'Gemeente Leiderdorp beoordeelde risico's slecht' Tandartsen blazen kort geding af REGIO 'Als wij in Alkemade over groen praten, dan hebben we het niet over een recreatiebos' R5 Gevarendeskundige tegen plan voor school langs A4 —forse afname van aantal wintigers in Zoeterwoude kone secior" Leidse weekendregeling werkt niet Leerlingen 'Rijnlands' in actie voor kinderen Peru Demmenie familiebedrijf-af Rij maar mee met de arrenslee zaterdag 13 DECEMBER 2003 traatje voor >H|ieuw Buitenzorg iderdorp - Nieuw Buitenzorg, woonvoorziening voor leervoudig gehandicapten in eiderdorp, krijgt 1.750 euro an Stukadoorsbedrijf De Best. et familiebedrijf vierde on- H1 ngs zijn honderdste verjaar- 0 ag met een receptie en vroeg gasten om, in plaats van een is wijn, een gevulde envelop -1 ior Nieuw Buitenzorg mee te 1 emen. De woongemeenschap j -telt sinds kort in twee nieuwe anden aan de Wilddreef en de erelstraat in Leiderdorp. Het ude pand aan de Elisabethhof ordt gesloopt. Philadelphia eeft ook aan de Simon Ouwer- J «rkstraat een huis voor gehan- capten. ponsorloop oor Tanzania armond - Basisschool De aaier in Warmond houdt nsdag een sponsorloop. De erlingen lopen aan het einde ra$n de middag zoveel mogelijk ga ndjes om via sponsors geld in l-Mzamelen voor de Ushongo- Bhool in de Tanzaniaanse stad ingani. Van de opbrengst >rdt hout gekocht, waarvan eer banken en tafels kunnen orden gemaakt. Veel leerlin- n in deze school zitten nu ig op de grond. onatie voor gmputercursus derdorp - De Rotary Club liderdorp heeft 1.000 euro ge- iven aan het Sociaal Cultureel erk in Leiderdorp. Dit geld is J istemd voor de aanschaf van I ftware waarmee kinderen ssen de zeven en twaalf jaar uis kunnen raken op de com- iter. Het Sociaal Cultureel [erk geeft computercursussen ie populair zijn. pvoedcursus Zoeterwoude eterwoude - Zoeterwoudse ders met kinderen tussen de e en de twaalf jaar kunnen Igend jaar deelnemen aan n opvoedcursus van de GGD. gemeente trekt er 1.100 euro or uit om de cursus 'Opvoe- i: Zó!' naar het dorp te ha- i. Ouders leren er hoe zij inzen moeten stellen en kin- ren kunnen belonen. De cur- die uit vijf bijeenkomsten staat, wordt gegeven op één de Zoeterwoudse basis- ïolen. Op welke school dat at gebeuren, is nog niet be nd. De GGD organiseert ook rsussen voor ouders met een ber of met een druk of hy- ractief kind. Daarvoor kun- n Zoeterwoudenaren elders ide Leidse regio terecht. olkskerstzang open lucht derdorp - Je warmzingen et kerstliederen rondom een rstboom in de buitenlucht, volkskerstzang in de open cht, inmiddels traditie in Lei- rdorp, wordt dit jaar gehou- n op zaterdag 20 december n 17.00 uur. De kerstboom lar het allemaal om draait lat op het plein bij het ge sentehuis in Leiderdorp. Mu- ale ondersteuning verlenen t Leids Studentenkoor en het 'Ui"i ^est Collegium Musicum. Op t programma staan vooral kende kerstliederen, zodat ie reen kan meezingen. Na af- ^J)p is er warme chocolade- De volkskerstzang is een itiatief van de Oranjevereni- ïg Leiderdorp. Mocht het on- rhoopt regenen, dan werpt inkelhof zich op als veilige ïuilplaats. door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeenteraad van Leiderdorp heeft de ri sico's van het bouwen van een brede school langs rijks weg A4 onvoldoende afgewogen. Dat vindt Benno ter Kui- le, risicobeoordelaar bij de Voedsel en Waren Autoriteit (voorheen de Keuringsdienst van Waren). Hij