Reizigersvervoer NS in het rood ECONOMIE Aholds claimemissie eerste stap op weg naar herstel Pompshop dreigt te duur te worden Arriva investeert fors in noordelijk busvervoer Verbetering financiële positie op zijn vroegst over drie jaar Geen geld Clickfonds-verdachte Grote onduidelijkheid over toekomst Parmalat Meer bescherming kopers van keuken en badkamer Meeste koopkrachtstijging voor minimumloner in 2004 Economie China groeit snel zoekt ook jwe piloten -^M - Luchtvaartmaat- piij KLM wil begin vol- ir nieuwe piloten aan- Dit met het oog op de ienstregeling die een ig betekent van het luchten ten opzichte jaar. Voorzitter H. de sn de Vereniging van Ne- idse Verkeersvliegers verwacht dat de KLM en- >0 ntallen vliegers nodig •Vorige week werd al dui- h [at de onderneming hon- ,33i eerder boventallig ver- stewardessen in dienst ^men. De KLM blijft bij ,3' men om in totaal 4500 iplaatsen te schrappen. iiingbouw :«jt in 2004 aan '4! ac - Na twee minder |28 aren trekt de woning- volgend jaar aan. Het mi- van volkshuisvesting Ï9 op een stijging van de ■5 tiewaarde van de totale lijnet 2,5 procent. In 2002 •^nog een daling van 3 2 t en dit jaar is dat een !3»rocent in de min. De hte stijging in het nieu- '7 komt door het beperkt !oi ken van de woning- die de verwachte daling '2 ndere sectoren, zoals de .6 weg- en waterbouw en 3 teitsbouw compenseert. !i |sel eens met btw kapper '5JI - Kapper, fietsenmaker jenhersteller hoeven •j w voorlopig niet te ver- [2s De Europese Commissie 4 bereid het lage btw-ta- ||g ;twee jaar toe te staan. [2 eslissing hing al in de ■5 Jisteren nam de Com- ,;0 het definitieve besluit 1.9 verzet te staken. Vooral ssaris Bolkestein is fel 5 e goedkope btw voor de l eemde arbeidsintensieve I n. Volgens hem is het ('3 Dnkelijke doel: het creë- '•4% nieuwe banen, nooit 1:11 >,6 rder pensioen aalarbeiders - De 340.000 werkne- 18 de kleinmetaal betalen j'fjd jaar een vol procent liaiensioenpremie. Inclusief 1.0 kgeversdeel komt de i|4 op 14,9 procent van het lion Dat heeft het bestuur Pensioenfonds Metaal i^iJiniek besloten. Vorig i.s de premie nog op 11,9 41. Een van de grootste Ü3&nfondsen in Nederland •'lp een totaal premie-inko- j 1,4 miljard euro. De ^3®gen aan de 120.000 ge- leerden en de rechten ||l 590.000 slapers worden D voor de helft aan de j latie aangepast. [veehouders concurrerend ag - Nederlandse melk- iders kunnen de interna- concurrentie niet aan. ten om melk te produce- len in Nederland harder in het buitenland. Dat it een onderzoek van het Duw-Economisch Insti- EI). Boerenorganisatie Beft de resultaten van het oek gisteren bekendge- Volgens LTO moeten de «houders 'een strategie stenbeheersing voor alle en van de bedrijfsvoering ;n'. n opleving Nederland idam - De IT-sector in and doet volgend jaar ee aan de verwachte op- in ons deel van Europa, ïkrijk en Groot-Brittan - sprake zijn van een ge- groei. In Nederland en ind kan echter een daling estedingen optreden, zo iet onderzoeksinstituut ter Research. Onderzoek bedrijven in de vier lan terde voor Nederland rwachte groei van hoog- 1,3 procent op. Voor 2005 t er volgens Forrester be- De groei van de beste- komt dan uit op 3,7 pro- bonden tegen erenregeling aag - De vakbonden heb- uitkering van minister 's van binnenlandse za- or vertrekkende oudere naren van tafel geveegd. 0 es wil graag oudere amb- n stimuleren eerder te in met werken om het ge len ontslag van jongeren mogelijk te voorkomen, inisterie heeft aangebo- ideren voor de periode ht jaar een maandelijkse ng te geven van 73 pro- &n het laatstverdiende ot grote woede van de n wil het ministerie de •enbouw van deze amb- n vier jaar lang 'slechts e helft' garanderen. donderdag 11 december 2003 amsterdam/anp - De winkels bij benzinestations moeten goed op hun prijzen letten. Als ze dat niet doen, wacht ze het zelfde lot als de horeca waar klanten massaal zijn weggelo pen. Dat is de conclusie van marktonderzoeksbureau Infor mation