GESPREK VAN DE DAG In de ban van de bewegingsmeter Daklozen nemen cd op in buitenlucht Koningin met Willem-Alexander in januari naar Thailand Magazine Jackie gaat voor internationale vrouw B.N. zaterdag 13 DECEMBER! DAGELIJKS LEVEN Of de Amsterdamse daklozen met hun rauwe, door weer en wind getekende kelen een beetje kun nen zingen moet nog blijken, maar maandag nemen zij hun eerste cd op. Na een korte work shop zingen ze het schijfje vol met smardappen en kersüiedjes. De cd is ideaal voor kerstpakketten, zegt de initiatiefnemer. Op hun repertoire staan ever greens als Engelen bestaan niet, Eenzame kerst en Ach vader lief, al weten de daklozen dat nog niet. Directeur Raoul Serrée van Van Aemstel Produkties organiseert voor hen de opnamesessie. Maar eerst zal zangjuf Mies zich buigen over hun zangkwaliteiten. „Hoe veel nummers ze zingen, laten we maar even afhangen van de kou", zegt Serrée. Het moet een feestje worden. Ser rée verzorgt bijzondere stadswan delingen, onder meer over de Wallen, en het is volgens hem duidelijk zichtbaar dat de daklo zen het moeilijk hebben. Boven dien is hij de zwervers wel het een en het ander verschuldigd. „Het is toch een attractie. Wij kijken niet meer op van een junk of zwerver meer of minder, maar voor ie mand uit Zwolle is dat nog best bijzonder." Zijn bedrijf heeft zelfs enkele zwervers in dienst. „Ze werken voor ons als gids en één dakloze is bij ons in dienst als technicus," zegt Serrée. Hij zorgt voor de geluidsopnamen bij de workshops smartlappen zingen die zijn bedrijf aanbiedt als be- drijfsuitstapje onder de titel Zin gen op de Zeedijk. Tegen kostprijs kunnen de daklozen de cd's bij hem kopen en op straat of aan vrienden of bekenden doorverko pen, naar het voorbeeld van de daklozenkranten. Er wordt zelfs een dvd gemaakt met de beelden van het koor. Elke dakloze krijgt één dvd mee. Maar wie zit er nu te wachten op een cd of zelfs een dvd waarop een horde daklozen met onvaste stem kerstliedjes ten gehore brengt? „Veel mensen zullen hem niet kopen. Ze krijgen hem ge woon," zegt Serrée. Volgens hem zijn met name ideële organisaties best te porren om de dvd volgend jaar op te nemen in het kerstpak ket voor hun werknemers. Met de opbrengst organiseert hij weder om een feest voor de daklozen van Amsterdam. „Zelf hoeven wij hier niets aan te verdienen." De opnamen zullen op de Zeedijk zijn of, als de opkomst erg groot is, in de Molensteeg. „Hetil belangrijk dat de akoestiek! stad in de opname wordt gl gen." Om vijf uur worden wacht en voor eten en wordt gezorgd. „Om de smeren serveren we het ander aan vocht. En we voor broodjes kroket." wonenden bezwaar maken het gekweel, zal Serrée een cd'tje aanbieden, gpd 'KyK j HlERXAM KfW CJOE-D WOkSTA^ODE-HM Zf'N REMBRAND I EKÏfeNtyK ISV MENSELIJK Een nieuw glamourmagazine dat de internationaal georiënteerde vrou wen tussen de 28 en 45 jaar in Ne derland bedient, zag deze week het levenslicht. Als het aan hoofdredac teur Femmetje de Wind (30) ligt wordt het de Nederlandse Vogue met vooral veel mode, maar ook in terviews met persoonlijkheden en al les over schoonheid en reizen. Het tijdschrift bevat voor bijna 40 pro cent in het Engels geschreven artike len. „Toen ik nog veel reisde voor Miljo nair merkte in de gesprekken met de mensen die ik tegenkwam dat veel vrouwen in Nederland onvoldoende worden geïnformeerd over de moge lijkheden die er zijn als ze op reis