Dringen voor een plekje in omroepland Spongebob: lieveling of vreselijk figuurtje MEDIA Leven van Dré en Ietje is overhoop gehaald Sportweek ingelijfd door Sanoma Astrid Kersseboom naar NOS Journaal Jackass-leden in nieuwe MTV-shows Vijf organisaties dingen mee naar nieuwe uitzendconcessie flieger "{Times in r steden intwerper krijgt prijs -Piet Schreuders »R0 Gids heeft tijdens kse Tijdschriftengala ir gewonnen voor art /an het jaar 2003. „Elke kt Piet Schreuders de >t zijn originele en hu- ;he coverbeleid. Het om de VPRO Gids on- id ten opzichte van rtv-bladen te maken jn", aldus de jury. rs werkt ruimt 25 gidsredactie. Daar- als grafsich ontwe- op het gebied van postzegels en radio- na's. Ook is hij het :er de Poezenkrant en n het boek Voor Ver- 'atbaar. ZATERDAG 13 DECEMBER 2003 ries Knevel ippenmand um - Andries Knevel rond de grote afwezi- t programma Knevel dag. Knevel herstelt galsteenoperatie en aarom vervangen van den Brink. 54<jgestie om één van de van Kopspijkers te indries te vervangen, linnen de EO-direc- meerderheid', grapt :teur Ad de Boer op linke l0g. jerk; /.-cc tafel Nooit eerder kreeg het unieke Nederlandse omroepbestel zoveel kri tiek. Ondertussen staan vijf organisaties te popelen zich er vanaf 2005 bij aan te sluiten. Voorzien ze in een behoefte? „Persoonlijk vind ik dat er te weinig aandacht is voor Bach. Maar daar ga ik toch ook niet een hele omroep voor oprichten?" door Bernice Breure Hilversum - Het publieke om roepbestel ligt behoorlijk onder vuur. Het moet bezuinigen, ef ficiënter werken, minder vriendjespolitiek bezigen en als het even kan meer kijkers en luisteraars trekken. Daarnaast gaan er steeds vaker stemmen op het ingewikkelde bestel maar helemaal op te blazen. Maar ondertussen staan min stens vijf organisaties te drin gen om zich erbij aan te sluiten. Eens in de vijf jaar kan 'Hilver sum' worden uitgebreid, en volgend jaar is het weer zover dat er door het Rijk 'concessies' worden uitgegeven voor de pe riode 2005-2010. Wie toegang wil tot omroepland, moet aller eerst vóór 1 maart 2004 50.000 betalende leden werven. In juni moet vervolgens een beleids plan worden ingediend, waar uit blijkt dat de vereniging daadwerkelijk iets toevoegt aan het bestaande programma-aan bod. Staatssecretaris Medy van der Laan velt uiteindelijk in ja nuari 2005 het definitieve oor deel. Ze heeft volgend jaar mime keus. De bekendste gegadigde is De Nieuwe Omroep (DNO), het initiatief van Aad van den Heuvel dat meer aandacht op eist voor het minder ontwikkel de deel van de wereld. DNO probeerde het vier jaar geleden ook al, en nu opnieuw, zij het zonder Van den Heuvel. MAX, de ouderenomroep in spé, is er voor 50-plussers. Nütopia en Dienamo maken zich diebei sterk voor dier, natuur en mi lieu, en vechten bovendien on derling een concurrentiestrijd uit. Kter wil 'eerlijke' uitzendin gen voor jonge kinderen. Voordat de staatssecretaris be slist, vraagt ze nog wel eerst ad vies aan het Commissariaat voor de Media en de Raad voor Cultuur. Ook de NOS wordt ge polst. Wie het groene licht krijgt, mag vanaf september 2005 100 uur televisie en 450 uur radio uitzenden. De con cessie, een soort uitzendver gunning, is vijfjaar geldig. Dat overkwam bijvoorbeeld jongerenomroep BNN vier jaar geleden. Toch is BNN-directeur Gerard Timmer nu sceptisch over de kansen van het vijftal. Ook een vereniging als de ou derenomroep MAX geeft hij 'buitengewoon' weinig kans. De vergelijking met BNN gaat mank, betoogt hij. „Toen BNN een aanvraag deed, waren jon geren echt een witte vlek in het bestel. Maar niemand kan met droge ogen beweren dat er te weinig voor ouderen is. Dat er geen programma's worden ge maakt die zij voor ogen hebben, kan ik me voorstellen. Maar dat is wat anders. Dan moetje pro ducent worden, vind ik. En die ideeën aanbieden aan bestaan de omroepen." Missie Joop Daalmeijer, netcoördina tor van Nederland 2, ziet geen