Resources, dat verkoop gegevens van deze winkels bij houdt. Ongeveer de helft van de men sen die tankt, koopt ook wat. „Het gaat dan vooral om aan kopen die in een impuls wor den gedaan", legt Y. van Veen van het onderzoeksbureau uit. Volgens haar hebben de win kels de afgelopen periode juist geprofiteerd van de malaise in de horeca. „Mensen die eerder naar Van der Valk gingen, ko pen nu een broodje bij de ben zinepomp." De omzet in verse producten stijgt dit jaar volgens het bureau dan ook met ongeveer eender de. „Als de pomphouders niet goed op hun prijs letten, gaan de mensen straks hun brood trommeltje weer meenemen. Dat is namelijk de volgende stap." Shell voorziet nog niet direct dat consumenten die artikelen links laten liggen. „Onze klan ten kunnen kiezen om al dan niet bij onze bedrijven te ko men. Uiteraard houden we re kening met hun wensen en vol gen deze nauwlettend." Oliemaatschappij BP zegt dat de prijzen in de pompwinkels concurrerend zijn. Het bedrijf speurt naar mogelijkheden om de oppervlakte te vergroten. „Daar waar mogelijk doen we dat", aldus J. Poldervaart van BP. De omzet in pompshops is de afgelopen jaren flink gegroeid, maar het tempo neemt af. Dit jaar verkopen ze voor 1,5 mil jard euro, exclusief benzine. Dat is een stijging met 11 pro cent ten opzichte van het vorige jaar. Exploitanten van pompshops doen van alles om hun verkoop te stimuleren. Ongeveer drie jaar geleden begonnen allerlei winkelketens miniwinkels in pomphops te bouwen. Veel ini tiatieven hielden het niet lang vol. Andere zoals AH to go bij Esso hebben het wel gered. Zo heeft de producent van bakke rijproducten Délifrance ook zo geheten corners in pompshops. Ook non-food rukt op. The Body Shop test sinds mei van dit jaar artikelen in vier winkels van BP. „Hoewel de omzet iets beter kan, zijn we enthousiast", aldus F. de Vilder van the Body Shop. „Op deze manier willen we het tanken vrouwvriendelij ker maken." BP kan nog niet zeggen of de proef wordt voortgezet. „Daar over praten we in januari", al dus Poldervaart. „In onze shops leggen we het accent op gemak. Daarbij houden we rekening met mensen die nog een ca deau moeten kopen of een boodschap zijn vergeten. Ver der proberen we de schappen zo te veranderen dat we meer kwijt kunnen op dezelfde ruim te." Ook Shell is intensief met de winkels bezig. „Daarbij kijken we naar gemaksartikelen als een dvd", zegt een woordvoer der. „We koppelen het assorti ment aan de lokatie. Een pompshop in een woonwijk heeft andere producten dan die langs de snelweg." groningen/gpd - Het stads- en streekvervoer in Groningen en Drenthe is tot 2008 opnieuw gegund aan Arriva. De buson derneming gaat minstens 150 nieuwe bussen aanschaffen, waaronder lichtgewicht streek bussen en 16 luxe Q-liners. De huidige dienstregelingen blij ven minimaal gehandhaafd. Volgens de gemeente Gronin gen en de provinciebesturen van Groningen en Drenthe, die samen de aanbesteding hebben verzorgd, biedt Arriva de beste kwaliteit voor een goede prijs. De vervoerder krijgt 71,3 mil joen euro per jaar. Er waren twee andere mededingers, BBA uit Breda en Connexxion uit den haag/anp - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een miljoenenclaim van het voor malige effectenkantoor Leem huis Van Loon afgewezen. De onderneming eiste 8,5 miljoen euro van de Staat voor schade door de Clickfonds-affaire, de grootste beursfraudezaak in Nederland. Het Openbaar Ministerie (OM) stond volgens het vonnis volle dig in zijn recht toen het de milaan/rtr - In Italië heerst nog grote onduidelijkheid over de toekomst van Parmalat, het grootste voedingsmiddelencon cern van het land dat in grote financiële problemen verkeert. Een spoedvergadering van de directie deze week leverde geen concrete oplossingen op. In middels heeft Parmalat al de af lossing van een obligatielening uitgesteld. Banken zouden aan dringen op een grondige sane ring. Het Italiaanse concern is in gro te problemen gekomen