e 'lange gek' is ;o gek nog niet SPORT Voetballers leren om sneller te beslissen (eeper Cor Varkevisser is nentaal sterker geworden zondag 14.00 uur SJC - vcs zaterdag 13 DECEMBER 2003 IE eeper Ronald van Kesteren houdt vertrouwen in SJC Ronald van Kesteren: „De vechtersmentaliteit gaat SJC er in de tweede helft van de competitie bovenop helpen." Foto: Taco van der Eb zelfde samenstelling die net niet goed genoeg bleek voor de eerste klasse. We liepen weke lijks op ons tandvlees, maar toen er blessures en schorsin gen kwamen, werd het te veel." SJC gokte dit seizoen op een di- recte terugkeer, met de ge noemde verse krachten erbij. Van Kesteren acht een promo tie nog steeds niet onmogelijk, maar dat zal nog een 'hele krachttoer' worden. Daar komt nog bij dat de selectie vorige week te horen kreeg dat trainer Roland Ebbeling en zijn assis tent Edwin Otte weg moeten aan het einde van de huidige competitie. Dat maakt uit gangspositie er halverwege niet beter op. „Dat er een nieuwe trainer komt, na drie jaar, dat kan ik nog billijken Dat Otte ook wegmoet, is lastiger. Hij heeft ook als speler een grote verdienste voor de club gehad en hij heeft veel jonge voetbal lers beter laten spelen. Otte had in een andere functie voor SJC behouden moeten worden." SJC heeft wel plannen met Van Kesteren. Tenminste, dat maakt hij op uit het feit dat de vereni ging hem in staat stelde het di ploma 'keeperstrainer' te halen. Marco Grevinga, Sander de Vries en Hansje van den Bosch zijn drie goede keepers die nu nog de pech hebben dat ik fit ben. Zij gaan concurreren om mijn opvolging en ik word dan misschien hun keeperstrainer." Ondanks dat zijn toekomst bij SJC ligt, heeft hij nog altijd een zwak voor de roodwitten van de Duinwetering. Hij volgt de ver richtingen van het ook daar te genvallende eerste elftal. „Noordwijk heeft een paar van de beste voetballers uit de hoofdklasse, maar een vech tersmentaliteit ontbreekt. Dat is precies wat in de tweede helft van de competitie SJC er wél bovenop gaat helpen." Varkevisser: „Op dit moment gaat het goed, al zitten er nog wel eens een paar goals tussen die er tin mogen." Foto: Dick Hogewoning atwijker minst gepasseerd in eerste divisie 1 inj or Wietse Dijkstra ^dam/katwijk - Cor Var- 'isser is de minst gepasseerde elman in de eerste divisie. Vijf- n doelpunten kreeg de 21-jari- Katwijker dit seizoen pas te- 1. Varkevisser begon met itbal bij Quick Boys en kwam Feyenoord vorig seizoen te- ht bij Excelsior. Daar heeft hij Pool Zbigniew Malkowski uit basis verdrongen. „Mooi dat iu de minst gepasseerde kee- ben, maar het is nog mooier dat te blijven." re oen ik bij Excelsior begon, d ik niets te verliezen en ïlde ik weinig druk", zegt tkevisser. „Aan het einde van seizoen kreeg ik mijn kans. 20, eerste wedstrijden ging het t slecht, maar daarna heeft 1 re[ trainer (Adrie Koster, red.) twee keer geswitcht. Dat s nieuw voor me en knaagde mijn vertrouwen. Vooral n ik er weer in moest had ik ast van." it seizoen zijn er inderdaad veel clubs al keeperswisse- gen geweest, maar waar dat ligt? Als een doelman fou- blijft maken wordt het tijd dat hij naar de bank wordt ver wezen. Maar ik weet niet of er nu ineens zoveel slechter wordt gekeept dan vroeger. We zitten in Nederland in een fase dat het even wat minder gaat. Voor een trainer is het wisselen van een keeper een moeilijke beslissing. En voor een keeper is het heel vervelend. Ik heb het zelf mee gemaakt. Dan loop je wel een deukje op. Het enige datje kunt doen is keihard werken en veel praten met je keeperstrainer." Varkevisser wordt bij Excelsior onder handen genomen door Carlo l'Ami en traint één keer per week bij Feyenoord, waar hij wordt afgeknepen door Pim Doesburg. „Twee verschillende trainers, van wie ik veel op