kritisch over bouw Leyhof LEIDEN REGIO 'eamchef Jan Dunweg verruilt politie Oegstgeest voor Doboj, Bosnië Dit is het einde van 432 jaar hervormde Rekenkamer I Har Meijer in Leiden populairder dan Youp R3 Onderzoek naar vliegkamp Valkenburg kost meer tijd zaterdag 13 december 2oo3 heb mijn mensen eigen verantwoordelijkheden gegeven' r Nancy Ubert stgeest/den haag - Jan Dun- is geen standaarddiender, vindt de politieman ook. 0(^st zijn werk bij Hollands Mid- houdt hij er een tweede le- op na. Een bestaan waarin z itualiteit, liefde voor de scho- vc:unsten, maatschappelijke okkenheid, schrijven en drijden een belangrijke rol rs en. Deze week is Dunweg als egmchef van politie Oegstgeest, mond en Sassenheim met vertrokken. Hij gaat jaar in Bosnië werken als EU- e^rnemer. Daarna komt hij bij inJands Midden terug. „Maar meer bij bureau Oegst- >ri it" iel lei OjDunweg (48) is één van de tiemensen die vanuit Ne- and een bijdrage leveren de Europese politiemissie osnië. De missie van de Eu- ;se Unie moet het land hei bij de hervorming van het tieapparaat en de bestrij- van de georganiseerde daad. politiemissie van de Euro- Unie in Bosnië en Herzeg- .jjjna (EUMP genoemd) is op 1 er lari 2003 begonnen. Dun- behoort tot de tweede lich ting. „Ik word gestationeerd in Doboj, dat in het Servische deel van Bosnië ligt." De EU-waar nemers in Doboj 'monitoren' een gebied waar zo'n 250.000 mensen wonen en tien politie korpsen actief zijn. Een team van twintig politiemensen wacht op de nieuwe chief co- locater zoals de functie van Dunweg wordt genoemd. „Denk nu niet meteen dat ik de belangrijkste ben. Stuk voor stuk hebben die politiemensen hun eigen specifieke taak." Dunweg moet vooral zorgen dat hij de boel in goede banen leidt. Dat wordt een flinke klus, beseft hij. Zeker omdat hij geen Nederlandse voorganger heeft die hem wat geheimen kan in fluisteren. Hij moet het wiel zien uit te vinden. Wie met Dunweg heeft gewerkt of hem persoonlijk kent, zal on middellijk beamen dat hem dat pionieren wel is toevertrouwd. Dunweg heeft dat zo vaak in zijn leven gedaan. Bovendien weet hij wat het is om ergens voor te knokken. Op zijn veer tiende ging Dunweg van school. Hij had graag de hbs willen doen, maar zijn ouders kregen het advies hun zoon naar de ambachtsschool te doen. Vanwege de creatieve in slag die bij een test zo duidelijk naar boven kwam. „Ja, ik ben hartstikke creatief. In gedach ten dan. Want mijn handen wil len echt niet wat mijn geest wil." Dunweg liep stuk en ver liet zonder diploma de school om als dierenverzorger te gaan werken. Inmiddels zit hij al dertig jaar bij de politie. Met een onder breking van zeven jaar, toen hij als onderzoeker bij de Nationa le Ombudsman werkte. Toen hij eenmaal bij de politie werk te, heeft hij zijn honger naar kennis ruimschoots gecompen seerd. Naast zijn baan volgde hij diverse opleidingen. Uitein delijk studeerde hij af in straf recht. Als geboren Rotterdammer draagt hij iets 'volks' bij zich. Dunweg weet veel en heeft een breed interessegebied maar blijft tegelijkertijd lekker simpel. Dat kan hem straks in Bosnië van pas kan komen, veronder stelt hij. In bureau Oegstgeest heeft die gave hem in elk geval geen windeieren gelegd. Zijn colle ga's hebben er ronduit de smoor in dat hij is opgestapt. Dunweg is verbaasd, zegt hij, dat zijn mensen hem verwijten dat hij geen afscheidsreceptie heeft gegeven. „Ik sla mezelf nu eenmaal