gaan", weet De Wind. Zo is het vol gens haar handig om te weten waar je hip kunt slapen als je in Milaan gaat winkelen of welke leuke bars er zijn als je op zakenreis bent in Lon den. „De Nederlandse bladen laten op dat terrein iets liggen", aldus De Wind. Dat hiaat vult de Gijrath Me dia Groep in Amsterdam aan dat on der meer ook Miljonair Magazine uitgeeft. De naam Jackie, met een knipoog naar Jackie Kennedy, zegt veel over de vrouwen waarvoor het tijdschrift is bedoeld. „Je wordt geen Jackie, je bent een Jackie. Het zijn de vrouwen die vooraan staan in de mode en trends. Ze zijn nieuwsgierig, intelli gent, aantrekkelijk en hebben oog voor de classic touch." De huidige bladen in de schappen hebben aar dige modereportages, vindt ze, maar zijn vaak wel te vaag en te experi menteel waardoor je niet meer dui delijk ziet om welke jurk het nu bij voorbeeld gaat. De zwaarste pijler in het blad is dan ook vooral de mode. De sfeer in het magazine is vooral positief. Te veel concurrenten rich ten zich al op de frustraties van vrou wen. „Het gaat daarin allemaal zo veel over de problemen die vrouwen hebben. Het wordt tijd dat ze op een positievere manier naar zichzelf kij ken." Toch wil Jackie de moderne vrouw niet gaan opvoeden. Er ko men dus geen tips in het magazine in de trant van 'how to lose a guy in ten days'. Daarvoor is het blad te we relds. Jackie verschijnt in een oplage van 80.000 exemplaren en komt in het eerste jaar vier keer per jaar uit. Dat moet in de'toekomst zes tot acht keer per jaar worden, anp De Amerikaanse GEHEIME DIENST heeft de tekst van een nieuw nummer van rapper EMINEM onderzocht. In het Nederlands vertaald rapt Eminem in het nummer We Are American:Ik rap niet voordode presidenten. Ik zou de presi dent liever dood zien." De geheime dienst heeft besloten geen officieel onder zoek in te stellen maar vindt wel dat de tekst op een manier geïnterpreteerd kan worden die de rapper misschien niet bedoelt en een zorgwekkende impact op anderen kan hebben. Hoewel de vrijheid van meningsuiting moet worden hoog gehouden, neemt de geheime dienst alles serieus wat bedreigend kan zijn voor de president, aldus de woordvoerder. Eminems management benadrukte on langs dat het nummer nog niet af is en dat nog onduidelijk is „wanneer, waar en hoe het gebruikt gaat worden". Zanger MICK JAGGER van de Rolling Stones is gisteren dan eindelijk tot RID DER geslagen, nadat de plechtigheid meermalen was uitgesteld. Kroonprins Charles nam dë taak óp zich dë 60-jari- ge Jagger tot ridder te slaan. Een woordvoerder van het Britse konings huis meldde begin deze week dat ko ningin Elizabeth geen tijd had voor de ridderslag, maar volgens ingewijden was de vorstin het getreuzel van de rockster zat. Jagger schoffeerde Eliza beth vorig jaar door te melden dat hij geen tijd had voor de plechtigheid. Hij wilde zijn aandacht eerst richten op de tournee Forty Licks. Onlangs bleek dat hij eindelijk een gaatje in zijn drukke agenda had gevonden en zich op 10 de cember zou laten ridderen. Toen be kend werd dat rugbyh'eld Jonny Wilkin son op dezelfde dag een koninklijke on derscheiding zou ontvangen, vroeg Jag ger opnieuw om uitstel van de verhef fing in de ridderstand. Hij zou volgens de Britse boulevardbladen niet in de schaduw van Wilkinson willen staan. Sir Mick zegt het heel mooi te vinden dat hij is geridderd, maar dat hij dit niet te serieus moet nemen. Foto: AP De kans dat Kampen een KUNSTORGANENMUSEUM krijgt, is een stuk groter geworden. De initiatiefnemer, de Nederlandse Willem Kolff Stichting, heeft een samenwerkingsverband gesloten met het International Center for Medical Tech nologies (ICMT) in de Amerikaanse stad Houston. Deze mondiale organisatie van wetenschappers heeft al kunstorganenmusea in de VS en Japan. Samen werking met ICMT biedt de stichting een groot aantal voordelen. Zo wordt het bijvoorbeeld mogelijk Amerikaans geld te werven voor het opzetten van een mu seum in Nederland. De Nederlandse Amerikaan Willem Kolff (92) vond tijdens de Tweede Wereldoorlog in Kampen de kunstnier uit. Ook was hij verantwoorde lijk voor de uitvinding van de hart-longmachine en het kunsthart. Momenteel leeft hij in de Amerikaanse staat Pennsylvania. In september vond in Kampen een festival plaats rond zijn leven en werk. 'Wie vaker stopt met werken, krijgt meer af en maakt minder fouten' Vannacht om 2.46 uur ging de telefoon. „Niet opne men", zei mijn vrouw. Gelijk had ze natuurlijk. Het zijn nooit mijn kinderen die dan bellen maar altijd mensen met een slok op. jongens van een jaar of achttien die „Hallo Erik" roepen. Met op de achter grond onderdrukt gegiechel en glasgerinkel. Ik heb er wel eens over gedacht een geheim nummer aan te vragen maar dan neem je je hoed erg af voor dronken jongens. Als bekende Nederlander, en dat ben ik daar helpt geen moedertje lief aan, moet je de nadelen van die status met een zekere lankmoedigheid dragen. Rampzalig zijn die nadelen nooit, vervelend soms wel. Een paar voorbeelden. Onlangs zou ik een half uurtje voorlezen in groep 7 van een basisschool in mijn geboorteplaats. Groep 7 is geloof ik wat vroeger de vijfde klas van de lagere school was. Bij het betreden van het schoolgebouw werd ik aangesproken door een dame die zich voor stelde als de moeder van Kees uit groep zeven. Zij had een berijmd sprookje geschreven en zou het nu niet aardig zijn ais ik dat zo meteen voor zou dragen. „Hoeft niet helemaal hoor", zei ze nog. In de klas zag ik bijna evenveel ouders als kinderen. „Ja, onze ou ders zijn érg betrokken bij de school", zei de onder wijzeres. Veel van die vaders en moeders waren ge wapend met fototoestel, video-apparatuur en casset terecorders. Allemaal voor privé-gebruik werd mij verzekerd maar echt greep heb je daar niet op na tuurlijk. Vraag Bill Clinton maar. Daar stond ik dan voor een publiek van acht tot tachtig. Met in mijn handen van de moeder van Kees drie A- viertjes rijm, niveau bomen-dromen en zand-strand. Ik redde me wel, ik red me altijd wel, maar leuk is anders. Ander voorbeeld: vorige maand werd ik benaderd om een paar liedjes te zingen voor het archief van een of andere muziekbibliotheek. Er werd een klein bedrag je in het vooruitzich t gesteld. Ik wilde het ook wel voor niets doen. Niet lang daarna werd mij gevraagd of ik er bezwaar tegen had als mijn gezang en dat van andere goedwillende sukkels op een cd zou wor den uitgebracht. Opbrengst ten bate van de biblio theek. Ook werd, meen ik, een avond van het lied 't Is een klein apparaatje in de vorm van een plat ei; knopjes, schermpje a la mobieltje. Met een koordje. En een klepje waar een computerkabeltje in past. 