LEIDE Vertraging dreigt voor sneltram REGIO Boksen met behoud van hersencellen 'Ik vertrouw op mijn ouders' n> a 1 15 Leiden wil voorgoed af van theehuis Faris R1 Kosten Rijn Gouwe Lijn lopen op 1 CL fl> CL a> a> DE STELLING Proefstuderen bij Hogeschool Leiden WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY zaterdag 13 DECEMBER 2003 burger Cor Veen koestert 1 harddravers ar Meijer klopt .eiden zelfs up van 't Hek Havenbrug dt vervangen De Grote Havenbrug in is in de eerste drie en van 2004 gesloten scheepvaart. De brug die tijd niet worden be- jmdat de dienst milieu eer op maandag 5 janua- it met het vervangen van veegbare deel. De werk- eden aan de brug over le Vest tussen de Haven laarlemmerstraat in Lei- llen duren tot vrijdag 2 leziervaartuigen kunnen tijd gewoon onder de oorvaren, behalve op de dat bepaalde werkzaam- vvorden uitgevoerd. el Van Schie per i maart |- De winkel van Van Jan de De Sitterlaan in pgaat per 1 maart dicht, jar Van der Voorn stopt h gezondheidsredenen, gemeente is een aanvraag ind om het winkelpand jen verbouwen tot wo- e melk- en levensmid- jaak van Van Schie be- b september 65 jaar en is Jtste winkeltje op dat ge- I de De Sitterlaan en om- I De zaak werd tot het n de jaren zeventig van e eeuw gedreven door Brie senior. Hij werd in de [opgevolgd door zijn "Ir en zijn schoonzoon. Iferentie over sndswet - De nieuwe Wet Werk i tand (WWB) is onder an de raadsconferentie - andag wordt georgani- loor de commissie voor j Infrastructuur. De bij- nst in de raadszaal van dse Stadhuis is bedoeld dsleden inzicht te geven logelijkheden rond de in de rol van de gemeen- daarin. Een panel van idigen discussieert over rsf ma's Werk, Inkomen en laving. Belangstellenden Ikom bij de raadsconfe- die van 16.00 tot 21.00 >rdt gehouden. Aanmel- loyce Koek, tel 071- m 17, e-mail J.Koek@leiden- leiden - Als het aan de gemeen te ligt, gaat theehuis Faris aan de Maresingel voorgoed dicht. Bij een inval vond de politie op vrijdag 28 november honderd gram softdrugs en werden er zeven personen opgepakt. Dit was aanleiding voor de eige naar van Faris zijn zaak vrijwil lig te sluiten. Momenteel onderzoekt de ge meente of de zaak definitief dicht kan dan wel voor een be paalde periode kan worden ge sloten. Daarbij is niet alleen naar de inval van twee weken geleden gekeken, want er waren ook andere dingen die niet door de beugel konden. Zo had de eigenaar geen vergunning voor het schenken van alcohol terwijl dat wel gebeurde, was er geen ontheffing voor de slui tingstijden en was het perso neel niet voldoende gekwalifi ceerd. Tot slot waren er regel matig klachten uit de buurt over parkeeroverlast die door klanten van het theehuis zou worden veroorzaakt. Bokstrainer Zierkzee: „Ik wil de bokstraining voor iedereen aantrekkelijk maken. Wel de lusten, niet de lasten." Foto: Taco van der Eb Leidenaar ontwikkelt niet-agressieve bokstraining als 'workout' door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Een snelle blik in de schermzaal van het Universitair Sportcentrum aan de Leidse Ein- steinweg wekt de indruk dat er flinke klappen worden uitge deeld. Energiek dansen boksers om elkaar heen, ze hijgen en puffen. Ze geven explosieve sto ten. De ruimte vult zich met de prikkelende geur van zweet. Niemand gaat in het Universi tair Sportcentrum knock-out en niemand verlaat hier uitgeteld de arena. Hier is sprake van een bokstraining met elkaar en niet tegen elkaar. De boksers geven klappen tegen de bokshand- schoen van de sparringpartner, dus er is geen lichamelijk con tact. Zij begroeten elkaar door de eigen handschoenen tegen die van de tegenstander te du wen. „Respect voor je tegen stander is belangrijk", brult de trainer door de zaal. Het woord boksen zegt genoeg. Dat is klappen uitdelen en in casseren totdat de tegenstander neervalt. De agressie veroor zaakt een negatieve sfeer om de sport heen. De 33-jarige Leide naar Luc Zierkzee was zich daar van bewust en bedacht een al ternatief. „In de ring won ik lie ver op punten van mijn tegen stander. Ik vond het eigenlijk te ver gaan om iemand knock-out te slaan. Boksen is de kunst van de zelfverdediging. Klappen