uitte de kri tiek gistermiddag tijdens een zitting van de commissie be zwaarschriften van de gemeente Leiderdorp. Ter Kuile is in de arm genomen door de Leiderdorpse ver eniging 'Weg van de snelweg'. De vereniging protesteerde tegen het voorbereidingsbesluit dat vooruitlopend op de bouw van de brede school genomen is. De ouders zijn te gen het plan, omdat ze vinden dat de omgeving te lawaai ig en de lucht te verontreinigd is om kinderen in naar school te laten gaan. De kans dat hun bezwaar gegrond wordt verklaard, is klein. Bij een voorbereidingsbesluit kan een gemeente volgens de wet weinig fout doen, om dat een bestemmingsplanwijziging en een bouwplan nog volgen. Volgens secretaris Karin Laurens is dat bekend: ,,We willen alleen geen middel onbenut laten." Volgens Ter Kuile deugt de risicobeoordeling van TNO, waar de gemeenteraad zich op baseert, van geen kant. ,,Ik nam deze actiegroep aanvankelijk niet serieus, tot ik de ri sicobeoordeling van TNO onder ogen kreeg. Als ik zo'n ri sicobeoordeling op de tafel van mijn baas had gelegd, was het mijn laatste werkdag geweest. Zelfs als we aan de Eu ropese normen voldoen, krijgt ongeveer tien procent van de kinderen last van de luchtwegen. Dat komt neer op het roken van vijf tot tien sigaretten per dag." De Leiderdorper concludeert dat aan de voorwaarden waar TNO van uitgaat, niet wordt voldaan. „De gebruikte verkeerscijfers zijn van het eind van de jaren negentig. Er wordt een aantal trends aangenomen die niet hebben doorgezet. De verwachting dat er steeds minder dieselau to's rijden en dat auto's steeds minder uitstoten, blijkt niet te kloppen." Ter Kuile vindt dat de verkeersaantallen gemeten hadden moeten worden. „De norm wordt net wel of net niet gehaald. Als je op de grens van de marge zit, moetje meten." Ook vindt hij het onbegrijpelijk dat Leiderdorp geen reke ning houdt met de nieuwe regels over ultrafijn stof, die volgens hem binnen twee jaar klaar zijn. „De kans is grodt dat de school straks klaar is, maar niet in gebruik geno men mag worden." Commissievoorzitter Reumer meldde de vereniging dat ook de ansichtkaarten die door bezorgde mensen zijn in gestuurd, worden meegewogen. Ruim 250 kaarten kwa men bij de gemeente binnen voordat de bezwaartermijn voor het voorbereidingsbesluit verliep. Wethouder Mol- kenboer schamperde destijds dat de kaarten uit heel Ne derland afkomstig waren, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Verreweg het grootste deel komt uit Leiderdorp. Na die tijd bleven de kaarten binnenkomen bij de vereniging 'Weg van de snelweg". De teller met uit Leiderdorp afkom stige kaarten staat nu op zo'n 800. Kees uit den Boogaard: „Kijk, hier moeten we dus aan werken. Om dit te behouden." Foto: Henk Bouwman door Ruud Sep oud ade - Nee, het moet vooral niet te veel over de burenruzie tussen Alkemade en Leiderdorp gaan. „Dat verhaal hebben we nou gehad, ledereen weet hoe dat zit", zegt de Alkemadese wethouder Kees uit den Boog aard. Dat de twee buurgemeenten el kaar in de haren vliegen over wie de deels Warmondse Boter- huispolder moet krijgen, is in derdaad breed uitgemeten. Daarom wil de wethouder het nu eens over iets anders heb ben..,,Interessanter is de vraag wat de waarde van het gebied is, en wat we met het gebied willen." Dat die vraag nauw sa menhangt met de ruzie, dat ontkent Uit den Boogaard niet. In de auto, rijdend over de Leidseweg tussen