Fusie kerken met hakken over sloot Oegstgeest krijgt een oogkliniek 14 december KOOPZONDAG Ex-campingbaas klaagt Noordwijk aan School houdt geweld leerling tegen leraar binnenskamers BSgfiyHsa van OERLE geopend van 071 - 528 14 14 Protestantse Kerk in Nederland een feit Compromis over Europese krijgsmacht Werkloze mag heft in eigen hand nemen Eva Besnyö overleden Leidsch Dagblad OPEN I 1.00-17.00 UUR Lammenschansweg 138 Leiden. E-mail: zirkzee-bv@zonnet.nl - www.zirkzee.nl 'Willekeur bij aanpak permanente huisvesting Polen' door Roza van der Veer noordwijk - De voormalige campinghouder Jan de Wit uit Noordwijk gaat de gemeente Noord wijk aanklagen wegens willekeur. De Wit, die twee maanden geleden zijn camping aan de Ka- pelleboslaan verkocht aan de Oosterbeekse Vast goedcombinatie, vindt het niet terecht dat hij als enige campinghouder van Noordwijk is aange pakt op de permanente huisvesting van Polen met een Duits paspoort. De Wit, die donderdag voor de rechter stond om dat hij de door Noordwijk opgelegde dwangsom betwist, is inmiddels al enige tijd bezig met het verzamelen van bewijzen dat ook andere cam pings en bungalowparken legale, maar ook ille gale buitenlanders .permanent huisvesten. Die laat hij allemaal bij een notaris dateren en bewa ren. „De gemeente meet namelijk met twee maten, want als mijn camping op 31 oktober leeg moet zijn, dan ook de campings van anderen. Boven dien, al die tijd dat zij probeerden een einde te maken aan de huisvesting van de Polen op mijn terrein, hadden ze andere campinghouders kun nen waarschuwen. Gewoon door ze te wijzen op wat er bij mij gaande was en dat dat straks ook bij hen staat te gebeuren als de zaak is uitgepro cedeerd. Dan had je ook nog een redelijke over gangstermijn gehad. Maar er is, bij mijn weten, geen campinghouder die zo'n brief heeft gehad. Ik ben de enige in het hele Langeveld die hier voor is aangepakt." Volgens De Wit heeft het er wellicht mee te ma ken dat op het gemeentehuis bekend is dat er buitenlandse werknemers op zijn terrein waren gehuisvest. Hij had een contract met het Hille- gomse uitzendbureau Ruigrok dat de werkne mers op de camping in Noordwijk onderbracht. De Wit wilde de huisvesting van de Polen met een Duits paspoort legaliseren en heeft daarvoor gesprekken op het Noordwijkse gemeentehuis gevoerd. „Dat leek positief. Vervolgens werd de nieuwe Wet Openluchtrecreatie ingevoerd en was alles opeens illegaal. En eerlijk gezegd: pri ma. Als ik iets fout doe, mogen ze mij aanpakken. Maar niet mij alleen. Daarom ga ik naar de rech ter, want er zal toch nog wel een beetje recht zijn?" Burgemeester Groen wil niet reageren op de plannen van De Wit: „Ik neem het voor kennis geving aan." den haac/cpd - Schooldirecties vegen incidenten waarbij lera ren door leerlingen zijn gemo lesteerd onder het vloerkleed en laten getroffen docenten aan hun lot over. Scholen houden de incidenten veelal binnenskamers uit angst voor een slechte reputatie om dat die de toestroom van nieu we leerlingen kan drukken en daardoor de inkomsten. Vol gens het Instituut voor Toege paste Sociologie (ITS) hebben de meeste scholen geen enkel beleid voor leerlingengeweld tegen leraren.Als je beleid maakt, geef je toe dat je een probleem hebt, en dat doen scholen liever niet," verklaart onderzoeker Nico van Kessel van het ITS. (advertentie) (advertenties) WOON FACTORY OUTLET Zo kwam een leraar die door een leerling het ziekenhuis in was geslagen er na een half jaar achter dat de gewelddadige leerling op een andere locatie van dezelfde school weer was aangenomen. En een lerares die voor de ogen van haar klas werd geschopt en geslagen on dervond van de school geen en kele belangstelling na het voor- val.Nergens wordt centraal ge registreerd