Politie Hollands Midden presteert slecht ^|r kerst Dubbeldik Kiuinummer Rijnsburgse wethouder Vletter burgemeester van Wervershoof Misdaad infiltreert via omkoping in bedrijven Leidsch Dagblad Twee mannen aangehouden voor moord Cronesteyn Buit van miljoen euro in loods Sassenheim Korps eindigt in prestatievergelijking als drie na laatste Gemeente raakt in korte tijd twee bestuurders kwijt Nu in de winkel! Friso en Mabel huwen in Delft van Matgriet gratis Baby Bijlage! Systeembeheerder levert databestanden Hoofddoekje uit de gratie Leidsch Dagblad Uitgedroogd amourbabe lernikova op Ijonairsbeurs ijuit met nder dan drie o cocaine Ktvlietpolder nsloos zonder egangsweg en vrienden? lendendienst edt uitkomst ted ontwerp aakt facelift erbodig MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.ieidschdagblad.nl Dagblad NR. 43411 LOS vrijdag 12 DECEMBER 2003 WSTH De gróótste selectie I kantoormeubelen 12000 m2 9 SHOWROOM! p^siCieba IK^itoormeubelen NR. 43411 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 ZO 12/13° II5/6 msmam ONDERWIJS besturen en rectoren wis- al jaren, Tweede Kamer- spreken van een 'publiek Maar juist daarom is schokkend dat het minis- an onderwijs nu pas er- at de departementale or- tie een puinhoop is en dat btenaren geen kaas heb- egeten van wat er in de n zelf omgaat. Met alleen fkritiek zijn de problemen niet opgelost. Minister én ïent moeten nu snel de schoonmaak ter hand ne- s honderd dagen heeft de e topambtenaar van het erie, Van der Steenhoven, gehad om te ontdekken lang bekend was en om woorden te brengen wat toe in de Haagse wandel- n alleen gefluisterd mocht n. Het ministerie van on- s vuurt veel te veel regel- op de scholen, naar het rwijsveld' wordt conse- niet geluisterd, ambtena- erken ongestraft langs el- leen, er heerst een ambte- ultuur van 'ja zeggen en oen'. Al tien jaar lang is :ls talloze reorganisaties >eerd de kwalen te bestrij- naar het heeft weinig tot geholpen. De wetgeving de financiering van scho- jvoorbeeld zit zo ingewik- n elkaar, dat alleen men- e hogere wiskunde hebben eerd de formules begrij- Schoolbesturen en leer- ten staan ondertussen heel andere uitdagingen: «rachterstanden van al ine kinderen, de verwilde- 'an het gedrag in klassen, matschappelijke spannin- ie ach op het plein mani- Kamerleden zeggen weden dat ze altijd al weet van deze malaise en n de openhartige topamb- r. Dat klinkt als een belofte 'erbetering, maar maakt Extra duidelijk wat het pro- 1 is. Met alleen goede be ogen komt het departe- er niet meer. Typerend ib de huidige minister Van oeven kondigde bij haar den al een verbod af op 'circulaires'. Ook die egel leidde tot niets. Ier Hoeven en het parle- moeten nu heel snel dui- maken dat er een einde komen aan de chaos, en !t departement geen jaren a heeft om het leven te be- De mensen die elke dag le klas staan hebben daar op. En anders moeten we eens kijken of het onder en tijdje zonder ministerie de Vries leiden - De politie heeft twee mannen, beiden 21 jaar, uit Lei den en Drachten aangehouden op verdenking van betrokken heid bij de moord op de 27-jari- ge Richard Orlov uit Leiden. Waar de arrestaties zijn ver richt, is niet bekend gemaakt. De politie heeft met een team van dertig rechercheurs en ver schillende andere specialisten aan het onderzoek naar de ge welddadige dood van Orlov ge werkt. Over het motief voor de moord worden geen medede lingen gedaan. Beide verdach ten worden volgende week maandag voorgeleid aan de rechter-commissaris. De politie sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. Het zwaar toegetakelde en le venloze lichaam van Orlov werd op 1 oktober kort voor ne gen uur