Leiderdorp en Oud Ade, wijst de wethou der op een slootje. „Als ik het goed heb, is dat de grens tussen Leiderdorp en Warmond. Vroe ger was dat een flinke vaart,-nu is het niet meer dan een polder slootje. Dat is geen logische plek voor een grens." De kans is groot dat die onlogi sche grens over iets meer dan twee jaar verleden tijd is. Door de herindeling van Warmond, Voorhout en Sassenheim staan ook de Warmondse gebieden ten zuidoosten van de Kager- plassen ter discussie. Dat War mond dit gebied kwijtraakt, lijkt zeker. Leiderdorp zou vervol gens graag de hele Boterhuis- polder inlijven, terwijl Alkema de het liefst alle 'overzeese ge biedsdelen' van Warmond plus nog een stuk Leiderdorpse pol der aan zijn grondgebied toe voegt. Maar daarover moet het nu dus even niet gaan. Bij de Vrouw Vennemolen wacht de fotograaf. „Dit vind ik het mooiste stuk van Alkemade. Moet ik er zelf ook op? Nee, joh, het gaat toch niet om mij, maar om het landschap. Kijk, hier moeten we dus aan werken. Om dit te behouden." Wandelen over de Boekhorster- weg. Idyllisch polderlandschap. Maar zijn die boeren die dit landschap mogelijk maken wel in staat om op termijn het hoofd boven water te houden? „Ik geloof absoluut niet dat de landbouw in deze regio een af lopende zaak is. Boeren in het Groene Hart hebben een hoge re kostprijs dan elders in het land. Daarom zijn we met een aantal gemeenten aan het on derzoeken of we iets kunnen doen met de Bergboerenrege- ling, een Europese subsidie voor agrariërs in moeilijke ge bieden. Daarnaast gebeurt er van alles op het gebied van bij verdiensten. Natuurlijk kan niet iedereen kaas gaan maken of bootjes gaan verhuren. Maar ie dereen kan wel iets doen. Mijn vader was boer en vond dat een boer moest boeren en verder niets. Maar de afgelopen tien jaar is er op dat gebied veel ver anderd." Waarom zou het platteland bij Alkemade in betere handen zijn dan bij Leiderdorp? „Je hebt ge lijk als je zegt dat Alkemade zich in het verleden niet altijd de grote beschermer van het open landschap heeft getoond. Maar ik denk dat er in de ge meente de laatste jaren veel is veranderd. Het besef dat je voorzichtig moet zijn met het landschap omdat je het maar één keer kunt verklooien is goed doorgedrongen, net als het besef dat we beleid moeten maken met de agrariërs. Je moet niet kijken wat Leider dorp niet kan, maar je moet je afvragen wat wij als Alkemade te bieden hebben. Dan zie je dat wij met de boeren in staat zijn om het landschap te be houden. In Alkemade kom je zowel bij de bestuurders als bij de ambtenaren nog veel men sen tegen met een agrarische achtergrond. Als wij over groen praten, dan hebben we het niet meteen over een recreatiebos." De wethouder wijst in de verte naar drie molens. „Prachtig toch, zo'n plukje molens. Je moet er toch niet aan denken dat je dat niet meer zou kunnen zien?" Het zou niet over de burenruzie gaan. Maar het gaat uiteindelijk wel over de vraag aan welke ge meente de Boterhuispolder moet worden toegewezen. Het is een vraag die volgens Uit den Boogaard over heel wat meer gaat dan over de uitbreiding van het grondgebied van de ene of de andere gemeente. „Het is niet te vergelijken met Kaag. Daar verandert niet zo veel - of het nou onder Alkemade of on der Teylingen zou vallen. Maar hier gaat het erom wat je in de toekomst met het gebied wilt. De vraag is: tot waar loopt het gebied dat je als agrarisch