enkele toegevoegde waarde in de plannen van de kandidaten. Zo houden alle omroepen zich al bezig met de onderwerpen die DNO voor ogen heeft, stelt hij. .Alleen doen zij dat vanuit hun eigen missie." Hij begrijpt niets van initiatieven als Nüto pia en Dienamo. „De AVRO heeft dieren zelfs als een van de speerpunten." Voor kinderen is er al Z@ppelin. „Dat is eerlijke tv, er worden nooit program ma's vertoond die alleen be staan voor de merchandising. En als ze dat niets vinden, is er nog Fox Kids, of Nickeleon." Daalmeijer wijst erop dat de nieuwe omroepen een algeme- Presentatie van De Nieuwe Omroep. Archieffoto: GPD ne programmering moeten hebben. „Ik kan wel persoonlijk vinden dat er te weinig aan dacht aan Bach wordt besteed. Maar dan ga ik daar nog niet een hele nieuwe omroep voor oprichten." Bovendien kan de veelgeprezen pluriformiteit door deze organisaties zelfs ver slechteren, argumenteert hij. „De bestaande omroepen moe ten tijd inleveren en kunnen minder aandacht besteden aan hun eigen visie op een onder werp als de natuur." Joop Atsma van het CDA beoor deelt de kansen van de ge noemde initiatieven als 'nihil'. Hij is niet tegen uitbreiding van het bestel, maar volgens hem komt het publiek van MAX, DNO en Kter nu ook aan zijn trekken. En de basis van one is sue-organisaties als Nütopia en Dienamo vindt hij 'veel te smal'. „Dan zou het CDA ook een omroep kunnen beginnen. Een bestel van belangenbehar tigers is buitengewoon grieze- iig" De Nieuwe Omroep vindt een medestander in D66. DNO had in 2000 als toegang tot het be stel moeten krijgen, aldus Bert Bakker, de mediaspecialist van de Democraten. „Er is wel de gelijk ruimte voor een onafhan kelijke, journalistieke program ma's over de Derde Wereld, die niet zijn gesponsord door de Postcodeloterij of Novib." Volgens Bakker heeft de voor malige staatssecretaris Rick van der Ploeg destijds zijn oren te veel laten hangen naar de be staande omroepen. Zijn partij genoot Van der Laan moet dat beter doen. Over de andere ini tiatieven kan hij kort zijn. „Ik voel weinig voor doelgroepbe nadering. Als Hilversum al te weinig doet voor een bepaalde groep, moeten de bestaande omroepen dat zelf aanpakken." m - De Amsterdamse Erik de Vlieger wil aar ook in Den Haag dam een Engelstalige 37! innen. The Hague Ti- 't in april of maart ver- The Rotterdam Times nab ve r wil hiermee voort- ',a. i 'P het succes van The ichtim Times, die sinds )el g r gratis in de hoofd- t verstrekt. De Vlieger ddels quitte te spelen krant. 481 in zijn bedoeld voor kandse zakenlieden, toe- liplomaten die de Ne- taal niet machtig zijn. •ken|en over nieuws uit de ^pinnenlands nieuws, omie, entertainment end goed. De Vliegër delijk ook in Antwer- sel, Straatsburg en Pa- gblad publiceren. 49 terdam Times ver- (Z/( ïkelijks in een oplage aaiO stuks. De krant ligt stvoiol, bij een aantal be- i diverse boekhandels alle hotels. Het is de dat het dagblad in in dezelfde oplage In Rotterdam ligt de- 30.000 stuks. Hilversum - Scenarioschrijver Maria Goos (Oud Geld, Plei dooi, Familie, Cloaca) heeft acht jaar strijd moeten leveren om haar dramaserie Lieve men sen, waarmee zij tevens haar regiedebuut maakt, op het scherm te krijgen. Ze bood het verhaal over het drugs- en drankverslaafde paar Ietje en Dré achtereenvolgens aan als achtdelige serie, als Telefilm, als driedelige tv-reeks en zelfs als speelfilm. De VPRO tekende uiteindelijk voor dertien afleveringen van negen minuten, ware het niet dat de omroep inmiddels weer is afgestapt van de 'blokkenpro- grammering' en daarmee van kort drama. Tenslotte werd be sloten de serie vanaf morgen uit te zenden in afleveringen van een half uur. In Lieve mensen volgt de kijker het overhoop gehaalde leven van Ietje (Loes Luca) en Dré (gespeeld door Goos' echtge noot Peter Blok). Jarenlang leef- Dré (Peter Blok) in Lieve Mensen. Foto: GPD/Dinand van der Wal de het stel op straat, Dré was