gevonden in polder park Cronesteyn, tegenover de Vrouwenweg. Orlov was ge trouwd en vader van een kind. Hij kwam een aantal jaren gele den als asielzoeker naar Neder land. sassenheim - De nationale re cherche heeft een omvangrijke diefstal van containers opge lost. De lading van de gestolen containers was opgeslagen in een loods in Sassenheim. Waar de loods zich bevindt, wilde de politie vanmorgen niet zeggen. De nationale recherche trof in Sassenheim enkele honderden dozen met gestolen computer onderdelen, motorhelmen en speelgoedauto's aan. De ver koopwaarde bedraagt een mil joen euro. De goederen worden zo spoedig mogelijk teruggege ven aan de eigenaren. De politie kwam verdachten van de diefstal op het spoor tij dens een onderzoek naar de import uit Oost-Europa van chemicaliën voor synthetische drugs. Drie verdachten - twee mannen uit Den Haag (34 en 35) en een man uit Uden (54) - werden op heterdaad betrapt en aangehouden in de loods in Sassenheim. De containers werd waarschijnlijk compleet met truck gestolen van parkeer terreinen. Het gaat volgens een woordvoerder van het landelijk parket vermoedelijk om vijf tot zeven vrachtwagens. Van de ge stolen trucks en opleggers ont breekt elk spoor. door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie Hollands Midden heeft vorig jaar slecht gepresteerd, in vergelijking met andere korpsen. Dat blijkt uit de beoordeling van de 25 po litieregio's in 2002, die gisteren door minister Remkes (Binnenlandse Zaken) is gepresenteerd. Hollands Midden haalde 39 van het maximumaan tal van 80 punten en eindigde daarmee op een 22ste plaats. De lage klassering houdt in dat het korps geen extra geld van het Rijk krijgt. De politie in Twente haalde 68 punten en werd eerste. Dat leverde het korps een bonus op van 915.000 euro. Het ministerie keek bij de vergelijking onder meer naar zaken als tevredenheid van het pu bliek over het optreden van de politie, de aantal len arrestaties en aanhoudingen, de snelheid van werken en het aantal verdachten dat aan het openbaar ministerie (OM) werd aangeleverd. De korpsen werden vergeleken met hun eigen pres taties over het jaar ervoor (2001), of vergeleken met andere, vergelijkbare korpsen. Elf van de 26 korpsen hebben geen prestatiebelo ning verdiend. Dat komt omdat zij vorig jaar geen duidelijke verbetering van prestaties ten op zichte van 2001 hebben geleverd of niet voldoen de prestatiegegevens konden leveren. Onder die laatste categorie valt Hollands Midden. In totaal had Remkes bijna 17 miljoen euro te verdelen voor de beloning van goed presterende korpsen. Het Korps Landelijke Politiediensten, ook wel het 26ste korps genoemd, deed niet mee met de puntentelling, maar kreeg wel 2,09 miljoen euro. Volgens Remkes zorgt de prestatiebeloning er voor dat de korpsen meer met elkaar concurre ren en efficiënter gaan werken. Uit de korpslei ding zelf komen echter ook klachten over de enorme administratieve rompslomp, die met het nieuwe systeem samenhangt. Uit het overzicht dat Remkes gisteren naar de Tweede Kamer stuurde blijkt dat hij niet over één nacht ijs is gegaan. Zo moeten de korpsen een accountantsverklaring overleggen, een inspectie van de dienst openbare orde en veiligheid onder gaan, eerdere uitgaven verantwoorden, zich een 'verhoor' vanuit het departement laten welgeval len en gespreksverslagen doornemen. Dit alles leidt tot het toekennen van een score in negen tien 'meetpunten' en vijf'prestatieclusters'. Woordvoerder Vos van de politie Hollands Mid den vindt het jammer dat er bij de politie geen extra geld binnenkomt. „Want dat kunnen we in het kader van de veiligheid natuurlijk altijd goed gebruiken. Ik