't Is een bewegingsmeter. Stappenteller. En 't is een succes. Foto: GPD Het staatsbezoek van koningin Bea trix en prins Willem-Alexander aan Thailand volgend jaar januari gaat door. Dat heeft de rijksvoorlichtings dienst bekendgemaakt. Prinses Maxi ma blijft thuis met haar dochtertje Amalia. De afgelopen maanden was twijfel gerezen over het bezoek aan koning Bhumibol door de strubbelin gen tussen Den Haag en Bangkok over de behandelingen van Neder landse gevangenen in Thailand. Beide landen onderhandelen nu over het sluiten van een uitwisselingsver drag. Nederlandse gedetineerden kunnen dan na bepaalde tijd hun res terende straf in eigen land uitzitten. In Thailand zitten vijftien Nederlan ders gevangen, van wie elf voor drugssmokkel. Vier anderen zijn be schuldigd van fraude en valsheid in Ron Roozendaal, directeur van het Utrechtse Rsi-centrum, is er door verrast. Zijn bedrijf 'ontdek te' deze sport-Tamagochi en an dere fitmeters, en heeft het oc trooi voor het koppelen van deze meters aan een gezondheids- computerprogramma. „We heb ben goud in handen." Jan en Alleman ziet een toepas sing voor het apparaat, omdat de stappen kunnen worden gekop peld aan andere meetgegevens. Aan bloeddruk (hartspecialisten), aan bloedsuiker (diabetesver pleegkundigen), aan gewicht (di- eetclubs), aan herstel (revalidatie artsen), aan welbevinden (burn- outpsychologen), aan fitheid (fit- nesscoach). Ook kan het stappen totaal worden afgezet tegen dat van anderen. Anoniem, want'op deferisieniveau' beveiligd. Roozendaal: „We dachten: een vinding voor een klein deel van de markt. Maar het gaat razendsnel. We zijn begonnen als klein clubje mensen dat streed voor gezond werk, nu kunnen we de hoeveel heid ideeën en klanten voor ons product nauwelijks aan." Het Rsi-centrum werd in 1998 op gericht door een bewegingswe tenschapper, een onderwijskun dige en een organisatiepsycho loog. Uit 'ballorige' woede, omdat het drietal vond dat onder meer arbodiensten niet goed reageer den op gezondheidsklachten van personeel. Roozendaal: „Ze zoe ken de oplossing in een aangepas te stoel, een andere muis of fysio therapie." Terwijl de wijze van werken meer van invloed is. Een relaxtere plan ning en meer afwisseling kunnen geschrifte. Twee Nederlanders van Chinese afkomst hangt de doodstraf boven het hoofd. Eén van de bekendste gedetineerden is de Amsterdamse marktkoopman Machiel Kuijt, die onlangs tot levens lang is veroordeeld. Begin deze week werd bekend dat Kuijt in de beruchte Bang Kwang-gevangenis in Bangkok is bevrijd van zijn voetboeien. Naar aanleiding van zijn veroordeling - Kuijt zegt onschuldig te zijn- drong de Tweede Kamer bij Justitie aan op het snel sluiten van een verdrag met Thailand. De regering in Bangkok is daartoe bereid. Mogelijk dat er tijdens het koninklijk bezoek een overeen komst kan worden getekend. Vorige maand is een Thaise delegatie voor overleg in Nederland geweest en nog voor het staatsbezoek gaat een Nederlandse delegatie naar De besprekingen verlopen tief, aldus een woordvoerder titie. Beide landen streven verdrag zo snel mogelijk te zegsman wilde niet speculeren neer dat zou zijn. Kuijt komt van het verdrag overigens niet merking voor een uitruil. Hij nog een juridische procedure loég en voor het verdrag zou hij acht jaar in Thailand gevangen ten zitten. Kuijt zit zes jaar en maanden vast. Koning Bhumibol is het langst rende staatshoofd van de zit al sinds 1946 op de troon, staatsbezoek, dat duurt van 19 januari, staat in het teken van 400ste verjaardag van de tussen Nederland en Thailand. overwogen waarop