tot woede bij CDA BINNENLAND 2 Hoge ziektekosten door wettelijke bijdragen PvdA wil kokkeltaks Kamer wil harde aanpak dierenactivisten J-[ CrOÏllCïllOtic leidt Nederlander gul ondanks recessie 3Je leven stopt in Doggershoek7 P P re CVber-shot DSC-U30 bij erpatiëntje graaien eim vindt gasveld Ruzie in coalitie over voorstel D66 en WD ie rolt sbende op eist tegen ï-echtpaar pagne icljngebruik vertraging r ongeval te voor reken mandje \.w Weblog legt website van AEL plat 'Van Harte Pardon' Haal meer uit uw foto's P een Sony Memory Stick™ TV ?en 7-jarig suikerpati- |t Erica in Drente mag e week een minuut [in de snoep- en chips- Tvan de plaatselijke su- De moeder van Jas- fayer had onder de naam tr zoontje meegedaan Kedstrijd en er eigen- |bij stilgestaan dat hij inen winnen. Zelf vindt lat niet erg. Hij gaat niet or zichzelf, maar ook D klasgenoten op stap. supermarkt heeft be- iat hij later apart terug men voor een verras- t zijn moeder. Jf f De Nederlandse Aard- itschappij (NAM) heeft loringen in de Noord- nieuw aardgasveld ge- t Het veld heeft een om- lrn 5 miljard kubieke me- h as een woordvoerder 101 nam. De gasbel, op 65 ten noordwesten van Ider, is een van de die afgelopen jaar is iffen. Het is de bedoe- het veld nog dit jaar in p «de wordt genomen. •itboom ({bezuinigd kg - Vaste bezoekers van ede Kamer missen dit de grote hal de torenho- boom, die al bijna bij de 5 van de maand decem- ;r gaan horen. Staatsbos- is niet gestopt met de ite het parlement een •lan te bieden als kerstge- Geldnood bij de Twee ier zelf is de oorzaak, en schoonhouden van donderdag 11 december 2003 den haag/gpd - Dierenactivis ten die mensen bedreigen en tot geweld overgaan, moeten een straatverbod kunnen krij gen. Dat bepleiten CDA, WD en LPF als antwoord op de steeds harder wordende acties van dierenactivisten in Neder land. In Engeland zijn dit jaar strenge wetten aangenomen om ge welddadige acties aan te pak ken. Activisten die mensen be dreigen en voor hun deur pos ten, kunnen daar een straatver bod krijgen. Ook bedrijven kun nen zich op die manier vrijwa ren van blokkades of bezettin gen. CDA, WD en LPF zijn bang dat radicale Britse actievoerders naar Nederland komen, omdat hier minder strenge wetten gel den. „De wetgeving in Neder land is veel te slap", meent WD-kamerlid Oplaat. Het Ka merlid werd zelf enige tijd gele den bedreigd door dierenacti visten. CDA'er Van Haersma Buma wil dat de Nederlandse wet wordt uitgebreid zodat acti visten hier ook een straatver bod kunnen krijgen. De Tweede Kamer is de laatste tijd naarstig op zoek naar mo gelijkheden om gewelddadige strijders voor dierenrechten harder aan te pakken. Enkele weken geleden sprak de rechter een groep activisten vrij die een nertsenfokkerij in Putten had den bestormd en een aantal dieren hadden vrijgelaten. De rechter kon niet vaststellen wat elke activist afzonderlijk had gedaan. De vrijspraak leidde tot grote verontwaardiging in de Kamer. Minister Donner van justitie heeft inmiddels de na tionale recherche op de zaak van het gewelddadig dierenac tivisme gezet. ka ris een probleem. t 1 bil - Met de aanhou- i negen verdachten politie Groningen een _^ende ontmanteld, die haar voor miljoenen igs smokkelde. Onder jachten zijn vijf vrouwen, namelijk als koeriers De smokkelwaar werd iriers van de Neder- itillen naar Nederland It „De koeriers beston- amelijk uit bolletjes die zich in een zoge- 'poephuis' in Gronin- de bolletjes konden i", zegt de politie. Officier van justitie ip heeft gisteren voor lank in Arnhem