niet graag op de borst. Maar achterafheb ik gehoord dat mensen graag afscheid van me hadden willen nemen. Ik had daar toch rekening mee moeten houden." In de tweeënhalf jaar dat hij teamchef van Oegstgeest, War mond en Sassenheim is ge- 4 ■m-1 Jan Dunweg: „Achteraf heb ik gehoord dat mensen graag afscheid van me hadden willen nemen. Ik had daar toch rekening mee moeten houden." foto: Hielco Kuipers weest, is het hem gelukt een aangenaam werkklimaat te scheppen. „Ik had een ziekte percentage van 1,8 procent. hij een werkmethode geïntro- Landelijk ligt dat tussen de 8 en duceerd zodat het voor de drie 10 procent." Daarnaast heeft burgemeesters en de drie ge meenteraden tegenwoordig duidelijker is welke taken het team dagelijks vervult. „Dat scheelt een hoop uitleggen en verdedigen. Voorheen schreven we niet op als we tijdens een surveillance geen bijzonderhe den ontdekten. Daardoor dach ten de politici dat we minder deden dan we deden." Wie Dunweg in Oegstgeest gaat opvolgen is nog niet bekend. Dat is jammer, vindt hij, want hij had zijn visie graag overge bracht. „Ik heb mijn mensen eigen verantwoordelijkheden gegeven. Ik zou het afschuwe lijk vinden als hen die verwor venheden worden afgepakt." Dunweg is een levensgenieter, zo blijkt tijdens het gesprek. Hij maakt met zijn vrouw graag trektochten te paard door an dere landen; koestert zijn twee de huis in Frankrijk en is een begenadigd kok. „Vanavond maak ik patrijs met zuurkool." Daarnaast schrijft hij ook nog vakliteratuur voor uitgeverij Kluwer. „In januari komt er een handboekje van me uit. Een soort succesagenda voor het blauw op straat. Als er bijvoor beeld een traumaheli moet lan den, kunnen de dienders snel even opzoeken wat ze ook al weer moeten doen." Hoewel hij het gevoel heeft dat hij iets moet achterlaten in bu reau Oegstgeest, staat hij te po pelen om in Bosnië aan de slag te gaan. „Je hebt mensen die initiatieven ontplooien en je hebt mensen die zorgen voor de voortgang van de dingen die op de rails zijn gezet. Beide ty pes heb je nodig, maar ik ben een vernieuwer. Pa *''van Schoonhoven okjolg van voorpagina cht - „Twee eikels! Niet te ven!", sist een keurige man je e voorste rij. Het is het mo- n t dat de rode bordjes om- t 'y gaan en duidelijk is dat •cstemmen het verschil heb- k gemaakt tussen samen op en voorgoed samen apart. y(' temming bij de hervormde erj ide in de Utrechtse Jacobi- is voorbij. De fusie gaat n e is het einde van de her- nde kerk, het einde van 432 jstamelt de hervormde Ükant Willem van Vlastuin (atwijk aan Zee. Na afloop de stemming roept de pre- t 'gj >p tot een slotgebed, maar Vlastuin pakt zijn jas en t op. Als een van de twee dominees in Katwijk predikant zichtbaar uit het ri geslagen. „Het is verschrik- Sla k. Als het sterven van je der." ie stemmen; het is voor de waarden om zich voor het ifd te slaan. „Terwijl het jisen zijn die tegen hadden eten stemmen", probeert i Vlastuin zich te bedwin- L v „Dat vind ik nog het erg- die stemverhou- Grimmige sfeer op beslissende kerkvergadering in Utrechtse Jacobikerk Leden van de Nederlandse Hervormde Kerk zijn voorafgaand aan de besprekingen over de kerkfusie sa men in zang en gebed in de Jacobikerk in Utrecht. Foto: ANP/ Olaf Kraak ding maakt het extra triest. Vanuit het midden van de kerk waren er drie die uiteindelijk toch tegen hebben gestemd. En dan laten mensen uit je eigen richting het afweten. Je