Experimentele aanpak verloedering wr BINNENLAND Aanleg nieuwe natuur miljarden euro's duurder Verboden na te fluiten Goran zwijgt 'uit angst' over motief moord Maja Frans verbod hoofddoeken ondenkbaar in Nederland Baby van 75 kilo Meesterlijk Montis bij Van Til «ff mammis vantilWE» WD en LPF woest over heenzendlimiet Donner Handen vol aan felicitatiepost UfW a zaterdag 13 DECEMBER 2003 rotterdam/gpd - Mannen die op het Rotterdamse Centraal Station vrouwen nafluiten of naroepen, kunnen daarvoor een boete van 40 euro krijgen. Veel vrouwen bleken zo veel last te hebben van intimiderend mannengedrag, dat er afspra ken zijn gemaakt tussen het openbaar ministerie en de CS- toezichthouders over het be boeten van fluitende mannen. Tot nu toe zijn vijf mannen op de bon geslingerd, want de maatregel geldt al een paar maanden. In principe geldt het verbod ook voor het nafluiten van mannen door vrouwen of door mannen, maar in de prak tijk gebeurt dat nauwelijks. Om het hinderlijke fluiten straf baar te stellen, is aansluiting gezocht bij een artikel uit de al gemene plaatselijke verorde ning (apv) dat gaat over overlast op straat. Over het Centraal Station is een uitgebreid sfeerproces-verbaal geschreven, waarin de situatie ter plaatse wordt geschetst. Die sfeertekening wordt aan de be keuring gehecht en vervolgens worden beide documenten naar het openbaar ministerie gestuurd. Dankzij het 'sfeerverbaal' krijgt het OM meer achtergrondinfor matie over omstandigheden waaronder de overtreding is be gaan. Er is nog niemand in be roep gegaan tegen zijn boete, waardoor er ook nog geen rech terlijke uitspraak is gedaan over het fluitverbod. arnhem/gpd - Goran M., hoofdverdachte van de moord op de 16-jarige Nijmeegse Maja Bradaric, weigert te vertellen wat het motief is voor het do den van de scholiere. Zelfs bij de rechter moet het motief ge heim blijven, zo heeft de 18-ja- rige verdachte uit Beuningen tegen zijn advocaat gezegd. Goran heeft zijn advocaat Ves- tiëns gisteren ingelicht en hem daarbij een absoluut spreekver bod opgelegd. „Ik heb vergeefs geprobeerd hem ervan te over tuigen dat het beter is daarover eerlijk te zijn, zeker tijdens zijn strafproces. Maar hij was niet te vermurwen", aldus Vestiëns. De raadsman zegt dat hij 'hoge lijk verbaasd' was over de her nieuwde verklaring van zijn cli ënt. „Deze wijkt op het punt van het motief aanzienlijk af van de ver sie die hij in zijn eerste beken nende verklaringen heeft ver teld." Vestiëns wil niet ingaan op de achtergronden die volgens Go ran M. hebben geleid tot de ge welddadige dood van Maja. „Het komt op mij eerlijk gezegd nogal absurd en bizar over, als het allemaal waar is. Maar dat moet nog worden onderzocht." Wel wil de advocaat kwijt dat volgens zijn cliënt openbaar making van het werkelijke mo tief 'erg riskant zou zijn gezien de grote consequenties'. Of Go ran hiermee doelt op betrok kenheid van professionele cri minelen wil hij bevestigen noch ontkennen. Dat de Beuningenaar een psy chisch probleem zou hebben, waardoor hij met waanideeën rondloopt, gelooft de raadsman niet. „Hij maakt een redelijk stabiele indruk, is in mijn ogen goed bij zinnen." door Jaco van Lambalgen den haag - Een adviescommis sie van de Franse regering vindt dat het dragen van hoofddoek jes op scholen en in overheids instellingen verboden moet worden. Openlijke tekenen van religie moeten in de ban, oor deelde zij. Een verbod op het dragen ervan zit er in Neder land voorlopig niet in. „Het ligt bij ons niet zo zwart wit als in Frankrijk", zegt Dick Houtzager van het Landelijk Bureau ter bestrijding van Ras sendiscriminatie. Ook WD-Ka- merlid Ayaan Hirsi Ali, die haar bedenkingen heeft bij de isla mitische scholen, ziet een ver bod op het dragen van hoofd doekjes er niet snel komen. „In Nederland zijn kerk en staat niet zo strikt gescheiden." President Chirac besluit volgen de week of hij de commissie volgt en hoofddoeken, keppel tjes en kruisbeelden in scholen en overheidsgebouwen gaat verbieden. Hij nam overigens al een voorschot op zijn beslissing door te verklaren dat hij de hoofddoek beschouwt als een 'bedreiging van de republiek'. In Nederland zal premier Bal kenende niet zo snel met derge lijke uitspraken