wijs er op dat we qua oplossings percentages, op het gebied van veiligheid en wat betreft het overdragen van verdachten aan het OM, goed hebben gescoord. Ook is de aangifte bereidheid verbeterd. We hebben het dus niet slecht gedaan, maar het kan altijd beter." Wereldrecord zwemvrouwen dublin - De Nederlandse zwemsters hebben vandaag bij de EK kortebaan in Dublin het wereldrecord op de 4x50 meter vrije slag verbeterd. Hinkelien Schreuder, Annabel Kosten, Chantal Groot en Marleen Veld huis kwamen tot een tijd van 1.38,13. Met deze tijd plaatste het viertal zich overtuigend voor de finale van vanavond. De oude toptijd stond sinds de cember 2000 met 1.38,21 op naam van Zweden. Onderwijzer vast voor seksreizen amsterdam - Een 38-jarige leer kracht van de Eerste Amstel- veense Montessori-basisschool is eind vorige maand gearres teerd op verdenking van ernsti ge zedendelicten. Hij wordt ver dacht lid te zijn van een groep van zeven mannen die seksrei zen organiseerden naar Tune sië, Roemenië en Tsjechië, waarbij seksuele contacten plaatshadden met minderjari gen. Onder de zedenmisdrijven vallen verder de vervaardiging, verspreiding en het bezit van foto's, video's, films en cd-roms met kinderporno. Justitie deed invallen in achttien panden, onder meer in Amstelveen en Amsterdam. (advertentie) dhaka - Kinderen van een boer uit Bangladesh lopen over totaal uitgedroogde land bouwgrond in de buurt van Dhaka. Boerenland dat zonder irrigatie achterblijft, nadat de oogst van het land is gehaald, droogt vlak voor de winter vaak volkomen uit. Foto: Reuters PAANAKKER CO START OPRUIMING ZATERDAG 13 DECEMBER OM 9.00 UUR Maarsmanstaag 12 Leiden (advertentie) rijnsburg - Floor Vletter, wet houder in Rijnsburg, is door de raad van Wervershoof voorge dragen als burgemeester van deze Noord-Hollandse ge meente. Naar verwachting wordt Vletter (54) in februari benoemd. Vletter is lid van de WD, maar zit namens Ge meente Belangen Rijnsburg sinds vorig jaar in het Rijns burgse college. In zijn porte feuille zitten onder meer eco nomische en agrarische zaken, onderwijs, jeugd- en jongeren beleid en sport en cultuur. Tus sen 1994 en 1998 was hij wet houder ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, daarna was hij vier jaar gemeenteraadslid. Vletter is blij met de voor dracht. „De laatste dagen liep de spanning nogal op. Het tele foontje van gisteravond bracht dan ook een heel aangenaam bericht. Mij werd gemeld dat de raad kort had vergaderd. Daar uit leid ik af dat het een unanie me voordracht was." Over Wer vershoof is Vletter kort: „Het is een gemeente aan het IJssel- meer met tussen de 8500 en 9000 inwoners, die voor een be langrijk deel is gericht op de agrarische sector. Meer wil ik niet zeggen, daarmee wacht ik tot de benoeming definitief is." Rijnsburg raakt door het op handen zijnde vertrek van Vlet ter in korte tijd twee van de drie wethouders kwijt. Twee weken geleden werd bekend dat wet houder Mostert het Rijnsburgse college verruilt voor dat van Katwijk. den hjlag/anp - Prins Friso en Mabel Wisse Smit trouwen op 24 april in Delft. De Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) heeft dat vandaag laten weten. Tot nu toe was alleen de datum bekend. Het huwelijk wordt voltrokken door de burgemeester van Delft, mr. H. van Oorschot Dominee Carel ter Linden gaat voor tij dens de kerkelijke inzegening in de Oude Kerk. Volgens de RVD heeft het aanstaande paar voor Delft gekozen „vanwege de his torische banden tussen het Huis van Oranje-Nassau en deze stad." Verder hebben Friso ën de vader van de bruid in Delft aan de Technische Universiteit gestudeerd. Met het huwelijk verliest Friso zijn