steek. Beiden zijn enorm fana tiek. Of ik tevreden ben over mezelf? Alles kan nog beter. Ik vind bijvoorbeeld dat ik iets meer mag uitkomen met hoge ballen. Ik moet meer durven en een groter terrein bestrijken dan ik nu doe. Komt er een ho ge bal en ik roep Tos' dan moe ten mensen bang worden." „De trainer (Henk van Stee, red.) heeft dit seizoen voor mij gekozen en het is aan mij om te laten zien dat dat terecht is. Voor mijn ontwikkeling is het belangrijk dat ik veel kan spe len. Mijn contract loopt af en ik weet nog niet wat er gaat ge beuren. Op dit moment gaat het goed, al zitten er nog wel eens een paar goals tussen die er niet in mogen. Dan zie ik het terug op televisie en denk ik: 'dat had anders gemoeten'. Zo als vorige week vrijdag tegen Fortuna." Al in de tweede minuut werd Varkevisser in dat duel verrast door een vrije trap. „Die bal kwam in mijn hoek. Vroeger, in de jeugd, zou ik daar de hele wedstrijd mee bezig zijn ge weest. Nu dacht ik: 'de volgen de bal is de belangrijkste'. Men taal ben ik sterker geworden door alles wat ik intussen heb meegemaakt bij Feyenoord en Excelsior. Als keeper mag je niet twijfelen, dan wordt elke bal moeilijk." „Verdedigend staat het bij ons goed dit seizoen en daar ver trouwt het hele elftal op. We scoren weinig, maar één keer scoren is vaak ook genoeg. Ons doel is nog steeds de nacompe- titie. Niemand bij Excelsior praat over het kampioenschap, ook al staan we bovenaan als we van Helmond winnen. Maar alles staat heel dicht bij elkaar. Laat ons maar het hele seizoen tweede staan en vlak voor het einde bovenaan komen. De eerste plaats zorgt alleen maar voor extra druk." nog. Het is wel leuk dat ik in de laatste wedstrijd zo in schijn werpers kwam te staan, maar dat er aan de andere kant van het veld zes 'dotjes' werden ge mist en we dus hadden kunnen winnen, daar hoor je dan weer niemand over." De 33-jarige Van Kesteren werkt met verstandelijk gehan dicapten bij de Van der Bergh stichting. Een baan die betrok kenheid en inzet vereist. „Ik werk met mensen die het ver standelijk vermogen hebben van een 3-jarige. Worden ze, net als ieder kind, een keertje kwaad dan zit die boosheid wel in het lichaam van een volwas sene verpakt. Niet eenvoudig om daar mee om te gaan." Van Kesteren was keeper noch SJC'ef, toen hij met voetbal be gon. De uit de kluiten gewassen voorstopper doorliep de jeugd- selectie-elftallen van w Noord- wijk op een steenworp afstand van het ouderlijk huis. „We hadden een kleine keeper en hij raakte, bij de A-junioren, een keer geblesseerd. Ik viel in en door mijn postuur stond daar plotseling iemand. Ik ben daar na nooit meer onder de lat van daan gekomen." Van Kesteren trainde met de beste doelmannen die Noord- wijk voortbracht: Arjan van Heusden, Rob van Dijk en, kortstondig, Edwin van der Sar. Over het eerste seizoen dat hij eerste keus was in de hoofd macht van Noordwijk, wil Van Kesteren het liever niet meer hebben. „Door het plotseling wegvallen van twee keepers, Van der Kwaak en De Jong, werd ik voor de leeuwen gewor pen. Trainer Ruud Bröring had geen vertrouwen in me en ik had dus geen zelfvertrouwen", aldus Van Kesteren die een paar onfortuinlijke blunders maakte. „Ik heb aan het einde van dat seizoen er nog wel aan bijgedragen dat Noordwijk niet degradeerde en in de twee sei zoenen die volgden, was ik ge woon eerste keeper." Met opgeheven hoofd vertrok hij naar w Katwijk, om daar weer als tweede doelman dienst te doen. „Ik wisselde van club omdat ik eens wat anders wilde en doordat het drie keer trainen in de week in zwang kwam en ik dat door mijn onregelmatige diensten niet kon bijbenen. Een jaar later ging ik naar SJC waar ik weer wel eerste keeper werd. Twee promoties in drie jaar volgden en vorig jaar degra deerden we