door de onthulling dat het honderden miljoenen euro's heeft gestoken in een duister fonds. Het geld blijkt nu plotseling te zijn ver dwenen, waardoor beleggers vrezen voor een financiële cha os. Het aandeel Parmalat is sinds vrijdag niet meer verhan deld. Ook gisteren lag de han del stil. Een analist van ABN Amro meent dat Parmalat nog enkele stappen is verwijderd van wan betaling. ABN Amro is op af stand ook belanghebbende in de crisis omdat de Italiaanse bank Capitalia volgens de Itali aanse pers nog 600 miljoen eu ro van de zuivel- en sappenpro ducent tegoed heeft. ABN is voor 9 procent aandeelhouder van Capitalia. Parmalat moest maandag een obligatielening van 150 miljoen utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen blijven de komende jaren verlies lijden op het reizi gersvervoer. NS-topman A. Veenman denkt dat pas over on geveer drie jaar de financiële po sitie verbetert. Wel verwacht hij dat het reizigersvervoer op den duur weer winstgevend wordt. Het reizigersvervoer, de belang rijkste bezigheid van de NS, lijdt al enige tijd verlies. Het eerste halfjaar van 2003 schreef het bedrijf nog een negatief be drijfsresultaat van twintig mil joen euro in de boeken. Ook over vorig jaar verloor de NS geld op de kernactiviteit. De NS probeert de klap onder meer op te vangen door de treinkaartjes duurder te maken. Zo moet de treinreiziger vol gend jaar vier procent meer voor zijn vervoersbewijs beta len. „Maar van deze stijging houdt de NS slechts 0,25 pro cent over", zegt Veenman. Een groot deel van de extra in komsten moet de vervoerder af dragen aan de overheid. De Staat brengt de NS namelijk een spoorbelasting in rekening, de infraheffing, die het bedrijf doorberekent aan de reiziger. Doordat de treinkaartjes door duurder worden, kiezen som mige passagiers er bovendien voor niet langer de trein te ne men. Ook dat kost de NS geld. De vervoerder kan hierdoor de stijgende kosten niet langer compenseren. Veenman: „Er Sprinter v'- -av *3% Treinreizigers kunnen vanaf 14 december met de Sprinter van de NS reizen. De nieuwe trein, die gisteren in Haarlem was te zien, gaat rijden op het traject tussen Amsterdam, Haarlem en Uitgeest. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart moet dus meer gebeuren. De NS moet efficiënter gaan wer ken. We kunnen bijvoorbeeld afdelingen in elkaar schuiven. Daar zijn we nog wel een jaar of drie mee bezig." De topman hoopt verder dat OV-chipkaart, die in 2007 het betaalbewijs wordt in het open baar vervoer, het mogelijk maakt om verschillende tarie ven in te voeren. Op trajecten waar de NS veel kosten maakt, zouden reizigers dan bijvoor beeld meer gaan betalen. Het bedrijf moet hierover nog met de overheid praten. De NS in vesteert 850 miljoen euro om de chipkaart in te voeren. De topman maakt zich zorgen over de stijgende infraheffing. Volgend jaar moet de NS zo n 73 miljoen euro spoorbelasting betalen, in 2005 is dat al 91 mil joen euro. Het is nog onduide lijk hoeveel de onderneming de jaren daarna moet afdragen. Als Duizend banen weg Bij de Nederlandse Spoorwe gen verdwijnen tot 2008 dui zend conducteurs. Het ba nenverlies is mede een ge volg van de afsluiting van perrons met tourniquets. Daarmee willen de NS het zwartrijden uitbannen. Ook de aanbesteding van treinlij- nen, waardoor andere ver voerders zullen worden toe gelaten op het spoor, zorgt ervoor dat de NS in de toe komst minder wede hebben voor rijdend personeel. Vol gens een woordvoerder van het bedrijf verdwijnen de ba nen geheel via natuurlijk ver loop. Bij de NS werken in to taal zevenduizend conduc teurs en machinisten. Het banenverlies onder con ducteurs is opvallend omdat de NS op dit moment een grootscheepse wervingscam pagne voeren voor meer rij dend personeel. Volgens een woordvoerder is in de Rand stad nog steeds een tekort aan conducteurs. de infraheffing verder stijgt, be tekent dit volgens Veenman een flinke kostenpost voor de NS. Bovendien kan het