achter een bestandsvoorstel aan Israël te krijgen. De vraag hoe Harnas zal reageren. Ter wijl leiders van Hamas in caioro zeiden vanb aanslagen af te wil len zien als Israël dat ook zou doen, verzekerde een andere Hamas-leider gisteren dat de aanslagen doorgaan. „De licha men van de Qassam-mannen zullen blijven ontploffen in de diepten van de zionistische en titeit", aldus Abdel-Aziz al-Ran- tissi. Rantissi maakte in zijn toespraak duidelijk dat „Palesti na nooit joods zal zijn". Giste ren herdacht Hamas met grote demonstraties dat het 16 jaar geleden werd opgericht. Andere Palkestijnse groepen, zoals Islamitische Jihad en de Aksa-brigade van Yasser Arafats Fatah-beweging, hebben de af gelopen maanden wel gepro beerd zelfmoordacties in Israël uit te voeren. Op 4 oktober luk te dat in Haifa - met 23 doden als gevolg - maar sindsdien is Israël niet opgeschrikt door nieuwe aanslagen. Wel heeft het leger de afgelopen twee maanden ongeveer twintig Pa lestijnse zelfmoordacties weten te verijdelen. is jaar cel voor itse poelier iden - Een 68-jarige Brit is :eren bij verstek tot zes jaar veroordeeld voor het verko- van afgekeurd vlees aan su- markten, scholen en zieken- zen. Peter Roberts (ook be id als 'Maggot-Peter', ofwel den Pietje) liet 450 ton afge- ird en bedorven kippen- en coenvlees bewerken zodat er gezond uitzag. Het vlees d vervolgens verkocht. Een ilvan het vlees kwam terecht )atés die in grote super - rktketens werden verkocht, serts is voortvluchtig. linese trein rerrijdt betogers ig - Een trein heeft in de lese provincie Henan vier sen overreden. Zeker zeven deren raakten gewond, van 'vijf ernstig. Een groep van 3 izend demonstranten blok- ïrde bij wijze van protest te il de sloop van hun huizen de ls nabij de Chinese stad ohe. De trein stopte niet tij- en overreed vier mensen, der wie een politieagent. Hij ibeerde met enkele tientallen llega's het ongeluk te voorko- ajen. 4.000 Euro voor uk van De Muur 'Israël moet kernwapens lozen' Voor het bereiken van een een stabiele en duurzame vrede in het Midden-Oosten moet Israël zijn kemwapenarsenaal opge ven. De joodse staat zou zich bovendien moeten aansluiten bij het internationale verdrag dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. Dat stelde het hoofd van het Internationale Atoom energie Agentschap IAEA. Mohamed El-Baradei, gisteren in een vraaggesprek met de Israëlische krant Haaretz. De IAEA, de 'atoomwaakhond' van de Verenigde Naties, gaat ervan uit dat Israël kernwapens heeft. Het land zelfheeft dat nimmer beves tigd, maai' ook zeker niet tegengesproken. In het interview zegt El-Baradei vanuit historisch oogpunt te kunnen begrijpen dat het joodse volk zich veilig wil voelen. „Maar zijn de Israëliërs nu veiliger met hun kernwapens dan ze vijftig jaar geleden waren? De aannames van vijftig jaar geleden zijn niet noodzakelijker wijs ook heden nog relevant" den haag/aI» - Slobodan Milo sevic en andere verdachten van oorlogsmisdaden in voormalig Joegoslavië mogen van het Joe- goslaviëtribunaal in Den Haag geen campagne voeren voor de Servische parlementsverkiezin gen van 28 december. Milosevic is ondanks het feit dat hij terecht staat kandidaat voor de Servische Socialistische Partij. Volgens het tribunaal heeft hij de regels die contact met de media verbieden overtreden door op 3 december via de tele foon voor de Servische radio te spreken. Hij beloofde de Serviërs dat hij voor banen zou zorgen en „dit droeve hoofdstuk in de geschie denis van Servië" zou omslaan. De ultranationalistische bond genoten van de Radicale Partij lijken de grootste fractie in het parlement te worden. De leider van de Radicalen, Vojislav Se- selj, bevindt zich net als Milose^ vie in hechtenis bij het tribu naal. Het tribunaal zei dat Milosevic en Seselj de komende dertig da gen alleen met advocaten en fa milie mogen communiceren, mits er geen boodschappen worden doorgegeven aan de media. Om dat te controleren zal de telefoon in deze periode worden afgeluisterd, zei het tri bunaal. „De mogelijkheden die de ge vangenen worden geboden zijn bedoeld voor hun persoonlijk welzijn en niet voor het frustre ren van de functie van het tri bunaal om vrede en veiligheid te vestigen