Kabinet tegen Italiaans compromis EU-top i 50% korting (MEI UKENI miwiiiiwii BUITENLAND op topapparatuur Afghaanse meisjes gaan weer naar school Rechtse volksmenner nu minister in Zwitsers kabinet ALLEEN DEZ E WEEK! Vanaf mei hebben Duitsland en Frankrijk het voor het zeggen in Europa •m. MEEN A fllirc jinn P'SGRACrs Tilt Farmaceutische industrie geeft aids-cocktail vrij Franse opperrabbijn ook tegen hoofddoekjesverbod Israël en Egypte gaan praten over vredesproces Ali krijgt prijs voor moed Rendierherder gevaarlijkste beroep in Zweden bij aankoop van een keuken! <r a-uitbraak in png© [yiiLE - Een uitbraak van Tavirus heeft in Congo - Ule aan zeker 29 men- ;ven gekost, zo meldde fceid gisteren. De oor- bi de uitbraak in septem- Jjg niet vastgesteld. Ebo- Kpel gevallen dodelijk. Titoffers krijgen hoge weren en inwendige |gen, waaraan ze uitein- vijken. erie houdt |in Frankrijk Hen stam resistente U«f>n heeft in ziekenhuizen oorden en oosten van d kaan 18 mensen het le- ost. De bacterie is sinds van de zomer in 21 uizen en klinieken op- le n. Honderdtwaalf men- besmet, vooral ouderen Hinten op de intensive acinetobacter bau- stam is resistent tegen tica. donderdag 11 oecember 2003 kaard in koningin - De Britse politie heeft icht een dronken man [eerd in de tuinen rond ham Palace, het paleis Iritse koningin. De 27- ian werd ontdekt nadat m zijn aanwezigheid raden. De man was vol- politie het paleis niet ;edrongen. tman blijkt ïnedealer De politie van het efeld heeft een kerst- igehouden, die zijn [tte vermomming ge ls dekmantel voor het an heroïne. De 33-jari- rd al door agenten in de gaten gehouden, estatie bleek de man en drugs bij zich j galarm tussel dfee brussel/gpd-anp - Het Neder landse kabinet is hoogst onte vreden met een compromistekst voor de EU-grondwet, die het Italiaanse voorzitterschap op ta fel heeft gelegd. „Daar schieten we niet veel mee op", was giste ren de reactie van minister Zalm van financiën. Een strijdlustige minister Bot (Buitenlandse Zaken) zei 'vast van plan te zijn er meer uit te halen'. Nederland eist garanties in de EU-grondwet, waardoor lidstaten in de toekomst ge dwongen worden zich aan hun eigen afspraken te houden. Als tegemoetkoming aan Den Haag heeft Italië een tekst bedacht waardoor het mogelijk wordt om landen, die langdurig een te hoog begrotingstekort hebben, voor het Europese Hof te da gen. In het Italiaanse voorstel geldt dat alleen voor het eerste deel van de strafprocedure tegen zo'n land, terwijl zo'n procedu re lang duurt en vele stappen telt. „Dit is geen goed compro mis. In het begin van de proce dure hebben we nog nooit een probleem gehad", aldus Zalm. Het argument, dat de Italianen bewust gezocht hebben naar een formulering om ook de lan den tevreden te stellen die hele maal niet willen wat Nederland wil, wuifde minister Bot giste ren weg. „Dit gaat ons niet ver genoeg. Het gaat er niet om wat de mogelijkheden zijn, het gaat er om wat wij willen", aldus de bewindsman. Een zware kabinetsdelegatie was gisteren in Brussel voor een gesprek met de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie. Morgen starten de onderhan delingen tussen de Europese regeringsleiders, geflankeerd door hun ministers van financi en en buitenlandse zaken, over de EU-grondwet. Hoe de beladen Europese top van komend weekeinde in Brussel ook afloopt, Duitsland is de grote winnaar en Frankrijk staat op nummer twee. De nieuwe machtsverhoudingen die in de ontwerptekst van de Europese grondwet staan, ge ven Parijs en Berlijn een veel grotere invloed. Om eindenloos gebakkelei over de stemverhou ding binnen de Europese Com missie te voorkomen zodra er weer nieuwe leden bijkomen, ligt nu het voorstel op tafel om Europese wetten aan te nemen met een 'dubbele meerder heid'. Minstens de helft van de lidstaten (groot en klein door elkaar) moet vóór stemmen. Bovendien moeten de voor stemmers 60 procent van de Europese bevolking vertegen woordigen. Die laatste regeling leidt ertoe dat vooral Duitsland aanzienlijk meer macht krijgt. In het drie jaar geleden in Nice vastgelegde 'puntensysteem' (de Duitse stem telt voor tien, terwijl de Nederlandse voor vijf telt) werden de ruim tachtig miljoen Duitsers stelselmatig onderbedeeld. Duitsland heeft daardoor slechts 11,5 procent van de stemmen in de huidige unie van vijftien landen. In de nieuwe regeling zou dat 18,1 procent worden in een Unie van 25 leden. Ook de Franse in vloed groeit: van 11,5 naar 13,2 procent. En dat terwijl de Euro pese Unie groter wordt. Ook Italië en Groot-Brittannië gaan erop vooruit. Frankrijk en Duitsland, die de laatste jaren innig samenwerken in Europe se kwesties, hebben samen dus meer dan 30 procent. Ze hoe ven dan nog maar een of enkele bevriende staten te vinden om wetsvoorstel te kunnen torpe deren. Met andere woorden: zolang Parijs en Berlijn samen spannen, wordt het bijna on mogelijk om een wet erdoor te krijgen. Het nieuwe EU-lid Polen daar entegen ziet tot zijn grote erger nis door deze regeling zijn in- Ontbijtje van grote drie Voor de euro-top morgen begint, zullen Tony Blair, Jaques Chi rac en Gerhard Schroder samen ontbijten. Volgens Schröders woordvoerder willen ze 'hun posities op elkaar af te stemmen' en is het niet de bedoeling om onderling zaken te bedisselen om vervolgens de kleine Europese lidstaten voor het blok te zet ten. Het ontbijt moet worden gezien als een signaal dat zij EU- voorzitter Italië steunen in het streven de Europese grondwet zonder grote wijzigingen aangenomen te krijgen, aldus de woordvoerder. vloed tanen. Mocht het punten- systeen worden verworpen, dreigt Polen de top te laten mislukken. Zelfs als het voorstel sneuvelt en de EU terugvalt op het pun tensysteem dat in Nice is afge sproken, winnen Duitsland en Frankrijk aan invloed. Want onder grote druk van de Duitsers, die helemaal niet te vreden waren over de uitkomst van de onderhandelingen in Nice, is een passage toegevoegd die sindsdien vrijwel is verge ten. Een lidstaat kan verzoeken dat „wordt nagegaan" of de vóórstemmers 62 procent van de Europese bevolking verte genwoordigen. En Duitsland en Frankrijk hebben samen heel veel inwoners. tv door onze correspondent Harald Doornbos Unicef pleit voor wereldwijde schoolprogramma's voor meisjes en vrouwen intien jaar r Serviër - De Bosnisch-Servi- lonel Dragan Obrenovic iteren zeventien jaar ge- istraf gekregen voor lij de moord op de uit Srebrenica in 1995. ic (40) had een deel troepen beschikbaar or de massamoord, hij in die periode el- Josnië aan het vechten, vic stond er om bekend manschappen bereid achter hem aan door de i een kanon te krui- ïiden de rechters. Hij soldaten kunnen te- den. De rechtbank re et hem zwaar aan dat liet heeft gedaan. nenen slaan j wen massaal f ïst - Zo'n 800.000 vrou- toemenië zijn afgelo- ir mishandeld. Vrijwel ad doet aangifte omdat pe er toch niets aan fat blijkt uit onderzoek ifinancierd door muiti en filantroop George 'e voornaamste oorza- huiselijk geweld zijn ar en alcohol. graven bij hwitz beklad - Vandalen hebben &en op een joodse be aats in het Zuid-Poolse Q beschadigd. De ver- n werden gisteren ont- bbegraafplaats ligt niet ]het beruchte nazi-ver- gskamp Auschwitz-Bir- "wee dagen geleden Men onbekenden ook al jensgrote hakenkruizen 'fcuren van de begraaf- Tlet kerkhof was in het n vaker doelwit van van- n rechtsextremisten. verbod voor es in India Leraressen in de In- Istaat Uttar Pradesh voortaan niet meer brei- klas, teneinde meer it te kunnen besteden leerlingen. De regering deelstaat heeft het ver- esteld naar aanleiding 1 chten van ouderorgani- icrlhe leraressen dreigen nu