merkt dat mensen uit het midden bij het definitieve besluit toch wakker begonnen te worden. Maar nee, niet wakker genoeg." De stemming in de Jacobikerk was de hele middag al stekelig geweest, onaangenaam. Tot het laatst toe vlogen de steken on derwater heen en weer tussen de afgevaardigden. Iedereen mocht nog een woordje doen en velen deden dat alsof het hun laatste preek was. Voor standers van de kerkfusie smeekten om een eind te ma ken aan het zich veertig jaar voortslepende proces. Bezwaar den smeekten om de 'planting Gods in Nederlandse bodem' niet uit de grond te rukken. „Ik had het gevoel dat ik heel diep wegzakte", zei dominee Van Kooten uit Soest toen het allemaal voorbij was. „Ja, we kunnen nog bezwaar maken, om formeel te laten zien dat je tot het eind toe gedaan hebt wat je kon. Maar er is geen hoop meer van te verwachten. Ik ga naar huis. Er zullen wel heel veel telefoontjes komen van medeleven." De Leidse dominee N. Manson van de Waalse Kerk in de Bree- straat is wél verheugd. Zij hoor de bij de hervormde voorstem mers. „Voor veel mensen een trieste dag. Het was een enorm belangrijke beslissing, die van daag is genomen. De sfeer was geconcentreerd, maar niet ge spannen, vond ik. Iedereen zei dat ze het zo spannend vonden, maar ik voelde dat niet zo. Het was pas desagréable, niet onge zellig. Toch moet het echte sa mengaan nog komen." Synodepreses A. van der Plas is voor de voorstanders van Sa- men-op-Weg deze dag de held. Maar durft hij zich - als oud- Katwijker en lid van de behou dende Gereformeerde Bond - straks nog wel in zijn geboorte dorp te vertonen? „Oh jawel hoor. Misschien morgen niet, maar gewoonlijk kom ik er elke zaterdag. Bij de predikanten die zeggen: 'ik ga niet mee' vraag ik me af of hun gemeente dat ook vindt. Kat wijk kennende, heb ik daar hele grote vraagtekens bij. De Kat- wijkers weten waar ik voor sta. Ik weet dat in de hervormde ge meente van Katwijk - de groot ste van Nederland - acht van de tien dominees hebben gezegd: wij gaan wel mee. Dat had ik ook verwacht, want in Katwijk zijn ze trouw aan de kerk. Wat gaat er gebeuren in Kat wijk, de komende maanden? „Ik hoop dat we wegen kunnen vinden om met de bezwaarden in gesprek te blijven. Is die tijd voorbij? Ach, je probeert het tóch. Inderdaad, dat kan voor de rechter. We willen dat met alle macht voorkomen. Maar als je een proces wordt aange daan, kan je dat niet tegenhou den." laat populaire schrijvers als rnlef, Youp van 't Hek en omas Ross ver achter zich. Meijer heeft zich met Val od met voorsprong op num- :r één genesteld in de Top ;n van De Kier. Alleen al bij vijf filialen van die boekhan- (in Leiden, Leiderdorp, gstgeest, Voorschoten en issenaar) zijn in een maand 1 bijna 1000 exemplaren ver- na(j cht van de gebundelde prak- verhalen van de Leidse isarts. Daarmee ligt Val dood de de vestigingen van De Kier, t het boekje zelf uitgaf, in elk jggl ral ver voor op andere titels. Visl „Harry Potter van J.K. Rowling niet meegerekend natuurlijk, want dat is een bovennatuurlij ke hype", aldus directeur Kees Schafrat. „Maar alle andere be kende auteurs worden bij ons voorlopig door hem overtrof fen. Van hen verkopen we mis schien zo'n driehonderd boe ken, bij Meijer gaat het drie maal zo hard. En dan reken ik niet eens mee wat er bij andere winkels in Leiden en in het land van hem is verkocht. Dat zijn tot nu toe ook zo'n dui zend exemplaren. Het gaat al lemaal