komen. Hier geldt de vrijheid van godsdienst als een groot goed. Iedereen is vrij zijn geloof uit te dragen. Maar dan komen, naar goed Nederlands gebruik, de nuan ceringen. Instellingen op religi euze grondslag, zoals bijzonde re scholen, mogen wèl regels stellen om de eigen identiteit te beschermen. Zo oordeelde de commissie gelijke behandeling onlangs dat een katholieke school in Utrecht een leerlinge mocht verbieden halverwege haar schooltijd opeens een hoofddoek te gaan dragen. Scholen met en zonder gods dienstige achtergrond mogen weer wel kledingvoorschriften instellen. „Voorwaarde is dan wel dat zij gelden voor de hele school, en niet voor een be paald groepje", zegt Houtzager. Scholen kunnen bijvoorbeeld bomberjacks verbieden, als zij tot agressie leiden omdat de dragers ervan rechts-extremisti- sche ideeën er op na zouden houden. Vier grote steden mogen creatieve oplossingen voor problemen bedenken den haag/anp - De vier grote steden mogen alles uit de kast halen om de verloedering van wijken tegen te gaan. Als de hui dige regelgeving daarbij tekort schiet, mogen ze creatieve op lossingen bedenken. Het kabinet is bereid 'onorthodox mee te denken' en zonodig 'experimen- teerwetten' in te stellen om te komen tot een echte bijdrage. Dat zei minister De Graaf (be stuurlijke vernieuwing) gisteren na het overleg dat hij samen met zijn collega Verdonk (vreemdelingenzaken en inte gratie) had met het gemeente bestuur van Rotterdam. De mi nisters onderkennen dat in de grote steden de problemen 'bo venmaats' zijn. Burgemeester Opstelten van Rotterdam zei 'positief ge stemd' te zijn over de prompte wijze waarop het kabinet rea geert. „Ze begrijpen onze ana lyse en de urgentie", zei Opstel ten. Hij doelde op het plan van aanpak dat het college van bur gemeester en wethouders on langs presenteerde om de ver paupering, armoede en crimi naliteit tegen te gaan. Kem van dat actieprogramma is dat Rot terdam minder kansarmen bin nen zijn grenzen wil hebben. De ministers wilden gisteren niet inhoudelijk vooruitlopen op wat wel en per se niet kan. Het plan van Rotterdam is uit gangspunt van de zoektocht, maar dat gaat niet buiten de andere drie grote steden om. De maatregelen worden vooral gezocht op het terrein van de huisvesting, integratie en in burgering. veiligheid en de eco nomische situatie. De Graaf wees erop dat eerst wordt beke ken wat er met de huidige re gels al kan worden gedaan. Zo moeten huisjesmelkers en uit zendbureau's die zich inlaten met illegalen, worden aange pakt. Dit staat overigens al in de kabinetsplannen. Ook valt te denken aan belas tingvoordeeltjes voor onderne mers in slechte buurten, of de mogelijkheid gemeenten sneller het recht te geven om een ille- galenpand te onteigenen, en 'andere uitzonderingen op be paalde wetgeving'. rhenen - In Ouwehands Dierenpark in Rhenen is dinsdag een giraffejong geboren. Bezoekers konden moeder en kind gisteren voor het eerst bewonderen. De giraffe, een man netje, woog bij de geboorte 75 kilo. Foto: ANP door Wilko Voordouw den haag - De aanleg van nieu we natuur in Nederland kost miljarden euro's meer dan ver wacht. Tot 2018, als de Ecologi sche Hoofdstructuur (EHS) van Nederland moet zijn afgerond, zal aan die natuur naar schat ting minstens 5 miljard euro worden uitgegeven. Dat is ruim het dubbele van wat in 1990 werd geraamd. Sinds 1990 hebben regering en parlement bijna jaarlijks extra geld uitgetrokken voor de aan koop van grond voor de EHS. Nergens wordt een centrale boekhouding van het project bijgehouden. Het ministerie van landbouw, natuur en voedselkwaliteit had weken nodig om uit te zoeken hoeveel geld tot dusver is uitge geven. De Ecologische Hoofdstructuur is het derde grote infrastructu rele project in Nederland waar bij het budget grof worden overschreden. Dat gebeurde eerder al bij de Betuwelijn en de Hogesnelheidslijn. De kos- tenoverschrijding is vooral het gevolg van de sterk gestegen grondprijzen. In 1990 werd besloten om 250.000 hectare extra natuur aan te leggen, waarvan 150.000 hectare zou moeten worden aangekocht. De resterende 100.000 hectare moet door boe ren en andere landeigenaren als natuur worden beheerd. Uit onderzoek van deze krant blijkt dat bij