uit de eerste klasse. En dat allemaal in vrijwel de- por Loman Leefmans jrdwijk - Hij stopte twee eidi rafschoppen en van de zes keer B ui iteen tegenspeler alleen voor ;t siim opdook' kwam hij vijf keer 5 winnaar uit de tweestrijd bo- n. Keeper Ronald van Kesteren '*ro' as afgelopen zondag afgete- an nd de man van de wedstrijd Ben j SJC. De 'lange gek' zoals hij kj lak wordt genoemd en wat hij een koosnaam beschouwt, et het zo gek nog niet. Toch me It er dit seizoen weinig te jui- en aan de Noordwijkse Lage- !g, gezien de tegenvallende fitste plaats op de ranglijst. - Ie hadden een puntje of zes 3 Eer moeten hebben, maar als Zetwee inhaalwedstrijden win- itisim, melden we ons weer bo- tan nin", zegt de optimistische lev tas n Kesteren. mag zo zijn, alles en ieder- 'o e n bij Sint Jeroen had zich een dere eerste competitiehelft id orgesteld. Het eerste elftal gradeerde afgelopen voor- ir, maar bleef wijwei intact er kwamen versterkingen: chel Roest en Alan Campfens liden Ter Leede), Patrick mperveen (RCL) en Moha- pr( :d Ben Saïd (terug van Capel- oede voetballers uiteraard, tar SJC is een ploeg die het teamgeest en inzet moet to bben. Ben Saïd schopte er leger veel in doordat de rest n de ploeg bereid was te :hten en hem daardoor in de legenheid stelde om zijn ac- pnes te maken. Die wisselwer- ïg tussen collectief en indivi- ele kwaliteiten ontbreekt Eerste-divisieclub AGOW haalt Engelse trainingsmethode in huis door Walter van Zoeren apeldoorn/gpd - Dankzij de lessen van een Engelsman ho pen de voetballers AGOW straks hun tegenstanders op ex plosiviteit, beweeglijkheid en reactievermogen te kunnen af troeven. De zogenaamde SAQ- methode, een bedenksel van Alan Pearson, moet er toe lei den dat de spelers minder tijd nodig hebben om in een wed strijd beslissingen te nemen. Dat voordeel moet doelpunten opleveren. Explosieve snelheid, heftige versnellingen, explosieve bewe gingen en snelle reacties zijn volgens Pearson kwaliteiten, die de 'besten van de anderen' on derscheiden. De trainingsme thode heeft in Engeland al veel zieltjes gewonnen. De leerstof van de Engelsman vond al aftrek bij Manchester United, West Ham United, Ar senal en andere topclubs uit Engeland. Ook het Engels rug- byteam zweert bij de trainings methode - de Britten werden vorige maand wereldkampioen in Australië. AGOW Apeldoorn is de eerste Nederlandse voet balclub die deze met deze trai ningsfilosofie aan de slag gaat. De afkorting SAQ staat voor Speed, Agility en Quickness; snelheid, beweeglijkheid en re actievermogen. De trainingen dragen bij aan het voetenwerk en bestaan voor een deel uit krachttraining met veel weer stand. Daarbij wordt bijvoor beeld gebruik gemaakt van elastieken. Het resultaat kan Raimond van der Gouw aan het werk volgens de nieuwe methode: „Je gaat er natuurlijk niet zo maar beter van voetballen, maar leert snel ler handelen." Foto: GPD ook een psychologisch effect hebben. De Engelse keeper en international David James neemt de elastieken zelfs enkele minuten voor een wedstrijd nog ter hand. In de wedstrijd - Van der Gouw overtuigt aanhanger van SAO apeldoorn/gpd - Doelman Raimond van dér Gouw, nu bij RKC onder contract, is tij dens zijn periode in Engeland in de ban geraakt van het SAQ-trainingsprogramma. De oud-keeper van Vitesse en Manchester United raakte er mee vertrouwd bij West Ham United. Van der Gouw: „Ook bij Man chester United werd al met SAQ gewerkt, maar niet met Alan Pearson persoonlijk. Pearson was er bij West Ham wel zelfbij. En het heeft ons team aanzienlijk verbeterd." Op het moment dat Pearson bij West Ham kwam, stond de Engelse Premiershipclub troosteloos onderaan. „We moesten nog elf wedstrijden spelen en eigenlijk was het al duidelijk dat we zouden de graderen. Maar door het SAQ- programma hebben we in die elf wedstrijden slechts één keer verloren en kwamen nog heel dichtbij handhaving." Dichtbij, maar niet dichtbij genoeg. 