cel van vijf en zes jaar ge- een Roma-echtpaar Volgens de officier heb- i-jarige man en de 32- rouw uit Ede een sturen- -jpeeld in een intema- opererende organisatie schuldig maakte aan oplichting, valsmunterij inbraken in Nederland, Duitsland en Zwitser- Zetpillen inslikken, on- sch gebruik van neus- ls, pillen slikken met ing en al, een kuur niet n. De praktijk leert dat nen nog al eens ver- rorden ingenomen, al- tropolis Farma. Daarom de zij deze week een htingscampagne. Die uit twaalf tekeningen s trator Len Munnik Tientallen treinreizigers Utrecht en Den Bosch gisteren te maken met atragingen door een on- issen een auto en een in bij Tricht. De 41-jari- hobilist uit Geldermal- am om het leven. Eerst politie er van uit dat hij d was geraakt door de ande zon. Later bleek 1 dat het om een zelfdo- ig. Het ongeval gebeur- le met spoorbomen be- 6 overgang. Hen 32-jarige inwoner len, die maandagavond politie uit een super- n zijn woonplaats werd wegens huisvrede- n. weigert de boete van 130 betalen die hem werd d. De man heeft een ad- n de arm genomen, lagavond kreeg hij het stok met een beveili- aambte in de super- Kort voor sluitingstijd hij de winkel binnen, ne ons sudderlappen in *nden liep ik naar de Daar weigerden ze af te o omdat ik geen karretje mandje had gebruikt." den haag/anp - Het CDA is boos en verontwaardigd over de hero- inemotie van D66 en de WD. Met steun van de PvdA is daar een meerderheid in de Tweede Kamer. In de motie stellen de co alitiepartners voor om de proef met de verstrekking van heroïne aan verslaafden uit te breiden naar meer gemeenten. Volgens Kamerlid Joldersma (CDA) dreigen WD en D66 met de motie het regeerakkoord open te breken. Zij vindt dat de partijen de motie moeten aan houden. „Wij hebben in het regeerak koord afgesproken dat er eerst een evaluatie moet komen", zei Joldersma gisteren. „Blijkbaar zien WD en D66 het rapport van de commissie Paas als een evaluatie, maar dat is het abso luut niet. De commissie Paas heeft alleen maar gekeken naar de invoering van het project." De initiatiefneemster van de motie, Kamerlid Lambrechts van D66, vindt dat onzin. Zij ziet het nut van nog een evalua tie niet in. Om de heroïne op meer plaatsen te kunnen ver strekken, is ongeveer 10 miljoen euro nodig, stelt zij. Wat haar betreft moeten drie departe menten daaraan meebetalen: volksgezondheid, justitie en binnenlandse zaken. Op dit moment experimenteren zes gemeenten met heroïnever strekking aan zwaar verslaaf den. Veel andere gemeenten staan te trappelen om ook met projecten te beginnen. De proefprojecten die nu in de ge meenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Heer len en Groningen worden ge houden, gaan door volgens het kabinet. Andere gemeenten als Eindhoven, Enschede, Haar lem, Zwolle en Apeldoorn wil len ook graag met de verstrek king van heroïne beginnen. Als het aan D66, de WD en de PvdA ligt moet dat ook snel ge beuren, maar het kabinet vindt dat ze voorlopig geduld moeten hebben. In elk geval tot voor jaar 2004. Dan moet de evalua tie klaar zijn en wil het kabinet een besluit nemen. Alleen aandelen drukken inkomsten goede doelen Leden van de actiegroep Edev een dier, een vriend) protesteerden gisteravond in Rijswijk tegen de onderzoeken op apen in het TNO-prima- tencentrum in die gemeente. Foto: GPD/Cees Zorn den haag/gpd - De goede doe len hebben hun inkomsten in 2002 ondanks de economische recessie en lagere beleggingsre sultaten nauwelijks zien dalen. Met ruim 1,7 miljard euro haal den de fondsen 27 miljoen