boven verwachting." Het is volgens Schafrat 'heel De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat Hgt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 bijzonder' dat zoiets gebeurt met iemand die pas zijn twee de boekje heeft geschreven. „Meijer was natuurlijk al heel bekend in Leiden en omgeving. Als huisarts en als schrijver voor het LD. Nu wordt hij ook .landelijk heel redelijk verkocht. Zal wel te maken hebben met zijn optreden in het program ma Business Class van Harry Mens. Hij scoort in ieder geval goed in Rotterdam, maar ook de grote boekhandels in het zuiden van het land doen gere geld nabestellingen. Het effect daarvan is dat er nu ook weer vraag is naar zijn eerste bun del." Van 'Kopstoot en andere prak tijkverhalen', dat in 2002 ver scheen, verschijnt in januari dan ook een herziene druk, „met twee nieuwe verhalen." „Moet wel, want de hele oplage van 3500 exemplaren was uit verkocht", zegt Schafrat over dat boekje dat mede dankzij de voorintekening van sponsors zo goed liep. En we hadden er niet op gerekend dat daar nog vraag naar zou komen. Maar Val Dood heeft de inte resse daarvoor ook buiten de regio losgemaakt." Har Meijer vindt het ontzet tend leuk' dat hij als 62-jarige schrijver zo aanslaat. „Ik word af en toe op straat herkend en ik krijg brieven van oude vrien den en kennissen uit het hele land", grinnikt hij.Als ik dit had geweten, was ik er jaren eerder mee begonnen." door Janneke Dijke leiderdorp - De strubbelingen over de aanleg van de nieuw bouwwijk Leyhof in Leiderdorp zijn ontstaan doordat de ge meente de regie volledig in han den van projectontwikkelaar Hopman-lnterheem heeft ge legd. Doordat de projectontwik kelaar de gemaakte afspraken niet altijd aan zijn onderaanne mers doorgaf, moesten Leider- dorpse ambtenaren nogal wat extra werk verzetten. Bovendien is er nooit een planning gemaakt voor het inrichten van de open bare ruimte. Die kritische conclusies trekt de Rekenkamer Leiderdorp na een onderzoek over de vraag of Lei derdorp de doelstellingen voor de aanleg van het tweede deel van de nieuwbouwwijk Leyhof heeft gehaald. Volgens de re kenkamer is het antwoord op die vraag 'ja'. Het doel om geen financieel risico te lopen, is ge haald. Ook vinden alle betrok kenen dat Leyhof een kwalita tief goede wijk is geworden. De conclusies staan te lezen in het rapport 'De Leyhof: meer-werk of meerwaarde'. Bewoners van Leyhof werden tijdens de aanleg van de wijk regelmatig van het kastje naar de muur gestuurd. Ze vonden dat de straten niet snel genoeg werden aangelegd, en klaagden daarover bij de gemeente. Die verwees de bewoners naar de projectontwikkelaar, die vaak niet thuis gaf. De oorzaak hiervan is dat Lei derdorp altijd de indruk heeft gewekt alsof er een samenwer kingsovereenkomst was met de projectontwikkelaar, conclu deert de rekenkamer. In werke lijkheid was de aanleg van de wijk, inclusief de bouw van de huizen en de aanleg van de straten en wegen, aanbesteed aan Hopman-lnterheem. „Ook de communicatie naar de be woners is aanbesteed aan de projectontwikkelaar", zegt re kenkamer-voorzitter Marieke Ritzema. „Daar ligt het knel punt voor de bewoners. Het is aan de gemeente of een zaak wordt uitbesteed of dat je een samenwerkingsovereenkomst aangaat, maar je blijft als ge meente altijd verantwoordelijk voor de communicatie." Een grote lacune is volgens de rekenkamer dat er nooit een planning is