aanspraak op de troon. De oorzaak ligt in het feit dat zij hun huwelijk doorzet ten zonder dat er een toestem- mingswet is ingediend bij het parlement. Prins Friso zou na Willem-Alexander en prinses Catharina-Amalia de derde in lijn der troonopvolging zijn ge weest. Het kabinet besloot begin oktober geen toestemmingswet in te dienen, omdat het paar volgens premier Balkenende „onvolledige en onjuiste" infor matie had verstrekt over de rela tie van Mabel Wisse Smit met de topcrimineel wijlen Klaas Bruinsma. bussum/gpd - De georganiseerde misdaad infiltreert steeds dieper in bedrijven door systeembeheerders om te kopen of te be dreigen. Op die manier proberen crimine len toegang te krijgen tot computersyste men met gevoelige bedrijfsinformatie. Kostbare databestanden worden zo gesto len of misbruikt voor het witwassen van misdaadwinsten. Dat stelde computerbeveiligingsexpert Pas cal Hetscholdt van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) gisteren in Bussum tijdens een bijeenkomst over computercri minaliteit. Volgens de KLPD-expert waait deze mis daadtrend over uit andere landen, zoals de Verenigde Staten. Vooral multinationals, waaronder banken en verzekeraars, heb ben daar al te maken gehad met infiltratie van hun systemen via hun eigen computer beheerders. Hetscholdt vreest dat dit soort 'cyber-omkoping' en 'cyber-afpersing' ook het bedrijfsleven in Nederland steeds vaker zal treffen. „Grote bedrijven worden steeds interessan ter voor georganiseerde criminelen. Multi nationals beschikken over een schat aan informatie", aldus Hetscholdt. „Vroeger braken ze van buitenaf in met hulp van hackers. Inmiddels beschikken we over sterke aanwijzingen dat criminelen de weg van de minste weerstand kiezen." Volgens de KLPD-deskundige benaderen criminelen de mensen die verantwoordelijk zijn voor het systeem. „Dan bieden ze een systeembeheerder bijvoorbeeld 50.000 euro als hij toegang geeft tot het bedrijfsnetwerk. Het kan ook gebeuren dat iemand bedreigd wordt, soms heel subtiel. Dan hoort hij dat bekend is waar zijn gezin woont." Uiteindelijk gaat het de criminelen erom wachtwoorden en beveiligingscodes te be machtigen. Zo kunnen ze bijvoorbeeld toe gang krijgen tot koersgevoelige informatie van beursgenoteerde bedrijven. Ook zijn er volgens Hetscholdt gevallen bekend waar bij misdadigers via systeembeheerders identiteitsgegevens kregen van banken, zo als rekeningnummers van klanten. „Die kunnen dan bijvoorbeeld gebruikt worden om misdaadwinsten wit te wassen." „Het komt vrij vaak voor in het buitenland. We gaan er vanuit dat het in Nederland niet anders is. We beschikken tenslotte over een geweldige infrastructuur", aldus Hetscholdt. Hij roept het bedrijfsleven op vooral aangifte te doen van dit soort ernsti ge incidenten. Nu melden veel onderne mingen inbraken in hun systeem vaak niet bij de politie. parijs/anp - Hoofddoeken en andere 'duidelijke religieuze en politieke symbolen' moeten verboden worden op openbare scholen in Frankrijk. Dat heeft een door president Jacques Chirac benoemde commissie van wijze mannen geconclu deerd. Kleine, 'discrete' symbolen als halskettingen met crucifixen, Davidssterren of een handje van Fatima mogen wel van de commissie, die gisteren haar conclusies presenteerde, na zes maanden onderzoek en 120 hoorzittingen met allerhande experts. Pagina Buitenland: Chirac beslist woensdag Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MV fl^. Postcode Telefoon gaan zonjAJdg om ma pereoensgege^os In hel cototan van de taart tred u ns Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl B IA'H HMvftlHJAI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1