euro minder binnen dan in 2001. Mensen en bedrijven gaven guller, maar compenseerden de lagere inkomsten uit het aande lenbezit slechts gedeeltelijk. Dat heeft het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) vandaag bekend gemaakt op een con gres in Amstelveen. In totaal hebben de 441 instellingen die gegevens hebben verstrekt aan het CBF 795 miljoen euro uit ei gen fondsenwerving binnenge haald. Met de opbrengsten uit gezamenlijke acties, subsidies en beleggingen komt het totaal op ruim 1,7 miljard. De goede doelen hebben ruim 1,8 miljard euro uitgegeven aan projecten en de eigen organisa tie. Dat betekent dat ze ruim 100 miljoen euro op hun ver mogen hebben ingeteerd (vorig jaar tien miljoen). Directeur J. Zwartjes van het CBF vindt dat een goed teken. „Je ziet vaak dat er wordt opge pot in mindere tijden, maar dat hebben de goede doelen niet gedaan. En dat siert hen, want ze ko men tenslotte op voor de zwak keren. Het vermogen dat in gunstige tijden is vergaard, wordt nu van de plank gehaald en als buffer gebruikt." De inkomsten uit collectes (56 miljoen euro), bedelbrieven ('mailings', 140 miljoen) en gif ten en contributies (481 mil joen) waren iets hoger. De op brengst uit nalatenschappen lag met 208 miljoen euro wat lager dan vorig jaar. Dat is te wijten aan slechte be- leggingsresulaten. De fondsen ontvingen samen bijna 70 mil joen euro minder uit hun be legde vermogen. Zwartjes: „Na latenschappen bestaan vaak uit aandelen. Vandaar dat die post lager is uitgevallen. De goede doelen die het meest hebben binnengehaald zijn Plan Nederland (voorheen Fos ter Parents Plan), de stichting Kankerbestrijding, het Rode Kruis en de Nederlandse Hart stichting. door Jos van Rijsingen tilburg/gpd - Particuliere be drijven zouden zich in de han den wrijven als ze hun produc ten met 15 procent in prijs kon den verhogen. Gezien de con currentie is daar vaak geen den ken aan. De zorgverzekeraars doen het wel. Hun premies voor een particu liere ziektekostenverzekering gaan volgend jaar gemiddeld met 15 procent omhoog, zo blijkt uit onderzoek van Inde- pender.nl, dat op internet een vergelijkingssite onderhoudt. Woordvoerder Edmond Hil- horst is de eerste om toe te ge ven dat de tariefsstijgingen voor het grootste deel niet in de zak ken van de verzekeraars terecht komen. „De verplichte, wettelij ke overheidsbijdragen worden ongeveer 23 procent duurder. Maar die maken al bijna de helft van de totale premie uit. Het premiedeel dat voor de ver zekeraars is, zal ongeveer 7 pro cent stijgen. Maar de consu ment heeft te maken met de to tale kosten. Zijn verzekering wordt gemiddeld 15 procent duurder." Van de ruim 16 miljoen Neder landers is bijna 31 procent par ticulier verzekerd, de rest, 10 11 miljoen, zit in het zieken fonds. Ook de ziekenfondsver zekerden zijn naar verwachting fors duurder uit. De vaste bijdrage, die voor deze verzekerden 'nominale premie' heet en aan de schatkist wordt afgedragen door de verzeke raar, gaat omlaag. Maar dat komt doordat een aantal dek kingen (tandarts, fysiotherapie, anticonceptie, etc) eruit ver dwijnen. De verzekeraar zal een aanbie ding doen om dat in een aan vullende verzekering onder te brengen, waardoor die premies fors kunnen stijgen. Nog niet alle maatschappijen hebben hun definitieve zieken fondspremies vastgesteld, maar uit recent onderzoek van het Nipo blijkt dat ongeveer ander half miljoen ziekenfondsverze kerden nu ook overwegen over te stappen op een andere maat schappij. „Dat is enorm veel, want deze mensen zijn