hoe vaak leraren het slachtoffer zijn van geweld en bedreigingen. De onderwijsbond CNV zegt dat het aantal meldingen de af gelopen vijf jaar is toegenomen. De Algemene Onderwijsbond (AOB) vindt dat scholen 'veel te weinig' doen om geweld te voorkomen. SCHOONMAAKWERKEN BV Zorreguieta viert geboorte Amalia buenos aires - De vader van prinses Maxima heeft de ge boorte van zijn kleindochter Amalia gisteren op de Neder landse ambassade in Argentinië gevierd. Zorreguieta zong het Wilhelmus mee en at beschuit met muisjes. Hij was uitgeno digd door ambassadeur Van Houtum. Deze had toestem ming uit Den Haag ontvangen. Zorreguieta weigerde, terzijde gestaan door een ambtenaar van de ambassade, antwoord op welke vraag dan ook aan gaande zijn kleindochter, zijn dochter of een mogelijke reis naar Nederland. Goud en record voor zwemploeg dublin - De Nederlandse esta fetteploeg heeft bij het Euro pees kampioenschap kortebaan goud veroverd op de 4x50 me ter vrije slag. Bovendien scherpten Hinkelien Schreuder, Chantal Groot, Annabel Kosten en Marleen Veldhuis nogmaals het wereldrecord aan tot 1.37,52. In de series dook het Oranje-kwartet met 1.38,13 al onder de oude toptijd van Zwe den, dat het record sinds 15 de cember 2000 met 1.38,21 in handen had. Pagina Sport (advertentie) Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Zondag 14 december 12.00 uur t/m 17.00 uur Alleen op zondag 25% korting op alle kerstartikelen (zie onze voorwaarden) /W van Winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 Dagblad nr. 43412 los zaterdag 13 december 2003 ;hh' BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL nr. 43412 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 |r-0berdorf mensen verzuimen Iven, omdat zij zich jee tevredenstellen mts een rol te spelen Wind en buien Laserbehandelingen in voormalige antiekwinkel oegstgeest - Oegstgeest krijgt een oogkliniek voor laserbehandelingen in de De Kempenaerstraat. Twee oogartsen van het Diaconessenhuis ope nen daar in maart hun praktijk. De kliniek wordt gevestigd in een voormalige an tiekwinkel, op nummer 93. De verbouwing van het tweehonderd vierkante meter tellende pand is inmiddels in volle gang. Het gebouw krijgt een operatiekamer en enkele aparte onderzoeks ruimtes. Begin februari moet het werk klaar zijn. De kliniek wordt geleid door Wouter van den Berg en Hester van Nouhuijs, die gespecialiseerd zijn in refractiechirurgie, ofwel het corrigeren van het hoornvlies met een laser. Van den Berg is specialist in het uitvoeren van staaroperaties en bekwaamde zich de afgelopen jaren meer in het implanteren van ooglenzen bij hoge bijziend heid. Van Nouhuijs is opgeleid in lasertechniek in het oogziekenhuis in Rotterdam en werkt nu als algemeen oogarts in het Diaconessenhuis. Beide oogartsen blijven verbonden aan het Dia conessenhuis. „Ik denk dat het belangrijk is om voeling te houden met de algemene oogheelkun de", aldus Van den Berg. „Ik blijf primair alge meen oogarts en zie het werk in de kliniek als een verbreding van mijn werkterrein." Laserbehandelingen bij slechtziendheid worden door zorgverzekeraars en de minister van volks gezondheid beschouwd als 'niet-medisch nood zakelijke zorg'. Om die reden zijn dergelijke in grepen niet zonder meer toegestaan in algemene ziekenhuizen. Ze zijn dan voor eigen rekening. lël stopt üegjiidaties eslijnen 'ren een nber taal lerimentele toke ipak van loedering >l besluit waijtitie over "ja* iwfraude at d lis oor nd de- tsen kan ook t behoud van hersencellen S tra8in6 dreigt jr sneltram 1 Gouwe Lijn tuig tabi bui itieman Jan iwa weg vertrekt id ir Bosnië de 4 en ca 5 ight Brothers ;en 12 tellen [lucht in Leidsch internet: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 _KERKFUSIE eer^ tuurders