de start van het grootschalige project nooit offi cieel is vastgelegd hoeveel het mocht kosten. Volgens ambte naren van het ministerie van landbouw circuleerden intern wel ramingen van rond 5 mil jard gulden, maar dat bedrag is nooit in officiële stukken opge nomen. Toenmalig minister Braks zegt daar bewust voor te hebben gekozen. „Ik denk dat veel Kamerleden afgehaakt zouden zijn als ze toen een be sluit hadden moeten nemen over het budget", aldus Braks. De Tweede Kamer heeft nooit naar een raming gevraagd, zeg gen toenmalige parlementari ërs. „Het was gewoon noodza kelijk die nieuwe natuur te ma ken", zegt oud-PvdA-Kamerlid Huys. De kans is groot dat de totale kosten nog boven de 5 miljard euro zullen uitkomen. Tot dus ver is vooral de goedkoopste grond gekocht, en moeten duurdere percelen rond de gro te steden nog worden verwor ven. an omgekomen j val uit kraan li haag - Een 22-jarige man is >en Haag omgekomen door- Ihij uit een kraan op een Iwplaats viel. Gistermorgen Jden bouwvakkers het li- lam van de man. Of de man I bouwvakker was en of hij 1de bouwplaats werkte, is on- pelijk. De Grieks/Bulgaarse averbleef volgens de politie p kort in Nederland. iciërges weg seks-chatsessie o! jwarden - Twee conciërges n de Christelijke Scholen Ge- e enschap Comenius in Leeu- li den zijn ontslagen omdat zij e\ s-chatsessies hielden met e lingen. Dat heeft de school ie eren bekendgemaakt. De st iciërge deed in het cursus- a r2002-2003 'oneerbare voor- j] llen' aan leerlingen tijdens 01 ltsessies via internet. Een ir maanden later bleek dat fti teen andere conciërge in [p zelfde cursusjaar seks-chats t- derhield met een leerlinge, lgens directievoorzitter Kui- hebben de twee incidenten lts met elkaar te maken. ocaïnesmokkel 'ia kerststukjes Jeuwarden - De politie Fries- %id en Korps Politie Aruba 'fbben op het het Caribische land drie mensen aangehou- - in die worden verdacht van I ugssmokkel via postpakket- 1 n. Dat heeft het openbaar mi- sterie in Leeuwarden gisteren i 'kendgemaakt. De verdachten idden de drugs verstopt in [tgrond van kerststukjes en in Uy's en vervolgens naar Ne tland gestuurd. urbatsjov te gast en 1 Pvd A-congres d ningen - Oud-sovjetleider batsjov is vandaag eregast iet PvdA-congres in Gronin- j. Hij zal vlak na het middag- de degens kruisen met ffac- ïider Bos over de internatio- politiek. Gorbatsjov is in itad voor de opening van de oonstelling Het Russische idschap in het Groninger seum. Foto: EPA eldnood treft jeer gemeenten n haag - Het aantal gemeen- 1 dat de begroting voor het mende jaar niet rondkrijgt, is na tweemaal zo groot als in D2. De problemen doen zich ia Dr in alle provincies maar het as lest in Zuid-Holland en /a lord-Brabant. Dat bleek gis- 3a en uit een inventarisatie van iti t blad Binnenlands Bestuur. 1 2002 hadden nog 26 ge- p eenten te maken met preven- ir f toezicht door de provincie, ei jaar zijn dat er naar schat- °l g 45. ai ;1vA overwoog octoraat Stalin re ld isterdam - De Universiteit [ei n Amsterdam heeft in 1946 tl envogen een eredoctoraat te le ven aan Josef Stalin. Die ont- kl kking deed emeritis-hoogle- ir Van den Berg toen hij stuit- op een brief van de historicus mein. Volgens het Historisch euwsblad heeft Romein in die ief voorgesteld de sovjetdicta- f na de Tweede Wereldoorlog onderscheiden. De meerder- id van de hoogleraren die er eredoctoraten mochten slissen, zag niets in het voor- :1 van de linkse historicus. (advertentie) Het Nederlandse merk Montis ontwerpt op wereldniveau. Zo speelt topdesigner Gijs Papavoine op een vernieuwende manier met contrast en harmonie. Fauteuille Lomas straalt in alle opzichten zitcomfort uit. Een lichte herinnering aan succesvolle klassiekers, maar onmiskenbaar eigentijds. Het contrast ligt in de volumineuze zitting en de dunne rugleuning. Het zeer fraaie bankje Scene schittert in de vrije ruimte. De ranke rugsteunen vouwen zich als een kraag omhoog rond de hoekpunten. Ook hier de tegenstelling, nu van de massieve zit ting op de dunne metalen poten. U kunt ervan genieten in onze showroom. Consternatie in Nijmegen na bankovervallen nijmegen/gpd - Drie, mogelijk vier, mislukte bankovervallen hebben gistermiddag in Nijme gen tot grote consternatie en