over het algemeen trouw aan hun regionale zie kenfonds. Maar dat hoeft dus niet", aldus Hilhorst. Vanaf het moment dat de brief van hun verzekeringsfonds met de nieu we premies in de bus valt, heb ben de mensen 60 dagen de tijd over te stappen. Vooral voor deze mensen heeft de koepelorganisatie Zorgver zekeraars Nederland afgelopen week een website in de lucht gebracht (www.zorgverzeke- raars.nl). Ook voor ziekenfondsverzeker den heeft Independer.nl een vergelijkingsprogramma ge maakt: Ziekenfondshulp 2004. Omdat de nieuwe premies nog niet bekend zijn, gaat deze nog uit van de huidige premies. Vóór kerstmis denkt Indepen- der. nl deze te hebben gecom pleteerd met de premies 2004. Bij de particuliere verzekerin gen gaan de nieuwe premies op 1 januari in en dus is dat hét moment om eventueel over te stappen. Overigens heeft men tot 1 fe bruari de tijd de oude verzeke ring op te zeggen. Het spreek woord over de oude schoenen is echter bijna nergens zo van toepassing als in deze sector. Iemand moet zijn oude verze kering pas opzeggen als hij of zij door de nieuwe verzekeraar is geaccepteerd. Dat het kan lonen, blijkt uit ver gelijkingen door Independer. Man, vrouw en één kind kan bijvoorbeeld 5.895 euro per jaar kwijt zijn voor een particuliere polis bij de Zwolsche Algemee- ne Ziektekosten, maar ook 3.815 euro bij VGZ Instap Opti maal (of 3.939 euro, inclusief tandartskosten). Uiteraard zijn niet in alle geval len zulke grote voordelen te be halen. Maar een paar honderd euro is vaak haalbaar. den haag/anp - De PvdA pleit voor invoering van een kokkel taks van 1 euro voor iedere toe rist die de Waddeneilanden be zoekt. De partij wil zo de Wad denzee beschermen tegen de mechanische kokkelvisserij, die zij ziet als de grootste bedrei ging voor het gebied op dit mo ment. Met de opbrengst van de belas tingheffing, gedurende vijftien jaar, wil de PvdA de kokkelvis sers uitkopen. Jaarlijks bezoe ken twee miljoen toeristen de eilanden. Juist bij hen bestaat volgens het Tweede-Kamerlid Samsom een draagvlak voor het behoud van het wad, zo heeft hij gisteren laten weten. Samsom wil zo ook voorkomen dat gaswinning wordt toege staan om de kokkelvisserij te helpen uitkopen. Zo'n actie om met het geld van het Wadden- gas de bedreigingen van de Waddenzee te lijf te gaan „klinkt sympathiek", maar de merkwaardige consequentie is dat de Waddenzee „het eerste natuurgebied ter wereld zou worden dat zijn eigen bescher ming moet betalen." Vandaag komt een onderzoeks rapport (EVA-II) naar buiten dat de toekomst van de kokkel visserij kan bepalen. Minister Veerman (LNV) heeft aange kondigd dat hij op basis daar van een nieuw schelpdierenbe- leid uitzet. Voor de Waddenver eniging staat al vast dat het on derzoek de kokkelvissers fataal zal worden, omdat eruit zal blij ken dat deze vorm van visserij geen bestaansrecht heeft. o* aV,\X0 Film moet jongeren de weg wijzen uithuizen - Kinderen protesteren tegen het uitzetten van uitgepro cedeerde asielzoekers. In het hele noorden van ons land werden gis teren dergelijke protesten gehouden in het kader van de actie 'Van Harte Pardon'. Foto: GPD/Jan Zeeman den helder/gpd - Die muur. Van waar je ook naar buiten kijkt, je jebt altijd uitzicht op die hoge muur. Het is deprime rend. Confronterend. „Wantje weet dat je niet verder kunt dan die muur", zegt de 17-jarige Yo- gita, inmiddels ex-bewoonster van Rijksinrichting voor jonge ren De Doggershoek in Den Helder. Samen met de 16-jarige Dennis, die ook in Den Helder 'vast zat', vertelt ze haar verhaal