bel i staking en het parle- ld( d Panchanan Rai heeft r hen opgenomen, in kunnen zich beter :e|treren als ze breien", zei Islamabad - Wereldwijd gaan 65 miljoen meisjes niet naar school, terwijl miljoenen meis jes vroegtijdig afhaken. Dat moet veranderen, stelt het VN- kinderfonds Unicef in een van daag gepubliceerd rapport. On derwijs voor meisjes heeft na melijk een zeer positieve uit werking op sociale vooruitgang en economische groei en kun nen problemen als armoede, kindersterfte en aids beter wor den aangepakt. Afghanistan is er sinds de val van het Taliban- regime wonderwel in geslaagd veel meer meisjes naar school te krijgen. Na de val van de ex treem fundamentalistische Ta liban twee jaar geleden zijn drieduizend nieuwe scholen gebouwd en gaan vier miljoen kinderen naar school. Een mil joen hiervan, oftewel vijfen twintig procent, zijn meisjes. In het recente verleden had de po sitie van meisjes in het onder wijs in Afghanistan iets middel eeuws. Voordat de Taliban aan de macht kwam, in 1996, ging slechts vijf procent van alle meisjes naar school. Tijdens het Taliban-regime waren meisjes scholen verboden en zakte het percentage schoolgaande meis jes naar nul. Dat lag overigens ook aan de Afghaanse mannen. Afghanistan wordt ook wel het land genoemd waar de inwo ners 'geen bloed, maar conser vatisme en tradities door hun aderen hebben stromen.' De burgers vonden het ongepast en onnodig dat meisjes naar school gingen. Daarbij komt dat volgens de cultuur van Af ghanistan de man een extreem dominante positie inneemt in Behandeling nu 130 euro per jaar pretoria/gpd - De farmaceuti sche industrie is opnieuw ge zwicht voor druk van Zuid-Afri kaanse actiegroepen. Ze stemde er gisteren mee in goedkope kopieën van vier cru ciale aids-remmers lokaal te la ten produceren. Dit zal leiden tot een enorme verlaging van de kosten van de behandeling van aids, de zoge noemde 'triple therapie'. Alleen in Zuid-Affika, het land met het grootste aantal geïnfec- teerden ter wereld, hebben 500.000 personen deze 'cock tail' direct nodig. „Een gigantische doorbraak", noemde Zackie Achmat, leider van de Treatment Action Campaign (TAC), gisteren het akkoord dat de giganten GlaxoSmithKline(GSK) en Boehringer Engelheim hebben bereikt met onder andere TAC, de vakbondsfederatie Cosatu en Garpp, een door vooral Ne derlanders gedragen importor ganisatie van merkloze medicij nen. „Het levert levens en banen op", aldus Achmat, die onlangs is genomineerd voor de Nobel prijs voor de Vrede. Enkele familieleden van overle den aidspatiënten hadden ge dreigd de twee farmaceutische bedrijven aan te klagen wegens moord, omdat ze hun domi nante marktpositie zouden hebben misbruikt door te hoge prijzen te vragen voor hun me dicijnen. Een Zuid-Afrikaanse organisa tie die toeziet op eerlijke con currentie liet weten, dat ze geen ongelijk hadden en verwees de zaak door naar het Constitutio neel Hof. Kort voor de uitspraak van het Hof, gingen de twee giganten door de knieën en accepteer den een door de activisten ge dicteerde formule. Met een prijs van 130 euro per jaar per patiënt, komt de cock tail voor heel veel aidspatiënten binnen handbereik. Afghaanse vrouwen demonstreerden gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor vrede, vrijheid gen foto's van de oprichtster van de Revolutionaire Associatie van Vrouwen in Afghanistan, die in 1987 in de gemeenschap. Al duizenden jaren hebben alleen mannen het hier voor het zeggen. Zo is Afghanistan een van de weinige landen ter wereld dat geen vrouwelijke historische figuren heeft. .Afghanistan's mannen kozen er welbewust voor om in het stenen tijdperk te blijven le ven", aldus een Amerikaanse hulpverlener met jaren ervaring in het land. „Ze hebben liever niets te eten en oorlog, dan dat ze hun macht delen met vrou