uit delen kan iedereen, het gaat om het spelletje." Zierkzee bedacht een plan om de agressieve schil van boksen af te halen. Geen blauwe ogen, gekneusde ribben en kapotte hersencellen, want dat weer houdt mensen van deelnemen. Boksen is van oorsprong een sport voor hogere klassen en had destijds veel weg van tik kertje. j.Pas toen mensen hun grenzen gingen opzoeken, vie len er echte klappen", legt de Leidenaar uit. „Ik wil de boks training voor iedereen aantrek kelijk maken. Wel de lusten, niet de lasten." Zierkzee ver dient zijn geld als vertegen woordiger van hout- en plaat materiaal, maar hij wil zijn boksconcept wel commerciali seren. Hij heeft nu een sportbe- drijfje onder de naam 'Lucky- Gym', maar meer dan tien uur per week geeft het hem niet. Zierkzee begon op zijn vijftien de met boksen bij Boskvereni- ging Leiden. „Ik was al snel ver liefd op het spelletje", zegt de Leidenaar. „De training is erg effectief. Je bent voortdurend met je hele lichaam in bewe ging. Een stoot komt vanuitje enkels en gaat via de spieren via je benen, buik, rug, schouder, arm naar de vingerkootjes in je hand." Hij heeft een trainingsconcept ontwikkeld dat het midden houdt tussen boksen en fitness, maar zonder fysiek contact. „We trainen stoten op de boks- handschoenen van de tegen stander. Zo bouwen de boksers aan hun zelfvertrouwen en hun lichaam. Ik wil uit iedereen het maximum halen, dat ze gren zen leren ontdekken en verleg gen." Dat blijkt tijdens een oe fening waarin de deelnemers zo lang en snel mogelijk 'linkse di- recten' moeten geven. Hij zegt dat de sporters, als ze echt niet meer kunnen, nog tien klappen moeten uitdelen. „Hou vol, je staat in de ring voor het kampi oenschap. Je hebt bijna gewon nen, ga door!" Kaouther Mhamdi (30) en Duco Mizee (36) werken allebei bij kledingfirma Hennes Mau- ritz. Mizee bokst al langer, maar Mhamdi heeft nooit eerder aan vechtsport gedaan. Ze vindt de training leuk en ontspannend en inderdaad niet agressief. „Ik kan me heerlijk uitleven in de stoten." Mizee is op 6-jarige leeftijd begonnen met judo en houdt van vechtsporten. Hij traint gemiddeld twee keer per week en wil binnenkort begin nen met Braziliaans jiujitsu. „Conditioneel is dit een zware training. We slaan heel beheerst op het lichaam zodat je zonder hoofdpijn de zaal weer verlaat. Ik vind het ook heerlijk om met muziek te trainen, dat moti veert mij." (advertentie) luders van de 'zwarte' openbare basisschool De Viersprong nemen de handschoen op tegen D66- ethouder Hessing (onderwijs). Zij willen dat de vier basisscholen in Leiden-Noord opgaan in een engde' Brede School. Hiermee moet een einde komen aan de segregatie die in 'Noord' is gegroeid, ins de wethouder maakt grondwetsartikel 23, dat de vrijheid van onderwijs regelt, de vorming van in school onmogelijk. Directeur Talea van der Wal (47) van De Viersprong zit in een spagaat: als >naar kan zij zich niet aan de wil van de wethouder onttrekken, als schooldirecteur neemt zij het op voor de ouders. el pijn doet uw spagaat? n iemand met een positieve instelling. Ik nsen creëren, nadenken over creatieve op- jen. Hessing is onlangs op school geweest ift met de ouders en met mij gepraat. Ik it zeer gewaardeerd, want hij heeft het n moet zich nog inwerken in Leiden. Tij- let gesprek werd het mij wel duidelijk dat essing vindt dat er een probleem ligt en dat oplossing moet komen. Ik heb dus hoop." if u dat zegt, maar hij zit wél op een com- ndere lijn. Dat moet u toch teleurstellen? el 23 van de grondwet is er nu eenmaal, zo systeem. Ik kan dat niet veranderen en ig ook niet. Wat dat betreft denk ik wel Turkije zit in veel opzichten niet op ons ni- maar het onderwijs is daar beter geregeld ier. Daar zijn alle scholen staatsscholen, irlijk heb ik het liefst een gemengde Brede in Noord, maar ik moet dat mogelijk ma- ïnen het bestaande onderwijssysteem. Dat Joor de wijk te enthousiasmeren, door te lut 1 op de kansen en de mogelijkheden die er Iet maatschappelijk belang van de Brede I éél groot. Met onderwijs kun je maat- pelijke achterstanden wegwerken." ini 1'dt vaak geklaagd dat allochtone ouders nicht op school nauwelijks laten zien. lanis dus niet zo, niet op De Viersprong! Ons ikjf wijsteam is jaren geleden al begonnen om r; s bij te school te betrekken. We hebben nS( ssen interculturele communicatie gevolgd, 1 de achtergronden van allochtonen ver- Als je ze beter begrijpt, vallen weerstanden n dan sta je voor ze open. We hebben een rachtige ouderparticipatie. Dat is ook lo be ouders begrijpen maar al te goed dat ^vijs de weg is naar maatschappelijk succes t dat al op 4-jarige leeftijd begint." 