'Het wonder van West Ham' geschiedde niet, maar de ploeg degradeerde met het hoogste aantal punten uit de geschiedenis. Van der Gouw: „Iedere speler werd sneller en behendiger. Als we eerder met SAQ waren begonnen, waren we niet gedegradeerd. Daar ben ik van overtuigd. Je gaat er natuurlijk niet zo maar be ter van voetballen, maar leert sneller handelen. Je creëert meer tijd om beslissingen te nemen. Je hebt meer keuze. En dat kan cruciaal zijn." zonder elastiek - heeft hij het gevoel te 'vliegen' en voelt zich onoverwinnelijk. Pearson, voormalig rugbyinter- national en amateur-bokskam pioen, werkte ook lange tijd bij een Australisch gezondheidsin stituut. „Ik werkte daar veel met MS-patiënten. Alles ging om beweging. De SAQ-methode is op universiteiten ontwikkeld en wij hebben er eigen elementen aan toegevoegd." De trainingsmethode is volgens Pearson uitermate geschikt voor voetbal. „Ze hebben uitge rekend dat een speler in de En gelse Premier League per duel anderhalve minuut aan de bal is. Dat houdt in dat die speler dus meer dan 88 minuten zon der bal beweegt." Die tijd moet dus beter worden benut. En de tijd die genomen wordt om beslissingen te ne men in bepaalde situaties, moet worden ingekort. Pearson: „Het is net als autorijden. Als je ge wend bent hard te rijden op de snelweg en je loopt kort daarna op straat, gaat alles in je bele ving erg langzaam. Je bent nog gewend aan de snelheid, aan het snel nemen van beslissin gen en hebt daar op straat meer tijd voor. In het voetbal kun je dat trainen. Een speler heeft minder tijd nodig om te bewe gen als hij voor de goal staat en heeft ineens twee hoeken voor het uitzoeken in plaats van een enkele optie", aldus Pearson. In het Engelse voetbal behoren onder meer Manchester United en Arsenal tot zijn klantenkring. Zo zou Arsenals manager Arsè- ne Wenger Sol Campbell pas hebben opgesteld nadat hij dankzij SAQ sneller was gewor den, beweert directeur voetbal zaken Ted van Leeuwen van AGOW. „Bij hem werden dankzij SAQ-trainingen veel overbodige bewegingen wegge haald. Nu is hij een veel snelle re voetballer." Van Leeuwen is enthousiast. „Onderzoeken hebben uitge wezen dat elke speler in de Champions League slechts an derhalve minuut per wedstrijd in balbezit is. In de Nederland se competitie blijkt dat hoger te liggen, maar gaat het nog altijd om slechts twee minuten. De andere 88 ben je dus zonder bal. Als we op dat vlak vooruit gang boeken, betekent dat een heel forse stap voorwaarts. Voetbal is een aaneenschake ling van beslissingen nemen. Als dat sneller kan, heb je daar veel profijt van." AGOW dankt de noviteit aan Raimond van der Gouw, de doelman die enige tijd mee- trainde bij de eerste-divisieclub en nu bij RKC onderdak heeft gevonden. Hij introduceerde Pearson en diens systeem bij AGOW. De trainers van AGOW hebben nu de basisprincipes van dit programma geleera, waarna zij het zelf in de praktijk omzetten. „Dat is het mooie van SAQ", al dus Van Leeuwen. „Het blijkt toepasbaar op alle sporten en heeft ook psychologische facet ten. Onze mensen beschikken over 'de fundering' en krijgen de vrijheid om hierbij zelf oefe ningen te bedenken." Ted van Leeuwen, technisch di recteur van AGOW Apeldoorn, vindt dat de trainingsmethode de voetballers al op jonge leef tijd kan worden bijgebracht. „SAQ kun je bij hele jonge spe lers toepassen. Het blijkt bij voorbeeld dat de hersens snel ler werken dan de ogen. Je her sens kunnen anticiperen op waar een bal terecht komt. An ticiperen dus, in plaats van op je ogen af te gaan en dan pas te reageren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25