wen en gezamenlijk iets van het land maken." Maar de situatie is aan het ver anderen. Zowel binnen de overheid als families. Afghanis tan's president Hamid Karzai liet in reactie op het Unicefrap- port weten verheugd te zijn over het toenemende aantal meisjes op scholen. „Maar", zo benadrukte hij: „Het duurt nog decennia voordat we een sa menleving hebben waarin mannen en vrouwen echt gelij ke kansen hebben." Dat er nu wel een miljoen meis jes naar school gaan betekent volgens hulpverleners dat de relatieve vrede van dit moment, ruimte geeft aan families om niet alleen aan de dag van mor gen maar ook aan een verder gelegen toekomst te denken. Er zijn nu zelfs vrouwen die ook buitenshuis werken. Fatima Bagrami, een Afghaanse vrouw uit Kaboel die voor een kort be zoek in het Pakistaanse Islama bad is, zegt: „Deze vrouwen werken vooral voor internatio nale hulporganisaties ter piek en democratie in hun land. Ze dra- Kaboel werd vermoord. Foto: EPA ke, ik ken nog geen voorbeel den van vrouwen die bijvoor beeld in een winkel werken." En om het aantrekkelijker te maken voor families om ook hun dochters naar school te sturen, krijgen kinderen op school voedselpakketten uitge deeld. „Hierdoor beseffen man nen dat het loont om vrouwen naar school te laten gaan," zegt een woordvoerder van Unicef. „Het is een lokker tje, maar het werkt wel." parus/ap - De Franse opperrab bijn, Joseph Sitruk, heeft zich gisteren gevoegd bij het koor van - religieuze - tegenstanders van een wettelijk verbod op het dragen van hoofddoekjes op scholen dat de Franse regering overweegt in te voeren. Sitruk zei te vrezen dat zo'n wet een eerste stap zou zijn naar het verbieden van alle religieuze symbolen. Hij zei dat een regle ment in dit geval volstaat. In Frankrijk zijn kerk en staat strikt gescheiden. Nu al bestaat er een regel die opzichtige reli gieuze symbolen in openbare scholen en openbare gebouwen verbiedt. Eerder deze week waarschuwden de hoofden van de rooms-katholieke, protes tantse en orthodoxe kerk al dat een wet tegen hoofddoekjes zal worden opgevat als discrimina tie en negatief kan uitpakken. In een brief aan president Chi rac zeiden ze dat Frankrijk er beter aan zou doen de integra tie van zijn 5 miljoen islamiti sche burgers - de grootste mos limpopulatie van West-Europa - te bevorderen. door onze correspondent Bob Kroon bern - Demonstraties van links, maar instem ming van het bedrijfsleven markeerden gisteren dag de verkiezing van de omstreden rechtste volksmenner Christoph Blocher tot minister in de Zwitserse Bondsregering. Voor Zwitserland was het een historische dag, want de verkiezing van Blocher is niet alleen een ruk naar rechts, maar betekent ook het einde van de 'magische formule', de brede regeringscoali tie, die sinds 1959 garant stond voor de politieke stabiliteit van het land. De 63-jarige groot-indu strieel uit Zürich, wiens vermogen op 2 miljard euro wordt geschat, is de voorman van de Schweizerische Volkspartei, die hij in tien jaar wist op te stuwen tot de grootste nationale partij. De domineeszoon Blocher, een no-nonsense neo-liberaal en agressief redenaar, wordt soms vergeleken met ultra-rechtse nationalisten als de Oostenrijkse Jorg Haider of de Franse LePen. Zelf zegt Blocher deze 'warhoofden' nooit te hebben ontmoet. Wel heeft hij ooit gezegd op 'dezelfde golflengte te zitten' als Pim Fortuyn, wiens dood hem diep trof. In deze tijd van onveiligheid en economische on zekerheid, wist Blocher als geen ander in te spe len op bepaalde angstgevoelens onder het Zwit serse kiezersvolk. Bijna een vijfde van de bevol king bestaat uit buitenlanders, en Blocher trok van leer tegen asielzoekers ('Zwitserland moet geen negerstaat worden'), de WAO ('schijninvali- den op kosten van de werkende bevolking' en toetreding tot de EU ('een