'lijk is er grote onrust geweest over Marok- e straatschoffies, maar Leiden-Noord is een ton rust. Heeft u daar een verklaring voor? djn heel duidelijk over onze normen en waarden. Kinderen komen bij ons om te leren en dat staat bij alles voorop. Onze kinderen moeten luisteren, op tijd komen, betrokken zijn bij el kaar. Wij verlangen van ouders dat zij hun kinde ren het goede voorbeeld geven en wij zeggen duidelijk wat wij wel willen en wat niet. De Vier sprong staat bekend als een strenge school. De ouders willen dat zelf ook. Ik denk dat de rust die wij brengen en het perspectief op succes dat on ze school de leerlingen biedt, zijn uitstraling heeft naar de wijk." De school wil autochtone ouders weer verleiden om hun 4-jarigen naar De Viersprong te brengen. Hoe? „Dat weten we nog niet. Het zou fantastisch zijn als er komend schooljaar tien autochtone ouders voor de deur staan met hun kinderen. Ik ver trouw op mijn ouders. Die hebben zoveel con tacten in hun buurt." Het aantal leerplichtige kinderen in Leiden-Noord is sinds 1997 gedaald van 1600 naar 1200. Merkt een zwarte scliool dat eerder? „Nee, ons leerlingenaantal is al tien jaar stabiel op zon 150 leerlingen. Dit jaar zijn het er negen minder dan vorig jaar, maar alle vier de scholen zijn gelijkelijk kleiner geworden. Wel is onze schoolpopulatie in die jaren van kleur verscho ten. We hebben nu geen autochtone kinderen." Komt het goed met de Brede Schoot „Het komt goed met Leiden-Noord! De voor waarden zijn er. Nieuwbouw op het EWR/Slacht- huisterrein betekent ook dat er nieuwe kinderen in Noord komen en dan hopen we maar dat de ouders hen niet allemaal naar de Woutertje Pie- terse sturen. Leiden-Noord is een mooie, rustige wijk. Er is een grote variatie aan woningen, er is veel groen, er is een goed winkelcentrum op het Kooiplein en er gaat veel veranderen rondom de Willem de Zwijgerlaan. In deze wijk is zoveel mo gelijk." tekst: Wilfred Simons foto: Mark Lamers 2ü_ CU CU 3 QJ_ n <T> C cn O 3 CTQ De lauwe reacties op de geboorte van prinses Amalia bewijzen dat de monarchie op haar retour is. door Robbert Minkhorst leiden - Voor de sneltram Rijn Gouwe Lijn van Gouda naar Lei den ontstaat hoogstwaarschijn lijk een vertraging van een of twee jaar. De belangrijkste reden daarvan is het uitblijven van fi nanciering van het rijk. De aan leg van het gehele tracé, tot aan de kust, wordt in elk geval acht miljoen euro duurder. De aanleg van de sneltram is begroot op circa 400 miljoen euro. De lijn is in tweeën ge knipt. Het oostelijke deel, tot aan het transferium bij de A44 in Leiden, zou in 2007 klaar moeten zijn. Daar rijden de lightrailvoertuigen grotendeels over bestaand spoor. De trams buigen af bij station Leiden Lammenschans. Drie jaar later rijdt de Rijn Gouwe Lijn ook door naar Katwijk en Noord- wijk. Het definitieve tracé daar van staat nog niet vast. Voorals nog ligt 'West' wel op schema. De Rijn Gouwe Lijn is een pro ject van de provincie Zuid-Hol land, in samenwerking met de regio en het bedrijfsleven. Officieel wordt (nog) niet toege geven dat er een kink in de ka bel is bij de planning. Naar de oorzaken van de vertraging blijft het daarom gissen. „De planning begint krap te wor den", zegt projectleider Mari anne Lensink van de Rijn Gou we Lijn. „We hebben ook nog niet al het geld binnen. Er wordt op dit moment een nieu we planning gemaakt." Dat betekent dat beleidsmakers in elk geval serieus rekening houden met een latere inge bruikname. In een nu boven water gekomen notitie van ge deputeerde Marnix Norder aan provinciale staten over een aanverwant onderwerp staat dat het begin van de exploitatie van de Rijn Gouwe Lijn 'naar verwachting