in voormalig Joego slavië", aldus het tribunaal. Een jongetje gewikkeld in de vlag van de radikale Palestijnse organisatie Harnas. Ter gelegenheid van het 16-jarig bestaan van deze organisatie demonstreerden gistereren tienduizenden betogers in vluchtelin genkampen in de Gaza-strook. Foto: Reuters brussel/gpd - Een rijkswachtof ficier en drie gendarmes die be trokken waren bij de dood van de Nigeriaanse asielzoekster Se- mira Adamu zijn dbor de Brus selse rechtbank veroordeeld tot respectievelijk veertien maan den en een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vijfhonderd euro. De 20-jarige Adamu kwam in september 1998 door verstik king om het leven toen ze zich verzette zich tegen haar uitzet ting. Enkele rijkswachters duw den een kussen in haar gezicht om haar kreten te smoren. De dood van Semira zorgde voor grote verontwaardiging in Bel gië en leidde tot het aftreden van minister van binnenlandse zaken Louis Tobback. Semira Adamu, die volgens haar oom zou worden uitgehu welijkt aan een 65-jarige man en daarom Nigeria was ont vlucht, werd op 22 september 1998 - na een verblijf van tien maanden in een gesloten asiel centrum - op het vliegtuig naar Lomé gezet. Vijf keer eerder was geprobeerd haar het land uit te zetten. Omdat ze zich he vig verzette, paste de rijkswacht de zogenaamde 'eendenklem' toe. Op videobeelden is te zien hoe de vrouw, die aan handen en voeten gebonden is, door een rijkswachter in de houd greep wordt gehouden terwijl een ander haar gezicht twintig minuten lang in een kussen drukt. Volgens de rechtbank in Brussel getuigt de video van buitensporig veel geweld. Toch was er volgens de rechter geen sprake van opzet, zoals de aan klacht aanvankelijk luidde. Met andere woorden: de dood van' Semira was een ongeluk. Maar niet alleen de gendarmes treft blaam. Ook de rijkswacht top, verantwoordelijk voor de gebrekkige opleiding, en de Belgische politiek, kregen er gisteren van langs. De toenma lige regering wilde een streng uitwijzingsbeleid. Het omstre den kussentje, enkele jaren eer der verboden, mocht weer om dat het alternatief dat de rijks wacht voorstelde - aparte char ters voor uitgewezen asielzoe kers - te duur was. Pas na de dood van Semira, werd het kus sentje definitief verboden. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki heeft de zijde van zijn Zimbabwaanse collega Robert Mugabe gekozen in diens conflict met de wester se landen van het Britse Geme nebest. Nadat de organisatie vorige week besloot de schorsing van Zimbabwe als lid te verlengen, besloot een furieuze Mugabe uit het Gemenebest, een los verband van voormalige Britse kolonies, te stappen. In een wekelijkse column hekelt Mbeki de arrogantie van het westen, dat zich volgens hem uit puur opportunisme richt op de mensenrechten, terwijl het echte probleem in Zimbabwe de landkwestie is. Die kwestie komt volgens de Zuid-Afrikaan se president alleen aan de orde als het gaat om blanke boeren die htm bezit zijn kwijtgeraakt of om de oorzaak van de hon ger en de economische crisis in Zimbabwe aan te geven. Mbeki verwijt Groot-Brittannie, de VS, de EU en de Verenigde Naties nooit hun belofte te zijn nage komen om de herverdeling van Zimbabwaans land te financie ren. De stellingname van Mbeki is opmerkelijk en kan grote gevol gen hebben voor de relatie tus sen Afrika en de westerse we reld. Mbeki is de leider van het eco nomisch machtigste land van het continent en is met initia tieven als het herstelplan voor Afrika (Nepad) de belangrijkste gesprekspartner van dat wes ten. Fundament van dat plan is dat Afrika zal zorgen voor goed economisch en politiek be stuur, waarna het westen met hulp en investeringen over de brug zal komen. Steun aan Mu gabe wordt, zeker in deze con text, niet begrepen. Maar Mbeki lijkt in de ban van zijn obsessie: het racisme. In al zijn formuleringen klinkt door dat Afrika niet voor vol wordt aangezien en hij antwoordt daarop met Afrikaanse trots. „Onze armoede en onderont wikkeling zullen nooit een re den zijn om onze menselijke waardigheid op te geven. We zullen ons niet laten verande ren in nederige ontvangers van aalmoezen, blij om ons te laten onderwerpen." In zijn column wijst de presi