in de nieuwe film Get It 2. Een video waarmee justitie en bu reau Halt jongeren ervan hopen te weerhouden het slechte pad op te gaan. „Want het is het al lemaal niet waard", zegt Den nis. De film, de tweede in een serie, is deels opgenomen in De Dog gershoek. Uit de verhalen van Yogita en Dennis blijkt dat ze sluipenderwijs zijn afgegleden. Veei in de stad rondhangen, spijbelen, blowen, slechte vrienden. „We vonden het leuk om uit winkels dingen te stelen. Het ging vanzelf', vertelt Yogi ta. Een beroving is de volgende stap. „We wisten van een vrouw die veel geld in huis had. Dat wilden wij wel hebben. Ik wist dat we het eigenlijk niet moes ten doen. Maar toch gingen we daar naar binnen." Dennis raakt, onder invloed van vrienden, betrokken bij een kraak en wordt gepakt. Net als Yogita. Negen maanden jeugd detentie krijgt ze. Het valt nog mee. „Ik was al zo vaak aange houden en had ook al voor waardelijke straf staan. Eigen lijk had ik veel meer verwacht." Het leven in de inrichting valt echter niet mee. „Je mist zo veel, je leven wordt gewoon stopgezet", zegt Yogita. En dan die muur. „Als ik uit mijn raam keek dacht ik altijd: 'als ik kon vliegen dan was ik hier weg'. Maar ja, je kunt niet over die muur heen", zegt Dennis. En toch: ze zijn allebei blij dat ze gepakt zijn. „Want anders was Uc gewoon verder gegaan. En had ik uiteindelijk wel een ju welier overvallen", zegt Dennis. „Ik ben erg veranderd, meer gaan nadenken", vertelt Yogita. Beide jongeren zijn alweer eni ge tijd vrij. Het gaat nog steeds goed met ze. Dennis gaat zijn opleiding weer oppakken, Yogi ta heeft een baan bij een groot winkelbedrijf. Hun oude leven willen ze niet meer. Dennis:Al neem je honderdduizend euro mee bij een overval: als je ge pakt wordt ben je je vrijheid kwijt." Yogita: „Ik had het niet moeten doen. Ik heb er heel erg spijt van." Uit de film blijkt dat de keuze tussen goed en kwaad soms erg moeilijk is, zegt een woordvoer der van De Doggershoek. y Als wij met vijf bier op in de auto stappen kiezen we ook voor het slechte. Zo gaat dat met kitide- ren ook. Vergeet niet dat het over het algemeen 'gewone' kinderen zijn bij ons. Als ik dit verhaal zie ben ik apetrots op deze twee." Justitie en het bureau Halt ho pen jongeren wakker te schud den met de film. Instellingen als Bureau Jeugdzorg, de Kin derbescherming en scholen kunnen de film bestellen. Om de leerlingen de boodschap van Yogita en Dennis voor te hou den: Criminaliteit? Doe 't niet! ruswuk/anp - De website geenstijLnl heeft giste ren de site van de Arabisch Europese Liga (AEL) platgelegd door bezoekers op te roepen daar in het administratiegedeelte te rommelen. De we- blog legde het technische deel van de website van de AEL bloot. Hierdoor kan iedere internetter wijzigingen in de site aanbrengen. Gistermiddag was de inhoud van de AEL-site niet meer te be kijken. GeenStijl hield de actie als reactie op de controlepost die leden van de Liga dinsdagavond op de AIO bij Amsterdam instelden. De AEL wil de met deze actie herinneren aan het begin van de eerste intifada, op 9 december 1987. „De reden voor deze bezetting is ons volledig ontschoten en begrip kunnen we er helemaal niet voor opbren gen", schrijven de makers. (advertentie) SONY Foto's nemen met een Cyber-shot digitale fotocamera en direct laten zien op een Memory Stick™ televisie. Deze actie ioopl t/rri 51 december 2003 Kijk op www.cony.ri'öOtec voor cte actevoorwrrirden en ie -sMscQ' f.or wwv// sorry, nl/conrwc!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5