ge bied wilt handhaven. Het is lo gisch om dat onder te brengen bij een agrarische gemeente. Leiderdorp heeft plannen voor een park, een golfbaan. Wo ningbouw? Ja, op het moment dat je begint met veranderen, zou dat een ontwikkeling kun nen zijn." En dan, als hij terugloopt naar de auto, toch nog even over die ruzie. Hoe komt het toch dat volwassen mensen een zakelijk verschil van mening zo kunnen laten escaleren? „Misschien zijn wij als lokale bestuurders niet zo gewend aan duidelijkheid. Ik houd er niet van om een ver haal te vertellen waarbij je uit eindelijk nog alle kanten op kunt. Lui er niet omheen. Ja, daar is niet altijd iedereen even gelukkig mee." De GGD dringt er bij de ge meente op aan om bij bouw plannen meer rekening te houden met 20 tot 30-jarigen. De mensen in deze leeftijd vormën volgens de GGD een belangrijke categorie. „Het is een arbeidsproductieve groep waarvan het grootste deel een eigen inkomen heeft. Ook om de mantelzorg en het vrijwilli gerswerk levendig te houden is het van belang dat deze groep aanwezig is, zowel nu als in de toekomst." Het beleid van de gemeente is al gericht op de bouw van meer woningen voor jongeren en voor senioren. Naai- aanlei ding van het GGD-rapport heeft Ates met woningbouw vereniging Willibrord afge sproken om aan de slag te gaan. „We moeten voor star ters gaan bouwen in de goed- door Peter Groenendijk leiden/roelofarendsveen - Een kort geding tegen de Leidse Tandartsenvereniging (LTV) over weekeinddiensten, dat komende vrijdag zou dienen, is afgebla zen. De vijf tandartsen uit Roe- lofarendsveen die het kort ge ding aanspanden, hebben beslo ten de zaak niet door te zetten na bemiddeling door de Neder landse vereniging van tandart- De ruzie tussen de vijf tandart sen uit Roelofarendsveen en de LTV ontstond uit onenigheid over het uitwisselen van week enddiensten. De Veense tand artsen, niet aangesloten bij de LTV, wilden graag een geza menlijke weekenddienst-verde ling met de bij de LTV aange sloten tandartsen in de Leidse regio, zodat zij minder vaak zelf in het weekend hoeven te wer ken. De LTV besloot daarop om zo'n gezamenlijke regeling een jaar uit te proberen, maar dat liep uit op een teleurstelling. „Dat had niets met de tandart sen zelf te maken", benadrukt de Leidse tandarts Van Broeck- huysen, aangesloten bij de LTV. „Wij waren ook best be reid om in onze weekenddien sten patiënten uit Roelof arendsveen te behandelen. Maar onze eigen patiënten wa ren heel wat minder te spreken over de regeling." Met name in Leiden woonachtige patiënten van LTV-tandartsen protesteer den tegen de weekenddiensten van Veense tandartsen. Van Broeckhuysen: „Mensen uit de stad hebben een andere afstandsbeleving dan mensen uit een dorp. Met name onze oudere patiënten vonden het onprettig om soms in het weekeinde naar Roelofarends veen te moeten, als één van de tandartsen uit Roelofarends veen dienst had. Uitsluitend om die reden hebben wij be sloten de samenwerking weer te beëindigen. Van een per soonlijk conflict is geen spra ke." Desondanks pikten de vijf tandartsen uit De Veen de stopzetting van de regeling niet. Zij moesten daardoor op nieuw veel vaker weekenddien sten draaien. De vijf spanden een kort geding aan tegen de LTV. „Ik heb begrepen dat ze dat hebben ingetrokken", zegt Van Broeckhuysen. „Ik ken de precieze reden daarvoor niet. Maar ik weet dat de Nederland se Maatschappij ter