geldverslindende aan- Christoph Blocher. Foto: Reuters slag op onze neutraliteit'). Maar in persoonlijke gesprekken was hij een aimabele en begripvolle wereldburger. „Hoezo, vreemdenhater? Mijn be drijf, Ems Chemie, leeft van de export en ik ben constant in het buitenland. Ik vecht alleen voor het behoud van onze nationale normen en waar den." Maar hoe zal minister Blocher zich weren in een kabinet dat hij altijd heeft versleten voor een 'stelletje lamlendige bureaucraten?' Hij weet dat hij niet met gejuich is binnengehaald en belooft zich 'solidair' op te stellen. „Ik zal mijn plicht doen maar ik houd me aan mijn principes", al dus Blocher gisteren na zijn eedsaflegging 'voor God'. „Ik ben best bereid tot een compromis, want anders zou ik niet dertig jaar getrouwd zijn." genève/rome/ap - Israël en Egypte gaan binnenkort op re geringsniveau overleggen over het hervatten van het vredes overleg tussen Israël en de Pa- lestijnen. Dat heeft de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Silvan Shalom gisteren bekendgemaakt. Waar en wan neer de gesprekken plaats zul len vinden is nog niet bekend. Mogelijk zal er ook een ont moeting plaatshebben tussen de Egyptische president Muba rak en de Israëlische premier Sharon, aldus Shalom. Muba rak verklaarde „een open dia loog" na te streven, waar als het aan hem ligt ook de Palestijnse premier Ahmed Qurei bij be trokken wordt. Israël zegt open te staan voor een ontmoeting tussen Sharon en Qurei. Shalom en Mubarak spraken el kaar in Genève op de VN-con- ferentie over internet. Na zijn onderhoud met Mubarak reisde Shalom door naar Rome voor een gesprek met de Palestijnse minister van buitenlandse za ken Nabil Shaath. Het was de eerste directe ontmoeting tus sen leden van de Palestijnse en Israëlische regering sinds de in stallatie van het Palestijnse ka binet onder Qurei. (advertentie) 1 Inwoners van Brussel geroepen de auto de ko- dagen te laten staan je een ernstige stijging luchtvervuiling. Meteo- 1 verwachten eind deze en weersverandering die n tegen met zich mee- londen - Glimlachend en keurig in het pak loopt de 13-jarige Ali Ab bas Westminster Abbey in Londen binnen voor de uitreiking van een medaille voor moedige kinderen. Ali verloor dit voorjaar bij een Ame rikaanse luchtaanval op Bagdad beide armen en liep zware brand wonden op. Zijn ouders kwamen bij het bombardement om het le ven. Ali kreeg vorige maand in een Brits ziekehuis kunstarmen aan gemeten. Ali zei het een grote eer te vinden de medaille te ontvan gen. Foto: EPA stockholm/ap - Het lijkt een gezonde bezigheid, rendieren hoeden in het besneeuwde noorden van Zweden. Maar het blijkt het gevaarlijkste van alle beroepen in dat land. Vergelijkend onder zoek sinds 1960 wijst uit 150 rendierherders bij het uitoefenen van hun werk zijn overleden, meer dan tweemaal zoveel als bij de boeren en meer dan driemaal zoveel als bij de bouwvakkers. De meeste rendierherders zijn Sami (Lappen). „Het is gevaarlijk werk. Ze rijden op wagens over moeilijk terrein en over dun ijs. Ze werken hard, in een meedogenloos klimaat", zegt Per Sjoelan der, een van de auteurs van het onderzoeksrapport. Een bijkomende reden voor het relatief grote aantal sterfgevallen is volgens Sjoelander dat de herders meestal in hun eentje werken. Het rap port is opgesteld op verzoek van het Sama-parlement, dat wilde weten of de mechanisering nega tieve gevolgen heeft gehad voor het welzijn van de Sama. Omdat u op de centen bent... Leiderdorp: Meubelplein 10. Ook gevestigd in Amstelveen. Alkmaar. Arnhem. Baarle-Nassau. Barendrecht. Beuningen. Breda. Den Haag. Groningen. Hoorn. Kaatsheuvel. Numansdorp. Rotterdam. Son. Woerden. Zaandam en Zwolle. Binnenkort ook in Roosendaal en Wateringen, www.keukenconcurrent.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7