al coholist, Ietje drugsverslaafd. Als hun vervallen woonbootje in het stadscentrum wordt ont eigend, krijgen zij via het reso- cialisatieprogramma van de ge meente een fiat in een mis troostige buitenwijk aangebo den. De eerste kennismaking is wat teleurstellend. „Eigenlijk vind ik het een plek om heel erg veel te drinken", verzucht Dré, die inmiddels een halfjaar droog staat. Ietje: „Tja, de hondjes zijn het gewend, die komen uit hokjes in het asiel." Dré en Ietje kunnen maar moeilijk wennen aan het gere gelde leven tussen vier stenen muren. En zo kan het gebeuren dat een bouwtekening van een simpele Ikea-kast een uitbar sting tot gevolg heeft, die voort komt uit heimwee en ontwen ning. Terwijl het stel hun leven op orde probeert te brengen, moeten ze ook nog eens afreke nen met hun verleden, dat zich aandient in de vorm van oude kennissen, veelal scharrelaars, van de straat, Ietjes twintigjari ge dochter en het verlangen naar oude gewoontes. Maria Goos heeft zich bij het schrijven van de serie laten in spireren door het Amsterdamse straatleven. Als zij het scenario net af heeft, stuit zij op een foto van twee verkopers van de Am sterdamse daklozenkrant Z, Thea en Floris, die een opval lende gelijkenis met Dré en Ielje vertonen. De acteurs wor den vervolgens naar het uiter lijk van de straatkrantverkopers geschminkt. Lieve mensen is grotendeels opgebouwd uit bespiegelingen van Ietje en Dré op hun oude en nieuwe bestaan, gesitueerd in de kale, mistroostige flat waar de aftandse huisraad uit verleden het gevoel van ver vreemding versterkt. Helaas zijn de dialogen nogal theatraal, waardoor de serie de voor tele visie broodnodige vaart mist. Berrit de Lange Lieve mensen, vanaf zondag, VPRO, Nederland 3, 22.10 uur Loes Luca speelt Ietje in Lieve mensen. Foto: GPD/Dinand van der Wal Hij is een spons. Een spons met een broek die in een ananas op de zeebo- en er een miauwende slak als huisdier dt. Een melige anti-held dus: Sponge- 6 ePants. Maar wel een van het kaskra- i rt. In twee jaar tijd had hij de Verenig- onciplat. Nu volgt Nederland, met dank aan der Nickelodeon. de maand waarin Nickelodeon 24 uur g''w iden en Spongebob tot boegbeeld lerde, ging het hard. Negentig procent en twaalf jarigen en 85 procent van de ienjarige Nederlanders kent de goud- i inmiddels. b zelf is van 17 juli 1999. Bedacht en 32 loor Steve Hillenburg, een zeebioloog ig h tor werd, terwijl hij in de VS aan een uchi ie voor Nickelodeon werkte: Rocko's fe. Hillenburg koos voor een spons als ïr omdat die, zelfs in een onderwater- et meest bizarre karakter zou zijn. Dat Wel, met als sidekicks een pratende zeester en een eekhoorn die ook onder water woont. Hillenburg verklaart de populariteit van de serie uit de combinatie van betrekkelijk simpele, her kenbare verhalen en absurde humor, zonder dat de cartoon bedoeld hip wil zijn. In de VS is Spon gebob de cartoon met de hoogste kijkcijfers ooit. Maandelijks kijken 61,5 miljoen Amerikanen naar de serie, goed voor een plek in de toptien van populairste kabel-tv-programma's. Eenderde van de kijkers in de VS is tussen de achttien en 49 jaar. Verkiezing In een door CNN georganiseerde verkiezing voor het populairste cartoonkarakter ooit eindigde Spongebob eerder dit jaar op de negende plek, ver voor Mickey Mouse en Donald Duck. De serie is bedoeld voor kinderen van twee tot elf jaar, met het zwaartepunt tussen zes en elf. Hillenburg werkt inmiddels aan een Spongebob- speelfilm, die volgend najaar in Nederland ver schijnt. Daarna is het, waarschijnlijk, afgelopen. Hillenburg vindt 65 afleveringen voor een car toonserie wel genoeg. Maar Nickelodeon is nog maar net begonnen met het uitmelken van Sponge Bob. In het voor jaar liggen de winkels vol met de onvermijdelijke Spongebob-poppen, Spongebob-snoepjes, Spongebob-tassen, Spongebob-bedlinnen, Spongebob-sokken, Spongebob-koekjes en Spongebob-yoghurtdrank. Het assortiment