dent erop dat het landprobleem de belangrijkste inzet was van de in 1980 beëindigde vrijheids strijd in het oude Rodesië. Wat Mbeki verzwijgt is dat Mu gabe een heel eigen onteige- ningsbeleid voerde: aangekoch te landerijen kwamen in han den van politieke vrienden. multan/ap - Een Pakistaan die zijn 17-jarige verloofde voorgoed blind heeft gemaakt door een bijtend zuur in haar gezicht te gooien, moet van een rechter als straf dezelfde behandeling on dergaan. De 19-jarige Mohammed Sajid uit de Oost-Pakistaanse stad Bahawalpur verminkte na een ruzie, geholpen door zijn twee broers en twee vrienden, zijn verloofde Rabia Bibi. Het meisje verloor het licht in beide ogen en hield er brandwonden op haar gezicht aan over. Rechter Afzal Sharif veroordeelde Sa jid en zijn broers tot zeven jaar gevangenisstraf voor hun daad. Daarnaast oordeelde hij dat ook Sajid zuur in de ogen moet worden gegoten. Volgens de rechter moet de straf in het open baar in een stadion door een arts worden voltrokken. „Dit is de islamitische manier van rechtvaardigheid", zei de rechter. Bemiddelaar blijkt zelf betrokken bij kidnap in Kaukasus Artsen Zonder Grenzen en de familie van Arjan Erkel voeren onvermoeibaar actie voor de vrijlating van de ontvoerde hulpverlener. Archieffoto: GPD door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het onderzoek naar de ontvoe ring van de Nederlandse hulpverlener Ar jan Erkel heeft een bizarre Wending gekre gen. De politieman die het onderzoek leid de is zelf gearresteerd op verdenking van ontvoering. Hij zou betrokken zijn geweest bij de verdwijning van een 11-jarige jongen, die donderdag na ruim drie jaar gevangen schap per toeval werd bevrijd. De arrestatie komt als een complete verras sing. Imamoetdin Temirboelatov was de belangrijkste contactpersoon voor zowel het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken als Artsen zonder Grenzen (AzG), de organisatie waarvoor Erkel werk zaam was in de Russische deelrepubliek Dagestan totdat hij in augustus 2002 werd ontvoerd. „Hij had vanaf het begin de lei ding over het onderzoek", aldus Mark Walsh, woordvoerder van AzG. Ook Temir- boelatovs belangrijkste medewerker is ge arresteerd op verdenking van betrokken heid bij de kidnapping van de 11-jarige Dzjamal Gamidov. Het zoontje van een in 1997 vermoordde Dagestaanse minister werd donderdag per toeval gevonden bij een huiszoeking in de stad Chasavjoert, vlakbij de grens met Tsje tsjenië, de opstandige republiek waar Rus sische troepen al jaren strijd voeren met Tsjetsjeense rebellen. De ontvoerders wis ten nog op de vlucht te slaan, maar gooi den de jongen tijdens de achtervolging uit de auto. De jongen was ruim drie jaar lang gevangen gehouden. Hij is extreem ver waarloosd en ondervoed opgenomen in het ziekenhuis. Naar verluidt hadden de ontvoerders een miljoen dollar losgeld ge- vraagd. Het is onduidelijk welke rol Temirboelatov speelde in de ontvoering, maar de arresta tie zal ongetwijfeld leiden tot nieuwe spe culaties in de zaak-Erkel. De onderzoeker verklaarde recentelijk dat de kidnapper van de Nederlander bekend is. Het zou gaan om een zeer invloedrijke en steenrijke Da gestaanse politicus en zakenman, een zeke re Kazimagomed M.Als privé-persoon zeg ik: hij is het", verklaarde Temirboelatov. Daarna bleef het een maand stil, totdat de onderzoeker nu zelf achter tralies ver dween. De arrestatie van het hoofd van het onder zoeksteam is een bizarre wending in een zaak die toch al vol ongerijmdheden zat. Eerder waren er berichten dat twee lokale medewerkers van de Russische geheime dienst FSB bij de ontvoering aanwezig wa ren, maar niet ingrepen. De Nederlander zou gevolgd zijn, omdat hij een paar dagen voor zijn ontvoering een ontmoeting had met twee militaire attachés van de Ameri kaanse ambassade. Volgens de Russische journalist Vjatsjeslav Izmailov zit de FSB zelf achter de ontvoering. De geheime dienst zou de kritiek van AzG over het bru te optreden van Russische troepen in Tsje tsjenië zat zijn. Onderzoekers gaan er van uit dat de Neder lander nog in leven is. Sinds de ontvoering in augustus 2002 zijn er meerdere tekens van leven geweest.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5