treinkaartje op den duur onbetaalbaar wor den. Hilversum. Ze reageren teleur gesteld. Connexxion wil nog be studeren of het in beroep gaat. Arriva-directeur Hettinga zegt dat zijn bedrijf 'zeer diep' is ge gaan. „Dit bod was voor Arriva de absolute bodem. Maar ver lies van dit gebied zou veel er ger geweest zijn." Hij verwacht overigens nog winst te maken. De nieuwe bussen zullen beter toegankelijk zijn (lage vloeren), beter op elkaar aansluiten en minder roet uitstoten. Reizigers worden beter geïnfor meerd, onder meer met elek tronische informatiedisplays bij de haltes. Arriva gaat zijn oude bussen slijten in Oost- en Zuid- Europa. beurshandelaar aanklaagde. De zaak tegen Leemhuis Van Loon liep in juni 2001 uit op een zeperd voor justitie Het grootste deel van de aanklacht verviel omdat het OM volgens de rechter onzorgvuldig was ge weest. Onder meer over de deelname aan een criminele organisatie, waarvan het kantoor beschul dig werd, deed de rechter daar om geen uitspraak. arnhem/anp - Klanten van be drijven in keukens, sanitair, te gels en andere bouwmaterialen van de brancheorganisatie voor bouwmaterialen Hibin krijgen vanaf januari een betere be scherming. Zowel bestelde keukens en badkamers als het plaatsen daarvan vallen onder de nieuwe regeling. De regeling is tot stand geko men in overleg met de Vereni ging Eigen Huis en de Consu mentenbond. De Hibin-bedrijven kenden tot nu toe eenzijdig door de orga nisatie opgestelde voorwaar den, die alleen op de levering van materialen betrekking had den. De Hibin-regeling bestaat naast de garantieregeling van de Cen trale Branchevereniging Wonen (CBW). P. van Heijgen van de Hibin zei dat na de verbetering van de regeling van zijn organi satie deze beter is dan die van de CBW. Hij wees er ook op dat de Hibin-bedrijven aanbetalin gen vragen van maximaal 10 procent, minder dan CBW-leve- ranciers. Juist op dat punt zijn veel con sumenten dit jaar de mist inge gaan. Vorige maand ging Hans Verkerk Keukens, na al eerder in de problemen te zijn ge weest, failliet. Eerder dit jaar sneuvelde Horn Keukens en Bad. Van Heijgen zou het toejuichen als de rege lingen van de twee concurre rende blokken zouden versmel ten tot een. Dat zou goed zijn voor de consument. De consumentenorganisaties zouden het voortouw moeten nemen tot een dergelijke stap, zo vindt hij. MM» euro aflossen, maar zou onder druk van zijn banken voorlopig van betaling hebben afgezien. De directie maakte na afloop van de spoedvergadering be kend dat een financieel expert, Enrico Böndi, is benoemd om orde in de chaos te scheppen. Bondi maakte in de jaren ne gentig naam als saneerder bij het conglomeraat Montedison. Bondi staat onder meer voor de taak om een oplossing te vin den voor de schuldenlast van circa 6 miljard euro. iip Peking - De industriële productie in China is in no vember 18 procent gegroeid ten opzichte van de zelfde maand in 2002. Daarmee is de Chinese eco nomie op dit moment de snelst groeiende in de wereld. De groei deed zich vooral voor bij de pro ductie van auto's, staalproducten en mobiele tele foons. China kent lage lonen en weet zijn produc ten daardoor goedkoop aan de man te brengen. Daaronder ook kleding. In China is op dit moment de tiende internationale tentoonstelling van de textielindustrie. Foto:AP/Eugene Hoshiko den haag/gpd - De loonbevrie- zing die is afgesproken voor volgend jaar, werkt voor men sen met een minimumloon gunstiger uit dan voor de hoge re inkomens. Werknemers met het mini mumloon gaan er per maand netto 19,30 euro op vooruit, een koopkrachtstijging van 1,87 procent. Net onder twee keer modaal (4000 euro bruto) boekt vrijwel geen stijging van de koopkracht. Dat blijkt uit salarisberekenin gen van LogicaCMG, dat de sa larisadministratie verzorgt voor 1,3 miljoen werknemers in Ne derland. LogicaCMG heeft de effecten voor het loonstrookje berekend die het gevolg zijn van het kabinetsbeleid. De koopkracht voor werknemers wordt volgend