een verkeerschaos geleid. Een politiemacht van honderd mensen wist uiteindelijk, met steun van onder meer speur honden en een helikopter, de vermoedelijke dader aan te houden. Het gaat om een 41-ja rige man uit Nijmegen die al eerder is veroordeeld voor on der meer een overval. De man overhandigde bij twee banken en het hoofdpostkantoor aan de balie een briefje waarin hij geld eiste. Daarbij dreigde hij explosieven tot ontploffing te brengen. Mogelijk heeft de man 's morgens geprobeerd nog een vierde bank te beroven. De verdachte meldde zich rond het middaguur bij het Rabo- hoofdkantoor. Hij overhandig de zijn eis en liep weg bij de ba lie, waarna het personeel hem uit het oog verloor. Omdat niet duidelijk was waar de overvaller was gebleven en of hij explosie ven had achtergelaten werd de wijde omgeving afgezet. Een ar restatieteam doorzocht daarna met steun van het Explosieven Opruimings Commando het bankgebouw maar vond niets. De man had intussen op dezelf de manier toegeslagen bij de Fortis-bank. De politie besloot toen alle Nijmeegse banken te waarschuwen en zette observa tieteams in die de doelwitten in de gaten hielden. De derde po ging bij het postkantoor werd de boef noodlottig. Het perso neel waarschuwde de politie, waarna een surveillanceteam hem in de -buurt kon aanhou- chtmachtheli's Ipen brandweer haag - Bij grote of moeilijk eersbare branden zullen in oekomst vaker helikopters de luchtmacht worden in- et. De ministeries van de- iie en binnenlandse zaken en hierover dinsdag afspra- ondertekenen. Nu nog ko- n de heli's alleen in actie bij ondere omstandigheden of miteiten. Afgelopen jaar pen Chinook- en Cougar- kopters al bij verscheidene nden. zoals die in een ca- fabriek in Zaandam en een en natuurgebied bij Auster- Lomas den haag/anp - De Kamerfracties van WD en LPF hebben woedend gereageerd op de richtlijn dat drugssmokkelaars met minder dan 3 kilo bij zich, worden weggestuurd zonder dat hen een straf boven het hoofd hangt. „Onacceptabel", vindt WD'er Grif fith. „Totaal verwerpelijk", aldus LPF'er Eerdmans. CDA en PvdA staan achter de aanpak van justitieminister Donner. Griffith en Eerdmans hadden woensdag tij- dens een debat in de Kamer ook al hun af- schuw uitgesproken over de nieuwe aan pak van de drugssmokkel. Justitie kan de grote stroom drugs uit vooral de Neder landse Antillen en Suriname niet tegenhou den als ze de kleine smokkelaars niet laat lopen. Griffith heeft er op zich geen bezwaar tegen dat justitie verdachten heenzendt, maar dat moet dan wel met een dagvaarding. Vol gens Eerdmans „stuurt elke Colombiaan die kan rekenen nu ziin mannetjes naar Schiphol. Dat wordt een witte kerst voor Donner." Hij kondigde aan dat hij de be windsman hierover dinsdag tijdens het vra genuurtje aan de tand gaat voelen. CDA en PvdA blijven op het standpunt dat het beter is kleine smokkelaars te laten lo pen dan criminelen die echt overlast ver oorzaken. „Nood breekt wet", aldus PvdA- 'er Wolfsen. Samen met het CDA vormt de PvdA een meerderheid in de Kamer. den haag - Postbodes van TPC Post bezorgden gisteren bij Paleis Noordeinde felicitatiepost voor prinses Amalia. Kofferbakken vol met kaarten en cadeautjes moesten worden uitgeladen. Foto: ANP/Robin Utrecht Nederlander wil inzage in digitaal patiëntendossier utrecht/anp - Het overgrote deel (93 procent) van de Neder landers wil zelf inzage in het elektronisch patiëntendossier dat de overheid vanaf 2006 wil invoeren. Ook wil de Nederlander zien wie, welke gegevens uit zijn dossier heeft uitgewisseld. Bijna de helft (44 procent) wil zelf ge gevens kunnen toevoegen. Dat blijkt uit onderzoek dat de Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie onder 1100 mensen heeft gehouden. Overigens ziet 74 procent wel dat digitale uitwisseling van medische gegevens door artsen en specialisten nuttig kan zijn. Maar bijna de heMM48 procent) vindt dat dit nut eerst moet worden aangetoond, voordat het landelijk wordt ingevoerd. Aanleiding voor de studie was een verzoek om advies van het Nationaal ICT Instituut in de Zorg dat in opdracht van het ministerie van volksgezondheid werkt aan invoering van digitale dossiers en zorgpas.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3