ik zou kunnen optreden. Dat is allemaal weer andere koek natuurlijk dan even een deuntje zingen voor een archief. Toen uiteindelijk mijn liedjes in een studio werden opgenomen, bleek ook een man van de radio gewapend met een recor der mee te luisteren. „Tja, onze bibliotheek kan wel wat publiciteit gebruiken", zei de bibliothe- car is. Allemaal niet zo rampzalig, er vloeit geen bloed uit maar je voelt je toch enigszins misbruikt. Geen goede daad blijft ongestraft. M „Dan had je maar niet bekend moeten wor- M j den zou de rechter zeggen. f Dat lag ik allemaal te overdenken vlak na- dat die telefoon was gegaan en vlak voor ik weer insliep. N.B. Mijn dank aan allen die de afgelopen week nog 'Meneer de Koekepeer'- voorbeelden stuurden. Maar ik staak met uw welnemen de privé-administratie in deze. Hij groeit me wat boven het hoofd. Vandaar. De bewegingsmeter of stappenteller kan gemakkelijk worden meegenomen. Foto: GPD uitval voorkomen. „Overbelasting voel je pas als je stopt. Neem au torijden: je voelt niet dat je moe wordt, maar na een lange rit ben jé gebroken." Wie elke 6 tot 8 minuten 10 se conden pauzeert, blijft langer fit. Mits hij elke drie kwartier ook 5 minuutjes halt houdt. Wie vaker stopt, krijgt -echt waar- meer af. „Je bent dan tussen 16 en 17 uur ook nog productief. En maakt minder fouten." Het centrum maakte om dit ge- dachtengoed uit te venten ander halfjaar geleden het computer programma Pauze-Plus. Dat regi streert hoeveel toetsaanslagen ie mand maakt, wanneer en hoe in tens. Met die grafiekjes kan een werknemer zijn productie over zien. En beter indelen. „Mensen kruipen achter hun scherm, kij ken op de klok en merken dat er al weer een uur -zonder pauze voorbij is." Pauze-Plus geeft de werknemer een 'toetssteen'. „Werkt hij gestresster dan nor maal, dan is dat iets om over na te denken." Toen kwam de ingeving: niet al leen pauzeren, maar ook bewegen maakt het risico dat ze afhaken kleiner. Maar dan wel beweging waarbij een mens licht zweet. En dat dan gemiddeld een half uur per dag. „Iedereen denkt dat hij dat haalt, maar dat is niet zo," al dus Roozendaal. „Sommigen slenteren niet meer dan 12 minu ten per dag: van huis naar de au to, van parkeerplaats naar werk plek (en vice versa), naar de kof- fieautomaat en naar de kantine." Laten we die mensen een appa raatje meegeven, dat hun stappen telt, dachten de gezond-werk-pro- motoren, dan zien ze zelf hoe veel/weinig ze bewegen. Er was al zo'n soort gadget, voor bergwan delaars en trimmers. Het Rsi-cen- trum ging op zoek naar een be taalbare variant die de stappen per uur telde en waarvan de gege vens gekoppeld konden worden aan het schermpje van hun pau zeprogramma. Ze vonden 'm in Japan, de Omron HJ 700 IT. Daar was 't een hit, met websites vol tips om van 10.000 naar 15.000 stappen te komen en foto's van afgelegde trajecten. „Het leuke is, dat je een spelletje met jezelf speelt," legt daal uit. Werknemers gaan uitproberen. 'Als ik niet de neem, maar de dat op?' Een hem 2974 stappen op. daarv.oor bracht ik de pend naar school: 11.482 ai»- pen." Het is dezelfde kick al r2 kleine jongetjes met een terteller op hun fiets. Je wui loond voor je inspanning, maakt fit zijn leuk. Je langer -tegen je zin- aan ten te rukken op een sport school." Ineke Inklaar Rsi-centrum: tel. 030-2715504, via 06-28831331 of www.rsi-centrum.r

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2