jaar getemperd door het bevriezen van de bru tolonen. Deze loonbevriezing is afge sproken tussen kabinet, bon den en werkgevers om de con currentiepositie van Nederland te verbeteren. De cijfers van LogicaCMG laten in alle loongroepen lichte koop krachtstijgingen zien. Voor mo daal (2238 euro bruto) komt de koopkracht 0,84 procent hoger uit. Boven de ziekenfondsgrens zijn de koopkrachteffecten klei ner. De meest opvallende wijziging op de loonstrook van 2004 is een veranderde reiskostenver goeding. Mensen die met een eigen auto veel zakelijke kilo meters maken, kunnen er op achteruit gaan. Lease-rijders worden bevoordeeld in de nieuwe regeling. In de berekeningen is geen re kening gehouden met de effec ten van pensioenregelingen en ziektekostenpremies. Deze kunnen sterk verschillen per werknemer. Sommige pensioenfondsen hebben de premies sterk ver hoogd in 2004. Dat geldt ook voor veel ziektekostenverzeke raars. De gegevens van LogicaCMG zijn gemiddelden. Ze geven geen beeld van de effecten van incidentele loonsverhogingen, die in 2004 wel mogelijk zijn. Daarnaast krijgen groepen werknemers (automatische) pe riodieken, die extra koopkracht geven. door Eric de Bie Amsterdam - Hoewel er een bankgarantie bestond, heeft de Ahold-top de afgelopen weken de nodige moeite gedaan om van de claimemissie een succes te maken. Tien dagen lang ga ven de bestuurders presentaties aan (institutionele) beleggers over de uitgifte van nieuwe aandelen. Daarmee probeerden zij te voorkomen dat te veel claims in de verkoop gingen en de waarde van het aandeel te vqr zou zakken. Voor topman Anders Moberg was het van het grootste belang dat met de claimemissie drie miljard euro zou worden opge haald. En dan zonder de 'hulp' van de banken. Daarvoor was het zaak dat de koers van het Ahold-aandeel een niet te diepe duikvlucht ondernam. Nadat op 26 november de claimemis sie tegelijk met de tegenvallen de cijfers over het derde kwar taal werd gepresenteerd, boog de Ahold-grafiek sterk naar be neden. Terwijl het aandeel op 25 november nog sloot op 8,27 euro, stond het afgelopen maandag op 5,42. Nadat gister middag de inschrijving van claimemissie was gesloten, her stelde de koers zich enigszins. Het aandeel sloot uiteindelijk op 5,80 euro. De duikeling van de afgelopen weken werd vooral aangedre ven door wantrouwen. Veel be leggers verkochten hun claims omdat ze simpelweg niet nog meer geld in Ahold wensen te stoppen. Bestaande aandeel houders kregen op 26 novem ber voor elk aandeel één claim recht. Drie claimrechten geven het recht in te schrijven op twee nieuwe aandelen tegen een koers van 4,83 euro. Een andere reden voor de in tensieve handel in claims is dat veertig procent van alle Ahold- aandelen bij particulieren zit ten. Veel van hen deden de claim meteen van de hand om dat ze er weinig van begrijpen of er geen interesse voor heb ben. Daarnaast was het claim recht beperkt tot Nederlandse en Zwitserse beleggers. „Daar door dumpen aandeelhouders in andere landen hun claims ook", weet Sander van Oort van Effectenbank Stroeve. In theo rie kunnen Amerikaanse beleg gingsfondsen hun Ahold-aan- delen wel tijdelijk over de grens plaatsen, maar dat gebeurt nauwelijks, aldus Van Oort. Daarvoor is het vertrouwen in het herstel van Ahold ook nog te broos. De drie miljard euro van de emissie is nog maar het begin van de omvangrijke ope ratie 'Road to recovery', die in eerste instantie tot doel heeft de schuld van elf miljard terug te brengen naar een meer accep tabel niveau. Ahold wil nog ze ker 2,5 miljard binnenhalen met de verkoop van onderde len. „Het is echter nog maar de vraag of dat gaat lukken", denkt Ton van Ooijen van SNS Securi ties. Bovendien liggen die andere claims' ook nog op tafel. „In de Verenigde Staten lopen een paar rechtszaken. Die kunnen Ahold flink wat geld gaan kos ten. De belegger houdt niet van die onzekerheid", aldus Van Ooijen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9