in 2008 of 2009 is'. De financiële tegenvaller van acht miljoen euro wordt aange kondigd in een vertrouwelijk onderzoek. Uit een second opi nion over de kostenraming blij ken de bedragen voor de aanleg te rooskleurig. PRC Bouwkostenmanagement, het bureau dat de cijfers nare kende, stelt dat de provincie Zuid-Holland ruimere marges moet hanteren. Het projectbu reau, dat onder verantwoorde lijkheid valt van de provincie, wil het rapport niet vrijgeven omdat de inhoud ervan econo mische schade kan toebrengen aan de regio. Als de exploitatie op straat ligt, kunnen 'bouwbe drijven er hun voordeel mee doen'. Lensink geeft als verkla ring voor het tekort: „We moe ten met meer onzekerheden re kening houden." Voor de aanleg van de sneltram is het rijk een bijdrage van 158 miljoen euro gevraagd. Een deel daarvan is in het verleden al toegezegd, en verder is een subsidie beschikbaar 'voor ligh- trailprojecten in Nederland'. Het 'ja' of 'nee' van Den Haag is uitgesteld tot het eerste kwar taal van volgend jaar, als de Tweede Kamer de nota Ruimte van het kabinet krijgt. De poli tiek ziet de Rijn Gouwe Lijn in samenhang met die nota. door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Paarse en groene bal lonnen verwelkomden gisteren tweehonderd middelbare scho lieren bij de Hogeschool Lei den. Ze kwamen een dagje proefstuderen. De studenten en middelbare scholieren die de hoofdingang van de school aan de Zemike- dreef binnenstappen, worden verwelkomd in een hal die geurt naar lijm. In een deel van de ruimte leggen stoffeerders lange lappen marmoleum. Terwijl in een leeg muzieklo- kaal een docent een ontspan nend pianostukje speelt, heet Fraukje Postmus van de oplei ding Cultureel Maatschappelij ke Vorming in een aanpalend dramalokaal de middelbare scholieren welkom. De zestien aankomend studenten komen vandaag kijken of het beeld dat ze van een studie hebben, over eenkomt met de praktijk. „De opleiding is leuk, maar een beetje gek. Je kunt er namelijk van alles mee worden", zegt Postmus. „Centraal staat het verbeteren of verhogen van welzijn in de opleiding. CM- V'ers worden opgeleid tot 'soci aal ondernemer', maar kunnen in de praktijk nog van alles wor den." CMV-student Wouter Gijzen is vierdejaars en vertelt de leerlin gen over zijn stage. Die deed hij bij Eurodusnie. „Een van mijn taken was het begeleiden van vrijwilligers in het biologisch eetcafé Las Vegas aan de Leidse Koppenhinksteeg. Je kon daar honderd procent biologische maaltijden krijgen tegen kost prijs. Het bestaat helaas niet meer. Ik heb ook informatie avonden belegd over de oorlog in Irak en over Marinus van der Lubbe." In zijn ideale baan wil Gijzen graag recreatie met educatie combineren. „Ik wil mensen bij elkaar brengen zodat ze van el kaar kunnen leren. Ik denk bij voorbeeld aan ouderen leren omgaan met internet", aldus de met lang haar en fikse bakke baarden getooide student. De 18-jarige Janneke van der Meer vindt het programma dat door CMV wordt aangeboden 'wel leuk'. „Bij het proefstude ren komt de inhoud meer aan bod dan bij een open dag." Het creatieve aspect van de oplei ding spreekt haar het meest aan, maar dat komt vooral bij de opleiding Kunstzinnige The rapie aan de orde. Ze mist bij CMV het helpen van mensen. Bij CMV gaat het meer om de preventie van problemen", zegt de leerlinge uit Oegstgeest. Uit Lisserbroek komt Suzanne van Beek een kijkje nemen. De 16-jarige is vastbesloten vol gend jaar CMV te gaan stude ren. Haar spreekt het praktijk gerichte aspect van de oplei ding aan en het werken in groepjes. Ze zou best jongeren werkster willen zijn en leuke dingen voor jongeren willen or ganiseren. „Ik denk aan een popconcert, een halfopipe voor skaters of het creëreiWan hang plek voor jongeren." (advertentie) Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw! Schrijf nu in voor een drieweekse WINTERCURSUS De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren Wintercursus 2 start al op zaterdag 3 januari. Bel snel voor reservenng/informatie! DiiinrnllSr» Duinrell Ski Valley. 2242 JP Wassenaar, tel: (070) 5155 299, www duinrell nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13