van de nieuwe antse Kerk in Nederland verwoordden het gister- plastisch. „Een oude s geheeld." Toch is met ^rekken van de pleister uwe wond geopend. De de Hervormde oonde gisteravond aan nkel het fundament on- nieuwe kerk is. Met twee lemmers meer was de rnieuwe kerk als een Ti- inken. van de orthodoxe her- legt zich na veertig r_jtten neer bij de fusie. Van enthousiasme is bij 'lodoxen geen sprake. De len die aan hun princi- iouden, gaan zelfs hele- liet mee in de nieuwe fusie is in feite het be- een nieuwe kerkscheu- ook families en vereni- len verdelen, van praten over dog- lijdenissen en leerstel voor alle partijen de ten om het hoofd koel n. De scheiding - die ijdelijk lijkt - moet net- Irden afgewikkeld. Niet bezwaarden hun geld en iuwen af te pakken en kerkratten buiten de zetten, wat de Hervorm- in het vooruitzicht iteld. Dat was uit kerk- itiek oogpunt een effec- igement. De gedachte op eigen kosten in een te moeten kerken, deed ital twijfelaars eieren geld kiezen, de PKN moeite kosten de wenNe gemeenten met hun de boedel te laten ver- De orthodoxe gemeen de meest betrokken en •r rijkste van Nederland. Ie opvatting dat de be- •'n zelf de scheuring heb- irzaakt en dat ze voor itarrigheid moeten - wie breekt, betaalt - 16. geen recht. De ortho- 26. jfotestanten hebben recht redelijk deel van de ker- bezittingen van de her- kerk. Een faire boe- ig kan de pijn moge- 'hten. onhoven brussel/gpd - De Europese lei ders zijn het eens geworden over een Europees defensiebe leid. Ze hebben afgezien van de oprichting van een Europees hoofdkwartier bij Brussel. Als de Europese Unie (EU) zelf mi litaire operaties voorbereidt, zal ze gebruik maken van de NAVO-structuur en van de Franse, Britse of Duitse militai re hoofdkwartieren. De EU kan wel militaire missies uitvoeren zonder dat de Amerikanen daar via de NAVO betrokken zijn. Maandenlang is onderhandeld over een compromis. Duitsland en Frankrijk wilden een zelf standige Europese krijgsmacht met een eigen hoofdkwartier, maar Amerika was bang dat dat de kracht van de NAVO zou aantasten. Ook de Britten wa ren tegen. Nu komt er een zelf standige Europese 'planning eenheid' in het militaire NAVO- hoofdkwartier. „Als vitale Europese belangen op het spel staan, kunnen we in actie komen", aldus de Britse premier Blair. den haag - Werklozen en ar beidsgehandicapten mogen veel meer zelf gaan uitmaken hoe ze aan werk komen. Op dit moment schotelt uitkeringsin stituut UWV de werkzoekenden de mogelijkheden voor. Het ka binet heeft gisteren ingestemd met het voorstel van minister De Geus (sociale zaken) om in- dviduele reïntegratie-overeen- komsten mogelijk te maken. Het UWV biedt nu keus uit reïntegratiebedrijven waarmee het contracten heeft afgesloten, maar soms voldoen die niet aan de wensen van de cliënt en ont breekt het aan kennis. Met in gang van 1 januari kunnen werklozen zelf een plan presen teren. laren - Het is niet de meest geprezen foto van de gisteren op 93-jari- ge leeftijd in het Larense Rosa Spier Huis overleden fotografe Eva Be snyö, dit zigeunerjongetje met bas bij het Hongaarse Balatonmeer, maar wel haar bekendste. De in 1910 in Boedapest geboren Besnyö groeide in haar tweede vaderland Nederland uit tot een fotografe van naam en faam, één van de groten. Recent nog stak ze haar laat ste spaargeld in afdrukken voor een tentoonstelling van haar beste werk, in het mede door haar opgerichte Fotografiemuseum Amster dam. Na ruim zeventig jaar stonden eigenlijk vooral de foto's uit haar Berlijnse periode (1930-1932) nog fier overeind, realiseerde ze zich bij het keuren van haar collectie. „Mijn topfoto's komen alle maal uit dezelfde tijd. Ik had toen moeten ophouden, dan zou het helemaal bijzonder zijn. Maar ja, ik ben doorgegaan." Pagina Kunst Cultuur: Fotografe die vodden voor de lens verwijderde. Foto: GPD/Eva Besnyö/Maria Austria Instituut (advertentie) A.s. zondag geopend van 12.00-17.00 uur Woensdag 17 december extra koopavond Abies Nordmanniana (Nordmann spar) Met mooie, volle takken die weinig naalden verliezen, zonder kluit, hoogte 150-175 cm. Van 22,95 VOORSCHOTEN. Leidseweg 518. 