artikelen dat zich leent voor een Spongebob-versie is schier eindeloos. „Sponge bob heeft de potentie om een klassieker te wor den. En dat word je als iedereen je kent en ieder een ook met je geassocieerd wil worden", zegt Michelle van Leeuwen van Copyright Promo tions, het bureau dat de merchandisingrechten van Spongebob voor de Benelux vertegenwoor digt. Wat nu precies de aantrekkingskracht van Spon gebob is, kan ook Van Leeuwen niet zeggen. „Het is een bizar figuur. De eerste keer dat ik hem zag, had ik iets van: waar gaat dit over? Maar daarna was ik om. Er is denk ik ook geen tussenweg. Of je houdt van Spongebob, of je vindt hem vrese lijk." Ook Kirsti van Rinsum van Mattel, met ever greens als Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price de grootste speelgoedfabrikant ter wereld, kan de ongrijpbare Spongebob-humor wel waarderen. Toch heeft de snelheid waarmee de gele spons de Nederlandse markt veroverde, ook Van Rin sum verrast. „In Amerika heeft het twee jaar ge duurd voordat Spongebob echt populair werd. Dat komt omdat het toch een moeilijk grijpbaar 'character' is. Heel anders dan bijvoorbeeld Yu- Gi-Oh!. Dat is, voor kinderen althans, heel ge makkelijk te begrijpen. De figuurtjes daarvan brachten we dan ook gelijk op de markt." Caroline Abcouwer Sponge Bob SquarePants, elke dag op Nickelode on. Vandaag om 17.45 uur en 22.05 uur. Amsterdam - Sportweek is vol ledig overgenomen door de nieuwe mannenbladenuitgeve rij Sanoma Men's Magazines (SMM). Twee jaar geleden nam Sanoma Uitgevers al een deel neming van 50 in het snelst groeiende sportblad, dat vijf jaar geleden werd gestart en nu een oplage heeft van bijna 64.000. Sanoma Men's Magazines zal zich over enkele maanden ves tigen in Amsterdam Zuidoost. De keus voor het pand is geval len op het gebouw op de Haaksbergerweg waar voor heen de Geïllustreerde Pers heeft gezeten. De locatie naast de Amsterdam Arena zal ruim 200 mensen huisvesten. Sano ma Men's Magazines is ont staan uit het samengaan van de mannenbladen van Sanoma Uitgevers in Hoofddorp, Uitge verij Veldhuis in Almere en Sportweek in Amsterdam. De nieuwe organisatie komt onder leiding van de algemeen direc teur Auke Visser. Volgens Visser ontstaat door de samenvoeging een marktleidende positie als uitgever op het gebied van mannenbladen. Hilversum - Presentatrice Astrid Kersseboom (36) stapt volgend jaar over van Studio Sport naar het NOS Journaal. Daar ont staat voor haar een plek, omdat het Journaal vanaf januari over dag meer uitzendingen gaat verzorgen. Kersseboom, afkomstig uit Et- ten-Leur, begon in januari 2001 bij Studio Sport en presenteert daar nu de Sportjournaals. Daarvoor jaar werkte ze bij NOS Radionieuws en was ze een jaar bedrijfsjournalist bij het ener giebedrijf Rotterdam. In de ja ren negentig werkte ze bij Om roep Brabant. Bij Studio Sport wordt zij niet opgevolgd, aldus Maarten Nooter van het sport programma. Dat hoeft ook niet, omdat vanaf januari het Sportjournaal en het Journaal op Nederland 1 tussen zeven en negen uur 's ochtends worden samenge voegd tot één bulletin. Dat be spaart één presentator. Het Journaal gaat volgend jaar via Nederland 2 overdag meer uit zendingen verzorgen. Volgende week maakt Journaal-hoofdre dacteur Hans Laroes de plan nen bekend. Spongebob is een spons met een vierkante broek. Foto: GPD bussum/anp - De leden van het inmiddels gestopte stuntpro gramma Jackass op MTV krij gen bij die zender nieuwe pro gramma's. De uitzendingen zijn vanaf januari bij de muziekzen der te zien. Steve-0 en Chris Pontius pre senteren samen het natuurpro gramma 'Wild Boyz'. Daarin gaan de lefgozers de confronta tie aan met dieren. Ze gaan koekjes stelen van een hongeri ge ratelslang, een eindje zwem men met een witte haai, voetbal spelen met een bende wilde hy ena's en ze rennen naakt rond tussen struisvogels.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31