bevorde ring van Tandheelkunde, onze belangenvereniging, heeft ge probeerd om te bemiddelen. Vermoedelijk heeft dat tot een oplossing geleid." Tandarts Van Valderen, één van de vijf tandartsen die het kort geding hebben aange spannen, bevestigt dat het kort geding is afgeblazen. Over de achtergrond van het conflict en het afblazen van het kort ge ding wil hij echter niets kwijt! De vier andere Veense tandart sen waren vrijdag niet bereik baar voor commentaar. oegstgeest - Leerlingen van het Rijnlands Lyceum Oegstgeest gaan proberen om de kosten voor één jaar onderwijs te ver dienen. Niet om hun eigen les geld te betalen, maar om te zorgen dat kansarme straatkin deren in Cajamarca, Peru, naar school kunnen. Op 16 decem ber houdt het Rijnlands de ac tie Paardenkracht. De naam doet de jaarlijks te rugkerende dag voor het goede doel eer aan, want de energie waarmee de leerlingen duizen den euro's inzamelen blijkt tel kens weer groot. Het Rijnlands sponsorde de afgelopen jaren diverse projecten, zoals een ge- handicaptenverblijf in Kalibago op het eiland Java. Vorig jaar stond Paardenkracht in het te ken van een tehuis voor straat meisjes in de Braziliaanse kust plaats Fortaleza. Dit keer krijgt de Peruaanse stichting Manthoc steun. Man- thoc, opgericht door werkende jongeren, heeft uiteenlopende projecten lopen om te zorgen dat kinderen naar school kun nen gaan. Het Rijnlands werkt samen met de stichting Edu- kans die de contacten begeleidt tussen de scholen die zich voor het goede doel in Peru inzetten en de projecten die in dat land lopen. Van elke school die zich inzet voor de projecten mag één leerling mee op reis naar Peru om met eigen ogen te zien wat er gebeurt met het opge haalde geld. Willemijn Scho nenberg vertegenwoordigt Het Rijnlands Lyceum. Voor veel kinderen in Peru be staat het leven uit louter lastige klusjes. De leerlingen van het Rijnlands steken nu een dag de handen uit de mouwen. Schoe nen poetsen, afwassen, bood schappen doen, elk karweitje pakken ze dinsdag aan om ge$ te verdienen. Hel Rijnlands Ly ceum hoopt dat de inwoners van Oegstgeest daarom hun lastige klusjes laten liggen tot 16 december. Heus niet de be doeling om leerffigen zomaar geld mee te geven. Ze moeten er die dag iets voor doen. Leer lingen van de internationale af deling van de school nemen de collecte voor hun rekening. Vanaf vandaag trekken zij, voorzien van een pasje, met speciale collectebussen door het dorp. katwijk - Katwijk liep gisteravond uit voor de jaarlijkse 'moonlight- ^hogging|^inkelier^Tieldej^Tun^^^^o^l^ui^geji en lokten de bezoekers met allerlei koopjes. Wie het allemaal niet meer kon belo^enJcoi^r^^iTensle^ta^en. Foto: Mark Lamers leiderdorp - Drukkerij Demme nie in Leiderdorp is met ingang van het nieuwe jaar niet langer een familiebedrijf. De kleinzo nen van de oprichter, Loek en Fred Demmenie, doen het be drijf op 2 januari over aan Frank Burghouwt en Erik Plomp. Burghouwt en Plomp werken allebei al geruime tijd bij het bedrijf. Burghouwt verkocht zijn eigen drukkerij twee jaar geleden aan Demmenie. Plomp werkt er sinds 1995. De twee worden zowel eigenaar als di recteur. Drukkerij Demmenie werd in 1934 opgericht. Het bedrijf is pl geruime tijd gevestigd aan de Rietschans in Leiderdorp, op bedrijventerrein De Baanderij. Drukkerij Demmenie heeft 15 manj^rsoneel in dienst.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17