071-5322203. woensdag, donderdag en vrijdag koopavond. door Silvan Schoonhoven utrecht - Het Samen-op-Weg proces is voltooid. De Protestant se Kerk in Nederland (PKN) is sinds gisteravond een feit. De sy nodes van de hervormden, gere formeerden en lutheranen heb ben na een proces van veertig jaar gistermiddag in Utrecht het definitieve fusiebesluit geno men. Bij de hervormden scheel de het maar twee stemmen, of de hele fusie was alsnog mislukt. Het besluit tot vereniging werd gisteravond gevierd met een dienst in de Domkerk, waarbij koningin Beatrix (zelf lid van de Hervormde Kerk), minister Donner van justitie en de rooms-katholieke kardinaal Si- monis aanwezig waren. „Wij zijn dankbaar met een grote rand van ingetogenheid", zei B. Plaisier, secretaris-generaal van de Samen-op-Wegkerken. Vooral op de hervormde syno de was 's middags de sfeer tij dens de vergadering grimmig en gespannen. De vereiste tweederde meerderheid werd uiteindelijk gehaald met 51 stemmen voor en 24 tegen. Op de gereformeerde en lutheraan- se vergaderingen, die tegelijker tijd elders in Utrecht werden gehouden, stond een positieve uitslag bij voorbaat vrijwel vast. „Goddank, de Protestantse Kerk in Nederland is een feit", riep Plaisier uit nadat de uit komst van alle stemmingen be kend was. Het Samen-op-Wegproces heeft lang geduurd omdat het moeilijk bleek een vorm te vin den waarin alle drie de kerken zich konden terugvinden. Gere formeerde gemeenten waren bang voor verlies van hun zelf standigheid. Hervormden maakten bezwaar tegen een kerkorde waarin zaken als het homohuwelijk en andere belij denisgeschriften waren toege staan. Een van de 'bezwaar den', de hervormde predikant R. van Kooten uit Soest, treurde gisteren om de 'dood van mijn Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamfl Mf~l V jk jftA Straat Postcode Plaats Telefoon Wj gaan zwgviJdg om mal persoonsgegevens In h et Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 I kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 (i vnv controle nabezorgng) 3t cotolon van de kram treft u nadere rtormabe at Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl r.H'.'HUI.I.VHÜUM Pagina R3: Koningin Beatrix woonde gisteravond in de Domkerk in Utrecht de kerkdienst bij ter gelegenheid van de eerder op de dag beklonken kerkfu- 'Dit is het einde van sie van hervormden, gereformeerden en lutheranen. Naast de koningin zitten ds. A. Van der Plas, voorzitter van de hervormde synode (links) de Hervormde Kerk' en de lutherse voorzitter ds. I.Fritz bij het begin van de dienst. Foto: ANP moederkerk'. Een deel van de hervormde gewetensbezwaar den heeft aangekondigd niet mee te gaan met de kerkfusie. Ze bereiden een rechtszaak voor om hun deel van het geld en de kerkgebouwen op te ei sen. Voorzitter A. van der Plas van de hervormde synode riep de tegenstanders na de stem ming op geen onberaden stap pen te doen die schade toe brengen aan de gemeenten en het voortbestaan van de kerk. Het startschot voor het SoW- proces gaven 'de Achttien' (een groep hervormde en gerefor meerde predikanten) ruim veertig jaar geleden. Ze ver klaarden aan de scheiding tus sen hervormden en gerefor meerden - ontstaan in de ne gentiende eeuw - een eind te willen maken. De lutheranen, met 13.000 leden de kleinste kerk, haakten in 1985 aan. Tel: 071 - 5323848

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1