opgesteld voor het aanleggen van wegen en groen stroken. „Daarover zijn een he le hoop misverstanden gerezen. In het contract stond dat er een planning gemaakt moest wor den. Die is nooit gemaakt", meldt Ritzema. „Er is veel on rust geweest, omdat bewoners vonden dat wegen te laat wer den opgeleverd. Dat was niet te controleren omdat de planning ontbrak." Bij een volgende sa menwerking moet de gemeente per se zo'n planning laten ma ken, vindt ze. „Dan heb je een handvat om de projectontwik kelaar aan de afspraken te hou den." De samenwerking met Hop man-lnterheem heeft ook de werkdruk van de Leiderdorpse ambtenaren danig opge schroefd. „De bedoeling van de samenwerking met de project ontwikkelaar was dat er minder ambtelijke capaciteit in zou gaan zitten. Dat is niet gelukt", zegt Ritzema. De onderaanne mers leverden vaak niet het werk dat de gemeente eiste. Ambtenaren moesten veelvul dig in actie komen om verdere problemen te voorkomen en om het afgeleverde werk te in specteren. Voor burgemeester en wethouders leverde de sa menwerking wel minder werk op. Zij konden van tevoren veel besluiten in één keer nemen en waren er daarna van af. De rekenkamer vindt dat de overdracht van het openbare gebied lang op zich heeft laten wachten. Pas zes maanden na de datum die in het contract was vastgelegd droeg Hop- man-InterheeniP de straten, pleinen en plantsoentjes over aan de gemeente. Het rapport van de rekenkamer wordt binnen twee maanden in een openbare raadsvergadering besproken. Huisarts Har Meijer heeft zich deze week met zijn boek Val Dood met voorsprong op nummer één ge nesteld in de toptien van boekhandel De Kier. Foto: Hielco Kuipers Dance Party Leiden maakt zich op voor het grote evenement Welcome 2004 dat van oud op nieuw in de Groenoordhallen wordt ge houden. Het dance-event kent grote namen onder de dj's als Don Diablo, Per, G-Spott, José, Lucien Foort, Alwin en Leide- naar Johan Cyber. Met MC Marxman moeten zij de Groenoordhallen op zijn kop gaan zetten. Volgens een van de organisato ren, Sjoerd Schouten van Wel come Events, loopt de voorver koop goed. Wel wil hij even een paar hardnekkige misverstan den uit de weg ruimen. Zo or ganiseert Welcome Events het feest en niet de gemeente en mag er op de party wel alcohol worden gedronken. De gemeente geeft wel op aller lei gebieden medewerking aan het feest dat mede is bedoeld om de Leidse straten rond de jaarwisseling rustiger te krijgen dan vorig jaar. Toen liep het op een aantal plekken in de stad behoorlijk uit de hand tijdens de viering van oud en nieuw. Paul de Tombe en Eric-Jan Berendsen valkenburg - Het onderzoek naar de mogelijkheden voor het behoud van het vliegveld Val kenburg en de Orion patrouille vliegtuigen van de marine, vergt meer tijd. De conclusies die mi nister Kamp en straatssecretaris Van der Knaap van Defensie uit het onderzoek trekken, worden uiterlijk medio januari naar de Tweede Kamer gestuurd. Dat heeft een woordvoerder van ^^lefensi^^jstererWatet^vetem begin december al uitsluitsel hebben gekregen. Kamp heeft de Kamer al aange geven weinig te voelen voor lapmiddelen. De maatregel le vert hem een besparing op van 57 miljoen euro per jaar, die moeilijk ergens anders vandaan te halen is. Hij wil de tien Ori- ons het liefst zo snel mogelijk verkopen. De Kamer dwong hem echter in oktober het ^4iegkamj^to^eiyaaMDj3erm^

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15